FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.07.2025 klo 10:55:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 7 [8] 9
 
Kirjoittaja Aihe: S.S. Lazio 2017-2018  (Luettu 66398 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
uno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #175 : 20.07.2018 klo 14:59:10

Eikös Nani tullut ilmaissiirrolla? Eli ei olisi vertailukelpoinen tähän Pedro-keissiin.

Viittasin yhteneväisyyksiin pelaajien iässä, statuksessa ja roolissa... Suoraa roolia ei kummallekaan löydy alustavasti. Nanin tapauksessa se näkyi penkin kuluttamisella.

Lisätään vielä, kun nyt pilkkua aloimme yhdessä nussimaan, että Nani tuli muutaman miljoonan euron korvauksella lainalle Lazioon mahdollisen osto-option kanssa.
« Viimeksi muokattu: 20.07.2018 klo 15:04:37 kirjoittanut uno »
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #176 : 20.07.2018 klo 15:17:55

Pedro ei tosiaan vertaudu mitenkään Lazion politiikkaan. Kaksinumeroisia on makseltu hyökkäyspäässä potentiaalista - Hernanes, SMS - ja nuokin alle kaksikymppiä. Biglia ja Felipe tulivat alle kympillä. Valmiit veteraanit ovat sitten tulleet nimellisellä korvauksella.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #177 : 20.07.2018 klo 15:23:57

En mitenkään usko, että Lotito pistäisi haisemaan Pedroon 25 milj, yli 30 kymppiseen pelaajaan. Se ei vain ole ollenkaan Lotiton tyyliin. Inzaghin pyytämän Atalantan Gomezin hinta on siinä 15 milj paikkeilla, eikä Lotito suostu siihenkään. Ei vain osu palikat kohdilleen tässä huhussa.

Puhetta on ollut viime päivinä, että tulossa olisi Mr. X. Joku nimekäs ja jo näyttönsä antanut pelaaja, johon oltaisiin sijoittamassa isoa summaa. Luulen että siitä on nämä Pedro huhut lähtenyt liikkeelle. Luulen vaan että se on ihan joku muu pelaaja kuin Pedro.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #178 : 24.07.2018 klo 16:06:03

Päivitetään taas hieman uutisia siirtorintamalta... Felipe Anderson siis lähti pitkien neuvottelujen jälkeen West Hamiin 40 miljoonalla. Tare saapui Auronzoon keskustelemaan Inzaghin kanssa seuraavista liikkeistä joukkueen vahvistamiseksi. Ilmeisesti Inzaghin toiveena olisi saada molemmat Arsenalin Lucas Perez sekä Atalantan Papu Gomez. Ottaisin molemmat, jos vaan hintaa saadaan laskettua molempien osalta lähemmäs 10 miljoonaa.

Ulos olisi lähdössä Cataldi, josta on kiinnostuneita ainakin Fiorentina, Empoli sekä Frosinone. Luca Creccosta jonka sopimus päättyy ensikesänä olisi kiinnostuneita Ascoli, Crotone ja Lecce. Kyseessä olisi pysyvä siirto, koska pelaajalla ei ole mitään käyttöä Lazion rosterissa.
Felipe Caicedoa ollaan viemässä kanssa muualle, mutta mitään konkreettista ei ole näkyvillä ja uskon itse että mies jää vielä ensikaudeksi.

Ja taas Sergejtä ollaan viemässä Juveen 120 miljoonalla + Pjaca vaihdossa, mutta en jaksa uskoa että tulee toteutumaan. Pelaajalle on aikeissa tehdä uusi soppari vuoteen 2023 saakka roimalla palkankorotuksella, joka tekesi miehestä parhaiten palkatun Laziossa.

Niin ja Lukakua ollaan viemässä Evertoniin, josta olisi ilmeisesti tullut 9 miljoonan tarjous. Sinne vaan jos ton verran tarjotaan.
« Viimeksi muokattu: 24.07.2018 klo 16:24:06 kirjoittanut fads »
buono

Poissa Poissa


Vastaus #179 : 24.07.2018 klo 16:29:46

Ja taas Sergejtä ollaan viemässä Juveen 120 miljoonalla + Pjaca vaihdossa, mutta en jaksa uskoa että tulee toteutumaan. Pelaajalle on aikeissa tehdä uusi soppari vuoteen 2023 saakka roimalla palkankorotuksella, joka tekesi miehestä parhaiten palkatun Laziossa.

Voisiko joku täällä perustella tätä yli 140 Miljoonan hintalappua?

Jossain oli jopa 200 Miljoonasta puhetta :D En kyllä yhtään ymmärrä tuota hinnoittelua, kaikki 100M tai yli on ihan älytöntä "nykymarkkinoillakin".

Potentiaalia näen itsekin ihan Ballon d'Or skaboihin saakka, mutta kun mennään 100 Miljoonaan tai jopa yli, niin pelaajalta olettaisi jo näyttöjä euroopan tasolla top10 joukkueista tai ainakin isoista peleistä.. Jos SMS pelaisi vaikka Barcelonan tai Cityn avauksessa tuolla tasolla niin hinnan ymmärtäisi.

Tuntuu että hinta karkoittanut kaikki ostajat ja Jjuvesta nyt lehdistö tykkää aina muutenkin puhua. Todennäköisesti näillä hintapyynnöillä ei tule siirtymään ainakaan nyt, ensi kesänä sitten eri juttu jos sama nousujohteinen meininki jatkuu ja markkinat jatkaa kehittymistä.

Edit. En missään nimessä aliarvosta pelaajaa, ihan huikea! Todennäköisesti Laziolla ei vain ole tarvetta ja halua myydä koska pelaajakaan ei vaadi siirtoa. Siinä vaiheessa jos Sergej lyö siirtopyynnön niin hinta varmaan puolittuu.
« Viimeksi muokattu: 24.07.2018 klo 16:32:00 kirjoittanut buono »
uno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #180 : 24.07.2018 klo 16:48:59

Hurjia summiahan nuo kieltämättä ovat, vaikkakin kyseessä on nuori, monipuolinen ja isokokoinen ns. ''täydellinen moderni keskikenttäpelaaja.'' Lisäksi täytyy muistaa, että kaverin otteet vielä viimekaudellakin vaihtelivat todella paljon ja etenkin kevätpuoliskolla Sergejn esitykset olivat ajoittain melkoisen heikkoja.

Itse kirjoittelin toukokuussa, että Sergejn mahdolliseen lähtöön vaikuttaa vahvasti otteet Serbian paidassa kesän MM-kisoissa. Kisoissahan Sergej ei, väläytyksistä huolimatta, oikein onnistunut nousemaan kansan huulille. Hyvä niin, sillä mielelläni vielä ainakin ensikauden serbiä katselisin. Huipputärkeä pelaaja jahdattaessa top4-sijaa.


Ulos olisi lähdössä Cataldi, josta on kiinnostuneita ainakin Fiorentina, Empoli sekä Frosinone.

Cataldi on kyllä kortti, jonka ainakin itse haluaisin vielä katsoa ensi kaudella. Omaan silmään ollut aina Murgiaa (jonka tason puute nousi selvästi esille viime kaudella peliajan ja panoksien kasvaessa) reilusti korkeamman potentiaalin omaava pelaaja. Toki Cataldin tuulettelut tiedetään ja etenkin tietyissä piireissä tullaan muistamaan vielä pitkään.
« Viimeksi muokattu: 24.07.2018 klo 23:39:13 kirjoittanut uno »
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #181 : 26.07.2018 klo 18:20:57

Sisään on tulossa Sevillan Joaquin Correa, Di Marzio raportoi että homma on selvä ja vain virallinen vahvistus seurojen taholta puuttuu. Epäselvää on onko kyseessä laina vai osto, molemmista on raportoitu. Hinnaksi on arvioitu 16 milj. +3 milj. bonukset, viiden vuoden sopparilla arvoltaan 1,5 mil per kausi.
Toteutuessaan voidaan lopettaa spekuloinnit Arsenalin Perezista tai Atalantan Gomezista, kun Correa tulisi juuri sille hyökkäävälle paikalle. Ihan hyvä haku toteutuessaan ja ikääkin tulee vasta 24 vuotta täyteen.

Milan Badeljille on ilmeisesti tehty 4 vuoden sopimustarjous ja ilmeisen lähellä toteutuminen. Siinä olisi sitten keskikenttä kunnossa näiden hankintojen jälkeen ja voitaisiin keskittyä kunnolla tarpeettomien pelureitten ulostamiseen, Cataldi ja kaverit.

Hyökkäykseen on tulossa vahvistusta ilmeisesti, jos Caicedo lähtee. Muuten ei ole ketään tulossa ja ilmeisesti Inzaghi haluaisi pitää Rossin rosterissa joka on pelannut hyvin harkkamatseissa ja paukutellut maaleja.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #182 : 26.07.2018 klo 21:01:26

Tulipa tiukka alku tulevalle kaudelle. Eka matsi Lazio-Napoli ja toka Juventus-Lazio.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #183 : 29.07.2018 klo 07:09:49

Inzaghi käytännössä jo varmisti Correan ja Badeljin siirtymiset Lazioon haastattelussaan, niin onpa sitten "Cragnottin" aikojen jälkeen paras keskikenttä, ehkäpä Serie A:n paras.
Kyllä saa vastustajan puntit tutisemaan, Sergej - Parolo - Leiva -Lulic - Badelj - Correa - Luis Alberto - Berisha - Durmisi - Murgia...

Toivottavasti Sergej jatkaa vielä Laziossa, toistaiseksi näyttää siltä. Chelsea on tosin ilmaissut kiinnostuksensa ja tarjonnut 115 miljoona + Charles Musondan huhujen mukaan.

Acerbi on täyttänyt loistavasti De Vrijn jättämän paikan puolustuksessa, Inzaghin mukaan. Ja valmentaja on erittäin tyytyväinen tähän astiseen joukkueen vahvistamiseen. Niin olen itsekin. Keskikenttä varsinkin on nyt Badeljin ja Correan tulon mukaan älyttömän kova mielestäni ja toivon todella että Sergente pysyy vielä tulevan kauden, nöyryyttääkseen vastustajia.

Inzaghi jälleen kerran toisti, että Atalantan Gomez olisi hänen haluamansa pelaajatyyppi. Saa nähdä tuleeko vielä Gomez, tosin en usko että näin käy Correan tulon vahvistuttua.
« Viimeksi muokattu: 29.07.2018 klo 07:18:26 kirjoittanut fads »
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #184 : 29.07.2018 klo 08:57:44

Lainaus
Voisiko joku täällä perustella tätä yli 140 Miljoonan hintalappua?

Yksinkertaisesti Euroopassa ei ole parempaa kk-pelaajaa, se varmaan riittää perusteluiksi. Koko, taito, pelisillmä etc. 191 senttiseks pelaajaks näppäryys kuin "Messillä" niin siinä se.
« Viimeksi muokattu: 29.07.2018 klo 09:04:12 kirjoittanut fads »
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #185 : 29.07.2018 klo 09:28:24

Sergej Milinkovic-Savic 2018!

https://www.youtube.com/watch?v=a4YScaF4xGc
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #186 : 30.07.2018 klo 22:05:32

Tervetuloa Roomaan Milan!



Correa tulee vissiin myöhemmin ja koneensa jonkun matkaa hidastaneen kolarin takia missannut Sergej huomenna.

Vaikka mercato rupeaa jo nyt näyttämään historiallisen hyvältä Lotiton valtakaudella paljon olisi vielä tekemistä. Ensinnäkin Laziolla on ihan liikaa pelaajia jotka Italiassa lasketaan ulkomaalaisiksi ja näin ollen ei voi pelata tietyissä otteluissa. Pelaajia on muutenkin liikaa. Caicedo, Basta, Gennaro ja Wallace ainakin ulos. Rossille kärjessä mahdollisuus ja Lucas Perez Arsenalista, jos tosiaan 8 miljoonalla irtoaisi. Wesleyn kanssa Lazio aikaili liikaa ja se kauppa voidaan unohtaa. se RB RWB olisi hakusessa. Salzburgin kanssa kun on jo kauppoja tehty, niin Stefan Lainer voisi edelleen olla aika kova hankinta.
mikitsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio, Ponnistus, FCW


Vastaus #187 : 30.07.2018 klo 22:06:36

Tervetuloa Roomaan Milan!



Correa tulee vissiin myöhemmin ja koneensa jonkun matkaa hidastaneen kolarin takia missannut Sergej huomenna.

Vaikka mercato rupeaa jo nyt näyttämään historiallisen hyvältä Lotiton valtakaudella paljon olisi vielä tekemistä. Ensinnäkin Laziolla on ihan liikaa pelaajia jotka Italiassa lasketaan ulkomaalaisiksi ja näin ollen ei voi pelata tietyissä otteluissa. Pelaajia on muutenkin liikaa. Caicedo, Basta, Gennaro ja Wallace ainakin ulos. Rossille kärjessä mahdollisuus ja Lucas Perez Arsenalista, jos tosiaan 8 miljoonalla irtoaisi. Wesleyn kanssa Lazio aikaili liikaa ja se kauppa voidaan unohtaa. RB, RWB olisi hakusessa. Salzburgin kanssa kun on jo kauppoja tehty, niin Stefan Lainer voisi edelleen olla aika kova hankinta.

edit: tämän viesti kirjoitus oli kyllä nyt jotenkin ylivoimaisen vaikeaa. Pahoittelut ulosannista :D

edit2: Salaisena toiveena on, että hissuksiin ollut Signori on koko tämän ajan kirjoittanut uutta kausitopicia.
« Viimeksi muokattu: 31.07.2018 klo 00:16:23 kirjoittanut mikitsi »
Fabrizio

Poissa Poissa


Vastaus #188 : 31.07.2018 klo 13:27:34

Noni, nyt on Badelj, Correa ja SMS saapunut rooman ja palaset loksahtavat paikoilleen. Alkoi hetkeksi huolestuttamaan Sergejn tilanne, ettei ole siirtoa vireillä, kun hän ei saapunut roomaan sovitusti ja myöhästymisen syy oli ettei ehtinyt lennolle tieliikenneonnettomuuden takia.
uno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lazio


Vastaus #189 : 31.07.2018 klo 17:51:43

Palaset tosiaan loksahtelivat viikonloppuna aika mallikkaasti paikoilleen Ylos

Palapelin oikean laidan kulmapala kuitenkin vielä olisi mukava löytää ennen ikkunan sulkeutumista. Huhuissa on pyörinyt ainakin mikitsin edellä mainitsema Lainer, sekä ehkä hieman edullisemmin irroitettavissa oleva SPAL:n 24-vuotias Manuel Lazzari.

Lähipäivinä taatusti alkavat Formellon ovet käymään tiuhaan tahtiin myös ulospäin, odotellaan mielenkiinnolla. Ylipäätään pöhinä kauden alla on erittäin positiivinen ja sarjaohjelman kova alkukin tuntuu ainakin tällä hetkellä vielä varsin hyvältä.
« Viimeksi muokattu: 31.07.2018 klo 17:59:30 kirjoittanut uno »
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #190 : 31.07.2018 klo 18:23:00

Nyt vaan sitten keskittyminen ulostamiseen ja mahdolliselle oikeallelaiturille jos Inzaghi ei halua Lombardia istuttaa sinne. Boldatut ovat siis kaverit jotka siirtyvät tai mahdollisesti ovat siirtymässä muualle.

Lainaus
goalkeepers:

Thomas Strakosha
Guido Guerrieri
Ivan Vargic
Marius Adamonis
Luca Borrelli

defenders:

Stefan Radu
Martin Caceres
Wallace
Bastos
Luiz Felipe
Patric
Dusan Basta
Adam Marusic
Jordan Lukaku
Riza Durmisi
Mauricio
Franjo Prce
Lorenzo Filippini
Luca Germoni


midfielders:

Lucas Leiva
Davide Di Gennaro
Marco Parolo
Alessandro Murgia
Senad Lulic
Sergej Milinkovic-Savic
Valon Berisha
Joaquin Correa
Milan Badelj
Luca Crecco
Danilo Cataldi

Bruno Jordao
Joseph Marie Minala
Ravel Morrison


attackers:

Luis Alberto
Mattia Sprocati
Felipe Caicedo
Ciro Immobile
Simone Palombi
Pedro Neto
Cristiano Lombardi
Brayan Perea
Mamadou Tounkara
Christopher Oikonomidis
Ricardo Kishna

Francesco Orlando
Daniel Bezzicherri
Alessandro Rossi
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #191 : 31.07.2018 klo 18:35:48

Nyt vaan sitten keskittyminen ulostamiseen ja mahdolliselle oikeallelaiturille jos Inzaghi ei halua Lombardia istuttaa sinne. Boldatut ovat siis kaverit jotka siirtyvät tai mahdollisesti ovat siirtymässä muualle.

Lainaus
goalkeepers:

Thomas Strakosha
Guido Guerrieri
Ivan Vargic
Marius Adamonis
Luca Borrelli

defenders:

Stefan Radu
Martin Caceres
Wallace
Bastos
Luiz Felipe
Patric
Dusan Basta
Adam Marusic
Jordan Lukaku
Riza Durmisi
Mauricio
Franjo Prce
Lorenzo Filippini
Luca Germoni


midfielders:

Lucas Leiva
Davide Di Gennaro
Marco Parolo
Alessandro Murgia
Senad Lulic
Sergej Milinkovic-Savic
Valon Berisha
Joaquin Correa
Milan Badelj
Luca Crecco
Danilo Cataldi

Bruno Jordao
Joseph Marie Minala
Ravel Morrison


attackers:

Luis Alberto
Mattia Sprocati
Felipe Caicedo
Ciro Immobile
Simone Palombi
Pedro Neto
Cristiano Lombardi
Brayan Perea
Christopher Oikonomidis
Ricardo Kishna

Francesco Orlando
Daniel Bezzicherri
Alessandro Rossi
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #192 : 01.08.2018 klo 15:07:12




Siinä virallisesti uudet vahvistukset. Nyt siis keskittyminen rosterin trimmaukseen.
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #193 : 04.08.2018 klo 18:43:41

Patric on näköjään tehnyt uuden sopparin vuoteen 2022 asti, oli kyllä yllätys. Ilmeisesti Inzaghi näkee miehelle käyttöä ja näyttää siltä että Basta on tosiaan lähdössä muihin maisemiin.
En tiedä meinaako tämä sitä että Marusic/ Patric vetää oikeata laitaa enskaudella? Luulisin että sinne joku vielä hankitaan, toivottavasti.
Ei mitään Patricia vastaan, onhan miehellä aina asenne kohdallaan, mutta riittääkö miehen kyvyt stunttaamaan Marusicia. Voi olla myös että istutetaan puolustuksen oikeanpuolen tontille, kuten viimekaudella pelasi pariin otteeseen.

Luca Crecco taas lähti 3 vuoden sopparilla Pescaraan eli pikkuhiljaa rosterista alkaa poistumaan pelaajia, mutta paljon on vielä hommaa edessä.
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #194 : 17.08.2018 klo 11:58:45

Onkos sieltä jo kohta tulossa uutta Taivaansinistä topingia? :) Pelitkin alkaa ihan kohta..
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #195 : 17.08.2018 klo 14:36:08

Lainaus
Onkos sieltä jo kohta tulossa uutta Taivaansinistä topingia?
Odotellaan Signorin laatuavausta...

Viimeinen päivä siirtoikkunassa meneillään ja ulos pitäisi taas saada isoliuta pelaajia. Di Gennaro on aika varmasti jo menossa Parmaan. Luis Albertosta Sevilla oli tehnyt 30 miljoonan tarjouksen, mutta Lotito torppasi sen. Tietenkin aivan oikea päätös.
Sisään tuskin tulee ketään. Claudio Marchisio olisi tosin vapaana ja tammikuussa oli paljon raportteja liikkeellä, että Lotito olisi tarjonnut isoa sopparia Marchisiolle. Mutta tuskin tulee ja muutenkin keskikenttä on jo miehitetty, vaikkei sinänsä miehen tuloa vastaan mitään olisi.

SMS varmasti jää, tuskin Lotito on niin typerä että vikanapäivänä myisi pelaajan.

« Viimeksi muokattu: 17.08.2018 klo 14:42:25 kirjoittanut fads »
Teppanan Nurmela

Poissa Poissa


Vastaus #196 : 17.08.2018 klo 19:40:27

https://www.instagram.com/p/BmljitNAX0Q/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=k6d5qzfgkevq

Uusi paitasponsori. Näyttää kauhealta ja ennen kaikkea kovin hätäisesti suunnitellulta.
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #197 : 17.08.2018 klo 21:26:58

Huutonaurua näille ruokalapuille!
fads

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: S.S Lazio


Vastaus #198 : 17.08.2018 klo 21:32:10

https://www.instagram.com/p/BmljitNAX0Q/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=k6d5qzfgkevq

Uusi paitasponsori. Näyttää kauhealta ja ennen kaikkea kovin hätäisesti suunnitellulta.

No ei tosiaan näytä hyvältä, pilasivat hienon paidan. Olisko pitänyt hieman paremmin suunnitella toi sponssin tyyli ja paikka..
7 miljoonaan sponssi rahat tulee kyllä ihan tarpeeseen, mutta olishan ton voinut jotenkin tyylikkäämmin sijoittaa paitaan.

Viimeisen päivän lähtijät:

Sprocati (Parma), D. Anderson (Salernitana), A. Anderson (Salernitana), Di Gennaro (Salernitana)

Loput turhakkeet jotka vielä jäivät, pitäisi saada dumpattuu jonnekin missä on siirtoikkuna vielä auki tulevat viikot.
« Viimeksi muokattu: 17.08.2018 klo 21:34:46 kirjoittanut fads »
Anzander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: G*L*T*S*R*Y


Vastaus #199 : 17.08.2018 klo 22:47:17

Immobilen ja Lulicin ilmeet kertovat enemmän kuin tuhat sanaa.
Todella väkinäinen. Ainoa säälipiste siitä ettei kyseessä ole joku neonväreissä hehkuva aasialaissponssi.

 
Sivuja: 1 ... 7 [8] 9
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa