Jari-ja-Minä
|
 |
Jari-ja-Minä
Vastaus #150 : 29.08.2017 klo 06:09:01 |
|
Jep. Pitäisi vaan jo hyväksyä, ettei se nyt walesilaisella lähtenyt Madridissa.
Ja Alexis olisi kyllä upea haku tilalle.
Onhan Balella ollut hetkensä, varsinkin kausi 15/16, mutta lähes joka kerta hyvän vireen on pilannut loukkaantuminen. Itse antaisin silti vielä tämän kauden aikaa. Ensi vuonna sitte hyvästit jossei vieläkään saa ehjää kautta. Alexis on hyvä pelaaja, mutta ei taida liikahtaa. En tiedä onko kukaan silti yrittänyt tosissaan liikuttaa. Mbabbekin taitaa mennä Pariisiin ensi kesänä. Jos pelaaja todella haluaa pois toiseen seuraan (tässä tapauksessa en tiedä haluaako) ja hänestä saisi kunnon korvauksen niin eiköhän se ole parempi vaihtaa uuteen mieheen vaikkei olisi takeita, että peli paranisi automaattisesti siitä hetkestä.
No varmasti totta, mutta ei ole tainnut Bale ilmoittaa haluavansa siirtyä muualle.
|
|
|
|
nurtsi1
Poissa
|
 |
Vastaus #151 : 29.08.2017 klo 06:53:39 |
|
Hänellä ja Karimilla tällä hetkellä hieman heikompi jakso menossa.
Pitkä heikko jakso menossa kun vuoden verran kestänyt.
|
|
|
|
el_capitan
Poissa
Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora
|
 |
Vastaus #152 : 29.08.2017 klo 10:14:11 |
|
Pitkä heikko jakso menossa kun vuoden verran kestänyt.
Juurikin näin. No mut hei, nyt on vaan heikkojakso, katsotaan ens vuonna taas uudestaan ja muistellaan kautta 15/16 ja sitten taas odotellaan... kyse siis Balesta.
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #153 : 29.08.2017 klo 11:00:11 |
|
Edelleenkin Bale oli viime kaudella paras hyökkääjistä syyskauden ajan loukkaantumiseensa saakka.
Sen jälkeen toki ehjiä esityksiä on kovin vähän, mutta ei tuota ajanjaksoa nyt tarvitse liioitellakkaan.
|
|
|
|
El Hefe
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, HJK, Guti
|
 |
Vastaus #154 : 29.08.2017 klo 11:16:15 |
|
Tulee kyllä raskas kausi forumistina, jos ja kun jokaisen pelin jälkeen kaivellaan Moratan maalitilastot, Balen ja Benzeman paskuus jne jne.
Valenciaa vastaan 3p oli otettavissa, mutta Lepakot on viime vuosina ollut vaikea vastustaja Bernabeulla, mistä kertoo 4 tasuria edellisestä 6 vierailusta. Ei siis mikään järisyttävä pommi loppujen lopuksi. Taktisesti heikko veto oli jo kertaalleen täälläkin mainittu Casemiron korvaamatta jättäminen keskikentällä ja kaikkien hyökkäyspään kk-ukkojen läväyttäminen kentälle samanaikaisesti. Benzemalla oli paikkoja vaikka muille jakaa, paremmalla päivällä peli olisi ollut taputeltuna isommillakin lukemilla. Bale taas oli aivan yössä ja se mikä mulla osuu kaikista pahiten silmään, on miehen kehonkieli. Spurs-aikoina mies oli nokkela, nopea, yritti kaikkea spesiaalia jne. Nyt näyttää, kun mikään ei kiinnosta, kroppa pyörii dieselillä ja kaikki juonikkuus on poissa. Tavallaan tekisi mieli nähdä miestä tuossa Iscon paikalla hyökkääjien alapuolella, se vetokin kun on edelleen vallan mainio. Uutta matoa kuitenkin koukkuun vaan, molemmat Benzema ja Bale ovat ennen tätä ottelua olleet hyviä. Lienee kuitenkin sanomatta selvää, että Benzeman näistä tonteista pitää alkaa osumaan ja Balen pitää tehdä itsensä hyödylliseksi. Kroosia ei mielellään enää tuossa keskikentän alimpana, tuntuu että tulokset ovat aina tappio/tasuri, kun saksalainen saa tuon tontin itselleen. U
Asensio...Vasuri on kyllä aivan maaginen ja laukaukset lähtee lapikkaasta tarkasti ja napakasti. Näillä otteilla tekee viimevuotiset Iscot ja avaa vasemmalla Cristianon siirtyessä kärkeen.
|
|
|
|
Finale
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F
|
 |
Vastaus #155 : 29.08.2017 klo 14:12:46 |
|
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #156 : 29.08.2017 klo 15:56:40 |
|
No nyt kun Bale pysyy Realissa, niin toivottavasti tyytyisi siihen, että ei avaa joka peliä. Muutenhan mies tykkää olla ja asua Madridissa. Että voi hyvinkin olla tyytyväinen, vaikka pienempään rooliin joutuisikin. Toivottavasti Zidane älyää peluuttaa Asensiota miehen tilalla ja CR7 tosiaan piikissä.
|
|
|
|
florentinoperze
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F., Huuhkajat
|
 |
Vastaus #157 : 29.08.2017 klo 16:01:15 |
|
Täysin käsittämätöntä, että seuraa ei tuotu uutta numero ysiä. Siis jos Zidanen kultapoika Benzema loukkaantuu, niin Mayoralillako mennään se aika?
Siis ei pysty mitenkään ymmärtämään tätä. Koko elokuun ajattelin, että jokin pommi (Kun, Mbabbe..) sieltä tulee, mutta ei.
Ajatusleikkinä olisi hurja kuvitella, kuinka kova tuo jengi olisi jos Lewandowski pelaisi Karimin tilalla.
|
|
|
|
RevoSniper
Poissa
|
 |
Vastaus #158 : 29.08.2017 klo 16:13:55 |
|
Ajatusleikkinä olisi hurja kuvitella, kuinka kova tuo jengi olisi jos Lewandowski pelaisi Karimin tilalla.
Ronaldo ei saa kuulemma maaleja muiden kanssa 
|
|
|
|
DarkClown
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #159 : 29.08.2017 klo 16:14:00 |
|
Täysin käsittämätöntä, että seuraa ei tuotu uutta numero ysiä. Siis jos Zidanen kultapoika Benzema loukkaantuu, niin Mayoralillako mennään se aika?
Siis ei pysty mitenkään ymmärtämään tätä. Koko elokuun ajattelin, että jokin pommi (Kun, Mbabbe..) sieltä tulee, mutta ei.
Ajatusleikkinä olisi hurja kuvitella, kuinka kova tuo jengi olisi jos Lewandowski pelaisi Karimin tilalla.
Mbappee kai Real tavottelikin mutta PSG iski pohjattoman kassansa kanssa väliin niin ei siellä niin hirveästi tarjontaa ole.
|
|
|
|
tanu
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid Club de Fútbol
|
 |
Vastaus #160 : 29.08.2017 klo 16:15:07 |
|
No nyt kun Bale pysyy Realissa, niin toivottavasti tyytyisi siihen, että ei avaa joka peliä. Muutenhan mies tykkää olla ja asua Madridissa. Että voi hyvinkin olla tyytyväinen, vaikka pienempään rooliin joutuisikin. Toivottavasti Zidane älyää peluuttaa Asensiota miehen tilalla ja CR7 tosiaan piikissä.
Jep, samaa mieltä ja uskon että Bale myös tajuaa tämän itse mikäli haluaa jäädä. Eri asia tietty onko Perez asiasta samaa mieltä, mutta toivon että Zizou saa tässä rauhan peluuttaa ketä haluaa.. Täysin käsittämätöntä, että seuraa ei tuotu uutta numero ysiä. Siis jos Zidanen kultapoika Benzema loukkaantuu, niin Mayoralillako mennään se aika?
Siis ei pysty mitenkään ymmärtämään tätä. Koko elokuun ajattelin, että jokin pommi (Kun, Mbabbe..) sieltä tulee, mutta ei.
Ajatusleikkinä olisi hurja kuvitella, kuinka kova tuo jengi olisi jos Lewandowski pelaisi Karimin tilalla.
Onko meillä oikeasti jotain hätää? 4-3-3 yläkolmikko: Asensio - C.Ronaldo - Isco 4-4-2 hyökkääjät: Benzema - C.Ronaldo Molemmissa tapauksissa jää Bale penkille, joka kuitenkin lienee ihan kohtalainen vaihtopelaajaksi, vai?
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #161 : 29.08.2017 klo 16:26:08 |
|
Mbappee kai Real tavottelikin mutta PSG iski pohjattoman kassansa kanssa väliin niin ei siellä niin hirveästi tarjontaa ole.
Noinkohan tosissaan tavoittelivat? En usko, koska jos niin olisi niin superjunnu olisi jo siellä. Kyllä sitä rahaa olisi Realillakin ollut, mutta eivät mottipäisiä summia sentään maksaneet.
|
|
|
|
RevoSniper
Poissa
|
 |
Vastaus #162 : 29.08.2017 klo 16:26:47 |
|
Jep, samaa mieltä ja uskon että Bale myös tajuaa tämän itse mikäli haluaa jäädä. Eri asia tietty onko Perez asiasta samaa mieltä, mutta toivon että Zizou saa tässä rauhan peluuttaa ketä haluaa..
Onko meillä oikeasti jotain hätää?
4-3-3 yläkolmikko: Asensio - C.Ronaldo - Isco 4-4-2 hyökkääjät: Benzema - C.Ronaldo
Molemmissa tapauksissa jää Bale penkille, joka kuitenkin lienee ihan kohtalainen vaihtopelaajaksi, vai?
Ei nyt varsinaisesti ihan paskat housussa ole, mutta parempaa toki toivotaan. Kyllähän tuo eka yläkolmikko saa kovenemaan kohtalaisesti ja löyseneminen alkaa välittömästi kun kuvitteletkin sinne Karimin ja Balen. Yleensä vaihtopelaajien idea on tuoda jotain muutosta taktiikkaan ja Realin kohdalla vaihdoilla yleensä haetaan sitä miten saadaan pallo maaliin sumppua vastaan. Tähän Bale ei tuo mitään lisäarvoa. Kuten aikasemmin totesin, harvassa on ne tilanteet kun Balea voisi maksimaalisesti hyödyntää. Joku Vazquezkin on mielestäni parempi vaihtomies kun Bale. Jos Ronaldoa ei kiinnosta, Karim on oma itsensä ja Iscolla ei ole paras päivä, Lucas voisi tuoda vikkelyydellään ja energiallaan positiivisuutta kentälle. Saattaa joskus ohittaakkin vastustajia. Summa summarum, Balen ei pitäisi mahtua näillä esityksillä kokoonpanoon.
|
|
|
|
zz-toppi
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 30.08.2017 klo 22:16:30 |
|
Ei nyt varsinaisesti ihan paskat housussa ole, mutta parempaa toki toivotaan. Kyllähän tuo eka yläkolmikko saa kovenemaan kohtalaisesti ja löyseneminen alkaa välittömästi kun kuvitteletkin sinne Karimin ja Balen.
Yleensä vaihtopelaajien idea on tuoda jotain muutosta taktiikkaan ja Realin kohdalla vaihdoilla yleensä haetaan sitä miten saadaan pallo maaliin sumppua vastaan. Tähän Bale ei tuo mitään lisäarvoa. Kuten aikasemmin totesin, harvassa on ne tilanteet kun Balea voisi maksimaalisesti hyödyntää. Joku Vazquezkin on mielestäni parempi vaihtomies kun Bale. Jos Ronaldoa ei kiinnosta, Karim on oma itsensä ja Iscolla ei ole paras päivä, Lucas voisi tuoda vikkelyydellään ja energiallaan positiivisuutta kentälle. Saattaa joskus ohittaakkin vastustajia.
Summa summarum, Balen ei pitäisi mahtua näillä esityksillä kokoonpanoon.
Mä olen kyllä täysin samaa mieltä. Juuri nämä ominaisuudet pelaajana ja kehonkielen negatiivisuus ovat niitä asioita, joista en Balessa pidä. Esimerkiksi Asensiolla ja Lucas Vazquezilla ne ovat jotain aivan muuta. Olen lukenut Perezistä sen yhden pidemmän artikkelin ja nähnyt jotain dokumentaaria, mutta en silti saa muodostettua itselleni kuvaa, millä perusteella hän pitää joistakin pelaajista. Bale vaikuttaa olevan yksi hänen lempilapsistaan peliesityksistä huolimatta. Ehkä Bale edustaa jotain mitä Mourinhon ajanjaksolla yritettiin tehdä Barçan totaaliselle dominoinnille.
|
|
|
|
Redondo6
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, FC-88
|
 |
Vastaus #164 : 31.08.2017 klo 18:13:39 |
|
Kärkimies ois hommattava muuta ei tarvita.... Auba Dortmundista kelpaisi.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #165 : 31.08.2017 klo 20:38:50 |
|
Kärkimies ois hommattava muuta ei tarvita.... Auba Dortmundista kelpaisi.
Siirtoikkuna on kuulemma Realin osalta tältä erää suljetttu.
|
|
|
|
Redondo6
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, FC-88
|
 |
Vastaus #166 : 31.08.2017 klo 22:40:48 |
|
No perhana ei kestä sitten Ronaldon tai Benzeman loukkaantua noh onneks tammikuussa voi ostaa jos tarvitaan
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #167 : 02.09.2017 klo 11:48:05 |
|
Ceballos joutunut Italia U21 pelin jälkimainingeissa sairaalaan niskan kivun ja huimauksen takia.
Ei vielä tietoa kuinka vakavaa.
|
|
|
|
|
Mágico Madrid
Poissa
Suosikkijoukkue: El Halcón
|
 |
Vastaus #169 : 03.09.2017 klo 13:50:44 |
|
Isco näemmä hurmannut Bernabeun jälleen kerran, tällä kertaa punainen paita yllään  Achraf pelasi toisen pelinsä Marokkon riveissä ja onnistui myös maalin teossa.
|
|
|
|
Ratsu
Poissa
Suosikkijoukkue: Portan ja Pikkuveljen kultahammaspihdit.
|
 |
Vastaus #170 : 03.09.2017 klo 14:42:28 |
|
Isco näemmä hurmannut Bernabeun jälleen kerran, tällä kertaa punainen paita yllään  Achraf pelasi toisen pelinsä Marokkon riveissä ja onnistui myös maalin teossa. Ja Isco dominoikin kunnolla. Myös Asensiolta ja Ramosilta hienot esitykset. Kyllä siitä de Geasta olisi eilisen perusteella kannattanut iso raha maksaa, sen verran varmaa työtä teki sen nyt mitä hommia oli. Moratasta paha sanoa miten meni. Toki maali, mutta pelasi sen verran vähän aikaa. Mutta kyllä mies olisi kannattanut vaan pitää Realissa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.09.2017 klo 14:45:15 kirjoittanut Ratsu »
|
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #171 : 03.09.2017 klo 21:14:16 |
|
Nyt kun kukaan ei enää liiku mihinkään suuntaan on hyvä käydä läpi hiukan siirtoikkunassa.
Sisään: Ceballos Theo Hernandez
Lisäksi rosteriin nostettiin lainalta palaajat: Llorente Vallejo
Ulos: Morata Pepe James Danilo Coentrao Mariano
Ja vähemmän tärkeät. Yanez Llorente Burqui
Käsittääkseni plussaa tuli sen 75miljoonaa. Harvemmin näin päin.
Listaa katsomalla on selvää, että koko joukkueen tämän hetkinen taso varmasti tippui askeleen alaspäin, mutta potentiaalinen taso todennäköisesti kasvoi.
Asensio on jo alkukaudesta ottanut Jamesin roolia hyökkäyspäässä ja Ceballos paikannee keskikentän rotaatioon tullutta vajetta.
Casemiro sai vihdoin kirittäjän, Pepe korvattiin suoraan Vallejolla ja Daniloa paikkaa ykkösrinkiin nostettu Acraf.
Siirtoikkunan suurin positiivinen puoli oli, ettei Real lähtenyt muiden ökyseurojen pippelinmittauskilpailuihin mukaan.
Huonoin puoli, ettei Morataa korvattu edes rotaatiohyökkääjä lähes tilanteessa jossa Benzeman avut maalin edessä ovat laskeneet huomattavasti parhaista kausistaan.
Aika positiivisena kuitenkin ikkunaa voi pitää vaikka joukkue ei vahvistunut.
|
|
|
|
Matkailija
Poissa
Suosikkijoukkue: 芬兰国家足球队
|
 |
Vastaus #172 : 03.09.2017 klo 21:35:49 |
|
Mayoral ei edes mainitsemisen arvoinen?  Ei Asensio ole mitään Jamesin roolia ottanut kun ei siellä mitään selllaista edes ollut. Viimekin kauden alussa Asensio oli kentällä kun Cristiano sivussa. Eikä tehojen muodossa paljoa vaadita jos sitä tarkoitit. Maalit lähinnä sarjan heikoimpia vastaan. Mutta se oli viime kautta. Turha sitä on enää miettiä kun ei sieltä enää voittoja napsita.
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.09.2017 klo 21:43:46 kirjoittanut Matkailija »
|
|
|
|
|
G.Lavanche
Poissa
|
 |
Vastaus #173 : 03.09.2017 klo 22:04:39 |
|
Mayoral ei edes mainitsemisen arvoinen?  Ei Asensio ole mitään Jamesin roolia ottanut kun ei siellä mitään selllaista edes ollut. Viimekin kauden alussa Asensio oli kentällä kun Cristiano sivussa. Eikä tehojen muodossa paljoa vaadita jos sitä tarkoitit. Maalit lähinnä sarjan heikoimpia vastaan. Mutta se oli viime kautta. Turha sitä on enää miettiä kun ei sieltä enää voittoja napsita. Kappas Mayo unohtui. James roolilla tarkoitin juurikin noita tärkeitä maaleja tilanteista, joissa ei teoriassa vastustajalla pitäisi vaaraa olla. Jamesin tehot kuitenkin pitää jostain kaivaa oli ne mitä tahansa alasarjan vastustajia vastaan tehtyjä varsinkin nyt kun sieltä puuttuu myös ne Moratan tehot. Mayo tuskin nousee tällä kaudella kovinkaan suureen rooliin, vaikka potentiaalia löytyy.
|
|
|
|
pimppiliiga
Poissa
Suosikkijoukkue: Los Blancos, SUMU
|
 |
Vastaus #174 : 03.09.2017 klo 23:14:19 |
|
Huonoin puoli, ettei Morataa korvattu edes rotaatiohyökkääjä lähes tilanteessa jossa Benzeman avut maalin edessä ovat laskeneet huomattavasti parhaista kausistaan.
Tosiaankin. Olen itse ihmetellyt tuota Zizoun rakkautta maanmieheensä #9. Moratan taso taso ei riittänyt kirittämään Karimia ennen Juve-lainaa. Juvessa kuitenkin näytöt olivat kovat, puhumattakaan sitten viime kaudesta kun teki hv-minuuteilla hirmuiset tehot. Valenciaa vastaan Karimin tuhlailu maalasi uhkakuvia kaudesta jo pahasti. Toivottavasti kaivaa vielä Beast-moodin jostain, mutta epäilen vahvasti. Karimin ei tietenkään roolissaan odoteta tekevän 50 maalia kaudessa, se on selvää mutta edes maalin edustalta ei tunnu saavan millään sisään.
|
|
|
|
|
|