nakkoskikki
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça
|
 |
Vastaus #200 : 13.08.2017 klo 23:53:11 |
|
Barcelonan peli aivan presiis saman näköistä kuin viime kaudella - ilman Neymarin taikoja. Erittäin huono kausi luvassa, jos Valverde ei edes yritä keksiä mitään uutta tuohon peliin.
|
|
|
|
|
Jääskraba
Poissa
Suosikkijoukkue: kaikki jotka pärjää
|
 |
Vastaus #201 : 13.08.2017 klo 23:56:38 |
|
Real se kyllä osaa voittamisen taidon. Zidane on kyllä guru tässä tsemppaushommassa, sillä ei se tänäänkään ollut vastustajaa parempi maalipaikkojen määrässä tai laadussa, mutta kun ne uppoavat aivan uskomattoman tappavasti...
|
|
|
|
|
Los Mou
Poissa
|
 |
Vastaus #202 : 13.08.2017 klo 23:57:32 |
|
Jaa, se aika kaudesta Realilla kun kaikki uppoaa. Mikäs siinä. 3 aivan järjetöntä maalia, joita vastaavia ei nähdä enään loppukaidesta.
E. Maalintekokilpailu tietty. Barca yllätyksetön ja siksi hävisi mielestäni. Sanattomaksi vetää.
? Yksi maali vietiin paitsion vuoksi ja toisen Alba blokkasi maaliviivalla. Barcelonalla 1 paikka + törkeästi filmattu pilkku. Piqueta kairattiin aika pahasti tänään. Oma maali, käsipallon peluu ja kahdessa muussa maalissa vietiin 100-0.
|
|
|
|
|
XTB
Poissa
Suosikkijoukkue: Saimaa
|
 |
Vastaus #203 : 13.08.2017 klo 23:57:49 |
|
Sellainen höntsä tällä kertaa. D. Suárez > Deulofeu L. Suárez < T. Pukki Isco = Maailman paras Paljonko CRollelle tulee lisäpenalttia tuomarin koskemattomuuden rikkomisesta? ? Yksi maali vietiin paitsion vuoksi
Jos CR7:n maalia tarkoitat, niin madeiralainen oli n. puolimetriä paitsiossa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.08.2017 klo 00:00:08 kirjoittanut XTB »
|
|
|
|
|
dinodiel
Poissa
|
 |
Vastaus #204 : 13.08.2017 klo 23:58:38 |
|
Barcelonan peli aivan presiis saman näköistä kuin viime kaudella - ilman Neymarin taikoja. Erittäin huono kausi luvassa, jos Valverde ei edes yritä keksiä mitään uutta tuohon peliin.
Jooh. Tosin eka oma maali oli huonoa tuuria ja Asension maali nyt oli sellainen once in a lifetime -veto kohtuullisen pienestä kulmasta vielä. Rollen maali toki kohtuullisen komea ja pilkku jonkinmoinen lahja. Paljon parannettavaa toiseen osaan ja tän höntsän voittajasta tuskin on enää epäselvyyttä. Toivottavasti kuviot selkenevät jonkin verran, kun tosipelit alkavat.
|
|
|
|
|
sutisna
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Guti
|
 |
Vastaus #205 : 13.08.2017 klo 23:59:32 |
|
Jos tuomarin koskemattomuuden rikkomisesta jaettaisiin penaltia Espanjassa, tulisi niitä joka pelin jälkeen.
|
|
|
|
|
dinodiel
Poissa
|
 |
Vastaus #206 : 14.08.2017 klo 00:01:33 |
|
? Yksi maali vietiin paitsion vuoksi ja toisen Alba blokkasi maaliviivalla. Barcelonalla 1 paikka + törkeästi filmattu pilkku.
Miten niin "vietiin"? Paitsiohan se oli. Kyllä Barcallakin olisi ollut vielä paljon enemmän paikkoja, jos paitsiot eivät merkkaa mitään. Ei Rellulla ollut sen enempää paikkoja kuin Barcalla. Törkeän hyvää viimeistelyä ja yksi komea oma maali.
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #207 : 14.08.2017 klo 00:02:22 |
|
Oisko ollut pretemporadan tulosten perusteella (Jenkeissä Barcelona voitti kaikki ja Madrid hävisi omansa).
Jaa-a, enpä tiedä. Ei ole harjoitusmatseista muuta tietoa kuin, että Manua vastaan Real oli hyvä. Osan pelistä jopa loistava. Siinä mielessä hieman yllätti tuo kerroinasettelu. Toki jälkeenpäin on helppo sanoa, mutta eiköhän tuon joku muukin allekirjoita. Rellulle kuitenkin sai 3.50-4.00 välimaastoon sattuvia kertoimia kun Barcalla irtosi osasta paikoista nippa nappa kahta. e. Ja eikö kuitenkin Real starttaa tulevaan kauteenkin jonkinlaisena ennakkosuosikkina? Tai sitä se ainakin minun papereissani on.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 14.08.2017 klo 00:04:40 kirjoittanut Giggs82 »
|
|
|
|
|
gaak
Paikalla
|
 |
Vastaus #208 : 14.08.2017 klo 00:21:48 |
|
Oli muuten neljäs kerta viimeiseen viiteen Klassikkoon, kun Real Madridilta ajetaan pelaaja ulos. Toki voi olla ihan tietoinen valinta, kun tuntuvat pelaavan vajaalla näissä peleissä paremmin kuin tasakentällisin.
|
|
|
|
|
tuplahoo
Poissa
|
 |
Vastaus #209 : 14.08.2017 klo 00:22:44 |
|
Tosiaan Barca pelaa kuten viime kaudella, ilman sitä selkeää punaista lankaa. Ja niikuin jo viime kaudella nähtiin (tekee todella kipeää myöntää) Neymar oli lähes aina se Barcelonan tärkein pelaaja. Imi itseensä aina tusinan pelaajia haastoillaan, ja antoi niitä ratkaisevia viimeisiä syöttöjä. Mestarien liigassa mm.oli ihan vitun jäätävä tehden muistaakseni jonkin ennätyksen maalisyötöissä.
Messi häärää taas keskustan sumpussa, ja Vidal ei voi kokoaikaa olla hyökkääjänä oikeella laidalla. Tän matsin perusteella hankala kausi tulossa barcalle...
|
|
|
|
|
mardinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid C.F. / Mesut Özil
|
 |
Vastaus #210 : 14.08.2017 klo 00:36:45 |
|
En voi kiistää etteikö päivän peli olisi viihdyttänyt minua. Mutta viihdyttikö se oikealla tavalla... mielummin olisin kuitenkin jättänyt niin tuomarin, Suarezin kuin Ronaldon perseilyt väliin. Noh saimme sentään kaksi upeaa maalia joista kehtaa olla ylpeä.  Ja eihän tuo lopputuloskaan mitenkään harmita, päinvastoin. Kolme vierasmaalia ja voitto Camp Noulla ei ole jokapäiväistä herkkua.
|
|
|
|
|
masa90
Poissa
|
 |
Vastaus #211 : 14.08.2017 klo 02:03:58 |
|
Huh huh, olipahan hulinaa. Nyt on Espanjan jalkapallolu korkattu paikan päällä. Ensimmäinen puoliaika oli vaisuhko ja tunnelma yleisössä oli heikko. Toinen puoliaika olikin tosi viihdyttävää, hyvin sytytti peliä Ronaldon mukaantulo. Vähän helppo pilkku, komeita maaleja ja Messin ja Rollen näkeminen livenä. Maistuu!
|
|
|
|
|
RevoSniper
Paikalla
|
 |
Vastaus #212 : 14.08.2017 klo 02:52:45 |
|
Tämä oli odotettavissa. Näin käy aina kun ihmiset kyllästyvät joukkueeseen joka voittaa usein. Reipas 10 vuotta sitten se alkoi tuomarien osalta ja kun parsa sai muutaman pokaalin tilanne hieman tasoittui. Ei toki paljoa, joka klassikossa parsa saa pilkun ja Real punasen. Onneksi tänä päivänä tasoero on niin suuri ettei se voittajaa estänyt. Pelottaa vain että se on tätä koko kauden. Olisipa nerokasta nähdä joskus näiden jengien matsi ettei parsa saisi automatic tuomarietua.
|
|
|
|
|
Duti
Poissa
|
 |
Vastaus #213 : 14.08.2017 klo 03:52:26 |
|
Tämä oli odotettavissa. Näin käy aina kun ihmiset kyllästyvät joukkueeseen joka voittaa usein. Reipas 10 vuotta sitten se alkoi tuomarien osalta ja kun parsa sai muutaman pokaalin tilanne hieman tasoittui. Ei toki paljoa, joka klassikossa parsa saa pilkun ja Real punasen. Onneksi tänä päivänä tasoero on niin suuri ettei se voittajaa estänyt. Pelottaa vain että se on tätä koko kauden. Olisipa nerokasta nähdä joskus näiden jengien matsi ettei parsa saisi automatic tuomarietua.
Olisikohan jo sinunkin aika pistää forkka hetkeksi tauolle?
|
|
|
|
|
rafinja
Poissa
Suosikkijoukkue: Gerard Piquén twiitit, Cameron Tucker
|
 |
Vastaus #214 : 14.08.2017 klo 06:37:48 |
|
Aikalailla odotettu pannukakku Barçan osalta, kun molemmat huolenaiheeni kävivät valitettavasti toteen Camp Noun sunnuntai-illassa.
Deulofeu oli odotetun susipaska. Kuten todettua, syön hattuni, mikäli joku olemassaoleva joukkueen jäsen lunastaa tuon vasemman laiturin paikan huippuottein.
Valverden superprässi levisi pari kertaa kuin Jokisen eväät, kun vastassa oli pallolliseen peliin paineen alla kykenevä joukkue. Yhtä monta kertaa vastahyökkäyksen vastaanotot kusi, ja pallo löytyi saksalaisvahdin selän takaa.
Turha tästä kuitenkaan ensin mainittua suurempia johtopäätöksiä on Barçan osalta vetää. Valkoisten osalta todettakoot, että kyllä he näköjään osaavat edelleen jalkapallo-ottelusta poistua voittajana paikalta. Ronaldon heiveröisen punaisen jälkeen tapahtuneesta dumarin töytäisystä on sanktioitava, eikö?
|
|
|
|
|
J.H.Kläbo
Poissa
|
 |
Vastaus #215 : 14.08.2017 klo 06:54:09 |
|
Kyllähän Suarezin filmi ja pyöriskelyt sen jälkeen sai aikaan oksennuksen nousun kurkkuun. Tuomarin linjattomuudelle iso "peukku", koska selkeästä rikkeestä Ronaldoa kohtaan kentän toisessa päässä vihelletään kortti sukeltamisesta  kyllähän dumari yritti taas kaikkensa, mutta onhan toi Realin ylivoima huikeaa tällä hetkellä.
|
|
|
|
|
edelläkävijä
Poissa
|
 |
Vastaus #216 : 14.08.2017 klo 07:28:13 |
|
Monesko keltainen filmistä oli muuten Ronaldon uralla? Ei taida kovin usein olla noista laputettu, kuitenkin noita tuollaisia vastaavia sukelluksia häneltä nähdään pelistä toiseen. No, hyvä että edes jossain supercupissa oli tuomareilla kasseja kaverille sellainen antaa.
|
|
|
|
|
asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #217 : 14.08.2017 klo 07:42:31 |
|
Barcelonalla 1 paikka + törkeästi filmattu pilkku.
Olihan siellä paikkoja, paras tosin se missä Busquets veti ohi melkein tyhjästä maalista.
|
|
|
|
|
Pläkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset
|
 |
Vastaus #218 : 14.08.2017 klo 07:59:23 |
|
Monesko keltainen filmistä oli muuten Ronaldon uralla? Ei taida kovin usein olla noista laputettu, kuitenkin noita tuollaisia vastaavia sukelluksia häneltä nähdään pelistä toiseen. No, hyvä että edes jossain supercupissa oli tuomareilla kasseja kaverille sellainen antaa.
Rankkaria Ronaldon tilanteesta ei saa tekemälläkään ja keltaiselle oli paikkansa, mutta ehkä siinä olisi voinut tuomarikin käyttää pelisilmää. Tosin se ensimmäinen keltainen oli niin hölmö, ettei tuosta toisesta juurikaan sympatiaa heru.
|
|
|
|
|
el_capitan
Poissa
Suosikkijoukkue: Tunnelmaa huonontava elämysmatkailijamieshuora
|
 |
Vastaus #219 : 14.08.2017 klo 08:22:36 |
|
Missä on Realjonnejen (ei Real kannatajien) ihku ladyshave? Harjottelee stepovereita? Vai onkos se penkillä kuitekii?
Real Madrid maailman onnekkain jengi  iha paska ja sit oma maali tieteki  Kohtuullisen hyvä tuuri ja ansaitsematon johto Realille.
Maailmassa on sittenkin jotain oikeutta, kun toi turhamainen pelle kärsii joskus pelleilystään.
Ei vittu luuleeko tuo ämmä olevansa jotenki kovassa kuosissa ku pitää paita repiä ja näyttää 65kilosta ruhoa kansalle 😂
Kehareilla ollut vapaa pääsy internetsiin yöllä ilman valvojaa? 
|
|
|
|
|
asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #220 : 14.08.2017 klo 08:47:42 |
|
https://twitter.com/marca/status/896871386567897088En tiedä voiko tälläinen banni siirtyä liigan puolelle. Ainakin muissa sarjoissa on sellainen sääntö, että yli matsin pelikiellot siirtyy näistä supercupeistakin.
|
|
|
|
|
Monteri
Poissa
|
 |
Vastaus #221 : 14.08.2017 klo 08:56:22 |
|
Suarezin filmistä jälkeenpäin pelikieltoa, niin loppuu tämä pelleily. Tuomarin koomailu muutenkin hävetti. Onneksi juuri Suarez sai menettää pallon viimeiseen maaliin, ansaittu voitto realille. Hävettää kuin don Tamia.
|
|
|
|
|
Rossoneri83
Poissa
Suosikkijoukkue: Milan, Spurs
|
 |
Vastaus #222 : 14.08.2017 klo 08:57:25 |
|
Meni kyllä väärin tuo Ronaldon toinen keltainen. Ei rankkarin arvoinen rike, mutta ei myöskään filmi. Sen sijaan tuuppimisesta Rollelle tulee kyllä sanktiota varmasti...
Sen sijaan Suarezin filmi oli kyllä niin kuvottava kuin olla ja voi. Mites Espanjassa jälkisanktiot näiden filmaamisten osalta? Onko käytössä? Jos jossain vaiheessa tulee ja niitä sanktioita annettaisiin niin kuin pitäisi, niin siellähän olisi joka pelissä puolet Barcan pelaajista katsomon puolella ja Realinkaan tilanne ei kauheasti sen parempi...
|
|
|
|
|
Panopticon
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #223 : 14.08.2017 klo 09:24:39 |
|
Meni kyllä väärin tuo Ronaldon toinen keltainen. Ei rankkarin arvoinen rike, mutta ei myöskään filmi. Sen sijaan tuuppimisesta Rollelle tulee kyllä sanktiota varmasti...
Sen sijaan Suarezin filmi oli kyllä niin kuvottava kuin olla ja voi. Mites Espanjassa jälkisanktiot näiden filmaamisten osalta? Onko käytössä? Jos jossain vaiheessa tulee ja niitä sanktioita annettaisiin niin kuin pitäisi, niin siellähän olisi joka pelissä puolet Barcan pelaajista katsomon puolella ja Realinkaan tilanne ei kauheasti sen parempi...
Juuri näin. Tuossa Rollen tilanteessa oli pieni kontakti takaviistosta ja tasapaino meni. Kontakti niin köykäinen, että pilkku olisi ollut kova tuomio. Jotenkin tuosta tuon keltaisenkin ehkä hyväksyisi (olisihan Rolle tuossa pystyssä pysynyt jos olisi oikeasti halunnut), jos näissä linja pitäisi, ja aina vastaavista varoitusta jaeltaisiin. Mutta linja vaihtelee niin paljon jo pelin sisällä, saati sitten pelistä ja tuomarista toiseen, että se saa nämä tuntumaan kovemmilta tuomioilta silloin kun niitä jaetaan. Toki tässä tuomion kovuutta lisäsi sekin, että siitä seurasi ulosajo. Tönäisystä varmasti tulee ja pitääkin tulla lisäpenalttia. Ja Suarezilta tosiaan törkeä, kuvottava filmi. Näistä pitäisi kyllä tosiaan antaa jälkeenpäin sanktiota. Sakothan näillä miljonääreillä ei tunnu missään, niin pelikielto on käytännössä ainoa vaihtoehto.
|
|
|
|
|
asdas
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal, klubi
|
 |
Vastaus #224 : 14.08.2017 klo 09:50:34 |
|
Kyllähän oikea tuomio olisi lätkätyylinen Salomonin tuomio: -Suarezille kortti filmaamisesta -Navasille kortti/punainen vaarallisesta pelistä, joka uhkasi johtaa loukkaantumiseen (Suarezin jalka olisi voinut mennä poikki, jos Keylori olisi häneen osunut, mikä olisi tapahtunut ilman hyppyä) -epäsuora vapari Barcalle.
|
|
|
|
|
|
|
|