FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.06.2025 klo 02:46:12 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 5 [6] 7 ... 11
 
Kirjoittaja Aihe: FC Vaajakoski 2018 - Noustiin jo tammikuussa - Millä eväillä Kakkosessa?  (Luettu 88390 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
NOPEAMUSTAMIES

Poissa Poissa


Vastaus #125 : 27.05.2018 klo 13:29:34

Ei tullut vaan jatkoi peliä. Se meni sääntöjen vastaisesti, mutta en ymmärrä mistä tuomari keksi vapaapotkun ja paikan josta se annettiin - peli kun ei ollut siellä päinkään keskeytyshetkellä, ja huollon saapumishetkelläkin peli oli katkennut MP:n paitsioon. Voiko vapaapotkun todella "kääntää" tällä tavalla takautuvasti toiselle joukkueelle ja täysin eri kohtaan kenttää?
Peliä jatketaan sieltä missä virhe tapahtuu. Tässä tapauksessa sieltä, missä tuli/jäi kentälle.
Ferraro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, Morecambe FC


Vastaus #126 : 27.05.2018 klo 13:33:31

Ohjasiko tuomari Talebin kentän reunalle vai antoiko jatkaa peliä?
Ainakaan kameroille ei ole tarttunut että olisi ohjannut. Peli jatkui tuomarin vihellyksestä paitsion jälkeisellä epäsuoralla vaparilla, minkä jälkeen ilmeisesti avustavan suosituksesta tuomari pisti pelin poikki. Koosteesta näkyy tilanne siltä osin kuin sen olen saanut kuvattua.

Peliä jatketaan sieltä missä virhe tapahtuu. Tässä tapauksessa sieltä, missä tuli/jäi kentälle.
Siksi olisinkin jotenkuten ymmärtänyt, jos vapari olisi annettu keskialueelta jossa Taleb jatkoi peliä käymättä kentän ulkopuolella.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2018 klo 13:35:47 kirjoittanut Ferraro »
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #127 : 27.05.2018 klo 13:37:12

Kyllähän tuo nyt oli täysin tuomarin piikkiin menevä virhe. Pelaajien annetaan niin usein suoraan jatkaa peliä kentältä, jos noissa hoitotoimenpiteissä ei mene kauaa, että jos tuomarin mielestä pitäisi tulla kentälle vasta kun tuomari antaa luvan niin siinä tapauksessa se pitäisi pelaajalle näyttää.

Jos tuosta nyt olisi tullut maali niin olisi ollut aikamoinen farssi.
Jämpti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mansefutis


Vastaus #128 : 27.05.2018 klo 14:02:41

Todella erikoinen tilanne. Tuomari ei määrää ulos kentältä huollon jälkeen ja keksii sitten jonkin vaparin tuosta. Jos tuomari oli käskenyt ulos kentältä mutta pelaaja ei lähtenyt vaan livahti jatkamaan peliä, niin ei siitä vaparia pitäisi arpoa vaan varoitus pelaajalle joka palaa kentälle ilman lupaa.
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #129 : 27.05.2018 klo 14:45:35

Voisin kuvitella, että tuossa tuomari on käskenyt kentän laidalle, mutta kun onkin ryhtynyt pelaamaan menemättä ulos kentältä, niin on viheltänyt vaparin ja olisiko katsonut paikaksi sitten about sen, missä pelaaja oli pillin soidessa? Varoittaahan tuossa pelaajaa olisi siinä tapauksessa pitänyt ja vaparin olla kai epäsuora? Nythän ei käsi ole pystyssä. Mutta en siis osaa itsekään nopeasti sanos miten tuon pitäisi sääntökirjan mukaan mennä.

E: Toisaalta jos on käskenyt kentän laidalle, niin eihän peliä olisi pitänyt käynnistää ennenkuin siellä pelaaja on. Käsittääkseni huollon tullessa kentälle pitää aina mennä laidalle, jollei tämän huollon tarvetta ole vastustaja aiheuttanut. Nythän tuo oli ihan vaan pieni kramppi.
« Viimeksi muokattu: 27.05.2018 klo 15:09:04 kirjoittanut D mies »
El Domingo

Poissa Poissa


Vastaus #130 : 27.05.2018 klo 19:47:49

Kovaa oli nilitys taas FVC:n vaihtopenkiltä tuomarille. Ei ollut ensimmäinen kerta tällä kaudella.
alle3

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliiga v.2011: 3. JJK 6.KuPS


Vastaus #131 : 28.05.2018 klo 11:06:24

Kovaa oli nilitys taas FVC:n vaihtopenkiltä tuomarille. Ei ollut ensimmäinen kerta tällä kaudella.

Lappeenrannassa on yllätytty kun jompikumpi joukkueista nillittää(ompa vaikea sana) erotuomarille !
Ferraro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, Morecambe FC


Vastaus #132 : 28.05.2018 klo 20:24:29

Kovaa oli nilitys taas FVC:n vaihtopenkiltä tuomarille. Ei ollut ensimmäinen kerta tällä kaudella.

Innokasta on tähän takertuminen taas El Domignon suunnalta foorumilla. ;) Ei ollut ensimmäinen kerta tällä kaudella.
Black_Spider

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski


Vastaus #133 : 31.05.2018 klo 23:02:54

Lauantaina olisi sitten edessä FCV:n seuraava mittelö, kun Vaajakoskelle vieraaksi saapuu kautensa heikosti aloittanut PK Keski-Uusimaa. PKKU:lla on kuuden pelatun ottelun jälkeen kasassa vain yksi tasuripiste Jipolta. Hyvin alkukaudesta pelanneella Vaajakoskella pisteitä on kymmenen enemmän, eli 11.

FCV on Kakkosen A-lohkossa tällä hetkellä sijalla 4. ja PKKU puolestaan toiseksi viimeisenä, sarjasijoitus 11. Vaajakosken tahti on vieraskentällä ollut alkukaudesta vakuuttava. Neljästä vierasottelusta FCV:n tilille on napsunut kolme voittoa ja yksi tasapeli murskaavalla maalierolla 12-0. Kotikentällä voitto on kuitenkin vielä ottamatta, kun Viikinkejä vastaan Viitaniemessä jäätiin maalittomaan tasapeliin ja MYPA kävi Vaajakoskelta ryöväämässä voiton. Viime viikonlopun kierroksella FC Vaajakoski haki Mikkelistä hienon vierasvoiton MP:stä 0-1. PKKU sen sijaan romahti kotonaan paikallisderbyssä ja kärsi JäPS:lle peräti 2-7 -tappion.

Lauantai-iltana Vaajakosken nurmella toivottavasti nähdään kauden ensimmäinen FCV:n kotivoitto. Sen jälkeen vaajakoskelaisilla onkin edessä lähtökohtaisesti melko haastavia kamppailuja, kun kolmessa seuraavassa ottelussa vastaan asettuvat JIPPO vieraissa, PEPO kotona ja Gnistan vieraissa.
« Viimeksi muokattu: 31.05.2018 klo 23:26:35 kirjoittanut Black_Spider »
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #134 : 01.06.2018 klo 14:25:58

Jokohan tuota huomenna pääsisi avaamaan keskisuomalaisenkin katsomokauden toden teolla; puolikasta JyPK-HJK -peliä ei viitti laskea. Kabinettinousijakotijoukkueella hivenen yllättäen jopa "pakkovoiton" paikka tässä nyt, sen verta muikeasti on lähtenyt kausi käyntiin. Vastus ei kylläkään kiimaa herätä - oiskohan maan mauttomin ja hajuttomin porukka tämä PKKU? Mistä nää edes tulee ja kotipelinsä pelaa? Jossain Keravallako?

Rosetin terassin kautta, luonnollisesti.
Lenko

Poissa Poissa


Vastaus #135 : 01.06.2018 klo 14:42:43

Siinä on porukalla istuttu ja mietitty, mikä joukkueelle annetaan nimeksi. On tiedetty, että nimen pitää olla lyhyt ja ytimekäs. Sen pitää mielellään olla myös mediaseksikäs. Pallokerho Keski-Uusimaan rinnalla loppusuoralle eteni Pääkaupunkiseudun pohjoispuolisten kaupunkien ja kuntien yhdistelmäjoukkue (PKSPPKKYJ). Tiukan äänestyksen jälkeen päädyttiin ensimmäiseen.
Trifon I

Poissa Poissa


Vastaus #136 : 02.06.2018 klo 20:10:08

FCV-PKKU 0-1

Vaikeaa oli maalipaikoille pääseminen. PKKU sumputti keskikentän ja silloin pitäisi keksiä muuta, kun lyhytsyöttöpeliä Lohen ja Laaksosen kautta, joilla ei kummallakaan ollut paras päivä. Vaikea se on ihmeitä tehdä parin pelaajan puristuksessa. Se ei auta, että puolustajien syötöt olivat vaikeita, tai ainakin tulivat vaikeisiin paikkoihin. Nopeita laitahyökkääjiä Väliahoa ja Lintistä ei päästä oikein hyödyntämään ja Kiesilä keskellä ei yksin pysty ihmeitä tekemään. Kiesilä vaihdettiin pois puoliajalla Topi Järviseen, joka toikin taitoa ja yritystä hyökkäyksiin.

Pitäisi vaan näitä sumppuja vastaan käskeä hyökkääjät alemmas ja toivoa puolustuslinjan nousevan, jolloin taakse jäisi tilaa. Sitten nostoja sinne mihin nopeiden hyökkääjien pitäisi kyllä ehtiä. Turha se on puskea keskialueen sumppuun. Tilanteen ja vastustajan mukaan valmentaja Järvinen! Yritä reagoida myös taktisesti sen mukaan mitä kentällä tapahtuu.
Shanklymania

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SMJ, Liverpool FC, FCV


Vastaus #137 : 02.06.2018 klo 20:58:48

FCV-PKKU 0-1

Vaikeaa oli maalipaikoille pääseminen. PKKU sumputti keskikentän ja silloin pitäisi keksiä muuta, kun lyhytsyöttöpeliä Lohen ja Laaksosen kautta, joilla ei kummallakaan ollut paras päivä. Vaikea se on ihmeitä tehdä parin pelaajan puristuksessa. Se ei auta, että puolustajien syötöt olivat vaikeita, tai ainakin tulivat vaikeisiin paikkoihin. Nopeita laitahyökkääjiä Väliahoa ja Lintistä ei päästä oikein hyödyntämään ja Kiesilä keskellä ei yksin pysty ihmeitä tekemään. Kiesilä vaihdettiin pois puoliajalla Topi Järviseen, joka toikin taitoa ja yritystä hyökkäyksiin.

Pitäisi vaan näitä sumppuja vastaan käskeä hyökkääjät alemmas ja toivoa puolustuslinjan nousevan, jolloin taakse jäisi tilaa. Sitten nostoja sinne mihin nopeiden hyökkääjien pitäisi kyllä ehtiä. Turha se on puskea keskialueen sumppuun. Tilanteen ja vastustajan mukaan valmentaja Järvinen! Yritä reagoida myös taktisesti sen mukaan mitä kentällä tapahtuu.

Aika lailla täysin eri mieltä kaikesta :D

Pääasiallinen hyökkäystapa oli FCV:llä jälleen se pitkä pallo laitaan ilman keskikentän pallollista pelaamista/tukea, josta syystä välimatkat ja kiire kasvoivat armottoman pitkiksi syvyyssuuntaan ja PKKU voitti miltei poikkeuksetta kakkospallot keskikentällä, kun tilaa oli. Myös alaspäin pakka tuntui olevan ihan liian väljä, mistä syystä vieraat saivat pelattua maassa pallon jatkuvasti hyökkääjille. Puoliajalla tehty hyökkääjän vaihto ei minun silmii tuonut pelaamiseen oikeastaan yhtään mitään, pikemminkin ne hyökkäyspäässä vähäisetkin voitetut ykköspallot kuihtuivat melkein olemattomiin. Lopun ylihyökkääminenkään ei tuonut edes puolittaisia maalipaikkoja, mitä nyt vieraiden puolustus niitä meinasi lahjoittaakin pariin otteeseen hövelisti.

Tottakai ihmiset näkevät futiksessa monia eri asioita monilla eri tavoilla. Järvisen reagointiin taas taidan olla vihoviimeinen henkilö kommentoimaan yhtikäs mitään.
Trifon I

Poissa Poissa


Vastaus #138 : 02.06.2018 klo 21:31:26

Pääasiallinen hyökkäystapa oli FCV:llä jälleen se pitkä pallo laitaan ilman keskikentän pallollista pelaamista/tukea, josta syystä välimatkat ja kiire kasvoivat armottoman pitkiksi syvyyssuuntaan ja PKKU voitti miltei poikkeuksetta kakkospallot keskikentällä, kun tilaa oli.

Kun riittävästi menetettiin palloa keskikentällä, niin palloa pistettiinkin laitaan, mutta laitahyökkääjän päätä kohti, silloin kun hän on paikallaan ja puolustaja heti selän takana. Lintinen ja Väliaho yksin puskupallossa ilman tukea ei ole se mitä kannattaa tarkoituksella yrittää. Tyly juoksupallo linjan taakse olisi välillä oikein kiva. Kunhan se puolustuslinja saadaan ensin nousemaan. Puolustuslinjan, tai ainakin laitapakkien pitäisi nousta, jos laitahyökkääjät jäävät vähän alemmas keskikentälle ja ajoittavat juoksunsa oikeaan aikaan.


Myös alaspäin pakka tuntui olevan ihan liian väljä, mistä syystä vieraat saivat pelattua maassa pallon jatkuvasti hyökkääjille.

Rautamies oli ottelun alussa pahoissa ongelmissa. Vastustajan laitahyökkääjä ja hänelle sopivasti tukea antanut pelaaja veivät Joonaa 100-0. Karlstedt joutui paikkaamaan ja tuli hänellekin kiire. Kaksi kertaa vastustajan pelaaja harhautti molemmat edellä mainitut peräkkäin. Olisikohan maalikin tullut sellaisesta tilanteesta? En muista enää. Loppua kohden vastustaja lopetti laidalta nousemisen, joten Joona pääsi osallistumaan hyökkäämiseen.


Puoliajalla tehty hyökkääjän vaihto ei minun silmii tuonut pelaamiseen oikeastaan yhtään mitään, pikemminkin ne hyökkäyspäässä vähäisetkin voitetut ykköspallot kuihtuivat melkein olemattomiin. Lopun ylihyökkääminenkään ei tuonut edes puolittaisia maalipaikkoja, mitä nyt vieraiden puolustus niitä meinasi lahjoittaakin pariin otteeseen hövelisti.

Topi Järvinen sai kuitenkin pari maalipaikkaa, tai ainakin laukausta aikaan. Osallistui myös pelintekemiseen ja antoi muutaman hyvän syötön hyökkäysalueella, joita ei kukaan muu tänään saanut aikaan.
hamitu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #139 : 02.06.2018 klo 21:57:52

Peetu ja Panu laidoilla olivat ekalla puoliajalla 4-4-2:ssa koko ajan niin ylhäällä että on ihan perusteltua sanoa muodon olleen 4-2-4. Eivät osallistuneet puolustamiseen pisaraakaan, eivätkä tulleet kertaakaan keskemmälle palloa vastaan. Rakentele siinä keskustassa sitten peliä, tai suojaa toppareita kun Sanella ja Nikolla (Lohi) oli kädet täynnä laitureiden keskittyessä ottamaan aurinkoa. Piikissä Kiesi oli ihan pelin ulkona, Ja Niko H myös alkua lukuunottamatta. Luonnollisesti kaikki kakkospallotkin jäävät vastustajille tuolla tavalla, etenkin kun he huolehtivat koko ajan muodosta ja kenttätasapainosta.

Tokalle puoliskolle Topin tullessa muoto muuttui Vaajakoskelaisittain tutummaksi 4-5-1:ksi (Kiesi pois, Topi laidalle, Panu piikkiin, Niko laski piikin alapuolelle) ja keskikenttä toimi hivenen paremmin. Topi myös tuli laidaltaan palloja vastaan hyökkäyksen aikana ja niistä tuli heti vaarallisempia tilanteita kun edes joku yrittää liikuttaa vastustajan pelaajia muodosta ulos.

Vastustaja teki pirusti hommia ja Vaajakoskea ei haalarihommat kiinnostaneet tänään. Ansaittu voitto vieraille. Vieraat olivat myös lähempänä lisäosumia kuin Vaajakoski ensimmäistään.
D mies

Poissa Poissa


Vastaus #140 : 03.06.2018 klo 12:41:33

Hämärä sarja tää Kakkonen, kun tosiaan tuli mentyä kentälle 6-0 kotivoittoa kattomaan, niin etenkin ekan puolituntisen oli FCV ihan purjeessa! Eikä tuo sen jälkeenkään juuri otetta peliin saanut. Ansaittu voitto tosiaan vieraille. Ei tuosta paljoa muuta sanottavaa jäänyt. Ilmeisesti vieraissa pelaaminen on tälle nipulle helpompaa.
Ferraro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, Morecambe FC


Vastaus #141 : 03.06.2018 klo 13:20:56

Kooste: FC Vaajakoski v PK Keski-Uusimaa

Ei jäänyt nyt FCV:lle muuta käteen kuin kahdeksan kameran ottelukooste. Koosteen lopussa PKKU:n maalintekijä Hedi Khayatin sekä FCV:n Topi Järvisen haastattelut pelin jälkeen.
Black_Spider

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski


Vastaus #142 : 08.06.2018 klo 19:13:54

Nostetaan taas FCV:n ketjuakin ylöspäin, sillä huomenna on pelipäivä. Kotona vaajakoskelaiset eivät ole alkukaudesta saaneet parastaan irti, mutta vieraissa on kulkenut vahvasti. Lauantaina klo 17.00 alkavassa ottelussa päästään Joensuun nurmella haastamaan Jippoa. Neljästä ensimmäisestä vieraspelistään FC Vaajakoski on hakenut kolme voittoa ja pelannut yhden maalittoman tasapelin komealla maalierolla 12-0.
Black_Spider

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski


Vastaus #143 : 09.06.2018 klo 19:02:54

FCV:lle kauden ensimmäinen tappio vieraskentällä, kun JIPPO on Joensuussa parempi lukemin 2-1 (1-0). Niko Lohi teki FC Vaajakosken kavennuksen aivan ottelun lisäajan loppuhetkillä. Eipä vastustajat tästä ainakaan helpotu seuraaviin koitoksiin, kun FCV tulee seuraavaksi kohtaamaan A-lohkon kärkikaksikon. Pe 15.6. vastustajaksi Vaajakoskelle saapuu PEPO Lappeenrannasta ja ke 20.6. FCV pääsee haastamaan lohkon ykkössuosikkia Gnistania Helsingissä.
Ferraro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, Morecambe FC


Vastaus #144 : 10.06.2018 klo 14:50:33

Kooste: JIPPO v FC Vaajakoski
Benediktus

Poissa Poissa


Vastaus #145 : 15.06.2018 klo 12:27:47

Tänään taas kotikentällä! https://fcvaajakoski.com/kotiottelussa-vastassa-kovakuntoinen-pepo-k18-anniskelualue-avoinna/

Myös kepualue auki Tuoppi
Black_Spider

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski


Vastaus #146 : 16.06.2018 klo 00:11:54

Kolmas peräkkäinen tappio FCV:lle, kun lappeenrantalainen PEPO haki pinnat Vaajakoskelta maalein 0-2 (0-2). Vierasjoukkue oli ottelussa selvästi parempi ja otti ansaitun voiton. Ottelun kummastakin osumasta vastasi viime kaudella Veikkausliigassa PS Kemiä edustanut kolumbialaishyökkääjä Edwin Salazar.

FCV:n hieno kauden aloitus näyttää valitettavasti taittuneen, ja pikku hiljaa on sarjataulukossa valuttu kohti häntäpään sijoja. Vaajakoskelaisten seuraava ottelu pelataan ensi viikon keskiviikkona 20.6. Helsingissä, jossa vastustajana on Gnistan. Eipä vastus ainakaan paljon helpotu, mutta onhan tuosta Gnistanista hyviäkin muistoja viime kausilta. Yllätetäänkö taas?
« Viimeksi muokattu: 16.06.2018 klo 00:26:55 kirjoittanut Black_Spider »
El Domingo

Poissa Poissa


Vastaus #147 : 16.06.2018 klo 19:46:40


Kohtelias kysymys, tuleeko FCV-PEPO matsista Ferraron koostetta? Jos tulee, kiitos Ylos
Black_Spider

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski


Vastaus #148 : 16.06.2018 klo 20:33:22

Kohtelias kysymys, tuleeko FCV-PEPO matsista Ferraron koostetta? Jos tulee, kiitos Ylos

Eiköhän se tule, uskaltaisin melkein luvata. Jokaisesta FCV:n sarjapelistä upea kooste on tullut jo vuosikausien ajan, pelasi Vaajakoski sitten Kakkosta tai Kolmosta.
Ferraro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Vaajakoski, Morecambe FC


Vastaus #149 : 16.06.2018 klo 20:51:09

Kohtelias kysymys, tuleeko FCV-PEPO matsista Ferraron koostetta? Jos tulee, kiitos Ylos

Tässä tulee: FC Vaajakoski v PEPO

Vähän kesti tekeminen erinäisistä syistä johtuen ja venähti itse koostekin vähän normaalia pidemmäksi, mutta ainakin tapahtumia pelissä riitti. Haastattelutkin mentiin vähän tavallista pidemmällä ja kansainvälisemmällä kaavalla: kolumbialainen Edwin Salazar kertoo espanjaksi pelitapahtumista, tulkkinaan Puerto Ricon maajoukkueessakin pelannut Alex Oikkonen. Kotijoukkueelta haastattelussa pelikentälle loukkaantumisen jälkeen palannut Joona Ala-Porkkunen.
« Viimeksi muokattu: 16.06.2018 klo 21:12:27 kirjoittanut Ferraro »

 
Sivuja: 1 ... 5 [6] 7 ... 11
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa