Pentti Perusinsinööri
Poissa
|
 |
Vastaus #650 : 22.01.2018 klo 21:50:29 |
|
Helppo 100 kilon houkutus oli näköjään liikaa. Aika näyttää millainen vaikutus kampajalla on liikevaihtoon. Toiveissa on että liput käyvät oikeasti kaupaksi potentiaalisille katsojille, eikä käy niin että firmat jotka ovat aikaisemmin ostaneet esim. tonnilla laitamainoksen siirtyvätkin ostamaan 20 kausikorttia.
|
|
|
|
|
ime K
Poissa
|
 |
Vastaus #651 : 23.01.2018 klo 01:04:35 |
|
Jaa se aaseissaki alettiin kampanjahommin, vaikka rollon ja kemptonin polokumyynnistä aluksi itkeskeltiinki. No näitä perus voorumijannuja kai ne marisijat sitte vaan oli, eikä seuran päättäjiä...
Ei mutta oikiasti nää pöhinähommat hyviä kotimaan jalakapallolle jos kerta toimivat. Saa nähä miten käy kendokylässä potkupallokamppiksen kans. Että kait te kumminkaa kehtaa jäähä Kemingraadia, Rolloa ja Kotkaa huonommiks hä?
|
|
|
|
|
Antoine Roquentin
Poissa
Suosikkijoukkue: Jatkuvuuden Periaate & J-P Sartren rohtopaukku
|
 |
Vastaus #652 : 23.01.2018 klo 07:11:17 |
|
Ihan hyvä idea myydä kampanjakortit aurinkopuolelle. Näin ei murenneta jo lipan alle ostettujen kausareiden arvoa liikaa. Itselläkin plussa ostettuna ajat sitten ja mielelläni maksan siitä 200€ vuodessa.
Parhaimmillaan näin saadaan kaikki hyödyt irti eli win win tilanne. Pitää osallistua kausarikamppikseen hommaamalla kortteja edustamilleni organisaatioille käyttöön.
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #653 : 23.01.2018 klo 08:56:47 |
|
Helppo 100 kilon houkutus oli näköjään liikaa. Aika näyttää millainen vaikutus kampajalla on liikevaihtoon. Toiveissa on että liput käyvät oikeasti kaupaksi potentiaalisille katsojille, eikä käy niin että firmat jotka ovat aikaisemmin ostaneet esim. tonnilla laitamainoksen siirtyvätkin ostamaan 20 kausikorttia.
No jos tulee 100 kiloa rahaa, niin eikö se näy positiivisesti liikevaihdossa? Lipputulot on olleet sen 160kiloa eli jos tuon saa kasaan jo ennen kautta, niin eikai siinä mitään pahaa ole? Samahan se on, vaikka yritykset ostais noita ns. vitusti. Fiksumpi busines setämies ostaisi tosin sen laitamainoksen, kun silloin se logo saattaisi näkyä. Tietty, jos on ketku busines setämies, ostaisi vaikka 10 korttia ja julistaisi suureen ääneen lahjoittavansa ne hyväntekeväisyyteen esim. jollekin lasten ja nuorten kanssa toimivalle 3. sektorin järjestölle.
|
|
|
|
|
Parab
Poissa
Suosikkijoukkue: AC Oulu
|
 |
Vastaus #654 : 23.01.2018 klo 09:16:06 |
|
Hyvä idea saada kolmatta sektoria mukaan noihin halpoihin kausareihin. Toivottavasti joku kiertää kertomassa noille tästä mahdollisuudesta.
|
|
|
|
|
Pentti Perusinsinööri
Poissa
|
 |
Vastaus #655 : 23.01.2018 klo 09:17:54 |
|
No jos tulee 100 kiloa rahaa, niin eikö se näy positiivisesti liikevaihdossa? Lipputulot on olleet sen 160kiloa eli jos tuon saa kasaan jo ennen kautta, niin eikai siinä mitään pahaa ole?
Samahan se on, vaikka yritykset ostais noita ns. vitusti. Fiksumpi busines setämies ostaisi tosin sen laitamainoksen, kun silloin se logo saattaisi näkyä. Tietty, jos on ketku busines setämies, ostaisi vaikka 10 korttia ja julistaisi suureen ääneen lahjoittavansa ne hyväntekeväisyyteen esim. jollekin lasten ja nuorten kanssa toimivalle 3. sektorin järjestölle.
Niin sen pääsylipputulojen osuus budjetista tulee tällä täytettyä ja etuajassa. Ehdottomasti positiivinen juttu. Riskinä on se että 100 kilon summasta vaikka 75 % meneekin vanhoille yhteistyökumppaneille myyntiin ja siellä on se sama summa varattuna ACO:lle kuin ennenkin, mutta nyt se summa meneekin mainonnan sijasta kausikortteihin, niin tulobudjetin yhteistyökumppaneilta tuleva osuus siirtyykin vain tulovirrasta toiseen. Oletettavasti niillä kausareilla tulee sitten potentiaalisia maksavia asiakkaita ilmaiseksi sisään, jolloin ollaan tilanteessa että mainostulot ovat valuneet ihmisten peleissäkäynnin rahoitukseen. Todennäköisesti tämä ilmiö ei toteudu, mutta kuten sanoin, aika näyttää mikä on kampanjan vaikutus kokonaisliikevaihtoon. Toivottavasti hurjan positiivinen. 
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #656 : 23.01.2018 klo 09:51:48 |
|
Riskinä on se että 100 kilon summasta vaikka 75 % meneekin vanhoille yhteistyökumppaneille myyntiin ja siellä on se sama summa varattuna ACO:lle kuin ennenkin, mutta nyt se summa meneekin mainonnan sijasta kausikortteihin, niin tulobudjetin yhteistyökumppaneilta tuleva osuus siirtyykin vain tulovirrasta toiseen.
Minä en nyt busines setä miähenä ymmärrä, että mitä järkeä minun olisi ostaa tonnilla ACO:n kausareita, kun samalla rahalla voisin ostaa mainoksen kentän laidalta  Logiikka, jota en vain ymmärrä. Jos minä haluaisin antaa ACO:lle rahaa, niin haluaisin siitä julkista ja näyttää sen kaikille, enkä haluaisi kymmentä kausikorttia pöydän laatikkoon pölyttymään. Pari voisin ostaa henkilökunnalle virkistykseksi, mutta sen voisin hoitaa muutenkin esim. ostamalla kerran kaudessa aition ja kustantaa virkistyspäivänä pöperöt ja juomat.
|
|
|
|
|
Pentti Perusinsinööri
Poissa
|
 |
Vastaus #657 : 23.01.2018 klo 10:29:27 |
|
Minä en nyt busines setä miähenä ymmärrä, että mitä järkeä minun olisi ostaa tonnilla ACO:n kausareita, kun samalla rahalla voisin ostaa mainoksen kentän laidalta  Logiikka, jota en vain ymmärrä. Jos minä haluaisin antaa ACO:lle rahaa, niin haluaisin siitä julkista ja näyttää sen kaikille, enkä haluaisi kymmentä kausikorttia pöydän laatikkoon pölyttymään. Pari voisin ostaa henkilökunnalle virkistykseksi, mutta sen voisin hoitaa muutenkin esim. ostamalla kerran kaudessa aition ja kustantaa virkistyspäivänä pöperöt ja juomat. Näin toivomme käyvän. Optimi tilanne on että kortit myydään ihmisille eikä firmoille.
|
|
|
|
|
Lapsus
Poissa
Suosikkijoukkue: Pyörivä pallo ja toimiva talous
|
 |
Vastaus #658 : 23.01.2018 klo 10:34:14 |
|
Oheismyynnin osuutta ei kannata vähätellä. Makkaraa ja olutta kitusiin ja kassa kiittää. Toivotaan, että menevät kausarit kaupaksi hinta on ainakin kohdallaan, että jopa Kemiläisten kannattaa kausarit ostaa kun muutenkin Oulussa puoli kautta evakossa viettävät.
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #659 : 23.01.2018 klo 11:08:28 |
|
Näin toivomme käyvän. Optimi tilanne on että kortit myydään ihmisille eikä firmoille.
Kerro nyt, että miksi ne firmat ostaisi niitä kausareita niiden mainosten sijaan  Minä ei ummarra 
|
|
|
|
|
Herr Gunther
Poissa
Suosikkijoukkue: Visa, Tenho, -85, KePS; est. 1999
|
 |
Vastaus #660 : 23.01.2018 klo 11:47:54 |
|
Kerro nyt, että miksi ne firmat ostaisi niitä kausareita niiden mainosten sijaan  Minä ei ummarra  Näin busipusimiehenä toiselle voisin vinkata että osta kasa kausareita ja käykää asiakkaiden kanssa katsomassa pelejä. Käytte bissellä ja pelissä ja korruptio voi hyvin. Saa soveltaa vapaasti kaikilla paikkakunnilla väreihin katsomatta, ei oo pakko.
|
|
|
|
|
Pentti Perusinsinööri
Poissa
|
 |
Vastaus #661 : 23.01.2018 klo 11:55:51 |
|
Kerro nyt, että miksi ne firmat ostaisi niitä kausareita niiden mainosten sijaan  Minä ei ummarra  Tiedät itsekkin että mainosten osto jalkapallopeleihin on pääsääntöisesti goodwillia yrityksiltä seuroille varsinkin pääsarjatason ulkopuolella. Kausarilla saat sentään jotain vastiketta rahalle.
|
|
|
|
|
ime K
Poissa
|
 |
Vastaus #662 : 23.01.2018 klo 12:14:57 |
|
Vaikken oo super business-, korkeintaan pussyness-män, niin ostasin ite virman miehenä pk-yritykselle vaikka mielummi joku kymmenkunta lappua ko hassun pikku laitakyltin.
Työntekijöille ja käyttöön vaikka puolet. Loppuja somekamppanjoilla tykkääjajaa-arvontoihin. Ja samalla voi kans vaikka huudella laupiaana somessa että "lahjotamma sinne ja sinne hyväntekeväisyyteen kortteja". Ja kai niitä pahaveja vois varata tosiaan vaikka muutamia yhteistyökumppanienki viemiseks matsiin komiana kesäpäivänä.
Jotaki tämmösiä non vissiin puuhanneet esim. Kemin alueen virmat muummuassa...
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #663 : 23.01.2018 klo 12:16:32 |
|
Tiedät itsekkin että mainosten osto jalkapallopeleihin on pääsääntöisesti goodwillia yrityksiltä seuroille varsinkin pääsarjatason ulkopuolella. Kausarilla saat sentään jotain vastiketta rahalle.
No mietin, että miten minä saan enemmän vastinetta ostamalla 10 kausaria pölytyymään pöytälaatikkoon kun samalla rahalla saisin firmalle edes vähän näkyvyyttä. Nuo yhtiökaverin tms. kanssa tehtävät kaljanjuonnit sitten siellä pääkatsomon VIP-loungessa  Kaikella kunnioituksella. En nyt yritysvieraitani veisi Raatin aurinkokatsomoon edes hyvällä säällä. Varsinkin kun haluaisin heidän nauttivan pelistä ja näkevän kentälle ihan oikeastikin. Pääkatsomoon tai aitioon sen sijaan veisin ja edelleen ne pöperöt päälle.
|
|
|
|
|
VainPalloa
Poissa
|
 |
Vastaus #664 : 23.01.2018 klo 13:14:36 |
|
Kausarikeskustelun väliin, millon otteluohjelma julkaistaan, onko jollain tietoa/epäilyä/ mutua asiasta...?
|
|
|
|
|
Tapsa
Poissa
|
 |
Vastaus #665 : 23.01.2018 klo 13:31:44 |
|
Kausarikeskustelun väliin, millon otteluohjelma julkaistaan, onko jollain tietoa/epäilyä/ mutua asiasta...?
Saatetaan joutua odottamaan Oikeusturvalautakunnan päätöstä, millä tasolla OPS pelaa tulevalla kaudella.
|
|
|
|
|
|
|
Mosin Nagant
Poissa
|
 |
Vastaus #667 : 23.01.2018 klo 13:46:36 |
|
Näin busipusimiehenä toiselle voisin vinkata että osta kasa kausareita ja käykää asiakkaiden kanssa katsomassa pelejä. Käytte bissellä ja pelissä ja korruptio voi hyvin. Saa soveltaa vapaasti kaikilla paikkakunnilla väreihin katsomatta, ei oo pakko.
Juurikin näin. Aivan käsittämätöntä vinkumista Rapalan Erkillä aiheesta. Tunnen useampia firmoja Rollosta ja Kemistä jotka ovat kausareita tilanneet läjäpäin. Itseasiassa kaksi tuttua Oululaistakin firmaa tiedän Kemin kausareita ostaneen. Toki tämä Oulun pelkän aurinkatsomon tarjous saattaa hiertää kermaperseisimpiä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.01.2018 klo 13:48:58 kirjoittanut Mosin Nagant »
|
|
|
|
|
Anonyymi Perkele
Poissa
Suosikkijoukkue: Paikan päällä
|
 |
Vastaus #668 : 23.01.2018 klo 13:50:33 |
|
kaksi tuttua Oululaistakin firmaa tiedän Kemin kausareita ostaneen.
Jaha, ei muutaku nimet julki
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #669 : 23.01.2018 klo 13:53:05 |
|
Juurikin näin. Aivan käsittämätöntä vinkumista Rapalan Erkillä aiheesta.
Tässähän vain löydettiin sisäinen sparraaja ja seuran myyntiportfolio kasvoi ja betobet-tilaisuuksia löytyi lisää ja nyt seuran ensimmäisellä neljänneksellä voidaan kotiuttaa myyntivoittoja etupainotteisesti eli hyvin otti seura tästä kopin ja saatiin innovaatiot nextille levelille. Rakkaudella Eki
|
|
|
|
|
Mosin Nagant
Poissa
|
 |
Vastaus #670 : 23.01.2018 klo 13:55:13 |
|
Jaha, ei muutaku nimet julki
Enpä niitä lauleskele, avataan sen verran teollisuus ja kuljetusalalta.
|
|
|
|
|
Erkki Rapala
Poissa
|
 |
Vastaus #671 : 23.01.2018 klo 14:02:13 |
|
Joo ja yks oululainen autokauppa on RoPS:n pääsponsseja. Ei muutakun päitä vadille jne. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.01.2018 klo 14:10:20 kirjoittanut Erkki Rapala »
|
|
|
|
|
Herr Gunther
Poissa
Suosikkijoukkue: Visa, Tenho, -85, KePS; est. 1999
|
 |
Vastaus #672 : 23.01.2018 klo 14:08:52 |
|
Enpä niitä lauleskele, avataan sen verran teollisuus ja kuljetusalalta.
Älä veikkonen vuoda, joku kelvoton menee vielä ärhentelypäissään puukottamaan kanikanrenkaita.
|
|
|
|
|
Mosin Nagant
Poissa
|
 |
Vastaus #673 : 23.01.2018 klo 14:16:04 |
|
Älä veikkonen vuoda, joku kelvoton menee vielä ärhentelypäissään puukottamaan kanikanrenkaita.
Kanikanpa hyvinnii 
|
|
|
|
|
Pentti Perusinsinööri
Poissa
|
 |
Vastaus #674 : 23.01.2018 klo 14:19:36 |
|
Jos kuitenkin lähdetään siitä että goodwill rahan valuminen katsojien rahoitukseen jää kampanjassa pieneksi, jolloin tässä on varmasti positiivinen vaikutus liikevaihtoon, ja samanaikaisesti ei romuteta kuluttajan näkökulmasta ottelutapahtumien arvoa tulevaisuudessa, niin olemme kaikki varmasti tyytyväisiä. Parin vuoden aikajänteellä olemme viisaampia. 
|
|
|
|
|
|
|
|