Seatbelt
Poissa
Suosikkijoukkue: 1922, Hedelmäkorit
|
 |
Vastaus #325 : 04.11.2017 klo 18:48:01 |
|
tekikö moni tps kärki viime kaudella 8+ maalia (vai mitä ny tekikää) liigassa?
Yksikään kärki ei yltänyt 8+ maalimäärään liigassa viimekaudella 
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #326 : 04.11.2017 klo 22:03:28 |
|
El Toro on aina tervetullut takaisin.
Tuukka Andberg voisi olla potentiaalinen Tenhon korvaaja ensi kaudella.
|
|
|
|
sulo
Poissa
|
 |
Vastaus #327 : 04.11.2017 klo 22:06:38 |
|
Jos isi maksaa ja kentälle ei tarvitsisi laittaa?
|
|
|
|
Urmas Rooba
Poissa
|
 |
Vastaus #328 : 04.11.2017 klo 22:16:27 |
|
Ristolalla ei ole kaksinen rekordi kun katsoo miten hänet hankkineilla seuroilla on mennyt. TPS ja HIFK putosivat, Honka haki vauhtia kakkosesta, MyPa kutosesta ja PK-35 Vantaa lakkasi olemasta kokonaan. En häntä hankkisi, kuten en ketään muutakaan HIFK:n pelaajaa. Heidän hissinsä menee eri suuntaan kuin TPS:n.
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #329 : 04.11.2017 klo 22:19:19 |
|
Tuukka Andberg voisi olla potentiaalinen Tenhon korvaaja ensi kaudella.
Älä nyt saatana. Oletko nähnyt Andbergin pelejä? Pallollisena täysi turhake, joten menisi ehkä Holman tuuraajana, mutta suoraan Tenhon korvaajaksi ei mitään asiaa. Toisaalta Tenholle ei TPS:n resursseilla mitenkään suoraa korvaajaa löydäkään kyllä. Varsinkaan suomalaista.
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #330 : 04.11.2017 klo 22:22:38 |
|
Älä nyt saatana. Oletko nähnyt Andbergin pelejä? Pallollisena täysi turhake, joten menisi ehkä Holman tuuraajana, mutta suoraan Tenhon korvaajaksi ei mitään asiaa.
Toisaalta Tenholle ei TPS:n resursseilla mitenkään suoraa korvaajaa löydäkään kyllä. Varsinkaan suomalaista.
En kaikkia pelejä ole nähnyt, mutta raaka potentiaali on kova, vaikka ihan vielä ei liigatason pelaaja olekkaan. Mun mielestä potentiaalia on kehittyä liigatason elitttipuolustajaksi ja sopisi nyky-TPS:n pelaajapolitiikkaan vallan mainiosti.
|
|
|
|
Allukin
Poissa
Suosikkijoukkue: Palloseura
|
 |
Vastaus #331 : 04.11.2017 klo 22:24:24 |
|
Ristolalla ei ole kaksinen rekordi kun katsoo miten hänet hankkineilla seuroilla on mennyt. TPS ja HIFK putosivat, Honka haki vauhtia kakkosesta, MyPa kutosesta ja PK-35 Vantaa lakkasi olemasta kokonaan. En häntä hankkisi, kuten en ketään muutakaan HIFK:n pelaajaa. Heidän hissinsä menee eri suuntaan kuin TPS:n.
Sama, vaikka Turussa Ristola ei hullummin pelannutkaan. Silti liian usein tuskastutti Ristolan tekeminen. Andberg osaa lähinnä potkia palloa katsomoon. Friba ja Holma molemmat kertaluokkaa parempia pelaajia. Ja haukkukaa vaikka miksi minua, mutta en halua Palloseuraan pelaajaa jonka ulkoinen habitus ei muistuta ollenkaan jalkapalloilijaa.
|
|
|
|
Urmas Rooba
Poissa
|
 |
Vastaus #332 : 04.11.2017 klo 22:30:05 |
|
Tenhon jatkaminen on kaikki kaikessa Tepsille nyt. Mies on jotenkin puhuttava, lahjottava tai kiristettävä jatkamaan. On ensi kaudella liigaa pelatessaan sarjan top 3 toppareita, ehkä jopa top 2 tai 1, riippuen talven siirtomarkkinoista. Jos hakee siirtoa ulkomaille, niin sitten TPS ei voi kilpailla. Mutta Suomessa kellään muulla ei ole parempaa tarjottavaa. Valmennus on Tepsissä parasta A-luokkaa. Eurocup-paikkaa Tepsillä ei ole tarjota, mutta mitä hyödyttää käydä kaksi kertaa häviämässä jollekin Shamrock Roversille? Rahaa voi muualta saada enemmän, mutta jos Peräaho lupaa Tenholle 40% osuuden tulevasta ulkomaansiirrosta, niin tuokin kääntyy Palloseuran eduksi.
|
|
|
|
True_Ulpu
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool FC, Robbie Fowlerin todennäköinen paluu
|
 |
Vastaus #333 : 04.11.2017 klo 23:41:38 |
|
Tuota siirtoa pohtiessaan tämä lapsenkasvoinen (ja -kroppainen) mopoautolla treeneihin kulkenut pikkupoika oli juuri ja juuri päässyt debytoimaan KaaPon kolmosta pelanneen jengin kanssa Suomen Cupissa jotain mitävittu-jengiä vastaan. Tämä ei siis ollut minkäänlainen mittari miesten tasolla pärjäämisestä, eli junnuihin ”tippuminen” oli etukäteen ajateltuna ihan realistinen uhka.
Mitävittu-jengi oli JyTy ja Masto tempaisi penkiltä tullessaan sellaisen shown, ettei ollut hetkeäkään epäselvää minkä tason heppu oli kyseessä. Joku vakava vamma olisi voinut tipauttaa b-junnuihik, mutta ei siitä aitoa uhkaa ollut.
|
|
|
|
abracadabra
Poissa
Suosikkijoukkue: Chubby Boys
|
 |
Vastaus #334 : 05.11.2017 klo 04:04:58 |
|
Tenho jatkaa, keskimmäinen Hradecky palaa kotiin ja Oulusta saapuu Ramadingaye.
Terv tietotoimisto
|
|
|
|
Sepi Häpy-Kumpulainen
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilisiltainen himo kuunnella Mambaa
|
 |
Vastaus #335 : 05.11.2017 klo 09:52:58 |
|
Tenho jatkaa, keskimmäinen Hradecky palaa kotiin ja Oulusta saapuu Ramadingaye.
Terv tietotoimisto
No johan nyt hemmotellaan sunnuntai-aamuna. Viime sunnuntaina heräsin siihen, kun Kinnusta oltiin viemässä, mutta nyt on ihan toinen ääni kellossa  Jos nämä on totta niin saadaan keskikentälle melko suuria kysymysmerkkejä, vaikka kokemusta toki tuleekin. Tomaksella pari epäonnistunutta seikkailua alla, Ramadingayellakin taitaa olla aika rikkonainen ja epätasainen kausi. No, molemmilta on ainakin lupa odottaa enemmän, jos sitten ympäristö vaikka ollut väärä. Varsinkin Hradeckyt lämmittävät aina. Joku poikia paremmin tunteva voi kertoa lisää.
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.11.2017 klo 10:27:18 kirjoittanut Sepi Häpy-Kumpulainen »
|
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #336 : 05.11.2017 klo 12:07:20 |
|
Vähän kaksijakoiset muistot Ristolasta. Rapa-pallon kulmakivi. Teki jonkin verran maaleja, mutta taisi myös kunnostautua tyhjästä maalista ohi vetämisessä.
Jotenkin sellainen fiilis, ettei meidän viimeisten vuosien pelityyliin oikein sovellu vaikka pelityyliä muokkaamalla Ristola ja Ääritalo voisi olla aika rautainen kärkikaksikko.
Toivottavasti Laurikainen on mieleltään sen verran terve, ettei kokoonpanojen piirtäminen foorumilla estä häntä piirtämästä samanlaisia kokoonpanoja itse.
Ärti Allu Jamppa Onni Jonni Blommi Juri Friba Miro Räpy Viscosi
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.11.2017 klo 12:12:28 kirjoittanut Keijot »
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #337 : 05.11.2017 klo 13:24:48 |
|
Tenho jatkaa, keskimmäinen Hradecky palaa kotiin ja Oulusta saapuu Ramadingaye.
Terv tietotoimisto
Nyt on sitten keskikenttäpelaajia jos ja kun Jamppa Virtanen jatkaa. Rähmönen ja Mettälä jatkanee. Hyökkiosastoa sitten vahvistamaan kunnolla ja Viscosille tasainen nuorehko kilpailija, niin ollaan jo aika pitkällä. Vaihtuvuus ei sitten kai kovin suurta ollutkaan. Elämme mielenkiintoisia kuukausia joulu-helmikuussa.
|
|
|
|
laitakoira
Poissa
|
 |
Vastaus #338 : 05.11.2017 klo 13:26:08 |
|
Tenho jatkaa, keskimmäinen Hradecky palaa kotiin ja Oulusta saapuu Ramadingaye.
Terv tietotoimisto
mistä tämä tieto?
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #339 : 05.11.2017 klo 13:28:01 |
|
mistä tämä tieto?
Partureilla oli jotkut Halloween/Pyhäinpäivä-bakkanaalit viime yöllä.
|
|
|
|
Sepi Häpy-Kumpulainen
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilisiltainen himo kuunnella Mambaa
|
 |
Vastaus #340 : 05.11.2017 klo 13:48:15 |
|
Partureilla oli jotkut Halloween/Pyhäinpäivä-bakkanaalit viime yöllä.
Olisi kiva nähdä sun, Jasserin, Möttösen, abracadabran, ym. kampaukset niiden bakkanaalien jäljiltä. Mites tuo Tomas Hradecky? Menisikö toppariksi myös vai onko ihan keskikenttä nykyprofiililtaan? Keskikentälle kilpailu tekee hyvää. Toki joku ison profiilin johtava jyräkin olisi ollut kiva. Ehkä sitten hyökkäykseen tai toppariksi.
|
|
|
|
Fifa
Poissa
|
 |
Vastaus #341 : 05.11.2017 klo 15:36:04 |
|
Tämän syksyn avainsana on kyllä "päivittäinen tekeminen" koko seurassa. Tepsin se on nostanut suosta, nyt Hongan ja Hifkin kohdalla puhuttiin aivan samasta asiasta. Pitkäjänteinen työ voitti, pikavoiton etsijät hävisivät. Kaksi joukkuetta nousi liigaan ja olisi kiva ollut saada mitatuksi Hifkin ja Kemin taso ykkösen kolmosen, nelosen ja viitosen kanssa.
Tepsissä iso nippu kavereita alkoi pelata divaria, pärjäsi, mutta taso heitteli liikaa. Työtä, kasvua ja hyvää valmennusta, ja joukkue oli suhteellisen kovan ykkösen ykkönen. Nyt pitäisi olla resursseja panostaa enemmän jalkapalloon ja tehdä enemmän työtä seuraavan askeleen eteen.
Esimerkkejä? Holma kaksi vuotta sitten ja tänä syksynä: Tuskin kakkosen kaverista kasvoi mies, joka piti kurissa Sirbit ja muut. Jonnin peluuttamisen yhdisti yksi ja toinen isän rahoihin, mutta ei yhdistä enää. Moni muu on ottanut isoja askeleita ja harva on taantunut. Nyt olisi aika laittaa kaikki peliin ja katsoa, mihin rahkeet riittävät. Joku tarvitsee paljon lisää voimaa, toinen saa treenata puoli vuotta pelkkää viimeistelyä pitkien juoksujen päätteeksi, joku keskittyy puolustamiseen. Jos pieni palkankorotus yhdeksi vuodeksi täyttää masun, lyhyeksi jää ainakin liigaura. Mutta on myös mahdollista, että syttyy tähtiä. Vuodessa voi kehittyä paljon, jos pysyy terveenä ja tekee paljon työtä.
Toimistolla sitten se päivittäinen tekeminen tarkoittaa sitä, että poikien ei tarvitse arvuutella sellaisia pikkujuttuja kuin seuran olemassaolo. Mutta se on jo toinen kysymys enkä siitä osaa paljon sanoa.
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #342 : 05.11.2017 klo 16:39:24 |
|
Olisi kiva nähdä sun, Jasserin, Möttösen, abracadabran, ym. kampaukset niiden bakkanaalien jäljiltä.
Mites tuo Tomas Hradecky? Menisikö toppariksi myös vai onko ihan keskikenttä nykyprofiililtaan? Keskikentälle kilpailu tekee hyvää. Toki joku ison profiilin johtava jyräkin olisi ollut kiva. Ehkä sitten hyökkäykseen tai toppariksi.
Kyllä Tomas topparina menisi. Peliäavaavana eikä minään romuluisena.
|
|
|
|
Sepi Häpy-Kumpulainen
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilisiltainen himo kuunnella Mambaa
|
 |
Vastaus #343 : 05.11.2017 klo 16:43:30 |
|
Kyllä Tomas topparina menisi. Peliäavaavana eikä minään romuluisena.
Onneksi meillä on jo se romuluisista romuluisin 
|
|
|
|
Meika
Poissa
Suosikkijoukkue: AS Roma, TPS, Bove, Sunnuntaiviihde
|
 |
Vastaus #344 : 06.11.2017 klo 12:46:33 |
|
Ramadingding olisi erikoinen hankinta. Ei aivan tarkkaa käsitystä nykytasosta ei ole, mutta mielekkäämpää olisi löytää joku oikeasti profiilihankinta keskikentälle. Esim. Kennedy Eriba(joka muuten taitaa olla ilman seuraa tällä hetkellä) 
|
|
|
|
Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #345 : 06.11.2017 klo 12:54:26 |
|
Ramadingding olisi erikoinen hankinta. Ei aivan tarkkaa käsitystä nykytasosta ei ole, mutta mielekkäämpää olisi löytää joku oikeasti profiilihankinta keskikentälle. Esim. Kennedy Eriba(joka muuten taitaa olla ilman seuraa tällä hetkellä)  Miksi olisi erikoinen hankinta? Ykkösen parhaita puolustavia keskikenttäpelaajia pari vuotta, jolta löytyy kokemusta Veikkausliigasta. Ei toki jalalla ole mikään nopein tai terävin, mutta älykäs pelaaja ja siihen rooliin juuri mitä TPS tarvitsee Suomen kentiltä ei äkkiseltään ns. isompia nimiä tule juurikaan mieleen, jollei Tomas Hradeckyä sellaisena pidä.
|
|
|
|
Erkka
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège
|
 |
Vastaus #346 : 06.11.2017 klo 13:06:36 |
|
Ramadingding olisi erikoinen hankinta. Ei aivan tarkkaa käsitystä nykytasosta ei ole, mutta mielekkäämpää olisi löytää joku oikeasti profiilihankinta keskikentälle.
Kieltämättä erikoista, jos sieltä tosiaan olisi sekä Hradecky että Ramadingaye tulossa. Kumpikin mielestäni ihan kiva rotaatiopelaaja, oikeastaan Hradeckylla pitäisi olla potentiaalia ihan avaukseen asti, mutta kumpikaan ei ole sellainen juholähde, jonka näkisin selkeänä vahvistuksena. Toki siinä saisi kaiken maailman emiletendengit ja petteripennaset kikkailla palkkansa eteen päästäkseen maalintekopaikkaan, kun keskikentän pohjalla olisi Ramadingaye ja takana Holma topparina.
|
|
|
|
Herstein
Poissa
Suosikkijoukkue: Heitto
|
 |
Vastaus #347 : 06.11.2017 klo 13:51:30 |
|
Kieltämättä itsekkin odottelin vähän kovempia nimiä, kun täällä puhuttiin x-määrästä profiilihankintoja ensi kauden joukkueeseen. Kai tässä pitää realisti kuitenkin olla enkä siis väitä näitä huhuttuja nimiä huonoiksi pelaajiksi, vähän vaan vaikea nähdä, ovatko sittenkään ihan hurjaa eom:ää nykypelaajiin nähden.
|
|
|
|
Sergei Analtov
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO
|
 |
Vastaus #348 : 06.11.2017 klo 19:53:45 |
|
Ramadingaye oli huonossa kunnossa koko viime kauden, tuli vähän pullukkana takaisin ACOon eikä oikein koko kaudella päässyt hyvään fyysiseen iskuun. Ei tosiaan mitään "Ykkösen parhaita pelaajia" viime kaudella. Jos tekee kovaa hommia talven niin voisi siitä vielä liigatason ukon saada, mutta se on sitten eri asia onko mies valmis laittamaan itsensä kuntoon.
|
|
|
|
Sepi Häpy-Kumpulainen
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilisiltainen himo kuunnella Mambaa
|
 |
Vastaus #349 : 06.11.2017 klo 20:03:56 |
|
Ramadingaye oli huonossa kunnossa koko viime kauden, tuli vähän pullukkana takaisin ACOon eikä oikein koko kaudella päässyt hyvään fyysiseen iskuun. Ei tosiaan mitään "Ykkösen parhaita pelaajia" viime kaudella. Jos tekee kovaa hommia talven niin voisi siitä vielä liigatason ukon saada, mutta se on sitten eri asia onko mies valmis laittamaan itsensä kuntoon.
Näin ymmärsin itsekin. En tiedä, mistä motivaation puute, tms johtui, mutta ehkä uusi ympäristö, valmennus ja liigan parrasvalot voisivat tuoda siihen muutoksen. Muuten kyllä vähän riski haku. Eikös siellä aika paljon loukkaantumishistoriaakin ole? Kallis toki tuskin on ja tuo kilpailua sinne, missä sitä kipeästi tarvitaan.
|
|
|
|
|
|