FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
02.09.2025 klo 17:25:14 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 223
 
Kirjoittaja Aihe: TPS 2018  (Luettu 965617 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #525 : 17.11.2017 klo 17:47:03

Voisi. Omasta tahdostaan riippumatta joutui lähtemään Palloseurasta ja valitettavasti päätyi interiin, mutta ainakaan minä en osaa Henkkaa siitä syyttää.

Ja Rasse Holma (A-junnujen kapteenina nosteli pyttyä) tai vaikka Kalle Kauppi joutuivat omasta tahdostaan riippumatta lähtemään Interistä ja ensimmäinen valitettavasti päätyi saman kaupungin tepsiin ja toinen saattaa ehkä seurata perästä. En saa vieläkään tässä sitä logiikkaa kiinni joten anteeksi jos joudutte vääntämään rautakangesta.

Laitetaanko vielä Lehtovaara-esimerkki vai annetaanko eläkeläisten olla omassa rauhassaan?
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #526 : 17.11.2017 klo 17:47:40

Spekuloida voidaan vaikka koko loppuilta. Käyn kyllä ulkona välillä.

Joka tapauksessa nämä kilet ja solmut eivät ole tulossa. Enkä nyt itse näe olisiko T.Hradecky nyt huono valinta jos täytyisi valita Kaupin ja hänen välillään. Kyse ei ole taustasta vaan siitä, että näissä pelaajissa(Kauppi/Duah) ei ole mitään hyötyä Laurikaisen Tepsissä. Silti tämä voi olla vain mun näkökohta eikä TPS:n valmennuksen. Linjan perusteella heille ei ole käyttöä vaikka tausta olisi vaikka mikä.

Laurikainen vihjasi jo aiemmin, että mitä hankitaan tai ainakin pyritään hankkimaan. Kokemusta hakusessa 2-3 pelaajan verran ja sitten kehityskelpoisia ja potentiaalisia pelaajia muualta hakusessa. Hyvin voi katseet kääntyä idän suuntaan jälkimmäisissä.
« Viimeksi muokattu: 17.11.2017 klo 17:51:23 kirjoittanut Willer »
Rafter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC TPS, Patrick


Vastaus #527 : 17.11.2017 klo 17:49:02

Kvaliteettikäyrät Nokian kurssin lailla syöksyssä olevilla pelaajilla ei paljoa käyttöä ole jos haluaa ensi kaudella liigassa ihan tosissaan liigapaikasta pelata.

En jaksanut enempää lukea, mutta Nokian (=Hradeckyn) kurssi on tällä hetkellä niin alhaalla, että lähes kaikki analyytikot kehoittavat ostamaan yrityksen osakkeita, sillä potentiaalinen taso on paljon korkeammalla. Syöksy on ollut ylireaktio ja jatkossa osinkotuottoa on odotettavissa hyvällä riski-tuotto -suhteella.

Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #528 : 17.11.2017 klo 17:50:20

Aika pätevä tuo sirkusesimerkki. Eikö siinä tapauksessa joka vitun Inter-reject viime kaudelta (kattava lista löytyy siirtohuhuketjusta) olisi kultaakin arvokkaampi hankinta kun ne nyt sattui olemaan vaan vuoden tai enemmänkin omanlaisessaan sirkuksessa mukana mutta oikeasti on varmaan ihan helvetin laadukkaita futaajia kunhan pääsee ei-sirkukseen? Hradeckyn viimeisin mallikelpoinen, etteikö ihan erinomainen, kausi oli tosiaan saarella vietetty aika ja sen jälkeen ollaankin menty alamäkeä. Ulkomaan stinttiä en osaa enempää analysoida mutta maitojunalipun perusteella ei se nyt ihan mitään ruusuista se meno sielläkään ollut. Rollossa jo aikoinaan näki että nyt ei ole kaikki ihan kohdallaan ja pari viime kautta sitten onkin mennyt vielä ankeammin. Ei siinä mitään jos Laurikainen saa koulittua miehestä vielä liigatason pelaajan mutta jos olisin töpsykkä niin toivoisin mieluummin tilalle millaiset tahansa HJK-, Inter-, Barcelona-, TPV- tai vaikka TuTo-taustat omaavaa janaria joka olisi jo tasonsa osoittanut liigassa ihan toimivaksi TAI sitten omata aivan saatanasti potentiaalia. Kvaliteettikäyrät Nokian kurssin lailla syöksyssä olevilla pelaajilla ei paljoa käyttöä ole jos haluaa ensi kaudella liigassa ihan tosissaan liigapaikasta pelata.

Niin minäkin, mutta nämä inter-äijät ei osu kumpaakaan. Jos ei ollut kyse heistä, niin oliko pointtina, että TPS:n kannattaa hankkia hyviä pelaajia.

Tai no Kauppi osuu, myönnettäköön, mutta ei pysy kasassa.
« Viimeksi muokattu: 17.11.2017 klo 17:52:38 kirjoittanut Satanen »
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #529 : 17.11.2017 klo 17:57:20

Niin minäkin, mutta nämä inter-äijät ei osu kumpaakaan. Jos ei ollut kyse heistä, niin oliko pointtina, että TPS:n kannattaa hankkia hyviä pelaajia.

Tai no Kauppi osuu, myönnettäköön, mutta ei pysy kasassa.

Ei pysy kasassa ei ja en itsekään suosittelisi esim. Solmua edes pahimmalle viholliselleni palkkaa nostavaksi pelaajaksi. Enemmän nyt ihmetyttää että mitkä on nämä perusteet että keitä kannattajien mielestä pitäisi joukkueeseen hankkia ja keitä ei? Paskoja pelaajia ei tietenkään, oli taustat millaiset tahansa mutta jos sattuisi ihan ihkaoikea vahvistus irtoamaan vaikka nyt sieltä HJK:sta tai Interistä niin olisiko nämä OK vai menisikö paikka mieluummin jollekin takavuosina seurassa pelanneelle ihan vaan siksi koska TPS?
Meika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, TPS, Bove, Sunnuntaiviihde


Vastaus #530 : 17.11.2017 klo 18:02:06

Jesse Öst. Jos taso sama kuin viimeksi liigassa niin saatatisiin sarjan paras maalivahti.
Myös Byskatan testaaminen olisi paikallaan jos tosiaan vapailla markkinoilla.
Nämä olisi niminä ainakin itselle ne tällä hetkellä mieluisimmat joita tässä topicissa mainittu.
Duah ja Kauppi ei kiitos. Vaikka Kauppi onkin ihan ok pelaaja liigaan niin ei ole sellainen pelaaja jota TPS tarvitsee.
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #531 : 17.11.2017 klo 18:04:42

Ei kai kukaan ole näin väittänytkään noin mustavalkoisesti...

Sun esilletuomat kilet ja solmut ovat huonoja hankintoja ja siihen päälle pitkäkestoinen vielä tausta, niin kaksi asiaa mikä painaa. Suhde tässä 85% ja 15%.
Jasseri

Poissa Poissa


Vastaus #532 : 17.11.2017 klo 18:08:20

Hoojiikosta suunnilleen varauksetta, mutta vaikka Furkkaa ei edes ilmaiseksi (vaikka siviilissä mukava miekkonen onkin). Jos vertailussa on vaikka sysipaska Ovoldsen (vai mikä se nyt oli) ja Furuholm, ottaisin mieluummin ensin mainitun.

Ja ponnari voi rauhassa vertailla FM-statseja ja naureskella tälle, mutta ei se voi tietää kuinka paljon joku Kinnusen logolle pelaaminen lämmittää. Lähivuosien tarpomisen tuloksena on ollut yhteisö ja sen näköinen jengi. Ainakin itselle se kelpaa hyvin, vaikka ei heti pokaaleita nosteltaisikaan.
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #533 : 17.11.2017 klo 18:17:30

Veikkausliiga on sarja missä hyvällä hengellä ja yhtenäisyydellä päästään pitkälle. Ulkkareiden pelaaminen logolle alkaa hyytyä kun syyskuu koittaa vaikka kuinka olisi istuttu ties minkä suurseuran penkillä joskus.

Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #534 : 17.11.2017 klo 18:52:11

Onpa Ponnarilla ollut raskas päivä, kun pitää korjata muiden väitteitä, jotka on itse ensin ymmärtänyt (luultavasti tahallaan) väärin.

Paksusta rautalangasta vielä bottom line, jota KSP ei vielä ensimmäisellä yrittämällä tajunnut:

-Kalle Kauppi on liigatason pelaaja muttei sellaisena kovinkaan hyvä eikä siksi kovinkaan kovettava hankinta

-Solomon Duah taas ei ole edes liigatason jalkapalloilija, kelpo pikajuoksija varmasti olisi jos olisi treenannut sillä mielellä

-Kumpikin on hinaaja, ja lue nyt tarkasti kun et kerrasta tajunnut: se ei ole dealbreaker siinä kohtaa kun diiliä ruvetaan leipomaan, mutta kannattajanäkökulmasta kuitenkin raskauttava asianhaara kun pelaaja ei tasoltaankaan ole mitenkään kiinnostava. Hinaajalle tämä nyt on ilmeisen vaikea tajuta, kun sille kannattajakunnalle kelpaisi mikä tahansa Tepsin seuraikoni.

Ja kyllä, Tomas Hradecky sata kertaa sadasta ennen Kalle Kauppia. Ura on toki ollut laskusuunnassa, mutta se on reaaliteetti joka Tepsin taloustilanteessa pitää hyväksyä. Vaikeuksia edeltänyt taso on korkeammalla kuin mihin Kauppi on kuunaan pystynyt, ja Hradeckylla on edellytykset palata sille tasolle. TPS-tausta on mukava bonus, vaikka - ja nyt tarkkana - se ei elinehto ja ykköskriteeri olekaan. Kauppi ei tekisi mitään mihin Hradecky ei pystyisi, ja todennäköisesti Hradecky tekisi ne hommat paremmin.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #535 : 17.11.2017 klo 19:04:11

Paksusta rautalangasta vielä bottom line, jota KSP ei vielä ensimmäisellä yrittämällä tajunnut:

-Kalle Kauppi on liigatason pelaaja muttei sellaisena kovinkaan hyvä eikä siksi kovinkaan kovettava hankinta

-Solomon Duah taas ei ole edes liigatason jalkapalloilija, kelpo pikajuoksija varmasti olisi jos olisi treenannut sillä mielellä

Ja näihin en ole muistaakseni missään mitään eriävää väittänytkään.

-Kumpikin on hinaaja, ja lue nyt tarkasti kun et kerrasta tajunnut: se ei ole dealbreaker siinä kohtaa kun diiliä ruvetaan leipomaan, mutta kannattajanäkökulmasta kuitenkin raskauttava asianhaara kun pelaaja ei tasoltaankaan ole mitenkään kiinnostava. Hinaajalle tämä nyt on ilmeisen vaikea tajuta, kun sille kannattajakunnalle kelpaisi mikä tahansa Tepsin seuraikoni.

Laadukkaat pelaajat kelpaa aina kannattamaani joukkueeseen, oli kyseessä sitten TPS-ikoni tai vaikka pubiliigan maaliennätyksen tehnyt kaveri. Ei itseäni jaksa vittuakaan kiinnostaa jos vaikka derbyissä takavuosina TPS-logoa suudellut jantteri tulisi ja veisi huipputason osaamisellaan Interin menestykseen ja jos sattuisi jostain syystä haittaamaan, kyllä se aika äkkiä unohtuisi jos tämä pelaaja pystyisi tuomaan menestystä. Sapettaisi suunnattomasti jos joku Läpinen tai Peräaho hommattaisiin Interiin sillä ei niistä paljoa muuta hyötyä olisi kuin nimiksi paperille mutta joku nykypäivän Juho Lähde olisi ainakin omasta puolestani tervetullut milloin tahansa Interiin ihan vaan osaamisensa puolesta, kuin myös vaikka Jere Uronen. TPS:llä ei tosiaan ole kovinkaan kaksiset neuvotteluasemat valtaosaan muihin liigajoukkueisiin verrattaessa joten keitä ikinä sieltä joukkueeseen tuleekaan nimenomaan vahvistamaan tai laajentamaan (ei heikentämään) rivejä, kannattaa olla vaan tyytyväinen. Jos joku Kaan Kairinen tai Benjamin Källman nyt soittaisivat Laurikaiselle pelipaikan perään niin veikkaan että valmentajavelho siinä vaiheessa ei sylkisi luuriin ja huutaisi vitun hinaajaa vaan ajattelisi ihan joukkueen parasta ja ottaisivat kaverit vahvistamaan nykyistä jengiä.
Erkka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège


Vastaus #536 : 17.11.2017 klo 19:16:51

Ei pysy kasassa ei ja en itsekään suosittelisi esim. Solmua edes pahimmalle viholliselleni palkkaa nostavaksi pelaajaksi. Enemmän nyt ihmetyttää että mitkä on nämä perusteet että keitä kannattajien mielestä pitäisi joukkueeseen hankkia ja keitä ei? Paskoja pelaajia ei tietenkään, oli taustat millaiset tahansa mutta jos sattuisi ihan ihkaoikea vahvistus irtoamaan vaikka nyt sieltä HJK:sta tai Interistä niin olisiko nämä OK vai menisikö paikka mieluummin jollekin takavuosina seurassa pelanneelle ihan vaan siksi koska TPS?

Jospa vielä kerran esimerkkien kautta kokeilen onneani.

Yhdeksän maalin miehet Veikkausliigassa kaudella 2017:

Gbolahan Salami: Ikävä kyllä taitaa pitää perheestään niin paljon, että ei halua olla toista vuotta heistä erossa. Ottaisin Tepsiin minä päivänä tahansa.
Urho Nissilä: Olisi järjettömän hieno hankinta kilpailemaan Onni Valakarin kanssa kymppipaikasta, mutta sopimusta Kuopioon vielä kaksi vuotta jäljellä ja seuraava seura lienee Turkua etelämpänä.
Stenio: Olisi ollut pelottava hauiksennäyttö Karjakadulta naarata Stenio europelien ääreltä Tepsiin, mutta olisi ollut ainakin paperilla profiilihankinta. 
Benjamin Källman: Vaikka interissä pelaakin, niin olisi kelvannut. Oikealla sopimuksella tästä voisi jotain pähkinöitä saadakin ja spekuloida kymmenen vuotta kasvattajarahoista.
Timo Furuholm: Profiloitunut täysin interin mieheksi+ se mitä itse kirjoitit Nokian kurssista (siihen tosin melko virheellisesti viitaten) tuolla edellä.

Jos katsotaan tuota interin ulostamaa kymmenikköä:
Tepsin pitää muutenkin miltei tuplata pelaajabudjettinsa ensi kaudeksi, ja Mac Kandjin hankkiminen taitaisi vaatia melkein triplaamista. Ei maksa vaivaa, ja taitaa olla vieläpä huono nykyisin? Kauden 2014 Kandji kauden 2018 Jakosen palkalla on tervetullut.
Guy Gnabouyoussa inter-leima on turhan vahva, varsinkin suhteessa tasoon.
Philip Njokusta ei ole jäänyt muistijälkiä.
Faubert oli kuulemma ihan kohtalainen viime kaudella olosuhteisiin nähden, mutta ei liene järkevän hintainen.
Kevin Mombilon taisi joskus liikkua superjunnu-statuksella, mutta se juna kaiketi meni jo? Lisäksi varmaan turhan kallis rotaatiopelaaja, tai ei välttämättä kallis, mutta saanee houkuttelevamman tarjouksen Honka/HIFK-akselilta. Jos tulisi halvalla, ei inter-leima haittaisi.
Kalle Kaupista lienee tässä topicissa puhuttu jo enemmän kuin tarpeeksi.
Henri Lehtosta ei varmaan tarvitse selittää, vaikka pelillisesti voisi ehkä käyttöä ollakin.
Petros Kanakoudis taas on niin hasardi ihminen, että toivottavasti on jo poistunut Turusta.
Kosta Manev sitten taas voisi oikeasti olla kokeilemisen arvoinen ja saisi ainakin minulta puhtaan pöydän mistä aloittaa Tepsissä.
Alan Henriquestä ei mitään käsitystä.
pökkelö

Poissa Poissa


Vastaus #537 : 17.11.2017 klo 22:37:08

Benkku Källman ainut, jonka tuolta naapurista ottaisin.
Nuori kehittyvä pelaaja. Hyökkääjälle tilaus.

Realistisempaa olisi löytää pohjoismaista / Euroopasta nuori nälkäinen hyökkääjälupaus, jolle omasta seurasta ei vielä peliaikaa heru.
TPS tarjoaisi hyvän paikan kehittyä ja peliaikaa. Tai kokeneempi hyökkääjä, joka samassa tilanteessa esim. loukkaantumisesta toivuttuaan.  Tarvitsee peliaikaa huippukuntoon palatakseen, mitä omasta seurasta ei ole tarjolla.

Itselle jäi positiivisena mieleen se hyökkääjä, jonka nimeä enää en muista. Olisko ollut jonku tanskalainen , jolla oli Israelista sukujuuret ?
Teki muutaman hienon maalin paikoista, joista kotimaisistamme ei kukaan olisi osunut edes vahingossa.
Jepander

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #538 : 17.11.2017 klo 22:46:49

Mites Juhani Pikkarainen? Ei ole tainnut Itävallassa saada paljon peliaikaa. Olisiko valmis palaamaan Suomeen? Siinä voisi olla toppariosastolle lupaava nuori pelaaja.
Keijot

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu


Vastaus #539 : 17.11.2017 klo 22:53:06

Pänä Lehtonen oikeastaan ainoa x inter-pelaaja jonka hankkimisesta Tepsiin voisin olla ylpeä. Ja ihan vaan koska niin hieno mies, hieno asenne ja hieno ura.
Orion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #540 : 17.11.2017 klo 23:10:22


Itselle jäi positiivisena mieleen se hyökkääjä, jonka nimeä enää en muista. Olisko ollut jonku tanskalainen , jolla oli Israelista sukujuuret ?
Teki muutaman hienon maalin paikoista, joista kotimaisistamme ei kukaan olisi osunut edes vahingossa.
Simon Azoulay Pedersen?
Juhana

Poissa Poissa


Vastaus #541 : 18.11.2017 klo 11:25:25

Sysipaska juutti Ylos
Willer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #542 : 18.11.2017 klo 13:19:00

Sysipaska juutti Ylos

Ei ole sama. Hää oli Rautiaisen Andreasen.
Zabala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Turun Palloseura


Vastaus #543 : 18.11.2017 klo 13:30:24

Sysipaska Juutti, Hamzter, AWO ja SAP Ylos
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #544 : 18.11.2017 klo 13:50:02

Pedersen on 34-v, peliuran tilanteesta oli vaikea löytää tietoa. Ehkä uskallan sanoa, että kovin todennäköisenä nimenä ei voi pitää. Sysipaskasta Juutista oli sitten vaikeampi löytää tietoa, edelleen Mallorcalla?
Spangen

Poissa Poissa


Vastaus #545 : 18.11.2017 klo 13:56:45

Pedersen on 34-v, peliuran tilanteesta oli vaikea löytää tietoa. Ehkä uskallan sanoa, että kovin todennäköisenä nimenä ei voi pitää. Sysipaskasta Juutista oli sitten vaikeampi löytää tietoa, edelleen Mallorcalla?
Kysy Casalta. Kai se pamputtaa muijaansa siellä.
Orion

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #546 : 18.11.2017 klo 13:58:53

Kiko taitaisi vieläkin olla vahvistus :)
Jasu55

Poissa Poissa


Vastaus #547 : 18.11.2017 klo 21:40:10

Hyökkääjistä näyttää Kanadan mies Michael Cox jäävän ilman sopimusta Orlandoon ensi kaudeksi. Pelasi hyvän edelliskauden USA:n kakkostasolla ja vähän huonomman toisen kauden. Mieshän pelasi KuPSissa muutaman liigapelin ja oli Tepsissäkin kokeilemassa yhden liigacupin ottelun. Vasta 25 vuotias. Mahtaisko taso riittää veikkausliigaan?
kabinetti

Poissa Poissa


Vastaus #548 : 18.11.2017 klo 21:50:58

Mites tps-kasvatti kevin kauber?
pökkelö

Poissa Poissa


Vastaus #549 : 18.11.2017 klo 23:25:50

Simon Azoulay Pedersen?

Kiitos Orion. Juuri tämä kaveri. Osasi sijoittautua oikein ja tehdä oikeita ratkaisuja selkäytimestä.
Tämmöisen kaverin kun jostain löytyisi piikkiin.

 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 223
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa