FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
21.01.2026 klo 15:52:43 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Monta maalia Boris ehtii tehdä?
0-3 - 78 (30%)
4-6 - 47 (18.1%)
7-9 - 30 (11.5%)
Helvetisti - 105 (40.4%)
Äänestäjiä yhteensä: 257

Sivuja: 1 ... 253 [254] 255 ... 278
 
Kirjoittaja Aihe: RoPS 2018 - Lopussa seisoo. Kiitos!  (Luettu 1099537 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
alarima

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juntti rasisti


Vastaus #6325 : 01.10.2018 klo 00:19:13

Kyllä se RoPS:n loppukauden helpoin ottelu pelataan 21.10. Vaasassa. TPS- ja Ilves-pelit ovatkin sitten melko vaikeita, mutta 4 pistettä niistä riittäisi hopeaan.
1-0
eemeli11

Poissa Poissa


Vastaus #6326 : 01.10.2018 klo 01:04:21

Niin, olihan tässä positiivistakin. Toisen puoliajan painostusta oli piristävä seurata. Kokko & Roiha olivat vaarallisia ja pystyvät kamppailemaan huonojakin palloja omille. Maalipaikoilla ei ole syyskuussa mässäilty, mutta nyt saatiin sentään niitä. Molempien herrojen olisi syytä avata Turussa.
Tämä on aivan totta. Heikkoa peliä ja heikkoja tuloksia, mutta positiivista oli tosiaan se, että Kokko-Roiha oli vaarallisia ja vaikutti paljon pelin kääntymiseen. Mutta miksei tämä kaksikko ollut avauksessa, kuten täälläkin moni ihmettelee? Koskelalle peukku siitä, että teki vaihdot ajoissa. Hambo taas yössä, mutta aika yksin myös siellä oli, kun Pyyny oli aivan liian kovassa paikassa. Heikkoa menoa, mutta riittävät pinnat tulee.
« Viimeksi muokattu: 01.10.2018 klo 01:09:54 kirjoittanut eemeli11 »
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #6327 : 01.10.2018 klo 08:28:34

Harmittaa kun suotta päästitte SJKn pinteestä noin helpolla. Ei vielä ole varaa alkaa jäätymään.
sammunut tahti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Leeds, Inter, TPS, LoPS sekä ÅIFK


Vastaus #6328 : 01.10.2018 klo 08:34:20

Miksi Kokon maali hylättiin?
Happis

Poissa Poissa


Vastaus #6329 : 01.10.2018 klo 08:39:57

Järvinen puhalsi aina,kun SJK:n mies huusi. Hurme kaatui, kun Kokko teki maalin. Järvinen antoi vaparin SJK:lle ja Kokolle varoituksen.
Viltsu

Poissa Poissa


Vastaus #6330 : 01.10.2018 klo 08:46:37

Puolustuslinja on kuitenkin joukkueen tärkein osa. Tässä maassakin on näitä asiantuntijoita, joiden mielestä ei ole juurikaan merkitystä, keitä siellä kentällä on, kunhan pelitapa on olemassa ja pallonhallinta riittävää. Näin se ei kuitenkaan ole. Alkukaudesta ainoa muutos RoPSin linjaan taisi olla se, kun Hyvärinen loukkaantui ja Järvenpää tuli tilalle. Siinäkin laitapakki tuli laitapakin tilalle, joten muutos ei ollut merkittävä.

Väisäsen lähtö ei näy vain pelin avaamisessa vaan siinä kaikkein tärkeimmässä eli oman maalin edustan puolustamisessa. Oikeastaan kaikki pelit jälkeen Väisäsen lähdön ovat olleet heikkoja. PS Kemistä hikinen voitto, KuPS-peli kotona oli lähes pelkkää selviytymistä ja HJK-pelissä Telialla ei ollut mitään palaa. Eilinen sitten oli jo mitä oli, kun poissaoloja tuli lisää. Eka puolituntinen saattoi olla kauden heikointa tekemistä RoPSilta.

Saihan RoPS eilen pari selkeää maalipaikkaa ja niistä olisi voitu tasapeliin riittävä maali saada, mutta monasti, kun joukkueen pelillinen tasapaino on mitä on, ei maalintekokaan ole kovin helppoa.
tuomari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #6331 : 01.10.2018 klo 09:01:14

Järvinen puhalsi aina,kun SJK:n mies huusi. Hurme kaatui, kun Kokko teki maalin. Järvinen antoi vaparin SJK:lle ja Kokolle varoituksen.

Oli kyllä todella ihmeellistä toimintaa. Jos katsotaan esim. tilannetta, jossa rikettä ei katsottu tapahtuneen. Tilanne, jossa Hambo kaadettiin rangaistusalueella, puolustava pelaaja hävisi kylkikylkeä taistelun ja kaatui Hambon etupuolelle samalla ''kampittaen'' hyökkäävän pelaajan. Mielestäni selkeä rike. Tilanne ei ollut perinteinen, jossa kylki kylkeä vasten pelaaja otetaan irti pallosta. Aika kovaa sai pelata. Ja kun sitä verrataan tilanteeseen, jossa Hurme kompuroi heppoisesti maahan ja suu virneessä jälkeenpäin sanoi Kokon työntäneen selästä. On se veijari.
Ray79

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS. Kaikki suomen eurotiimit


Vastaus #6332 : 01.10.2018 klo 13:14:03

Miksi Kokon maali hylättiin?



Koska erotuomari oli täysi mulkku. Oli liian hieno maali varmaankin hyväksyttäväksi..
Pekka Sade
Vastaus #6333 : 01.10.2018 klo 14:09:24



Koska erotuomari oli täysi mulkku. Oli liian hieno maali varmaankin hyväksyttäväksi..

Ite en välitä juurikaan tuomareista purnata,koska se on yleensä turhaa selittelyä. Nyt kyllä pakko sanoa,että Kokon maalin hylkääminen oli täys vitsi. Edes SJK:n pelaajat ei protestoineet mitenkään. Kruunuksi Järvisen ihmiskyrpä anto Borikselle kortin,kun ymmärettävästi anto vähän palautetta.

Toka jakson esitys oli pääosin ihan hyvän näköstä ja olihan siinä tasuriin ihan tarpeeksi paikkoja. No ei muutako sitten Turkuun sisuuntuneena pinnojen hakuun. Kokko-Roiha heti alusta irti,kiitos

Aktiivi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: R.I.P Antonio Puerta


Vastaus #6334 : 01.10.2018 klo 15:45:17

Järvinen puhalsi aina,kun SJK:n mies huusi. Hurme kaatui, kun Kokko teki maalin. Järvinen antoi vaparin SJK:lle ja Kokolle varoituksen.

Vihelsi ihan samalla tavalla rollolaisille. Lingman ja Zeneli kaatuilivat ja saivat jatkuvasti vapareita.
supstanssi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #6335 : 01.10.2018 klo 18:43:09

Järvinen siis jatkanut täysin samoilla linjoilla joilla oli jo vuonna 2014 liigan huonoimpana tuomarina. Toki linja on varmaan aika tasapuolinen joukkueille sikäli jos molemmilla on omat zenelinsä.. Jos vastustaja ei tajua näyttävästi pyllähtää niin kannattaa koko ajan roikkua käsillä kiinni.
« Viimeksi muokattu: 01.10.2018 klo 18:48:24 kirjoittanut supstanssi »
Susivouti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #6336 : 01.10.2018 klo 22:11:27

TPS pelistä huolissaan. Kylmähiki ohimolla, orastava tappioputki alussa.

Kikkara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #6337 : 01.10.2018 klo 22:51:48

TPS pelistä huolissaan. Kylmähiki ohimolla, orastava tappioputki alussa.

Syystäkin. Kauden pelit olleet hankalia Turussa. Ei yhtään voittoa kumpaakaan turkulaista jengiä vastaan. Nyt ne perkeleet on vielä vireessä. Yllättämään pitää lähteä.
Jänkhällä

Poissa Poissa


Vastaus #6338 : 02.10.2018 klo 02:24:39

Joo kyllä.. Eiköhän siellä muuan Sterling Yateke taas muutaman maalin iske ja taas kaikki ihmettelee mikä tää kaveri on.. niin outo tapaus kerrassaan, että eiköhän sieltä vielä jotain paljastu.. en jaksa uskoa, että RoPS ei olis saanut selville asioita mitkä TPS taas sai muka niin nopeastikin.
Druidid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Sjk


Vastaus #6339 : 02.10.2018 klo 04:38:53

Joo kyllä.. Eiköhän siellä muuan Sterling Yateke taas muutaman maalin iske ja taas kaikki ihmettelee mikä tää kaveri on.. niin outo tapaus kerrassaan, että eiköhän sieltä vielä jotain paljastu.. en jaksa uskoa, että RoPS ei olis saanut selville asioita mitkä TPS taas sai muka niin nopeastikin.

Oisko tekonurmi vaikuttanut? Ei esittänyt Seinäjoen alustalla mitään kovin ihmeellistä.
janita76

Poissa Poissa


Vastaus #6340 : 02.10.2018 klo 18:51:45

Sterling on kuin märkä rätti Taiwon puristuksessa, ohi ei mene! "museo" Ääritalo kun pimennetään niin kyllä se siitä!!
Sakallio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Rauno Ojasen puoliaikaomena


Vastaus #6341 : 02.10.2018 klo 22:25:02

Lainaus
62 / 2.10. Kurinpitovaliokunnan puheenjohtajan päätös
Asia: Veikkausliiga HJK – RoPS 21.9.2018 / Rangaistusmääräysten rikkominen
​Päätöslauselma: RoPS:n Toni Koskelalle määrätään yhden (1) ottelun toimitsijakielto.

https://www.palloliitto.fi/jalkapalloperhe/saannot-ja-maaraykset/kurinpito/kurinpitopaatokset
Lauantai-illan Nostalgia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mummolan puusauna ja Aulis Virtanen


Vastaus #6342 : 02.10.2018 klo 22:27:02


Eli mistä hyvästä ???
Kikkara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #6343 : 02.10.2018 klo 22:32:24

Heeeelevetin hyvin menee.
peksi88

Poissa Poissa


Vastaus #6344 : 02.10.2018 klo 22:39:26

Eli mistä hyvästä ???
Eipä tuo kurinpitopäätös mitään avaa. Koskela ja erityisesti Tuutti on aika kovia kitisemään tuomareiden tuomioista. Voiko olla pelin jälkeen joku kitinä? Koko kauden ajatellut, että katsomokomennuksen rajoilla aina ajoittain menty, mutta ei sieltä kyllä kovin herkästi näköjään ulos heitetä.
Raymond Kertezc

Poissa Poissa


Vastaus #6345 : 02.10.2018 klo 22:52:16

Voi, voi. Joukkueen psyyke otti kolausta, kun ykköstoppari lähti. Saa nähdä miten vaikuttaa, kun koutsi puuttuu ens pelissä penkin päästä. Nyt mitataan joukuetta, eikä todellakaan helpossa paikassa. Asetelma on se, että tässä on vain hävittävää.
DiBiagio

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #6346 : 02.10.2018 klo 22:57:09

:D eihän tälle voi kuin nauraa. Vähän tuntuu, että RoPS on nyt monella tapaa silmätikkuna. Kenen lie varpaille Niva ja kumppanit astuneet...

e. Kait siellä Toni antoi pelin jälkeen vähän palautetta tuomaristolle Geffrardin punaisesta. Näin arvelisin.
« Viimeksi muokattu: 02.10.2018 klo 23:01:41 kirjoittanut DiBiagio »
lahtinen

Poissa Poissa


Vastaus #6347 : 02.10.2018 klo 23:17:21

Koskelahan meni heti loppuvihellysten jälkeen keskiympyrään tuomarien luo ja melko vihaiselta vaikutti. Liekö sitten sanonut jotain siinä mielentilassa, josta tuomarit pahoittaneet mielensä ja raportoineet eteenpäin.
elekrepie

Poissa Poissa


Vastaus #6348 : 03.10.2018 klo 07:38:36

:D eihän tälle voi kuin nauraa. Vähän tuntuu, että RoPS on nyt monella tapaa silmätikkuna. Kenen lie varpaille Niva ja kumppanit astuneet...

e. Kait siellä Toni antoi pelin jälkeen vähän palautetta tuomaristolle Geffrardin punaisesta. Näin arvelisin.
Silmätikkuna? :D Ihme itkemistä maalin hylkäämisestä, vaikka ihan selvä tapaus ja tuskin tiedätte Koskelan tapauksesta kun forumtotuuden.
Ikifani

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS


Vastaus #6349 : 03.10.2018 klo 07:56:22

Silmätikkuna? :D Ihme itkemistä maalin hylkäämisestä, vaikka ihan selvä tapaus ja tuskin tiedätte Koskelan tapauksesta kun forumtotuuden.

Muuten sun kommentti oli hyvä, mutta kyseessä oli eri peli.


 
Sivuja: 1 ... 253 [254] 255 ... 278
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa