FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.08.2025 klo 02:45:11 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 9 [10]
 
Kirjoittaja Aihe: Niklas Moisander lopettaa maajoukkueuransa  (Luettu 75772 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
tactico

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kilpailulliset opportunistit


Vastaus #225 : 17.07.2025 klo 09:21:58

Olipa tosiaan laadukas ja kattava juttu.

Nikelle, Erkko Merelle ja Wissille Ylos
Meteli

Poissa Poissa


Vastaus #226 : 17.07.2025 klo 10:09:31

Komppaan muita. Hienosti toteutettu juttu, ja hyvä muistutus siitä miten upean uran Nikke veti Ylos
Stürmer

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.


Vastaus #227 : 17.07.2025 klo 17:36:18


Samaa mieltä, että kerrankin saa lukea laadukasta kotimaista futisjournalismia. Kyllähän tuosta kävi myös selväksi miten kaukana kv. kärjestä meillä ollaan ammattimaisesta toiminnasta. Paljon erilaista toimintakulttuuria on Nikke päässyt urallaan kokemaan, eikä varmaan olisi pahitteeksi hyödyntää saatuja oppeja myös vaikkapa maajoukkueen piirissä.
urheilutoimenjohtaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS & Blaugrana


Vastaus #228 : 17.07.2025 klo 21:41:11

Olipas loistava juttu! Todella aliarvostettu pelaaja täällä suomessa. Jotenkin tuo italian visiitti oli jäänyt itselle mieleen ohikautena ja kummallisena siirtona, mutta sieltä kerättiin loistavia oppeja.

Tuo hollannin kulttuuri/etäisyydet missä vierasreissuilta pääsee kotiin perheen luo luulisi houkuttelevan monia.

Nikelle Tuoppi Ylos
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #229 : 17.07.2025 klo 21:55:35

Moisander on aliarvostettu futari ja ylipäätään todella aliarvostettu urheilija. Varmaan yksi kovimmista urheilijoista Suomessa 2000 -luvulla. Tosin veikkaan, että Nikkeä itseään ei ole asia harmittanut
Lord Bendtner

Poissa Poissa


Vastaus #230 : 19.07.2025 klo 19:59:57

Näkisin että Niklas oli myös pelaajatyyppinä sellainen joka ei vetoa tuulareihin tai edes perusforumisteihin. Ne hyvät ominaisuudet kun eivät ole niin selkeästi erottuvissa ja pallollisessa pelissä tulevat esiin systeemeissä mitkä ovat monille forumisteille jonkinlainen inhon kohde.

Hienoa että Erkko halusi Moisanderin uraa noin hienolla tavalla perata läpi. Kuten täällä todettua niin todella aliarvostettu pelaaja jonka kansainvälinen ura lienee yksi suomalaisten upeimmista. Eipä noita mestareita ja/tai kapteeneita Euroopan suurin sarjoihin ole Suomesta liikaa tullut.
Kiharatukka

Poissa Poissa


Vastaus #231 : 19.07.2025 klo 20:33:44

Moisander on aliarvostettu futari ja ylipäätään todella aliarvostettu urheilija. Varmaan yksi kovimmista urheilijoista Suomessa 2000 -luvulla. Tosin veikkaan, että Nikkeä itseään ei ole asia harmittanut

Tässäpä tämä pähkinänkuoressa. Samaan hengenvetoon on myönnettävä, että nuorehko kiharatukka ei osannut myöskään arvostaa tavalla, jonka Nikke olisi ansainnut.

Nikelle Ylos
Käännös

Poissa Poissa


Vastaus #232 : 22.07.2025 klo 21:38:07

Samaa mieltä, että kerrankin saa lukea laadukasta kotimaista futisjournalismia. Kyllähän tuosta kävi myös selväksi miten kaukana kv. kärjestä meillä ollaan ammattimaisesta toiminnasta. Paljon erilaista toimintakulttuuria on Nikke päässyt urallaan kokemaan, eikä varmaan olisi pahitteeksi hyödyntää saatuja oppeja myös vaikkapa maajoukkueen piirissä.

Jepsh, maajoukkueen tai minkä tahansa kotimaisen joukkueen. Selvästi artikkelin kirjoittajalla ollut mielessä, että miten saataisiin revittyä parhaiten se tietotaito ex maajoukkueenkin kapteenilta tulevien lupausten hyödyksi ja on mielestäni onnistunut siinä erinomaisesti.

Esimerkiksi junnuna ainakin mä vihasin yli kaiken sitä kilpailuhenkisyyttä, mutta pakko myöntää, että silläkin on tarkoituksensa niille, jotka tähtäävät oikeasti ammattiin.

Tuon artikkelin perusteella Moisanderilla tosiaan voisi olla enemmänkin annettavaa tulevaisuudessa suomifudikselle.
JiiPee

Poissa Poissa


Vastaus #233 : 23.07.2025 klo 15:56:15

Kehut täältäkin artikkelille, silkkaa laatua alusta loppuun. Myönnetään, että päädyin itsekin aliarvostamaan Moisanderia aikanaan, vaikka tekikin aivan välittömän vaikutuksen Tepsissä debytoidessaan. Sittemmin tosiaan ehkä Hyypiä-Tihisen saappaat ja Mixun aikakausi maajoukkueessa tarpeettomasti pilasi mainetta ja iso kuva jäi näkemättä.
Dede

Poissa Poissa


Vastaus #234 : 23.07.2025 klo 23:59:23

Upea artikkeli upeasta pelaajasta. Ylos
viitati

Poissa Poissa


Vastaus #235 : 24.07.2025 klo 12:19:59

Hieno juttu Niklaksesta jota kävimme moikkaamassa parilla kaudella Ajaxissa 2013-2015 , Jazzin Tero Suonperän kanssa. Toki meidän aika meni junnujen mukana Ajaxin harjoituskeskuksessa stadionin vieressä jossa myös edustus harjoitteli.
Meillä oli messissä yhtenä vuonna ex maju pelaaja Antti Sumiala joka veti junnuille maalinteko reenejä. Ainakin SJK Kasper Paanaselle tuli hyvää oppia;)
Kopper

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #236 : 24.07.2025 klo 15:07:25

^
6/5 namedroppailua.

 
Sivuja: 1 ... 9 [10]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa