FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.12.2025 klo 05:16:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Pitäisikö siirtoikkuna olla auki Englannissa elokuun loppuun?
Kyllä
Ei
Ihan sama. Joukkueet hankkivat pelaajat kuitenkin viime tingassa.

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 45
 
Kirjoittaja Aihe: Siirtohuhujen spekulointi, kesä 2018  (Luettu 288126 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Demian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bauhaus


Vastaus #350 : 02.07.2018 klo 17:33:14

Alban Lafont, Toulouse -> Fiorentina
Uutinen
Toulouse goalkeeper Alban Lafont is expected to have his Fiorentina medical on Monday or Tuesday after a deal worth €8.5m.
Lafont will sign a five-year contract at the Stadio Artemio Franchi.


Eikö tätä kaveria ole pidetty ihan lupaavanakin? Onko Toulousen jostain syystä pakko myydä, vai mistä nykymarkkinoille verrattain alhainen siirtosumma mahtaa johtua?
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #351 : 02.07.2018 klo 17:51:55

Eikö tätä kaveria ole pidetty ihan lupaavanakin? Onko Toulousen jostain syystä pakko myydä, vai mistä nykymarkkinoille verrattain alhainen siirtosumma mahtaa johtua?
Jantteri on 19-vuotias, ei kai sen ikäisistä molareista hurjia makseta ja oli tosiaan alkuvuodesta vielä "Born in Burkina Faso but raised in France, the shot-stopper was named the second most-promising player in world football by the CIES Football Observatory earlier in the year." mutta ilmeisesti on jo flopannut? :D
giro12

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #352 : 02.07.2018 klo 17:55:52

Eikö tätä kaveria ole pidetty ihan lupaavanakin? Onko Toulousen jostain syystä pakko myydä, vai mistä nykymarkkinoille verrattain alhainen siirtosumma mahtaa johtua?
FM stara

Oikeassa maailmassa eri meininki. Maalivahdilla esimerkiksi kokemus kai vähän tärkeämpää kuin potentiaali.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #353 : 02.07.2018 klo 17:56:53

Jep. Esim. Ter Stegenistäkään ei tarttenut Barcan pulittaa kuin joku €11m, vaikka tossa puhuttiin joidenkin mielestä Neueria lupaavammasta kaverista jolla oli muutama kausi ykkösbundesliigaa alla. Ihan linjassa todella nuorista veskoista puhuttaessa mun mielestä.
Demian

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bauhaus


Vastaus #354 : 02.07.2018 klo 17:58:34

Jantteri on 19-vuotias, ei kai sen ikäisistä molareista hurjia makseta

Itse kun nimenomaan ajattelisin, että tuon ikäisestä maalivahdista, joka on pelannut top 5 -sarjassa jo lähes sata peliä maksettaisiin niin maan perkeleesti. Milläs summilla Donnarummaa on huhuttu eteenpäin?
Nome Cognome

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Make Firenze Great Again (ja Hifki!)


Vastaus #355 : 02.07.2018 klo 18:22:16

Jantteri on 19-vuotias, ei kai sen ikäisistä molareista hurjia makseta ja oli tosiaan alkuvuodesta vielä "Born in Burkina Faso but raised in France, the shot-stopper was named the second most-promising player in world football by the CIES Football Observatory earlier in the year." mutta ilmeisesti on jo flopannut? :D

Ei toki ole flopannut, vaan ilmeisesti Toulouse joutui tinkimään hinnasta Corvinon päästyä ensin sopuun pelaajan itsensä kanssa.

Lafontilla on 19-vuotiaana yli 100 Ligue 1 -matsia vyöllä ja tulevaisuudessa vain taivas rajana. Sanoisin, että hyvä hankinta ja Fiorentinan ensi kauden ykkösveskari. 5-vuotinen sopimus julkistettiin tänään, joten jatkot siellä toisessa topicissa: http://en.violachannel.tv/breaking-detail/items/lafont-completes-fiorentina-move.html

Mutta kun nyt täällä huhuketjussa ollaan, niin:

Mario Pasalic, Chelsea -> Fiorentina *** (kts. esim. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/fiorentina-non-solo-lafont-presto-le-visite-di-pasalic-1129140)

Marko Pjaca, Juventus -> Fiorentina **½ (kts esim. https://www.tuttojuve.com/calciomercato/la-nazione-accordo-juve-fiorentina-per-pjaca-25-milioni-ora-si-tratta-sulla-cifra-del-diritto-di-recompra-428175)
kovis11

Poissa Poissa


Vastaus #356 : 03.07.2018 klo 06:23:16

Fiorentinahan osti viime kaudella myöskin Fm stara Dragovskin maaliin. Ei kuitenkaan pelannut kuin yhden pelin viime kaudella. Nyt siellä on kolme veskaa joista kaksi on '99 ja yksi on '97, kuulostaa oudon nuorelta maalivahti kolmikolta.

Lähteeköhän dragovski lainalle ja otetaan ilmaiseksi joku kokenut taistelemaan Lafontin kanssa peliajasta?
Nome Cognome

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Make Firenze Great Again (ja Hifki!)


Vastaus #357 : 03.07.2018 klo 17:00:36

Dragowski ei ole vakuuttanut missään vaiheessa ja puolalaiselle etsitään uutta työnantajaa. Huhujen mukaan kysyntää olisi Espanjassa ja Saksassa, seuroista Espanyol on mainittu nimeltä. Lafontin tueksi ja turvaksi haetaan tosiaan kokenutta kakkosta. Viime päivinä otsikoissa on ollut Rafael, jonka sopimus Napolin kanssa päättyi juuri kuun vaihteessa sekä Chievon Sorrentino. Italian U19-maajoukkueen Michele Cerofolini lainataan jonnekin B:hen tai C:hen, jolloin kolmosmaalivahdiksi ja lähinnä Primaveran torjuntavastuuseen jäänee Italian U18-maajoukkueen Simone Ghidotti.

Hieman parranpärinääkin on aiheuttanut tämä Lafontin hankinta: miksi maksaa Ranskan nuorisomaajoukkueen maalivahdista 9 miljoonaa, kun omissa junioreissa pelaa saman ikäinen Italian nuorisomaajoukkueen maalivahti? Jotkut näkevät tapauksessa Italian jalkapallon surullisen nykytilan tiivistettynä. Muissa suurmaissa omiin nuoriin luotetaan enemmän, kun taas saapasmaassa edelleen lähetetään nuoret pelaajat "rakentamaan luunsa" Serie B:n ja C:n muhkuraisille kentille häijyjen alasarjajyrien puristuksiin.
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #358 : 04.07.2018 klo 12:19:30

Joku italiaa osaava voi korjata translate-käännöksellä tehdyn johtopäätöksen, mutta Di Marzio laittaa hieman takapakkia tuon Ronaldo Juveen -huhun suhteen.

Lainaus
But at the moment this wonderful thought is in a phase of study, evaluations, and negotiations are not underway (nor between the bianconeri and the player, nor with Real):
BandW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lena Oberdorf, Pedri


Vastaus #359 : 04.07.2018 klo 13:01:22

Dybalat ja Mbappet vaan Realiin. Juve voi sitten pelata sexyfootballia CR7, Higuainin ja Khediran kanssa.
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #360 : 04.07.2018 klo 17:51:33

Näitä parina viimeisenä kautena pyörineitä ManU- ja PSG-huhuja sekä tämän kevään/kesän Juve-huhuja voi tulkita monella tapaa. Mun veikkaus on, että Rolle on "lähtöhaluillaan" halunnut ennen kaikkea mitata oman asemansa Realissa: Ronaldo haluaa olla se suurin tähti hyökkäyksessä, jonka ympärille hyökkääminen rakentuu.

Aikaisempina vuosina Rolle on saanut tästä takeet, mutta nyt Ronaldon ollessa taas vuotta vanhempi, Zidanen lähdettyä sekä seuraavan potentiaalisen "galacticon" ollessa realistisesti Realin saatavilla seura ei ole välttämättä enää valmis sitoutumaan pelillisesti tai taloudellisesti (uusi sopimus) Rolleen. Enemmän tässä lienee kyse Realista kuin Ronaldosta.
Ronaldo haluaisi lisää liksaa ja kolme vuotta jatkoa sopimukseensa. Vähemmän yllättäen Real ei ole kovin innokas maksamaan megaliksaa vuoteen 2024 asti jolloin Ronaldo on 39. Vaikka Ronaldo onkin fysiikkaihme moneen muuhun verrattuna niin tuskin sekään on enää lähes neljäkymppisenä ihan huippuvedossa.

Tässä on tietysti myös se puoli, että myymällä Ronaldon nyt Real saisi vielä mukavasti rahaa uusiin galacticoihin. 2021, johon saakka nykyinen sopimus on voimassa näin ei välttämättä enää ole.
« Viimeksi muokattu: 04.07.2018 klo 17:59:00 kirjoittanut Seeteufel »
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #361 : 04.07.2018 klo 17:57:09

Jep. Esim. Ter Stegenistäkään ei tarttenut Barcan pulittaa kuin joku €11m, vaikka tossa puhuttiin joidenkin mielestä Neueria lupaavammasta kaverista jolla oli muutama kausi ykkösbundesliigaa alla. Ihan linjassa todella nuorista veskoista puhuttaessa mun mielestä.
Ter Stegenillä taisi olla tosin ketkun agentin avulla neuvoteltu ulosostoklasuuli sopimuksessaan, joten luultavasti vapaasti neuvoteltuna hinta olisi ollut korkeampi.
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #362 : 04.07.2018 klo 22:04:21

Juventus jos haluaa pikavoittona hakea sieniliigan mestaruutta niin CR7 on se arpa jolla todennäköisimmin voittaa, eri asia onko Maailman parhaasta pelaajasta järkeä maksaa mottipäisiä summia kun tämä pelaaja on tosiaan jo iän puolesta uran loppusuorassa. Tosin tuo jalkapallokenttien ekosysteemin huippusaalistaja on yllättänyt jalkapalloa seuraavan, ja jopa ei seuraavan, maailman kerta toisensa perään, eli Cristianon kohdalla ikä on tosiaan vain numeroita.

Juventus on Real Madridin kanssa niitä Euroopan perinteikkäitä ja kauniita seuroja joiden soisi tuntevan jokaisella solullaan aikakautensa kauneimman pelaajan kosketuksen. Tällä kertaa Juventus saisi olla se seura jota Real Madrid oli Zidanen kohdalla, jotain niin kaunista tässä kahden aikansa huipun tarinassa olisi. :)

Kiitos, mutta ei kiitos.

Ronaldo ei sovi tällä hetkellä Juven pelaajapolitiikkaan, palkkarakenteeseen eikä valmentajan pelisyysteemin.

Höpötystä koko homma.
Deathfromabove83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I support Beth!


Vastaus #363 : 04.07.2018 klo 22:47:01

Eiköhän CR7 halua kesken MM-kisojen kääntää kaiken mediahuomion vielä itseensä ja hyppää Juven kelkkaan mätänemään.
buono

Poissa Poissa


Vastaus #364 : 04.07.2018 klo 22:50:38

Eiköhän CR7 halua kesken MM-kisojen kääntää kaiken mediahuomion vielä itseensä ja hyppää Juven kelkkaan mätänemään.

Onnistuihan se tässä, tosin jatkanee Madridissa uuden megasopparin kera Ylos
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #365 : 04.07.2018 klo 23:02:00

Höpötystä koko homma.
Moggi oli tätä mieltä eilen myös, mutta juuri on todennut, että done deal ja medical ollut jo Münchenissä.
buono

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 04.07.2018 klo 23:11:33

Moggi oli tätä mieltä eilen myös, mutta juuri on todennut, että done deal ja medical ollut jo Münchenissä.

Luciano Moggi :D aika paksu läppä että Juve ulkoistaa nykyään medicalinkin jonnekin Muncheniin.. Hyvää pöhinää jokatapauksessa Ylos
Ccrb

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #367 : 04.07.2018 klo 23:19:17

Kiitos, mutta ei kiitos.

Ronaldo ei sovi tällä hetkellä Juven pelaajapolitiikkaan, palkkarakenteeseen eikä valmentajan pelisyysteemin.

Höpötystä koko homma.
Nuo asiat ovat täysin sivuseikkoja. Jos Juventuksella on mahdollista oikeasti saada Cristiano ja vielä noinkin "halvalla". Kaikki pitäisi sieltä päästä pistää peliin. Cristiano Ronaldo on maailman seuratuin ihminen ja tottakai suosituin urheilija (brändi aivan jäätävä) . Sen lisäksi on kaikkien aikojen parhaita pelaajia ja vielä tänäkin päivänä loistava pelimies. Jos tämän lisäksi sattuisi vielä onnistumaan pelillisestikin ja johtaisi Juventuksen Ucl mestaruuteen tuhkimotarina olisi valmis. Ja nimenomaan Juventuksen puolesta, heillä olisi täydellinen ikoni jopa yhdessä kaudessa. Vitut mistään pelaajapolitiikoista :D
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #368 : 04.07.2018 klo 23:28:42

Nyt on hämmentävää. Pidin tuota Ronaldo Juveen -keissiä ihan vitsinä, mutta Realille jäämiseen saisi jo 2,5 kertoimen. Juven kerroin on 1,5. Seuraava hämmennys tuli, kun selasin listan loppuun asti. :D ???

La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #369 : 04.07.2018 klo 23:54:46

Luciano Moggi :D aika paksu läppä että Juve ulkoistaa nykyään medicalinkin jonnekin Muncheniin.. Hyvää pöhinää jokatapauksessa Ylos
Eikö tuo ole nyt luonnollinen paikka kun CR7 lensi Venäjältä pois ja Münchenissa stoppi, siitä lomille. Homma tehty ja voi keskittyä lomaileen.

Moggi toki voi olla väärässä, mutta suhteita on joka tapauksessa enemmän kuin futisfoorumin nimimerkeillä.

Sinänsä olisi hauska nähdä mitä tapahtuisi kun juveen tulisi pelaaja, joka on suurempi kuin seura. Ja 30 miljoonan nettopalkalla :D Siinä voi muita vähän kiristää kun nykyinen kärki tienaa 7,7Me. Olisi kyllä niin epätyypillinen nyky-juven hankinta.

edit: Di Marziokin komppaa jo.
« Viimeksi muokattu: 04.07.2018 klo 23:57:56 kirjoittanut La Magica Roma »
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #370 : 05.07.2018 klo 00:20:23

Nuo asiat ovat täysin sivuseikkoja. Jos Juventuksella on mahdollista oikeasti saada Cristiano ja vielä noinkin "halvalla". Kaikki pitäisi sieltä päästä pistää peliin. Cristiano Ronaldo on maailman seuratuin ihminen ja tottakai suosituin urheilija (brändi aivan jäätävä) . Sen lisäksi on kaikkien aikojen parhaita pelaajia ja vielä tänäkin päivänä loistava pelimies. Jos tämän lisäksi sattuisi vielä onnistumaan pelillisestikin ja johtaisi Juventuksen Ucl mestaruuteen tuhkimotarina olisi valmis. Ja nimenomaan Juventuksen puolesta, heillä olisi täydellinen ikoni jopa yhdessä kaudessa. Vitut mistään pelaajapolitiikoista :D

Yhden kauden politiikka ei kuulu Juven toimintatapoihin, ei ainakaan Marottan aikakaudella. Eikä sillä tavoin nykyistä menestystäkään ole hankittu. Siksi hyvin skeptinen tästä siirrosta kannattaisi olla.

Ronaldo on 33-vuotias. Palkka 500k viikko? Ja 100m pitäis vielä siirrostakin maksaa? Ei tuo halvalta kuulosta.

Moggi oli tätä mieltä eilen myös, mutta juuri on todennut, että done deal ja medical ollut jo Münchenissä.

Moggihan sanoi myös että Milinkovic-Savic on Juven mies. Eipä taida olla.
Eki83

Poissa Poissa


Vastaus #371 : 05.07.2018 klo 00:51:39

Kyllähän tuo kova voimannäyttö olisi Juventukselta hankkia hallitseva maailman paras pelaaja riveihinsä. Siellä on pitkään rakennettu paluuta maailman ehdottoman eturivin seuraksi ja tämä siirto käytännössä viimeistelisi homman.
iivu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ♥


Vastaus #372 : 05.07.2018 klo 06:18:10

Kyllähän tuo kova voimannäyttö olisi Juventukselta hankkia hallitseva maailman paras pelaaja riveihinsä. Siellä on pitkään rakennettu paluuta maailman ehdottoman eturivin seuraksi ja tämä siirto käytännössä viimeistelisi homman.

.. osakekurssi jyrkässä nousussa, toivottavasti ei jää kuplaksi. Tässähän on tosiaan täysin ennakoimattomalla tavalla auennut kenties toistumaton tilaisuus nousta rytäkällä takaisin pre-Calciopoli luokan seuraksi. Brändi- ja imagoarvohan tällä siirrollahan olisi luokkaa 'magnifico'.

Joku postasi foorumille tuoreeltaan tilaston, jossa kerrotaan nimenomaan Juventuksesta olleen historian aikana eniten pelaajia MM-kisoissa. Laaja edustus on ilo, mutta maailman kauneimmassa maassa matalien betonistadionien horisonttiin avautuvien satumaisten maisemien hartaanomaisen tuijottelun sijaan (huomaan itse usein syyllistyväni tähän) Juventuksen kannattaja on tottunut ihailemaan rapistuvilla betonistadioneilla kahviliköörillä skoolaten satumaisia pelaajia, maailman parhaita pelaajia, sillä ei pidä unohtaa että Juventuksen pelaajat ovat voittaneet peräti 9 Kultaista palloa.

Juven pelaajaluettelohan ei jalkapalloevankeliumina kalpene kuin. .. niin, Real Madridille. Torinossa on myös perinteitä elämää suurempien egojen hillitsemiseen ja hallitsemiseen; esim. Ibrahan puhuu kirjassaan tornolaisaristokratiasta suorastaan vaikuttuneeseen sävyyn.

Non succede, ma se succede. ..
« Viimeksi muokattu: 05.07.2018 klo 06:20:17 kirjoittanut Kulttuuriaristokraatti »
El Hefe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Real Madrid, HJK, Guti


Vastaus #373 : 05.07.2018 klo 06:18:41

Toki jos Juven ainut tavoite on olla vain ja ainoastaan parempi kuin aina alisuorittava muu Serie A, jäädä ilman isokorvaista Euroopassa ja hankkia ilmaiseksi näitä Khediroita ja Caneja, niin siinä tapauksessa CR:än hankinta on täysin epälooginen, Ronaldon avulla kun joukkue voisi ottaa sen kuuluisan seuraavan askeleen.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #374 : 05.07.2018 klo 07:48:11

edit: Di Marziokin komppaa jo.
Di Marzion rekordi on sen verran kova viimeiseltä vuodelta, että melkein on jo uskottava.

Argopossun myynnillä Chelseaan ilmeisesti tämä rahoitettaisiin?

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 45
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa