Vaatiihan turnaus muutenkin vähän miettimistä arvonnassa, kun en tiedä saavatko järjestäjät tällä kertaa automaattisesti sen 1. korin, niin kuin ennen?
Tämä on vahvistettu, eli kyllä saavat. Kaikki muut maat sitten kokisrankingin mukaan.
Arvontaan on tosiaan aikaa enää 18 päivää, ja kummallisen arvonnasta tekee se, että kuusi maata on vielä arvontapäivänä - ja yli kolme kuukautta sen jälkeenkin - auki. Samalla pitää siis varmistaa, etteivät playoffien eurooppalaiset päädy kolmanneksi Euroopan maaksi mihinkään lohkoon, eivätkä mannertenvälisten playoffien maat Concacaf-maiden lohkoon ja vaihtoehtoisesti Etelä-Amerikan, Afrikan tai Aasian maiden kanssa samoihin. Paljon maantieteellisiä rajoituksia luvassa siis.
Ainakin pari kysymystä arvonnasta on käsittääkseni vielä auki. Ensinnäkin tietysti se, että sijoitetaanko kaikki playoff-poluilta tulevat maat neloskoriin vai ei? Tämä olisi tietysti se yksinkertaisin vaihtoehto, mutta kääntöpuolena voi johtaa jonkinmoiseen kuolemanlohkoon, jos ranking-sijoituksensa puolesta ykkös- tai kakkoskoriin kuuluva Italia tulisi lohkoonsa neloskorista - puhumattakaan siitä, että myös Saksa joutuisi jatkokarsintaan. Tanska olisi rankinginsa puolesta kakkoskorin maa. Mutta joo, oletan, että playoff-maat menisivät neloskoriin, jo ihan selkeydenkin vuoksi. Olisihan tuossa Italian (polun) sijoittamisessa ykkös- tai kakkoskoriin kääntöpuolena se, että Italian kompuroidessa maaliskuussa joku Romania tai Slovakia pääsisi ”liian hyvään koriin.”
Toinen avoin kysymys itselleni on se, että
pitääkö jokaiseen lohkoon tulla vähintään yksi eurooppalainen? Tätä en ole missään nähnyt lukevan. Nyt, kun puhdasta Euroopan koria ei tule, olisi pienehkö tilastollinen mahdollisuus sille, että johonkin lohkoon ei tulisi yhtään Euroopan maata. Maksimi on selvä, eli korkeintaan kaksi eurooppalaista per lohko (ja muista maanosista max yksi). Jos jokaiseen lohkoon tulee vähintään ylsi eurooppalainen, on kahden eurooppalaisen lohkoja neljä.
Suoria kisapaikkoja on jaossa vielä Concacafissa kolme ja Euroopassa seitsemän (joista neljä on käytännössä jo ratkennut, ja kolme vielä oikeasti auki). Muutaman päivän päästä sinetöityy myös lohkoarvonnassa käytettävä ranking. Hahmottelen tähän kuitenkin jo nyt lohkojakoa tämänhetkisen rankingin sekä todennäköisimmin kisoihin selviävien maiden pohjalta. Muutoksia näihin siis toki vielä tulee, joskin ykköskori on jo melko lopullinen.
1: USA, Meksiko, Kanada, Espanja, Argentiina, Ranska, Englanti, Portugali, Hollanti, Brasilia, Belgia, Saksa
2: Kroatia, Marokko, Kolumbia, Uruguay, Sveitsi, Japani, Senegal, Iran, Etelä-Korea, Itävalta, Ecuador, Australia
3: Norja, Egypti, Algeria, Norsunluurannikko, Tunisia, Skotlanti, Paraguay, Qatar, Uzbekistan, Etelä-Afrikka, Saudi-Arabia, Jamaika
4: Jordania, Kap Verde, Ghana, Uusi-Seelanti, Haiti, Suriname + 6 playoff-polkua (Italia, Tanska, Turkki, Ukraina, Panama ja DR Kongo, jos ihan rankingeilla mennään)
Edit. Korispekulaatio päivitetty Skotlannin mentyä kisoihin ja jätettyä Tanskan playoffiin.