FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
10.10.2025 klo 01:27:52 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2] 3 ... 7
 
Kirjoittaja Aihe: Tänne julkaistaan Ykkösen oma kausiennakko(Haista IS Futis paska!)  (Luettu 23307 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
jjs

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy


Vastaus #25 : 15.04.2007 klo 17:01:51

Elmon hieman laatimalle JJK:n ennakolle Ylos

Miten Miettisen Aki on saanut vastuuta treenimatseissa? Aki aloitti viime kauden Hämeenlinnassa hyvin, mutta putosi kauden mittaan kuvioista. Saapui Hämeenlinnaan mikkeliläisten kehuvien lausuntojen kera.
SubPop

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, QPR, Rayo


Vastaus #26 : 15.04.2007 klo 21:02:05

Elmolle taas kehut valtavasta työstä! Sn verran tuota unelma-avausta ronkkisin, että en kyllä millään Järvistä avauksen miehenä pitäisi; Juntunen vasemmalla ja Alhonen oikealla mikäli wingereillä pelataan. Tosin treenimatsien perusteella tuota keskikenttää on peluutettu todella isolla rotaatiolla; ainoastaan Kotamäki on ollut avauksessa joka matsissa (MyPa:a vastaan oli kipeänä sivussa). Jostain syystä Priha peluutti lauantaina KuPS-tappiossa Pekon kaverina keskellä Juntusta ja vaihtoi puoliajalla Miettisen kentälle Pekon tilalle. Näin lähellä kauden alkua ei mielestäni kannattaisi enää hirveästi pakkaa sekoittaa vaan antaa avauksen miesten löytää yhteinen sävel toimivan kk-tandemin syntymiseksi.. (FM-manageri minussa se puhuu ;))

Itse en ole Miettistä vielä kentällä nähnyt, mutta kuuleman mukaan kovasti taistelee ja yritystä riittää. Jos ja kun Lähitie ei täydessä pelikunnossa parin viikon kuluttua vielä ole, uskoisin Miettisen saavan paikan avauksessa.
timotei tuuba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kettusen Pekka


Vastaus #27 : 16.04.2007 klo 11:14:51

Itse en ole Miettistä vielä kentällä nähnyt, mutta kuuleman mukaan kovasti taistelee ja yritystä riittää. Jos ja kun Lähitie ei täydessä pelikunnossa parin viikon kuluttua vielä ole, uskoisin Miettisen saavan paikan avauksessa.

Ei Miettinen kyllä KuPSia vastaan juuri mitään esittänyt. Vaikea sen perusteella oli saada minkäänlaista käsitystä kaverista.
Sähäkäksi on mainittu, mutta ei tuo nyt ensimmäinen adjektiivi ollut, joka mulle hänen pelistä tuli mieleen.

En tiedä sitten. Uskon silti, että on avauksessa sarjan alkaessa.
Woland

Poissa Poissa


Vastaus #28 : 17.04.2007 klo 00:13:08

Rovaniemen Palloseura



Perinteikäs Rovaniemen Palloseura aloittaa nyt toisen peräkkäisen kautensa Ykkösessä. Tämä vuosituhat on ollut seuralle melkoista hissiliikettä, sillä tarjolla on ollut kaksi putoamista liigasta ja luonnollisesti yksi nousukin siihen väliin.

RoPS on kuitenkin yksi Suomen perinteisistä seuroista, joka on pelannut viimeiset 25 vuotta pääasiassa korkeimmalla sarjatasolla. 80-luvun euromenestyskaudet ovat toki kaukana takana, mutta vakavaraisena seurana RoPS on edelleen kuitenkin tekijä suomalaisessa jalkapallossa. Kotiottelunsa vuonna 1950 perustettu seura pelaa perinteisellä Keskuskentällä.

Seura on henkilöitynyt kohtuullisen paljon toimitusjohtaja Jouko Kiistalaan. Entinen RoPS-pelaaja ei ole malttanut pitää näppejään erossa valmennuspuoleltakaan, muttei ole koskaan uskaltanut itse ottaa täyttä vastuuta asioista. Sen sijaan taloutta Kiistala osaa hoitaa todella hyvin. Kaikkien atlantisallianssijazzjokereiden jälkeen kannattajatkaan eivät suuremmin purnaa tiukasta talouslinjasta, ainoastaan joukkueen myöhäinen kokoaminen herättää ärtymystä.

Ralli on ollut viime vuosina melkoista sekä pelaaja- että valmentajapuolella. Tällä vuosituhannella ainoastaan liiganousun jälkeisenä vuonna 2004 on sama mies aloittanut valmentajana kuin edellisellä kaudella. Ja silloinkin valmentajana toimi unkarilainen György Hamori, joka oli lähinnä Kiistalan sätkynukke ja bulvaani. Pelaajamateriaalissa vaihtuvuutta on ollut samalla tavalla valtavasti. Minkäänlaista runkoa ei joukkueelle ole päässyt muodostumaan, ainoastaan seuraikoni ja kotiyleisön suursuosikki Zeddy Saileti on pitänyt paikkansa joukkueessa.



Kausi 2006:

Vaikkei sitä taulukosta helposti huomaakaan, niin RoPS keräsi viime kaudella eniten pisteitä kotiotteluistaan (saldona 8-3-2, sama kuin Atlantiksella ja Viikingeillä). Keskuskentällä myös puolustus piti hyvin, tuloksena vähiten päästettyjä kotimaaleja eli kymmenen. Ainoat tappiot tulivat TP-47:lle ja PK-35:lle. Kotiotteluissa myös peliesitys oli pääasiallisesti vahvaa, vaikkei kärkijoukkueita vastaan voittoihin pystynyt venymäänkään (tasapelit Viikinkejä, Oulua ja Atlantista vastaan).

Vastapainona sitten vieraspelit olivat mitä olivat. Kaksi voittoa 13 ottelusta on muka noususta kamppailleelle joukkueelle säälittävä suoritus. Ainoastaan Hämeenlinna ja umpisurkea Rakuunat keräsivät vähemmän pisteitä. Kaikkein huolestuttavinta oli kuitenkin peliesitysten radikaali heikkeneminen aina kun pelialustana oli jokin muu kuin Keskuskenttä. Esimerkkinä toiminevat Helsingin reissut: neljä peliä, joista yksi tasapeli ja kolme tappiota kauniilla maalierolla 0-12.

Viime kaudella valmentajana toimi entinen A-maajoukkueluotsi Jukka Ikäläinen. Kokemattomien nimien ja vanhojen tuttujen jälkeen odotukset olivat korkealla, vaikka Ikäläisen osaamisesta hieman ristiriitaisia mielipiteitä onkin liikkeellä. Kausi lähti liikkeelle mainiosti, mutta kauden edetessä otteluissa alkoi näkyä yksi merkille pantava piirre: pelaajat hyytyivät toisella puoliajalla. Kaikkein karuimmin tilanne näkyi esimerkiksi vieraspelissä Kokkolassa tai kotipelissä Atlantista vastaan. Kahden maalin johtoasema häipyi lopussa, kun vastustaja kiri tasoihin.

Kaikkea ei tietenkään voi Ikäläisen piikkiin laittaa, sillä pelaajillakin on vastuunsa, jota kaikki eivät kantaneet. Lenkin sijaan maistuivat kosteat baari-illat. Silti tällä kaudella kaikkien pelaajien kommentit ovat olleet samoilla linjoilla: nyt mennään paljon kovempaa. Kaiketi Ikäläisen ruotsalaistyylinen pehmeä linja ei suomalaiseen puoliammattilaislinjaan vain soveltunut. Ja toi Ikäläinen paljon hyvääkin. Pitkästä aikaa tuntui, että joukkueella oli joku ajatus pelistä, sen sijaan että oltaisiin menty tammimiehisellä ”oma puoti kiinni ja kerran ostoksille kaverin kauppaan” –taktiikalla.

Kaikkiaan nousu ei kuitenkaan ollut lähelläkään, siitä todisteena viime kauden seitsemäs sija ja 14 pisteen ero karsijan paikkaan.



Lähtökohdat kauteen 2007:

Ikäläinen sai siis syksyllä kenkää ja marraskuun lopussa uudeksi valmentajaksi nimettiin vanha tuttu Kari Virtanen. Interistä kesken kauden lähtöpassit saanut varsinaissuomalaisvalmentaja tuli joukkueeseen nyt toista kertaa. Edellisen kerran Karo luotsasi Lapin ylpeyttä kesästä 1997 kauden 1999 loppuun. Kuten Ikäläinenkin, herättää Virtanen kahdenlaisia arvioita. Toisten mukaan mies on vaativa ja osaava valmentaja, toisten mielestä huutava keskinkertaisuus. Nähtäväksi jää kumpi koulukunta pääsee enemmän röyhistelemään ennakkoarvioillaan tulevana kautena.

Pelaajaliikenne on taas ollut vilkasta suuntaan jos toiseenkin. Viime kauden pelaajista poissa ovat kapteeninakin paljon pelannut keskikentän Matti Kutila, kroaattisuhari Srdjan Lazic, paljon loukkaantumisista kärsineet ranskalaiset laitahyökkääjä Serge Dim Etong ja puolustaja Jeremy Jehan, luotettavasti monta kautta puolustusta johtanut toppari Petri Jalava, kesken kauden joukkueeseen ilmaantunut ja tehoillaan vakuuttanut Mika Lahtinen, vasemman laidan luottomies Juha Majava, loukkaantumisista kärsinyt monipuolisuuspelaaja Mika Nenonen, kesken kauden loukkaantumisia paikkaamaan tullut tsekkitoppari Alexander Stach sekä puolustavissa rooleissa viihtyvä Ville Syväjärvi. Lisäksi muutamia otteluita pelanneista paikallisvahvistuksista ilman sopimusta ovat ainakin Matti Hiukka, Jussi Vatanen ja Jouko Turpeenniemi.

Poislähteneistä olisin itse pitänyt ehdottomasti Majavan, Jalavan ja Lahtisen. Ehkä-osastolla ovat ranskalaiset, Nenonen, Kutila ja Syväjärvi. Neljää ensimmäistä nimeä olisi ollut todennäköisesti vaikea pitää ringissä, mutta Kutilan ja Syväjärven kohdalla jatkon kariutuminen on seuran tahto.

Uusia pelaajia on tällä hetkellä viisi: sambialainen kärkimies Chileshe Chibwe (vm. 1985) ja hänen maamiehensä, keskikenttäpelaaja Chanda Mwaba (-88). Kumpikin kuuluu maansa nuorten maajoukkuerinkiin, ja toisin kuin nämä miljoonat elävät nigerialaiskirjeet, niin nämä herrat myös todellakin pelaavat siellä. Myös kolmas sopimuksen saanut afrikkalaispelaaja eli ghanalaistoppari Abeiku Junior Adams on varsin nuori, vuosimallia 1985.

Keskikentälle hankittiin kemiläinen Antti Uimaniemi (-86), joka on pelannut kahdessa edellisessä harjoituspelissä vasempana puolustajana. Käsittääkseni hän ei ole aikaisemmin kyseisellä paikalla pelannut, joten en tiedä onko ratkaisu pysyvä vai vain hätävara, kun paikan ykkösvaihtoehto eli Mika Gröhn on jälleen loukkaantuneena. Lisäksi Kolmosen Santa Clausista kaivettiin jo aiemmin RoPS-paidassa esiintynyt Jarno Koivisto, joka osaa pelata liki kaikkia laitapaikkoja. Moni tuomitsi miehen menneen talven lumiksi, mutta ainakin harjoitusottelussa Oulua vastaan mies oli RoPS:n ehdotonta parhaimmistoa, omasta mielestäni paras.

Tällä hetkellä testissä on vielä kaksi sambialaispelaajaa lisää. Puolustavana keskikenttäpelaajana tai topparina pelaava Stephen Gunda (-84) saanee sopimuksen, mikäli RoPS ja miehen edellinen seura pääsevät sopuun siirron ehdoista. Sopu on todennäköinen. Toinen testimies on 187-senttinen kärkimies Nchimunya Mweetwa, jolla on meriittilistallaan myös muutama MM-karsintaosuma Sambian riveissä. 23-vuotias kärki on esiintynyt harjoituspeleissä kohtuullisen lupaavasti, mutta sopimuksesta on mahdotonta sanoa vielä mitään. Myös Zeddy Sailetin pikkuveli Derik on ollut kevään RoPS:n mukana, mutta 21-vuotiaan laiturin harjoitusotteluiden peliajasta päätellen sopimusta on tuskin tulossa. (PÄIVITYS: Gunda ja Mweetwa saivat sopimukset)

Koska Keskuskenttä ei ole alkukaudesta pelikunnossa, aloittaa RoPS Ykkösen neljällä vierasottelulla. Ja kun Keskuskenttä vielä syksyllä menee remonttiin, on otteluohjelma todella ihmeellinen: heinä-elokuussa on tarjolla seitsemän (!) ottelun kotiputki. Loppukaudesta pelataankin sitten taas vieraissa, kaikkiaan kolme viimeistä ottelua.



Näkemyksiä kaudelle 2007:

Seuran tavoitteena on todennäköisesti nousu. Virallista tavoitetta ei kait ole julkaistu, mutta uskoisin RoPS:n seurajohdon (lue: Kiistala ja ehkä vähän puheenjohtaja Niva) ainakin olettavan sinipaitojen olevan nousutaistossa vahvasti mukana. Kannattajien odotukset ovat hieman ristiriitaiset: uusia miehiä on paljon eikä kommunikaatio todellakaan vielä pelaa, mutta toisaalta otteet ovat olleet kohtalaisen lupaavia.

Maalivahdeista Rönkkö on mitat täyttävä vahti Ykköseen. Kakkosena toimii nuori Vikman, joka on vielä kääntämätön kortti. Rönkköön nousu ei kuitenkaan kariudu.

Puolustus on perinteisesti ollut vahva osa RoPS:aa. Nyt se on kuitenkin pienoinen kysymysmerkki: leveyttä ei ole valtavasti ja yhteistä pelikokemusta vielä vähemmän. Lisäksi joukkueessa ei ole luontaista oikeaa puolustajaa, vaan siellä on jouduttu peluuttamaan paremmin keskellä viihtyviä Chilufyaa ja Jari Gröhniä tai laituri Koivistoa. Adamsin varaan joudutaan laskemaan paljon, sillä hänen on noustava johtamaan puolustusta, kun edellinen johtaja Petri Jalava siirtyi liigaan.

Keskikentälle riittää materiaalia sitten senkin edestä. Varsinkin keskustan paikoille on jopa ylitarjontaa, mikä on RoPS:n kohdalla enemmän kuin harvinaista. Tämä siis sillä oletuksella, että Gunda saa sopimuksensa. Laidoille löytyy juoksuvoimaa ja keskelle luovuutta (Godar, Mwaba) sekä voimaa (Gunda, Chilufya).

Hyökkäyksessä on tarjolla lähinnä nopeutta, sillä Peura ja Chibwe ovat molemmat varsin pienikokoisia. Myöskään Juuso Majavasta ei ole pääpallojen voittajaksi. Sellainen sen sijaan voisi olla Mweetwa, joka poimi hyvin palloja AC Oulun toppariparia Fomitsev-Hietanen vastaan. Todennäköisesti RoPS pelaa kahdella kärjellä, joista toinen on vedetty hieman alemmas. Ykkösvalinta paikalle lienee edelleen kunnossa ollessaan Saileti, mutta todennäköisesti sillä nähdään myös Mwaba ja Chibwe. Suoranaista maalitykkiä ei siis ole nytkään tarjolla, joten Kiistalan perusvalitus maalintekijän puutteesta on pahimmillaan taas ajankohtainen.

Joukkueessa on siis hyvin erilaisia pelaajatyyppejä, mikä on selvä vahvuus. Selvä heikkous sen sijaan on joukkueen vähäinen yhteispelikokemus. Kun vielä muutamaa viikkoa ennen kautta osa pelaajista on testissä ja mistään permanentista ei ole tietoakaan, niin on vaikea uskoa tasaiseen pisteiden hankintaan, joka on nousijalle ensiarvoisen tärkeää.



Oletettu paras mahdollinen kokoonpano (eli kaikkien ollessa kunnossa):

-------------Rönkkö------------

Chilufya -Adams- J.Gröhn-M.Gröhn

Turpeenniemi-Godar-Gunda-Koivisto

------Saileti-------Chibwe--------

Toinen toppari voi olla myös Gunda, tai sitten Chilufya ja Jari Gröhn vaihtavat paikkoja. Uimaniemi pelannee vasemmalla Mika Gröhnin ollessa sivussa. Mwaba saattaa ottaa Koiviston paikan keskikentällä ja Mweetwa sekä Peura haastavat kärkeen.



Pelaajat:

Sisään:
Chileshe Chibwe (Nkana)
Chanda Mwaba (Zacs United, pelasi lainalla Power Dynamossa)
Abeiku Junior Adams (Bofoakwa)
Antti Uimaniemi (PS Kemi)
Jarno Koivisto (Santa Claus)
Stephen Gunda (Power Dynamo)
Nchimunya Mweetwa (Zesco United)

Ulos:
Matti Kutila (Rio Grande?)
Srdjan Lazic (Kroatia)
Serge Dim Etong (Cannes)
Jeremy Jehan (Ranska)
Petri Jalava (Viikingit)
Mika Lahtinen (PP-70)
Juha Majava (KooTeePee)
Mika Nenonen (lopettanut)
Alexander Stach (Tsekki)
Ville Syväjärvi (TPV/Rio Grande?)

Nykyinen pelaajarinki:


Abeiku Junior Adams
Syntynyt: 1985
Sopimus päättyy: 2008
Kotimaa: Ghana

Isokokoinen ja vahva toppari, jota jotkut ovat jo ehtineet vertaamaan Steven Polackiin. Pallollisenakin vähintään kohtuullinen, eikä kankeuden pitäisi ainakaan saksipotkupurkujen perusteella olla ongelma.

Chileshe Chibwe
Syntynyt: 1985
Sopimus päättyy: 2010
Kotimaa: Sambia

Sambialaiskärki, jonka luonnollinen sijainti on käsittääkseni ns. kakkospaikan kärki. Taitava ja varsin nopea pelaaja, joka on osunut kohtuudella harjoituspeleissä. Ei välttämättä kuitenkaan varsinainen maalilinko.

George Chilufya
Syntynyt: 1978
Sopimus päättyy: 2008
Kotimaa: Sambia

Vanha tuttu, jolla taitaa olla menossa jo kolmas kerta Rovaniemellä. Puolustuksen yleismies, joka voi pelata topparina, laitapakkina tai keskikentän keskustassa. Ei erityisen nopea, etenkään nykyisessä hieman pulskemmassa vireessään. Taitotaso myöskin vähintäänkin vajavainen, mutta paikkaa puutteitaan timanttisella asenteella ja todella kovilla otteilla. Korttiherkkä, todellakin.

Dejan Godar
Syntynyt: 1978
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Kroatia

Huipputaitava kroaatti, joka jakaa mielipiteet jyrkästi. Keskikenttämiehen taitoja tuskin kiistää kukaan, mutta asenteessa on ollut usein parantamisen varaa. Viime kaudella Godar oli kuitenkin joukkueen paras ja ehdottomasti tärkein pelaaja. Tekniikka, potkut ja harhautukset huippuluokkaa. Ottaa joskus liikaa riskejä, mutta toisaalta pystyy henkilökohtaisilla suorituksilla kääntämään otteluita. Tuolla potkutekniikalla maaleja pitäisi syntyä enemmän. Korttiherkkä, sillä taklaa huonosti ja repii toisinaan tyhmästi paidasta. Saa tosin kortteja myös maineellaan. Ehdottomia avainpelaajia, jos RoPS aikoo taistella noususta.

Jari Gröhn
Syntynyt: 1984
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Suomi

Viime kauden alussa Gröhn nousi loukkaantumisten vuoksi avausmiehistöön ja pelasikin siellä lähes kaikki ottelut. Sijoittuu kohtuullisesti ja pysyy jalalla nopeampienkin perässä. Toisinaan hätäilee liikaa, eikä tekniikka riitä pelinavaamiseen. Toiminut harjoitusotteluissa joukkueen kapteenina.

Mika Gröhn
Syntynyt: 1982
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Suomi

Jukka Ikäläisen mukaan vasen puolustaja Mika Gröhn oli viime kauden harjoituspeleissä joukkueen paras pelaaja. Sitkeät jalkavammat pitivät miehen kuitenkin sivussa melkein koko kauden, tilille kertyi ainoastaan yksi ottelu. Nopea vasuri, joka lähtee mielellään mukaan hyökkäyksiin. Ollut paljon sivussa harjoituskaudella, pysyykö kunnossa nytkään?

Juha-Pekka Inkeröinen
Syntynyt: 1988
Sopimus päättyy: 2009
Kotimaa: Suomi

Nuorten maajoukkueissakin pelannut keskikentän keskustan pelaaja, joka on edustuksen mukana pelannut lähinnä laitapakkina. Hyvät ominaisuudet, älykäs pelaaja, joka kaipaa kuitenkin vielä kovuutta ja lisää miesten pelaaja. Palaamassa pelikuntoon polvioperaation jäljiltä.

Joonas Kiistala
Syntynyt: 1988
Sopimus päättyy: 2008
Kotimaa: Suomi

Keskikenttäpelaaja, joka debytoi vaihdosta tullen muutamassa viime loppukauden pelissä. Keskittynee tällä kaudella pääasiassa Kakkosen peleihin yhteistyöjoukkue Lynxissä.

Jarno Koivisto
Syntynyt: 1974
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Suomi

Laitapelaaja, joka pystyy pelaamaan sekä oikealla että vasemmalla. Kuuluu Sailetin ohella joukkueen kokeneeseen kaartiin. Pienikokoinen ja nopea pelaaja, jolla on hyvät keskitykset.

Juuso Majava
Syntynyt: 1989
Sopimus päättyy: 2009
Kotimaa: Suomi

Nuori kärkimies on pelannut talven harjoitusotteluissa lupaavasti, vaikka on välillä joutunut laidallekin. Talven aikana kovat tehot Kemijoki Akatemian riveissä ja sai maalihanansa auki jo viime kaudella Ykkösessä. Luvassa kuitenkin vielä varsin vähän vastuuta, joten saattaa hakea ottelutuntumaa myös Kakkosen Lynxistä.

Chanda Mwaba
Syntynyt: 1988
Sopimus päättyy: 2010
Kotimaa: Sambia

18-vuotias keskikenttäpelaaja, joka kuuluu jo maansa 23-vuotiaiden maajoukkueeseen. Sai nelivuotisen sopimuksen ja esiintyi edukseen ensimmäisissä harjoituspeleissä. Todella pienikokoinen, ainoastaan 166-senttinen, mutta taitava ja hyväpotkuinen pelaaja. Mwaba voi hyvinkin olla Ykkösen kesän puhutuimpia pelaajia.

Antti Peura
Syntynyt: 1984
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Suomi

Läpimurron kynnyksellä jo pari vuotta pelannut pienikokoinen kärki. Peura oli viime kaudella joukkueen tehokkain maalintekijä kahdeksalla osumallaan yhdessä Sailetin kanssa, vaikka joutui pelaamaan myös laidalla. Ei mitään erityisiä avuja, mutta näätämäinen maalintekijä, joka on myös kohtuullisen nopea. Kaipaisi lisää röyhkeyttä, jättää turhan usein juoksut kesken.

Kalle Rönkkö
Syntynyt: 1976
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Suomi

Kemiläislähtöisellä maalivahdilla on menossa toinen kierros Rovaniemellä. Viime kaudella pelasi varsin vahvan ja tasaisen kauden. Selvä ykkösvahti, joka ei vaikuta erityisen atleettiselta. Keskityspalloissa toisinaan ongelmia. Jalalla Rönkkö pelaa kohtuullisesti. Jos jatkaa viime kauden tasollaan, niin RoPS:n kausi ei maalivahtiin kaadu.

Zeddy Saileti
Syntynyt: 1969
Sopimus päättyy: 2007
Kotimaa: Sambia

Vanha herra. Keskuskentän suosikki, RoPS-ikoni ja edelleen oleellinen osa joukkueen peliä. Omin paikka Sailetilla on yhden tai kahden kärjen takana vailla suurta puolustusvelvoitetta. Osaa rytmittää peliä mestarillisesti ja hallitsee niin pitkät kuin lyhyetkin syötöt. Tyylikäs herrasmiespelaaja, joka on kärsinyt viime kauden lopulta saakka polvivammasta. Omien sanojensa mukaan aloittaa kuitenkin täyden harjoittelun tällä viikolla.

Janne Turpeenniemi
Syntynyt: 1989
Sopimus päättyy: 2009
Kotimaa: Suomi

Mika Hännisen jälkeen seuraava huippulupaava RoPS-kasvatti. Pelipaikaksi on vakiintunut keskikentän oikea laita, mutta pystyy pelaamaan myös vasemmalla ja keskellä hyökkäävissä rooleissa. Nopea, taitava ja älykäs pelaaja, jolla lienee edessään komea ura. Hieman pienikokoinen, muttei erityisen herkästi tönittävissä. Jää joskus hieman pelin ulkopuolelle. Tämän kauden harjoituspeleissä jo neljä osumaa ja näin ollen ykköstykin viitta harteilla.

Antti Uimaniemi
Syntynyt: 1986
Sopimus päättyy: 2008
Kotimaa: Suomi

Täksi kaudeksi Kemistä tullut keskikenttämies, jolla on takanaan jo pari vuotta Kakkosta. Taitava vasuri, joka taistelee keskikentän paikoista. Toinen mahdollisuus on jo harjoituspeleissä kokeiltu vasemman pakin paikka, joka sujui Torniota vastaan hyvin ja Oulua vastaan kohtuullisesti. Kärsinyt talvella pikkuvammoista.

Arto Vikman
Syntynyt: 1989
Sopimus päättyy: 2008
Kotimaa: Suomi

Ottaa tällä kaudella kakkosvahdin paikan, jota viime kaudella hoiti isänsä Matti. Tuskin pelaa ilman Rönkön loukkaantumista tai pelikieltoa.

Jukka Yrjänheikki
Syntynyt: 1988
Sopimus päättyy: 2009
Kotimaa: Suomi

Toppari tai puolustava keskikenttämies, joka debytoi edustuksessa viime kauden lopulla. Vastuuta luvassa todennäköisesti lähinnä yhteistyöseura Lynxissä.

Stephen Gunda
Syntynyt: 1984
Sopimus päättyy: 2009 (seuralla kahden vuoden optio)

Fyysinen keskikentän ankkuripelaaja tai toppari. Taidot myös riittävät, liikkumisesta ei vielä täyttä kuvaa. Todella vahva vääntäjä, joka osaa ottaa pallon pois rikkomatta. Todennäköisesti keskikentän avainpelaajia kesällä. Sukunimi saattaa olla myös Kunda, kumpaakin kirjoitusasua on näkynyt.

Nchimunya Mweetwa
Syntynyt: 1984
Sopimus päättyy: 2009 (seuralla kahden vuoden optio)

187-senttinen kärkimies, joka hallitsee pääpallojen voittamisen. Liikkuminen hieman kulmittaista ja maalivainusta ei vielä tietoa. Tuo kärkeen uuden vaihtoehdon pienikokoisten Chibwen ja Peuran rinnalle.

Harjoitusottelut tähän mennessä:

PS Kemi - RoPS 1-0 (22.2., Junkohalli, hiekka)
TP-47 - RoPS 2-2, Mwaba&Koivisto (14.3., Junkohalli, hiekka)
GBK - RoPS 0-0 (23.3., Kipparihalli, tekonurmi)
OLS-RoPS 1-3, Turpeenniemi 2 & Chibwe (24.3., Heinäpää, tekonurmi)
RoPS - PS Kemi 2-0, Turpeenniemi&D.Saileti (29.3., Saarenkylä, tekonurmi)
RoPS - TP-47 1-0, Chibwe (11.4., Saarenkylä, tekonurmi)
AC Oulu - RoPS 1-2, Turpeenniemi&Koivisto (14.4., Castren, tekonurmi)
« Viimeksi muokattu: 17.04.2007 klo 13:17:22 kirjoittanut Woland »
shots

Poissa Poissa


Vastaus #29 : 17.04.2007 klo 00:14:59

Huikeille ennakoille Ylos Atlantis ennakkoni jäi vain kovin lyhyeksi ::) Alas
Trapetsi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS 1986


Vastaus #30 : 17.04.2007 klo 09:20:50

Wolandille  Ylos
Pieni virhe tekstissä. Kiistalan Joonas tuli viime kaudella kahdesti vaihdosta kentälle, joten eikö debyytti edustuksessa ole tehty?
Woland

Poissa Poissa


Vastaus #31 : 17.04.2007 klo 13:16:04

Korjasin virheet ja päivitin Gundan ja Mweetwan sopimukset. Osa herroja koskevaa tekstiä voi olla vanhaa, mutta eiköhän siitä selvää saa.
grönvit

Poissa Poissa


Vastaus #32 : 17.04.2007 klo 15:14:39

Hieno työtä Woland Ylos
LeJul

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, FC Ruusu


Vastaus #33 : 17.04.2007 klo 15:28:34

muokkaan tätä jahka kerkiän. nykikää lahkeesta jos tulee mieleen jotain lisättävää / muutettavaa. lisään pelinumerot sun muut sitten kun varmistuvat.

KPV
(Kokkolan Palloveikot)



Perustamisvuosi: 1930
Saavutuksia: SM-kulta 1969, SM-hopea 1973, SM-pronssi 1971 ja 1975, Suomen Cup finaalissa 1982 (FC Haka-KPV 3-2) ja 2006 (HJK-KPV 1-0)
Farmisopimus: FC Kipparit (ent. KPV 2), II-divisioona
Peliasu: vihreä-vihreä-vihreä / valkoinen-vihreä-valkoinen

Puheenjohtaja: Jorma Nikkanen
Päävalmentaja: Hannu Touru
Apuvalmentajat: Arto Halonen, Hannu Ritola

Kotikenttä: Kokkolan Keskuskenttä (aka Sortavalan Stadion)
Rakennettu (avattu): 1935
Kentän mitat: 100m x 66,5m
Kapasiteetti: 3000 (800 istumapaikkaa)
Yleisöennätys: 5 806 (v.1969 KPV-HJK)


Joukkue 2007

Maalivahdit:

#1 Antti Peltonen (s.1984)

"Tuorein hankinta. Tourun sanoin: Antti on peliä ohjaava ja hyvin jaloilla pelaava kimmoisa maalivahti. Lisäksi hänellä on aktiivinen ote joukkueen puolustuspelaamisessa. Peltosella on tilillään myös poikien ja nuorten maaotteluita."

#37 Janne Björkgren (s.1977)

”Huntti on ollut joukkueen ykkösmaalivahtina jo usean kauden ajan. Peltosen hankinta saattaa sysätä Huntin kakkoseksi. Ainakin se tuo kilpailua maalivahtiosastolle. Huntti Kykenee ajoittain todella näyttäviin haamupelastuksiin. Parhaimmillaan lähitorjunnoissa, heikoimmillaan avauspotkuissa ja keskityspalloissa.”

#22 Ari-Matti Kivipuro (s.1986)

”Ei ole saanut edustuksessa paljoakaan peliaikaa ja joutuu tälläkin kaudella tyytymään kolmosvahdin rooliin. Vahvuutena pitkät avauspotkut. Pelipaikka saattaa löytyä FC Kippareista.”

#12 Joonas Myllymäki (s.1989)

”Nuori maalivahti, joka tuskin saa peliaikaa ensi kaudella.”


Puolustajat:

#26 Niko Kalliokoski C (s.1982)

”Pelannut myös Veikkausliigaa Jaron paidassa. Joukkueen tärkeimpiä pelaajia. Nikon rooli puolustuksen johtajana korostuu entisestään nyt kun Henri Myntti siirtyi Tampere Unitedin riveihin. Pystyy pelaamaan sekä topparina että keskikentän pohjalla. Omaa kovan ja painavan potkun. Tasapainottaa ja ohjaa joukkueen peliä. Kantanee kapteenin nauhaa tulevalla kaudella.”

#30 Hannu Ypyä (s.1975)

”Divarijyrä. Yy kuuluu Nikon tavoin joukkueen tärkeimpiin pelaajiin. Tuo tarvittavaa kokemusta ja suoritusvarmuutta nuoreen joukkueeseen. Pelaa tasaisen varmasti ottelusta toiseen. Luutii vasemman laitapakin tontilla ja nousee tarvittaessa tukemaan hyökkäyksiä. Varma avauskokoonpanon mies.”

#5 Tapani Moilanen (s.1975)

”Kuuluu joukkueen kokeneempaan kalustoon. Kärsinyt lukuisista loukkaantumisista. Tulevan kauden kunto on täysi arvoitus. Mikäli on pelikunnossa niin noussee jossain vaiheessa kautta avauskokoonpanoon laitapuolustajaksi.”

#15 Matias Nygård (s.1989)

”Pitkä ja hoikka toppari, joka pääsi hiljattain esittämään osaamistaan U19 maaottelussa Slovakiaa vastaan. Nynny tarvitsee vielä rutkasti lisää voimaa ja rutiinia. Voi olla etteivät kyvyt vielä riitä avauskokoonpanoon, mutta tarjoaa hyvän vaihtoehdon keskuspuolustukseen. Saa varmasti peliaikaa tulevalla kaudella.”

#7 Abdoulie ”Paco” Corr (s.1982)

”Yksi joukkueen kolmesta gambialaisesta. Kuuluu maansa maajoukkuerinkiin. Pääsee tulevalla kaudella heti omimmalle paikalleen puolustuksen keskustaan. Viime kaudella Pacoa peluutettiin aluksi laitapakkina ja keskikentällä, mutta mies on selkeästi parhaimmillaan topparina. Triviaa: Jalkapallon lisäksi Paco on edustanut maataan maajoukkuetasolla myös kriketissä. Suhteellisen varma avauksen mies.”

#20 Markus Palosaari (s.1987)

”Kaustiselta lähtöisin oleva Markus kävi joitakin vuosia sitten opintoreissulla FC Metzin junnuakatemiassa. Markus on pelannut Tourun alaisuudessa harjoitusotteluissa oikean puolustajan paikalla, mutta on aiemmin esiintynyt lähinnä keskikentällä hyökkäävämmässä roolissa. Markus on pelannut myös Suomen U17-maajoukkueessa. Mahdollisuudet avauskokoonpanoon.”


Keskikenttäpelaajat:

#9 Tommy Torvikoski (s.1982)

”Tuore hankinta täksi kaudeksi. Pienikokoinen pohjoisen mies, joka liikkuu paljon ja sähäkästi. Ajoittaisesta hätäilystään huolimatta vahvistaa joukkuetta. Tuo paljon kaivattua energiaa ja taitoa KPV:n keskikentälle. Harjoitusotteluissa pelannut keskikentän keskustassa hyökkäävässä roolissa, sekä laitahyökkääjänä. Avauksen miehiä.”

#4 Oleg Maksimov (s.1986)

”Tommyn tavoin myös virolainen Oleg kuuluu uusiin hankintoihin. Oleg on esiintynyt harjoitusotteluissa keskikentän keskustassa ja ainakin asenne on ollut kohdallaan. Hän on pelannut Viron nuorten maajoukkueissa ja maansa pääsarjaa FC Levadian riveissä. Mahdollinen avauskokoonpanon mies.”

#21 Janne Suutari (s.1981)

”Monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan keskikentän lisäksi myös laitapuolustajana. Omin paikka Sutkulle lienee kuitenkin laitalinkki. Tasaisen hyvä kaikilla osa-alueilla. Mielenkiintoista nähdä mitä paikkaa Janne tulee ensi kaudella pelaamaan. Joka tapauksessa avauskokoonpanon miehiä.”

#13 Joonas Pennanen (s.1988)

”Nuori, nopea ja taitava laituri. Osaa myös maalinteon. Huhuja on liikkunut Joonaksen siirtymisestä muualle. Käynyt ainakin TPS:n leirityksessä. Oli viime kauden harjoitusotteluissa joukkueensa parhaita. Tällä kaudella miestä ei ole juurikaan harjoitusotteluissa kentällä näkynyt. Mahdollisuuksia nousta isoon rooliin tulevalla kaudella mikäli jatkaa joukkueessa.”

#6 Petri Piispanen (s.1980)

”Keskikentän työjuhta. Peetu taistelee jokaisesta pallosta täysillä maalla, merellä ja ilmassa. Istunut muutamassa viimeisessä harjoitusottelussa penkillä, ja ainakin VPS:ää vastaan oli siviilit päällä. Viime kaudella kuului avauskokoonpanoon -miten on tällä kaudella?”

#2 Tuomas Kiiskilä (s.1987)

”Ei ole saanut kovin paljoa peliaikaa. Tulevan kauden rooli lienee vaihtopelaaja. Kentällä ollessaan pelipaikkana joko keskikenttä tai puolustus.”

#11 Ville Luokkala (s.1988)

”Lupaava keskikentän pelinrakentaja. Taitava, hyvä pelisilmä. Vähän lisää massaa ja Villestä kasvaa tärkeä pelaaja joukkueelle. Tällä hetkellä hyvän vaihtopelaajan roolissa. Pelannut viime kauden tavoin hyvin harjoitusotteluissa.”

#3 Aleksi Paavolainen (s.1990)

”Nuori lupaus, joka on saanut harjoitusotteluissa esittämistään otteista kehuja. Pelannut keskikentän pohjalla sekä puolustuksessa. Pelaa pallot varmasti omille ja esiintyy kentällä ikäistään kypsemmin. Saanee arvokkaita peliminuutteja vaihtopelaajana.”


Hyökkääjät:

#10 Dawda Bah (s.1983)

”Gambialainen pallotaituri, joka kuuluu Ykkösen vaarallisimpiin hyökkääjiin. Voitti kaudella 2005 Ykkösen maalikuninkuuden 16 maalillaan. Paco Corrin tavoin myös Dawda kuuluu Gambian maajoukkuemiehiin. Viime kaudella Davea oltiin viemässä lehtien mukaan milloin mihinkin seuraan. Kyselyitä tuli HJK:n lisäksi mm. Norjan ja Valko-Venäjän suunnalta. Ilmeisesti riittävää setelinippua ei kuitenkaan ollut tarjolla, siillä siirto jäi toistaiseksi toteutumatta. Tuore valmentaja Hannu Touru kommentoi miestä seuraavasti : – Tiesin Bahin taitavaksi, mutta siitä huolimatta hän on yllättänyt.”

#8 Arttu Seppälä (s.1987)

”Nopeakinttuinen hyökkääjä, jonka viime kautta häiritsi varusmiespalvelus. Nyt Arttu saa aloittaa uuden kauden ”puhtaalta pöydältä”. Junnusarjojen maaliruisku on kärsinyt aikuisten tasolla maalinteko-ongelmista. Viime kaudella pelasi ajoittain todella hyviä otteluita, mutta jo gorillan mittoihin kasvanut apina ei vain karissut selästä. Tuloksena vain muutama maali lähinnä cup-otteluissa (tärkeitä tosin nekin). Tällä kaudella king kong on saatava selästä myös Ykkösen otteluissa. Pelannut harjoitusotteluissa oikeana laitahyökkääjänä.”

#17 Demba Savage (s.1988)

”Nuori ja lupaava gambialaishyökkääjä siirtyi viime kaudella KPV:n riveihin. Demba laukoo hyvin molemmilla jaloilla ja hänestä povataan ”uutta Dawda Bahia”. Miehellä on nuoresta iästään huolimatta jo saavutuksenaan Gambian liigan maalikuninkuus kaudelta 2003-2004. Demba on esiintynyt myös Gambian nuorten maajoukkueessa.”

#14 Lawrence Smith (s.1985)

”Leveäharteinen jenkkihyökkääjä, jota kaavaillaan mitä ilmeisemmin target-miehen rooliin. Harjoitusotteluissa esiintynyt laiskahkosti, mutta huhujen mukaan on parhaimmillaan todellinen maalitykki. Pelasi viime kaudella Jamaikan pääsarjassa, mutta suurimman osan kaudesta juniorijoukkueessa. Tosipelit näyttävät mihin mies pystyy.”

#19 Jesse Iivonen (s.1990)

”Nuori hyökkääjä, joka joutuu tyytymään vaihtopelaajan rooliin tulevalla kaudella. Jessen tunnistaa kentällä kultaisista kutreista.”

KPV:llä on sopimukset lisäksi omien nuorten Tom Holmbäckin (s.1990), Jarno Reinikaisen (s.1990) ja Teemu Vuorelan (s.1989) kanssa.


Oletettu avauskokoonpano (4-3-3):


BAH          SMITH          SEPPÄLÄ

SUUTARI    PIISPANEN    TORVIKOSKI

YPYÄ–KALLIOKOSKI-CORR–PALOSAARI

              PELTONEN

Seppälän ja Piispasen avauskokoonpanon paikat saattavat mennä Pennaselle ja Maksimoville. Savage taistelee kärkipelaajan avauspaikasta. Torvikoski voi pelata myös laitahyökkääjänä. Mikäli Kalliokoski ottaa paikan keskikentältä, niin puolustukseen tulee muutoksia. Suutari saatetaan nähdä keskikentän sijaan laitapuolustajan tontilla. Moni pelaaja pystyy pelaamaan vähintään kahdella eri pelipaikalla.

Tulleet pelaajat:

Oleg Maksimov (JBK)
Antti Peltonen (Atlantis)
Lawrence Smith (Charleston, Jamaika)
Tommy Torvikoski (PS Kemi)

Lähteneet pelaajat:

Ramon Bailey (?)
Chad Botha (Jaro)
Henri Myntti (TamU)

Harjoitusottelut:

20.04.2007 KPV - Norrvalla 1-1 (0-0) Torvikoski
14.04.2007 FF Jaro - KPV 4-0 (1-0)
11.04.2007 VPS - KPV 1-0 (1-0)
31.03.2007 KPV - GBK 0-1 (0-0)
24.03.2007 KPV - FF Jaro 0-2 (0-1)
17.03.2007 VIFK - KPV 3-0 (2-0)
07.03.2007 GBK - KPV 1-2 (0-0) Piispanen, Bah rp
03.03.2007 KPV - FC Ypa 4-1 (2-0) Bah 2, Pennanen, Seppälä
17.02.2007 KPV - FC Kipparit 7-1 Bah 3, Pennanen, Seppälä, Piispanen, Reinikainen
09.02.2007 KPV - AC Oulu 1-1 (0-0) Seppälä
03.02.2007 KPV - VIFK 1-1 (0-0) Seppälä

-LeJul- Kaikki pidätetään
« Viimeksi muokattu: 27.04.2007 klo 13:29:46 kirjoittanut LeJul »
Baresi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47, Leijonat, Huuhkajat, Jäätävä läppä


Vastaus #34 : 17.04.2007 klo 17:30:38

 Pallo Ylos IS Futis-liite kaatuu komeasti jo näillä tiedoin. Kukas se tekee TP-spesiaalin?
finitive

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Viikingit


Vastaus #35 : 17.04.2007 klo 17:53:30

Atlantis nousee liigaan!
Raian

Poissa Poissa


Vastaus #36 : 17.04.2007 klo 18:43:46

Kiitos LeJul:lle. Tämän pohjalta on hienoa lähteä seuraamaan kesän tapahtumia. Päästään vielä matkaan ennakkosuosikin paineet niskassa, mutta ennustan joukkueen saavan tästä oivan sytytteen kauteen, mikä johtaa ylivoimaiseen hallintaan divarissa.
Turilas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK ja Huuhkajat


Vastaus #37 : 19.04.2007 klo 10:45:42

Propsit ennakoiden väkertäjille.  Ylos Ota mallia, Palloliitto! Milloin Ykköselle saadaan omat nettisivut?!
Elmslie Ender

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 19.04.2007 klo 10:53:59

Ota mallia, Palloliitto! Milloin Ykköselle saadaan omat nettisivut?!

Viikon päästä.
Puolijalka-Pallosilmä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Arto 92 @ http://soccer.kiekko.tk


Vastaus #39 : 19.04.2007 klo 13:31:24

Propsit ennakoiden väkertäjille.  Ylos Ota mallia, Palloliitto! Milloin Ykköselle saadaan omat nettisivut?!
Samaa olen itekin toivonut. Olen monesti kaivannut tietoa ykkösen joukkueista + ajantasalla olevaa tilastointia + pelaajasiirtoja. Nyt joutuu tukeutumaan ainoastaan joka joukkueen omiin nettisivuihin + foorumeiden tietoihin, sarjataulukot veikkaajasta tai jostain. Joutuu tekemään turhan paljon työtä, että saisi tarpeellisen informaation kyseisestä sarjasta  :-[ :keskari: Saisi Palloliitto tai joku taho perustaa Ykköselle oman sivuston. Ite näkisin parhaimpana, että Ykkösen tiedot olis samalla sivustolla kuin Veikkausliigankin, sillä ihan turhaa niitä on jaotella eri sivustoille.  Alas
Elmslie Ender

Poissa Poissa


Vastaus #40 : 19.04.2007 klo 13:34:53

Saisi Palloliitto tai joku taho perustaa Ykköselle oman sivuston.

Luetaan sitä forumia.
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #41 : 19.04.2007 klo 14:11:07

Varmuuden vuoksi vielä Pallosilmälle: http://futisforum2.org/index.php?topic=18019.0
Puolijalka-Pallosilmä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Arto 92 @ http://soccer.kiekko.tk


Vastaus #42 : 19.04.2007 klo 14:36:20

Luetaan sitä forumia.
Ei o pahemmin tullu lueskeltua ykkösen juttuja, varmaan eka viesti tänään moneen kuukauteen tänne  :D :keskari:

Varmuuden vuoksi vielä Pallosilmälle: http://futisforum2.org/index.php?topic=18019.0
Joo näin ton äsken, ku katoin otsikkoja tuolla aulassa. Hienoa jos toteutuu viimein, oli aikakin  Ylos
Toivoisin kyllä sivulle myös kakkosten joukkueistakin edes sarjataulukkoa ja tuloksia  Ylos Alas Tai no ne on kyllä Boltsiliitollakin sivuillaan jo  :D
« Viimeksi muokattu: 19.04.2007 klo 14:38:07 kirjoittanut Puolijalka-Pallosilmä »
Kiima-Aho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kuopion Palloseura


Vastaus #43 : 19.04.2007 klo 14:40:10

Hienoja ennakkoja  Ylos. Honkala tuossa jo kaiken oleellisen KuPSin puolelta sanoikin, joten itse tyydyn vain näyttämään :peukkutuopit:
BB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #44 : 19.04.2007 klo 15:23:17

Tosiaan hyvä paketti KuPSin osalta jo Honkalalta! Ylos

Pilkunnussijana pitää kuitenkin mainita, ettei se Reiska tainnu kahta maalia vieraissa AC Oululle lahjottaa, kun toka maali tuli vasta 75 minuutin kohdalla. Sitä kans aloin miettimään pelasko Pele tosiaan kolmostakin Kufussa vaiko vaan B-junnu pelejä?
Woland

Poissa Poissa


Vastaus #45 : 19.04.2007 klo 16:14:25

Sitä kans aloin miettimään pelasko Pele tosiaan kolmostakin Kufussa vaiko vaan B-junnu pelejä?

Kaveri väitti olleensa linjamiehenä KuFun kakkosjoukkueen pelissä, jossa Atik oli pelannut Alin ja Pelen kanssa. Näin vielä enemmän aiheen vierestä.
BB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #46 : 19.04.2007 klo 16:22:04

Kaveri väitti olleensa linjamiehenä KuFun kakkosjoukkueen pelissä, jossa Atik oli pelannut Alin ja Pelen kanssa. Näin vielä enemmän aiheen vierestä.
Muistin mukaan Atik valmens Kufun B:tä sen ainoona elinvuotenaan ja sekä Ali, että Pele pelas siinä. En tosin tiiä mitä sarjaa pelasivat. Kuuleman mukaan tän kauden Atikin valmentama Kingsin B pelais miesten vitosta ja Atik toimis pelaajavalmentajana  ???
Trust

Poissa Poissa


Vastaus #47 : 19.04.2007 klo 17:03:28

Jos kerran on menty noin pahasti aiheen viereen, ni annetaan mennä sitten kunnolla:
Koljosen veljekset pelas sekä kufun B-junnuissa että "edustusmiehistössä" III-divaria. Atik oli b-junnujen vetovastuussa, mutta oli mukana myös edustusjoukkuueen valmennuksessa. Kävi myös kikkailemassa kentälläki muutamaan otteeseen, mutta vauhti ei tainnut enää riittää kolmoseen  ;)
amatööri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC


Vastaus #48 : 19.04.2007 klo 17:17:38

Ajattelin jotain juttua heittää Jipon osalta, vaikka Lanttu voisi sisäpiirin miehenä olla parempi kirjoittaja. Eli nettisivujen mukaan Jipon sopimustilanne näyttää tältä...

Maalivahdit

Mikko Ikonen
Selvä ykkösveskari ja varmasti yksi Ykkösen parhaista. Ei suuria heikkouksia. Pituutta saisi ehkä olla lähemmäs kaksi metriä, mutta minkäs voit? Ollut valitettavan altis vammoille viime vuosina.
Lassi Hurskainen
Nuori haastaja tuli kolmosen Riverballista. Samantyyppinen, ei erityisen isokokoinen, mutta perusvarma. Pystyy tuuraamaan Ikosta ja uskon että suoriutuu hyvin.
Ville Mäkinen
Oma juniori ja juniorimaajoukkueiden mukana jo paljon kehuja saanut on kiertänyt jo ympäri maailmaa esittelemässä taitojaan. "Joutui" jo viime vuonna yllättäen tuleen, kun Ikonen loukkantui ja Tarlosi hölmöili itselleen ulosajon, mutta onnistui hyvin. En silti usko että pelaa tänä vuonna Ykkösessä, penkillä joskus.
Mikko Hyttinen
Ei tarkempaa tietoa, mutta omia junnuja kai tämäkin. Ei peliaikaa edarissa vielä tänä vuonna.

Puolustajat

Mika Lähderinne
Joukkueen kapteeni. Kokenut ja taitava toppari. Suuri vastuu myös hyökkäyspelin avaamisessa.
Tuomas Korpela
Keski-Suomesta tullut kokenut toppari ottaa Futakin paikan Lähderinteen vieressä. Korpelan kovuuden saa moni hyökkääjä tuntea nahoissaan tänäkin vuonna ;)
Jan Berg
Vasen pakki. Entinen laituri otti viime vuonna puolustajan paikan. Joukkueen ainoita vasenjalkaisia, joten laukoo myös kulmapotkuja ja vapareita, joissa tosin vähän parantamisen varaa - varmuutta tarvitaan lisää.
Mikko Määttänen
Oikea pakki. Erittäin urheilullinen, joten ei ainakaan juosta ohi. Epäonnistumisen myötä ottanut joskus turhia kortteja, joten malttia kaivataan lisää. Pystyy pelaamaan tarvittaesaa myös topparina. Mutta missä on Matti?  8)
Sami Ahonen
Hyvä vaihtoehto laitapakiksi. Nopea ja myös tekninen, mutta Ykkösen tasolle erittäin kokematon.
Johannes Mononen
Nuorten maajoukkuepelaajan varaan ei vielä tällä kaudella voi paljon laskea, koska fyysisyyden riittäminen miesten sarjoissa ei varmaa. Potentiaalia vaikka mihin.
Mika Puolakanaho
Erittäin kokenut vasenjalkainen puolustaja. Jos avauspuolustuslinja pysyy terveenä, pelaa vain kakkosjoukkueessa. Vanha luottopelaaja on valmiina tuuraamaan paikalla kuin paikalla.
Sami Laatikainen
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.
Tero Asikainen
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.
Erno Pennanen
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.

Keskikenttäpelaajat

Jaakko Reponen
Keskikentän keskusta. Ei niinkään vahva mutta taitava ja älykäs pelin tasapainottaja. Omaa hyvät laukaukset, joten lupa nousta myös mukaan hyökkäyksiin. Harjoitusotteluiden paras maalintekijä :o
Tuomo Heikkilä
Keskikentän keskusta. Valtavan kokenut klassinen vastustajan peliä rikkova pallonriistäjä. Yksi Jipon kehutun puolustuspelin tärkeimpiä lenkkejä. Syötöt karkailevat joskus katsomoon.
Marko Kivilä
Ylempi keskikenttä/piilokärki. KuPSista tullut pelinrakentaja, jonka työmaa ei Jipossa ole kovinkaan kadehdittava. Tavoitteena pyörittää Jipon harvalukuista hyökkäystä vastustajien runsaslukuisten puolustusten keskellä.
Kari Kuikka
Keskikentän keskusta. Nöyrän työntekijän rooliksi jää tuurata Reposta ja Heikkilää.
Hans Ekroos
Keskikentän keskusta. Nöyrän työntekijän rooliksi jää tuurata Reposta ja Heikkilää.
Jussi Halonen
Keskikentän keskusta. Kolmosen JoPSista tulleella noin 190-senttisellä on hyvä fysiikka 19-vuotiaaksi, eikä tekniikkakaan huono ole. Pelannut harjoituspeleissä jopa topparina, mutta tänä vuonna vielä enemmän kakkosjoukkueessa.
Antti Pulkkinen
Laituri. Vasta 18-vuotiaasta STPS:n kasvatista ei paljon tietoa ole, mutta saattaa olla joissakin peleissä jopa avauksessa kesällä.
Lauri Dalla Valle
Superjuniori, jota ei tarvinne esitellä. Tuleva maajoukkuepelaaja, jos pysyy terveenä. Pelannut harjoituspeleissä laidassa ja näyttäisi saavan vastuuta myös kesällä. Voiman ja kokemuksen puutteen takia ei välttämättä suurta hyötyä Jipolle. Toivon olevani väärässä.
Arttu Pietilä
Laituri. Opiskelujen perässä maailmalle lähtenyt 25-vuotias palaa joensuulaisfutikseen. Aluksi kakkosjoukkueessa, mutta taito, nopeus ja kuntokin rittää Ykköseen.
Juha Purmonen
Keskikentän keskusta. Pelaa kakkosjoukkueessa.
Vladislav Dirgin
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.
Erkki Laakkonen
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.
Heikki Pölönen
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.
Fabrice Mayala-Mwanga
Oma junnu. Ei käyttöä vielä tänä vuonna.

Hyökkääjät

Sasha Anttilainen
Nopea nuori hyökkääjä. Ei mikään maalinsylkijä, mutta viime vuonna Jipon kolmanneksi paras maalintekijä ja nyt kun kaksi parasta on lähtenyt katseet kääntyvät suurelta osin Sashaan. Uusi rooli yksinäisenä targettina saattaa syödä tehoja entisestään.
Jussi Harinen
Maalinsylkijän kaksi viime kautta ovat olleet hyvin rikkonaiset ja nytkin mies on loukkantumisen jäljiltä keskenkuntoinen. Hyvä tekniikka mahdollistaa kierteiset laukaukset. Syöttötaidossa kehittämistä.
Tero Tahvanainen
KuPSissa liigaakin pelannut 28-vuotias. Kaikilla osa-alueilla tasaisen vahva. Ainoa vaihtoehto targetiksi, jolloin Sasha voisi palata laitaan, mutta tervehtyy vasta kauden kynnyksellä loukkaantumisesta. Tekee hyökkääjäksi paljon töitä kentällä ja onkin pelannut myös keskikentän keskustan rikkovassa roolissa.
Timo Tahvanainen
Tekniikkamestari palasi Pohjois-Karjalaan ja otti paikkansa Jipon (vasempana?) laiturina. Viime kausi Kingsissä Kakkosta, joten Ykkösen tasolle vielä kysymysmerkki.

...ja miehet näyttäisivät asettuvan kentälle suunnilleen näin:

                          Sasha Anttilainen

Timo Tahvanainen-----Marko Kivilä-----Jussi Harinen tai DV tai Antti Pulkkinen...

           Jaakko Reponen-----Tuomo Heikkilä

Jan Berg-Mika Lähderinne-Tuomas Korpela-Mikko Määttänen

                             Mikko Ikonen

Jipon materiaali on erittäin kapea. IS Futiksen veikkaus 4. sijaksi on just sieltä ja toteutuu vain jos tuo yllä oleva runko pysyy terveenä eikä tule paljon pelikieltoja - jos silloinkaan. Odotettavissa on erittäin paljon vähämaalisia kamppailuja ja sitä myötä paljon tasapelejä. 0-0, 0-0, 0-0. Siinä vinkkiä tulosveikkaajille. Viime vuonna lähinnä Immo Eronen pystyi taikomaan jostain ne tarvittavat voittomaalit, mutta nyt on toisin. Jippo tullee säilyttämään sarjapaikan niukasti.

Edit: Korpela
« Viimeksi muokattu: 23.04.2007 klo 10:18:08 kirjoittanut amatööri »
Lortto

Poissa Poissa


Vastaus #49 : 19.04.2007 klo 21:39:02

Hyvää analyysiä amteurilta Ylos Tuoppi Itsekkin meinasin Jiposta ennakon kirjoittaa, mutta ajan puutteen vuoksi kerkisit ensin Ylos

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 7
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa