chila
Paikalla
Suosikkijoukkue: PK-37, JIPPO & LAHI
|
 |
Vastaus #550 : 07.06.2009 klo 18:22:21 |
|
Seksivau! KMF otti upean kotivoiton HJK:sta 2-0. Yllätti ainakin minut tämä tulos - todella positiivisesti.
|
|
|
|
|
Käläviän Torres
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Kälviän Tarmo, JS Hercules, The Blues
|
 |
Vastaus #551 : 07.06.2009 klo 18:58:47 |
|
Hieno voitto, Myranin tyttökin näkyy päässeen maalin makuun 
|
|
|
|
|
Andreas
Poissa
Suosikkijoukkue: FF Jaro, BVB09 ja Chelsea FC
|
 |
Vastaus #552 : 07.06.2009 klo 20:09:15 |
|
Missä pelasi Unitedin asenne tänään? Oli kyllä niin halutonta että huh huh... Ei Unitedilla ollut monta maalintekopaikkaa edes... Ja kaikki syötöt meni vastustajalle tai kentän ulkopuolelle. Tuolla pelillä ei kyllä tuu pisteitä Turusta...
|
|
|
|
|
bach
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Honka, Arsenal, FC Honka/Akatemia, Astana
|
 |
Vastaus #553 : 08.06.2009 klo 23:39:25 |
|
Alkaa olla naisten liigassa mestaruuden kannalta aika ratkaiseva kierros ensi viikonloppuna. Klubi kaataa Hongan ja ÅU PuiUn niin kolmen kärki on kymmenen kierroksen jälkeen Åland U 30 Honka 22 HJK 20
Honka kaataa Klubin ja kärjen tilanne: Åland U 30 Honka 25 HJK 17 Hyvästi HJK.........
|
|
|
|
|
Speedo Gonzales
Poissa
Suosikkijoukkue: Чухна!
|
 |
Vastaus #554 : 09.06.2009 klo 00:25:37 |
|
Kauden tässä vaiheessa voitaisiin jo jakaa mitalit kolmelle parhaalle joukkueelle:
1.Åland 2.KMF 3.Honka
|
|
|
|
|
laituri10
Poissa
|
 |
Vastaus #555 : 12.06.2009 klo 17:06:56 |
|
Puolimatkan krouvi lähestyy. Kuinkas tuo napa ja peräpään tilanne sitten ;-)
Tässä tämän hetken tilanne NiceF 9 3 4 2 10 - 7 13 Ilves 7 3 1 3 11 - 11 10 KPV 10 3 1 6 8 - 30 10 TPS 10 3 1 6 11 - 37 10 TiPS 8 2 1 5 10 - 17 7 ------------------------------------ Kyykkä 10 2 0 8 12 - 42 6 PuiU 10 1 1 8 8 - 26 4
KPV,69 ja PuiU ovat tehneet vain 8 maalia 10 pelissä. Eniten maaleja ovat päästäneet Kuusysi 42, TPS 37 ja KPV 30. Vastaavasti vähiten maaleja ovat päästäneet NiceFutis 7 , Ilves 11 ja TiPS 17.
Kaudella 2008 Sport putosi suoraan 13 pisteellä (23-55) ja TiPS karsi KPV:n kanssa 17 pinnalla (18-50). Ilves selvisi sarjassa 19 pisteellä maalieron ollessa 26-43. Joukkueita oli 12 kpl. Kaudella 2007 pelattiin kymmenellä joukkueella joten tulokset eivät ole vertailukelpoisia. Toisin sanoen n 20 pinnalla joukkueen tulisi säilyä sarjassa. Ratkaisupelit lähestyvät ja seuraavalla kierroksella jännityspelejä ovat Ilves-KPV ja NiceFutis-Kuusysi. Seuraavan kierroksen ratkaisevia pelejä on juhannuksen jälkeen NiceFutis-Ilves.
Jännitettävää siis riittää sarjataulukon loppupäässäkin. Tunnustakaa väriä ja kannattakaa omia!!
|
|
|
|
|
Lääkintämies
Poissa
Suosikkijoukkue: H I F K
|
 |
Vastaus #556 : 12.06.2009 klo 20:08:06 |
|
Klubittaret ei ainakaan mestaruudesta taistele tänä vuonna enää. HJK-Honka ottelusta jotain pientä: Klubittaret täysin sekaisin ensimmäiset 20 minuuttia Hongan tarjoamasta prässistä. Omista ei päässeet mitenkään pois lyhyillä ja jos pelattiin ilmassa pitkänä niin Honka vei järjestäen pääpallot. Kaiken kukkuraksi järjettömästi pallonmenetyksiä ja typeriä virheitä. Vähitellen Klubittaretkin sitten pääsivät nousemaan ja puolittaisia paikkoja alettiin luomaan ja kulmia tämän seurauksena ihan mukava määrä. Näistä pari pelattiin ihan ovelasti, mutta ei vain uponnut. Kaiken kaikkiaan kuitenkin ihan tasainen puoliaika. Toinen puoliaika oli ensimmäiset 30 minuuttia aika lailla Helsinkiläisten. Mitään todella vaarallista ei kuitenkaan pystyneet luomaan ja vedolle päästiin melko kaukaa. Hongan puolustukselle peukkua. Toinen puoliaika oli muutenkin aika kaameaa katsottavaa molemmin puolin. Oikeastaan ei minkäänlaista kontrollia kumpaisellakaan joukkueella. Ottelun tärkeys paistoi kauas. Viimeinen vartti mentiin vähän sinne sun tänne ja päästä päähän. Hirveää roiskintaa ja roikkumista. 90 minuuttia täynnä ja Honka 0-1 jatkopallosta. Ei kovin ansaitusti mielestäni. 0-0 olisi ollut varsin pätevä lopputulos tähän otteluun. Tuomareilta jäi viheltämättä lähes kaikki paidassa roikkumiset vaikka nämä tapahtuivat usein metrin päässä dumarista. Rajaheitot arvottiin hatusta. Surkeaa. Molemmat onneksi kärsivät tästä yhtä paljon. Klubilta ei juuri kukaan noussut esille. Harmaata massaa jokainen ja hieman väkinäisen oloista. Isomman puoleinen lukko on jengillä päällä. Sääli, olisi suonut tämän kauden olleen tasainen mestaruustaiston osalta. On se urheilu vaan ihmeellistä. Ei kai voi todeta muuta kuin, että Klubittarille alkukausi oli aivan liian helppo. Tiedän tekemisen meiningin joukkueessa. Kaikki haluttiin voittaa ja tiedettiin joka pelin tärkeys. Nyt kuitenkin jo toisen kerran peräkkäin jäivät pelissä nollaan maaliin. Yleisöä mukavasti paikalla. EDIT: Jaa yleisöä muka vain 144. Olin katsovani että paljon enemmän 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.06.2009 klo 20:16:46 kirjoittanut Lääkintämies »
|
|
|
|
|
chila
Paikalla
Suosikkijoukkue: PK-37, JIPPO & LAHI
|
 |
Vastaus #557 : 13.06.2009 klo 10:00:49 |
|
Tänään KMF matkaa Tikkurilaan TiPS:n vieraaksi. TiPS majailee tällä hetkellä kolmanneksi viimeisenä ja on ottanut vain seitsemän pistettä. KMF on taas noussut taas tosissaan taistelemaan, ainakin, pronssista. Joukkue on nyt neljäntenä kaksi pistettä HJK:ta jäljessä, mutta kaksi peliä vähemmän pelanneena. Uwak on ollut hienossa viimeistelyvireessä ja tehnyt tällä kaudella jo kahdeksan maalia. Toivotaan että tänään kova meno TiPSIn kustannuksella jatkuu.
|
|
|
|
|
Waikku
Poissa
Suosikkijoukkue: anarkistimartat
|
 |
Vastaus #558 : 13.06.2009 klo 14:32:23 |
|
Ilves mennyt johtoon KPVtä vastaan, maalin teki hyvän vireen löytänyt Tossavainen
|
|
|
|
|
Zimo
Poissa
|
 |
Vastaus #559 : 13.06.2009 klo 16:08:19 |
|
Ipa voitti! Kärki vaa lähestyy.
|
|
|
|
|
Sudeetti
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu
|
 |
Vastaus #560 : 13.06.2009 klo 18:11:53 |
|
TiPS - KMF 1 - 1 (0 -1). Ekaa kertaa tuli käytyä joen tuolla puolen katsomassa TiPSin kotiottelua ja KMF:kin muistaakseni vasta toista kertaa elämäni aikana. Aika outo tunne oli, kun huomasi pelin aikana sympatioiden olevan snadisti vantaalaisen joukkueen puolella kuopiolaista vastaan.  Ei välttämättä tasoltaan kauden paras näkemäni ottelu, mutta hyvä ja mielenkiintoinen peli. Lisää näitä. KMF painosti alun n. 20 minuuttia, mutta TiPS sai loistavasti pelanneen maalivahtinsa Minna Pyykön muutaman vastaantulon ansiosta pidettyä numerot tasan. KMF:n nigerialaiset(?) vahvistukset (4 kpl) olivat pelillisesti niin vahvoja kuin olin kuvitellutkin ja varsinkin TiPSin laitapuolustus oli välillä helisemässä. Parinkymmenen minuutin jälkeen TiPS pääsi paremmin peliin mukaan ja joukkueella olikin jonkinasteinen painostus jakson puolivälin paikkeilla. Loppua kohden painopiste siirtyi taas vähitellen TiPSin päätyyn ja KMF pääsikin puoliajalle johdossa kun mielestäni KMF:n vahvimmin esiintynyt nro 18 toi taas kerran pallon ylös rangaistusalueelle, pallo kimposi/syötettiin vieressä olleelle nro 10:lle, joka pisti pallon vastustamattomasti verkkoon. TiPSin Vlasoffilla(?) oli vielä loistava paikka tasoittaa ottelu hienosti pelatusta vastahyökkäyksestä, mutta viimeistely ei onnistunut tällä kertaa. Toisella puoliajalla TiPS suoritti useampia vaihtoja, ja peli olikin hieman tasaisempaa. KMF:llä oli ehkä hieman enemmän paikkoja ja pallon hallintaa, mutta puoliajan ainoasta maalista vastasi TiPS. Hyvin maalin eteen kiertänyt kulma vasemmalta ja maalin edestä suht pieni pelaaja (nimi ei jäänyt mieleen) puski hienosti kovaa maan kautta pompulla puolustajien ja maalivahdin yli tasoituksen. Hieno suoritus, mutta olisi kuvitellut jonkun KMF:läisen pääsevän tuohon väliin. Lopussa molemmat hakivat voittomaalia ja tilanteita oli kummassakin päässä. KMF lähempänä ehkä lisäosumaa, parhaimpana paikkana ylärimasta kentälle kimmahtanut kaukolaukaus. Tasapeli ei mitenkään vääryys pelitapahtumien perusteella, mutta eipä olisi ollut KMF:n voittokaan. Tuomari antoi pelata aika kovaa, minkä varsinkin KMF käytti ekalla puoliajalla hyödykseen. Toisella puoliajalla TiPSkin tuntui olevan paremmin jyvällä linjasta. Joitakin vähän ikävämpiäkin kontakteja jäi viheltämättä, mutta TiPSin katsomopelaajien turhautuneisuudesta huolimatta suht OK suoritus. Kahvio oli hyvä ja inhimillisen hintainen, aurinkoinen keli, asiantuntevaa vaikkakin hiljaisia katsojia, ystävällistä palvelua, hyvät (joskin hieman niukat) kuulutukset jne. Perusasiat hyvässä kunnossa. Suosittelen lämpimästi käymään paikan päällä.
|
|
|
|
|
Erkka
Paikalla
Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège
|
 |
Vastaus #561 : 13.06.2009 klo 18:34:19 |
|
TPS - FC United 3-1.
Tepsi sai otteluun hyvän alun, kun jo ensimmäinen puolittainen maalintekopaikka onnistuttiin hyödyntämään ja Julia Louanto vei Tepsin 1-0-johtoon, olisiko ollut kolmannella minuutilla. FC Unitedin tasoituksen puski kulman jälkitilanteesta takanurkkaan joukkueen parhaana palkittu, ja muutenkin odotetun hyvin esiintynyt Rita Chikwelu. Toista puoliaikaa oli pelattu tällöin noin 10 minuuttia. Pieni pelko oli perseessä tämän jälkeen, mutta Tiia Tikkasen hyvä yksilösuoritus vei kuitenkin Tepsin neljä minuuttia myöhemmin 2-1-johtoon. Lopullinen ratkaisu nähtiin 71. minuutilla, kun TPS:n kapteeni Noora Savolainen laukoi pallon kuudentoista rajalta taka-alanurkkaan. Kumpikaan maalivahti ei kovin montaa torjuntaa suorittanut, vaan molemmat käyttivät paikkansa tehokkaasti. Yksi ihan hyvä torjunta Unitedin veskarilta kuitenkin nähtiin, vaikka Tikkasen laukaus melkein suoraan kohti tulikin.
Käsivirhe ei näköjään vieläkään kuulu naisjalkapallon sääntöihin, tässäkin ottelussa täysin selvistä käsivirheistä vihellettiin 0/3. Myös Tepsin pakin oppikirjamaista sisäsyrjäsyöttöä jonka maalivahti poimi käsiinsä, ei tuomittu palautukseksi. Lisäksi aika paljon sai paidassa roikkua, tähän etenkin FC Unitedin pelaajat syyllistyivät aika tiuhaan.
Yleisömäärä 190. Mielestäni ihan hyvä määrä. Suurin niistä mitä tällä kaudella on Tepsin peleissä nähty.
|
|
|
|
|
Otto-Mani
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo
|
 |
Vastaus #562 : 13.06.2009 klo 18:43:35 |
|
Heikkoa oli NiceF taas tänään. Ottelu olisi täysin ollut voitettavissa ja olisi pitänyt voittaa. Jotain siitä pelistä puuttuu, olkoon valmentaja Joensuu taas kuinka tyytyväinen tahansa. Heikko esitys voi voi. 
|
|
|
|
|
a-wiik
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU, Ilves, El Diego
|
 |
Vastaus #563 : 13.06.2009 klo 18:53:58 |
|
Pannaanpa nyt rustaillen tuosta Ilves-KPV -pelistä. Eli pelihän pelattiin muuta kierrosta aikaisemmin, alkaen klo. 14:00. Kokonaisuudessaan peli oli molemmilta aika huonotasoinen ja harhasyöttöjen määrä taisi ylittää molemmilla joukkueilla omille menneiden määrän. Melkoisen hermostunutta oli rakentelu molemmilla myös siinä mielessä, että aikailuja ja hölmöjä menetyksiä nähtiin runsaasti. Ei ihme, että molemmat valmentajat saivatkin vuoroon huutaa omilleen pää punaisena kentän laidalla. Peli aaltoili kohtuullisen tasaisena, KPV hallitsi alkua lievästi ja sen jälkeen ehkä mentiin hiukan emäntien komennossa, mutta mistään ylivoimasta ei voi puhua. Ehkä kuitenkin juuri sen verran keltapaidat olivat parempia, että 1-0 oli oikeutettu tulos. KPV oli lähtenyt peliin selvästi se mielessä, että peli ratkaistaan erikoistilanteissa. Niinpä käytännössä jokainen kokkolalaisten hyökkäys päättyikin jonkinlaisen joutsenlampiesitykseen, joista tuomari vielä jakeli vapaapotkuja kohtuullisen paljon. Toisaalta tuli KPV:lle yksi varoituskin filmaamisesta - tilantessa, jossa maalivahdin ja hyökkääjän pallontavoittelussa törmättiin ja hyökkääjä vieläpä loukkaantui sen verran, että vaihdettiin kentältä. Tuomaristo oli kyllä pelin tason mukaan muutenkin, ja erilaisia vapareita, rajaheittoja ja muita arvottiin melkoisella lottokoneella eri suuntiin. Lopputulos lienee kuitenkin suunnilleen tasainen. KPV onnistui saamaan yhden pilkun ja useampia hyviä vapareita, mutta tulosta ei tullut. Pilkun torjui pelin parhaana palkittu Ilves-veskari Noora Matikainen. Muuten Ilves-parhaimmistoa oli maalin tehnyt ja muuten hyvin taistellut Annika Tossavainen, Heidi Kivelän ja Tiina Pöyryn parivaljakko keskikentällä, Mirka Ruotsalainen topparina ja laidalleen palannut Elina Kortekangas. KPV:n tummat tytöt olivat kovia kaatumaan ja topparina luutinut Grace Adisa ainakin vakuutti pelitaidoillaankin. Erikoisuutena voidaan mainita, että Tammelan lehtereillä nähtiin koko Myntin klaani, kun Stig-Göran ja Henri olivat saapuneet tsekkaamaan Saran otteet kentällä. Henri virnuili, että maalintekijää vissiin tarvittaisiin, kun kyseltiin TamUa pelastamaan. Stigulle kuuluttaja hoksasi pyytää aplodit yleisöltä gladiaattori-nimityksen myötä.  Mukava jalkapalloiltapäivä Tammelassa kaikenkaikkiaan.
|
|
|
|
|
Waikku
Poissa
Suosikkijoukkue: anarkistimartat
|
 |
Vastaus #564 : 13.06.2009 klo 18:58:02 |
|
Eli pelihän pelattiin muuta kierrosta aikaisemmin, alkaen klo. 14:00.
Täysin vituista tällaset kukonlaulun aikaan pelaamiset, itse nukuin matsin tyylipuhtaasti pommiin.  Hyvältä kuulostaa että ns. paskallakin pelillä pystytään pisteet kotiin rutistamaan. Taisteluhenkeä Ipasta ei tunnu puuttuvan... ja sitä Tossavaista huutelisin edelleen MAAJOUKKUEESEEN 
|
|
|
|
|
Mills
Poissa
|
 |
Vastaus #565 : 14.06.2009 klo 11:06:03 |
|
TPS:n kapteeni Noora Savolainen Pakko korjata, Tepsin kapteeni on toinen Noora, eli Kärpijoki. Muuten hyvä rapo.
|
|
|
|
|
Erkka
Paikalla
Suosikkijoukkue: TPS, RFC Liège
|
 |
Vastaus #566 : 14.06.2009 klo 21:15:05 |
|
Pakko korjata, Tepsin kapteeni on toinen Noora, eli Kärpijoki. Muuten hyvä rapo.
Ai pahus, niinpä onkin. Koitetaas löytää kömmähdykselle perusteluja väittämällä, että Savolainen kantoi kapteeninnauhaa Ilvesta vastaan Cupin pelissä? Ei kyllä tainnut silloinkaan, kai sitä meni vain Noorat sekaisin.
|
|
|
|
|
Bunuel
Poissa
Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo
|
 |
Vastaus #567 : 15.06.2009 klo 14:27:56 |
|
Heikkoa oli NiceF taas tänään. Ottelu olisi täysin ollut voitettavissa ja olisi pitänyt voittaa. Jotain siitä pelistä puuttuu, olkoon valmentaja Joensuu taas kuinka tyytyväinen tahansa. Heikko esitys voi voi.  Ei tainnut Jouni olla tyytyväinen.. Ehdottomasti voitettava matsi.
|
|
|
|
|
Otto-Mani
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo
|
 |
Vastaus #568 : 15.06.2009 klo 22:51:23 |
|
Ei tainnut Jouni olla tyytyväinen.. Ehdottomasti voitettava matsi.
Niin mutta kun yleensä se aina kommentoi, että kyllä on ihan hyvin pelattu ja ihan tyytyväisiä ollaan ja mitään hätää ei ole ja eteenpäin on menty. Ei ainakaan mitään paniikkinappulaa paina kovin helposti. Viime kaudellakin niissä alkukesän peleissä ei edes perse noussut penkistä, vaikka vastustaja iski kaks maalia ensimmäiseen varttiin. Vähän intohimoa kaipaisin mukaan. Tai mistäs minä tiedän, kuinka kuumana se pukukopissa käy.
|
|
|
|
|
Otto-Mani
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Jazz, Satakuntalainen jalkapallo
|
 |
Vastaus #569 : 24.06.2009 klo 18:04:41 |
|
Hip hei  NiceF aloitti vauhdilla ekasta hyökkäyksestä maali. 
|
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #570 : 24.06.2009 klo 19:41:16 |
|
KPV - United 0-0 
|
|
|
|
|
Lääkintämies
Poissa
Suosikkijoukkue: H I F K
|
 |
Vastaus #571 : 24.06.2009 klo 19:49:31 |
|
Aika peruskauraa Lubben - Tips. Ei jaksa mitään syväanalyysiä tällä erää mutta:
Ei ollut kovin juoksuvoimainen porukka tämä Tikkurilan poppoo. Maalivahtinsa oli kyllä kovaluu, mutta se ei nyt tällä kertaa riittänyt. Tikkurila omaa varmasti myös sarjan kauneimmat pelaajat, jos kokonaisuutta tarkastellaan.
Kun Tikkurila sai pallon niin eivät oikeen tienneet mitä tehdä ja sitten tyytyivätkin persroiskintaan ylös ja pari puolittaista tilannetta tällä taktiikalla saavutettiinkin. Hitaille kärjille pystyyn pistäminen on kyllä oman kuopan kaivamista.
Kovasti tivasi Gary pelin aikana, että pidetään palloa, mutta ei oikein tuntunut nappaavan, etenkään ensimmäisellä puolikkaalla.
Keli oli kaunis. AM surkea. Buu.
|
|
|
|
|
G-Woima
Poissa
|
 |
Vastaus #572 : 24.06.2009 klo 22:30:32 |
|
Hip hei  NiceF aloitti vauhdilla ekasta hyökkäyksestä maali.  Ja lopputulos 4 - 1 Maalit: Majamäki, Laine, Auvinen x2
|
|
|
|
|
Gennadi
Poissa
Suosikkijoukkue: 1924
|
 |
Vastaus #573 : 25.06.2009 klo 10:06:55 |
|
Kukaan ei ilmeisesti täälä ole asiaa huomioinut, mutta eilisessä KPV-United pelissä oli Naisten Liigan uusi ennätysyleisö, eli 676 maksanutta katsojaa. Kunnioitettava luku. Vielä kun Unitedin valmentaja Keijo Paananen harmittelikin että ottelu oli Jaron pelin kanssa päällekkäin, muuten lehtereille oltaisiin saatu enemmänkin yleisöä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 25.06.2009 klo 10:08:39 kirjoittanut Gennadi »
|
|
|
|
|
TZagallo
Poissa
Suosikkijoukkue: Eilen, tänään, huomenna
|
 |
Vastaus #574 : 25.06.2009 klo 15:23:03 |
|
Superlauantain kiimapäivä 27.6.
13:00 TPS - Kuusysi, Urheilupuiston yläkenttä TPS-kannattajien invaasio tiedossa TPS:n naisten matsiin Kuusysiä vastaan (kyllä, kaikki ovat saamassa). Luvassa aurinkoa, tsänttiä ja brenkkua sekä luultavasti jonkinlaista varosteluakin. Liput lienevät vitosen arvoisia. Huikea setti viimevuotisten vastaavien perusteella, kaikki paikalle ja ottakaa paljon kylmää juomaa mukaan!
18:00 TPS - Djurgården (Auracup, C15), Veritas Stadion Suomalaisten ja ruotsalaisten junnujen tasoero, missä pelaa?
20:00 TPS - MYPA, Veritas Stadion Kiimapäivä huipentuu miesten edustusjoukkueen kohdatessa Kouvolalaiset tunnelmallisessa iltapelissä.
Valitse tuosta sopivimmat itsellesi tai tule kaikkiin paikan päälle! TPS-kannattajien sektion porukkaa tulee paikan päälle kaikkiin otteluihin, isommalla porukalla ainakin naisten ja miesten ykkösjoukkueen peleihin.
|
|
|
|
|
|
|
|