Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1875 : 29.04.2019 klo 16:27:57 |
|
Joo ei Higuain näillä esityksillä kyllä mitään jatkoa ole ansainnut, jos hintalappuna on ensi kauden lainasta se €18M lainakorvausta ja siihen vielä joukkueen kovin liksa päälle.
Jos vastineeksi tuolle rahalle saa maaleja noin parin kuukauden välein jotain divaritason Huddersfieldejä tai Fulhameja vastaan, niin siihen rooliin kykenee takuuvarmasti nykyisistäkin vaikkapa Komea, Batshu tai Abraham ihan vähintään yhtä hyvin. Ja jos se epätodennäköinen skenaario käy toteen, että siirtobänni siirtyisi vuodella eteenpäin, niin markkinoilta löytyy kyllä joku parempikin vaihtoehto.
Higuain on ollut juuri niin paska kuin ennakkoon odottaa saattoi. Kuuden kuukauden lainapestillä ihan kokeilemisen arvoinen haku ihan jo Sarri-historian vuoksi ja koska Moratan kiukutteluja ei olisi jaksanut katsella enää peliäkään, mutta eihän se Higuainilla ole seisonut edes sitäkään vähää kuin naama aina norsunvitulla olevalla espanjalaisellakaan.
Abraham olisi kyllä ihan mielenkiintoista nähdä Chelsean valjumiehistössä, jos siirtokielto pysyy voimassa. Tason riittävyydestä noin koviin ympyröihin ei ole mitään takeita, mutta koska siirtobännin alaiselle kaudelle nyt ei mitään järisyttäviä odotuksia ole kuitenkaan kukaan asettamassa, niin kyllähän tuon kortin voisi ihan hyvin katsoa ja pitää vaikka Komean sitten toisena kärkenä ringissä mukana, kun hänellekin varmasti kulunutta kautta enemmän vastuuta silloin tulisi.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1876 : 29.04.2019 klo 16:28:11 |
|
Sarrihan on myös puhunut Komean jäämisen puolesta. Odotettuja puheita, kun uusia kavereita ei sisään ole tulossa viimeisimpien tietojen mukaan.
Tänään klo 19 Chelsea-Porto nuorten meklariliigaa.
Muutama mielenkiintoinen nimi
Charlie Brown -99 Billy Gilmour -01 George McEachran -00 Karlo Ziger - 01 Daishwan Redan - 01 Luke McCormick - 99 Ian Maatsen - 02
Edit: Brown avaa penkillä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2019 klo 17:00:14 kirjoittanut Coulijoe »
|
|
|
|
|
salomoninkalu
Poissa
Suosikkijoukkue: Boys from the Bridge
|
 |
Vastaus #1877 : 29.04.2019 klo 17:07:47 |
|
Mistähän tuon Youth Leaguen finaalin vois katsoa?
e. jaaha, Viasatillahan tuo näkyy... Ei tarvinut streamia kaivella.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2019 klo 17:09:51 kirjoittanut salomoninkalu »
|
|
|
|
|
|
Boca Limpia
|
 |
Boca Limpia
Vastaus #1878 : 29.04.2019 klo 18:27:33 |
|
Higuain on tosiaan ollut aikalailla sellainen haku kuin odotettiin. Todella heikossa kunnossa edelleen ja sen myötä liike ei riitä oikein enää ollenkaan yhtään kovemmissa peleissä. Niissä peleissä, joissa Chelsea on hallinnut palloa suvereenisti ja saanut näin Higuainin ns. mukaan peliin, on kokenut hyökkääjä kyllä suojannut ja jakanut palloa hyvin. Unitedia vastaan oli sitten puolestaan aika lailla turisti ja hänestä oli enemmän haittaa kuin hyötyä joukkueelle.
Torstaina on mielenkiintoista nähdä, kuinka suurella rotaatiolla tässä vaiheessa Eurooppa liigaa enää uskalletaan lähteä. Ei siellä toki loukkaantumisten vuoksi liikaa vaihtoehtojakaan ole, mutta veikkaisinpa, että aika lähellä ykköskokoonpanoa on torstain avaus. Puolustuslinjaan tulee pakon edessä se normaali muutos, eli Christensen nousee avaukseen. Sama pätee varmaan myöskin Emersoniin. Keskikentällä voisi kuvitella että sekä Jorginho että Kanté ovat avauksessa ja kolmas paikka menee sitten joko Loftus-Cheekille tai Barkleylle. Hyökkäyksessä avaavat melko suurella todennäköisyydellä Giroud ja Hazard ja eiköhän Pedro ole se kolmas lenkki.
Frankfurt on pelannut kyllä hyvän kauden sekä Bundesliigassa että Euroopassa, joten en Chelseaa mitenkään erityisen selväksi ennakkosuosikiksi tämän otteluparin osalta nostaisi. Näillä nähdyillä esityksillä tulee tekemään tiukkaa voittaa edes kotikentällä.
|
|
|
|
|
Cel
Poissa
Suosikkijoukkue: Top Ten
|
 |
Vastaus #1879 : 29.04.2019 klo 20:25:53 |
|
Veikkaan, että Chelsea tulee kahdesta viimeisestä pelistä ottamaan 3-4 pistettä ja se sitten joko riittää tai on riittämättä CL-paikoille riippuen muiden tekemisestä.
Ei kyllä pysty sen tarkemmin veikkaamaan kuin että Chelsea tulee saamaan 0-6 pinnaa kahdesta viimeisestä pelistä. Sellaista paskavankkuri-vuoristorataa tämä kausi ollut. Käsittämätöntä että Chelsealla edes enää tässä vaiheessa on mahdollisuudet CL-paikkaan. Oli muuten yksi typerimmistä jalkapallokentällä näkemistäni teoista se Pedron ja Higuainin ”juonima” lyhyt kulma Manu-pelin lopussa. Miten kukaan voi olla niin saatanan tyhmä? Tuomari seisoi naaman edessä ja Pedroa silmiin tuijottaen puhalsi pilliin sillä nanosekunnilla kun tämä törkkäsi puolimetrisen syötön kentälle.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.04.2019 klo 20:28:45 kirjoittanut Cel »
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #1880 : 30.04.2019 klo 10:47:30 |
|
Sinänsä jännä tilanne kun Chelsealla ei käytännössä ole enää varaa yhdessäkään pelissä "kierrättää" vaan jokainen matsi pitäisi voittaa, jotta kaudesta jäisi jotain muutakin käteen kuin siirtobänni. Jos Sarri kuitenkin katsoo teksti-tv:ltä että torstain vastus on "vain joku saksalaisjengi joka ei ole Bayern tai Dortmund", voi käydä oikeinkin kylmät, joten toivottavasti kentällä juoksee iskukykyinen joukkue.
Torstaina avaisin itse näin:
Hazard Giroud Pedro Kovacic Jorginho Kanté Alonso Luiz Christensen Azpilicueta Kepa
Hazardille, Azpille ja Kantélle mahdollisimman vähän kuormitusta, ja sunnuntain elintärkeään liigapeliin samalla ryhmityksellä mutta...
Kovacic --> Loftus-Cheek Pedro --> Willian Alonso --> Emerson
Torstain matsissa parasta olisi jos otteluparin saisi ihan vaikka tylyllä kolmen vierasmaalin voitolla laitettua nippuun, niin saisi alakerrankin ukot sitten toisessa osaottelussa lepiä, kun kehiin voisi heittää vaikka Cahillia ja/tai Ampadua sekä Zappacostaa.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1881 : 30.04.2019 klo 11:13:12 |
|
FIFAlta pitäs tällä viikolla tulla tietoa bänneistä eli valituksen ehtii heittää CASsiin. Näin huhuillaan.
|
|
|
|
|
Budha-B
Poissa
|
 |
Vastaus #1882 : 30.04.2019 klo 11:35:11 |
|
FIFAlta pitäs tällä viikolla tulla tietoa bänneistä eli valituksen ehtii heittää CASsiin. Näin huhuillaan.
Oliko tästä muualla kuin Daily Mailissa juttua? Evening Standard taisi olla se taho joka kirjoitti aiemmin, että FIFA ei pidä asiassa kiirettä.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1883 : 30.04.2019 klo 12:15:12 |
|
Oliko tästä muualla kuin Daily Mailissa juttua? Evening Standard taisi olla se taho joka kirjoitti aiemmin, että FIFA ei pidä asiassa kiirettä.
Telegraph taisi olla toisena huhuttuna lähteenä vaikkei sieltä ole juttua ulos tullutkaan. Standard menee sitten toiseen suuntaan.
|
|
|
|
|
Budha-B
Poissa
|
 |
Vastaus #1884 : 30.04.2019 klo 12:55:24 |
|
Chelsea defender Antonio Rudiger requires knee surgery. Will have procedure today. More on @MailSport Daily Mailin Sami Mokbel twiittasi juuri tämän muutama minuutti sitten. 
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1885 : 30.04.2019 klo 13:28:33 |
|
Chelsea defender Antonio Rudiger requires knee surgery. Will have procedure today. More on @MailSport Daily Mailin Sami Mokbel twiittasi juuri tämän muutama minuutti sitten.  Leikataan Roomassa. Chelsea koittaa ilmeisesti puhua Ola Ainan ympäri. Vaikka Torinolla on optio ostoon niin pelaaja voi sen torpata halutessaan. Edit: Ainan jääminen auttaisi molemmin puolin, kun pystyy pelaamaan niin vasemmalla kuin oikealla. On pelannut Torinossa molemmilla laidoilla niin FB kuin WB.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.04.2019 klo 15:01:03 kirjoittanut Coulijoe »
|
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #1886 : 30.04.2019 klo 13:46:52 |
|
Oli muuten yksi typerimmistä jalkapallokentällä näkemistäni teoista se Pedron ja Higuainin ”juonima” lyhyt kulma Manu-pelin lopussa. Miten kukaan voi olla niin saatanan tyhmä? Tuomari seisoi naaman edessä ja Pedroa silmiin tuijottaen puhalsi pilliin sillä nanosekunnilla kun tämä törkkäsi puolimetrisen syötön kentälle.
Eikös tuossa ollut kaksikko Hazard ja Pedro, Hazard antoi kulman Pedrolle ja peli loppui siihen?
|
|
|
|
|
Cel
Poissa
Suosikkijoukkue: Top Ten
|
 |
Vastaus #1887 : 30.04.2019 klo 15:18:26 |
|
Eikös tuossa ollut kaksikko Hazard ja Pedro, Hazard antoi kulman Pedrolle ja peli loppui siihen?
Saattaa olla. Olin niin järkyttynyt siitä tyhmyydestä että olin jokseenkin poissa tolaltani.
|
|
|
|
|
Budha-B
Poissa
|
 |
Vastaus #1888 : 30.04.2019 klo 15:32:32 |
|
Edit: Ainan jääminen auttaisi molemmin puolin, kun pystyy pelaamaan niin vasemmalla kuin oikealla. On pelannut Torinossa molemmilla laidoilla niin FB kuin WB.
ja jos pelkästään whoscoredia tihrustaa niin kuin minä (en oo nähny yhtään Torinon peliä) niin ilmeisesti jopa pelannut paremmin vasemmalla puolella kenttää eli molemmat puolet hoituu erittäin vakuuttavasti.
|
|
|
|
|
|
Boca Limpia
|
 |
Boca Limpia
Vastaus #1889 : 30.04.2019 klo 18:55:46 |
|
Mitenhän Kurt Zouman osalta ensi kausi. Ilmeisen hyvin vastuuta kuitenkin tullut Evertonissa, vaikka otteet eivät aina vakuuttaneet olekaan. 24-vuotias pelimies, joten parhaat pelivuodet todennäköisesti edessä muutaman vuoden päästä. Kannattaisiko ensi kaudeksi sitten ottaa takaisin ja antaa nelostopparina minuutteja (toisin kuin Cahillin kohdalla)... Saattaa muuten olla erittäinkin valmis poistumaan joukkueesta pysyvästi jonnekin muualle.
Zouma nyt tuskin nousee pelaajana aivan sille tasolle, mitä joitain vuosia sitten uumoiltiin, mutta eihän tästäkään nyt aivan täysin varma kannata olla. Sarrin osalta toki saattaa sitten heikkoudet pelin avaamisessa olla melko kova kynnyskysymys Zouman osalta.
Tammy Abraham olisi myöskin erittäin mielenkiintoista nähdä Valioliigassa ja nimenomaan Chelsean paidassa. Loftus-Cheekin tavoin isokokoinen pelaaja, joka kuitenkin omaa myös erinomaisen tekniikan. Vähän jos saa vielä paremmin hyödynnettyä pitkän vartensa, niin varsin kokonaisvaltainen kärkipelaaja kyseessä. Ero tämän kautiseen Giroudiin ja Higuainiin varmasti aivan eri tasolla oleva liike ja vaikkapa Morataan sitten se, että on oppinut huomattavasti paremmin sumusaarten fyysisempään jalkapalloon, johon Morata ei sopeutunut sitten alkuunkaan. Itseluottamuksenkin luulisi olevan erittäin onnistuneen kauden myötä tapissaan.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #1890 : 01.05.2019 klo 08:10:38 |
|
Zouma olisi sinipaitaan palatessaan luokkaa ”kuin uusi hankinta”. Edellinen, hyvin alkanut pestihän päättyi tylyyn loukkaantumiseen ja kuukausien huiliin. Conten ajan Chelseassa miehelle ei sitten ollut niin tarvetta muutenkaan sen ajan puolustuksen toimiessa enemmän kuin paremmin ottelusta toiseen. Sen kuuluisan kaiken järjen mukaan miehelle pitäisi kuitenkin olla avoin paikka neljän topparin joukossa kun Cahillin lopettaminen on ainakin kiveen kirjoitettu. Ne kaksi ensisijassa avaavan pelaajan paikkaa menevät tulevalla kaudellakin parille Rudiger & Luiz, sillä Sarrin jatkaessa kikkarapää tuskin vaihtaa maisemia.
Mielikuvat Tammysta ovat jostain kuluvan kauden harkkamatseista, missä mies ei saanut kentällä ollessaan aikaan oikeastaan mitään. Okei, sinänsä merkityksettömiä otteluita ja voihan olla, että lainasiirto muualle oli jo sovittu kulisseissa, mutta siitä huolimatta. Toki nyt ”pukkimainen” maalimäärä pimpissä pitkin kautta on kyllä sellainen näyttö, että sellainen kakkoshyökkääjän tontti Giroudin(?) kannoilla pitäisi olla selvä. Ainakin paljon selvempi kuin pitkin Eurooppaa kauden mittaan reissanneen Michyn on.
Tällaisilla asioilla spekulointi on sinänsä hauskaa, sillä joskus näissä osuu jopa parhaalla tavalla oikeaan. Nykytilanteessa, missä mahdollisen valmentajavaihdoksen lisäksi on tuo vellova siirtobännikuvio huomattavine vaikutuksineen, jo pelkkä veikkailu näistä tulevan kauden kuvioista tuntuu todella haastavalta.
|
|
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #1892 : 01.05.2019 klo 11:21:09 |
|
Mielikuvat Tammysta ovat jostain kuluvan kauden harkkamatseista, missä mies ei saanut kentällä ollessaan aikaan oikeastaan mitään. Okei, sinänsä merkityksettömiä otteluita ja voihan olla, että lainasiirto muualle oli jo sovittu kulisseissa, mutta siitä huolimatta. Toki nyt ”pukkimainen” maalimäärä pimpissä pitkin kautta on kyllä sellainen näyttö, että sellainen kakkoshyökkääjän tontti Giroudin(?) kannoilla pitäisi olla selvä.
Giroud ensi kaudella ykköskärkenä ja Chelsea voi samoin tein ilmoittaa kauden ykköstavoitteekseen ihan vaan sarjassa säilymisen. Mikäli Eden nostaa kytkintä, tarvitsee Chelsea hyökkäykseen 15-25 maalia liigassa yksinään takovan kärjen jota sitten muut komppaa maalinteossa ja Giroud ei ole sellainen, eikä kyllä liiemmin Abraham myöskään mutta jälkimmäiselle antaisin edes kakkos- tai kolmoskärjen roolin ensi kaudelle. Paljon kuitenkin riippuu siitä että saako siniset ylipäätään ottaa osaa siirtomarkkinoille, joten parempi varmaan odotella lopullista tuomiota ennen kuin alkaa edes kirjoittelemaan toivelistaa ylös.
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1893 : 01.05.2019 klo 12:04:31 |
|
Spekulointi kannattaa aina sillä itse olen ainakin yli puoli vuotta koittanut miettiä kuka se hyökkääjä voisi olla ja lista on omalta osaltaan hyvin lyhyt ja siitäkin on jouduttu kevään aikana karsimaan jo huoletta pari nimeä pois. Ongelma on täysin sama kuin Conten wingback-aikana.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #1894 : 01.05.2019 klo 19:18:59 |
|
Spekulointi kannattaa aina sillä itse olen ainakin yli puoli vuotta koittanut miettiä kuka se hyökkääjä voisi olla ja lista on omalta osaltaan hyvin lyhyt ja siitäkin on jouduttu kevään aikana karsimaan jo huoletta pari nimeä pois. Ongelma on täysin sama kuin Conten wingback-aikana.
Jos vielä näitä spekulointeja voisi viedä FM-hengessä käytäntöön niin oma katse suuntaisi saksanmaalle ja sieltä tulevaisuuden hengessä Timo Werneriin, jolla parhaat pelivuodet lienevät vielä edessä ja jolla on muutaman viime kauden ajalta Leipzigissa löytynyt sellaista ammattimiehen tehokkuutta maalinteossa jota Chelseassa nähdään vain Hazardin toimesta nykyään. Hintalappu lienee luokkaa posketon ja kiinnostuneita seuroja myös muita. Vaihtoehtoisesti yrittäisin kosiskella jo taannoin kosiskeltua Robert Lewandowskia Lontooseen uudestaan. Jo yli vuosikymmenen hirmutehoilla maaleja iskeneellä polakilla olisi kaikki valmiudet tähän myös Valioliigassa. Tarjolla olisi myös johtavan pelaajan viittaa nyt jos ja kun kesän aikana joukkueen runkoa myllätään isosti uusiksi ja ennen kaikkea nuoremmaksi.
|
|
|
|
|
|
Boca Limpia
|
 |
Boca Limpia
Vastaus #1895 : 01.05.2019 klo 19:19:50 |
|
Chelsea on viimeisen kymmenen vuoden ajan ollut sellainen hyökkääjien hautausmaa, että siinäkin mielessä tilanne on haastava. Eipä noita Chelseassa keskushyökkääjän paikalla onnistuneita viime vuosille Costan lisäksi taida mahtua yhtäkään. Siinä mielessä olisi helppo jopa nojata Abrahamiin ihan silläkin verukkeella, että "ei se tästä kyllä huonommaksikaan muutu".
Hazardinkaan siirtoa nyt ei kannata lopullisesti vielä laittaa varmaksi. Onhan noita takuuvarmoja siirtoja aiemminkin mennyt puihin. Esimerkiksi Griezmannia oltiin viemässä Manchester Unitediin aivan takuuvarmasti viime keväänä, mutta niin vain ei tainnut loppujen lopuksi olla lähelläkään. Valtavasta siirrostahan tuossa on kyse ja itse en ainakaan usko ennen kuin oikeasti toteutuu.
Kauden alla ja ennen Sarrin tulemista joukkueeseen taisin itse todeta tämän nykyisen materiaalin sopivan jopa erittäin hyvin uuteen muodostelmaan. Nyt jälkikäteen on todettava, että aikalailla väärässä tuli oltua ja useitakin ongelmakohtia tuosta paketista on kauden mittaan esiin noussut. Jos ensi kesänä joukkue saa vielä siirtomarkkinoilla operoida, niin vahvistusta pitää kyllä saada useammalle pelipaikalle.
1) Hazardin korvaaja (jos siirtyy) 2) Uusi hyökkääjä 3) Hyökkäysvoittoinen keskikenttäpelaaja 4) Vasen puolustaja
Nämäkin menevät nyt sillä oletuksella, että esimerkiksi Jorginho ja Azpilicueta nostavat perustasoaan huomattavasti. Ensimmäisen osalta toiveet saattavat olla aika vähäisiä, mutta toki onnistuminen riippuu paljon siitäkin, miltä keskikentän kolmikko näyttää kokonaisuudessaan. Jos nyt esimerkiksi Kantéa pystytään roolittamaan ensi kaudella hieman puolustusvoittoisemmin, niin se auttaa kyllä kovasti sekä Jorginhoa että Azpilicuetaa oikealla laidalla. Toki tuo sitten asettaa todella korkeat vaatimukset keskikentän kolmannelle lenkille, sillä Kantén viimeisen kolmanneksen liikkumisesta on muodostunut todella olennainen osa Sarrin hyökkäyspään palettia.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #1896 : 01.05.2019 klo 19:26:03 |
|
Jos vielä näitä spekulointeja voisi viedä FM-hengessä käytäntöön niin oma katse suuntaisi saksanmaalle ja sieltä tulevaisuuden hengessä Timo Werneriin, jolla parhaat pelivuodet lienevät vielä edessä ja jolla on muutaman viime kauden ajalta Leipzigissa löytynyt sellaista ammattimiehen tehokkuutta maalinteossa jota Chelseassa nähdään vain Hazardin toimesta nykyään. Hintalappu lienee luokkaa posketon ja kiinnostuneita seuroja myös muita.
Vaihtoehtoisesti yrittäisin kosiskella jo taannoin kosiskeltua Robert Lewandowskia Lontooseen uudestaan. Jo yli vuosikymmenen hirmutehoilla maaleja iskeneellä polakilla olisi kaikki valmiudet tähän myös Valioliigassa. Tarjolla olisi myös johtavan pelaajan viittaa nyt jos ja kun kesän aikana joukkueen runkoa myllätään isosti uusiksi ja ennen kaikkea nuoremmaksi.
Vihaajat vihaa ja taustasäätäminen on kulisseissa melkoista, mutta Mauro Icardi olisi omissa kirjoissani yksi potentiaalinen nimi. Kaiken sen ylimääräisen peliin kuulumattoman draaman takana, on kuitenkin armoton maaliruisku, joten siinä olisi sellainen diegocostamainen sietomittari valmennukselle pariksi kaudeksi.
|
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #1897 : 01.05.2019 klo 19:37:48 |
|
Vihaajat vihaa ja taustasäätäminen on kulisseissa melkoista, mutta Mauro Icardi olisi omissa kirjoissani yksi potentiaalinen nimi. Kaiken sen ylimääräisen peliin kuulumattoman draaman takana, on kuitenkin armoton maaliruisku, joten siinä olisi sellainen diegocostamainen sietomittari valmennukselle pariksi kaudeksi.
Luulen, että touhu rauhoittuisi huomattavasti vaimoagentin osalta, jos siirtyisivät vaikuttamaan Lontooseen Italian sijaan. Luulen myös, että tämän kaksikon ensisijainen tavoite on pysyä Italiassa. Sopisi kyllä itselle, jos suostuisi Chelsea-siirtoon. Siirtosummaan löytyisi rahaa, eikä tarvitsisi kärsiä Icardin maaleista kovin usein (jos koskaan).
|
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #1898 : 01.05.2019 klo 20:07:54 |
|
Vaihtoehtoisesti yrittäisin kosiskella jo taannoin kosiskeltua Robert Lewandowskia Lontooseen uudestaan. Jo yli vuosikymmenen hirmutehoilla maaleja iskeneellä polakilla olisi kaikki valmiudet tähän myös Valioliigassa. Tarjolla olisi myös johtavan pelaajan viittaa nyt jos ja kun kesän aikana joukkueen runkoa myllätään isosti uusiksi ja ennen kaikkea nuoremmaksi.
Lewandowskista tulee kyllä vahvat Higuain ja Giroud vibat, jossa ikä tulee yllättäen ja kovaa vastaan. Liverpool-otteluparissa näki jo, että Lewalla on askel hieman hiipunut ja ratkaisut kesti juuri sen ratkaisevan hetken liian kauan. Werneristä ei ole hirveästi esityksiä silmien eteen osunut, mutta ehdottomasti ääni jollekin nuoremmalle vaihtoehdolle kuin yli kolmekymppiselle veteraanille.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #1899 : 01.05.2019 klo 20:13:25 |
|
Wernerin kohdalla on se, että miehen sopimus on voimassa vielä ensi kauden eikä pelaaja ole tekemässä uutta lappua. RB on ilmoittanut, että pelaaja myydään kesällä ja huhuttu siirtosumma lienee sellaiset £35m. Ilmeisesti ainakin Bayern Munchen ja Liverpool ovat olleet kiinnostuneita pelaajan palveluksista.
|
|
|
|
|
|
|
|