Tein taas tilastointia liittyen prässin purkamiseen. Tällä kertaa siis vastakkain olivat keskiviikon kakkosmiehistöjen sijaan molempien joukkueiden parhaat yksilöt, joten oli hauska vertailla lukuja keskiviikon vastaaviin. Luvuissa saattaa olla ja onkin luultavasti muutaman yksikön virheitä, koska muutaman kerran kun kirjasin muistioon ylös tilanteita, heti perään syntyi uusi pelin avaus tilanne, jonka osin missasin. Mutta siis melko hyvin suuntaa nämä lukemat kuitenkin antavat.
Onnistumiset:
1. puoliaika
3/8 10 min
4/7 20 min
4/7 30 min
2/5 40 min
3/6 45 min
Yhteensä: 16/33, menetyksistä kaksi yli sivurajan ja 15 vastustajalle. Jälkimmäisistä neljä tai viisi johtui Kepan pitkästä avauksesta. Jorginho ja Kante kirjasivat neljä ja kaksi menetystä mieheen. Ranskalaisella varsinkin oli muutama heikko kosketus ja haltuunotto ahtaissa tiloissa.
2. puoliaika
2/3 50 min
2/4 60 min
3/8 70 min
2/6 80 min
2/7 90 min
Yhteenveto: 11/28, menetyksistä yksi yli sivurajan, 16 vastustajalle. Jälkimmäisistä Kepa aiheutti viisi, Barkley kaksi (jälkimmäinen harhasyöttö johti tasoitusmaaliin), Luiz kolme pitkillä avauksillaan ja Alonso kaksi kuljetuksillaan umpikujaan.
Prässinpurkuja oli kaikkiaan vähemmän, koska vierasjoukkue lisäsi pallonhallintaa takaa-ajoasemassa. Ja kun Chelsea avasi peliä, Liverpoolin prässi oli vielä aggressiivisempi avausjaksoon verrattuna, jolloin kotijoukkueella oli vähemmän aikaa ja tilaa pelata maata pitkin ja epätoivoiset chipit eteenpäin päätyivät usein vastustajalle. Kuten nyt keskiviikon ja tämän lauantain tilastoista voi huomata, Liverpool saa huippujoukkueita vastaan 15-20 riistoa puoliajan aikana prässinsä ansiosta vastustajan kenttäpuoliskolla silloin, kun kommunikaatio sujuu eikä vastustajan pelintekijä (esim. Fabregas) pääse liikkumaan liian vapaasti, jolloin riistot jäävät alle kymmeneen kuten keskiviikkona ensimmäisellä puoliajalla.
Chelsea puolestaan onnistui keskiviikkona 20 ja 19 kertaa puoliaikaa kohden murtamaan Liverpoolin yläkuusikon antaman prässin hallitusti, mutta tänään ykkösmiehistöillä pelatessa lukemat olivat vain 16 ja 11, vaikka lieviä tilastovirheitä saattaa olla, mutta joka tapauksessa osviittaa ne antavat siitä, että vielä on paljon tehtävää edessä ennen kuin lyhytsyöttö- ja kolmiopelaaminen iskostuu ja juurtuu niin hyvin yksilöiden selkärankaan, että syöttösuuntia on tarpeeksi auki jatkuvasti huippujoukkuettakin vastaan.
Sitten vielä muutama kuvakaappaus keskiviikon tapaan. Aloitetaan Liverpoolin puolustusmuodosta.

Syvällä se oli tuttuakin tutumpi 4-4-2, joka ei siis yllättänyt. Kaksi alinta linjaa ovat lähekkäin eikä Chelsea kyennyt pelaamaan noiden linjojen väliin avausjaksolla kuin yhden tai kaksi kertaa.

Tämä kuva on viidenneltä minuutilta. Jos keskiviikkona Fabinhon ja Sturridgen kommunikaatio Fabregasin merkkaamisen suhteen ei toiminut, niin nyt Henderson osoittaa kädellään häntä kohti katsovalle Firminolle, että brasilialainen olisi miesvartioimassa Jorginhoa. Muutoin prässin asetelma on jo keskiviikolta tuttu eli laiturit ovat estämässä syöttöjä laitapuolustajille, Wijnaldum miesvartioi Kovacicia ja Milner on hetkellisesti päästänyt Kanteen selustaansa, mutta tilanne on kuitenkin hallussa. Henderson ja Firmino huolehtivat Jorginhosta vuorotellen.

Ja kun tilanne etenee muutaman sekunnin eteenpäin, Firmino vilkuilee jatkuvasti olkansa yli pysyäkseen Luizin ja Jorginhon välissä.

Tässä kuvassa puolestaan Henderson on kiinni Jorginhossa Firminon prässätessä toista topparia Luizia. Milner ja Wijnaldum tutusti merkkaavat omat pelaajansa Kanteen ja Kovacicin.

Tässäkin näkyy se, kuinka reippaasti Chelsean kenttäpuoliskolle asti Liverpoolin pohjapelaaja parhaimmillaan seuraa vastustajan pelintekijää, jos vastustajakin käyttää kolmen pelaajan keskikenttää eli kuten PSG ja Chelsea nyt esimerkiksi ovat tehneet viimeisimmissä otteluissa Liverpoolia vastaan. Fabinholtakin toki nähtiin tätä samaa ajoittain keskiviikkona kuten edellisen viestini kuvista voi tarkistaa.

Seuraavassa kuvaparissa tulee vielä esille Hendersonin hyvyys vielä Fabinhoon verrattuna tilanteiden tunnistamisessa. Kovacic syöttää alaspäin Luizille. Vielä tässä kohden Jorginho on vapaana Firminon selustassa.

Mutta Henderson tunnistaa tilanteen ja syöksyy kiinni Jorginhoon, jotta tämä ei pääse kääntymään Luizin syötön jälkeen, vaan joutuu kierrättämään uudestaan alakautta.

Chelsean puolustusmuodosta mielenkiintoisin havaintoni oli se, että Sarri oli halunnut joukkueen siirtyvän 4-5-1 muotoon korkeammalla kenttää aiempaan verrattuna. Tässäkin kuvassa Chelsea on puolessa kentässä 4-5-1 muodossa tutumman 4-4-2:n sijaan. Ehkäpä sitten vastustajakin herätti sen verran kunnioitusta, että puolustukseen satsattiin hieman enemmän, koska Hazardkin on kiltisti laskeutunut muotoon sinne mihin pitääkin eli laituriksi keskikentän viiden linjaan eikä luistanut juuri ollenkaan puolustusvelvoitteistaan tässä ottelussa kauden aiempiin otteluihin verrattuna.

Tässä pallo on vielä syvemmällä Liverpoolin alueella ja Chelsea makaa 4-5-1:ssä.

Toisella puoliajalla muoto oli sama, mutta puolustusjaksot pidempiä.

Tosin yhden kerran huomasin kurinalaisuuden puutetta, jota osoitti Kovacic. Sekunti ennen tätä kuvaa hän oli vielä keskikentän linjassa, mutta ryntäsi sitten peittämään Gomezin syöttöä Giroudin rinnalle, jolloin muoto muuttui 4-4-2:een hetkellisesti.
Liverpool loi maalipaikkansa riistojen lisäksi usein myös siten, että se hyödynsi edelleen Chelsean puolustamisen suurinta ongelmakohtaa eli kahden alimman linjan välistä tyhjää tilaa pitkissä ja puolipitkissä palloissa. Huomioin tämän ensimmäisen kerran jo elokuun ensimmäisenä päivänä Arsenalia vastaan pelatussa International Cupin ottelussa, jolloin Arsenalin puolustuslinja lähetti pitkiä palloja Chelsean keskikentän linjan yli Chelsean puolustuslinjan etupuolelle, jossa Özil, Lacazette ja kumppanit ottivat palloja haltuun ja kääntyivät sitten maalia kohti vastassaan vain Chelsean neljän alakerta:

Tässä kuvassa näkyy Sarrin haluaman pelitavan suurin heikkous oikeastaan. Arsenal murtautui parhaiten silloin, kun se pelasi puolipitkän pallon noin puolesta kentästä Chelsean puolustuslinjan etupuolelle ilmassa, jossa ylhäällä olleet Arsenalin pelaajat ottivat pallon haltuun, kääntyivät ja lähtivät hyökkäämään Chelsean neljän linjaa vastaan. Toisin sanoen siirtymävaihe 4-4-2 prässistä 4-5-1 muodostelmaan vaatii vielä hiomista, koska kun Arsenal sai pallon puoleen kenttään ja Chelsea oli edelleen 4-4-2 prässimuodostelmassa, Arsenalilla oli tilaa pelata pallo Chelsean alimman linjan eteen, koska etäisyys puolustuslinjasta keskikentän linjaan oli liian iso. Silloin, kun pallo on syvällä Arsenalin alueella, 4-4-2 prässi toimii, mutta Arsenalin saadessa pallon ylemmäs, puolustuslinja valuu aiemmin alas kuin keskikentän linja ja se luo tiloja vastustajalle, jotka Arsenal pari kertaa hyödynsi vaarallisesti.
Tässä ottelussa Liverpoolia vastaan nähtiin paljon samanlaisia tilanteita, joista muutama esimerkkikuva seuraavaksi.

17. minuutilla Milner saa syötön Wijnaldumilta ja pääsee sitten antamaan vapauttavaa syöttöä jalka vapaana keskiviivan kohdilta. Salah ja Firmino ovat juoksemassa pystyyn Chelsean neljän alakertaa vastaan. Kuvassa näkyy järkyttävän suuri tila kotijoukkueen keskikentän ja puolustuslinjan välissä.

Sen tilan Salah tunnistaa aivan kuten Arsenalin yksilöt jo pari kuukautta sitten. Hän hidastaa, tulee syöttöä vastaan, ottaa pallon haltuun ja luo maalipaikan Firminolle.

Tässä vielä toinen esimerkki toiselta jaksolta. Robertson avaa alhaalta Liverpoolin lyhyen maalipotkun jälkeen...

... Mane voittaa ykköspallon Luizia vastaan, kääntyy ja syöttää Salahille, jonka laukaus blokattiin boksin rajalta. Mutta jälleen hyökkäyksen idea oli sama eli ohittaa Chelsean keskikentän linja korkealla syötöllä.
Lopuksi käyn läpi Chelsean tekemän maalin ja sen, mitä siinä tapahtui.

Azpilicueta on juuri katkaissut puskullaan Liverpoolin hyökkäys-yrityksen. Kakkospallossa on ensimmäisenä sattumalta muuta keskikentän linjaa alemmaksi ehtinyt Kante. Kuten näkyy, Chelsean keskikenttä on taas puhkottu pitkällä pallolla repaleiseksi, mutta Kanten puolustusmoraali ja sisäinen ääni on ajanut hänet muuta linjaa alemmaksi, jolloin hän voittaa tosiaan kakkospallon kahta Liverpoolin pelaajaa vastaan sijoittumisellaan.

Tässä kuvassa Luiz on juuri saanut pallon Kantelta. Alexander-Arnold on lähtenyt seuraamaan Hazardia puoleen kenttään asti. Kovacic on puolestaan vapaana, koska Milner on rynninyt ylemmäksi eikä ole ymmärtänyt menetyksen jälkeen mennä merkkaamaan Kovacicia, joka olisi tarkoittanut juoksua sivuttain keskiviivaa pitkin, vaan on päättänyt vastaprässätä kenties Kloppon haluamalla tavalla välittömästi menetyksen jälkeen pallon pois kotijoukkueelta. Vertailkaa siis Milnerin sijoittumista tässä ja ylemmässä kuvassa. Milner on systeemin uhri ja tekee vain mitä Klopp haluaa eli prässätä pallon pois menetyksen jälkeen vetäytymisen sijaan. Siinä on riskinsä, jos vastustaja osaa pelata taitavasti.

Nuori TAA on seurannut Hazardia jopa Chelsean kenttäpuoliskolle asti. Se avaa massiivisen tilan hänen taakseen, jonka Chelsea pian hyödyntää. Hazard jatkaa pallon yhdellä kosketuksella viereen Kovacicille. Milner on juoksemassa alaspäin kovaa kyytiä Luizin ohitettua hänet syötöllä. Salah on menossa myös alaspäin paikkaamaan puolittain Alexander-Arnoldin jättämää aukkoa.

Mateo pelaa seinän Jorginhon kanssa ja pääsee etenemään kasvot kohti maalia. Hazard on jo hyökkäämässä Alexander-Arnoldin jättämään tilaan, jota Salah ei ole viitsinyt paikata kunnolla, vaan seuraa vain läheltä belgialaisen kipittämistä.

Tässä kuvassa Eden on juuri vapautettu läpi ja katsokaa, kuinka kaukana Salah jo on Hazardin perässä sen sijaan, että hän olisi rinnalla puolustamassa kylki kylkeä vasten. Gomez ei ehdi paikkaamaan, vaan Hazard ottaa fantastisen ensimmäisen kosketuksen oikealla jalalla ja viimeistelee sitten takakulmaan toisella kosketuksella vasurillaan kliinisesti.
Tämä maali muistutti hyvin paljon Alonson ja Pedron juonimaa 1-0 osumaa Arsenalia vastaan. Silloin Willian houkutteli Bellerinin keskiviivalle asti ja Mkhitaryan ei tukkinut syntynyttä tilaa selustassa. Nyt Hazard houkutteli Alexander-Arnoldin jopa yli puolen kentän ja kommunikaatio ei toiminut Liverpoolilla niin hyvin, että Salah olisi oivaltanut tiputtaa tarpeeksi alas ajoissa laidallaan. Jos joku on unohtanut tuon Arsenalia vastaan tehdyn maalin, laitan vielä muistutuksen siitä tekstini loppuun: