FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
18.02.2026 klo 16:53:02 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 47 [48] 49 ... 70
 
Kirjoittaja Aihe: Juventus F.C. 2018/19 Vincere non è importante. E' l'unica cosa che conta  (Luettu 397127 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Musta-valkoautisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juve


Vastaus #1175 : 01.04.2019 klo 15:45:36

No ainakin Kean avaa Ylos ja Hans Nicolussi varmaan nähdään kentällä?

Sczesny - Cancelo - Caceres - Bonucci - De Sciglio - Berna - Emre - Pjanic - Bentancur - Dybala - Kean ?
Dybis on tuskin vielä huomenna pelikunnossa, ja Masa voikin olla pakotettu kolmen alakertaan. Toinen vaihtoehto olisi peluuttaa Canceloa hyökkäävässä roolissa yläoksalla Bernan ja Keanin kanssa. Katkaistaan kuitenkin heti huhut Bernan wing-bäckkeilystä Alex Sandron lepuuttamiseksi tässä hyökki-konkurssissa ;)
BandW

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lena Oberdorf, Pedri


Vastaus #1176 : 02.04.2019 klo 23:17:30

Ei Bernasta varmaan ikinä kehity jalkapalloilijaa, mutta vaarallinen ase se on siitä huolimatta vaikka viimeiset ratkaisut voi olla mitä tahansa. Joku toinen valmentaja voi sen pelin vapauttaa Juvessa ja sitten pääsee useammin vaarallisesti koohottamaan kuten Atletico Madridia vastaan teki.

Vastapainona sitten on se peruspelin paskuus ja mikäli ei loista kentällä niin nähdään usein myös sellaista kuraa kuten Suomea vastaan, kun epäonnistui jokaisessa suorituksessa ekan 25 min aikana.

Jokainen joukkue tarvitsee ratkaisuvoimaa yksilöiltä, etenkin Allegrin Juventus, mutta mitään kehittymisen merkkejä ei ole mistään suuremmasta. Yksilötaitoa Bernalta löytyy ja mielelläni olen väärässä, jos joku toinen valmentaja onnistuu kehittämään kaverista joukkueen avainpelaajan.
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #1177 : 03.04.2019 klo 09:09:11

Bonuccilta melko sakeaa kommentointia eilisen ottelun jälkeen ja sosiaalisessa mediassa saanut täyslaidallisen Juventuksen kannattajilta.
Gaetano

Poissa Poissa


Vastaus #1178 : 03.04.2019 klo 09:33:51

Bonuccilta melko sakeaa kommentointia eilisen ottelun jälkeen ja sosiaalisessa mediassa saanut täyslaidallisen Juventuksen kannattajilta.

Bonuccin luulisi ymmärtävän paremmin että tätä nykyä "mutta" -sanan lisääminen rasismikeskustelussa on yht kuin kerjätä verta nenästä. Kömpelösti sanoiksi puettu nuoren pelaajan ripitys katsojien provosoimisesta on hiton helppo kääntää etusivun lööpiksi "rasistisen huudot Keanen omaa syytä".

Toisaalta Bonucci on poikkeuksellisen huono ihminen antamaan aiheesta neuvoa kun miehen oma trademark-tuuletus on tarkoitettu juurikin häntä/joukkuetta solvaaville  kannattajille + voisinpa vielä väittää että herjat kalpenevat Keanin eilen kuulemille.
bella bambina

Poissa Poissa


Vastaus #1179 : 03.04.2019 klo 10:12:59

Bonuccilta melko sakeaa kommentointia eilisen ottelun jälkeen ja sosiaalisessa mediassa saanut täyslaidallisen Juventuksen kannattajilta.

Se on tiedossa, että bonucci ei ole mikään penaalin terävin kynä. Vittu mikä urpo!

Nyt pitäisi liitolta tulla kovempia sanktioita tämän ilmiön kitkemiseen. Suoraan vaan useampia pelejä tyhjille katsomoille niin loppuisi tämä paska
buono

Poissa Poissa


Vastaus #1180 : 03.04.2019 klo 10:21:40

Bonuccin luulisi ymmärtävän paremmin että tätä nykyä "mutta" -sanan lisääminen rasismikeskustelussa on yht kuin kerjätä verta nenästä.

Kaikki jotka provosoivat vastustajan kannattajia, saavat varmasti välitöntä paskaa niskaansa. Rasistiset huudot menee sitten jo ihan överiksi Alas

Se vihan ja kiihtymyksen tunne mitä tuolla puretaan verbaalisesti, tehdään niillä sanoilla joiden tiedetään eniten loukkaavan kohdetta. Helpoin mutta typerin "reitti" päästä ihon alle Alas

Näin ei saisi olla, mutta en ainakaan mietaana ylläty että näinkin voi käydä kun Kean tuulettaa vastustajan päädyn edessä provosoivasti, eikä se tarkoita se on hyväksyttävää. Koko ajan kuitenkin parempaan suuntaan taidetaan mennä ja sanktioitahan noista annetaan armottomalla kädellä.

Toivottavasti Kean nyt välttyy siltä mitä Balotelli aikanaan sai kokea vieraspeleissä, etteivät rasistiset huudot saa miestä halajamaan Calcion ulkopuolelle :(

Kerjäsinkö itsekin verta nenästä? Näistä rasistisista huudoista on puhuttu useita vuosia, eikä ne katoa sormia napsauttamalla. Pikkuhiljaa se muutos tulee, sakkoja Lahelle!
Musta-valkoautisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juve


Vastaus #1181 : 03.04.2019 klo 10:48:34

Bonuccilta melko sakeaa kommentointia eilisen ottelun jälkeen ja sosiaalisessa mediassa saanut täyslaidallisen Juventuksen kannattajilta.
Allegri veti varsin samoilla linjoilla:
Uutinen
"He shouldn’t have celebrated in that manner – underlined Allegri - he is a young man and he has to learn, but certain things from the crowd also shouldn’t be heard.”


Kai tässä on vähän sellainen ajatus taustalla, ettei rasistien ylimääräinen provosoiminen lisähuuteluun ratkaisumaalin jälkeen ole omiaan esimerkiksi nuorempien katsojien terveemmän katsomokulttuurin edistämiseksi.

Tietysti tässä ajassa suhtautuminen uhrin syyllistämiseen tai myötävaikutuksen tulkittuun vihjaamiseenkaan on hyvin jyrkkä tietyissä teoissa historiallisen painolastin johdosta.

Allegria ja Bonuccia älykkäämmät hahmot ymmärtävätkin välttää väärinymmärretyksi tulemista:

https://www.football-italia.net/136539/chiellini-kean-golden-boy

https://www.football-italia.net/136532/pjanic-cagliari-racism-last-year-too
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #1182 : 04.04.2019 klo 11:09:47

Bonucci on huono pelaaja ja kaiken lisäksi vielä tyhmä.
Sato UltrA

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SaTo, Juventus


Vastaus #1183 : 04.04.2019 klo 16:49:45

https://www.football-italia.net/136599/mandzukic-honoured-new-deal

Meh..
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1184 : 04.04.2019 klo 17:12:51


Vitun vahva eri. 32-vuotiaana olisi voinut lähteä vielä rahastamaan jostain. Nyt luultavasti tiedostaa itsekin, että rooli pienenee, vaikka on silti äärimmäisen käyttökelpoinen ja monipuolinenkin pelaaja.

Saluunan ovet käyvät sen verran tiuhaan, että näitä modernien aikojen seurasotureitakin tarvitaan. Ja ihan pusijengihän tuo olisi, jos sekä Lichtsteiner ja Mandzukic häipyisivät peräjälkeen.
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #1185 : 04.04.2019 klo 17:19:31

Kyllähän tuo ansaitsee näistä joukkueen nykyisistä pelaajista jatkoa sopimukseen, mutta siitä plussa että annettiin vain 2 vuotta. Todennäköistä että kontribuutiota miehestä on joukkueelle vielä noiksi kahdeksi kaudeksi. Valmentajan vastuulla sitten nämä peluutukset.
Musta-valkoautisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juve


Vastaus #1186 : 04.04.2019 klo 18:00:27

Mandzun jatkolle Ylos Kova luu, hieno mies. Tuoppi

Päivän ykkösuutisena tietysti se, että joukkueen mukana treenit veti maailman paras numero 7..



Taustalla esiintyvä kääpiö toki myös.
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #1187 : 07.04.2019 klo 10:09:54



8) Juna ei pysähdy vieläkään
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #1188 : 09.04.2019 klo 06:29:33

Chiellini loukkaantunut harjoituksissa. Saattaa olla pois keskiviikon matsista Ajaxia vastaan :(
bella bambina

Poissa Poissa


Vastaus #1189 : 09.04.2019 klo 14:46:56

Chiellini loukkaantunut harjoituksissa. Saattaa olla pois keskiviikon matsista Ajaxia vastaan :(

Toivotaan tämän olevan savuverho mitä heitellään ennen näitä isoja pelejä :D
Sardinho17

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juventus


Vastaus #1190 : 09.04.2019 klo 16:12:59

Eipä vaan taida valitettavasti olla savuverho. Romeo Agresti twiittailee, notta Chiellini on huomenna varmasti out. Joten ainakin ensimmäiseen osaan Ajaxia vastaan käytössä vain kaksi tervettä topparia, Bonucci ja Rugani. Juuri ,kun ehtiin luulla, jotta saisin katsoa edes yhden Juventuksen UCL-pudotuspelin tällä kaudella täysin selvästä päästä. Bonucci-Rugani toppariparilla siihen ei vaan yksinkertasesti anneta mahdollisuutta. Toivottavasti tämä ei nyt johda sitten siihen, että Allegri istuttaa puolustavamman vaihtoehdon eli De Sciglion oikean puolustajan tontille Cancelon sijaan. Liian varovasti ei voi nyt vaan yksinkertaisesti lähteä vaan rohkeasti hakemaan vierasmaalia/maaleja. Toki Ajaxin vastahyökkäykset voivat olla melkoista myrkkyä Juventuksen tämän hetken puolustukselle, mutta eiköhän tässä nyt ole Allegrin aikakauden aikana ollut jo ihan tarpeeksi näitä yltiövarovaisia first leg-matseja. Näin muuten on kohtuu luottavainen fiilis ja uskon ja toivon, että pahin aallonpohja pelillisesti on tällä kaudella ohitettu ja Juventus tulee keksimään keinot miten tästä otteluparista painellaan jatkoon :)
Musta-valkoautisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juve


Vastaus #1191 : 09.04.2019 klo 16:23:32

Eipä ole valitettavasti olla savuverho.
Korjasin.

E. Melko hessuhopo-tason korjaus kyllä.

Uutinen
1. Szczesny
2. De Sciglio
5. Pjanic
6. Khedira
7. Ronaldo
10. Dybala
11. Douglas Costa
12. Alex Sandro
14. Matuidi
15. Barzagli
17. Mandzukic
18. Kean
19. Bonucci
20. Cancelo
21. Pinsoglio
22. Perin
24. Rugani
30. Bentancur
33. Bernardeschi
37. Spinazzola
41. Nicolussi Caviglia
« Viimeksi muokattu: 09.04.2019 klo 16:33:49 kirjoittanut Musta-valkoautisti »
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1192 : 09.04.2019 klo 17:01:53

Kokoonpanohan on kapteenista huolimatta paljon eheämpi kuin Atleticoa vastaan.
bella bambina

Poissa Poissa


Vastaus #1193 : 09.04.2019 klo 21:38:47

Chiellinin menetys kokoonpanosta on kova takaisku. Toivottavasti tervehtyy kotiotteluun.

Huomioiden Ruganin epävarmat otteet, Bonun sekoilut ja erityisesti kapteenin puuttumisen on odotettavissa että Ajax tekee maalin/maaleja. Toivottavasti Dybala saisi apinan selästä oikeaan paikkaan. Rolle saisi myös pysyä ehjänä. Kean voisi olla kova veto avaukseen, ehkä myös se oikea veto.

Ajax ei erityisesti ole puolustussuuntaan vakuuttanut niin luottavaisin mielin lähden ottelua kohden, että pojat iskevät maalin jos toisen ja homma hoidetaan sitten viimeistään kotona!
Musta-valkoautisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juve


Vastaus #1194 : 09.04.2019 klo 22:26:44

Toivottavasti Dybala saisi apinan selästä oikeaan paikkaan. Rolle saisi myös pysyä ehjänä. Kean voisi olla kova veto avaukseen, ehkä myös se oikea veto.

Ajax ei erityisesti ole puolustussuuntaan vakuuttanut niin luottavaisin mielin lähden ottelua kohden, että pojat iskevät maalin jos toisen ja homma hoidetaan sitten viimeistään kotona!
Berna, Dybala ja Mandzukic ovat kaikki olleet suhteellisen synkässä vedossa, mutta jotenkin lähtisin toivepohjalta siitä, ettei Rolle-Mandzu-Dybalaa enää. Costastakin varmaan lähtisi sellainen joku puoli tuntia tehokasta, joten loppuun on sitten lyödä hyökkäysvoimaa.

Tärkein ratkaisu keskikentällä, jossa valinta käydään dynaamisen ja kokeneen vaihtoehdon välillä.

Eniten omaa luottoa herätti Masan päätelmä siitä, että tässä pitää lähteä hyökkäämään ja hakemaan maaleja, eikä tasapelityytyväiselle rinkirunkkaukselle ole sijaa.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1195 : 09.04.2019 klo 22:29:01

Bernan synkälle vedolle Atleticoa vastaan. Ylos

Toki tuosta on tovi aikaa, mutta Serie-pelien lataus nyt on kaikilla pielessä. Silti Mandzulla ja Dybalalla on mennyt vielä vähän pidempään...
divin codino

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Artist Formerly Known as #33


Vastaus #1196 : 10.04.2019 klo 10:51:59

Eniten omaa luottoa herätti Masan päätelmä siitä, että tässä pitää lähteä hyökkäämään ja hakemaan maaleja, eikä tasapelityytyväiselle rinkirunkkaukselle ole sijaa.

Eikös Masa heittänyt ihan samat jargonit ennen ensimmäistä Tico-peliä? Uskoisin MdS:n ja Samin olevan tänään avauksessa, ja se kertoo kaiken siitä, kuinka tosissaan Juve lähtee maaleja hakemaan. Mukavaa olisi olla väärässä!

Voittohan Amsterdamista pitää ottaa, koska ihan eri palkkabudjeteilla operoidaan.
Fantôme

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bianco che abbraccia il nero.


Vastaus #1197 : 10.04.2019 klo 11:01:16


Voittohan Amsterdamista pitää ottaa, koska ihan eri palkkabudjeteilla operoidaan.

Nuff said.
buono

Poissa Poissa


Vastaus #1198 : 10.04.2019 klo 11:49:45

Uskoisin MdS:n ja Samin olevan tänään avauksessa, ja se kertoo kaiken siitä, kuinka tosissaan Juve lähtee maaleja hakemaan. Mukavaa olisi olla väärässä!

Omissa soi väkisinkin jos kentällä BoBon-Rugani-Khedira.. Sciglio nyt ihan solid alaspäin, Pjanicin tarkotus ei oo pulustella, Matuidiko siellä sitten takakarvailee pitkin kenttää.. Chiellinin poissaololla iso merkitys.

Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1199 : 10.04.2019 klo 12:26:08

Vastaiskupelihän tämä tulee Juvelle olemaan. Ajax ei bussita - varsinkaan kotona - vaikka altavastaajana pelaakin.

Tämä puoltaisi Canceloa oikealle, samoin Costa varmaan vaihdetaan sisään hyvissä ajoin jos peli on 0-0.

Muuten aika sama esim. keskikentän koostumuksen kanssa; Bonuccista ja Pjanicista se homma lähtee ylöspäin ja siihen tarvitaan turvamiestä ympärille. Eilen oli hienoa katsoa Spurs-City-pelissä, kun Can ja Matuidi... eikun siis Sissoko ja Wanyama pistivät johtoasemassa tikitakaajat taskuihinsa.

 
Sivuja: 1 ... 47 [48] 49 ... 70
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa