FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
26.09.2025 klo 19:08:16 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 89
 
Kirjoittaja Aihe: AS Roma 2018/2019 - Voglio solo star con te  (Luettu 310927 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Arrabbiata

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #375 : 19.09.2018 klo 10:58:25

Löytyiskö illan peliin jotain striimiä mistä voisi väijyä bernabeun kevyttä kärsimysnäytelmää?
Shitmorelle kun en laita penniäkään.👍😁
Boscaiolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I Lupi


Vastaus #376 : 19.09.2018 klo 13:22:31

https://www.football-italia.net/128173/zaniolo-set-madrid-start

Aika kova veto EDFltä jos uutinen kutinsa pitää
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #377 : 19.09.2018 klo 13:56:35

Aika kova veto EDFltä jos uutinen kutinsa pitää

Vaikuttaisi vähän sellaiselta "all-in" vedolta? Onnistuessaan tosin tuolla keräisi aika monta mandariinia koriinsa.

BOCA TAMPERE

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Unico Grande Amore,Boca Juniors,Ilves,Melde


Vastaus #378 : 19.09.2018 klo 19:25:32

Löytyiskö illan peliin jotain striimiä mistä voisi väijyä bernabeun kevyttä kärsimysnäytelmää?
Shitmorelle kun en laita penniäkään.👍😁

Redditista tulee löytymään montakin hyvää striimiä. Jos ei muuten löydä niin Googleen:Soccer live Reddit.

Masennus on ollut niin syvä ettei ole pystynyt edes kirjoittamaan mitään asiasta. Edelleen sitä mieltä että Radjan lähdöllä ryssittiin kaikki. Tän hetkisen joukkueen toiminnassa ei ole mitään balanssia eikä tarpeeksi pelillistä johtajuutta( #16:lla liikaa omilla harteillaan). Ale on huumorimiehiä. SES äkkiä pois. Aargh. Tuskaa. Se semmoinen klisee kuin vakiokokoonpano olisi syytä löytää ja äkkiä. Tällä hetkellä ei mitään järkeä valmennuksessa eikä kentällä. Ugh. Jatkan lukemista.
punta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: kuu päivällä


Vastaus #379 : 19.09.2018 klo 21:07:12

Zaniolo avauksessa Tuoppi
V.Jano

Paikalla Paikalla


Vastaus #380 : 19.09.2018 klo 21:53:05

Jännä nähdä, kuinka joukkue pystyy käsittelemään ennakkosuosikkiasemansa tänään.
Carlos83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves


Vastaus #381 : 19.09.2018 klo 21:57:52

Huhuh, ei voi tänään EDF:ää ainakaan munattomuudests syyttää.
Herstein

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Heitto


Vastaus #382 : 19.09.2018 klo 23:20:24

Ei tuossa pelissä tunnu olevan päätä eikä häntää. Di Francescon kello kyllä tikittää, melkein voisi Monchi huomenna tappiosta toivuttuaan vaikka pirauttaa Contelle ja kysellä, josko muutto ikuiseen kaupunkiin kiinnostaisi.
Kepola

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, Villarreal CF


Vastaus #383 : 19.09.2018 klo 23:54:15

Saattoi olla Marianon äskeinen maali jopa yksi tärkeimmistä maaleista Roman tulevaisuuden kannalta.

Itsellä oli tänään peloissa (toiveissa..) jopa joku 5-0 tai 6-0 murskajaiset, mutta siihen ei ihan päästy Realin surkean viimeistelyn takia.

Meinasi muuten lentää maidot näppikselle Schickkn vasemman jalan viimeistelystä. :)

Ens viikolla tätä laivaa johtaa onneksi joku muu nimi! Olkoon sit Conte tai joku kuka on elämässään hyökkäyspeliä pystynyt organisoimaan..
Furius

Poissa Poissa


Vastaus #384 : 19.09.2018 klo 23:59:15

Hyökkäyspelissä tänään pisti silmään ennemminkin luokattomat pallolliset yksilösuoritukset kuin jokin taktisen ulottuvuuden puuttuminen. Ja yksilötasolla Real on monta pykälää Romaa kovempi, ikävä kyllä.

De Rossilta ja Olsenilta hyvä peli molemmilta. Ei siinä, muuta positiivista en juuri löydä.
He hates Tottenham

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: calcio


Vastaus #385 : 20.09.2018 klo 00:02:15

Surullista on tämän hetkinen touhu. Ei ollut Romasta mihinkään haastamaan Realia, mutta toisaalta olisiko edes kovin taikurikaan saanut Roman tämän hetkisestä kovin keskinkertaisesta jengistä paljonkin enemmän irti tänään? Olsenilta hyvä peli sentään, olisi voinut hyvin päättyä vaikka 7-0 ilman ruotsalaista.
Carlos83

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Giallorossi, Ilves


Vastaus #386 : 20.09.2018 klo 00:02:45

Numeroiden valossa melko odotettu tulos Madridista, mutta eihän tämä EDF:n projekti nyt hyvältä vaikuta.

Daniele tekee kentällä minkä voi, mutta kun joutuu koko ajan paikkaamaan puolustuksen mokia, niin väkisinkin joutuu myös rikkomaan, joskus pahoissakin paikoissa.

Olsenilta niinikään mukiinmenevä esitys. Ruotsalainen torjui hienosti Iscon ja Asension lähietäisyydeltä tulleet yritykset ja vaikka olikin avausmaalissa vähän heikosti sijoittautunut, saa Robin ainakin meikäläiseltä puhtaat paperit.

Perottin paluu pelaavaan kokoonpanoon on iloinen asia, mutta kun kaikki muut kenttäpelaajat suorittavat jatkuvasti alakanttiin, alkaa katse väkisin kääntyä valmennuksen suuntaan.

Kaiholla muistelen aikaa, jolloin DDR piti oman kenttäpuoliskon hommat kuosissa esimerkillään ja lisäksi Totti dominoi toisella puolen keskiviivaa. Ei sitä oikein tajunnutkaan silloin, kuinka onnekas sitä oli saadessaan nähdä nuo kaksi samaan aikaan punakeltaisissa.

Daniele muuten ohitti Tottin tänään Roman paidassa pelattujen CL-otteluiden määrässä. Grazie, Capitano!
Azzurri #5

Poissa Poissa


Vastaus #387 : 20.09.2018 klo 00:10:40

No jaa, minusta alkukausi on mennyt suurinpiirtein odotusten mukaan. Vanhan toistoa, mutta suurin osa avaavista tai sitä lähellä olevista pelaajista ovat hyvää keskitasoa (El Shaarawy, Under, Pellegrini, Cristante, Fazio, Olsen). Puhumattakaan vaihtopenkistä. Osa toki potentiaalisia laatupelaajia vuoden parin päästä sitten jälleen jossain toisessa seurassa.

Realistista on odottaa taistelua viimeisestä UCL-paikasta.
Liberchies

Poissa Poissa


Vastaus #388 : 20.09.2018 klo 00:25:07

Mikä on kun nelisilmä ei saa hommaa toimimaan yhtään? Isojen pelaajien: Nainggolanin, Strootmanin ja Alissonin lähdöt tietysti rokottavat paljon ja joukkue on juuri nyt huonompi kuin viime kaudella. Äijiä seisoskelee puolustuksessa pujottelukeppeinä, eikä hyökkäyksissä ei ole idean häivää, tai ne kaatuvat luokattomiin ratkaisuihin. Keskinkertaisten Perottin ja SESin lisäksi laituriosasto koostuu 12-vuotiaista. Dzekon kirittäjä on yhtä kliininen kuin intialainen yleinen vessa ja kaikki pelintekovastuu, sekä puolustaminen, on eläkeikää lähentelevän De Rossin harteilla.

Materiaali on laajudestaan huolimatta kovin kepoista. Huippuyksilöt ovat selvästi uransa ehtoopuolella ja korvaajat ovat vielä pari kautta raakileita. Muut edustavat solidia keskitasoa. Ei ole helppo homma EDF:llä, mutta toisaalta itsepähän on joukkuetta kaljun siirtovelhon kanssa koonnut.

Antaisin nelisilmälle kuitenkin vielä aikaa kääntää kurssi kohti vakuuttavampia peliesityksiä ja voittoja. Jos ei vuoden vaihteen hujakoilla sarjasijoitus ole top neljässä, niin Contea sisään, vaikka Monchin pitäisi reppuselässä kantaa.
Melieber

Poissa Poissa


Vastaus #389 : 20.09.2018 klo 00:43:14

Vaikea uskoa että potkut tulisi vielä. Tässähän on tämä tietyllä tavalla "uusi projekti" alkuvaiheissa ja viime kaudenkin tulokset mahtavia. Tän päivän peli ei ollut kovin hyvä ja viime aikoina toki ollut muutenkin vähän sekavaa touhua, mutta ei se nyt niiiiin paskalta mun mielestä näytä. Tänään vastustaja oli todella hyvä. Olsen pelasti rumemmat lukemat. Patrikki voisi kyllä mennä talvella lainahommiin. Vaihtuvuus ollut kuitenkin niin suurta että ottaahan se aikaa yleensä. Eteenpäin sano mummo lumessa.
Arrabbiata

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma


Vastaus #390 : 20.09.2018 klo 00:54:48

Striimi löytyi joten voi pelistäkin jotain sanoa.
Odotetunlainen tulos vaikka parasta sitä aina toivoo. Parit Risut ja ruusut:
Olsen torjui kaiken mitä nyt torjuttavissa oli eli antaisin svedulle puhtaat paperit.
 DDR raatoi ja paikkasi muiden virheitä.
Fazio triplarisu, walking dead. Vähintään kuukaudeksi penkille etsimään vaikka omia peukaloitaan.
Schick ilmeisesti jätti aivonsa trigoriaan? ei voinu ku seinille huudella sen ajan kun tseekkinen hörhöili kentällä. Olen huolestunut miehen toiminnasta.
Toivon että EDF nyt vetäisi puvuntakistaan jonku maagisen peli-idean tai vaikka jäniksen. Tätä tämän kauden touhua kun ei vaan pysty ilman tonnin seteli ilmettä katsomaan.
Lisäksi olisi hirmu kiva löytää toppari jostain joka olisi hyvä jalalla ja osaisi avaa peliä.
Bimbo d'Oro

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Associazione Sportiva Roma, Los Angeles Lakers


Vastaus #391 : 20.09.2018 klo 06:54:41

Oli tuo aika masentava lopputulos taas. Peli ei aivan koko ajan näyttänyt ihan hirveältä, mutta on tuo puolustus niin auki, että tuon tason jätkät kuin mitä Realilla on löytävät siitä aivan liikaa tilaa. Sitten kun Romalla viimeiset ratkaisut niistä muutamista hyvin rakennetuista paikoista olivat luokkaa Schick, niin ei Realin haastamisesta paljon tarvinnut haaveilla. Olihan siinä pari oikeasti hyvääkin paikkaa mistä olisi edes sen säälimaalin voinut raapia, mutta kun ei niin ei.

Ei tässä oikein tiedä mitä ajatella. Peleissä on hyviäkin hetkiä ja jaksoja, mutta sitten paikoissa joissa peliä ratkotaan murenee taso kummassakin päässä.
Boscaiolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I Lupi


Vastaus #392 : 20.09.2018 klo 10:11:12

Mitä v#ttua Faziolle on tapahtunut yhden kesän aikana, on kyl niin ulkona pelistä. Ei vahvistaisi edes TPKta tällä hetkel.
Eikä Kolarovin touhussakaan paljoa kehuttavaa ole ollut.

Pellegrini oli hyvä tultuaan kentälle, sille peukku.
Auts

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: As Roma


Vastaus #393 : 20.09.2018 klo 12:59:17

Keskikentältä puuttuu prässi kokonaan, joka ikinen joukkue juoksee sen läpi. Viime kaudella sentään Strootman ja Nainggolan tarjosivat jonkinlaista kontrollia/pelikatkoja. De Rossi ja Nzonzi samaan aikaan kentällä ei kykene korkeaan prässiin, vauhti ei heillä todellakaan riitä.

Kaikki farssin ainekset on kyllä kasassa, vaikka tuskinpa Madridista pisteitä oli muutenkaan odotettavissa. Ensi viikonlopun derby päättänee Di Francescon kohtalon.
Kepola

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AS Roma, Villarreal CF


Vastaus #394 : 20.09.2018 klo 15:24:15

Mitä v#ttua Faziolle on tapahtunut yhden kesän aikana, on kyl niin ulkona pelistä. Ei vahvistaisi edes TPKta tällä hetkel.

(Rahakkaampi) jatkosopimus? Se on aika usein näille Etelä-Amerikan miehille hyvä syy ottaa vähän rennommin sen jälkeen.
shots

Poissa Poissa


Vastaus #395 : 20.09.2018 klo 15:59:07

Lainaus
Roma has faced 102 shots against them in 5 games, 36 of them has been on target.

Robin Olsen has made 26 saves in those 5 games. He has the most saves in the Champions League and second most saves in Serie A.

What is the Roma defence actually doing? These are some weird numbers for a top club.

https://twitter.com/SwedeStats/status/1042758977560473600

Järjetön määrä vetoja omaan päähän :(
Ameobi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Futis


Vastaus #396 : 20.09.2018 klo 16:08:26

Real paukutti noista maalia kohti ison osan eli 11 vetoa. Serie A:ssa Roma on laukonut maalia kohti 36 kertaa neljässä ottelussa, joten kova tilasto myös hyökkäyspäähän.

Paskaa puolustamista, mutta myös viimeistelyä.
La Magica Roma

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bajen


Vastaus #397 : 20.09.2018 klo 16:15:04

Olsen on hyvä torjuja mutta kyllähän tuo oman pään pelaaminen jalalla on täysi katastrofi ja aikapommi kuten eilenkin taas nähtiin. Jokainen kyläseurakin tietää jo prässätä ylhäältä teknisesti kyvytöntä puolustusta ja maalivahtia. Sijoittuminen on korkeintaan keskinkertaista, polskia huonompaa joka tapauksessa. Johtajuutta ei ruotsalaiseen tyyliin ole paljoakaan. Ihme jos toisen kauden seurassa aloittaa maalilla.

Pellegrini ei ollut hyvä, vaan taas hyvin flegmaattinen ja paikassa mistä piti vetää niin yritti kalastella pilkkua. On kyllä kaukana Sassuolon tasostaan mistä päästää ongelmaan, että miksi pelaajat vain taantuvat Romassa. Kaikki terävyys ja oikeat viimeiset ratkaisut puuttuvat. Syvyyttä joukkueessa ei ole lainkaan, johtajuus ja grinta myytiin pois. Bosnian hujoppi ei pääse paikoille ja pelisysteemi oli Underin taidon varassa, joka Realin avoimien ovien leppoisan mentaliteetin ansiosta pääsi esiin mitä ei sarjassa tapahdu koska tilaa ja aikaa ei ole.

Pelottaa tuo kärjen tilanne, koska sen ratkaisuun tarvitaan paljon rahaa. Schick ei ole ratkaisu ja yhden maalin Dzeko on jo uransa viimeisillä henkäyksillä.

Ostettiin penkkiveikkoja ja potentiaalia, jota ei osata kasvattaa + hurri, joka on väärässä maassa, ei Italiassa pelkät torjuntataidot riitä.

Onkohan Monchi vaarassa jos potentiaalia ei saada myyntikuntoon kesään mennessä? Muuten nimittäin tulee melkoiset tappiot.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #398 : 20.09.2018 klo 16:15:32

"What is the Roma defence actually doing? These are some weird numbers for a top club."
Tässä sitä onkin...

Vaikka keskikenttä ja hyökkäys ovat olleet hukassa, staattisia ja laiskoja varsinkin pallottomana, niin siitä huolimatta kuvaavin ongelma on se, että puolustus peli on käytännössä olematonta. Pelaajien etäisyydet ovat pitkiä, kukaan ei tunnista missä pelikaverit menee, pelin avaaminen on heikkoa, miesmerkkauksessa tulee toistuvia virheitä ja ennen kaikkea tuntuu ettei kukaan pysty lukemaan peliä alkuukaan.

Osassa syynä voi olla Alissonin tuoman dominanssin puuttuminen, mutta se ei selitä näin kokonaisvaltaista sekoilua. Koko ensisijainen puolustulinja on pysynyt viime kaudesta kasassa, ainoastaan Marcano, Santon, Luca Pellegrini ovat uusia, jotka ei tosin juuri ole pelannut. Karsdorpinkin voi laskea lähes uudeksi, mutta joukkueen pelitapa pitäisi olla aiempia mainittuja tutumpi ja mieshän onkin esiintynyt ihan ok niillä minuuteilla millä on. Jos nyt isoja muutoksia kokenut hyökkäys ja keskikenttä sakkaa, niin siihen voidaan osoittaa melko näkyviä syitä. Mutta kun stabiilina pysynyt, melko kokenut puolustuslinja on kuin kasa päättömiä ja vammaisia kaneja, niin on jo kohtuutonta edes puhua muista osa-alueista.

Roman puolustus on tällä hetkellä yhtä kuin Daniele De Rossi. Kun veteraani pelataan loppuun ennen joulua, niin sitten se saatanan hupi vasta alkaakin.

Boscaiolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I Lupi


Vastaus #399 : 20.09.2018 klo 16:35:05

Pellegrini ei ollut hyvä, vaan taas hyvin flegmaattinen ja paikassa mistä piti vetää niin yritti kalastella pilkkua.

Roman peli parani hyökkäyssuuntaan Pellegrinin tulon myötä. On kuitenkin se pelaaja ketä pystyy antaa vapauttavia syöttöjä ja pelikäsitys on hyvä.
Esim, pallosta ylijuoksu mistä Shick pääsi laittaa parastaan.
 
Samaa mieltä että teki väärin kun koitti kalastella pilkkua, vaikka ei siitä hidastuksia tainnut tulla, oliko sit rikettä vai ei.

 
Sivuja: 1 ... 15 [16] 17 ... 89
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa