Crusty
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, Spurs & kalinat
|
 |
Vastaus #75 : 13.08.2007 klo 22:32:26 |
|
Borat bongattu myöhään lauantaina seutulan kentältä. Osti pari donitsia kaverinsa kanssa 
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #76 : 17.08.2007 klo 20:37:26 |
|
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #77 : 23.08.2007 klo 00:15:05 |
|
|
|
|
|
|
John Rambo
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen seksikkäin
|
 |
Vastaus #78 : 03.09.2007 klo 23:41:50 |
|
lauantaina nuorten maajoukkueen piikissä Skotlantia vastaan. Haluaisin muuten the Wolfin näkemyksen Sadikista, mitä mieltä?
|
|
|
|
|
APOPHIS
Poissa
Suosikkijoukkue: Crystal Palace, FC Lahti
|
 |
Vastaus #79 : 07.09.2007 klo 19:21:32 |
|
Mikäs Boratin sopparin tilanne on? Meinaan vaa ettei kauen päätyttyä Mursu kaappaa mukaansa.
|
|
|
|
|
Kilhammer
Poissa
|
 |
Vastaus #80 : 07.09.2007 klo 19:25:34 |
|
Mikäs Boratin sopparin tilanne on? Meinaan vaa ettei kauen päätyttyä Mursu kaappaa mukaansa. Sopimus loppuu 2008 päätteeksi ja siihen päälle on optio.
|
|
|
|
|
APOPHIS
Poissa
Suosikkijoukkue: Crystal Palace, FC Lahti
|
 |
Vastaus #81 : 07.09.2007 klo 20:01:06 |
|
Hyvä niin 
|
|
|
|
|
Sitruuna
Poissa
|
 |
Vastaus #82 : 10.09.2007 klo 11:37:13 |
|
lauantaina nuorten maajoukkueen piikissä Skotlantia vastaan. Hyvin tunti peli menneen. Tehot 1+1 
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #83 : 20.09.2007 klo 21:42:41 |
|
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #84 : 06.10.2007 klo 13:06:11 |
|
ESS:n mukaan Borattia viedään jo tämän kauen jälkeen ulkomaille  . No totuttuun tyyliin ainakin rahaa on tulossa ja paljon, koska Boratin sopista on vielä vuosia jäljellä. e. Avausviestille huutonaurua  :keskari:
|
|
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #86 : 12.10.2007 klo 07:46:32 |
|
Sadik valmis isommille kentille
FC Lahden hyökkääjälupaus antoi rukkaset Italiaan ja Norjaan
ESS–Veli-Pekka Paavola
Mainion kauden FC Lahdessa ja Suomen 21-vuotiaiden maajoukkueessa pelannut Berat Sadik on lähtökuopissa. Mieli palaa Euroopan ammattikentille, siirto voi tapahtua jo tammikuussa, kun siirtoikkuna seuraavaksi aukeaa.
– Jos hyvä tarjous tulee, niin varmasti lähden. Mielenkiintoa tuntuu olevan, ja sain viime kesänä jo muutaman konkreettisen tarjouksen. Haluan kuitenkin pelata kauden loppuun FC Lahdessa, joten hylkäsin ne tarjoukset, Sadik kertoo Pajulahdessa, jossa hän valmistautuu Suomen alle 21-vuotiaiden EM-karsintapeliin Sloveniaa vastaan. Ottelu pelataan lauantaina Lahden Hiihtostadionilla.
– On hieno päästä pelaamaan kotiyleisön edessä. Olen pitkään odottanut tätä ottelua, Sadik sanoo.
Tarjouksia
Euroopan ammattilaisseurojen vakoojat ovat kirjoittaneet Sadikin nimen isoilla kirjaimilla mustiin kirjoihinsa. 21-vuotias hyökkääjä on kuulunut FC Lahdessa ja maajoukkueessa avainpelaajiin.
Sadik sai viime heinäkuussa selvät tarjoukset Norjasta ja Italiasta, mutta antoi vielä rukkaset.
– Italian serie A:sta tuli yksi tarjous, samoin Norjan pääsarjasta, mutta en halunnut vielä tarttua niihin, Sadik kertoo.
Moni suomalaispelaaja on yrittänyt Norjan kautta suuremmille kentille, mutta Sadik ei lähde sille reitille. – En usko, että norjalainen pelitapa sopii minulle. Se on samanlaista pitkää palloa kuin viime kaudella KuPSissa, en tykkää siitä.
Sopiva aika
Sadik pelaa toista kauttaan liigassa, ja jälki on ollut komeaa. 192-senttinen hyökkääjä on iskenyt yhdeksän maalia ja syöttänyt viisi. 14 pistettä tehopörsissä riittää liigassa kakkossijaan, edellä vain tuttu hyökkääjäkaveri Rafael, 13 maalia ja neljä syöttöä.
– Olen tyytyväinen, vaikka tehot voisivat olla vieläkin paremmat. Tilaston kakkossija kertoo kuitenkin onnistumisesta, Sadik kertoo.
Omasta mielestään hän on valmis siirtymään isommille kentille.
– Uskon niin. Mikään pakko ei ole lähteä, mutta jos riittävän hyvä tarjous tulee, niin tartun haasteeseen, hän lupaa.
Italia ja Hollanti ovat nuoren miehen mielessä, mielenkiintoa on osoitettu myös Kreikasta.
– Onhan noita kyselä tullut. En ole tehnyt mitään varsinaista agenttisopimusta, mutta pari agenttia välittää minulle tietoja kyselyistä, Sadik kertoo.
FC Lahden kannalta olisi suotavaa, että Sadik lähtisi juuri ulkomaille, ja vaikka tammikuussa. Sadikilla on nimittäin sopimus FC Lahden kanssa vielä ensi kaudesta, joten FC Lahti kuittasi lähdöstä kunnollisen siirtosumman.
Hieno startti
Suomi on aloittanut nuorten EM-karsinnat loistavasti. Kahden kierroksen jälkeen Suomi on lohkokärjessä täydellä potilla voitettuaan Tanskan ja Skotlannin. Kotiottelusta Sloveniaa haetaan kolmatta voittoa.
– Joukkue on pelannut hyvin. Kukaan ei odottanut meiltä mitään, mutta me itse uskoimme koko ajan mahdollisuuksiimme, Sadik kertoo.
Slovenia on aloittanut karsinnat voitolla ja tasapelillä. – En tiedä Sloveniasta juuri mitään, mutta tässä ehditään pitää palaveria ja tutustua vastustajaan, Sadik luottaa.
Vaikka kotimainen kausi veteleekin viimeisiään, Sadik ei ehdi lepäämään. EM-karsinnat jatkuvat ensi viikolla Liettuassa, ja ennen marraskuun kotipelejä joukkue pitää kahden viikon leirin Vietnamissa.
|
|
|
|
|
Stifler
Poissa
|
 |
Vastaus #87 : 12.10.2007 klo 07:49:23 |
|
Ei lähde Norjaan ja siirron sattuessa rahaakin tulossa. Positiivista 
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #88 : 12.10.2007 klo 08:22:44 |
|
Norjan sarjat on Sadikille lampaantissejä. Italian Serie A:ta kohti ja ~ Miljoona €uroa kun saadaan niin tyytyväinen voi olla. Boratille aina 
|
|
|
|
|
Pachinko
Poissa
Suosikkijoukkue: Gorilla gorilla gorilla
|
 |
Vastaus #89 : 12.10.2007 klo 11:24:50 |
|
FC Lahden kannalta olisi suotavaa, että Sadik lähtisi juuri ulkomaille, ja vaikka tammikuussa. FC Lahden kannalta voisi tietysti olla ihan suotavaa sekin, että Sadik jatkaisi samaan malliin kilvoitellen ensi kaudella Rafun kanssa tasapäisesti liigan maalikuninkuudesta  Mutta mikäs siinä, riittävästi rahaa pöytään vain ja poika Italiaan 
|
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #90 : 12.10.2007 klo 11:45:53 |
|
Lahen ja suomalaisen seurajalkapallon kannalta olisi hyvä, että jos Berat ei lähde tammikuussa niin kirjoittaisi Lahen kanssa pitkän sopimuksen, koska kuitenkin joskus lähtee.
Tosin jos Lahti on saanut myytyä Njazi Kuqinkin niin ei parempien pelaajien kauppaamisessa pitäisi mitään hätää olla.
|
|
|
|
|
Jones
Poissa
Suosikkijoukkue: FCL
|
 |
Vastaus #91 : 12.10.2007 klo 11:57:12 |
|
Ainoastaan kunnon summalla ulkomaille. Muuten mielellään näkisin vielä ainakin yhden kauden Borattia Lahden paidassa. Ensi kaudella voisi tykittää vielä tehokkaammin maaleja.
|
|
|
|
|
jaanu$
Poissa
Suosikkijoukkue: Tiiseli since 4eva
|
 |
Vastaus #92 : 12.10.2007 klo 12:07:23 |
|
Niin minkäköhänlainen tuo +1 tuossa kaksvuotisen sopimuksen perässä on? Ja kuinka pitäviä nää optiot ylipäänsä on? Mun mielestä Boratin sopimuksen voisi tarkastaa jo kauen jälkeen. Ens syksynä voi Italia kiillellä jo sevverta voimakkaasti Boratin silmissä, että unohtaa nimesä kirjottaa.
|
|
|
|
|
Johtaja Calu
Poissa
Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Eemeli Virta
|
 |
Vastaus #93 : 12.10.2007 klo 13:01:08 |
|
Niin minkäköhänlainen tuo +1 tuossa kaksvuotisen sopimuksen perässä on? Ja kuinka pitäviä nää optiot ylipäänsä on? Mun mielestä Boratin sopimuksen voisi tarkastaa jo kauen jälkeen. Ens syksynä voi Italia kiillellä jo sevverta voimakkaasti Boratin silmissä, että unohtaa nimesä kirjottaa.
Eikö silloin sopimuksen julkasun yhteydessä sanottu että seuralla on normaalin 2-vuotisen sopimuksen lisäksi vielä kaudeksi 2009 yksipuolinen optio, elikkä nimeä lappuun jo nyt, niin ei voi ensi kauenkaan jälkeen lähteä ilmasiksi. Ihanne tilanne olisi että Borat tykittäisi maaleja Lahen riveissä vielä ensi vuonna, ja sen jälkeen lähtisi isoa korvausta vastaan €urooppaan
|
|
|
|
|
siffo
Poissa
Suosikkijoukkue: lahelaiset
|
 |
Vastaus #94 : 12.10.2007 klo 14:04:12 |
|
Eikö silloin sopimuksen julkasun yhteydessä sanottu että seuralla on normaalin 2-vuotisen sopimuksen lisäksi vielä kaudeksi 2009 yksipuolinen optio, elikkä nimeä lappuun jo nyt, niin ei voi ensi kauenkaan jälkeen lähteä ilmasiksi. Ihanne tilanne olisi että Borat tykittäisi maaleja Lahen riveissä vielä ensi vuonna, ja sen jälkeen lähtisi isoa korvausta vastaan €urooppaan
Tämä olisi kyllä se ihannetilanne. Jos Borat kuitenkin lähtee tammikuussa, niin silloin saadut rahat olisi kyllä syytä käyttää nyt mitalijoukkueen rakentamiseen kun velatkin on kuitattu jo aikoja sitten. Peruspalikat on kunnossa ilman Borattiakin, vaikka kyllä mielellään näkisin miehen vielä Lahen paidassa ens kaudella 
|
|
|
|
|
Juhani Kontiovaara
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU ja Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #95 : 12.10.2007 klo 15:49:49 |
|
Olin juuri tulossa kirjoittamaan, että saludoilla Ruotsiin, mutta näköjään ei tarvinnut.  Toki myös "tehopörssille:" 
|
|
|
|
|
Grorudil
Poissa
|
 |
Vastaus #96 : 12.10.2007 klo 22:06:30 |
|
Tämä olisi kyllä se ihannetilanne. Jos Borat kuitenkin lähtee tammikuussa, niin silloin saadut rahat olisi kyllä syytä käyttää nyt mitalijoukkueen rakentamiseen kun velatkin on kuitattu jo aikoja sitten. Peruspalikat on kunnossa ilman Borattiakin, vaikka kyllä mielellään näkisin miehen vielä Lahen paidassa ens kaudella  no vastahan niitä uusia velkoja tehtiin viime kaudella, joten maltti on valttia lahen ens kauen joukkueen rakentamisessa. Toki maholliset lähtevien pelaajien tekemät aukot tulee tilkitä.
|
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #97 : 14.10.2007 klo 09:57:35 |
|
FC Lahden Sadik korjasi lehtijuttuja
FC Lahden hyökkääjä Berat Sadik kertoi Urheiluviikolle, että lehdissä on ollut vääriä tietoja hänen siirtokuvioistaan.
Perjantaina levisi tieto, jonka mukaan Sadik olisi saanut kesken kauden tarjouksia Norjan ja Italian liigaseuroilta. – Minun pitää korjata se, että kyseessä ei ollut Serie A:ssa pelaava joukkue. [Toiminnanjohtaja Jussi] Lumio voi kertoa asiasta tarkemmin, jos haluaa, Sadik sanoi.
Lumio ei halunnut kertoa yksityiskohtia Sadikin tilanteesta. Hän kuitenkin vahvisti Urheiluviikon haastattelussa, että nuorukainen on herättänyt ulkomaalaisten seurojen kiinnostuksen. – En ala nimeämään joukkueita, mutta hänestä ollaan kiinnostuneita useammassa paikassa, kuten esimerkiksi Italiassa, Lumio sanoi. Tulipa yllätyksenä : 
|
|
|
|
|
JTR
Poissa
Suosikkijoukkue: KISSA KAHVIO
|
 |
Vastaus #98 : 22.10.2007 klo 15:05:22 |
|
Boratti lähtee, varma tieto.  Ei kuulemma suostu menemään mihinkään vittudivariin vaan haluaa ulkomaille nimenomaan pääsarjaseuraan.
|
|
|
|
|
Lounasseuralainen
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Lahti
|
 |
Vastaus #99 : 22.10.2007 klo 16:17:16 |
|
Boratti lähtee, varma tieto.  Ei kuulemma suostu menemään mihinkään vittudivariin vaan haluaa ulkomaille nimenomaan vaihtopenkille.
|
|
|
|
|
|
|
|