FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
16.10.2025 klo 08:31:15 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 34
 
Kirjoittaja Aihe: POJAT 2019 | Tampereen Pallo-Veikot  (Luettu 261797 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
zema

Poissa Poissa


Vastaus #475 : 25.05.2019 klo 08:15:45

Oletteko muuten harkinneet markkinoinnin kohdistamista Tampereen yliopistoon?

Jos puhut Tammelan Voiman toiminnasta, niin vastaan näin:

TV ei ehkä varsinaisesti markkinoi itseään. Me pyrimme toimintaan, jossa on oma tunnistettava arvopohjansa. Esimerkkeinä vaikka vegaaniset ruokakojut, punainen kortti rasismille -hankkeet, katsomodemokratia (kukin saa kannattaa oman tapansa kautta). Äärioikeistoa emme diggaa ja väkivaltaan, vihapuheeseen ja rasismiin sovelletaan nollatoleranssia.

Toivomme toki, että tämä viesti tavoittaa myös yliopiston väen ja että jengi löytäisi tiensä TPV:n peleihin. Parasta markkinointia akateemisen väen suuntaan on mun mielestä em. arvot ja se, että seisomme niiden takana, emmekä vesitä viestiämme vaan uskomme asiaamme. Aina se ei ole helppoa. Kesällä on luvassa Paltsaristiin juttua siitä, millaisia vaikeuksia kohtaa, kun armon vuonna 2019 pyrkii edistämään tasa-arvoa ja suvaitsevaisuutta näkyvästi jalkapallokatsomossa.

Mutta tuosta yliopistosta vielä: tämän kevään aikana Tammelan Voimalla on ollut kunnia päästä kertomaan toiminnastaan Tampereen yliopiston Normaalikoulun oppilaille. Se on sellaista "markkinointia" mihin otamme osaa mielellämme: kerromme siitä, kuinka hieno asia jalkapallo on ja miten jalkapallokannattajuuden kautta voi edistää itselleen merkityksellisiä asioita hyvässä, iloisessa ja aktiivisessa seurassa.
Tepu

Poissa Poissa


Vastaus #476 : 25.05.2019 klo 13:57:16

Tiedä sitten mitä edustuksessa tapahtuu ja ehkä hyvä ettei tiedäkkään, mielipahaa tollasista jutuista yleensä tulee. Seuran sivuja katsellessa, Inna näyttäisi vielä olevan valmentajana sekä jojona, toinen jojon paikka näytti tyhjää. Päivityspuolella olisi syytä suorittaa toimenpiteitä, sillä seuraava matsi näyttää olevan Eifiä vastaan (veikkaan kotivoittoa Paltsareille)  ja viimeinen tilannekooste on Oulua vastaan.
Loppukevennyksenä kentän laidalta kuultu kommentti, kuinka Punakone-sanan takia 4-5 vuotiaat pikkujunnut eivät suostu tulemaan kommunistiseuraan pelaamaan. Valveutuneita ja hyvin historian tuntevia junnuja kasvaa Tampereella.
JoenDoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Honka


Vastaus #477 : 25.05.2019 klo 13:57:40



Ok. Tosiaan markkinointihan on virallisesti toimiston heiniä. Mietin vain että TPV:n ehkä kannattaisi yliopiston tai TOASin kautta kohdistaa mainontaa esim alennus- tai ilmaislipuilla, tai flaikuilla joissa kerrottaisiin juuri tuosta kannattajayhteisön arvopohjasta ja ohimennen mainittaisiin myös vege-snägäri.
Trifoni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV. Jalkapallon puolella, rasismia vastaan!


Vastaus #478 : 25.05.2019 klo 14:51:46

Sen kun näkisi, että seuran markkinoinnissa hyödynnettäisiin millään tavalla nykypäivän trendejä, kuten rasismin vastustamista tai kasvisruokavaliota. Sen sijaan yritetäään hyssytellä ja oletetaan, että vaikenemalla asioista saataisiin laajempaa kannatuspohjaa. Mun näkemykseni mukaan juuri Voiman toiminta ja kannan otot ovat saaneet yhä suuremman joukon kiinnostumaan TPV:n matseista.

Mitä koko organisaatioon tulee, niin huolestuttavaa on se, että vanhat seuratoimijat pitävät kynsin ja hampain kiinni vallasta ja estävät uudistumisen. Yleensä tällainen organisaatio kaivaa itselleen omaa hautaa.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2019 klo 14:54:51 kirjoittanut Trifoni »
Waterboy

Poissa Poissa


Vastaus #479 : 25.05.2019 klo 17:34:58

Täällähän alkaa olla varsin taistolainen meininki. Vallankumousta pukkaa...

Jos nyt astutte hetkeksi sieltä vihervassari kuplastanne ulos niin ymmärrätte, että anarkomarkojen räimeellä ennen matseja tai vegaanipropagandalla ei ole mitään tekemistä jalkapallon kanssa. Se on juuri päin vastoin, tällainen potaska juuri ajaa katsomoista pois ihmiset, jotka tulevat katsomaan tamperelaista jalkapalloa. Jos teidät päästäisi valtaan, Tpv:n matseissa olisi kohta yhtä paljon väkeä pureskelemassa sosialistisia soijamakkaroita kuin vappukulkueissanne. Peukkua seurajohdolle, että pitävät nämä asiat loitolla ottelutapahtumista.

Seurajohdossa on tehty iso työ, että seura on saatu taas taloudellisesti ja urheilullisesti pinnalle. Ja kiitokseksi täällä huudetaan miehiä vaihtoon ja seura taas kuralle aatteen nimissä, maksoi mitä maksoi. Voi jumalauta teidän kanssa.

Tpv on tällä hetkellä paras mahdollisuus pirkanmaalaisille nuorille jalkapalloilijoille päästä kehittymään ja näyttämään osaamistaan korkealla tasolla. Toivotaan, että seura jatkossakin keskittyy urheilullisiin asioihin ja te ituhipit viette politikointinne sinne minne se kuuluu, eli helvetin kauas Tammelasta.
zema

Poissa Poissa


Vastaus #480 : 25.05.2019 klo 18:42:43

Onko suvaitsevaisuus ja sen myöntäminen, että maailmassa on monia sävyjä ja erilaisia mielipiteitä, jollain tapaa pois nuorten jalkapalloilijoiden kehityksestä?
Metsän poika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, TPV


Vastaus #481 : 25.05.2019 klo 18:43:30

 Minusta edustuksen ja juniorityön voisi eriyttää.

 Edustus osakeyhtiöksi ja avoin osakeanti. Niille valtaa, jotka haluvat rahoja sijoittaa. Soijamakkaran syöjille vaikka, jos kiinnostusta on.
 Ei nyt liene epäselvää, että ne joille riittää "tamperelainen jalkapallo" edustustasolla, menevät katsomaan sitä joka korkeimmalla pelaa. Ihan heti en näe nykymallissa TPV:lle ilmestyvän resursseja, joilla noustaan Ilveksen ohi. Silloin kannattaisi miettiä mitä sellaista TPV:ssä on, mitä Ilveksessä ei ole (Tamperelainen jalkapallo sitä ei ole).

 Junioreissakin tällä hetkellä myös ne jotka haluavat maksaa lapselleen tulevaisuuden huipulla valitsevat Ilveksen. TPV:llä on valitettavasti vähintään viestinnällisesti hukassa se, mitä se edustaa (verrattuna Ilvekseen tavoitteissa on kai virallisesti erona, että pyritään kohtuuhintaisuuteen laadukkaassa ja tavoitteellisessa kilpaurheiluharrastuksessa).
 Isommissa muuten suuri osa A-junioreista valitsi Tamun penkin.
 
 Talouden suhteenkin se "pinnalla" on melko overstatement. Parempaan päin kyllä pitkällä aikavälillä. Mutta edelleen niitä 90-luvun velkoja maksetaan.
 Joku TPV juniorit ry voisi jatkaa taloudellisesti puhtaalta pöydältä (niiden kanssa, jotka juniorityöstä ovat kiinnostuneet), TPV oy voisi hoitaa edustusjoukkueen asiat sillä rahalla mitä edustus tuottaa ja TPV ry pysyä jonkinlaisena kokoavana ja koordinoivana voimana.

 Potentiaalia TPV:llä on sekä juniorityössä, että edustusjoukkueen ympärillä. Mutta jollain "ollaan melkein kuin Ilves"-sloganeilla ei kyllä mihinkään kehitytä (tai edes pysytä hengissä) ja typerää yrittää sillä katsojista tai junioreista kilpailla.
 Käsittääkseni jokin työryhmä TPV:n imagon ja idea kirkastamiseksi oli - mutta eipä ole esim aiheesta tehdyn kyselyn tuloksista kuulunut.
Työnorja

Poissa Poissa


Vastaus #482 : 25.05.2019 klo 21:34:35

Erikoista on se ,että TPV on profiloitunu tai koittaa profiloitua kannattajaryhmänsä myötä Tampereen hipsteri veikoiksi.

Jos kerran seura oli alunperin työwäenseura ja oli profiloitunu suorastaan punaistakin punaisemmaksi joukoksi johon oli työläisten ja heidän lasten helppo tulla pelaamaan niin miksi nyt on valittu hipseri-linja?

Nykypäivän työläinen on samanalainen kun ennenkin. Tekee 8h työpäivän ja elää normalia perussuomalaista elämää. Se että huudetaan vegaanimakkaroiden ilosanomaa ja kosiskellaan 30v opiskelioita seuran kannattajaryhmää nii on kaukana työwäenseuran touhusta. Alkaa olemaan kohta avoin hipstereiden sosiaalitoimisto.

Mitä junioritoimintaa tulee niin se o tällä hetkellä kuollu ja kuopattu kuten Leninismi seurassa. Ilves viä jokasessa ikäluokassa TPV:tä mennen tullen ja TPV seuramaksutkin o junnuille absurdeja verrattuna saatavaan nykypäivän valmennustasoon.

Tpv kannataisi vain juurikin yllämainitusti eriyttää tuo edustusjoukkueen ja junioritoimminan rahapuoli ettei junnujen maksut mene nepotismin tukemiseen. Kannattaja ryhmän tulisi profiloitua Punaiseksi näin yleisesti eikä vihervassari jengiks. Kyllä niitä kannatajia tulee jos peli o viihdyttävää ja kaunista se o selvä!
TPVsince2019

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tammelan Stadion, tamperelainen jalkapallo


Vastaus #483 : 25.05.2019 klo 22:00:24

Mistään muusta en ole kenenkään kanssa samaa mieltä kuin siitä, että TPV edustus pitäisi eriyttää junioreista.

Muutenhan tää syyttely(seuran tilasta?) tai huhut niistä puolin ja toisin on vähän raskasta seurattavaa.
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #484 : 25.05.2019 klo 22:10:28

jotka tulevat katsomaan tamperelaista jalkapalloa

Muuhun en jaksa ottaa kantaa, mutta onnea nerokkaasta markkinointistrategiastasi: TPV:n peleissä näet tamperelaista jalkapalloa! Tuolla tavoitetaan faneiksi kaikki, jotka ovat dementian vuoksi unohtaneet Ilveksen pelaavan pääsarjaa.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2019 klo 22:14:51 kirjoittanut kokistuoppi »
kosminen nauraja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #485 : 25.05.2019 klo 22:12:12

Täällähän alkaa olla varsin taistolainen meininki. Vallankumousta pukkaa...

Jos nyt astutte hetkeksi sieltä vihervassari kuplastanne ulos niin ymmärrätte, että anarkomarkojen räimeellä ennen matseja tai vegaanipropagandalla ei ole mitään tekemistä jalkapallon kanssa. Se on juuri päin vastoin, tällainen potaska juuri ajaa katsomoista pois ihmiset, jotka tulevat katsomaan tamperelaista jalkapalloa. Jos teidät päästäisi valtaan, Tpv:n matseissa olisi kohta yhtä paljon väkeä pureskelemassa sosialistisia soijamakkaroita kuin vappukulkueissanne. Peukkua seurajohdolle, että pitävät nämä asiat loitolla ottelutapahtumista.

Seurajohdossa on tehty iso työ, että seura on saatu taas taloudellisesti ja urheilullisesti pinnalle. Ja kiitokseksi täällä huudetaan miehiä vaihtoon ja seura taas kuralle aatteen nimissä, maksoi mitä maksoi. Voi jumalauta teidän kanssa.

Tpv on tällä hetkellä paras mahdollisuus pirkanmaalaisille nuorille jalkapalloilijoille päästä kehittymään ja näyttämään osaamistaan korkealla tasolla. Toivotaan, että seura jatkossakin keskittyy urheilullisiin asioihin ja te ituhipit viette politikointinne sinne minne se kuuluu, eli helvetin kauas Tammelasta.

Vihervassari, anarkomarko, ituhipit... Jopas on omaperäistä! Ja miksi se harmittaa, että jotkut haluavat elämässään vaikuttaa itselleen tärkeisiin asioihin olemalla aktiivisia toimijoita? Ehkä kannattaisi tulla hetkeksi pois epäpoliittisesta ja passiivisesta kuplasta ja ymmärtää, että vain itse tekemällä ja osallistumalla voi vaikuttaa. Samalla tavalla kuin esimerkiksi kuluttaminen ja omien liikkumismuotojen valinta on "politikointia", niin myös jalkapallo on sitä, peruuttamattomasti. Ja se pysyy siten myös Tammelassa, tahdoit sitä tai et. Ketään ei ole väkisin raahattu Tammelan Voiman porukkaan, aivan omasta tahdosta kaikki ovat sinne tulleet. Tammelassa luulisi olevan tilaa kaikille ja kaikenlaisille kannattajille, ja paikankin saa valita aivan itse. Joitakin saattaisi miellyttää enemmän hiljainen stadion, mutta mitähän mieltä joukkue siitä olisi?

Työnorjalle: monilla eri tavoilla meitä on haukuttu, mutta että hipstereitä... Nyt tuli aika raju isku vyön alle.
Työnorja

Poissa Poissa


Vastaus #486 : 25.05.2019 klo 22:36:53

Vihervassari, anarkomarko, ituhipit... Jopas on omaperäistä! Ja miksi se harmittaa, että jotkut haluavat elämässään vaikuttaa itselleen tärkeisiin asioihin olemalla aktiivisia toimijoita? Ehkä kannattaisi tulla hetkeksi pois epäpoliittisesta ja passiivisesta kuplasta ja ymmärtää, että vain itse tekemällä ja osallistumalla voi vaikuttaa. Samalla tavalla kuin esimerkiksi kuluttaminen ja omien liikkumismuotojen valinta on "politikointia", niin myös jalkapallo on sitä, peruuttamattomasti. Ja se pysyy siten myös Tammelassa, tahdoit sitä tai et. Ketään ei ole väkisin raahattu Tammelan Voiman porukkaan, aivan omasta tahdosta kaikki ovat sinne tulleet. Tammelassa luulisi olevan tilaa kaikille ja kaikenlaisille kannattajille, ja paikankin saa valita aivan itse. Joitakin saattaisi miellyttää enemmän hiljainen stadion, mutta mitähän mieltä joukkue siitä olisi?

Työnorjalle: monilla eri tavoilla meitä on haukuttu, mutta että hipstereitä... Nyt tuli aika raju isku vyön alle.

Saanen huomauttaa että itse otit tuon haukkumisena hipsteri sanan. Se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa varmaan tiät sen.

Totta kai joka asiasta saa väännettyä poliittista jos haluaa esimerkiksi speedojen väristä jotka valitset uimahalliin. Mutta onko se oikein ja seuran toimintaa edistävää että kannattajaryhmä profiloituu noin VAHVASTI yhteen viite ryhmään. Minun mielestäni seura ei suuremmin ota slouganeisaaan tai missään muussakaan(paitsi värityksessää) kantaa politiikkaan tai sen suuntauksiin nii miksi kannattajaryhmän pitää profilotua tai yrittää profiloitua nii vahvasti. Joka asiasta saa väännetyä poliittista mutta kuinka radikaalia tai neutraalia siitä teet on oma valinta.

Olemme työwäen seura on aika enemmä mukaansa tempaava ajatus kun tämä nykynen mikälie onkaan.
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #487 : 25.05.2019 klo 22:40:04

Erikoista on se ,että TPV on profiloitunu tai koittaa profiloitua kannattajaryhmänsä myötä Tampereen hipsteri veikoiksi.

Jos kerran seura oli alunperin työwäenseura ja oli profiloitunu suorastaan punaistakin punaisemmaksi joukoksi johon oli työläisten ja heidän lasten helppo tulla pelaamaan niin miksi nyt on valittu hipseri-linja?

Nykypäivän työläinen on samanalainen kun ennenkin. Tekee 8h työpäivän ja elää normalia perussuomalaista elämää. Se että huudetaan vegaanimakkaroiden ilosanomaa ja kosiskellaan 30v opiskelioita seuran kannattajaryhmää nii on kaukana työwäenseuran touhusta. Alkaa olemaan kohta avoin hipstereiden sosiaalitoimisto.

Eikö Vasemmistoliitto ole profiloitunut just noin?
Miten hipsterit liittyy, vaikea sanoa.
Työnorja

Poissa Poissa


Vastaus #488 : 25.05.2019 klo 22:47:28

Eikö Vasemmistoliitto ole profiloitunut just noin?
Miten hipsterit liittyy, vaikea sanoa.

Onko vasemmistoliitto työväenpuolue nykyään mielestäsi edelleen? Sitä kutsutaan vihervasemmisto mitä nykynen vasemmistoliitto ajaa takaa. Ei entisellä SKDL olisi ollut aikomustakaan ajaa vasemmiston nykystä politiikkaa. Jos muistat ajat kun SKDL oli minä muistan kyllä.
JoenDoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Honka


Vastaus #489 : 25.05.2019 klo 22:53:43

Saanen huomauttaa että itse otit tuon haukkumisena hipsteri sanan. Se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa varmaan tiät sen.

Totta kai joka asiasta saa väännettyä poliittista jos haluaa esimerkiksi speedojen väristä jotka valitset uimahalliin. Mutta onko se oikein ja seuran toimintaa edistävää että kannattajaryhmä profiloituu noin VAHVASTI yhteen viite ryhmään. Minun mielestäni seura ei suuremmin ota slouganeisaaan tai missään muussakaan(paitsi värityksessää) kantaa politiikkaan tai sen suuntauksiin nii miksi kannattajaryhmän pitää profilotua tai yrittää profiloitua nii vahvasti. Joka asiasta saa väännetyä poliittista mutta kuinka radikaalia tai neutraalia siitä teet on oma valinta.

Olemme työwäen seura on aika enemmä mukaansa tempaava ajatus kun tämä nykynen mikälie onkaan.

Ja ilveskö sitten on porvariseura, jonka kannattajat eivät pääsääntöisesti ole työväkeä? Ja ketkä nykyaikana edes lasketaan työväeksi ja ketkä ei?

Työväki- ja vasemmistolaisuustausta määrittävät hyvin TPV:tä sen perinteissä ja historiallisessa kontekstissa, mutta eihän sillä nyt nykyaikana houkutella uusia katsojia lehtereille. Tästä syystä TPV:n tulisi mielestäni profiloitua vahvemmin esim. juuri arvoiltaan tietynlaiseksi seuraksi, koska muussa tapauksessa tulevilla tamperelaisilla futiksen ystävillä on liian helppo tehtävä valita ilves kannattamakseen seuraksi.
Tampere

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United, Fc anti-Islam ja Fc anti-antifa


Vastaus #490 : 25.05.2019 klo 23:00:33

Tpv oli ennen demariseura. Nyt tuo pieni, mutta äänekäs kannattajaporukka on vienyt vielä enemmän vasemmalle, vihervasemmistohippiseuraksi, jonka tehtävä on tuottaa orgasmeja tälle pienelle ryhmälle, aina kun joku ostaa vegaanisen tuotteen stadionilla tai kun joku irakilainen turvapaikanhakija saadaan mukaan hakkaamaan viidakkorumpua. Ne alkuperäiset paltsaristit myötähäpeävät silmät päästään nykymenoa haudasta.
Työnorja

Poissa Poissa


Vastaus #491 : 25.05.2019 klo 23:02:47

Ja ilveskö sitten on porvariseura, jonka kannattajat eivät pääsääntöisesti ole työväkeä? Ja ketkä nykyaikana edes lasketaan työväeksi ja ketkä ei?

Työväki- ja vasemmistolaisuustausta määrittävät hyvin TPV:tä sen perinteissä ja historiallisessa kontekstissa, mutta eihän sillä nyt nykyaikana houkutella uusia katsojia lehtereille. Tästä syystä TPV:n tulisi mielestäni profiloitua vahvemmin esim. juuri arvoiltaan tietynlaiseksi seuraksi, koska muussa tapauksessa tulevilla tamperelaisilla futiksen ystävillä on liian helppo tehtävä valita ilves kannattamakseen seuraksi.

Mistäköhä sää tähän nyt Ilveksen sait vedettyä mukaa? Korkeintaan maininnut Ilves sanan kirjaimet aikasemissa teksteissä. Mitenkää toisen seuran aatteet ei liity TPV aatteisiin.

Voisit ottaa vaikka johdomukasuutta teksteihis. Eka mainittet työwäen tausta mutta siihe ei sais enää nojautua . Seuraavaksi kuitenkin painotat että pitää profiloitua johonkin että kannattajat valitsee?.D  ja mikäköhä muu se profiloitumisen mahollisuus olisi kun punaset weljes aatteet? Hurrius? Okkultimsi? Viherpiiperrys?

Valoja.
kosminen nauraja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #492 : 25.05.2019 klo 23:17:06

Saanen huomauttaa että itse otit tuon haukkumisena hipsteri sanan. Se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa varmaan tiät sen.

Totta kai joka asiasta saa väännettyä poliittista jos haluaa esimerkiksi speedojen väristä jotka valitset uimahalliin. Mutta onko se oikein ja seuran toimintaa edistävää että kannattajaryhmä profiloituu noin VAHVASTI yhteen viite ryhmään. Minun mielestäni seura ei suuremmin ota slouganeisaaan tai missään muussakaan(paitsi värityksessää) kantaa politiikkaan tai sen suuntauksiin nii miksi kannattajaryhmän pitää profilotua tai yrittää profiloitua nii vahvasti. Joka asiasta saa väännetyä poliittista mutta kuinka radikaalia tai neutraalia siitä teet on oma valinta.

Olemme työwäen seura on aika enemmä mukaansa tempaava ajatus kun tämä nykynen mikälie onkaan.

Aivan, tee oma valinta! Miksi se harmittaa, että joku tekee erilaisen kuin sinä? Jos se ei miellytä, toimi ja tee asiat niin kuin sinä haluat! Tammelan Voima on vuosien mittaan profiloitunut tekijöidensä näköiseksi. Joidenkin toisten johdolla ryhmä olisi varmasti mukavan väritön, hajuton ja mauton. Ja aivan varmasti seurakin voisi olla tyytyväisempi, se ei nimittäin ole kannattajiensa näköinen...  Mitä "työwäen" seuraan tulee, niin ei kai sitä olla mihinkään kätkemässä? Ja jos se ei ole mielestäsi tarpeeksi esillä, niin toimi sen eteen aktiivisesti vaikkapa ottelutapahtumissa. Ota yhteyttä, ties vaikka voisimme auttaa. Jotenkin kyllästyttävää, että perisuomalaiseen tapaan kitistään, kun jotkut kehtaa tehdä asioita stereotypioden ja totuttujen toimintamallien vastaisesti. Mutta valittaminen on toki helpompaa kuin hyvien puolien esille nostaminen.
t: hipsteri
13ergkamp

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Slavia Sofia


Vastaus #493 : 25.05.2019 klo 23:17:39

Onko vasemmistoliitto työväenpuolue nykyään mielestäsi edelleen? Sitä kutsutaan vihervasemmisto mitä nykynen vasemmistoliitto ajaa takaa. Ei entisellä SKDL olisi ollut aikomustakaan ajaa vasemmiston nykystä politiikkaa. Jos muistat ajat kun SKDL oli minä muistan kyllä.

En muista mutta kannattaako identiteetti rakentaa edesmenneen maailman pohjalle?

Muitakin kannattajaryhmiä voi pystyttää rakentamaan toisenlaista identiteettiä? Wanhan liiton makkarakatsomo?
JoenDoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Honka


Vastaus #494 : 25.05.2019 klo 23:24:16

Mistäköhä sää tähän nyt Ilveksen sait vedettyä mukaa? Korkeintaan maininnut Ilves sanan kirjaimet aikasemissa teksteissä. Mitenkää toisen seuran aatteet ei liity TPV aatteisiin.

Voisit ottaa vaikka johdomukasuutta teksteihis. Eka mainittet työwäen tausta mutta siihe ei sais enää nojautua . Seuraavaksi kuitenkin painotat että pitää profiloitua johonkin että kannattajat valitsee?.D  ja mikäköhä muu se profiloitumisen mahollisuus olisi kun punaset weljes aatteet? Hurrius? Okkultimsi? Viherpiiperrys?

Valoja.

Pointti on siinä, että "olemme työväenseura" ei tarkoita nykyään mitään kenellekään, pois lukien ehkä muutamalle jäärälle, jotka kuolevat pois seuraavan 20v aikana.

Tästä syystä seuran kannattajayhteisön jatkuvuuden turvaamiseksi seuran imago pitäisi tuoda 2000-luvulle, ja ei, se ei tarkoita sitä, että seuran menneisyys heitettäisiin samalla liikkeellä romukoppaan. Mutta jos muutoksia ei tule/sallita, TPV valahtaa piirisarjoihin vuosisadan puoleenväliin mennessä, koska ketään ei enää kiinnosta.
Työnorja

Poissa Poissa


Vastaus #495 : 25.05.2019 klo 23:32:19

Aivan, tee oma valinta! Miksi se harmittaa, että joku tekee erilaisen kuin sinä? Jos se ei miellytä, toimi ja tee asiat niin kuin sinä haluat! Tammelan Voima on vuosien mittaan profiloitunut tekijöidensä näköiseksi. Joidenkin toisten johdolla ryhmä olisi varmasti mukavan väritön, hajuton ja mauton. Ja aivan varmasti seurakin voisi olla tyytyväisempi, se ei nimittäin ole kannattajiensa näköinen...  Mitä "työwäen" seuraan tulee, niin ei kai sitä olla mihinkään kätkemässä? Ja jos se ei ole mielestäsi tarpeeksi esillä, niin toimi sen eteen aktiivisesti vaikkapa ottelutapahtumissa. Ota yhteyttä, ties vaikka voisimme auttaa. Jotenkin kyllästyttävää, että perisuomalaiseen tapaan kitistään, kun jotkut kehtaa tehdä asioita stereotypioden ja totuttujen toimintamallien vastaisesti. Mutta valittaminen on toki helpompaa kuin hyvien puolien esille nostaminen.
t: hipsteri

En oikee tiedä mistä lähtis tätä sun vuodatusta purkamaan mutta koitetaan puhua selkokielellä.

Niin minä en ole missä kohti ollut harmissani jos joku o erilainen kun minä erilaisuus on ihmisolennolle tyypillinen ominaisuus ja se o hieno asia. Minua henk.koht ärsyttää toiminta missä tietty viiteryhmä sulkee toiminnallaan pois isompia massoja. Tän sun jumalaloima kannattajayhdistus tekee juuri sitä tempauksillaan ja kannanotoillaan. Jalkapallon kuuluisi kuulua kaikille.

Mutta yksi asia ennenkaikkea pisti silmään. Toteat että mauttomampi sun muuta olisi ehkä enemmä seuran mielee ku nykyne faniryhmä. Niin mitä intoa on kannattaa seuraa joka ei ota faniryhmäänsä omakseen? Minun rationaalisinkaan aivosolu ei käsitä tuota asiaa.

Enkä minä kitise. Minä tuon järkevin argumentein epäkohtia esille asiassa joka o teille niin tärkeätä. Ehkä voisitte kehittyäki ryhmänä jos puhkoisitte kuplan.

T. Ihminen
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #496 : 25.05.2019 klo 23:33:51

Aika laukalle taas lähtee, jos vegaaninen vaihtoehto perinteiselle kisamakkaralle on jotain aatteeseen pakottamista. Käsittääkseni kaikki ensimmäiseen kotiotteluun varatut seitanmakkarat myytiin, joten sehän on vain järkevää kapitalismia pitää myyvä tuote valikoimissa. Olisi muuten fiksua esim. suuremman asiakasryhmän kanssa toimivalle Ilveksellekin tarjota moinen vaihtoehto.'

Terv. lihansyöjä.

Ainakin tämä keskustelu toisaalta kertoo siitä, että TPV herättää tunteita. Hyvä niin. Ylos
kokistuoppi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: mode-hangaround


Vastaus #497 : 25.05.2019 klo 23:47:18

Mutta yksi asia ennenkaikkea pisti silmään. Toteat että mauttomampi sun muuta olisi ehkä enemmä seuran mielee ku nykyne faniryhmä. Niin mitä intoa on kannattaa seuraa joka ei ota faniryhmäänsä omakseen? Minun rationaalisinkaan aivosolu ei käsitä tuota asiaa.

Tässä kontekstissa pitäisi määritellä, mitä tarkoitat seuralla. Päättelen, että nyt tarkoitetaan seurajohtoa, sillä parituhatpäisen seuramassan puolesta tuskin kukaan pystyy varmuudella puhumaan. Siellä voi olla parituhatta mielipidettä asiasta kuin asiasta.

Siitä taas päästään siihen, että hyvin harva jalkapallokannattaja kannattaa ensisijaisesti seurajohtoa, koettiin se johto hyväksi tai huonoksi. Siksi on hyvinkin mahdollista, foorumin eri aiheita lukien jopa yleistä, että kannattajat voivat olla seurajohdon kanssa räikeästikin eri mieltä, kokematta silti seuran kannattamisen olevan ristiriidassa tämän tuntemuksen kanssa. Seura kun merkitsee yleensä jotakin merkittävämpää kuin kulloinenkin omistaja/rahoittaja tai ry:n hallitus.

Mitä taas kukin kannattaja kokee sen seuran edustavan hänelle itselleen taas on varsin yksilölliseen kokemukseen perustuva asia.

En siis oikein näe mieltä kysymyksenasettelussasi.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2019 klo 23:50:22 kirjoittanut kokistuoppi »
Ia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor


Vastaus #498 : 25.05.2019 klo 23:48:11

Työväenkin kannattaa popsia kasvisruokaa, niin saa elää pidemmän elämän jalkapallon parissa!
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #499 : 25.05.2019 klo 23:55:19

Työväenkin kannattaa popsia kasvisruokaa, niin saa elää pidemmän elämän jalkapallon parissa!
Jaa - ai kasvissyönti antaa pidemmän elämän kuin sekaruokavalio?

 
Sivuja: 1 ... 19 [20] 21 ... 34
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa