FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
14.10.2025 klo 09:52:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 34
 
Kirjoittaja Aihe: POJAT 2019 | Tampereen Pallo-Veikot  (Luettu 261794 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
zema

Poissa Poissa


Vastaus #525 : 27.05.2019 klo 21:06:42

Kyllä vain, keskitytään mieluummin futikseen taas. Tammelan Voimassa on ensisijassa kyse jalkapallokulttuurin puolustamisesta sekä TPV:n äänekkäästä ja näkyvästä kannattamisesta. Se tapahtuu toki tekijöidensä näköisesti, mutta kaunis peli on homman keskiössä. Muiden puolien korostaminen on liiottelua. TPV - nyt ja aina!
« Viimeksi muokattu: 27.05.2019 klo 22:26:23 kirjoittanut zema »
MattiKoo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV, Huuhkajat ja Tottenham


Vastaus #526 : 27.05.2019 klo 22:24:46

TPV valikoitui minun seurakseni juurikin vasemmistolaisen aatemaailman vuoksi, ja minusta Tammelan Voima edustaa juuri sellaista, toki 2000-luvulle päivitetystä näkökulmasta. Olen kyllä itse ollut useita vuosia pääkatsomon hiljainen ja väritön peruskannattaja, mutta tykkään kovasti faniryhmän touhuista. Väriä ja ääntä katsomoon, mukavaa pöhinää ja positiivista kannattajakulttuuria. Jatkakaa samaan tapaan, kiitos!

Ei kaikkien ole pakko allekirjoittaa tietenkään noita arvoja, mutta kehottaisin katsomaan peiliin, mikäli yhdestä kannattajaryhmästä haluaa tehdä ongelman itselleen tai koko seuran imagolle - ja erityisen ikävää se on silloin, mikäli näin ajatellaan johtoportaassa, kuten kuulemistani huhuista voisi päätellä.
« Viimeksi muokattu: 28.05.2019 klo 08:26:27 kirjoittanut MattiKoo »
kosminen nauraja

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #527 : 28.05.2019 klo 07:41:03

TPV valikoitui minun seurakseni juurikin vasemmistolaisen aatemaailman vuoksi, ja minusta Tammelan Voima edustaa juuri niitä, toki 2000-luvulle päivitetystä näkökulmasta. Olen kyllä itse ollut useita vuosia pääkatsomon hiljainen ja väritön peruskannattaja, mutta tykkään kovasti faniryhmän touhuista. Väriä ja ääntä katsomoon, mukavaa pöhinää ja positiivista kannattajakulttuuria. Jatkakaa samaan tapaan, kiitos!

Ei kaikkien ole pakko allekirjoittaa tietenkään noita arvoja, mutta kehottaisin katsomaan peiliin, mikäli yhdestä kannattajaryhmästä haluaa tehdä ongelman itselleen tai koko seuran imagolle - ja erityisen ikävää se on silloin, mikäli näin ajatellaan johtoportaassa, kuten kuulemistani huhuista voisi päätellä.

Onhan noita huhuja kuultu siellä sun täällä. Joskus sitä kyllä miettii, miksi väkivallattomuuteen sitoutunut, suvaitsevainen ja tasa-arvoisesti kaikkiin suhtautuva kannattajaryhmä pelottaa seuran hallitusta. Lisäksi vedämme puoleemme kaikkia ikäryhmiä sukupuoleen katsomatta. Positiiviset seikat jäävät epäolennaisuuksien varjoon. Mutta eipä me tätä hommaa tehdä siksi, että hallitus tulisi taputtamaan meille pelien jälkeen, jos joukkue ei sitä tekisi niin olisi syytä katsoa peiliin. (Enkä väitä että olisimme aina toimineet oikein, pyrimme kyllä arvioimaan ja kehittämään omaa toimintaamme.)
Ja kannattaa muistaa, että vaikka teemme asioita suurella intohimolla, niin mukana on myös huumoria. Ehkä liikaa vain sisäpiirille aukeavaa, mutta kuitenkin.  
« Viimeksi muokattu: 28.05.2019 klo 07:54:09 kirjoittanut kosminen nauraja »
Trifoni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV. Jalkapallon puolella, rasismia vastaan!


Vastaus #528 : 28.05.2019 klo 14:59:54

Nettisivuilla haastattelussa erittäin vahvan EIF-matsin pelannut Ardi.

https://tpv.fi/index.php/uutiset-edustus/1050-ardian-kovaqi-kaipaa-juonikkuutta
hanuks12

Poissa Poissa


Vastaus #529 : 28.05.2019 klo 15:59:17

Missä on TPVeen joukkueenjohtaja ja Innanen?
Luulisi, että kannattajia kiinnostaisi tämä enemmänkin.
Villejä huhuja liikkuu.
Krys Gawaran takatukka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #530 : 28.05.2019 klo 22:16:18

Vaikka täällä osa koittaa draamaa vääntää niin eiköhän siellä saada vähintään 11 pelimiestä, valmentaja ja bussikuski kasaan että voidaan hakea Pietarsaaresta pisteet Tampereelle.
Metsän poika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, TPV


Vastaus #531 : 29.05.2019 klo 14:06:12

 Jokohan se Ahonen on mukana? Muutenkin melkein kaikki tainneet ainakin kakkosjoukkueen matseissa olla, joten joko saataisiin hyökkäykseen jotain vaihtoehtojakin? Tasapeli Pietarsaaresta olisi ihan jees, sunnuntailta voitto.

E. Siinä missä mainitaan:
https://www.tpv.fi/index.php/uutiset-edustus/1051-mika-ahonen-on-back-in-business
« Viimeksi muokattu: 29.05.2019 klo 14:17:31 kirjoittanut Metsän poika »
Trifoni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV. Jalkapallon puolella, rasismia vastaan!


Vastaus #532 : 29.05.2019 klo 18:14:10

Mahtava homma tuo Ahosen paluu. On ollut joukkueen mukana treeneissä pidempään kuin parina viime kautena ja kunto alkaa olemaan hyvä. Viimeistään sunnuntaina Houni kentälle ja verkot venymään!
rysspipan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV, ManU, SGE


Vastaus #533 : 29.05.2019 klo 18:25:37

No nyt sitten maaleja vaan kauhee kasa
TPVsince2019

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tammelan Stadion, tamperelainen jalkapallo


Vastaus #534 : 29.05.2019 klo 19:24:30

Jaaha, se on nousu sitten. Ei voi mitään. Toivottavasti organisaatio pysyy edes auttavasti mukana kehityksessä.
Krys Gawaran takatukka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #535 : 29.05.2019 klo 19:49:43

Hienoa! Juuri oikeaa lääkettä, ai että.

Puolustus ja keskikenttä puolustussuuntaan on mielestäni ykkösen tasoa mutta hyökkäyssuuntaan on puuttunut yllätyksellisyyttä jota Ahonen parhaimmillaan edustaa.

Laitoin myös noususamppakaljat kylmään.

rysspipan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV, ManU, SGE


Vastaus #536 : 30.05.2019 klo 17:23:04

Lähdesmäki kun saatiin kehiin rupes pisteitä ropiseen. Nikkilän ja Ahosen kanssa kolkuteltais jo varmaan kärkisijoja
Jantteri1

Poissa Poissa


Vastaus #537 : 30.05.2019 klo 19:44:58

FF Jaro - TPV to 30.5.2019 | Ottelukooste

https://youtu.be/JBHwtptMOKQ

1 - 0 4 Milosavljevic Pavle 32'
1 - 1 7 Lähdesmäki Tuomas 83'
« Viimeksi muokattu: 03.06.2019 klo 20:47:09 kirjoittanut Jantteri1 »
pöytälaatikko

Poissa Poissa


Vastaus #538 : 31.05.2019 klo 17:09:56

Järvi eilen kolmosessa kaksi maalia ollessaan kentän nopein, kyllä kai tuon pitäisi enemmän pelata ykkösessä?
Metsän poika

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RoPS, TPV


Vastaus #539 : 31.05.2019 klo 17:25:00

 Harjoituksissakin ollut, joten erikoista, jos eivole sunnuntaina kentällä.
Krys Gawaran takatukka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #540 : 31.05.2019 klo 18:29:18

Taitaapi olla Topi toipunut pienestä loukista, olisiko Ahosen kanssa sunnuntaina avauksessa.

Saas nähdä millä ilmeellä Kajaani tulee kun siellä on vaihdettu tänään päävalmentaja.
Niinno

Poissa Poissa


Vastaus #541 : 02.06.2019 klo 22:15:51

No mitä mieltä pelistä? Ei se niin paljon kaivattu ahonen sinne oikeen mitään lisää tuonut, varsinkin kun ajattelee, että sarjan "heikoin" vastassa. Golja taas mielestäni pallon kans ihan ok, mutta pallottomana haluton. Lähdesmäki hyvin pelin sisällä, mutta ei näytä oikeen kemiat pelaavan kenenkään kanssa. Pilkku oli kyllä luokattoman huono. Näykki sen varmaan olisi vetänytkin, mutta just otettiin vaihtoon. Taisi kortti rilikin jo täyttyä. Muuten mun silmään pave oli ja ollut paras hyökkäys suuntaan. Koululta ihan hyvä sissäntulo, tuli hyvin vastaan ja sai pidettyä omilla. Räisänen näkymätön. Ek ihan ok, mutta ei siitäkään ylös ollu paljon apuja. Oksanen, Belbachir ja Kostiainen jäi vielä penkille. Oksasen nopeus olis voinut olla ratkaiseva tekijä. Belbachir ensimmäistä kertaa kokoonpanossa mukana sarjassa ja taisi tehdä nimenomaan Kajaania vastaan cupissa pilkusta maalinkin. Voisi omallekin junnulle näyttö paikan antaa kun ei muutenkaan tunnu tehoja löytyvän. Kostiainen nyt ei oo saanu mitään aikaan edes kakkosjoukkueen peleissä. Järvi olisi ehdottomasti peliaikaa ansainnut, mutta ilmeisesti viime kakkosen pelissä saadun kolhun takia ei ollut kokoonpanossa.
Trifoni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV. Jalkapallon puolella, rasismia vastaan!


Vastaus #542 : 02.06.2019 klo 22:22:10

Puolustuksesta nostaisin Kovaqin vahvan pelaamisen esiin. Ardi pelaa erittäin hyvin tyhjän tilan pois edestä ja avaavat syötöt osuvat nyt hyvällä prosentilla omille. Keskikentällä Smese voitti taas suuren määrän kaksinkamppailuja.

Ahonen on selkeästi puhtaampi kärki ja ei oikein saanut palloja parhaille tonteille. Kolu taas juoksee vähän turhankin laajalla alueella ja karvaa vähän turhaan välillä palloa yksin. Uskoisin, että parempi on jos yksi ukko pelaa puhtaammin linjassa ilman turhaa höntyilyä. Pitää muistaa, että tämä oli Ahoselle ensimmäinen ykkösen peli. Lienee muutama peli menee totutellessa kovempaan tempoon.

Pelinrakentelu kyllä kaipaa Nikkilää kentälle.
« Viimeksi muokattu: 02.06.2019 klo 22:24:49 kirjoittanut Trifoni »
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #543 : 02.06.2019 klo 22:50:12

Talven jälkeen itselle ensimmäinen Paltsarien peli ja olipas vaisua tekemistä talveen verrattuna. Karmee määrä helppoja virheitä ja maalipaikkojakaan ei tainnut olla ennen kulmamaalia kuin just ja just yks.

Kovaqi voittaa joo hyvin kaksinkamppailut, mutta avaa vastustajalle 70% vähänkin vaikeemmista avaamisista. Hirvee määrä syöttövirheitä.

Ei sieltä oikein kukaan erottunut. Pilkkukin taisi olla aika heppoisesti vihelletty, että melkein jo tiesi että maaliakaan ei tuosta saada tehtyä.

edit.
Eli tosiaan mennyt ohi tää Innasen siirtyminen sivuun ja Listenmaan nousu kakkoseksi. Kukas vetää A-junnuja nyt kun Listenmaa on tuolla?
hanuks12

Poissa Poissa


Vastaus #544 : 02.06.2019 klo 22:56:42

Oli huonoin peli, minkä olen TPVltä nähnyt. Ei Ahosen tulo pelasta joukkuetta, jos on sisäisiä erimielisyyksiä. Miten joukkue voi toimia, kun ei ole toista valmentajaa, joukkueenjohtajaa, huoltajaa eikä fysioo??? Onko kaikki pakannu kamansa Ylisen takia vai mistä kiikastaa?
Ensin nämä asiat kuntoon, niin jälki kentälläkin paranee. Ylinen ekana ulos.
Krys Gawaran takatukka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #545 : 02.06.2019 klo 23:13:36

Joku ratkaisu noihin sisäisiin ristiriitoihin pitää saada, vai onko niin että Yliselle on annettu johtoportaasta luottamuslause ja nämä lähteneet saavatkin poistua?

Mistä nuo ristiriidat nyt on noussut ylitsepääsemättömiksi kun viime kesänä kaikki näytti ainakin ulospäin happy familyä

Mulle Ylinen on vaikuttanut ihan osaavalta valmentajalta, jos jostain niin nepotismista syyttäisin. Tosin siinäkin puolusteluna että vaihtoehdot ovat olleet  vähissä ketä tuohon olisi voinut laittaa.
Yourworstnightmare

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham


Vastaus #546 : 02.06.2019 klo 23:15:48

Nikkilä tässä taitaa olla avainsana? Onko ulostettu jotenkin (ei valittu kapteeniksi?) joukkueesta ja sitä kautta myös Innanen lähtenyt? Ovat kaiketi hyviä ystäviä yms...
rysspipan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV, ManU, SGE


Vastaus #547 : 02.06.2019 klo 23:21:43

PoikaYlinen nyt helvettiin sieltä jaloista pyörimästä ja harhasyöttelemästä, täysin hyödytön. Lähdesmäkeä vois kokeilla siihen Smeetsin rinnalle ja laidoillehan riittää matskua Lähdesmäen tontille
Juzzinho

Poissa Poissa


Vastaus #548 : 02.06.2019 klo 23:23:00

Olipa totaalisen vaisu matsi. Melkein kilpailivat, kumpi saa enemmän syöttöjä päin helvettiä. En ole tuulipukukatsojana niin tarkasti Pallo-Veikkoja seurannut mutta missä mahtoi olla Ositashvili ja Nikkilä? Jälkimmäinen näytti ainakin istuvan katsomossa. Osaako joku valaista, mistä nämä väitetyt ristiriidat johtuvat? Asenteesta vai jostain johtamishelvetistä jos puolet penkiltä on pakannut kamansa? Kaukana tuosta TPV:n otteista ainakin oli peli-ilo.
Krys Gawaran takatukka

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPV


Vastaus #549 : 02.06.2019 klo 23:23:14

PoikaYlinen nyt helvettiin sieltä jaloista pyörimästä ja harhasyöttelemästä, täysin hyödytön. Lähdesmäkeä vois kokeilla siihen Smeetsin rinnalle ja laidoillehan riittää matskua Lähdesmäen tontille

Amen ja hallelujah

 
Sivuja: 1 ... 21 [22] 23 ... 34
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa