• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

AC Oulu - RoPS ke 30.8. klo 18:30 Castren - lopun alkua mutta kummalle?

Aloittaja Juhana Jäähynkalastaja, 29.08.2006 klo 12:16:07

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

POW

Täytyy kyllä sanoa että oulussa on pelaajilla ja faneilla taso korkealla, nimittäin itkemisen määrässä. Aivan kauheaa itkuvirttä sataa koko ajan. Onneksi peli on pelattu kentällä ja parempi voittaa aina :ylos: ;) Toki aika kova yleistäminen oululaisforumilaisia kohtaan mutta muutama pelle pilaa koko porukan maineen vai miten se menee. Kestäkää nyt, turpaan tuli ;D

mukeke

Hohhoh, miten yliampuvaa oli oululaisten loan heitto munukan niskaan.  :alas:

Toi video paljastaa enemmän totuuksia ku kiukkua puhisevat spammit tanne yhteensa. Pilkun uusinta aivan oikea tuomio, tuomaria rasistiksi kutsuminen->selkeä punanen, maalin hylkäys paitsiona, no vaikea tosta sanoa menikö oikein vai väärin mutta munukkaa siitä syyttäminen joka tapauksessa kohtuutonta, oululainen avustavahan sen liputti.

Toki monta tilannetta jää tuostakin videosta näkemättä, mutta monta oululaisten mielestä tuomarin virhettä se kyllä paljastaa oikein tuomituksi.

Ymmärtäähän sen että paha olo on tärkeän matsin tappion jälkeen mutta nyt joku raja sentään.

misteri

Lainaus käyttäjältä: Viikinki - 31.08.2006 klo 15:11:42
Vielä kerran. Ei auta, jos pelaat muuten hyvin ja teet suuren luokan munauksen. Päätät katsoa sivusta, kun voisit vielä vetää liukkarilla pallon jaloista 40 metrin päästä maalista, tai muuten hidastaa kaverin etenemistä. Sitten 20 metrin kohdalla pitäisi tehdä jotain (kakka valuu reittä pitkin) mutta se onkin liian myöhäistä. Kantapäitä kutittaa ja parin sekunnin päästä pallo onkin maalissa. Eikö fyysisyys vai rohkeus riittänyt? Misteri = Kolehmainen?
"suuren luokan munaus"  :o Missä pelaa  ??? Tilanteessa se joka pelaamisen lopettaa on numero 7, Ollo. Ja hän on se, joka aluksi on tilannetta hidastamassa, Kolehmainen tulee hänen avuksi nigerialaisen lopettaessa pelaamisen. Kolehmainenhan vääntää tilanteen loppuun asti, vain viimeisessä syötössä välttää virhettä, ettei ROPS saa vaparia "turhasta" virheestä hyvältä paikalta. Tilanne oli lisäksi AC Oulun hallinnassa hienosti, pallon alla on 4 miestä ja syöttö pistetään laitaan, mikä pysäyttää tilanteen.
En tiedä millä tasolla Viikingin pelinluku ja analysointi on, mutta en millään saa tuota tilannetta Kolehmaisen virheeksi mitenkään, SAATIKA sitten SUUREN LUOKAN MUNAUKSEKSI ? Jos tilanne on hallussa, en ymmärrä miksi keskikentällä pitäisi lähteä heittämään riskiliukkareita, ja kartuttamaan jo muutenkin rumaa varoitus- ja ulosajotiliä.

Spili

Lainaus käyttäjältä: Viikinki - 31.08.2006 klo 14:09:06
Pelin taso aika surkeaa pätkän perusteella

Varsin rohkea analyysi, lieneekö Viikinki dosenttimiehiä?

Lainaus käyttäjältä: mukeke
Toi video paljastaa enemmän totuuksia ku kiukkua puhisevat spammit tanne yhteensa.

Taas nähtiin mitä sopivan väriset lasit saavat aikaan.

Juhana Jäähynkalastaja

Lainaus käyttäjältä: mukeke - 31.08.2006 klo 15:23:07
tuomaria rasistiksi kutsuminen->selkeä punanen,

voi voi tuollainen sana suusta ja suora punainen + 2 ottelua pelikieltoa! tää onkin suomifudiksen pahin ongelma joka pitää kitkeä pois ???

kinkladze

#130
Paskaa muoviroiskintaa. >:( :keskari:
Kun AC nousee liigaan Miigan johdolla niin sitten laitetaan kovalla rahalla Raatti-eurokuntoon kaikilla herkuilla. Tai sitten Maikkulaan uusi 30 000 hengen monitoimiareena luonnonnurmella.

Mikaeli

Lainaus käyttäjältä: mukeke - 31.08.2006 klo 15:23:07
Hohhoh, miten yliampuvaa oli oululaisten loan heitto munukan niskaan.  :alas:

Toi video paljastaa enemmän totuuksia ku kiukkua puhisevat spammit tanne yhteensa. Pilkun uusinta aivan oikea tuomio, tuomaria rasistiksi kutsuminen->selkeä punanen, maalin hylkäys paitsiona, no vaikea tosta sanoa menikö oikein vai väärin mutta munukkaa siitä syyttäminen joka tapauksessa kohtuutonta, oululainen avustavahan sen liputti.

Toki monta tilannetta jää tuostakin videosta näkemättä, mutta monta oululaisten mielestä tuomarin virhettä se kyllä paljastaa oikein tuomituksi.

Ymmärtäähän sen että paha olo on tärkeän matsin tappion jälkeen mutta nyt joku raja sentään.

Olit varmaan pelissä.

Ikifani

Kieltämättä itsekin ihmettelin Aasien keskikentän toimintaa tuossa viimeisessä maalissa. Kutilan Matin parhaat ja tärkeät avut ovat jossain muualla kuin nopeudessa ja teknisyydessä, siitä huolimatta Matti juoksi pallon kanssa koko keskikentän läpi helposti. Ainoat pysäytysyritykset tulivat Ollolta (jalkapohjat edellä tilanteeseen) ja sitten Kolehmaiselta 20 m maalista (syötön jälkeen ajoi Mattia pohkeille). Tuossa näkyi tuo 2 miehen alivoima selkeästi.
Mutta oliko Aasiella taktisesti järkevää lähteä vyöryttämään ylöspäin tasuritilanteessa 2 miehen alivoimalla (Kampfmann?)?  

Borris


Viikinki

Kauden päätyttyä nähdään sitten, että kannattiko Kolehmaisen tyytyä perässä pomppimiseen. Kahdesta kolmeen pojoa meni hukkaan nousutaistelua vasten katsoen :)

Viikinki

Lainaus käyttäjältä: misteri - 31.08.2006 klo 15:25:42En tiedä millä tasolla Viikingin pelinluku ja analysointi on, mutta en millään saa tuota tilannetta Kolehmaisen virheeksi mitenkään, SAATIKA sitten SUUREN LUOKAN MUNAUKSEKSI ?

Mä luulen ja satun tietämään, että meillä on eri näkemykset siitä, kuinka jalkapalloa pitää pelata.

misteri

Lainaus käyttäjältä: Viikinki - 31.08.2006 klo 15:45:23
Mä luulen ja satun tietämään, että meillä on eri näkemykset siitä, kuinka jalkapalloa pitää pelata.
Minulle on kerrottu, että näkemyksesi on väärä  ::) Korjaa tekstisi  8)

Juhana Jäähynkalastaja

Lainaus käyttäjältä: Viikinki - 31.08.2006 klo 15:40:45
Kauden päätyttyä nähdään sitten, että kannattiko Kolehmaisen tyytyä perässä pomppimiseen. Kahdesta kolmeen pojoa meni hukkaan nousutaistelua vasten katsoen :)

Mä luulen ja satun tietämään että olin paikalla ja että peliä oli pelattu öbaut 87 minnuuttia ja että tilanne oli 2-2 ja että kyllä siinä meni tasan 1 piste.

Viikinki

Niin no joo, totta. Yhdestä kolmeen pojoa, jos jossitellaan.

Leyton Orient

Bensaa liekkeihin, mutta kyllä tuo video kertoo usean tilanteen suhteen, että tänne heti matsin jälkeen suoritetut avautumiset voi sivuuttaa olankohautuksella...

misteri

Lainaus käyttäjältä: Leyton Orient - 31.08.2006 klo 16:09:47
Bensaa liekkeihin, mutta kyllä tuo video kertoo usean tilanteen suhteen, että tänne heti matsin jälkeen suoritetut avautumiset voi sivuuttaa olankohautuksella...
Jos nyt ollaan ihan aikuisten oikeasti asiasta kohdillaan, niin väärin ollaan avauduttu Pilkun uusimistuomiossa. Se meni oikein. Videolla kuuluu kyllä "rasisti" huuto, mutta aika kovana, tuskin tuli Rafin suusta!? Se mitä mies sanoi, on edelleen mysteeri, ja se oliko se SUORAN punaisen paikka?

Edelleen Peltolan ulosajo, Käsipallon hyväksyntä ja maalin hylkääminen paitsiona menee tuomareiden piikkiin.
Siihen kun lisätään Luukkosen panos niin peli oli pelattu, kiitos hei  :(

Törres

Lainaus käyttäjältä: Kolomen Kopeekan Keegan - 31.08.2006 klo 12:02:45

Tässä vielä kertauksena tuomariston "parhaat" eiliseltä:

6 minuuttia: RoPS:n pelaajan lentopalloisku kulmatilanteessa. Munukka 10 metrin päässä, mutta pilli pysyy mykkänä. Oikea tuomio olisi ollut rangaistuspotku ja suora ulosajo. Törkeä käsivirhe.

Noin puoli tuntia kellossa: Olavi Arvola kaadetaan alueella, selvä rankkarin ja varoituksen paikka. Munukka jälleen hyvin sijoittunut, mutta ei reagoi mitenkään.

45 minuuttia: AC Oulun rangaistuspotku uusitaan, kun RoPS:n pelaajat tönivät Titin alueelle. Rafinha epäonnistuu toisessa yrityksessä. Kuvaavaa on, että tuomaristo käy keskustelua tilanteesta vielä poistuessaan kentältä tauolle.

68 minuuttia: Rafinha saa punaisen kortin ajanpeluusta (?) sidottuaan kengännauhoja liian lähellä RoPS:n vapaapotkupaikkaa. Tuomio hämmästyttää katsojia. Munukka antaa ensin keltaisen ja sitten jo poispäin tilanteesta kävelevälle Rafinhalle SUORAN punaisen kortin. Janari ei siis näyttänyt kahta kertaa varoitusta.

73 minuuttia: AC Oulu siirtyy 3-2 -johtoon Dragan Pejicin osumalla, mutta maali hylätään. Tilanteessa ei ole paitsiota eikä minkäänlaista rikettä (seisoin tässä vaiheessa tismalleen kulmalipun kohdalla). Protestoinnista yhteensä kolme varoitusta, joista naurettavin Mike Peltolalle (v+v=ua), joka kysyy asiallisesti syytä tuomioon ilman kirosanoja ja uhkaavaa käytöstä.

On käsittämätöntä, miten tällainen janari voi viheltää näin tärkeitä otteluita. PALLOLIITON VITTUSILMÖILLE  :keskari: Vitutuksen määrää ei voi tällä hetkellä sanoin kuvata.  :punainen:

TAISTELU JATKUU LOPPUUN ASTI!

puolueettoman mielipide ottelusta:
-lentopalloisku.  ;D ok, käteen osui lievästi, johtuen siitä että työnnettiin selästä.
-arvolan kaataminen. virhettä ei siinä kyllä ollut vaikka hakemalla hakisi.
-rankkarin uusiminen ihan oikein. titin suoritus perseestä.
-rafinha. keltaisen jälkeen tuomarille rasisti-huuto. munukka varmasti sen ansaitsi, mutta rafinha varmasti myös ulosajonsa. eri asia oliko suoran punaisen arvoinen. tuskin.
-pejicin "voittomaali". ei voi ymmärtää. ei ainakaan pejic lähelläkään paitsiota. liputtiko tosiaan paitsion vai jonkin virheen? tässä nuorella tuomarilla karkasi täysin kontrolli käsistä. heilutti lappua jokaiselle vastaantulijalle. palloliitto, huom! pelikieltoa munukalle, jos tästä pelistä jollekin!

ac olis kyllä voiton ansainnut, mutta luukkosen saaTANAn huono peli vei pisteet rovaniemelle. kolme lahjaa vastustajalle lienee tälläkin tasolla liikaa...




Kolomen Kopeekan Keegan

#142
Vedetään rankkarin osalta tuomaristoon kohdistunut kritiikki takaisin. Titi lähti liian aikaisin liikkeelle. Muilta osin  mielipiteet samoja edelleen...  :punainen:

Umpisurkea tuomari vaikutti pelin kulkuun RoPS:n eduksi, mutta suurin tekijä vieraiden voiton taustalla oli kyllä Luukkosen heikko peli.

Rokrok

JOS haluaisi tuon videopätkän perusteella alkaa vielä pilkkua viilaamaan  ;), niin Rafinhan saama keltainen ajanpeluustakin vaikuttaa oudolta.

Mies ei kuitenkaan sido kengännauhojaan ihan metrin päässä pallosta, eikä tuomari ole käynyt osoittamassa oikeaa etäisyyttä muurille/muille pelaajille vapaapotkutilanteessa. En sitten tiedä käskikö hän Rafinhaa siirtymään ennenkuin  :keltainen: heti paikalletulon jälkeen viuhahti.

Tuomarin rasistiksi kutsumisen vakavuutta kortin värin suhteen en sitten tiedä sen paremmin...

Kutvonen

Kelasin tuota Rafinhan ulosajokohtaa muutaman kerran eestaas ja minusta siinä huudetaan natsi eikä rasisti, toki molemmat sanat vihaisesti sähähtäen lausuttuna kuulostavat samalta. Rankkarin uusinta oli kyllä aivan oikea tuomio. Kutilan esityö Zeddyn voittomaaliin oli erinomainen, asennetta loppuun asti ja kikkojakin löytyy, Nenosen keskitys/syöttö ja ACO:n maalivahdin haparointi tilanteessa, Zeddyllä todella helppo työ viimeistellä illan toinen maalinsa ja 81. maali RoPS:n paidassa. Aikamoinen suoritus.

Oulun taistelulle kahden miehen alivoimalla täytyy kuitenkin nostaa  :ylos:, samoin ottelun yleisömäärälle :ylos: sekä molemmille faniporukoille :ylos: + :tuoppi:. Helvetti kun ei päässyt paikan päälle, liksa tuli vasta tänään.

Juurikasvu

Lainaus käyttäjältä: Kutvonen - 31.08.2006 klo 20:10:29
Kelasin tuota Rafinhan ulosajokohtaa muutaman kerran eestaas ja minusta siinä huudetaan natsi eikä rasisti, toki molemmat sanat vihaisesti sähähtäen lausuttuna kuulostavat samalta. Rankkarin uusinta oli kyllä aivan oikea tuomio. Kutilan esityö Zeddyn voittomaaliin oli erinomainen, asennetta loppuun asti ja kikkojakin löytyy, Nenosen keskitys/syöttö ja ACO:n maalivahdin haparointi tilanteessa, Zeddyllä todella helppo työ viimeistellä illan toinen maalinsa ja 81. maali RoPS:n paidassa. Aikamoinen suoritus.

Oulun taistelulle kahden miehen alivoimalla täytyy kuitenkin nostaa  :ylos:, samoin ottelun yleisömäärälle :ylos: sekä molemmille faniporukoille :ylos: + :tuoppi:. Helvetti kun ei päässyt paikan päälle, liksa tuli vasta tänään.
Mitäs se rasismi tai natsi on Portugalin kielellä, on nääs Rafin suomen kieli heikolla tasolla, jos juuri ollenkaan ???

JM

Oululainen jalkapallo kiinnostaa ja herättää tunteita  :ylos: :tuoppi:

Koskakohan viimeksi oululaisessa sarjajalkapallo-ottelussa on ollut näin paljon (1 955) yleisöä?

Juurikasvu

Lainaus käyttäjältä: JM - 31.08.2006 klo 22:18:05
Oululainen jalkapallo kiinnostaa ja herättää tunteita  :ylos: :tuoppi:

Koskakohan viimeksi oululaisessa sarjajalkapallo-ottelussa on ollut näin paljon (1 955) yleisöä?
No Oulussa peli, mutta ei oululaisia pelaajia, viime kesänä Suomi-Hollanti naiset :ylos:

jomi

Sarjajalkapallossa ainaskin 1999 pelattu OLS-Tervarit veti muistaakseni yli 2000 henkeä Raattiin.Voittaja eli Tervarit nousi ykköseen.Sitä edellinen on kaudelta 1994 jolloin 1.5.1994 pelattu ottelu FC Oulu-Jazz veti muistaakseni noin 2600 henkeä.Vuodet 1995-1998 olivat oululaisen jalkapallon taapertamista myös yleisömääriltään.

jomi

OTP:n pelatessa ensi kertaa SM-sarjassa 1966 oli heti toisessa kotipelissä OTP-KuPS 4705 katsojaa 15.5.1966.tämä säilyi yleisöennätyksenä(siis sarjapelien) vuoteen 1973 jolloin OTP-KPV ja OTP-HJK-peleissä oli peräti 5900 katsojaa.OPS:n ennätys on vuodelta 1979 jolloin OPS-KuPS pelissä oli 4500 katsojaa.Korjatkoon joku jos meni muistelut väärin..