Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #2525 : eilen kello 08:57:36 |
|
Big Phil would have held him back for 2 months because his unborn daughter hadnt sorted a nursery yet. Ei ole taidettu Rangersissa aina heittää uusia pelaajia suoraan avaukseen 
|
|
|
|
Dank Sinatra
Poissa
|
 |
Vastaus #2526 : eilen kello 09:23:17 |
|
Big Phil would have held him back for 2 months because his unborn daughter hadnt sorted a nursery yet. Ei ole taidettu Rangersissa aina heittää uusia pelaajia suoraan avaukseen  Siltä vaikuttaisi. https://x.com/Bairdric1/status/1952827491447710106
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 09:26:54 kirjoittanut Dank Sinatra »
|
|
|
|
|
Sokratesinho
Poissa
|
 |
Vastaus #2527 : eilen kello 09:40:20 |
|
Korson härkä!
|
|
|
|
gazzetta
Poissa
Suosikkijoukkue: 1927
|
 |
Vastaus #2528 : eilen kello 09:41:36 |
|
Rajua takapakkia taas majupelaajan sarjastatukseen, juuri kun on sisäistänyt Pohjanpalon suksineen B sarjaan rahan perässä.
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #2529 : eilen kello 09:47:42 |
|
Rajua takapakkia taas majupelaajan sarjastatukseen, juuri kun on sisäistänyt Pohjanpalon suksineen B sarjaan rahan perässä.
Se on aika harvinaista herkkua suomalaiselle jalkapalloilijalle, että tarjoutuu mahdollisuus olla oikea jalkapalloammattilainen (lue: uran tienestit riittää loppuelämäksi), niin siihen ymmärrettävästi tartutaan paikan tullessa.
|
|
|
|
Triangelikostaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #2530 : eilen kello 10:04:53 |
|
Se on aika harvinaista herkkua suomalaiselle jalkapalloilijalle, että tarjoutuu mahdollisuus olla oikea jalkapalloammattilainen (lue: uran tienestit riittää loppuelämäksi), niin siihen ymmärrettävästi tartutaan paikan tullessa.
Se on kyllä... Moni majupelaajakin pelannut sinällään hienot urat ulkomailla, mutta ani-harva pääsee käsiksi tuon tason vuositienesteihin.
|
|
|
|
Maakuntasatraappi
Poissa
Suosikkijoukkue: Sääntöjen rajamaat
|
 |
Vastaus #2531 : eilen kello 10:18:03 |
|
Se on aika harvinaista herkkua suomalaiselle jalkapalloilijalle, että tarjoutuu mahdollisuus olla oikea jalkapalloammattilainen (lue: uran tienestit riittää loppuelämäksi), niin siihen ymmärrettävästi tartutaan paikan tullessa.
Lisäksi (jos urheilullisia ja urheilukulttuurisia aspekteja ajattelee) niin realistinen mahdollisuus CL-lohkovaiheeseen ja kotimatsit 50 000:n keskimäärin varsin sitoutuneen kannattajan edessä voivat olla kovia juttuja nekin. Varsinkin tähtipelaajan statuksella, jos sellaisen saavuttaa ja alku ainakin oli optimaalinen. Siis mitenkään vähättelemättä vaikkapa maagisia Ligue 1 -otteluita jotain Nantesia ja Auxerrea edustaen, jos mahdollisia kovimman tason vaihtoehtoja miettii. 
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 10:22:01 kirjoittanut Maakuntasatraappi »
|
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #2532 : eilen kello 10:26:25 |
|
Rajua takapakkia taas majupelaajan sarjastatukseen, juuri kun on sisäistänyt Pohjanpalon suksineen B sarjaan rahan perässä.
”Rajua takapakkia” oli itsellänikin mielessä, kun UCL futis on 3 x 45min päässä.
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #2533 : eilen kello 11:01:20 |
|
Vaikka skottiliigan taso on jossain San Marinon pääsarjan ja Suomen vitosen välillä, kyllä tässä eittämättä alkaa vähän jöpöttää lukiessa tuota Gers-kannattajien runollista ihailua Murkkuamme kohtaan. Nyt on ainakin suomalainen hyökkäyspään pelaaja hankittu suoraan tähdeksi legendaariseen seuraan, joka on uskonnon asemassa kannattajilleen. Uhkakuvat on toki edelleen olemassa, miettiessä bussittelevia bodareita vastaan pelaamista sekä mainitun fanaattisen kannattajakunnan nurjaa puolta, mikäli hommat eivät mene odotetusti. Rangers TV:n skottiääntämyksellä keskikentän dynamo Cameron kuulosti muuten aivan Kamaralta. Tossa vielä Antman-suoritteita koosteena: https://x.com/declan_19/status/1952855102097592806
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 11:08:28 kirjoittanut kokistuoppi »
|
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #2534 : eilen kello 11:29:22 |
|
juuri kun on sisäistänyt Pohjanpalon suksineen B sarjaan rahan perässä.
Sepäs se vasta tekisikin kunniaa maajoukkuepelaajien sarjastatukselle, kun Jolle olisi suksinut B-sarjaan Venetsian kanssa ilman rahoja. Nyt on lisäksi realistinen sauma nousta ylös.
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
Poissa
Suosikkijoukkue: Diego Jota #20 1996-2025
|
 |
Vastaus #2535 : eilen kello 11:34:12 |
|
BBC kirjoittaa myös hyvin positiiviseen sävyyn Antmanin debyytistä. Antman left his prints all over the game on his Rangers debut. The Finnish winger - signed from Go Ahead Eagles, where he scored six goals and provided 15 assists in 32 games last term - was unlucky not to score when he saw a goal-bound effort blocked on the line. He was brought down in the box after a surging run that resulted in the penalty that was tucked away by Cyriel Dessers. His cross was measured to perfection for Gassama to knock in the third goal to give Rangers daylight in the tie. "I think you can see why we wanted to sign him," said Rangers head coach Russell Martin of the 23-year-old, who has agreed a four-year deal. "He's game, he's willing, he's really competitive and he has moments of real quality." https://www.bbc.com/sport/football/articles/cde32zl7zxlo
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #2536 : eilen kello 11:36:06 |
|
Laitetaan vielä FollowFollow-forkalta yks: I’ve got to say I’ve got a bit of an unhealthy man love for Antman after just one game. Feels like Grigo is going to have some competition in his appreciation club. The guy is class. I was genuinely concerned we wouldn’t find someone that could comfortably replace what we had in Cerny but this guy looks the real deal! Lightening fast, quick feet and can pick out short and long/cross passes. What a great piece of business! Him and Gassama really are exciting to watch. I’m also really looking forward to seeing how Moore turns out too as I’ve heard he’s a real exciting young player too! Hopefully this is the start of us turning a corner as that performance looked very polished tonight from all of them. Plus tää: Dunno what it is, but seeing a winger hit the byline and fire in a cracking cross just screams old school and I love it. Tavallaan hauskaa, että brittiläisen jengin piti hankkia suomalainen pelaaja saadakseen riveihinsä perinteisen laiturin, joka osaa keskittää...
|
|
|
|
barbarian
Poissa
|
 |
Vastaus #2537 : eilen kello 11:36:40 |
|
Tätä on nyt jauhettu niin paljon, ettei enää jaksaisi, mutta Rangers-siirron kritiikki liittyy enemmän Skotlannin pääsarjan tasoon sekä siihen, että seuraavan askeleen ottaminen on Rangersistä seuran poikkeavan identiteetin johdosta vaikeampaa kuin muista samantasoisista verrokkiseuroista.
Lyhyellä aikavälillä ja Rangersin oman pelillisen tason sekä lutuurimittarin värähtelyn kannalta siirto on loistava, ja tässä on kaiken kaikkiaan koossa melko kiimaiset ainekset muuten hyvin alavireiseltä tuntuvaan Suomalaiset maailmalla -syksyyn.
Turha tuota seuraavaa askeltakaan on tässä vaiheessa murehtia. Jos Antman pelaa riittävän hyvin, niin kyllä sieltä sen verran mottipäistä tarjousta tulee sisään, ettei suuruudenhulluudesta kärsivä, itsensä harhaisesti ruokapyramidin huipulle mieltävä Reintsörssikään pysty sanomaan sille ei.
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #2538 : eilen kello 12:23:01 |
|
En tiedä mihin mielikuva harhaisesta käsityksestä seuran sisällä perustuu. Eiköhän realiteetit ole melko selvät sisäisissä rakenteissa. Maksetut siirtosummat esimerkiksi heijastelevat tätä; ei Ibroxilla (virheistä viisastuneena) samalla tavalla olematonta rahaa heitellä, kuin jossain Turkissa tai Kreikassa.
Johtoportaaseen vasta saapuneet Amerikan pellet oletusarvoisesti ymmärtävät myös jotain urheilusta bisneksenä. Mitään en kainalopallosta ymmärrä, mutta google-toistaitoisena huomaan 49ersin esimerkiksi olevan liki seitsemän miljardin dollarin arvoinen seura. Nähtävästi seura on myös urheilullisesti pärjännyt ok.
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #2539 : eilen kello 13:01:05 |
|
Mutta kuten aikaisemmin todettu, niin tossa siirroissa ulospäin on ennemmin kyse Rangersistä. Jos sä otat verroksiksi Celticin ja katsot mihin sieltä on lähdetty, niin lista on kovin erilainen. Ja Rangers käsittääkseni pyrkii 49ersin rahoilla kuitenkin takaisin tohon samaan luokkaan Celticin kanssa.
Celticissä lähti pelkästään edellisessä siirtoikkunassa 24-25 vuotiaita pelaajia Comoon, Brafaan ja Nantesiin, niin että isoin maksettu siirtokorvaus oli melkein 20m€.
Edellisellä kaudella Matt O'Riley Brightoniin 30 miljoonalla ja kolmekymppinen Furuhashi 12 miljoonalla Rennesiin.
Eli kyllä tuolta pääsee pois, isolla rahalla isoihin sarjoihin, kuhan vaan taso riittää.
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #2540 : eilen kello 13:07:54 |
|
Se on selvä, että yksin kukkona tunkiolla useita kausia hääränneellä celticillä on edelleen etumatka, kiitos Rangersin itseaiheutetun korpivaelluksen.
49ers mukaantulo tasoittaa tätä pelikenttää.
|
|
|
|
Pallisteri
Poissa
|
 |
Vastaus #2541 : eilen kello 13:22:01 |
|
Uhkakuvat on toki edelleen olemassa, miettiessä bussittelevia bodareita vastaan pelaamista sekä mainitun fanaattisen kannattajakunnan nurjaa puolta, mikäli hommat eivät mene odotetusti.
Leveällä pelaavalle, pitkälle ja hyviä keskityksiä jakelevalle laiturille bussittava vastustaja ei ole niin epäoptimaalinen, vaikka suoranopeutta ei pääsisikään käyttämään. Jos vastustaja makaa omassa boksissaan niin todennäköisesti laitureilla on aktiivinen rooli sumpun purkamisessa mm. keskitysten kautta. Ei sattunut silmään mainitsiko joku jo asiasta, mutta Rangersin keskikentällä pelannut numero 10 Diomande on Antman vanha seurakaveri Tanskasta. Mitään yhteyttä pelaajien välillä ei ollut ja Antmanin puoliskolla pelannut Diomande kusi useamman hyökkäyksen saatuaan Antmanilta pallon ja oli yksi Rangersin heikoimmista.
|
|
|
|
gazzetta
Poissa
Suosikkijoukkue: 1927
|
 |
Vastaus #2542 : eilen kello 13:24:41 |
|
Näinhän se on, että europaikka on varma. Sekin tosin kertoo osaltaan sarjan tasosta. No asiat voisi olla huonomminkin, ainakin Oliver haluttiin ilmeisesti ihan tosissaan tuonne ja seura on maksukykyinen. Jos ajatellaan takana olevaa kautta, niin siirto Skotlannin tasoiseen sarjaan ei mielestäni ollut ihan odotettu. Sanoisin edelleen lieväksi pettymykseksi. Mutta kaikki on uran kannalta mahdollista myös Skotlannista käsin.
|
|
|
|
rexpex
Poissa
|
 |
Vastaus #2543 : eilen kello 13:51:00 |
|
Antmann näyttäisi olevan siinäkin mielessä erilainen Suomalainen , että vaikuttaa sosiaaliselta kaverilta eikä mene tuppisuuna jo valmiiksi valmiina väistymään syrjään kun kilpailu kovenee . Katselin pätkiä Rangersin harjoituksista , oliko peräti Antmannin ainoat ennen Plzen peliä ja hyvin heitti juttua kavereiden kanssa. Sitten on tällaiset kuin Tämä Mallorcaan siirtynyt maalivahti...katselin harkkapeliä ja näytti koko ajan olevan valmis purskahtamaan itkuun ...ei mitään kontaktia kenttäpelaajien kanssa. Pitää osata olla ihmisten kanssa ja taistella paikastaan auringossa.
|
|
|
|
Dank Sinatra
Poissa
|
 |
Vastaus #2544 : eilen kello 14:17:00 |
|
Noita Rangersin foorumeja kun lueskeli niin tuntuivat olevan sitä mieltä, että nyt niillä on vihdoin kunnon laituri(t) joista voi myös saada kunnolla rahaa tulevaisuudessa. Eli eiköhän sieltä pois pääse isompiin ympyröihin kunnon summalla, kunhan vain esitykset on sen mukaisia. Dowell kyllä sai rapaa varmaan enemmän kuin Niskanen Huuhkajissa. 
|
|
|
|
DAF
Poissa
Suosikkijoukkue: M. Deianov ja Reilu-Jonin perintö
|
 |
Vastaus #2545 : eilen kello 14:24:39 |
|
Noita Rangersin foorumeja kun lueskeli niin tuntuivat olevan sitä mieltä, että nyt niillä on vihdoin kunnon laituri(t) joista voi myös saada kunnolla rahaa tulevaisuudessa. Eli eiköhän sieltä pois pääse isompiin ympyröihin kunnon summalla, kunhan vain esitykset on sen mukaisia. Dowell kyllä sai rapaa varmaan enemmän kuin Niskanen Huuhkajissa.  X:ssa oli myös klassikkokommentti "Antman is no Niskanen."
|
|
|
|
Triangelikostaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #2546 : eilen kello 15:06:39 |
|
Hyvinhän noissa "highlightseissa" näkyi jo se, että Antman esiintyi eniten edukseen kun Rangers pääsi hyökkäämään epäorganisoitua pulustusta vastaan. Silloin kun Plzen puolusti, niin ei varsinaisia murtautumisia tapahtunut. Paitsi oli toki se hyvä yritys tehdä maali.
|
|
|
|
laivakoira
Poissa
Suosikkijoukkue: Kurvin Vauhti
|
 |
Vastaus #2547 : eilen kello 15:54:43 |
|
Hyvinhän noissa "highlightseissa" näkyi jo se, että Antman esiintyi eniten edukseen kun Rangers pääsi hyökkäämään epäorganisoitua pulustusta vastaan. Silloin kun Plzen puolusti, niin ei varsinaisia murtautumisia tapahtunut. Paitsi oli toki se hyvä yritys tehdä maali.
Hyvin näkyi se, ettei mennyt haastamalla ohi yhdestäkään pakista, ja 90% tilanteista päättyi alibisyöttöön alaspäin. Aika paskaan tuolla Skotlannissa totuttu, jos tuo esitys kirvoittaa koviakin ylistyssanoja. Tuu pois sieltä, aina saa hävetä.
|
|
|
|
C Less
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, Atleti
|
 |
Vastaus #2548 : eilen kello 16:23:49 |
|
Hyvinhän noissa "highlightseissa" näkyi jo se, että Antman esiintyi eniten edukseen kun Rangers pääsi hyökkäämään epäorganisoitua pulustusta vastaan. Silloin kun Plzen puolusti, niin ei varsinaisia murtautumisia tapahtunut. Paitsi oli toki se hyvä yritys tehdä maali.
Mietaa yllättyi, että hyökkäävä pelaaja esiintyy edukseen epäorganisoitua puolustusta vastaan 
|
|
|
|
Gusty Spence
Poissa
Suosikkijoukkue: Linfield
|
 |
Vastaus #2549 : eilen kello 17:07:47 |
|
X:ssa oli myös klassikkokommentti "Antman is no Niskanen."
Kuinkahan monta futiskansaa Iivo on ehtinyt jo traumatisoimaan?
|
|
|
|
|
|