• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Banapallo | Antifutis | Moderni potkis | Miksi joudumme kestämään tätä liigassa?

Aloittaja werner, 24.04.2019 klo 10:01:55

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Nostaako "kontrollifutiksen" nousu Suomen jalkapallon tasoa ja kiinnostavuutta?

Nostaa
17 (7.1%)
Osittain nostaa, osittain ei
39 (16.3%)
Ei nosta
85 (35.6%)
En osaa sanoa
8 (3.3%)
En tiedä, koska nukahdin katsoessa
90 (37.7%)

Äänestäjiä yhteensä: 235

Djortikkaeff

Pallottelu omalla puolella on pitkälti puolustamista. Sikäli se on ideologisesti koominen lähestyminen sarjan parhaalta joukkueelta. Korkea prässi taas toisaalta on tässä katsannossa hyökkäämistä.

Mielenkiintoista nähdä miten Wiss lähestyy HJK:n kaatamista. Ensimmäinen kymppi ihan kuollutta bussia. Sitten minuuteilla 10-16 jostain tietystä triggeristä irtoava kollektiivinen seitsemän pelaajan yhtäaikainen ylöspäin hönkiminen. Ilves ja KPV ovat niitä joukkueita joiden esityksiä klubia vastaan odotan eniten.

Noin yleisesti suhtaudun aika neutraalisti erilaisiin tapoihin pelata jalkapalloa. Etenkin jos ne ovat voittavia tapoja. Toisaalta tämä Sarajärven jalkapallo mitä VPS esitti esimerkiksi Ljubljanaa vastaan on sellaista jota en ole nähnyt ikinä miltään joukkueelta missään päin maailmaa. Onhan sekin tietynlainen kehu suomifutikselle. HJK:n materiaali periaatteessa voi olla niin hyvä että Sarajärvi vie maaliin sen minkä Vepsussa aloitti. Kestääkö pelaajien kuuppa vaan sitten pelata niin kuin valmentajat haluaa... Eetu Vertainen haluaa maailmalle ja häntä hyödyttäisi jos joukkueen pelitapa olisi vähän vähemmän excel.

Bulebule

#26
[uutinen]Kolme päävalmentajaa Veikkausliigaan kasvattanut Mika Lehkosuo on ylpeä "opetuslapsistaan": "Ei heidän menestyksensä ole tullut yllätyksenä"[/uutinen]
https://yle.fi/urheilu/3-10720759

tylerdurden

SJK - Ilves matsin jälkeen stadionin uloskäynnin läheisyydessä kuultua:
Lainaa"Vittu mitä paskaa. Siis Veikkausliigaa ja tällaista paskaa. Ja vielä maksoin tästä. Oikeasti vittu. Veikkausliiga".

Henkilö oli vanha naamatuttu, vannoutunut kendojanari, joka oli tullut isäukkonsa kanssa katsomaan Veikkausliigaa. Olivat varmaankin tulleet viihtymään, mutta kommenteista päätellen kokemus ei ollut kovinkaan positiivinen. Varmasti toki ripaus huomionhakuisuutta oli mukana kun piti kovaan ääneen manata kaikkien kuullen, mutta eihän tuollaiset kommentit koskaan hyvältä kuulosta jos Suomifutiksen ja katsojamäärien noususta haaveilee. Jos ko. matsi oli ensimmäinen Veikkausliigamatsi paikan päällä, niin ei mikään ihme että vaikutelma oli huono.

Aapinen

Lainaus käyttäjältä: copa de kybä - 24.04.2019 klo 18:57:55
Entäpä, jos kontrollifutista pelaa "oikein"? Hongan peliä on pidetty foorumilla seksifutiksena ja pistekeskiarvokin Klubia parempi. Miehistön laadussa ei mitään kovin massiivista eroa ole.

Jokaista pelitapaa pystyy kehittämään paremmaksi ja kaikesta päätellen Vasara on siinä onnistunut. En kuitenkaan Hongan pelejä tältä kaudelta ole vielä nähnyt, viime kaudeltakin vain pari kappaletta, joten en pysty niitä vertailemaan.

Pelaajien, joukkueiden ja sarjan kehittämiseksi ideaalia olisi että joukkueet hallitsisivat eri pelitapoja ja variaatioita eri tilanteisiin käytettäväksi. Meillä on maailman pisin preseason, käytetään se hyödyksi.

Floppi

Lainaus käyttäjältä: Aapinen - 25.04.2019 klo 10:26:19
Meillä on maailman pisin preseason, käytetään se hyödyksi.

Ja säästösyistä uudet pelaajat hankitaan päivää ennen kauden alkua. ;)

Sokrateen puskumaali

Lainaus käyttäjältä: hoc - 24.04.2019 klo 15:02:31
Wanna-be Pep Guardiolat ovat Pepin kirjasta poimineet ainoastaan pallonhallinnan, position ja osin paineen, mutta unohtaneet Pepin vaatimuksen pelitemposta, aktiivisuudesta ja eteenpäin pyrkimisestä. Tällöin peli muodostuu juuri sellaiseksi mitä pimputteluksi kutsutaan.

Tämä olisi minunkin diagnoosini. Pallonhallintaa osittain itsetarkoituksellisesti ja liian varovaisesti. Liikaa syöttelyä ilman kunnon intentiota.

Vaikea kuitenkin uskoa, etteivätkö olisi asiaan perhetyneet minua paremmin ja sen vuoksi selitys tuntuu liian helpolta. Kuinka paljon asiaan vaikuttaa pelifrekvenssi, en osaa sanoa. Materiaali taipumattomuus moderniin jalkapalloon kuulostaa sekin liian helpolta selitykseltä.

Rikkiviisas

Lainaus käyttäjältä: Sokrateen puskumaali - 25.04.2019 klo 12:16:52Materiaali taipumattomuus moderniin jalkapalloon kuulostaa sekin liian helpolta selitykseltä.

Materiaalilla selittäminen on laiskan miehen selitys.
Etenkin Veikkausliigassa, jossa kohdataan toisia liigajoukkueita ja joidenkin kausien Klubia lukuunottamatta ei oikein ole ylikylän joukkueita. Materiaaliselitys toimii silloin jos hävitään paremmalle joukkueelle ja annetaan itse kaikki. Nythän se ongelma esim. stadin derbyssä on, että HJK pelasi tasan paskemman kanssa antamatta itse juuri mitään.

Pallonhallinnalla on helppo puolustaa ja kontrolloida, toki peliä voi kontrolloida ilman palloakin, mutta paljon vaikeampaa se on. Tästä syystähän Kloppkin on vähän muuttanut blitzkrieg-futista monimuotoisempaan ja pallovarmempaan suuntaan. Suomalaisten joukkueiden pallonhallinnassa tuntuu olevan perustavanlaatuinen ongelma:
1. hallitaan palloa,
2. hallitsemalla palloa kontrolloidaan peliä,
3. ????????
= FTW
-> WTF

HJK:n kohdalla eniten kummeksuttaa, että kun suuri tavoite on europeleissä, niin miten pallonhieronnan ja matalan tempon pelien jälkeen pelaajat saataisiin pelaamaan joukkueena nopeaa vastaiskufutista, jota tarvitaan kun vastassa on kovempien liigojen joukkueita, jotka ovat niin hieronnan kuin gegenpressin.

Sokrateen puskumaali

Lainaus käyttäjältä: Rikkiviisas - 25.04.2019 klo 12:42:12
Materiaalilla selittäminen on laiskan miehen selitys.
Etenkin Veikkausliigassa, jossa kohdataan toisia liigajoukkueita ja joidenkin kausien Klubia lukuunottamatta ei oikein ole ylikylän joukkueita. Materiaaliselitys toimii silloin jos hävitään paremmalle joukkueelle ja annetaan itse kaikki. Nythän se ongelma esim. stadin derbyssä on, että HJK pelasi tasan paskemman kanssa antamatta itse juuri mitään.

Pallonhallinnalla on helppo puolustaa ja kontrolloida, toki peliä voi kontrolloida ilman palloakin, mutta paljon vaikeampaa se on. Tästä syystähän Kloppkin on vähän muuttanut blitzkrieg-futista monimuotoisempaan ja pallovarmempaan suuntaan. Suomalaisten joukkueiden pallonhallinnassa tuntuu olevan perustavanlaatuinen ongelma:
1. hallitaan palloa,
2. hallitsemalla palloa kontrolloidaan peliä,
3. ????????
= FTW
-> WTF

HJK:n kohdalla eniten kummeksuttaa, että kun suuri tavoite on europeleissä, niin miten pallonhieronnan ja matalan tempon pelien jälkeen pelaajat saataisiin pelaamaan joukkueena nopeaa vastaiskufutista, jota tarvitaan kun vastassa on kovempien liigojen joukkueita, jotka ovat niin hieronnan kuin gegenpressin.

Katsoin HJK-HIFK peliä jonkun verran saadakseni kiinni asiasta. En tiedä, ehkä siinä materiaalissa on myös osa syynsä. Nauhalla näkyy maallikon silmään toistuvasti ongelmia pelaajien liikkeessä pallottomana, pallon suojaamisessa ja ratkaisuja jotka kaatuvat heikkoon tekniseen suoritukseen. Ja nämä havainnot sitten verrattuna johonkin kansainväliseen tasoon, kaikki on aina suhteellista.

Ehkä voi olla niinkin, että pelaajat eivät pysty toteuttamaan ihan sitä mitä haetaan, jos pelaajat eivät osaa tai jaksa liikkua pelattavaksi koko ajan ja kovalla intensiteetillä, ahtaaseen tilaan laitettu pallo omalle pelaajalle lähes poikkeuksetta menetetään ja kunnianhimoisemmat syötöt eivät vaan mene oikeaan osoitteeseen.

Ehkä siinä pelaajille tulee dilemma jossa toisaalta vaaditaan modernia pallonhallintapeliä, mutta jos sen rohkeammat soveltamistavat johtavat liian usein pallonmenetyksiin, niin se saattaa helposti mennä toteutettuna sitten turvallisempaan suuntaan, joka tuntuu liialta varmistelulta. Ehkä tästä pitäisi saada jotain kunnollista statistiikkavertailua johonkin muuhun, että voisi sanoa jotain objektiivista.

Keynes

Lainaus käyttäjältä: Djortikkaeff - 24.04.2019 klo 20:58:07
Pallottelu omalla puolella on pitkälti puolustamista. Sikäli se on ideologisesti koominen lähestyminen sarjan parhaalta joukkueelta. Korkea prässi taas toisaalta on tässä katsannossa hyökkäämistä.

Juuri näin. Hyökkäävä futis on huomattavsti helpompaa korkealla prässillä ja aktiivisella vastaprässillä. Pallonhallinta pallonhallinnan vuoksi taas on kärjistetysti ajan pelaamista tai sitten ihan puhtaasti puolustamista.

Guardiolaa ei tosiaan tähän "Banapallon" tai Vuorisen pelitapaan kannata sotkea. Guardiolan pelitavassa pelinopeus ja intensiteetti tulevat prioriteettilistalla ennen pallonhallintaa. Sama koskee muitakin tämän (ja myös eilisen) päivän johtavia valmentajia. Puuduttavan pallottelun paras verrokki lienee n. 10 vuoden takainen Espanjan maajoukkue. Sama päiväys on myös Banan pelikirjalla.

rangaistuspotku

Lainaus käyttäjältä: Ehis - 24.04.2019 klo 14:47:56
Kuten yllä monta kertaa mainittu: tässä maassa ei löydy riittävän hyviä pelaajia. Yritä siinä sitten pimputella prässistä ulos Dalen havannointikyvyllä, tai Obilorin syöttötekulla.

Tämän pitää olla viihdettä. Miksi maksaa siitä, että pääsee katsomaan höynää omalla puoliskolla? Itse ainakin nautin Tarasovin harhauttelusta, sen sijaan, että tyydytään aneemiseen mestaruuteen (muiden ollessa vaan niin paskoja) ja putoamiseen ensimmäisestä varteenotettavaa jengiä vastaan Euroopassa.
Jos joku muistaa miten pelattiin Eurooppa-liigaa 2014, ero on aivan järjetön.

Eurooppa-liigassa klubi pelasi 3 ensimmäistä peliä banapalloa, ja hävisi. Selkä seinää vasten pelaajat unohtivat mitä Bana sanoo, ja alkoivat pelata niin hyvin kuin osaavat, voittoja ja pisteitä alkoi tulla. Jos eivät olisi pelanneet ekoissa peleissä Banan ohjeiden mukaan, olisivat menneet jatkoon

BlyzR

Lainaus käyttäjältä: rangaistuspotku - 25.04.2019 klo 21:03:29
Eurooppa-liigassa klubi pelasi 3 ensimmäistä peliä banapalloa, ja hävisi. Selkä seinää vasten pelaajat unohtivat mitä Bana sanoo, ja alkoivat pelata niin hyvin kuin osaavat, voittoja ja pisteitä alkoi tulla. Jos eivät olisi pelanneet ekoissa peleissä Banan ohjeiden mukaan, olisivat menneet jatkoon

Hohhoijaa.

rangaistuspotku

Lainaus käyttäjältä: BlyzR - 25.04.2019 klo 23:38:58
Hohhoijaa.

Pointti oli se, että Bana peluutti joukkuetta liian varovaisesti, siis väärin ekat 3 peliä. Siksi klubi hävisi ne pelit ja se oli Banan vika.  Lopuissa peleissä joukkue ei enää kuunnellut Banan "ohjeita" ja pelasi loistavasti.

kokistuoppi

Kansalaisena olen sitä mieltä, että minulla tulee olla oikeus mielipiteeseeni esimerkiksi Nato-jäsenyydestä, eikä kukaan saa väheksyä oikeuttani lausua tämä mielipide. Mutta samaan aikaan en kuitenkaan tahdo oikeutta olla päättämässä asiasta suoralla kansanäänestyksellä, sillä kompetenssini Suomen Nato-jäsenyyden arvioimiseen on nolla. Toivon pikemminkin, että näistä asioista päättämään valitut henkilöt osaavat tehdä oikein painotetun päätöksen riittävään asiantuntemukseen perustuen.

Samalla tavalla suhtaudun päätösvaltaan kannattamani seuran pelitapaan riippuen. Antakaa minun huutaa päädyssä mieleni mukaan, mutta älkää nyt helvetissä oikeasti toimiko sen perusteella, mitä sieltä kaljapäissä, tunteet pinnassa ja huonoista kuvakulmista katsottuna ohjeistetaan.

shots

Määritelläänkö allaolevat klipit "banapalloksi"? Kyllä tuollakin paljon palloa pidetään omalla alueella ja pimputellaan, mutta hyökkäyspään tekeminen on taas aivan eri tasolla. Tosin ei myöskään Inter-HJK pelin kahden ekan maalin tapaisia harhasyöttöjä juurikaan näe.

Pakko se on myöntää, Sibilan poika on kova opettamaan kun tämän kauden IFK Göteborgissa (vika linkki) on samanlaisia merkkejä ilmassa.

https://twitter.com/FerranSibila/status/1036985403750920194
https://twitter.com/FerranSibila/status/1021387073692061697
https://twitter.com/FerranSibila/status/1024308810209533953
https://twitter.com/FerranSibila/status/1029708120380108800
https://twitter.com/FerranSibila/status/1044199937825787906
https://twitter.com/FerranSibila/status/1051807202225340417
https://twitter.com/FerranSibila/status/1120757498619756551