Yritinkin toitottaa jo valmiiksi kirveensä kaivoon heittäneille nuorennusleikkauksen ja välikarsintojen huutelijoille, että malttaisivat ensimmäiseen Puola-peliin asti, joka tulisi määrittelemään paljon. Nyt siitä tuli voitto, ja kas kummaa, ollaan täysin geimeissä. Tää lohko oli ennakkoon todella selvästi kolmeen/neljään eri tasoryhmään laskettavissa. No nyt voi sanoa että kolmeen, kun Malta ja Liettua pelasivat tasan. Hollanti on ylikylä, Puola ja Suomi pelaavat kakkossijasta ja Liettua-Malta sitten ovat haastajasarjaa, joka voi napsia yllätyspisteen, mutta ei yllä pelaamaan top2-sijoista.
Ei siis mikään ristiinpeluulohko, vaan sellainen, jossa ihan selkeästi
pitää hoitaa heikommat sekä saada päävastustaja Puolaa vastaan keskinäisten pelien yhteispisteet vähintään tasan. Jos Suomi tai Puola onnistuu ylikylä-Hollannilta ottamaan pisteenkin, on se tälle uroteon tekevälle joukkueelle iso plussa.
Tummennetusta tämä Puola-tavoite toteutuu joka tapauksessa pisteiden osalta, tosin tietenkin keskinäiset maalierot voivat nousta isoon asemaan. Harmittava Liettua-tunarointi toki Suomella painaa, muutoinhan olisi voinut lähteä “minimissään” hakemaan pientä tappiota Puolaan.
Niin paljon kuin Riveä nyt lyödäänkin, niin kyllähän hänkin “erikoistui” näihin kesäkuun kotivoittoihin päävastustajaa vastaan: Suomi-BIH 2-0, Suomi-Montenegro 2-0, Suomi-Slovenia 2-0. Toki Riven eväät oli syöty jo viime EM-karsinnan jälkeen, mikä oli valitettavasti todistettava.
Tuolta voi simuloida eri skenaarioita:
https://www.worldfootball.net/table_calculator/wm-quali-europa/ Meidän kannalta iso peli on myös lokakuun Liettua-Puola, jossa on joku pieni mahku yllätykseen, jos Puolan huono vire jatkuisi. Ja tietysti sitten Puolan ja Hollannin keskinäisistä toivotaan Hollannin voittoja.
EDIT: Unohdin, että ollaan F*fan kilpailussa, eli kokonaismaaliero taitaa määrittää ennen keskinäisiä kohtaamisia, toisin kuin u*falla.