FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
04.10.2025 klo 00:04:57 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Äänestys
Kysymys: Saatko lipun SMJK:n kiintiöstä?
Saan - 380 (49%)
En - 395 (51%)
Äänestäjiä yhteensä: 773

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 85
 
Kirjoittaja Aihe: Kisojen pääsylippuvouhotus  (Luettu 315559 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
tylerdurden

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Omonian Veteraanit


Vastaus #350 : 18.10.2019 klo 10:31:32

Lainaus
Muistanko väärin, vai menikö jäsennumerot uusiksi SMJK:n osalta jossain vaiheessa ja mistäköhän saa tietoonsa oman jäsennumeronsta.

Mobiilijäsenkortissa näkyy ainakin joku numero.
Nigel Kugelschfeir

Paikalla Paikalla


Vastaus #351 : 18.10.2019 klo 10:32:40

Varmaan puhutaan että tuossa vaiheessa Uefa myy itse, Palloliitto ja SMJK saa varmaan lippunsa myöhemmin. Noita lipunmyyntivaiheitahan tulee vielä vaikka kuinka monta ja lopuksi epämieluisaan peliin lipun ostaneet voi myydä omansa pois.
neckface

Poissa Poissa


Vastaus #352 : 18.10.2019 klo 10:49:29

Eikös tämä mene niin, että kaikki liput tosiaan myydään UEFA:n kautta, mutta kisoihin selviytyneiden maiden palloliitot päättävät kriteereistä, joilla "fanikiintiön" liput arvotaan/jaetaan? Eli toisin sanoen Palloliitto päättää arvonta-/jakoperusteista ja liput lopulta myy UEFA.

Palloliitto todennäköisesti tulee luovuttamaan osan, toivottavasti suuren, lipuista SMJK:n kautta jaettavaksi, ja näiden lippujen osalta SMJK voi päättää omista kriteereistään. Lopulta nämäkin liput kuitenkin myydään UEFA:n oman lippupalvelun kautta, esim. SMJK:lta saatua koodia tms vastaan.
Pastor of Muppets

Poissa Poissa


Vastaus #353 : 18.10.2019 klo 10:51:53

SMJK:n kannattaisi nyt laittaa ulos jonkinlainen tiedote tästä lippuasiasta. Tässäkin topicissa valtava määrä kokemattomia reissaajia ja lippupaniikki-neitsyitä. Joku random kirjoittaa tänne viestin missä toteaa, että täytyy olla vähintään parin vuoden jäsenyydet vyöllä ja sen jälkeen tulee pari sivua uutta panikointia lippujen suhteen kun väittämä otettu todesta.

Tämä olisi ehdottomasti paikallaan selkiyttämään tilannetta, koska eilen on kuitenkin laitettu viimeisimpänä uutisena ohjeet tämän vuoden jäsenmaksun maksamiseen ja heti käyttöehtojen ensimmäisessä kappaleessa lukee: "Rekisteröitymisen jälkeen voit ostaa jäsenille tarkoitettuja lippuja ja palveluita". Mitään nykyisestä jäsenmäärästä tietämättä olen sitä mieltä, että nyt kannattaakin ottaa rahat pois kaikilta uusilta jäseniltä, mutta tehdä hyvissä ajoin selkeästi selväksi mahdolliset rajoitukset, JOS alkaa näyttää siltä, että jäseniä tuleekin yhtäkkiä lippukiintiöitä enemmän.  
TimoN

Poissa Poissa


Vastaus #354 : 18.10.2019 klo 10:53:58

Eikös tämä mene niin, että kaikki liput tosiaan myydään UEFA:n kautta, mutta kisoihin selviytyneiden maiden palloliitot päättävät kriteereistä, joilla "fanikiintiön" liput arvotaan/jaetaan? Eli toisin sanoen Palloliitto päättää arvonta-/jakoperusteista ja liput lopulta myy UEFA.

Jotenkin näin uskoisin menevän niiden vähäisten tietojen perusteella mitä tuosta on saatavana,

Yhdellä lausella tuosta mainittiin aamu-tv:ssä -> https://areena.yle.fi/1-4573636?seek=7125

EDIT: Tosin en tiedä miten Uefan systeemit taipuu kovin mutkaisiin lojaliteettipisteytyksiin tms. Ehkä heille voidaan toimittaa listat jäsenistä, jossa on painotetut kertoimet jäsennumeroille arvontaa varten jos liput ylibuukataan.
« Viimeksi muokattu: 18.10.2019 klo 10:56:19 kirjoittanut TimoN »
kaksi vasenta jalkaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alasarjat


Vastaus #355 : 18.10.2019 klo 10:54:12

Eniten pelottaa se, että kun saan kuitenkin liput hommattua, alkaa vierustoverit valittamaan, ettei katsomossa saa seisoa. Siksi SMJK pitää erottaa tavan kansalaisista peleissä.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #356 : 18.10.2019 klo 10:56:30

Eniten pelottaa se, että kun saan kuitenkin liput hommattua, alkaa vierustoverit valittamaan, ettei katsomossa saa seisoa. Siksi SMJK pitää erottaa tavan kansalaisista peleissä.

Ja nämä oman paikkansa vaatijat päälle.
White City

Poissa Poissa


Vastaus #357 : 18.10.2019 klo 11:11:04

Mobiilijäsenkortissa näkyy ainakin joku numero.

Joka ei ainakaan mulla ole sama kuin jäsennumero:

386 v. (000)2461
Takatukka

Poissa Poissa


Vastaus #358 : 18.10.2019 klo 11:11:17

Tuleehan tuonne jälkimarkkinakin tosiaan, ekassa vaiheessa täysin randomilla lippuja ostaneet varmaan laittavat seksi-Suomen matseihin Bakuun sinne sen verran flaboja etten olisi huolissani. Parkenhan on ainoa alle 50 000 vetävä kisastadikka, joten 10% allokaatio on 5000-9000 muualla. Eiköhän sinne kaikki halukkaat pääse.

SMJK:n osalta olisi ihan jees se takaraja josta on jo puhuttukin. On tässä ollut aikaa kaltaisteni välivuosiurpojen maksaa jäsenmaksu, ja myöhemmin liittyneille jäisi vielä tietty osuus arvontaan plus ei-SMJK-osuus kokonaiskiintiöstä. Olennaista olisi minusta jotenkin erotella vain lopputurnauslippujen vuoksi liittyneet niistä, joille on toimitettu SMJK-lippuja vuosikaudet.
Zazar

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dreams can't be buy


Vastaus #359 : 18.10.2019 klo 11:14:29

Kisoissa en ole ikinä käynyt niin miten mahtaa mennä, syynätäänkö siellä järkkärien toimesta kuinka paljon normaalia tarkemmin että kaikki katsojat menevät varmasti omille lippuun merkityille paikoilleen? Riippuuko siitä, onko kyse normi- vai fanikatsomosta? Mitään en asiasta tiiä mutta tunne perseessä, että on vähän anaalisemmat käytännöt arvokisoissa kuin perus karsintapeleissä.

Tuostahan on kiinni, että voidaanko fanikatsomossa vetää normityylillä jossa jokainen valitsee oman paikan sieltä mistä tykkää, vai tarvitaanko jo SMJK:n lipunostovaiheessa joku segregaatiosysteemi, jolla tosiaan saadaan villisti aidalla pomppivat seisomakatsojat eri osaan katsomoa näistä vanhemmista herrasmiehistä jotka haluaa istua rauhassa ylälauteilla.
Runkkarna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Bastu Masturbator


Vastaus #360 : 18.10.2019 klo 11:18:47

Eniten pelottaa se, että kun saan kuitenkin liput hommattua, alkaa vierustoverit valittamaan, ettei katsomossa saa seisoa. Siksi SMJK pitää erottaa tavan kansalaisista peleissä.

Itsellä hoitu jo liput MrGreenin kautta, nyt laitettiin LÄRVISEN kanssa isompaa vaihdetta silmään viikonlopun kunniaksi.

https://www.youtube.com/watch?v=97DwMIf7_lI

Toivon että pidätte sitten kunnon meteliä katsomossa, mutta älkää seisoko mun edessä kun kuvaan kamerakännykällä.

Tosissaan itse lähden kisoihin vaikka sitten ilman lippua. Mietitään sitä lippua sitten Bakussa, pois en jää.
« Viimeksi muokattu: 18.10.2019 klo 11:22:28 kirjoittanut Runkkarna »
OzzMozz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #361 : 18.10.2019 klo 11:32:16

Eikö nuo Follow My/Your Team -liput ole jatkopelien lippuja? Vai niitäkö juuri tarkoitikin? Niistä ei kai kukaan ollutkaan vielä ehtinyt panikoimaan..

Aha. No on tämä sekavaa. Ensi kesänä kuitenkin brenkkua ja hulinaa Euroopassa, se on pääasia.
hopsu91

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokelan Kisa


Vastaus #362 : 18.10.2019 klo 11:41:12

Jostain uefan sivuilta luin, että follow your team lippu sisältää alkulohkon pelit + 1 jatkopelin. Jatkopelin lippu hyvitetään, jos jää lohkoon. Luonnollisestikkaan en tätä tietoa enää uefan sivuilta löytänyt.
Thouni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.


Vastaus #363 : 18.10.2019 klo 11:43:29


Ei noita paikkalippuja kannattajakatsomoissa sen tarkemmin syynätä, kun suurin osa porukasta seisoo joka tapauksessa. Suomen tapauksessa toki siitä saattaa syntyä vittumainen härdelli kun nämä gloryhunter-urheilujätkät ja tuularit alkavat järkkäreille kantelemaan ja valittamaan että joku seisoo hänen edessään tai hänen paikallaan.
Kroatian sektiossa Ranskan kisojen Tsekki-pelissä alemmassa kerroksessa vallitsi viidakon laki ja kaikki seisoi koko matsin ajan, ja ylemmissä kerroksissa suurin osa istui omilla paikoillaan.
Hunaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3


Vastaus #364 : 18.10.2019 klo 12:20:44

Eniten pelottaa se, että kun saan kuitenkin liput hommattua, alkaa vierustoverit valittamaan, ettei katsomossa saa seisoa. Siksi SMJK pitää erottaa tavan kansalaisista peleissä.

:D

Seuraavana päivänä iltapäivälehdet pullollaan uutisia: "Riitta, 53v närkästyi kohtelustaan EM-kisoissa, ei saanut istua omalla paikallaan".

Tuleehan tuonne jälkimarkkinakin tosiaan, ekassa vaiheessa täysin randomilla lippuja ostaneet varmaan laittavat seksi-Suomen matseihin Bakuun sinne sen verran flaboja etten olisi huolissani. Parkenhan on ainoa alle 50 000 vetävä kisastadikka, joten 10% allokaatio on 5000-9000 muualla. Eiköhän sinne kaikki halukkaat pääse.

Hankala kyllä arvioida. Eikös Bilbaossa koriskisoissa ollut 10k suomalaista? Futiksen kuitenkin vielä astetta koripalloa isompana lajina kuvittelisi liikuttavan kansaa enemmän.

Ja islantilaisia taisi olla Ranskan kisoissa paikalla 30k. Jos Suomi pelaa Parkenilla niin halukkaita olisi varmaan 3 kertaa enemmän kuin mikä tuon stadikan kiintiö (olettaen että se kiintiö on vaikka nyt sen 10%). Toki sinnekin varmasti vapautuisi ulkopuolisilta niitä lippuja, lukuun ottamatta Tanska-peliä.
Kankkunen

Poissa Poissa


Vastaus #365 : 18.10.2019 klo 12:57:52

Välillä ilmoitetaan, että vain SMJK myy ja nyt vain UEFA myy. En jaksa uskoa, että kumpikaan edellä mainituista pitää paikkansa vaan todennäkösesti Palloliitolle tulee Suomen kiintiö, josta sitten jakaa osan SMJK:lle ja myy itse loput.

On kyllä vahvaa viestintää Palloliitolta Ylos
Englannissa paikallinen SMJK ilmeisesti myy ensiksi lippuja jäsenilleen niin paljon kun kaupaksi menee, ja jos lippuja jää jäljelle, ne myydään Uefan nettisivujen kautta lopuille englantilaisille. Suomeen sama systeemi toivottavasti.
Velmu

Poissa Poissa


Vastaus #366 : 18.10.2019 klo 13:29:11

Hankala kyllä arvioida. Eikös Bilbaossa koriskisoissa ollut 10k suomalaista? Futiksen kuitenkin vielä astetta koripalloa isompana lajina kuvittelisi liikuttavan kansaa enemmän.
Bakua lukuun ottamatta 30-40k salettiin halukkaita lipuille ainakin.

Jossain Pietarissa voisi varmaa tuplatkin olla suomalaisia.
Heikki84

Poissa Poissa


Vastaus #367 : 18.10.2019 klo 13:54:04

Bakua lukuun ottamatta 30-40k salettiin halukkaita lipuille ainakin.

Ja näin. Tämän vuoksi on hyvin todennäköistä, että SMJK:n jäsenmäärä tulee kasvamaan merkittävästi, kun porukka haluaa "parantaa todennäköisyyksiä" saada Suomen kiintiöstä lippuja. Omassa kaveripiirissäkin on jo puolenkymmentä futista seuraavaa tyyppiä kysellyt, että kannattaako nyt liittyä varmuuden vuoksi SMJK:hon.

blackhawk

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Suomi, Everton


Vastaus #368 : 18.10.2019 klo 14:31:35

Hankala kyllä arvioida. Eikös Bilbaossa koriskisoissa ollut 10k suomalaista? Futiksen kuitenkin vielä astetta koripalloa isompana lajina kuvittelisi liikuttavan kansaa enemmän.

Tosin tuolla Bilbaossa näki samassa kohteessa kuuden päivän sisään kaikki viisi Suomen korisottelua. Futiskisat ovat logistisesti haastavampia ja ertyisesti 2020 EM-kisat, joissa joutuu matkustamaan otteluiden välissä pitkiäkin matkoja, jos haluaa nähdä Suomen kaikki ottelut. Veikkaan, että monella vähemmän matkustelleella kiinnostus vähenee, jos matkareitti Huuhkajien perässä on vaikkapa Baku-Rooma-Baku ja sen päälle pudotuspeli Bukarestissa.

Mutta todella vaikea on arvioida kiinnostusta kun uutta on sekä Suomen pääsy kisoihin että ympäri Eurooppaa ripotellut ottelut.
Arabialainen

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Klubi 04


Vastaus #369 : 18.10.2019 klo 14:35:03

Bakua lukuun ottamatta 30-40k salettiin halukkaita lipuille ainakin.

Jossain Pietarissa voisi varmaa tuplatkin olla suomalaisia.
Vaikea uskoa jos ei edes Stadikkaa saada kotipeleissä (Barca ja Liverpool asia erikseen) täyteen, ja varsinkin jos pelit eivät ole yhdessä paikassa, niin aika pieni osa matkustaa kisapaikalta toiselle ja kuinka monella olisi edes varaa siihen.
« Viimeksi muokattu: 18.10.2019 klo 14:37:08 kirjoittanut Arabialainen »
Micky Lee

Poissa Poissa


Vastaus #370 : 18.10.2019 klo 14:39:20

Jäitä hattuun nyt näiden lippujen saamisten kanssa. Eiköhän kaikille halukkaille riitä.
Sheriffi8

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: \o/ _o_ HUUUUUU HUUUUUU _o_ \o/


Vastaus #371 : 18.10.2019 klo 14:43:27

Jäitä hattuun nyt näiden lippujen saamisten kanssa. Eiköhän kaikille halukkaille riitä.

Seuraavaksi voitaisiinkin vouhottaa niistä matkoista ja siirtymisistä. Ja majoituksista. SMJK varmaan järkkää matkoja, Camp Finlandin ja yhdistyksen rahoilla Länän sinne soittamaan?
Nigel Kugelschfeir

Paikalla Paikalla


Vastaus #372 : 18.10.2019 klo 14:49:31

Huvikseen katselin kisapaikkakuntien majoitushintoja niin ei ainakaan mitään hintapiikkiä ole nähtävissä kesäkuun ajalle. Paljon tarjontaa ja hinnat on ihan normaalilla tasolla. Bakussa näyttäisi olevan puoli-ilmaista majoitusta vaikka kuinka.
Müllermilch

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HUUUUUUUUUU


Vastaus #373 : 18.10.2019 klo 15:00:10

Viime päivinä on alkanut kovettamaan ajatus kolmen-neljän päivän junamarssista Hesoista Bakuun. Kun suuri osa lärvisistä ei tuonne asti jaksa lähteä, niin kyllähän tässä ihan toivoo Suomen pelaavan Bakussa!
Sheriffi8

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: \o/ _o_ HUUUUUU HUUUUUU _o_ \o/


Vastaus #374 : 18.10.2019 klo 15:05:18

Viime päivinä on alkanut kovettamaan ajatus kolmen-neljän päivän junamarssista Hesoista Bakuun. Kun suuri osa lärvisistä ei tuonne asti jaksa lähteä, niin kyllähän tässä ihan toivoo Suomen pelaavan Bakussa!

Samat fiilikset tosta junasta, ja itseasiassa kaikista mahdollisista kohteista, et ihan jo kisafiiliksen maksimoimiseksi varmaan tulee maita pitkin siirryttyä.

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 85
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa