trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #900 : 04.03.2025 klo 20:16:26 |
|
Birmingham on viemässä ykkösliigan näytöstyyliin. Sarjan aikana sillä on kaksi tappiota jotka molemmat tulivat marraskuussa ja sarjajohto 12 pistettä. Ykkösliigassa Birmingham on nyt tappiotta 18 ottelua sekä mahdollisesti viime kierroksella Wycombea vastaan loukkaantunut maalivahti Ryan Alisop on nyt pitänyt nollan 17 kertaa tämän kauden aikana. Huipennuksena Birmingham on selvinnyt EFL Trophyn finaaliin.
Birmingham on historiassaan ollut pääosin pääsarjatason seura ja pelannut vielä 2000- luvulla europelejä sekä voittanut liigacupin mutta vajonnut nyt kolmannelle sarjatasolle. Nyt se tosin palaa ensi kaudeksi Championshipiin. Toki myös Miklu Forssellin kausi Birminghamissa jolloin syntyi 17 maalia muistetaan. Nyt ykköstykki on ollut Fulhamista tullut Stansfield joka on sarjan paras maalintekijä.
Tänään vastaan tuleva Bolton vieraissa voi olla hankalampi koska Boltonin hyökkäys on ollut sarjan kolmanneksi parasta. Valitettavasti puolustus ei ole ihan samaa tasoa koska se on päästänyt jo 49 maalia. St Andrew'silla Bolton hävisi 0-2. Ykkösmaalivahdin ja Stansfieldin mahdollinen puuttuminen voi tasoittaa tilannetta.
Korjataan nyt sen verran, että seura on viettänyt kakkostasolla 60 kautta ja pääsarjassa 57 kautta eli tasaisesti molemminpuolin.
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
Poissa
Suosikkijoukkue: Diego Jota #20 1996-2025
|
 |
Vastaus #901 : 06.03.2025 klo 07:40:39 |
|
Kiitokset korjauksesta Birminghamin pääsarjakausien suhteen.
Bolton muuten voitti ilman ykkösvahtiaan ja Jay Stansfieldiä pelanneen Birminghamin lopulta 3-1 mutta jälkimmäinen jatkaa edelleen sarjan selkeässä kärjessä.
Joku vuosi sitten pahoissa talousvaikeuksissa ollut Bolton on nyt sarjan seitsemäntenä.
Ykkösliigan kärki kun otteluita on pelattu 33-35 joukkueista riippuen:
Birmingham Wycombe --------------------- Wrexham Stockport Charlton Huddersfield -------------------- Bolton
Kakkosliigan kärjessä jatkaa Walsall.
Walsall Bradford Doncaster -------------------- Notts County AFC Wimbledon Port Vale Crewe --------------------- Grimsby
Edit: Kakkosliigan taulukko.
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.03.2025 klo 16:44:05 kirjoittanut Taavetti_Merimies »
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #902 : 15.03.2025 klo 21:26:50 |
|
Wrexhamille elintärkeä voitto kärkipelissä Wycombea vastaan, kun olivat arkirästin hävinneet. Taas on kaikki melkein omissa käsissä.
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #903 : 05.04.2025 klo 16:29:44 |
|
Ja nyt vasta omissa käsissä on Wrexhamin nousu. Voitto tuli Burtonista ja samaan aikaan Wycombe hävisi. Lisää ratkaisuja voi tulla tiistaina, kun Wycombella vaikea rästipeli Huddsia vastaan.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #904 : 12.04.2025 klo 11:20:43 |
|
Morecambe ja Carlisle ovat putoamassa liigasta. Tänään pelaavat keskinäisen ottelun, jota kummallakaan ei ole varaa hävitä. Voittajalle jää vielä mahdollisuus. Jaossa vielä 15 pistettä.
19 Milton Keynes Dons 41 -14 46 20 Harrogate Town 41 -19 45 21 Tranmere Rovers 41 -22 43 22 Accrington Stanley 41 -17 42 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 23 Morecambe 41 -23 36 24 Carlisle United 41 -29 34
Mikon Keynesin ja Harrogaten putoamisvaara on jo enemmän matemaattinen. Tranmerellä ja Accrington Stsnleyllä peikko kummittelee vielä.
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #905 : 12.04.2025 klo 16:32:59 |
|
Kovat panokset pääsiäisen tuplakierroksille. Wycombe pisteen päässä Wrexhamista.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #906 : 12.04.2025 klo 16:33:58 |
|
Wrexhamille elintärkeä voitto kärkipelissä Wycombea vastaan, kun olivat arkirästin hävinneet. Taas on kaikki melkein omissa käsissä.
Vaan Wrexham nollatteli Wiganin vieraana, kotijoukkueelle arvokas lisäpiste. Wycombe lisäajalla voittoon, joten eroa enää yksi piste. Birmingham varmisti mestaruuden.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #907 : 12.04.2025 klo 21:14:23 |
|
Morecambe ja Carlisle ovat putoamassa liigasta. Tänään pelaavat keskinäisen ottelun, jota kummallakaan ei ole varaa hävitä. Voittajalle jää vielä mahdollisuus. Jaossa vielä 15 pistettä.
19 Milton Keynes Dons 41 -14 46 20 Harrogate Town 41 -19 45 21 Tranmere Rovers 41 -22 43 22 Accrington Stanley 41 -17 42 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 23 Morecambe 41 -23 36 24 Carlisle United 41 -29 34
Mikon Keynesin ja Harrogaten putoamisvaara on jo enemmän matemaattinen. Tranmerellä ja Accrington Stsnleyllä peikko kummittelee vielä.
19 Milton Keynes Dons 42 -15 46 20 Harrogate Town 42 -19 46 21 Tranmere Rovers 42 -22 44 22 Accrington Stanley 42 -17 43 ---------------------------------- 23 Carlisle United 42 -27 37 24 Morecambe 42 -25 36 Morecambelle kohtalokas tappio. Tranmere nousi lopussa arvokkaaseen tasuriin. MK Dons hävisi, mutta tilanne parani. 12 pistettä jaossa.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #908 : 13.04.2025 klo 02:35:39 |
|
16 Peterborough United 41 -10 48 17 Wigan Athletic 41 -4 47 18 Mansfield Town 41 -10 47 19 Northampton Town 42 -17 47 20 Burton Albion 41 -15 42 *************************************** 21 Bristol Rovers 42 -26 42 22 Crawley Town 42 -32 36 23 Cambridge United 42 -26 35 24 Shrewsbury Town 42 -34 30
Shrewsburyn putoaminen alkaa olla jo selviö, eikä Cambridgellä ja Crawley Tonilla ole kuin ohkainen oljenkorsi. Burtonilla ja Bristol Roversilla tilanne tiukka. Vielä sijalla 16 joudutaan jännäämään.
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #909 : 15.04.2025 klo 04:51:57 |
|
Käydäänpä läpi, miten parhaat liigan ulkopuoliset sarjat on edistyneet sitten viime näkemän. Paljon ei ole kautta niissäkään jäljellä.
National Leaguen kärjessä heiluu neljä kierrosta ennen loppua Luoteis-Lontoosta tuleva Barnet, joka on seilannut hitaassa hississä liigan alimman divisioonan ja tämän sarjan välillä viimeiset 35 vuotta (no, yhden kauden pelannut liigan kolmostasolla..) Jos nousu tulee, kyseessä on neljäs kerta kun seura nousee liigaan, tämänkertainen jakso nonleague-palloilua on nyt menossa seitsemättä kautta. Ainoa uhkaaja on vielä joulukuussa sarjaa johtanut pohjoisen ylpeys York City, joka on kuuden pisteen päässä. Kolmantena tuleva Forest Green Rovers on menettänyt mahdollisuutensa suoraan nousuun, mutta pääsee taistelemaan play offin kautta tarjolla olevasta toisesta nousijan paikasta. Muut play off -viivan yläpuolella olevat joukkueet ovat Oldham Athletic, Gateshead FC, Rochdale ja FC Halifax Town, eli Gatesheadia lukuunottamatta tuttuja liigaseuroja tai sellaisten työnjatkajia. Oldhamhan on pelannut valioliigassakin. Gateshead olisi päässyt sijoutuksensa puolesta pelaamaan karsintapelejä liiganoususta jo viime vuonna, mutta suljettiin pois koska sillä ei ollut tarpeeksi pitkäaikaista vuokrasopimusta stadionilleen... Toivottavasti homma on nyt kunnossa. Toisessa päässä sarjaa Thamesin suulta tuleva Ebbsfleet United on jo pudonnut, tämähän oli aikoinaan se tosielämän Football Manager -seura.. Liigassakin tällä vuosisadalla pelannut itälontoolainen Dagenham & Redbridge on myös vaikeuksissa, kirittävää säilymisviivalle on viisi pistettä.
Kutostasolla National Leagen divarin pohjoislohkossa käydään hurjaa taistelua suorasta noususta, sillä kolme ensimmäistä joukkuetta on kolme peliä ennen loppua pisteen sisällä. Näistä Scunthorpe United pelasi vielä reilut kymmenen vuotta sitten Championshipissä, Kidderminster Harriersilla on myös liigahistoriaa tosin vain muutaman kauden verran ja Brackley Townille nousu ja vitostaso olisi ennenkokematon seikkailu. Chester FC on neljäntenä viiden pisteen päässä, joten saattaa olla että nousu jää pleijareiden varaan. Joulukuun alussa sarjaa johtanut Curzon Ashton on nyt pudonnut play off -viivankin alapuolelle, toki vain yhdellä pisteellä.
Etelälohkossa on myös luvassa hurja nousutaistelu. Truro City on palannut sarjan kärkeen ja sarjanousuhan olisi paikallista jalkapallohistoriaa, sillä cornwallilainen seura ei ole koskaan pelannut vitostasolla tai ylempänä. Kakkonen, Brightonin kupeesta tuleva Worthing on kuitenkin tasapisteissä ja viisi ensimmäistä joukkuetta neljän pisteen sisällä, joten kaikki on vielä auki. Sarjan tunnetuin seura Torquay United on neljäntenä kolmen pisteen päässä kärjestä, joten silläkin on vielä mahdollisuudet suoraan nousuun ja play off -paikka nyt näyttäisi aukeavan vaikkei se onnistuisikaan.
Seiskatasolla on neljä liigaa, joissa jokaisessa sarjan ykköselle ja play offien voittajalle on edessä nousu noihin National Leaguen divareihin. Pohjoisen valioliigassa suora nousu on ratkennut jo useampi viikko sitten, sillä Manchesterin metropolialueen eteläpuolelta tuleva Macclesfield FC on kerännyt kolme kierrosta ennen loppua tasan sata pistettä ja sadan maalinkin raja rikkoutunee, koska niitä on kasassa nyt 99. Kakkosena tuleva Worksop on 26 pisteen päässä. Eteläisen liigan keskistä valiodivisioonaa johtaa Bedford Town. Noin 100k asukkaan Bedford on kuulemma yksi Englannin suurimmista kaupungeista, jossa ei ole jalkapallon ammattilaisseuraa, joten ehkäpä se lähtee tästä.. Mikään ei ole kuitenkaan varmaa, sillä kolme kierrosta ennen loppua neljä ensimmäistä seuraa on neljän pisteen sisällä, joukossaan takavuosien konferenssijyrät Kettering Town ja Telford United.
Eteläisen liigan etelädivisioonan kärjessä porhaltaa edelleen riemastuttavasti Cymrun joukkue Merthyr Town, joka on todellakin viimeinen walesilainen seura Englannin nonleague-futiksessa. Ainoa uhkaaja sarjanousulle on AFC Totton, joka on kolme kierrosta ennen loppua neljän pisteen päässä. Ja neljännen seiskatason sarjan eli Isthmian leaguen valiodivisioonan keulilta löytyy viime vuonna sarjaporrasta ylempää pudonnut Dartford FC. Nousujuhlia ei kuitenkaan kannata pitää vielä, sillä Billericay Town ja Horsham vaanivat kolme kierrosta ennen loppua vain parin pisteen päässä. Joulukuussa kärjessä heilunut Dover on pudonnut neljänneksi ja sarjanousu jää sen osalta play offien varaan. Vaihtoehtoseura Dulwich Hamlet on ajautunut putoamistaisteluihin, se on viimeisellä säilyjän paikalla toki viisi pistettä viivan yläpuolella.
Ja lopuksi vielä vilkaisu luoteiskreivikuntien jalkapalloliigan valiodivisioonaan, joka on yksi yhdeksännen sarjatason kuudestatoista liigasta. Kun pelaamatta on enää yksi kierros, viime vuonna nousunsa möhlinut Bury FC johtaa kolmella pisteellä ja tasapisteiden sattuessa viisi maalia paremmalla maalierolla kakkosena tulevaa Lower Breckin joukkuetta. Viimeisessä pelissä Gigg Lanella tulee vastaan panoksetta pelaileva keskikastin Burscough, joten ei kai tätä pysty sähläämään enää Burykaan. Viime vuonna Manchesterin eteläpuolelta tuleva Wythenshawe pääsisi viettämään kaksoisjuhlia, kun sekä Town että FC nousivat pohjoisen valioliigan divariin. Tämä vuonna vastaavat juhlallisuudet saattaa olla edessä kaupungin pohjoispuolella, sillä Buryn kunnan alueelta Ramsbottomin taajamasta tuleva United on sarjassa kolmantena ja jatkaa kauttaan nousupudotuspeleissä. Paikallispeli Gigg Lanella keräsi muuten lähes 6000 katsojaa, mikä ei ole ysidivarin tasolle ihan heikosti..
|
|
|
|
Forester
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Kontu, Nottingham Forest, Suomi & Sumusaaret
|
 |
Vastaus #910 : 15.04.2025 klo 07:22:00 |
|
Kiitos tästä. Olipa paljon tuttuja joukkueita, jotka muistaa vähän korkeammiltakin sarjatasoilta.
|
|
|
|
Laporte
Poissa
|
 |
Vastaus #911 : 15.04.2025 klo 10:19:27 |
|
Ai Forest Green romahti saman tien pois, meni jotenkin ohi viime kaudella. In 2023–24, following relegation from League One, Rovers finished in the relegation zone again in League Two after finishing 24th, thus suffering the indignity of back-to-back relegations into the National League, ending their seven-year spell in the Football League
|
|
|
|
melvin
Poissa
Suosikkijoukkue: Swing, blue notes, polyrhythms, improvisation
|
 |
Vastaus #912 : 18.04.2025 klo 11:57:09 |
|
|
|
|
|
Seitan
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #913 : 18.04.2025 klo 18:18:58 |
|
Wrexham meinaa pupeltaa suoran nousun tänään? Kyllä on ollut nihkeää tuo maalinteko koko kauden. edit. Vielä kotona vastassa kuntopuntarin viimeinen joukkue Bristol Rovers, joka toki taistelee putoamista vastaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 18.04.2025 klo 18:25:15 kirjoittanut Seitan »
|
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #914 : 18.04.2025 klo 19:39:37 |
|
18 Newport County 43 -19 48 13 9 21 51 70
19 Milton Keynes Dons 43 -15 47 13 8 22 51 66
20 Harrogate Town 43 -19 47 12 11 20 37 56
21 Accrington Stanley 43 -16 46 11 13 19 51 67
22 Tranmere Rovers 43 -25 44 10 14 19 39 64 ************' 23 Carlisle United 43 -26 40 10 10 23 39 65 24 Morecambe 43 -26 36 1
Morecamben tappio kohtalokas, Carlislen voitto sarjajohtaja Port Valesta antoi vielä toivoa, Tranmere hävisi, Accrington Stanleylle arvokas voitto, Harrogatelle tasuri ja Mlton Keynesille ja Newportille varmaankin arvokas keskinäinen tasuri.
9 p jaossa.
|
|
|
|
Volle Pulle
Poissa
Suosikkijoukkue: TRAKTOR & kovaa rappaavat keskikenttäpelaajat
|
 |
Vastaus #915 : 18.04.2025 klo 20:33:31 |
|
Jukopliut kun on selkeä taulukko
|
|
|
|
Jälkihiki
Poissa
|
 |
Vastaus #916 : 21.04.2025 klo 17:39:43 |
|
Charlton ilmoittautumassa suoran nousijan kisaan tänään? Sarjakakkonen Wycombe aivan köysissä ekan 30 minsaa kotonaan, ja lontoolaiset iskeneet 0-2 lukemat taululle.
Livesarjataulukossa
Wycombe 84 Wrexham 84 Charlton 82
|
|
|
|
Pohjapelaaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #917 : 21.04.2025 klo 18:12:47 |
|
Charlton ilmoittautumassa suoran nousijan kisaan tänään? Sarjakakkonen Wycombe aivan köysissä ekan 30 minsaa kotonaan, ja lontoolaiset iskeneet 0-2 lukemat taululle.
Livesarjataulukossa
Wycombe 84 Wrexham 84 Charlton 82
Ja Wrexham tuhnuilee tuttuun tapaansa Blackpoolin vieraana. Lauantaina Wrexham-Charlton..
|
|
|
|
Pohjapelaaja
Paikalla
|
 |
Vastaus #918 : 21.04.2025 klo 18:27:22 |
|
Nyt Wrexham teki nopeaan tahtiin kaksi maalia ja Wycombe-Charlton jo 0-4.
Wycombella on käytännössä ollut koko kauden parempi maaliero kuin Wrexhamilla, mutta näillä tilanteilla maaliero on Wrexhamilla nyt yhden parempi.
|
|
|
|
Jälkihiki
Poissa
|
 |
Vastaus #919 : 21.04.2025 klo 19:02:28 |
|
Ja niin vaan Wrexham kipusi taas kakkoseksi voittonsa myötä. Tiukat kaksi peliä vielä jäljellä kolmikolla ja tosiaan WRE-CHA peli seuraavana.
Wrexham 86 Wycombe 84 Charlton 82
Lauantaina on mahdollisuus noushulinoihin walesissa, mikäli wycombe pupeltaa aikaisemmin pelattavan pelinsä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.04.2025 klo 19:07:33 kirjoittanut Jälkihiki »
|
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #920 : 21.04.2025 klo 19:02:57 |
|
21 Accrington Stanley 44 -16 47
22 Tranmere Rovers 44 -25 45 **************** 23 Carlisle United 44 -26 41
Morecambe putosi liigasta ja muut kuin oheiset joukkueet, varmistivat sarjapaikkansa lopullisesti. Accrington Stanleyllä putoamisvaara pienehkö. Carlislen tasoitus lisäajalla antoi pienen oljenkorren vielä kuitenkin.
|
|
|
|
Giantkilleri
Poissa
|
 |
Vastaus #921 : 21.04.2025 klo 19:09:22 |
|
19 Mansfield Town 43 -14 48 20 Burton Albion 43 -16 43 **************' 21 Bristol Rovers 44 -27 43 22 Crawley Town 44 -30 40 23 Cambridge United 44 -26 38
Shrewsbury jo pudonnut eikä Cambridgelläkään paljoa toivoa ole.
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #922 : 21.04.2025 klo 19:53:47 |
|
Tuplakierroksen taikaa. Charltonilla erinomainen paikka haastaa. Kovimmassa kunnossa tällä hetkellä, joten voitto ei yllättäisi.
|
|
|
|
Seitan
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #923 : 26.04.2025 klo 16:28:20 |
|
Iso peli tänään illalla League One. Wrexham - Charlton. Kotivoitto käynnistää nousujuhlat Racecoursella. Charlton säilyttää voitolla saumat suoraan nousuun sekin.
|
|
|
|
Tötterström
Poissa
|
 |
Vastaus #924 : 26.04.2025 klo 16:35:39 |
|
Iso peli tänään illalla League One. Wrexham - Charlton. Kotivoitto käynnistää nousujuhlat Racecoursella. Charlton säilyttää voitolla saumat suoraan nousuun sekin.
Charltonilla ollut kova kuntokäyrä uuden managerin kanssa, haiskahtaa nousulta!
|
|
|
|
|
|