Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #2300 : 27.08.2020 klo 14:09:51 |
|
Ornstein tai joku kirjoitteli, että 45 megapuntaa ja myös Transfermarktissa seisoo €50.20m, eli törkeä maantieryöstö kyseessä.
Samainen sivusto arvioi Chilwellin arvoksi 40m€, eli hieman ylihintaa Chelsea hänestä maksoi. Hauska homma, että vielä kuukausi sitten osa Chelsea-faneista ei lädiä edes halunnut vaan Reguilon ja Tagliafico nähtiin parempina diileinä.
|
|
|
|
Budha-B
Poissa
|
 |
Vastaus #2301 : 27.08.2020 klo 14:12:52 |
|
Samainen sivusto arvioi Chilwellin arvoksi 40m€, eli hieman ylihintaa Chelsea hänestä maksoi. Hauska homma, että vielä kuukausi sitten osa Chelsea-faneista ei lädiä edes halunnut vaan Reguilon ja Tagliafico nähtiin parempina diileinä.
Sarkasmi on vaikea laji. Faneja pääsetään lauantain Chelsea - Brighton matsiin. Fans will return to a football stadium in England for the first time following the coronavirus lockdown when Brighton host Chelsea in a pre-season friendly on Saturday, after the government approved a raft of pilot events.
The Department for Digital, Culture, Media and Sport (DCMS) confirmed on Wednesday a raft of new events where spectators would be admitted on a socially-distanced basis, following the ban on mass gatherings introduced in March due to the coronavirus outbreak.
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #2302 : 27.08.2020 klo 14:14:48 |
|
Chämppärin missaaminen käy Leicesterille aika kalliiksi.
|
|
|
|
nahkasorsa
Poissa
|
 |
Vastaus #2303 : 27.08.2020 klo 14:16:22 |
|
Samainen sivusto arvioi Chilwellin arvoksi 40m€, eli hieman ylihintaa Chelsea hänestä maksoi. Hauska homma, että vielä kuukausi sitten osa Chelsea-faneista ei lädiä edes halunnut vaan Reguilon ja Tagliafico nähtiin parempina diileinä.
Harvemmin pelaajat liikkuu samaisen sivun arvion mukaan vaan usein niihin lisää joutuu laittamaan. Reguilon ja Tagliafico oli parempia koska silloin huhuiltiin Chilwellin hinnaks se lähemmäks 80M€. Tolla huhutulla hinnalla Chilwell ehdottomasti ennen ainakin Tagliaficoa, joka olis Hollannista tullut ja itellä ei olis luottoa ollut yhtään ja nyt hintaerokaan ei mahdottomia oo. Ehkä leicesteris sitten näkee kuinka valios pärjää jos sieltä hakee korvaajan.
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #2304 : 27.08.2020 klo 14:20:17 |
|
Samainen sivusto arvioi Chilwellin arvoksi 40m€, eli hieman ylihintaa Chelsea hänestä maksoi. Hauska homma, että vielä kuukausi sitten osa Chelsea-faneista ei lädiä edes halunnut vaan Reguilon ja Tagliafico nähtiin parempina diileinä.
Itsellä ainakin kyse oli puhtaasti hinnasta. Itse pidin aika varmana, että hinta sijoittuu sinne £60 hujakoille, koska lädi. Puolustaminen kai se suurin kantapää sen virallisen lisäksi on mikä aiheuttaa sen ison mietinnän. Hintahaarukassa £60 miljoonaa vs Tagliaficon 25 miljoonaa €uooh lienee iso ero. Toki kyllähän tässäkin se PAn ruikutus kuuluu niin kuin Wernerinkin tapauksessa.
|
|
|
|
Mogitus
Poissa
Suosikkijoukkue: Internazionale
|
 |
Vastaus #2305 : 27.08.2020 klo 14:22:12 |
|
Mitä sitten olisi mielestäsi pitänyt tehdä? Jatkaa nykyisillä pelaajilla, joille valmennusjohto on julkisesti osoittanut epäluottamuksensa vai raapia jostain liigan ulkopuolelta"budjettivaihtoehto" , joka ei välttämättä muuttaisi pelipaikan tilannetta?
Chelsea halusi ehdottomasti ostaa pelaajan jota Leicesterillä ei ollut mikään pakko myydä. Siihen päälle laedilisät ja muutenkin lupauksia herättäviä otteita Valioliigan kärkipään jengissä. Ikävä tuottaa sinulle pettymys, mutta tällaisessa tilanteessa siirtosumma tulee olemaan korkea. Toki jos tällä nyt saadaan viime kausien murheenkryyninä ollut pelipaikka miehitettyä "seuraavalla ashleycolella" vaikka neljäksi-viideksi vuodeksi eteenpäin niin maksettiinko silloin liikaa?
Toki toivon itsekin, että siirtosummat / saatu pelaaja olisivat jatkossa enemmän luokkaa Azpilicueta.
Varmaan tämä oli ihan tarpeellinen ja hyvä ostos Chelsealle, en puhunut tarpeellisuudesta mitään jos luet viestini tarkkaan.  Naureskelin vaan hieman tälle, että kyseessä olisi ollut loppuunmyyntialehinta, kuten asia esitettiin. En väitä, etteikö Marina ole kova neuvottelija, hänhän on. Tässä nyt vaan kävi varmaan ihan perinteinen kuvio, minkä tuolla aiemmin jo avasin. Myyjä sai sen mitä kuvitteli saavansakin ja tietäen vastakumppanin, alkuperäinen pyynti piti vaan asettaa pikkaisen ylemmäs. Nämä erinäisten sivustojen arviot pelaajien hinnoista tai arvoista ovat sitten taas aivan täyttä hevonpaskaa, mille ei tarvitse antaa minkäänlaista arvoa.
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #2306 : 27.08.2020 klo 14:26:38 |
|
Chämppärin missaaminen käy Leicesterille aika kalliiksi.
Tämä on se fakta Chilwell kaupassa.
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #2307 : 27.08.2020 klo 14:53:14 |
|
Naureskelin vaan hieman tälle, että kyseessä olisi ollut loppuunmyyntialehinta, kuten asia esitettiin. En väitä, etteikö Marina ole kova neuvottelija, hänhän on. Tässä nyt vaan kävi varmaan ihan perinteinen kuvio, minkä tuolla aiemmin jo avasin. Myyjä sai sen mitä kuvitteli saavansakin ja tietäen vastakumppanin, alkuperäinen pyynti piti vaan asettaa pikkaisen ylemmäs.
Ihan perushuttuahan tämä siirto oli ja kun yhteinen konsensus neuvotteluissa on löytynyt, niin tuskin kumpikaan osapuoli on neuvotteluista erityisen pettyneenä poistunut. Marina tinki sen mitä pystyi ja that's it. Eilen taisi jossain artikkelissa olla Leicesterin kaupoista, että yhteensä ~25 miljoonalla sisääntulleet Kante, Drinkwater, Mahrez ja Chillwell ovat nyt tuoneet kassaan 250 miljoonaa.
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #2308 : 27.08.2020 klo 15:12:48 |
|
Toki kyllähän tässäkin se PAn ruikutus kuuluu niin kuin Wernerinkin tapauksessa.
Tässä tapauksessa kyse ei ole kyllä siitä. Wernerin toki olisin ottanut Pooliin mutta ei huhutuilla palkoilla. Chilwelliin ei mitään kiinnostusta. Mogitus tuossa ylempänä avasikin jo hyvin asiaa ja itsellä samankaltainen näkemys.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #2309 : 27.08.2020 klo 15:14:41 |
|
Ornstein tai joku kirjoitteli, että 45 megapuntaa ja myös Transfermarktissa seisoo €50.20m, eli törkeä maantieryöstö kyseessä.
Ei tuo mielestäni mikään ryöstö ole kumpaankaan suuntaan. Harvoin tulee Nutmegin kanssa oltua jostain samaa mieltä, mutta tässä tapauksessa yhdyn mielipiteeseen että ihan reilu markkinahinta Chillwellistä. Leicesterin alkuperäinen pyynti oli roimaa ylihintaa (mikä olisikin ollut heiltä oikeutettua vaatia, jos olisivat päässeet chämppäriin) mutta nyt sitten ihan reilu hinta molemmin puolin. Pientä lädilisää havaittavissa toki tuossakin, jos nyt verrataan vaikka siihen Reguiloniin, mutta tuossahan Real Madrid taitaa haluta jonkunlaisen takaisinostopykälän mikä varmasti vaikuttaa osaltaan hintaan laskevasti. Ja toki tuossa tapauksessa se hinta ei muutenkaan niin korkeaksi nouse, koska kyseessä ei ole yksi seuran avainpelaajista, kuten Chillwell oli Leicesterille. Mielestäni kuitenkin ihan perusteltua hakea kahdesta keskenään suunnilleen samantasoisesta ja samanikäisestä pelaajasta se lädivaihtoehto, vaikka vähän kalliimpi onkin. Maan sisäisessä siirrossa helpompi sopeutua uuteen jengiin ja Chelsealla muutenkin jo maajoukkueen puolelta monia Chillwellilile entuudestaan tuttuja pelikavereita. Kyllä kai näissä hankinnoissa aika paljon keskitytään nykyään myös siihen, miten pelaaja sopii persoonana ryhmään mukaan ja uskoisin nuoren lädin sopivan nykyiseen porukkaan oikein hyvin. Chillwelliä puoltaa myös se, että esim. tuohon Reguiloniin verrattuna hänelle Chelsea on hyvin suurella todennäköisyydellä se toivottu loppusijoituspaikka ja hyvin suoriutuessaan saattaa olla ykkösvaihtoehto vasemmalle laidalle jopa lähes kymmeneksi vuodeksi, kun taas Reguilon saattaisi haikailla muutaman vuoden päästä takaisin Espanjaan, jos taso alkaakin sinne Real Madridin avaukseen riittää. Tagliafico ja Telles nyt olivat lähtökohtaisesti varavaihtoehtoja koko ajan ja nämä olisivat tulleet kyseeseen ainoastaan siinä tapauksessa, että Leicesterin pyyntihinta olisi ollut Chelsealle liikaa. Pidän kuitenkin Chillwelliä parempana ja pitkäaikaisempana vaihtoehtona kuin tuota kaksikkoa, niin kovempi hinta ihan perusteltu. Itselläni on Chillwellin tason suhteen vielä pieniä epäilyksiä ja eihän tuo mikään valmis maailmanluokan pelaaja ole, mutta eipä sellaisia ihan pomminvarmoja maailmantähtiä vasemman pakin tontille mistään olisi saatavilla ollutkaan, kun ne pelaavat jo sellaisissa seuroissa että myynti ei missään tapauksessa tule kyseeseen (Robertson, Davies jne.)
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #2310 : 27.08.2020 klo 15:15:39 |
|
Varmaan tämä oli ihan tarpeellinen ja hyvä ostos Chelsealle, en puhunut tarpeellisuudesta mitään jos luet viestini tarkkaan.  Naureskelin vaan hieman tälle, että kyseessä olisi ollut loppuunmyyntialehinta, kuten asia esitettiin. En väitä, etteikö Marina ole kova neuvottelija, hänhän on. Tässä nyt vaan kävi varmaan ihan perinteinen kuvio, minkä tuolla aiemmin jo avasin. Myyjä sai sen mitä kuvitteli saavansakin ja tietäen vastakumppanin, alkuperäinen pyynti piti vaan asettaa pikkaisen ylemmäs. Nämä erinäisten sivustojen arviot pelaajien hinnoista tai arvoista ovat sitten taas aivan täyttä hevonpaskaa, mille ei tarvitse antaa minkäänlaista arvoa. Chelsealla on aika tuorettakin historiaa näistä hankinnoista jotka eivät olleet ehkä niin tarpeellisia kuin mitä siirtosummalla olisi voinut olettaa heidän olevan Lestöölle olisi varmasti kelvannut alun perin esillä ollut 80 miljoonaa, ei epäilystäkään, mutta onneksi siirrosta neuvottelevilla löytyi sekä kärsivällisyyttä ja tietty julkisuuteen tuotuja tuotuja toisia vaihtoehtoja. Näin ollen mikäli siellä oltaisiin oltu Leverkusenin lailla hyvin jyrkkänä siirtohinnan suhteen niin sitten oltaisiin siirrytty budjettivaihtoehtojen pariin.
|
|
|
|
Assuncao
Poissa
Suosikkijoukkue: Selssi
|
 |
Vastaus #2311 : 27.08.2020 klo 15:29:31 |
|
Jahas, yle uutisoi että siellä olis 8 ukkoa karanteenissa ja osalla ihan tartuntakin. Toivotaan kaikille tervehtymistä mikäli näin on. Ajoitus on kyllä ikävä kun koko porukka melkein sen kaks viikkoa pois joukkutreeneistä juuri nyt kauden kynnyksellä.
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #2312 : 27.08.2020 klo 15:50:26 |
|
Jahas, yle uutisoi että siellä olis 8 ukkoa karanteenissa ja osalla ihan tartuntakin. Toivotaan kaikille tervehtymistä mikäli näin on. Ajoitus on kyllä ikävä kun koko porukka melkein sen kaks viikkoa pois joukkutreeneistä juuri nyt kauden kynnyksellä.
Tartunnan saaneista ei kai ole hiiskuttu tarkempaa tietoa julkisuuteen, mutta eiköhän tuo jossain vaiheessa selviä. Mykonosin lomailijathan tuolla näyttäisivät karanteenissa olevan (Tammy, Mount, Tomori, Pulisic, Barkley) ja näiden lisäksi myös Jorginho, Batshuayi ja Emerson, joiden lomakohteista ei ole tietoa. Maaottelutaukohan tuohon tuo n. puolentoista viikon tauon joukkuetreeneistä joka tapauksessa.
|
|
|
|
Jorgeboy
Paikalla
Suosikkijoukkue: Chelsea FC
|
 |
Vastaus #2313 : 27.08.2020 klo 16:05:58 |
|
Malang Sarrin siirto vahvistettu. 5 vuoden sopimus.
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #2314 : 27.08.2020 klo 16:13:38 |
|
Tartunnan saaneista ei kai ole hiiskuttu tarkempaa tietoa julkisuuteen, mutta eiköhän tuo jossain vaiheessa selviä. Mykonosin lomailijathan tuolla näyttäisivät karanteenissa olevan (Tammy, Mount, Tomori, Pulisic, Barkley) ja näiden lisäksi myös Jorginho, Batshuayi ja Emerson, joiden lomakohteista ei ole tietoa.
6+2 eli tartunnan saanut 6 ja 2 sitten siinä mukana hengailleet. Jos nyt pikaisesti tutkailee niin Mount ja Abraham ovat edelleen lädien matkassa ja Southgate odottaa heidät mukaan. Joten siinäpä ne negatiiviset, jotka ovat normaalissa karanteenissa, joka loppuu vissiin viimeistään maanantaina. Edit: Sarr siis pakettiin ja samantien lainalle. Kuten Marina totesi niin talenttia ei voinut jättää ilmaiseksi ympäriinsä kuleksimaan. Eli ei ollut pakollinen haku. Saksaan vissiinkin menee.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.08.2020 klo 16:16:41 kirjoittanut Coulijoe »
|
|
|
|
|
Budha-B
Poissa
|
 |
Vastaus #2315 : 27.08.2020 klo 18:40:48 |
|
Twitterissä huudellaan, että tasalta saattaisi tulla seuraava julkistus. Ilmeisesti Silva.  edit. Eipä tullut mitään. Katsotaan tuleeko myöhemmin tänään vielä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.08.2020 klo 19:04:35 kirjoittanut Budha-B »
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #2316 : 27.08.2020 klo 19:22:10 |
|
Silva on suorittanut lekurin ja laittanut nimen pahviin eli on tosiaan julkistusta vaille valmis.
|
|
|
|
Rottweiss
Poissa
Suosikkijoukkue: CFC
|
 |
Vastaus #2317 : 28.08.2020 klo 11:59:46 |
|
Tartunnan saaneista ei kai ole hiiskuttu tarkempaa tietoa julkisuuteen, mutta eiköhän tuo jossain vaiheessa selviä. Mykonosin lomailijathan tuolla näyttäisivät karanteenissa olevan (Tammy, Mount, Tomori, Pulisic, Barkley) ja näiden lisäksi myös Jorginho, Batshuayi ja Emerson, joiden lomakohteista ei ole tietoa.
Tuo nimilista nyt ei onneksi ole kauden alun kannalta muutenkaan ihan katastrofi, edellyttäen että Havertz nyt suht nopsaan saataisiin maaliin. Pulisic olisi joka tapauksessa sivussa loukin takia. Edit. Italomedian mukaan Interiä ei napostele Emersonin ~25 M€ pyyntihinta ja vaihtoehtona katsellaan mm. Kolarovia.
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.08.2020 klo 12:11:17 kirjoittanut Rottweiss »
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #2318 : 28.08.2020 klo 13:02:46 |
|
Kaikissa top-5 sarjoissa tuota siirtoikkunan umpeutumista taidettiin lykätä 5.10. asti, eli periaatteessa mitään kiirettä noille myynneille ei vielä ole. Toki liipasimella olevien pelaajien itsensä kannalta olisi parasta että siirrot tapahtuisivat vaikka syyskuun alkupuolella kun sarjat käynnistyvät pikkuhiljaa. Noh, luotetaan siihen että jakkupukuosasto hoitaa nämä seurasta poispäin vievät siirrot samalla antaumuksella kuin mitä pelaajia on kesän mittaan tullut sisään.
|
|
|
|
maagine
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea FC, SK Rapid Wien, Legia Warszawa
|
 |
Vastaus #2319 : 28.08.2020 klo 13:40:16 |
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #2320 : 28.08.2020 klo 13:42:40 |
|
Edit. Italomedian mukaan Interiä ei napostele Emersonin ~25 M€ pyyntihinta ja vaihtoehtona katsellaan mm. Kolarovia. Emersonin kohdalla kyllä myyntiin pitäisi omasta mielestäni riittää ihan joku €15+5M, eli vaikka 15 miljoonaa suoraa kyhnyä ja loput bonarina esim. Interin päästessä ensi keväällä CL-paikoille. Emerson maksoi Chelsealle melkein kolme vuotta sitten 20m€ ja ei tuo nyt mitenkään merkittävästi parempi pelaaja tänä päivänä ole kuin siirtyessään, joten miksi arvo olisi noussut? Sopimusta on kuitenkin enää kaksi vuotta jäljellä ja jos nyt Marina ahnehtii, niin riskinä on että ottajaa ei löydy ollenkaan ja lähtee joka tapauksessa tammikuussa tai ensi kesänä alennushintaan. Mitään käyttöähän ei Chelsealla enää Emersonille ole, kun Chillwell tuli sisään ja Alonso on yhä ringissä mukana, niin ihan turha pitää miestä syömässä popkornia katsomossa. Tiedotteessa mainittu, että sopimus mallia 1+1 ja optio on seuralla. Aikaisemminhan on ollut huhuja suorasta kahden vuoden pahvista ja 1+1 optiosta, jonka voisi aktivoida joko seura tai pelaaja itse. Tällaisella sopparilla erittäin positiivinen siirto. 
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #2321 : 28.08.2020 klo 13:46:45 |
|
Emerson maksoi Chelsealle melkein kolme vuotta sitten 20m€ ja ei tuo nyt mitenkään merkittävästi parempi pelaaja tänä päivänä ole kuin siirtyessään, joten miksi arvo olisi noussut?
Tainnut tässä Chelsea-kausien aikana ainakin vakiinnuttaa paikkansa Italian maajoukkueessa joten maju-status varmaan painaa hieman ylimääräistä, etenkin Serie A -jengien suuntaan myyntipuheita soitellessa. Ovi on kyllä käynyt niin julmetusti sisään mutta kukaan ns. edarin miehistä ei ole vielä poistunut. Saa nähdä päästäänkö esim. Barkleysta ja juuri em. Emersonista eroon vielä tämän ikkunan aikana?
|
|
|
|
Umtiti
Poissa
Suosikkijoukkue: FCB
|
 |
Vastaus #2322 : 28.08.2020 klo 14:08:20 |
|
Hyvää pöhinää sinisillä  Thiago Silva. Olen aina pitänyt hänen tyylistään (Kukapa ei?), iso johtaja ja yksi parhaista. Edelleen. Nopeus ehkä hieman pudonnut mutta ei se nyt ole Silvan ase koskaan ollutkaan, vaan sijoittuminen ja pelin johtaminen. Vierellä pelanneet topparikaveritkin ollut parempia mitä oikeasti on Silvan ansiosta. Ehdottomasti ensi kaudella Chelsea tarkempaan seurantaan.
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #2323 : 28.08.2020 klo 15:02:58 |
|
Havertz menee sitten maanantaille. Leverkusen on kuulemma eilen illalla ilmoittanut, että tulevat hyväksymään tarjouksen maanantaina. Samoin pelaajalle on ilmoitettu, että tarjous hyväksytään.
Edit: Viikonloppuna hinkataan paperit kuntoon.
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.08.2020 klo 15:08:37 kirjoittanut Coulijoe »
|
|
|
|
|
Kamal Khan
Poissa
|
 |
Vastaus #2324 : 28.08.2020 klo 16:48:28 |
|
On kyllä helvetin kiinnostava jengi näin neutraalikatsojallekkin. Kovia hankintoja Frankilta ja venäläisiltä 
|
|
|
|
|
|