Semmoista se on Moun vastaiskufuis, mikä ei toiminut tänään. Olihan tänään kaiketi huono päivä. Tuollainen 4-1-4-1, jossa Kane jäi yksin ja vastaiskuja ei tullut. Prässi olematon ja Chelsea ei kompuroinut juurikaan pallon kanssa. Tosin mitään kauhean vaarallisiakaan eivät olleet, mutta Aurierin pieni myöhästyminen ja Gazzanigan rajat tuli vastaan, niin pallo verkkoon. Toisessa pilkku nyt oli ihan naurettava päätös.
Nähdessäni ennen ottelun alkua Chelsean kolmen topparin, kahden wing-backin ja kahden DMC:n kokoonpanon ajattelin että tästä tulee mukava Viasat-matsi ja iltapuhde Spursille. Päästään pyörittämään ja nöyryyttämään kankeaa telaketjuosastoa joka saa taistella 0-0:sta. Että vielä mitä. Oma pelirakentelu oli järjettömän ideaköyhää, kun Spursin keskikenttä näytti Kanten, Kovacicin, Williamin ja Mountin rinnallla pehmoisilta koulupojilta, jonka valmentaja-Mourinho oli ohjeistanut passiivipalloon tai muuten vain epäonnistunut motivoinnissa. Tämän lisäksi puolustuslinja sai juosta keskinkertaisten mutta innokkaiden Chelsea-hyökkääjien perässä jatkuvasti alaspäin.
Pelaajakohtaiset arviot tänään siihen asti kun pelattavaa oli eli Sonin joulukorttiin. Siinä vaiheessa laitoin lähetyksen kiinni
Gazzaniga - Kiiltokuva alkaa rapista kun pilkkuja lahjoitetaan karatepotkuilla.
Aurier - Mukavaa kipittämistä, koheltamista ja nukahduksella vastaustajalle avausmaali. Onko aikuislukion talven kursseilla vielä tilaa?
Toby - Hyvä hyvä, tosin lappu tilille.
Sanchez - Oikeinkin hyvä.
Vertsi - Pelaa ihan hyvin varmistavassa roolissaan.
Dier - Eipä juuri joulutarinoita lapsille. Olisiko pitänyt antaa Winksin tai Eriksenin avata? Olisi.
Sissoko - Hienoja, mutta kovin yksinäisiä yrityksiä.
Son - Juoksi, prässäsi ja pillastui itsensä pelikieltoon.
Alli - Siis kuinka monta harhasyöttöä? Hämmentämisestä ei ole apua, jos se on ainoa kontribuutio.
Moura - Harmillisen arka pupu, mihin olet kadonnut?
Kane - Ei tehnyt paikastaan, ei noussut kuolevaisten yläpuolelle.
Edit: Chelsea-ketjusta voi käydä lukemassa Salming-analyysin saamattomuudesta.
http://futisforum2.org/index.php?topic=229597.msg12755950#msg12755950