FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.03.2026 klo 11:31:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 70 [71] 72 ... 154
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2019-20 - Jumalainen näytelmä  (Luettu 756001 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Arthur Fleck

Poissa Poissa


Vastaus #1750 : 22.12.2019 klo 01:37:22

Pogba on treenannut täysipainoisesti jo pari päivää, toivottavasti olisi penkillä mukana. Greenwood ehdottomasti avaukseen joko oikealle tai piikkiin. Mataakin voisi kokeilla avauksessa kymppipaikalla, Pogba sitten mahdollisesti penkiltä tilalle. Espanjalainen on kuitenkin cup-/torstailiigan peleissäkin välillä ollut harvoja, joka on luovuudellaan pystynyt busseja vastaan antamaan murtavia syöttöjä - olkoonkin, että vastustajat ovat olleet valjujengejä paskempia. Lingardista ei ole oikein hyötyä 10-paikalla etenkään silloin kun alla ei ole luovempia pelaajia. Jessehän osaa kyllä tehdä tilaa juoksuillaan ja hakee erinomaisesti ajoitettuja pystyjuoksuja, mutta harvoin kukaan osaa antaa näihin oikea-aikaisia syöttöjä.
« Viimeksi muokattu: 22.12.2019 klo 02:30:47 kirjoittanut Arthur Fleck »
JohnDeere

Poissa Poissa


Vastaus #1751 : 22.12.2019 klo 01:49:08

Kuka sitten oikealla pelaa?

Siis nimenomaan Greenwood, vasemmalla Rashford ja keskellä Martial. Keskikentälle McFred ja Pereira/Lingard.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #1752 : 22.12.2019 klo 09:35:41

Candidate on myöskin lopultakin näköjään siirtynyt tänne piinkovien realistien sakkiin. Tervetuloa. Tuoppi

Näinhän se kaikesta päätellen menee ja sitten ollaan taas pirun närkästyneitä kun OGS ei pistä palloa maaliin.

No sumput ei ole auennut järjestelmällisesti tähän menneessä ja tätä mieltähän olen koko ajan ollut, joten sinänsä tässä junassa ollaan oltu jo pitkään. Realismia on tosiaan hyvä olla, vaikka kuinka olisi kyse suuresta ja mahtavasta Manchester Unitedista, jolla on materiaali parempaa kuin suurimmalla osalla sarjassa ja resursseja riittää.

Ja syy sille, että tulin ilmoittamaan tämän jo etukäteen tällä kertaa on juuri tämä. Kun siellä on taas nihkeä ottelu, tai edes toinen puoliaika, niin täällä on ketju täynnä "Olen ulostusta", vaikka pelaajat itse olisivatkin se olennaisin syy miksi pallo ei maalissa ole.


Saa todella nähdä missä roolissa häntä oikein aiotaan nyt käyttää. Minun näppituntuma sanoo, että nähdyissä Spurs- ja City-peleissä on ollut tärkeä rooli jälleen Lingardilla, vaikka tehoja ei tullutkaan. Eli liikkuvana kk:n ylipänä pelaajana. Pogba kyllä luultavasti jossain määrin auttaa tilannetta melkein pelissä kuin pelissä, mutta ne isommat eom:t pitäisi kiireesti jo saada näihin ylimmän keskikastin vääntöihin ja sitä alempia vastustajia vastaan.

Jos Pogba pelaa jotain muuta roolia kuin Fredin ja McTominayn yläpuolella olevia rooleja, niin olisin todella yllättynyt. Nyt kun tämä KK:n keskustan pari on tuntunut löytävän rytmin kahdestaan, niin miksi tuota lähteä sekoittamaan? Isommissa otteluissa sitten toki ottelukohtaiset taktiikat nousee isompaan arvoon, eikä esimerkiksi Lingard ole tosiaan mikään yllätys avauksessa. Mutta toki silloinkin Pogban sivuuttaminen olisi outoa. Tai myös peluuttaminen alempana keskikentällä, ainakin nykyisellä materiaalilla. Jos United jostain kaivaa oman Kanten, niin silloin toki asiaa voidaan tarkastella uudestaan.

Eli tammikuussa ei siis ole tulossa kk:lle vahvistusta kun Pogba on taas puheiden perusteella kiinnostunut pelaamaan (?)

Mielestäni hankintojen tarpeellisuus ei pitäisi olla Pogbasta kiinni pelkästään, koska vaikka mies ei mihinkään poistuisi, niin hankintoja keskikentälle pitää tehdä. Mutta onko sopivat pelaajat tarjolla tammikuussa, se onkin isompi kysymys. Harvoin on.

Ei United tosiaan yhtäkkiä ala sumppuja availemaan, se on päivän selvää. United kuitenkin todennäköisesti tekee ainakin yhden maalin ja isompi huolenaihe on mielestäni puolustuspelaaminen Unitedin hallitessa palloa enemmän. 15 viime pelissä United on jäänyt ilman maaleja kerran ja tehnyt kymmenessä pelissä vähintään 2 maalia, mutta toisaalta se on Valioliigassa onnistunut pitämään oman maalin puhtaana vain kahdesti ja molemmat oli ennen syyskuun puoltaväliä.

Olisin puolustuspelaamisesta enemmän huolissaan, jos McTominay olisi taas sivussa, mutta totta tämäkin. Watford ei kuitenkaan ole maaleja tehnyt juuri ollenkaan, joten jos United onnistuu sen kaksi maalia tekemään, niin haluaisin uskoa sen riittävän voittoon. Yksi voi tosiaan olla liian vähän. Bladesia vastaan ei riittänyt edes kolme maalia, mutta Watfordia vastaan jos se ei riittäisi, niin pitäisi ihmeitä tapahtua. Toki usein Unitedia vastaan niitä ihmeitä myös tapahtuu.

Veikkaan siis optimistisesti Watfordin olevan on tarpeeksi huono, että United voi voittaa pelin. Newcastle ja Burnley lienevät sitten pahempia rasteja.

Itse veikkaan ainoastaan, ettei United näitä kaikkia kolmea voita. Se olisi kuitenkin tarpeen, jotta vuosi vaihtuisi top4:n tuntumassa, näin uskon.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #1753 : 22.12.2019 klo 16:18:58

Siellä se Pogba penkillä istuu.

Sancho saadaan ilmeisesti unohtaa haaveista, Chelsea näyttää olevan valmis maksamaan £120 miljoonaa.
bimbaliukas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lädilisä


Vastaus #1754 : 22.12.2019 klo 16:32:40

Ihmettelen suunnattomasti mikäli Manu ei ole valmis maksamaan samaa mitä Chelsea Sanchosta. Kyllä sielläkin tiedetään että nyt on ns ”nyt tai ei koskaan” paikka hänet hankkia. Sille ei voi mitää, jos lontoolaispoika haluaa Lontoossa asua ja pelata. Taitaa olla vielä lapsuutensa ihan siinä Stamford Bridgen kyljessä viettänyt.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #1755 : 22.12.2019 klo 16:51:59

Ihmettelen suunnattomasti mikäli Manu ei ole valmis maksamaan samaa mitä Chelsea Sanchosta. Kyllä sielläkin tiedetään että nyt on ns ”nyt tai ei koskaan” paikka hänet hankkia. Sille ei voi mitää, jos lontoolaispoika haluaa Lontoossa asua ja pelata. Taitaa olla vielä lapsuutensa ihan siinä Stamford Bridgen kyljessä viettänyt.

Tämähän se tärkein on, se on ihan sama mitä tarjotaan seuralle jos pelaaja ei halua tulla. Monella tuntuu unohtuvan tämä kun itketään muualle menneiden pelaajien perään.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #1756 : 22.12.2019 klo 17:20:54

Sille ei voi mitää, jos lontoolaispoika haluaa Lontoossa asua ja pelata. Taitaa olla vielä lapsuutensa ihan siinä Stamford Bridgen kyljessä viettänyt.

CHO taitaa olla vielä todella hyvää pataa Sanchon kanssa eikä Tammy jää paljon jälkeen. Mutta huhujahan nämä on..... syksymmällä tuli noita Chelsean mahkuja Sanchoon avattua niin nuoret hulivilikaverit meni plussan puolelle.

En nyt kuitenkaan henkeä alkaisi pidätellä, mutta syksyllä on ollut ihan ok pöhinää kuplassa, että Chelsealla voisi sittenkin olla jonkinlainen sauma Sanchoon.
« Viimeksi muokattu: 22.12.2019 klo 17:24:17 kirjoittanut Coulijoe »
Beth

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #1757 : 22.12.2019 klo 17:49:54

Hyvää osviittaa saadaan tässä joulukuun aikana ja oikeastaan jo heti parin seuraavan sarjapelin aikana. Kaatuuko Everton Old Traffordilla? Entä sysipaska Watford vieraissa? Toisaalta molemmat ovat juuri kenkineet koutsinsa pihalle, joten nämähän kohdataan pahimpaan mahdolliseen paikkaan. Voitot noista peleistä, niin vaatii jo pokkaa huudella potkuja. Jos tuleekin vaikkapa tasuri ja tappio, niin sitten olen valmis samantien laittamaan norskin pihalle.

No niinhän siinä kävi ja olen entistä vakuuttuneempi siitä, ettei puikoissa ole tällä hetkellä oikea mies. Tämän päivän esitys oli kaikilla mittareilla karmaiseva ja näkisin norjalaisen välittömät potkut perusteltuina. Avasin asiaa koskevan äänestyksen.
Combine

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU


Vastaus #1758 : 22.12.2019 klo 17:52:25

Niin. Karmaiseva esitys koko sakilta. Juosten takaisin Manchesteriin senkin velliperseet
George Beast

Poissa Poissa


Vastaus #1759 : 22.12.2019 klo 17:53:10

Kaikille potkut.

Mikä vittu tuolla De Gealla on? Noita hörppyjä alkaa olemaan jo sen verran että penkitys voisi olla ihan aiheellinen.

Aivan kamala peli taas.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #1760 : 22.12.2019 klo 17:54:31

Hyvää:

- Pogban paluu

Huonoa:

- Kaikki muu

Siinäpä antini tähän. Ennen ottelua tehdyt havainnot pitivät paikkansa, ihmettä myöten De Gean imuroidessa amatöörimäisesti. Nyt voi antaa tilaa OGS:n lynkkaajille.
Tveni Trii

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!


Vastaus #1761 : 22.12.2019 klo 17:58:09

No niinhän siinä kävi ja olen entistä vakuuttuneempi siitä, ettei puikoissa ole tällä hetkellä oikea mies. Tämän päivän esitys oli kaikilla mittareilla karmaiseva ja näkisin norjalaisen välittömät potkut perusteltuina. Avasin asiaa koskevan äänestyksen.

Esitys oli aivan luvattoman surkea ja haluton. Umpisurkea Watford vei Unitedia miten halusi. Nämä pelit ja tulokset menivät juuri niinkuin ajattelin, City ja Spurs kaatuu, mutta ns. helppoja vastaan Ole ei osaa valmentaa joukkuetta ja pelaajat menevät aivan uskomattomaan jäähän. Haluaisin kyllä kuulla miten näihin edelliseen neljään peliin on valmistauduttu ja mitä pukukopissa on puhuttu ennen peliä.

Tämä ja Everton pelin tulos menee 100% valmennuksen piikkiin.

Olen halunnut antaa Olelle aikaa, mutta ei tuo nyt jumalauta etene mihinkään. Vuoden verran saanut yrittää ja peli on karmeaa paskaa, ei ole enää tekosyitä. Joulun aikana kenkää Olelle.
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #1762 : 22.12.2019 klo 17:59:10

Ei kyllä millään riitä että pelaa hyvin isoja vastaan jos muita vastaan nähdään tällaisia sukelluksia kerta toisensa perään. Tällä hetkellä ollaan alle 60 pisteen tahdissa joka on hävettävän huono formi, oli kyse minkälaisesta pitkän ajan projektista tahansa.

Juhlapyhän ruuhkissa sitten Newcastle kotona, Burnley ja Arsenal vieraissa. Tämäniltaisen perusteella pitää olla tyytyväinen jos edes neljä pistettä irtoaa noista.
Noble Savage

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Karjalahden Ihme


Vastaus #1763 : 22.12.2019 klo 18:03:45

Tämä on se, mitä Unitedilta on kentällä lupa odottaa. Katsellaan ja nautitaan. Tuossa oli positiivisia asioita, esim lopussa Rashford pääsi laukomaan. Ja oishan Watford voinu tehdä useammankin. Nyt jäivät kahteen.

Minkä sille voi, jos sarjajumbo Watford vain yksinkertaisesti on parempi. Ja loppujen lopuksi United tekee kuitenkin hyvää tulosta taloudellisesti. Se on tärkeintä ja muut on sitten sivuseikkoja.
Waine Ruuna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Fc Melody


Vastaus #1764 : 22.12.2019 klo 18:07:05

Jos seuraavista 3 pelistä ei näy mitään muuta kuin tätä samaa niin ulos!

Edit. Vois laittaa myös äänestykseen vaihtoehdoksi, että katsotaan vielä hetki.
Noble Savage

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Karjalahden Ihme


Vastaus #1765 : 22.12.2019 klo 18:08:10

Miksi? Ei kukaan pysty parempaan.
K3ppu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: -100e


Vastaus #1766 : 22.12.2019 klo 18:08:37

.
« Viimeksi muokattu: 13.01.2020 klo 21:19:53 kirjoittanut K3ppu »
Gobbe

Poissa Poissa


Vastaus #1767 : 22.12.2019 klo 18:11:32

Vähän vielä suolaa haavoihin niin Watford on onnistunut voittamaan Norwichin lisäksi kalinassa yhden muun pelin.

Nyt riittää. Pochettino kehiin. Kiitokset Olelle Spurs ja City -voitoista. Hienoja saavutuksia, mutta jos muuten joukkue pelaa kuin divarinippu niin kenkää välittömästi.
Jeremiah Möttö
Vastaus #1768 : 22.12.2019 klo 18:11:41

Todellakaan ei nyt valmentajaa ulos. Semmoista valmentajaa ei maailmasta löydy, joka pystyisi saamaan tuosta jengistä kaiken irti. Joukkue on hengetön ja sieltä puuttuu johtajuus kokonaan. Tuo jengi huutaa jotain Roy Keanea, jonka edessä ei yksinkertaisesti kehtaa pelata puolivaloilla.
bimbaliukas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lädilisä


Vastaus #1769 : 22.12.2019 klo 18:19:05

Pogba pelasi pelkästään puolessa tunnissa paremmin, kun useampi näistä koheltajista koko kautena. Toivottavasti vaivat nyt selätetty sillä patongin rooli ylikorostetun tärkeä tuossa joukkueessa.

Kuudetta vuotta putkeen epätasaisuus vaivaa. 4 pistettä Mourinhon viime kauden saldoa takana, joten eteenpäin ei ole tämä joukkue hirveästi mennyt. Isoissa peleissä kulkee toki. Kysymys kuuluu olisiko Ole saanut jo potkut mikäli tässä kuussa ei olisi kohdattu paria top 6 joukkuetta?

Avaus oli täysin sama, kuin nuhaisessa Everton pelissä. Mitään variaatioita tai yllättävää ei näemmä keksitä. Mielummin hakataan samalla kaavalla päätä seinään näitä alemman kastin seuroja vastaan. Puolustukseen kaadettiin kesällä yli 100 miljoonaa ja ei voi sanoa, että homma edelleenkään toimisi niin kuin pitää.

Uutinen
That was the new nadir in #mufc's season and utterly unsurprising. It's a squad that is consistently overestimated by the manager and the hierarchy. They need retooling in January.

Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #1770 : 22.12.2019 klo 18:21:21

Omissa papereissa ManU:n surkea ja haluton esitys kulminoitui Martialiin. Toki koko joukkue oli höyryävää sontaa, mutta noin ponnetonta esitystä ei voi hyväksyä millään muotoa. Watfordin puolustajille ei tainnut tulla edes hiki, toki ei sitä tullut Martillekkaan.

Vaikka Olelta puuttuu pelisuunnitelma heikompia joukkueita vastaan, niin osalla pelaajista tuntuu olevan asenteessa melkoisia ongelmia.
Dell

Poissa Poissa


Vastaus #1771 : 22.12.2019 klo 18:25:02

Seurassa on edelleen valtava tyhjiö Sir Alex Fergusonin lopettamisen jäljiltä, ja on melkein aivan sama kuka tuolla on managerina. Solskjärille kuitenkin Ylos.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #1772 : 22.12.2019 klo 18:32:32

Tämä on se, mitä Unitedilta on kentällä lupa odottaa. Katsellaan ja nautitaan. Tuossa oli positiivisia asioita, esim lopussa Rashford pääsi laukomaan. Ja oishan Watford voinu tehdä useammankin. Nyt jäivät kahteen.

Minkä sille voi, jos sarjajumbo Watford vain yksinkertaisesti on parempi. Ja loppujen lopuksi United tekee kuitenkin hyvää tulosta taloudellisesti. Se on tärkeintä ja muut on sitten sivuseikkoja.

Tämä performanssi menee vielä kierrostopicissa, mutta ei sitä ehkä tarvitsisi enää kausitopicissa jatkaa.
Belmero

Poissa Poissa


Vastaus #1773 : 22.12.2019 klo 18:44:24

Kuten ennenkin, haluaisin tietää että mitä se valmentajan jatkuva vaihtaminen auttaisi? Tuolla on nyt käynyt yrittämässä Moyes, LVG ja Mourinho ennen Olea. Tulokset ei ole olleet juurikaan parempia. Pocchettinokaan ei voittanut mitään Spursissa.

Jos nyt vaihdetaan taas valmentajaa, niin projekti alkaa taas alusta. Vaikka peli ei nyt parhaalla tavalla sujukaan, niin annetaan OGS:lle aikaa ja ennen kaikkea muutama siirtoikkuna. Nyt on putsattu niitä turhia ukkoja rosterista ja rakentaminen on kesken.
Keijo

Poissa Poissa


Vastaus #1774 : 22.12.2019 klo 18:47:41

Tuota johtajuutta ja asennetta itsekin peräänkuulutan.
Yksikään pelaaja ei taistele kynsin hampain pallosta tappiolla, ei haeta vauhdilla palloa pelikatkoilla, valmentaja ei ole sivurajalla luomassa takaa-ajoa.

Sanoin kaverille vartti ennen loppua että näyttää kuin ManU johtaisi ja tapetaan aikaa kun alakerta pallottelee keskialueella eikä kellään ole tappavaa halua saada palloa tai tehdä jotain.

Joku Lingard on oiva esimerkki. Miehen olemuksesta ei näe mitään harmitusta tappio-asemasta tai epäonnistuneista suorituksista. Kunhan vaan voi instagramissa hassutella koska pelaa isossa seurassa ja tili on täynnä rahaa.

Sanokaa yksi pelaaja tai tilanne jossa joku Unitedin pelaaja olisi kironnut tai raivonnut esitystä tai tapellut lopussa täysillä. Ei ketään.

 
Sivuja: 1 ... 70 [71] 72 ... 154
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa