FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.02.2026 klo 19:08:07 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 97 [98] 99 ... 154
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2019-20 - Jumalainen näytelmä  (Luettu 755692 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Wanha futaaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jag ser rött...


Vastaus #2425 : 31.01.2020 klo 09:19:19

"Liki 100% varmuus" = Litmanen, Jorginho jne.

Toki hyvällä fiiliksellä ja "voitto päällä" on kiva lähteä pilkkukisaan, mutta itse ottaisin mieluummin maalivahdin joka niitä on torjunut useammankin ja pelaajia, jotka eivät ole ihan ekaa kertaa kovassa paikassa.

Tietysti aina, jos valinta olisi vapaa, ottaisi jokainen koutsi parhaat mahdolliset pelaajat. Minäkin. Tästä toki samaa mieltä.

Mutta, vaikka emme koskaan saakaan tietää miten pilkkukisassa olisi käynyt pari päivää sitten, mikäli United olisi kisaan yltänyt, niin en silti pitänyt sitä minään varmana Cityn voittona etukäteen.

No, ehkei kannata spekuloida pidempään asialla, jota ei tapahtunut.
Charly Kolbe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hadoken!


Vastaus #2426 : 31.01.2020 klo 09:33:56

Jos ollaan realistisia, Bruno lienee profiililtaan juuri sellainen hankinta, joihin Unitedin on nykytilanteessa tyytyminen: potentiaalia on ehdottomasti olla todella kovakin pelimies, mutta täydellisen floplihankinnan riski on myös melkoinen. Jälki Portugalissa on ollut kaikin puolin murhaavaa, mutta siinä on ihan syynsä, miksi yksikään toinen ökuyseura ei ole ollut valmis katsomaan Bruno-korttia ennen ManUa. Eiköhän Bruno olisi viimeistään viime kesänä jo siirtynyt jonhonkin Euro-futiksen pelilliseen jättiläiseen, jos kysymysmerkit pelaajan todellisesta tasosta olisivat pienemmät.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #2427 : 31.01.2020 klo 10:52:26

Schneiderlin, Schweini ja Matic alemmas, ylemmäs Mkhi ja Mata myös. Olikohan muitakin?

Tietysti ylemmäs, alemmas ja joka puolelle Fellaini.
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #2428 : 31.01.2020 klo 12:51:46

Toki ottelupäivissä on huomannut, että aika vähän ManU:ssa on tällä hetkellä niitä mielenkiintoisia pelaajia katsottavaksi. Varsinkin Rassen, Pogban ja McSaucen loukkaantumisen myötä ja joukkuepelikään kun ei ole oikein sujunut niin on mukava, että saa ainakin yhden syyn katsoa pelejä tuleville viikoilla, kun on kokonaan uusi pelaaja tarkkailtavaksi ja katsottavaksi.

Tämä on mielenkiintoinen pointti. Ferguson aikanaan näki, että joukkueessa oli tarvetta tähtipelaajalle kannattajia varten, joka oli pieni lisämauste Ronaldon hankintaan sekä numero seiskan antamiseen.

Pogba ja Martial ovat vähän menettäneet hohtoaan, ja noiden lisäksi nykyjengissä on käytännössä enää Rashford strarastatusta täyttämään. Mutta Rashfordkin ehkä enemmän manchesterilaisille stara, tuollainen oman kylän poika ennemminkin kuin mikään superkarismaattinen kaveri.

Fernandes ei heretä ensi istumalta valtaisaa kiimaa, mutta hieman innoissaan tässä on taas. Vaikuttaa oikean tyyliseltä kaverilta (antaa ratkaisevia syöttöjä, tekee maaleja, kaukolaukauspelote ja ilmeisesti kova erikoistilanteissa mikä supersupersuper kova juttu), mutta kysymysmerkit ovat isoja. Miksi kukaan muu ei ollut perässä, pärjääkö valjussa jne.

Oma fiilis on, että Grealish tai Maddison olisivat olleet parempia vaihtoehtoja: nuorempia, valjussa tasonsa todistaneita ja brittejä. Grealish lisäks myös silkkaa seksiä. Toki he tuskin olivat saatavilla, kun taas Fernandes oli.

Kesällä kun tulee Grealish, Maddison ja Sancho sisään niin voidaan olla tyytyväisiä.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #2429 : 31.01.2020 klo 15:23:24

Tietysti ylemmäs, alemmas ja joka puolelle Fellaini.

Aivan niin, eli lopulta hankintoja on tehty keskikentän keskikaistalle niin paljon, ettei näitä edes muista kaikkia :D
veijomeri

Poissa Poissa


Vastaus #2430 : 31.01.2020 klo 16:09:48

Kesällä kun tulee Grealish, Maddison ja Sancho sisään niin voidaan olla tyytyväisiä.
:D

Varmaan toi ja pitäisi olla tai.
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #2431 : 31.01.2020 klo 17:27:44

:D

Varmaan toi ja pitäisi olla tai.
Odotukset pitää olla korkealla :) Cupeissa ja loukkaantumisten myötä on nähty, että on siellä Poolilla, Cityllä ja vaikkapa Chelseallakin sen verran kovempaa kalustoa rosterissa, että kyllä tuollainen trio hyvin Manuun mahtuu!
Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #2432 : 31.01.2020 klo 23:00:46

Cantona ja Gallagher yhdessä, tässähän tulee ihan nuoruus mieleen.

https://m.youtube.com/watch?v=MDhiQfekdxo


JohnDeere

Poissa Poissa


Vastaus #2433 : 31.01.2020 klo 23:27:25

Ighalo ilmeisesti tarttunut haaviin. Puolen vuoden laina osto-optiolla.

Aika riskitön hankinta mielestäni ja hyvä ettei Martial joudu jokaista matsia vääntämään alusta loppuun. Rashfordkin saa parannella vammaansa ihan rauhassa.

Sky:
Lainaus
Manchester United have reached an agreement with Odion Ighalo on personal terms and salary over a six-month loan from his parent club, Shanghai Shenhua, with an option to buy the 30-year-old.
Belmero

Poissa Poissa


Vastaus #2434 : 31.01.2020 klo 23:33:31

Jos tässä saadaan Watfordin aikojen Ighalo, niin ymmärrän hankinnan. Mutta jos sieltä tulee joku kahden vuoden Kiinan reissulla mukavoitunut mätisäkki, niin ei helvetti. Siinä tapauksessa ois ollut ihan sama nostaa joku junnu pelailemaan hajaminuutteja.
Duhvi

Poissa Poissa


Vastaus #2435 : 31.01.2020 klo 23:48:42

Ihan kelpo haku jos toteutuu, hyökkäysosasto on ollut langanohut ja ei kestäisi yhtä loukkaantumista lisää. Samalla tulee lisää mahdollisuuksia muokata hyökkäyspään pelaamista, nyt vastustajien on helppo skoutata Martial ja Greenwood ja miten heidät tehdään tehottomiksi otteluissa, eikä penkiltä tule hyökkääjää heitä korvaamaan.

Tästä jos vielä Pogba palaisi hiljalleen niin jännä nähdä miten hyökkäyspään pelinappulat jakautuvat kevätkaudella.
Eiccu

Poissa Poissa


Vastaus #2436 : 31.01.2020 klo 23:51:02

Jos tässä saadaan Watfordin aikojen Ighalo, niin ymmärrän hankinnan. Mutta jos sieltä tulee joku kahden vuoden Kiinan reissulla mukavoitunut mätisäkki, niin ei helvetti. Siinä tapauksessa ois ollut ihan sama nostaa joku junnu pelailemaan hajaminuutteja.

Paha tuosta on sanoa, mutta maajoukkueessa on tehnyt kahdessa vuodessa 20 peliin 12 maalia ja viime vuoden African Nations cupin jatkopeleissä 4 Nigerian seitsemästä maalista, mukaan lukien Nigerian ainon maalin sekä välierissä että pronssiottelussa.

Ei tuohon hyökkäyskalustoa täydentämään ehkä parempaakaan väliaikaisratkaisua olisi saatavilla, mutta en kyllä odota mitään jymymenestystä jos laina toteutuu. Viimeinen kausi Watfordissakaan ei ollut mikään jymymenestys, vaikka sitä edellinen olikin.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #2437 : 01.02.2020 klo 00:34:32

Nyt ainakin on varma Ighalon tulo:

Lainaus
Simon Stone
@sistoney67
Igalho done. Loan to end of season (no option to buy).
oman_elämänsä_marco_di_vaio

Poissa Poissa


Vastaus #2438 : 01.02.2020 klo 00:34:54

Odion Ighalo. Kauas on tultu suuruuden vuosista. Ilmeisesti Cavania, Mertensiä ja kumppaneita ei napannut edes vähää alusta.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #2439 : 01.02.2020 klo 00:43:02

Odion Ighalo. Kauas on tultu suuruuden vuosista. Ilmeisesti Cavania, Mertensiä ja kumppaneita ei napannut edes vähää alusta.

Napoli ei suostu myymään kenellekään.

Ja oikeesti, Rassen loukkikorvaajaksi tammikuun ikkunassa kelpo kaveri (kunnes haukutaan ekassa pelissä ekan huonon kosketuksen jälkeen AIVAN PASKAksi).

Mites ne muiden seurat hankinnat tässä ikkunassa?
« Viimeksi muokattu: 01.02.2020 klo 00:45:03 kirjoittanut Optimus Prime »
bimbaliukas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Lädilisä


Vastaus #2440 : 01.02.2020 klo 04:34:22

Nähtiin siis seurajohdolta jonkinsortin reagointia, kun Brunon siirto ja Ighalon lainasiirto saatiin pakettiin. Ighalo nyt täysin riskitön hankinta penkkiveikoksi. Mielummin hänet kuin lasinen Josh King naurettavalla yli 20miltsin siirtosumalla. Toivottavasti täyttää oman roolinsa ja kentälle päästessään täräyttää muutaman maalin. 30-vuotiaana sai unelmasiirron suosikkiseuraansa, joten ainaki saadaan motivoitunut ja kaikkensa antava pelaaja.

Bruno taas hyppää suoraan avaukseen. Sportingin pelaajien osalta tehty vain hyviä hankintoja joten toivotaan, että tässä on jatkoksi yksi lisää. Pidän erityisesti siitä että toiminut kapteenina. Johtajuutta tuo joukkue kaipaa, joten toivottavasti Bruno tuo myös sitä kentälle ja koppiin. Yllättävän hyvää englantia puhui muuten haastattelussa Ylos Veikkaan että sopeutuu nopeammin kuin Fred. Muutaman videoklipin perusteella Bruno vaikuttaa myös työteliäältä pelaajalta joka jaksaa tehdä töitä myös alaspäin. Toivottavasti myös hyökkäyspään erikoistilanteisiin Brunosta olisi tekijämieheksi.

Epätasaiset otteet tulevat aika varmuudella jatkumaan myös loppukauden, joten top 4 sijaa sieltä tuskin on tulossa kauden päätteeksi.Kesällä hankintalistalla oltava ainakin ST, RW ja CM. Toivottavasti siellä ollaan kartalla ketä mahdollista saada ilman UCL futista ettei koko kesä mene jonkun Sanchon perässä juoksemiseksi ja kun ei tule niin menee sormi suuhun.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #2441 : 01.02.2020 klo 05:03:45

Ymmärtäisin valituksen jos tässä elettäisiin kesää, mutta en tammikuussa. Yksi oletettavasti selkeä vahvistus avaukseen ja aika tärkeälle paikalle. Kärkeen asialliseksi pelimieheksi todettu kokenut ja halpa ringin leventäjä puolen vuoden ratkaisuksi. Mielestäni hyvä ikkuna tammikuuksi. Lähtökohta ja lähes aina myös lopputulos on kuitenkin se, että tammikuussa tapahtuu vähemmän mitä ihmiset odottaa. Jopa selvästi vähemmän. Brunon hankinta näistä vielä sellainen, että kesällä yksi palikka vähemmän hankittavana. Saatetaan selvitä 2-3 hankinnalla joka on hyvinkin realistinen tavoite.
Valonheitin

Poissa Poissa


Vastaus #2442 : 01.02.2020 klo 05:59:57

Ighalon laina on mielestäni ihan hyvä juttu, eikä se kerro mistään menneistä suuruuksien vuosista. Ighalo tuo loppukaudeksi vaihtoehtoja kärkeen ja antaa Olelle edes pienen mahdollisuuden lepuuttaa Martialia. En välttämättä olisi halunnut jotain Cavania seuraan; vaikuttaa liikaa AS/Falcaon tapaiselta ongelmalta.

Brunon tammikuinen siirto puolestaan saattaa tarkoittaa sitä, että ”hieman” verkkaisesti siirtomarkkinoilla toimiva Ed ehtii kesällä keskittymään muiden ongelmakohtien vahvistamiseen.
niinon

Poissa Poissa


Vastaus #2443 : 01.02.2020 klo 08:49:02

Ymmärtäisin valituksen jos tässä elettäisiin kesää, mutta en tammikuussa. Yksi oletettavasti selkeä vahvistus avaukseen ja aika tärkeälle paikalle. Kärkeen asialliseksi pelimieheksi todettu kokenut ja halpa ringin leventäjä puolen vuoden ratkaisuksi. Mielestäni hyvä ikkuna tammikuuksi. Lähtökohta ja lähes aina myös lopputulos on kuitenkin se, että tammikuussa tapahtuu vähemmän mitä ihmiset odottaa. Jopa selvästi vähemmän. Brunon hankinta näistä vielä sellainen, että kesällä yksi palikka vähemmän hankittavana. Saatetaan selvitä 2-3 hankinnalla joka on hyvinkin realistinen tavoite.
Täysin samaa mieltä.
Belmero

Poissa Poissa


Vastaus #2444 : 01.02.2020 klo 09:07:51

Brunon tammikuinen siirto puolestaan saattaa tarkoittaa sitä, että ”hieman” verkkaisesti siirtomarkkinoilla toimiva Ed ehtii kesällä keskittymään muiden ongelmakohtien vahvistamiseen.

Brunon hankkiminen oli hyvä suoritus, mutta toivottavasti kesän ikkunassa siirrot hoitaa jo joku muu. Vahvasti toki epäilen että näin ei käy :)
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #2445 : 01.02.2020 klo 09:11:28

Kyllähän tämä nyt oli hyvä suoritus paperilla tammikuun ikkunaksi, kun avaukseen hankkivat pelaajan ja onnistuvat reagoimaan Rashfordin loukkaantumiseen. Kolmas ja erikoisin hankinta oli 20-vuotias maalivahti Nathan Bishop. En ymmärrä mihin tarpeeseen tulee, enkä ymmärrä 2,5 vuoden sopimusta.

Mielummin itsekin näen tämän halvan väliaikaisen lainahankinnan kuin jonkun kokeneen ja kalliin, palkkansa vuoksi potentiaalisesti rasitteeksi muodostuvan pelaajan pysyvällä siirrolla. Ighalo ei ole missään nimessä mitään muuta kuin väliaikainen tuuraaja paperilla - ja käytännössä. Ja jos onnistuu olemaan enemmän, niin vielä parempi. Laskisin onnistumiseksi, jos tekee muutaman maalin ja mahdollistaa kierrätyksen.

Brunosta:

Lainaus
“We can play with three in midfield, he can play [as] a 10, he can play in off the side, he can play in a diamond. We'll give him the time to find his best position.”

Mielenkiintoista tosiaan aikanaan nähdä miten sopii yhteen Pogban kanssa. Ja että kuka siihen kolmanneksi menee parhaiten nykyisestä materiaalista. Matic, Fred ja Mctominay kolmikosta varmaan vastustajan mukaan valikoituu yksi. Kahden miehen keskikentän muodostaminen Pogban ja Fernandesin kanssa kuulostaa paperilla hieman hankalammalta, mutta eipä tuota toisaalta ole juurikaan nähty. Ja toivottavasti ei kuitenkaan laidalla heti nähdä Brunoa, kyllä tuo keskikaista on se korjausta vaativa osasto.

Ole myös kertoillut Brunon olevan tänään jo joukkueen mukana. Oletan debyytin tulevan penkiltä, mutta eiköhän se kuitenkin sitten tapahdu jo tänään Ylos
Phrase

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles


Vastaus #2446 : 01.02.2020 klo 09:35:02

Kyllä, hyvää toimintaa pitkästä aikaa seuralta. Ylos Ja kuten Henski moneen kertaan tähdensi, oli erittäin tärkeää saada vahvistus keskikentälle jo tammikuussa eikä vaan odotella kesään. Jo nyt on paljon paremmat lähtökohdat ensi kauteen.
Ben Kultajalka

Poissa Poissa


Vastaus #2447 : 01.02.2020 klo 09:59:22

Ei kesällä oikeasti tule mitään Maddisoneja, Sanchoja ja Grealishejä. Ei United ole enää tarpeeksi houkutteleva, jos mikä tahansa muu Unitedin kanssa saman tasoinen (ei paljoa vaadita) joukkue tai parempi sellainen, kiinnostuu. Ei pelkoa hei. Brunon hankinta on hyvä ja tarpeellinen, mutta jokin tuossakin mättää sillä kukaan muu ei häntä tavoitellut.

Odion Ighalo Superliigasta sumusaarille. Melkoista. En tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa.

Tänään mielenkiintoinen matsi Old Traffordilla kun Unitedin valmentajaa todella monta kertaa kovempi valmentaja saapuu kyykytysvierailulle.
Pläkä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alan Shearerin ja Gary Maccan hiukset


Vastaus #2448 : 01.02.2020 klo 10:24:04

Kyllä tästä taisi United plussalle jäädä. Rojo pois ilmaa pilaamasta ja tilalle avauksen keskikenttä ja hyvä ringinleventäjä. Samalla myös kesän ikkuna helpottui piirun verran kun yhtä ylimääräistä ulosheitettävää ringinleventäjää ei ole.

Henski

Poissa Poissa


Vastaus #2449 : 01.02.2020 klo 10:29:05

Kyllähän tämä nyt oli hyvä suoritus paperilla tammikuun ikkunaksi, kun avaukseen hankkivat pelaajan ja onnistuvat reagoimaan Rashfordin loukkaantumiseen. Kolmas ja erikoisin hankinta oli 20-vuotias maalivahti Nathan Bishop. En ymmärrä mihin tarpeeseen tulee, enkä ymmärrä 2,5 vuoden sopimusta.

Mielummin itsekin näen tämän halvan väliaikaisen lainahankinnan kuin jonkun kokeneen ja kalliin, palkkansa vuoksi potentiaalisesti rasitteeksi muodostuvan pelaajan pysyvällä siirrolla. Ighalo ei ole missään nimessä mitään muuta kuin väliaikainen tuuraaja paperilla - ja käytännössä. Ja jos onnistuu olemaan enemmän, niin vielä parempi. Laskisin onnistumiseksi, jos tekee muutaman maalin ja mahdollistaa kierrätyksen.
Tosiaan maalivahtiosastolle myös lisää väkeä. Herää tosiaan kysymys että mistä moinen. Joku Grant nyt tietysti on ulkoistettavissa milloin vaan ja tiedä nyt sitten Romeron aikeista (sopimuksen loppuminen, milloin mahtaa tulla eteen?). Pakko on olla kykyjäkin jotta United tähän nyt lähti mukaan.

Ighalo ei myöskään ole ilmainen (palkaksi jossain huhuiltiin, joo-o, melkoista pottia), mutta tässä tilanteessa ihan perusteltu kokeilu.

Mielenkiintoista tosiaan aikanaan nähdä miten sopii yhteen Pogban kanssa.
Miksi suuremmin kuluttaa aikaa tähän, koska (a) Pogbaa ei ole tällä kaudella nähty juurikaan, (b) noinkohan nähdään paljoa keväälläkään ja (c) tuskin nähdään enää ensi kaudella ollenkaan. Luiskaan vaan. Eiköhän tässä nyt ole jo selvää viestiä siitäkin mitä kesällä United tulee tekemään. Kk:n uudelleenharkintaan tässä tuli yksi, toivon mukaan riittäväntasoinen, palanen. Loput katsotaan sitten myöhemmin.

Brunon hankinta on hyvä ja tarpeellinen, mutta jokin tuossakin mättää sillä kukaan muu ei häntä tavoitellut.
Pitkälti samoilla linjoilla. Katsotaan nyt ensin tosiaankin. Ne parin vuoden harjoiteluajat voi sitten unohtaa samantien, mutta samaan hengenvetoon pitää todeta, että muu keskikentän konstellaatio pitää saada myös kuntoon. Toisaalta, kuten aiemmin yläpuolella todettiin, niin Bruno F. on varmaan sitä kärkipään tasoa, jota Unitediin voi olla saatavissa tällä hetkellä. Esim. nykyinen Liverpool, kyllä hekin joutuivat ensin paljon heikommalla materiaalilla operoimaan ennen kuin useat hankinnat napsuivat loistavasti kohdilleen.

Joka tapauksessa nyt on sentään yksi uusi palanen kk:n problematiikkaan tarjolla jota asetella tulevaa varten jo kevään aikana. Samalla lisävauhtia Lingardille ja Pereiralle.

 
Sivuja: 1 ... 97 [98] 99 ... 154
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa