candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3075 : 13.07.2020 klo 19:42:43 |
|
Eipä olisi vielä ihan hetki sitten uskonut, mutta voitolla tänään Manchester United tosiaan nousisi kolmanneksi sarjassa. Old Traffordilla tälläistä mahdollisuutta ei saa olla käyttämättä. Leicester ja Chelsea petasivat sellaisen mahdollisuuden Unitedille, että ottamalla ohjat nyt voi loppukaudesta vielä syntyä tilanne, jossa United ei enää pelaa mistään - positiivisessa mielessä. Mutta matkaa on jo pelkästään tänään ottaa voitto. Lisää panoksia tuo se fakta, että takaovi Cityn talousdouppaus vyyhdissä ei johtanut mihinkään sakkoja ihmeellisempään ja näin sarjan viides sija ei sitten myöskään tuo paikkaa UCL:ssa.
Valmennusjohto on näyttänyt luottavansa samaan kaavaan, eli ykköset aloittaa ja lepuutusta tulee sitten, jos tilanne niin sallii. Toistaiseksi tämä on ollut oikea taktiikka ja uskon tähän myös tänään. Eli tuskinpa mitään muutoksia tulee voittavaan kaavaan. Samalla avauksella siis tänäänkin. Asetelmat otteluun on noin muutenkin selkeät. Manchester Unitedilla on paljon pelissä ja Saints pääsee pelaamaan huolettomasti vailla paineita sarjasijoituksesta. Tämä voi näkyä tai olla näkymättä ottelussa, mutta ei tämä asetelma helpompi Unitedille ole. Toisaalta tässä tilanteessa en usko Southamptonin ihan pelkkää sumppua tarjoavan, joka taas voi olla eduksi isännille.
Unitedin osalta tärkeintä on jälleen kerran keskikentän pelinrakentelun lisäksi hyökkääjien liike. Jos pelaajat löytävät toisensa edelleen hyvin ja liikettä riittää, niin uskon voittoon, sillä kyllä sieltä Bruno, Pogba ja laitapakit löytää sen muutaman hyvän syötön sinne kärkipelaajille viimeisteltäväksi. Jos pelaaminen menee puskemiseksi, niin saa nähdä missä vaiheessa siellä alkaa tutut nimet taas turhautumaan. Itseluottamus on ollut kohdillaan, mutta onhan se helppoa, kun peli kulkee ja maaleja tulee. Toivotaan, että niin tänäänkin.
|
|
|
|
|
kaukaasiantuntija
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, ManU
|
 |
Vastaus #3076 : 13.07.2020 klo 23:02:40 |
|
Taisi olla muutaman sadan miljoonan puppelointi se.  Vittu miten löysää pelaamista johtoasemassa.
|
|
|
|
|
Anttza
Poissa
Suosikkijoukkue: ManU
|
 |
Vastaus #3077 : 13.07.2020 klo 23:06:57 |
|
Loppu näytti taas miksi Lindelöf ei ole riittävää tasoa avauksen pelaajaksi, vaikka rotaatiossa meneekin 3. topparin roolissa erittäin hyvin.. Sitten peukut pystyyn ettei WIlliamsin ja Shawn loukit estä pelaamasta. Williams ainakin huilaa seuraavat pelit mikäli sai aivotärähdyksen.. Korvaavaksi pelaajaksi DalotP Vai saako Ethan Laird tilaisuuden näyttää osaamistaan?
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3078 : 13.07.2020 klo 23:07:42 |
|
Väsyneen joukkueen esitys ja sieltähän se pistemenetys sitten myös tuli. Ja tottakai sitten myös siihen päälle sekä Williams että Shaw loukkaantuivat, vielä tottakai niin, että United joutui pelaamaan alivoimalla tuohon tasoitusmaalin aikaan. Ei ollut Unitedin päivä tänään.
Molemmat maalit puolustuspään virheistä. Ensimmäinen maali menee Pogban "perinteisen" vaarallisen pallonmenetyksen piikkiin, toisessa taas sitten Lindelöf esitteli pehmeyttään. Noin muuten Saints pysyi pääosin pois avopaikoista, mutta näin tällä kertaa. Tasapeli sinänsä ihan peliä kuvaava tulos.
Nyt sitten United jätti käyttämättä erittäin ison mahdollisuuden ottaa ohjat ja on edelleen takaa-ajaja. Saa nähdä miten tämä päättyy.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #3079 : 13.07.2020 klo 23:07:55 |
|
Taas se onnistuttiin tekemään. Joka kerta kun tuntuu että nyt alkaa kulkemaan niin ei. No sentään piste. Loput on sitten voitettava, luultavasti keskinäinen Lesterin kanssa ratkaisee kumpi on neljäs.
|
|
|
|
|
Duhvi
Poissa
|
 |
Vastaus #3080 : 13.07.2020 klo 23:11:15 |
|
Oli nihkeä peli ja jotenkin aavisti että kun maalipaikkoja ei käytetty hyväksi niin lopussa tulee menemään tiukaksi. Tiedä sitten jos ilman Williamsin loukkaantumista takaiskulta olisi vältetty, saattoi keskittyminen herpaantua ratkaisevasti lopussa, sen verran halvalla tuli tasoitusmaali.
On tämä sinänsä klassista viime kausien Unitedia että näitä tilaisuuksia top neljän suhteen ei käytetä hyväksi. Mutta edelleen tilanne taulukossa on hyvä ja otteluohjelma on vastustajia helpompi, toivotaan vaan ettei Palacea tai Hammersia vastaan lipsuta koska se tarkoittanee että viimeisellä kierroksella on kovat panokset. Mieluiten viimeiselle kierrokselle pitäisi lähteä siitä tilanteesta että ei ole pakko voittaa.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3081 : 13.07.2020 klo 23:11:31 |
|
Taisi olla muutaman sadan miljoonan puppelointi se.  Vittu miten löysää pelaamista johtoasemassa. Ainakin itse pidän ManUa edelleen ennakkosuosikkina Leicesteriä vastaan, vaikka sinänsä täysin turha pistemenetys lopussa. Tänään tosiaan oli vähän väsynyt esitys kokonaisuudessaan, mikä sinänsä on ihan ymmärrettävää.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3082 : 13.07.2020 klo 23:11:47 |
|
Taisi olla muutaman sadan miljoonan puppelointi se.  Vittu miten löysää pelaamista johtoasemassa. No ei nyt sentään. Puhtalla pelillä paikka kärkinelikossa edelleen tarjolla ja en jaksa uskoa siihen tarvittavan edes yhdeksää pistettä. Chelsea ja etenkin Leicester on pudotellut pisteitä siellä ja tällä. Tälläkin kierroksella United otti heitä tasuristaan huolimatta taas hieman kiinni. Tietysti tänään olisi pitänyt pystyä ehdottomasti parempaan ja napata kaikki kolme pistettä. Olisihan se helkkaristi parempi olla nyt kolmantena kuin viidentenä, mutta mitään ei vielä todellakaan hävitty. Väsy siellä taitaa alkaa painamaan, joskin sama se on tässä vaiheessa jokaisella joukkueella. Olella onkin nyt pohtimisen paikka onko seuraavassa Palace-matsissa aika vaihtaa avauskokoonpanoa tuoreiden jalkojen toivossa vai edelleenkö homma jatkuu tutulla ykkösnyrkillä. Pännii, mutta ei auta kuin toivoa homman palaavan takaisin ruotuun seuraavassa pelissä.
|
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #3083 : 13.07.2020 klo 23:17:51 |
|
Melkein kannattaisi vetää FA-Cupin välierä näillä ighaloilla, jameseilla, fredeillä jne. On kuitenkin UCL-paikka taloudellisesti jättiluokkaa.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3084 : 13.07.2020 klo 23:20:45 |
|
Melkein kannattaisi vetää FA-Cupin välierä näillä ighaloilla, jameseilla, fredeillä jne. On kuitenkin UCL-paikka taloudellisesti jättiluokkaa.
Ehdottomasti näin, mutta pitääkö Palacea vastaan tehdä jo jonkinlaista muutosta, sillä se peli pelataan jo torstaina ja tänään pelin lopussa oltiin kyllä väsyneitä. Toki voidaan luottaa siihen, että Palacea vastaan peli ratkotaan samaan tapaan kuin aiemmissa peleissä ja saadaan vaihtoruletti aiemmin käyntiin.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #3085 : 13.07.2020 klo 23:26:30 |
|
Melkein kannattaisi vetää FA-Cupin välierä näillä ighaloilla, jameseilla, fredeillä jne. On kuitenkin UCL-paikka taloudellisesti jättiluokkaa.
Vaikka vähän hölmöltä tuntuisi välierässä näin toimia, niin samaa mieltä. Tietysti vähän riippuen miten välissä olevalla Valioliiga-kierroksella käy. Jos vaikka Leicester häviää Bladesille ja United kaataa Palacen, niin kenties sitten uskaltaa taistella myös FA Cupin menestyksestä. Tiedä sitten uskaltaako Chelseakaan ihan ykkösillä lähteä, kun siellä oven takana kolkuttelee jo Anfieldin vierailu, josta saattaa olla kolme pistettä aika tärkeä saada. Saatana ei tarvitsisi tätäkään miettiä ilman tuota lopun tasoitusta. 
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #3086 : 13.07.2020 klo 23:27:23 |
|
Hankala tästä on suuremmin sanoa mitään. Menikö peluutus nyt oikein vai ei? Selvää on, että tämä oli pakkovoitto tämän viikon ohjelmaa koskien ja nyt sen tyrivät näin. Pelikuorman kasvaessa peli-peliltä ei ole kiva lähteä tämän jälkeen Palacen vieraaksi ja tosiaan sunnuntai kummittelee sekin mielessä. Oli nähdäkseni oikein laittaa sama ykkösnyrkki, mutta kyllä pelin alku kertoi heti mistä tänään puristaa eli United ei saanut omia koneistoja missään vaiheessa käyntiin. Jos oli energianpuutteesta kyse (Utd:lla on kyllä ollut vaikeuksia näitä prässiporukoita vastaan), niin miinusta on laitettava sitten jo valmennukseenkin päin kysymysmerkkejä. Tietysti vaihtoehdot ovat vaan niin pirun paljon huonommat, mutta päivän esiintyjistä esim. Greenwood aivan mitään sanomaton. Samoin Fernandes (no, häntä nyt ei olisi jätetty ulos millään). Toinen jakso nyt sitten oli loppuiskun odottelua. Parista saumasta ei maistunut 3-1 ja sitten näin. Ehdottomasti näin, mutta pitääkö Palacea vastaan tehdä jo jonkinlaista muutosta, sillä se peli pelataan jo torstaina ja tänään pelin lopussa oltiin kyllä väsyneitä. Toki voidaan luottaa siihen, että Palacea vastaan peli ratkotaan samaan tapaan kuin aiemmissa peleissä ja saadaan vaihtoruletti aiemmin käyntiin.
No mikseivät sitten tehneet näin tänään? Kyllä se polttoaine on nyt loppumassa. Tai sitten se vielä huonompi vaihtoehto eli asenne oli tänään surkea. Epäilen tätä. Pakkovoittoa vieraista Leicesteristä United ei hae. + Katsoin vielä tasoitusmaalia uudestaan. On kyllä paha kulma, ei siinä mitään, mutta on siellä kyllä sählinkiä Unitedillakin. Lopulta Maguire pitää Frediä ja Lindelöf on nukuksissa aluksi, mutta pallon tultua tuohon kohtaan, niin ei kyllä ole paljoa tehtävissä. DDG totutusti on viivalla. Ja pallohan tuli jatkosta, jossa Matic taisi olla häviävä osapuoli.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.07.2020 klo 23:44:02 kirjoittanut Henski »
|
|
|
|
|
Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #3087 : 14.07.2020 klo 00:20:44 |
|
Tiedä sitten uskaltaako Chelseakaan ihan ykkösillä lähteä, kun siellä oven takana kolkuttelee jo Anfieldin vierailu, josta saattaa olla kolme pistettä aika tärkeä saada.
Chelsea lähtee ykkösillä sunnuntaina tai mikä on ykköset. Kierrättää todnäk huomenna tai viimeistään Poolia vastaan toki Pool peli on vasta torstaina kun sunnuntaina pelataan.
|
|
|
|
|
Honkkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Bristol City
|
 |
Vastaus #3088 : 14.07.2020 klo 08:25:19 |
|
Shaw taitaa olla loppupelit sivussa loukkaantumisen takia (pl. Eurooppa-liiga) ja Williams sai jonkunlaisen kolhun päähänsä. Eli Dalot ja Rojo vetänee lähipelit vasemmalla laidalla. 
|
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #3089 : 14.07.2020 klo 09:04:34 |
|
Vaikka OGS oli itse SAF:n super sub, niin ei mies näköjään mitään oppinut pelaajien kierrättämisestä. Kun käytössä on viisi vaihtoa, niin juuri nämä Bournemouth ja So’ton kotipelit olisivat olleet niitä pelejä, joissa olisi pitänyt jo avauksessa olla ns. kakkoskentän miehiä. Nyt tähdet näyttää olevan aika piipussa ja suunnan kääntäminen voi olla vaikeaa. Itse veikkaan pistemenetyksiä Hodarin CP:tä vastaan.
Riittääköhän OGS:llä luonne huippuvalmentajaksi, sillä kaikista ratkaisuista huokuu pelko kauas asti?
|
|
|
|
|
Giggs82
Poissa
|
 |
Vastaus #3090 : 14.07.2020 klo 09:11:40 |
|
Vaikka OGS oli itse SAF:n super sub, niin ei mies näköjään mitään oppinut pelaajien kierrättämisestä. Kun käytössä on viisi vaihtoa, niin juuri nämä Bournemouth ja So’ton kotipelit olisivat olleet niitä pelejä, joissa olisi pitänyt jo avauksessa olla ns. kakkoskentän miehiä. Riittääköhän OGS:llä luonne huippuvalmentajaksi, sillä kaikista ratkaisuista huokuu pelko kauas asti?
Tähän eri. Yksi tasuri voittoputken keskellä ei vielä välttämättä kerro mistään sen suuremmasta. Voitosta voittoon on mahdoton kulkea. Lisäksi Unitedin penkki on sellaista ripulipaskaa, ettei tuoreetkaan jalat välttämättä auta. Ei tästä ole pitkä aika kun kierrätettiin cupissa Norwichia vastaan ja jo alkoi valitus hyökkäyspelin tehottomuudesta. Ja niin olisi alkanut eilenkin. Max tasuri olisi todennäköisesti saatu eikä tappiokaan tuota Sotonia vastaan olisi ollut mahdottomuus. Ole varmasti kierrättäisi jos penkiltä löytyi kunnollisia vaihtoehtoja. Vaan kun ei löydy. Joku Lingard ei nykyformissaan mahtuisi edes yllä mainitun Sotonin avaukseen.
|
|
|
|
|
Pallopoika23
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Saksa, Manchester United
|
 |
Vastaus #3091 : 14.07.2020 klo 10:59:05 |
|
Turha se on SAF:n perään haikailla. Valmentajakaruselli ja nuorennusleikkaus ovat näkyneet viime vuosina vaatimattomina sijoituksina juuri europaikoille.
OGS:n olisi kannattanut ottaa Rashford ja Martial ainakin vaihtoon ja ehkä joku pakeista. Vielä kuitenkin on mahiksia UCL-lohkovaiheeseen.
|
|
|
|
|
Zinedine Gin Tonic
Poissa
|
 |
Vastaus #3092 : 14.07.2020 klo 12:29:33 |
|
En kyllä käsitä näitä kommentteja. Pelihän oli hanskassa about siihen asti, kun Bruno ja Pogba vaihdettiin pois. Noiden vaihtojen jälkeen painopiste muuttui ja Soton pääsi vyöryttämään. Ihan samalla tavalla Soton on peluuttanut about samaa avaria tauon jälkeen. Unitedilla oli kyllä muutama paikka naulata peli, jota ei tällä kertaa tehty ja hieman epäonnisten vaiheiden jälkeen (Williamsin loukki) Soton kaapi pallon häkkiin viimeisestä tilanteestaan. Turha tuosta sen kummempia johtopäätöksiä on vetää. TOP4-juna puksuttaa ja paikka on vieläkin ihan omissa käsissä, vaikka toki tästä pelistä olisi mukava ollut 3p ottaa. Ketä tuolta edes voisi kierrättää? Pogba & Fernandes on oltava avauksessa tällaisessa matsissa imo, sama hyökkääjäkolmikkoon. Matic nyt ehkä ainut joka tulee mieleen. EDIT: No tuollahan Giggs82 olikin jo maininnut, että ei sieltä penkiltä voi ketään sisään laittaa. 
|
|
|
|
|
Rödäde
Poissa
|
 |
Vastaus #3093 : 14.07.2020 klo 13:36:33 |
|
En kyllä ole ihan samaa mieltä ottelusta, että oli mukamas hanskassa siihen asti kun Pogba ja Bruno otettiin vaihtoon. United oli aivan kusessa Sotonin prässin kanssa alkuvaiheessa ja ei tästä ottelusta ansaittu yhtään enempää kuin tasuri.
Martial olisi voinut kyllä upean spurtin jälkeen tarjoilla vierelle Masonille niin ei tarvitsisi jossitella. Tai ennen 0-1 maalia yksinläpi tilanteesta ei olisi tarvinnut mitään muuta tehdä kun vaikka kiertää veskari, joka oli melkee 16 rajalla vastassa. Olella hommia riittää vielä Martialin kanssa.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #3094 : 14.07.2020 klo 14:17:46 |
|
Itse sanoisin, että James ja Ighalo ovat nimiä, jotka voisivat rotaatiossa olla myös avauksessa, erityisesti Old Traffordilla ennakkoon helpommissa otteluissa. Myös AWB:n ja/tai Shawn lepuuttajiksi voisi nostaa Williamsin tai Dalotin. Maticille lepuuttaja olisi Fred. Ei tietenkään kaikkia samaa aikaa, mutta kevyttä rotaatiota pitäisi tässä pelitahdissa harkita, jotta kokonaisuus ei liikaa kärsi, joko ylipeluutuksen tai liiallisen vaihtuvuuden takia. Veikkaan tarkoituksena olleen näin myös tehdä, mutta ehkä vasta sitten Palacen vieraana. Nyt kun täysiä pisteitä ei tullut, niin saa nähdä miten käy.
Itse nostin ennen ottelua tämän samalla avauksella peluutuksen ja mainitsin, että se on tähän asti toiminut ja eiköhän sillä mennä. Mutta nyt selvästi se ei toiminut, vaan väsymys näkyi monen otteissa. Joten eiköhän nyt jo ylihuomenna pelattavaan otteluun ole harkitsemisen arvoinen homma edes jotain kokeilla. Ei tämä nyt niin mene, että ihan pakko on samalla avauksella pelata. Kyllä silläkin on merkitystä, että minkälaista arsenaalia on ottaa sisään, jos sitä kolmen maalin johtoa ei synny.
Eilinen voi myös jäädä nyanssiksi. Pitää muistaa, että nyt on 18 ottelun tappioton putki alla. Jos se bounce back tulee torstaina ja lopulta top4-sijoitus, niin eipä tätä tasuria tarvitse muistella. Edelleen top4 on Unitedilla omissa käsissä.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #3095 : 14.07.2020 klo 18:30:53 |
|
Shaw taitaa olla loppupelit sivussa loukkaantumisen takia (pl. Eurooppa-liiga) ja Williams sai jonkunlaisen kolhun päähänsä. Eli Dalot ja Rojo vetänee lähipelit vasemmalla laidalla.  Kotimaassaan.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #3096 : 14.07.2020 klo 18:36:54 |
|
Tähän eri. Yksi tasuri voittoputken keskellä ei vielä välttämättä kerro mistään sen suuremmasta. Voitosta voittoon on mahdoton kulkea. Lisäksi Unitedin penkki on sellaista ripulipaskaa, ettei tuoreetkaan jalat välttämättä auta. Ei tästä ole pitkä aika kun kierrätettiin cupissa Norwichia vastaan ja jo alkoi valitus hyökkäyspelin tehottomuudesta. Ja niin olisi alkanut eilenkin. Max tasuri olisi todennäköisesti saatu eikä tappiokaan tuota Sotonia vastaan olisi ollut mahdottomuus. Ole varmasti kierrättäisi jos penkiltä löytyi kunnollisia vaihtoehtoja. Vaan kun ei löydy. Joku Lingard ei nykyformissaan mahtuisi edes yllä mainitun Sotonin avaukseen.
Maticin tilalle voi huoletta laittaa McTominayn ja Fredin yhdessä. Ennen taukoa pelasivat hyvin. Ongelma onkin sitten hyökkäyksen suhteen. Mata pelasi hyvin yhteen Brunon kanssa ennen taukoa mutta kun Bruno tarvitsisi lepoa myös. Ighalo voi antaa lepoa joko Martille tai Rasselle. Itsekokeilisin Jamesia vasemmalla myös. Olisiko McTom ja Fred yhdessä ja edessä Mata ja Bruno/Pogba? Jompikumpi jälkimmäisistä saisi lepoa hiukan.
|
|
|
|
|
Honkkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Bristol City
|
 |
Vastaus #3097 : 14.07.2020 klo 18:46:51 |
|
Kotimaassaan.
Eikös Rojon laina katkaistu kesäkuun alussa Estudiantesin toimesta ja on nyt taas Manchesterissä?
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #3098 : 15.07.2020 klo 00:00:16 |
|
Eikös Rojon laina katkaistu kesäkuun alussa Estudiantesin toimesta ja on nyt taas Manchesterissä?
Ei se ainakaan kertaakaan kokoonpanossa ole ollut. Fantasyn mukaan "Expected back August 1st".
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.07.2020 klo 00:05:46 kirjoittanut Optimus Prime »
|
|
|
|
|
Janspa
Poissa
|
 |
Vastaus #3099 : 15.07.2020 klo 11:21:17 |
|
Maticin tilalle voi huoletta laittaa McTominayn ja Fredin yhdessä. Ennen taukoa pelasivat hyvin. Ongelma onkin sitten hyökkäyksen suhteen. Mata pelasi hyvin yhteen Brunon kanssa ennen taukoa mutta kun Bruno tarvitsisi lepoa myös. Ighalo voi antaa lepoa joko Martille tai Rasselle. Itsekokeilisin Jamesia vasemmalla myös. Olisiko McTom ja Fred yhdessä ja edessä Mata ja Bruno/Pogba? Jompikumpi jälkimmäisistä saisi lepoa hiukan.
Miten yhdessä? Eikö tuolla ajatuksella kentällä ole yksi pelaaja liikaa 
|
|
|
|
|
|
|
|