FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.01.2026 klo 09:21:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 137 [138] 139 ... 154
 
Kirjoittaja Aihe: Manchester United F.C. 2019-20 - Jumalainen näytelmä  (Luettu 754929 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe


Vastaus #3425 : 09.08.2020 klo 22:25:24

Ainakin Sancho on ollut englannissa viikonlopun vaikka treenikausi alkaa huomenna. BVB tietenkin jo valkopesin tuonkin mutta katsotaan nyt.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #3426 : 09.08.2020 klo 23:02:24

En minä tiedä. Minä en ole suinkaan ollut innoikkaimpana tuomaan häntä huhutuilla summilla.

Ajattelin tässä olevan jotain sellaista, että sinulla olisi ollut joku oma ajatus siitä, että mitä tässä tulee käymään.

Noin yleisesti täällä varmaan kuitenkin mennään sen perusteella mitä toimittajat aiheesta kirjoittelevat. En itse ainakaan ole "tuomassa" Sanchoa mihinkään, kyllä se on United, joka miehen siirrosta neuvottelee.
Giggs82

Poissa Poissa


Vastaus #3427 : 10.08.2020 klo 06:52:26

Ts. vaihtoehtoisia kohteita pitäisi olla jo kiireesti katsomassa ja vuotamassa julkisuuteen.

En tiedä, että tarkoitettiinko tässä jotta Unitedin pitäisi pelkästään bluffata vai oikeasti myös alkaa katsella vaihtoehtoisia kohteita?

Mutta siis. Onko oikeasti tarjolla yhtäkään varavaihtoehtoa jonka potentiaali olisi lähelläkään Sanchon tasoa? Itse en keksi ainuttakaan ja jos joku olisikin niin tulisiko se lopulta paljon halvemmaksi? Chiesaa:han on huhuissa hieman pyöritelty, mutta eikö tässä kuitenkin puhuta vielä eri tason talenteista? Lisäksi näkisin hänet riskialttiimpana hankintana.

Jotenkin fiilis, että se on Sancho isolla pinolla puntia tai ei ketään.
aceman

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe


Vastaus #3428 : 10.08.2020 klo 10:15:51

Case Sancho etenee.
Mies on takaisin Saksassa ja tänään on odotettavissa Zorcin julistus jossa ilmoittaa että Sancho ei tässä ikkunassa myydä.
straiter

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg


Vastaus #3429 : 10.08.2020 klo 16:59:09

Sancho tehnyt jatkosopimuksen Doofmundin kanssa.
OGS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC, KTP


Vastaus #3430 : 10.08.2020 klo 17:06:30

Sancho tehnyt jatkosopimuksen Doofmundin kanssa.

Jep, vuosi sitten kaikessa hiljaisuudessa 2023 asti.

Kovin on samanlaisia puheita Zorcilla kuin vaikka Dembelen kanssa 2017. Ei mitään yllättävää siis.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #3431 : 10.08.2020 klo 17:13:39

Jep, vuosi sitten kaikessa hiljaisuudessa 2023 asti.

Kovin on samanlaisia puheita Zorcilla kuin vaikka Dembelen kanssa 2017. Ei mitään yllättävää siis.

Jos Sanchon sopimus tosiaan on vielä kolme vuotta voimassa, niin silloin Dortmundin neuvotteluasema on huomattavasti vahvempi kuin mitä se olisi 2022 sopparin kanssa. Tällöin isot rahat irtoaa kyllä ensi kesänäkin, mutta jos sopimus olisi vain 2022 asti niin ensi vuonna menisi jo alennushintaan.

Dembele-vertaus on sinänsä ihan paikallaan, mutta paljon riippuu tietysti myös pelaajasta itsestään. Dembele heittäytyi kusipääksi ja kieltäytyi treenaamasta, niin mitä muuta vaihtoehtoakaan seuralla oli kuin myydä? Jos Sancho itse on hyväksynyt / hyväksyy, että pelaa seurassa vielä vuoden mikäli täyttä pyyntihintaa ei makseta, niin Dortmund & Zorc pysyvät varmasti huomattavasti tiukempana kannassaan kuin Dembelen tapauksessa.
Sebastian Pähkinä

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: ManU, Real Madrid, Espanja


Vastaus #3432 : 10.08.2020 klo 17:31:36

Eiköhän Sancho vuoden vielä Saksassa palloile. Ensi kesänä sitten siirtoa, mutta silloin suurella todennäköisyydellä muitakin seuroja apajilla
Charly Kolbe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Hadoken!


Vastaus #3433 : 10.08.2020 klo 17:32:01

Itse kyllä tulkitsen tätä niin, että Unitedin siirtokassa ei vain riitä tänä kesänä. Eikä sinänsä ihme näissä olosuhteissa.
OGS

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MUFC, KTP


Vastaus #3434 : 10.08.2020 klo 17:33:21

Patsastelua puolin ja toisin.

Kaikki valta on tottakai Dortmundilla, kun Sanchokaan mitä ilmeisemmin ei rupea hankalaksi. United ei tietenkään heti suorilta tule pyyntihintaa maksamaan, vaan nyt patsastellaan molemmin puolin ennen kuin viimein lopputulema on se, että United maksaa vähintään lähelle pyyntihinnan ja Sancho siirtyy Manchesteriin.

Näin mä sen näen enkä näe syytä muuttaa mielipidettäni Zorcin kommenttien perusteella. Tuttua huttua.
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #3435 : 10.08.2020 klo 19:03:06

Itse kyllä tulkitsen tätä niin, että Unitedin siirtokassa ei vain riitä tänä kesänä. Eikä sinänsä ihme näissä olosuhteissa.

Twitterissä yksi kaveri (joku Harris) kertoili että United oli jo sopinut että 60 miljoonaa nyt ja loput 60 erissä myöhemmin. Tämä oli kuitenkin oletuksella että yleisö pääsisi stadioneille Englannissa lokakuussa. Hallituksen päätökset muuttivat tilanteen.

Toisaalta Dortmund on tehnyt täsmälleen samalla tavalla Dembelen, Auban ja Mkhitaryanin kanssa. Ilmoitettu ettei siirry kunnes siirtyikin päiviä myöhemmin.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #3436 : 10.08.2020 klo 19:27:26

Twitterissä yksi kaveri (joku Harris) kertoili että United oli jo sopinut että 60 miljoonaa nyt ja loput 60 erissä myöhemmin. Tämä oli kuitenkin oletuksella että yleisö pääsisi stadioneille Englannissa lokakuussa. Hallituksen päätökset muuttivat tilanteen.

Tätä tosin ei tue yksikään muu lähde tämän Harrisin (kuka?) lisäksi.

Täysille katsomoille pelejä ei kai tuosta lokakuusta eteenpäin ollut ikinä tarkoituskaan pelata, eli ottelutuotot eivät kuitenkaan olisi vielä normalisoituneet. Jos tarkoitus oli pelata lokakuusta lähtien vaikka 25% kapasiteetilla, niin ei varmaan ihan älyttömistä summista puhuta vaikka tuo lykkääntyisikin vaikka ensi kevääseen tai jäisi jopa tulevan kauden osalta kokonaan toteutumatta. Ei ainakaan puhuta sellaisista rahoista, millä pitäisi olla mitään käytännön merkitystä hankintaan, joka lähtökohtaisesti budjetoidaan vähintään seuraavaksi viideksi vuodeksi.

Toisaalta Dortmund on tehnyt täsmälleen samalla tavalla Dembelen, Auban ja Mkhitaryanin kanssa. Ilmoitettu ettei siirry kunnes siirtyikin päiviä myöhemmin.

Dembelen tilanteessa toki vaati siirtopyynnön, lakkoilun ja silti Barcelonan maksamaan siirtosumman, joka sillä hetkellä oli jalkapallohistorian toisiksi kallein siirto. Ja tuota vatvomista kesti Zorcin lausunnosta eteenpäin n. 2kk eikä "päiviä".

Eli pallo on visusti Sanchon käsissä. Jos on oikein epätoivoinen siirron suhteen, niin ei muuta kuin siirtopyyntöä sisään ja kädet ristiin että Woody maksaa kiltisti sen pyyntihinnaksi asetetun €120M. Ei Sanchon näytöt ainakaan yhtään Dembeleä huonommat ole, joten kun ranskalaisen tapauksessa summa oli sen €105+40M, niin eiköhän Sanchon keississä tuo ole sen €100+20M ellei jopa ihan suoraan täysi hinta ilman mitään lisäreitä. Maksuaikataulu toki saattaa joustaa parin vuoden osariin, mutta kokonaissummasta en kyllä usko Dortmundin ainakaan kovin merkittävästi tinkivän, varsinkaan nyt kun tuo todellinen sopimustilanne 2023 asti paljastui.  

Tässä vaiheessa uskoisin kyllä, että siirto lopulta toteutuu, mutta vaatii tosiaan sen että Sancho itse ilmoittaa haluavansa siirron sekä Woody hyväksyy tosiasiat ja maksaa sen mitä pyydetään.
« Viimeksi muokattu: 10.08.2020 klo 19:29:55 kirjoittanut Jype »
Phrase

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Eagles


Vastaus #3437 : 10.08.2020 klo 20:02:54

Hyvin on twitterin siirtogurut olleet taas hajulla Sanchon sopimustilanteestakin. Ylos
Panomies

Poissa Poissa


Vastaus #3438 : 10.08.2020 klo 22:57:25

Hyvin menisi Grealish avaukseen Rashfordin tilalle.
Epäonnensoturi

Poissa Poissa


Vastaus #3439 : 10.08.2020 klo 22:59:29

Jos vuoden päästä on palattu normaaliin taloustilanteeseen, niin Sanchon kohdalla on luultavasti jo muitakin seuroja apajilla.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #3440 : 11.08.2020 klo 00:04:16

Jos et usko Sanchon siirtyvän Unitediin, niin kannattaa lyödä vetoa sen puolesta. Yksinkertaista.
Zinedine Gin Tonic

Poissa Poissa


Vastaus #3441 : 11.08.2020 klo 01:22:24

Jos et usko Sanchon siirtyvän Unitediin, niin kannattaa lyödä vetoa sen puolesta. Yksinkertaista.

Asiasta voi olla jotain mieltä haluamatta kuitenkaan lyödä vetoa. Ylos
Optimus Prime

Poissa Poissa


Vastaus #3442 : 11.08.2020 klo 02:05:10

Asiasta voi olla jotain mieltä haluamatta kuitenkaan lyödä vetoa. Ylos

Ei täällä.
hoppana

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Man United


Vastaus #3443 : 11.08.2020 klo 07:50:21

Olipa onneton esitys Köpenhaminaa vastaan vaikka ykkösillä tuossa mentiin.
MoM oli mielestäni Brandon Williams, nuorukainen pelaa todella kypsästi ja vaikka Shawkin pelannut kohtalaisen hyvin kun pysynyt ehjänä niin Williams menee omissa papereissa nyt lopullisesti ohi.
Bruno on tietty jatkanut maalailua pilkuilta, mutta muuten mielestäni hänellä on nyt selkeästi heikompi jakso. Pogba taas ollut todella HUONO ja nyt ei voi syyttää sitä etteikö siellä olisi riittävästi tasoa ympärillä.
UEL on mielestäni ehdottomasti voittamisen arvoinen pokaali, toivottavasti näihin viimeiseen pariin peliin satsataan ja pieni tason nostokin olisi taas paikallaan. 
Keynes

Paikalla Paikalla


Vastaus #3444 : 11.08.2020 klo 08:42:18

MoM oli mielestäni Brandon Williams, nuorukainen pelaa todella kypsästi ja vaikka Shawkin pelannut kohtalaisen hyvin kun pysynyt ehjänä niin Williams menee omissa papereissa nyt lopullisesti ohi.

Aika vahvalla biasilla pitää asioita tarkastella rankatakseen Williamsin Shawn edelle. Minä luulin edellisten otteluiden avanneen loppujenkin silmät Shawn tasosta - niin paljon heikommin Unitedin vasen laita on toiminut Williamsin tuuratessa. Vaikka Shawn anti ylöspäin realisoituu turhan harvoin tilastoissa, United onnistuu toistuvasti etenemään syvälle Shawn pallovarmuuden ja pienen tilan taidon avulla. Rashfordillakin on huomattavasti enemmän tilaa Shawn kanssa pelatessaan kuin Williamsin. Shaw on lisäksi ollut, kuten aina, erittäin varma alaspäin, Williamsia varmempi. Talven synkkinä vaiheina Shawhan mm. pelasi topparia kolmen linjassa ollen selvästi Unitedin paras pelaaja, mm. Maguriea varmempi.

Shaw lienee ennen kaikkea täällä huippujalkapallon aliarvostetuimpia pelaajia.
candidate

Poissa Poissa


Vastaus #3445 : 11.08.2020 klo 08:42:41

Lainaus
BBC Sport's Simon Stone

It will be interesting to see what happens now.

I mentioned to someone at Dortmund there is a feeling around United that the Bundesliga side have to sell Sancho for financial reasons.

The answer was fairly quick in coming back - "they will see". Time will tell on that one.

The truth is, before we even get to that point, something has to change within the current negotiations.

The news about Sancho's contract running to 2023 underlines why Dortmund have been sticking to their guns when it came to that £100m fee, which United believe to be unrealistic.

But it's not just the fee that is too high. Wages and agents fees are also a sticking point it seems. United simply do not believe, in the Covid-affected world football finds itself in, that either are realistic.

There is also an element of frustration in the corridors of power at Old Trafford around Dortmund's claims not to have had any contact with United when they asked for negotiations to be conducted through intermediaries. Discussions, it is being suggested, have been too slow.

United have been threatening to look at alternative targets. Now we might find out if they have any.

Today was an artificial deadline - the real one is on 5 October - but the positions do appear entrenched. It will be fascinating to see who moves first

Lähde:  https://www.bbc.com/sport/football/53721186

Selvästi Manchester Unitedin ja Dortmundin välillä on vielä pitkä matka hinnassa, eikä pelkästään siirtosumman rakenteessa ja toki ilmeisesti Unitedin usko saksalaisten mielenkiinnosta myydä ole ollut ihan yhtä todellisuuden kanssa. Sinänsä toki samaahan on kuultu siirtohorinoissa maailmassa useaan kertaan ennen siirtoja, joten ei kaikkea kannata uskoa naiivisti. Dortmund on kuitenkin tottakai kuskin paikalla ja jos eivät halua myydä alle 120 miljoonan euron, niin ei siinä oikein auta muu kuin maksaa tai jättää ostamatta. Varsinkin jos Sancho ei mene lakkoon.

Mitähän muuta olisi markkinoilla tarjolla? Toivottavasti ainakin Unitedin siirroista vastaavat ovat tätä pohtineet, jos Unitedin ja Dortmundin näkemys Sanchon ei hinnasta kohtaa.

Asiasta voi olla jotain mieltä haluamatta kuitenkaan lyödä vetoa. Ylos

Tämä on klassinen tapa ollut forumilla selvittää uskon lujuutta. Jos uskot tarpeeksi kovasti, niin kannattaa ottaa helpot rahat pois tässäkin asiassa.

Ja kertoimet toki yleisesti kertoo asioiden todennäköisyyksiä tai ainakin antaa suuntaa niille. Edelleen markkinat uskoo Sanchon siirtyvän, joten rahaa olisi tarjolla.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #3446 : 11.08.2020 klo 09:12:45

Tämä on klassinen tapa ollut forumilla selvittää uskon lujuutta. Jos uskot tarpeeksi kovasti, niin kannattaa ottaa helpot rahat pois tässäkin asiassa.

Ja kertoimet toki yleisesti kertoo asioiden todennäköisyyksiä tai ainakin antaa suuntaa niille. Edelleen markkinat uskoo Sanchon siirtyvän, joten rahaa olisi tarjolla.

Pelaajasiirtojen vedonlyöntimarkkinat tosin tarjoavat nykyään pääosin vain vaihtoehtoa pelaajan siirtymiselle, eivätkä niinkään nykyiseen seuraan jäämiselle. Ja itse olen ainakin noihin siirtovetoihin saanut jo kaikilla lafkoilla niin pienet limitit parin onnistuneen siirtoikkunan jäljiltä, että ei edes muutenkaan pystyisi lyömään. :D

Tällä hetkellä kerroin Sanchon siirrolle Unitediin on n. 1,45 eli todennäköisyydeksi muutettuna karvan vaille 70% kun taas ennen eilistä Dortmundin tiedotustilaisuutta kerroin oli 1,05 eli karkeasti 95% todennäköisyys. Nämä kuitenkaan harvemmin on ihan suoraan todennäköisyydeksi käännettävissä, sillä se vaatisi tosiaan sen vastavaihtoehdon sille että pelaaja ei siirry. Jos viime viikolla Sanchon jäämistä Dortmundiin olisi tarjottu kertoimella 15-20, niin ehdottomasti olisin kokeillut, mutta näin ei kuitenkaan ollut.

Mutta leikitään nyt hetki, että nuo olisi ihan oikeita todennäköisyyksiä. Tällöin Dortmundin henkseleiden paukuttelu ja samalla kertaa julkisuuteen annettu tieto Sanchon sopimuksesta 2023 asti on siis vaikuttanut vedonlyöntimarkkinoiden mielestä siirron todennäköisyyteen noin 25 prosenttiyksikön verran, mikä kuulostaa omaan korvaani ihan kohtuulliselta arviolta. Siirto on tämän kertoimen perusteella edelleen todennäköinen, mutta silti huomattavasti epätodennäköisempi kuin ennen eilistä.

Mutta käännetäänpä asia toisin päin, kuinka monta kivitaloa sinä itse olet lyönyt Sanchon siirtymiselle Unitediin tuolla 1,45 kertoimella jos kerran pidät siirtoa niin varmana?

e: Skybetillä näköjään oli tuo vastakerroin Dortmundiin jäämiselle asetettu 2,87. Kyseinen lafka ei kuitenkaan ota suomalaisia asiakkaita edes vastaan, joten huutelu foorumisteille rahan lyömisestä tuohon on aika turhaa. ;)
« Viimeksi muokattu: 11.08.2020 klo 09:16:19 kirjoittanut Jype »
Maailman Rikkain Ankka

Poissa Poissa


Vastaus #3447 : 11.08.2020 klo 09:13:40

Edelleen markkinat uskoo Sanchon siirtyvän, joten rahaa olisi tarjolla.
Jos suurin kerroin Sanchon pysymiselle Dortmundissa on 15/8, uskooko markkinat silloin siirtoon? Itsellä alkaa olla usko aika vähissä tähän, mutta omilla vedonlyöntitileillä ei valitettavasti löydy tällaista kohdetta.
Edit: taitaahan se itserasiassa kertoa juuri sitä. Vähjän hakusessa nämä lädien kertoimet...
« Viimeksi muokattu: 11.08.2020 klo 09:17:37 kirjoittanut Maailman Rikkain Ankka »
Panze

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat


Vastaus #3448 : 11.08.2020 klo 10:10:29

Aika vahvalla biasilla pitää asioita tarkastella rankatakseen Williamsin Shawn edelle. Minä luulin edellisten otteluiden avanneen loppujenkin silmät Shawn tasosta - niin paljon heikommin Unitedin vasen laita on toiminut Williamsin tuuratessa. Vaikka Shawn anti ylöspäin realisoituu turhan harvoin tilastoissa, United onnistuu toistuvasti etenemään syvälle Shawn pallovarmuuden ja pienen tilan taidon avulla. Rashfordillakin on huomattavasti enemmän tilaa Shawn kanssa pelatessaan kuin Williamsin. Shaw on lisäksi ollut, kuten aina, erittäin varma alaspäin, Williamsia varmempi. Talven synkkinä vaiheina Shawhan mm. pelasi topparia kolmen linjassa ollen selvästi Unitedin paras pelaaja, mm. Maguriea varmempi.

Shaw lienee ennen kaikkea täällä huippujalkapallon aliarvostetuimpia pelaajia.

Ehdottomasti samaa mieltä, eilen oli Williamsilta hyvä peli, mutta muutoin on ollut Shaw'ta paikatessa heikko. No Williams on toki vielä nuori ja tullee parantamaan, eikä ole huono nytkään. Lisäksi Williams pystyy paikkaamaan molemmilla laidoilla.

Mutta siis: Shaw on tällä kaudella pelatessaan ollut hyvä ja kyllähän hänenkin hyökkäyspään tekeminen parani, kun Bruno saapui joukkueeseen ja joukkueen hyökkäyspeli kokonaisuudessaan parani. Kannattaa verrata Williamsin ja Shaw'n syöttöpelejä, näissä on tosi iso ero Shaw'n eduksi. Shaw pystyy antamaan maata pitkin syöttöjä hyökkääjille vauhtiin tai jalkaan todella hyvin ja pystyy vasenjalkaisuuden ansiosta syöttämään linjan taakse todella hyviä palloja paljon aikaisemmin kuin Williams.

Shaw'n roolihan tuossa oli kolmen topparin linjassa oli mielenkiintoinen hybridi, jossa pelasi hyökätessä melko normaalia laitapakin roolia ja puolustettaessa kavensi keskelle ja Shaw oli tuona aikana ManUn parhaita pelaajia.
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #3449 : 11.08.2020 klo 10:31:24

Tässä vaiheessa uskoisin kyllä, että siirto lopulta toteutuu, mutta vaatii tosiaan sen että Sancho itse ilmoittaa haluavansa siirron sekä Woody hyväksyy tosiasiat ja maksaa sen mitä pyydetään.

Woodwardin kohdalla nämä pitkät siirtosaagat kuuluvat asiaan.
Dortmundin osalta taas kyse on myös ihan siitä, että hintapyynnöstä pidetään kiinni. Kloppin ajan joukkuetta Bayern München vielä kuppasi ilmaiseksi ja Dembele siirtyi Barcelonaan kiukuttelun jälkeen. Eiköhän nyt ole tarkoitus näyttää, että seura pitää kiinni hintapyynnöstä ja tällä kertaa kiukuttelukaan ei välttämättä auta. Jos haaveena on vakiinnuttaa Mestareiden Liigan paikka ja jopa haastaa Baijerin jätti, niin Sancho on olennainen osa joukkuetta. Saati jotta Dortmundissa on myös Håland ja nyt sinne siirtyi mm. Bellingham eli melkoista lupausosastoa keltamustiin kasataan. Tuskin Dortmundissa uskotaan, että kukaan näistä (etenkään englantilaiset) pelaavat koko uraansa seurassa, vaan kehittyvät ja sitten myydään eteenpäin jollain sadalla miljoonalla. Pidemmällä aikavälillä siis ollaan Dortmundin kannalta pisteessä, jossa on olennaista pitää kiinni sopimuksista eikä enää olla isompien kupattavana.

 
Sivuja: 1 ... 137 [138] 139 ... 154
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa