FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.03.2025 klo 23:30:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: ff2 ät futisforum2 piste org

Äänestys
Kysymys: Kuka on Klubin seuraava päävalmentaja?
Sami Hyypiä
Pasi Rautiainen
Jonatan Johansson
Toni Koskela
Vesa Vasara
Juho Rantala
Jarkko Wiss
Tommi Kautonen
Simo Valakari
Toni Korkeakunnas
Marko Rajamäki
Juha Malinen
Jari Åhman

Sivuja: 1 ... 117 [118] 119 ... 180
 
Kirjoittaja Aihe: Seuraava Klubikoutsi  (Luettu 463701 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
2ms

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #2925 : 01.09.2012 klo 18:19:36

Muurinen palautti hyperviihdyttävän elämysjalkapallon stadiin monen vuoden tuskaisen korpivaelluksen jälkeen. Kertakaikkisen hieno mies ja ehdottomasti jatkopahvin arvoinen, mikäli tämä kausi ei mene penkin alle. Jos taas tämä kausi päättyy pettymykseen, voisi olla hyvinkin Banan aika. Sikua itse en ole voinut sietää enää sen jälkeen, kun mainosti ruotsalaisen jalkapallon ylivertaisuutta suomalaiseen nähden. Tuo Sikun mainostama ylivertaisuus ei ainakaan Klubia vastaan näkynyt millään lailla kentällä...

No kyllähän Ruotsi edellä on - ajatellaan pelkästään arvokisamenestystä - ja itse arvostan sitä, että uskalletaan sanoa ikävätkin tosiasiat, sillä tosiasioiden tunnustaminen on ensimmäinen askel kohti ammattimaisuutta ja irti let's puuhastellaan -meiningistä. En tiedä mihin lausuntoon viittaat, mutta jos kyseessä ei ole mikään suomifutiksen dissaaminen vaan länsinaapurille tunnustuksen anto, en näe tässä mitään ongelmaa.

Mulla on Mursusta vähän kaksijakoinen fiilis. Diggaan ja pidän kyllä suomifutislegendana, mutta samalla olen vakuuttunut Mj-touhujen ja viime vuosien europelien perusteella, että pisin mihin Mursun kanssa voi päästä, on se, että hyvällä pelillä päästään pitkälle, mutta ei maaliin asti. Mieluummin näkisin puolustuksellisemman joukkuueen, joka pääsee Champpäriin tai ELään kuin hurlumheihyökkäävän joukkueen, joka saa pari-kolme nättiä maalia, mutta päästää yhdeksän. Tarvitaan askel eteenpäin, enkä usko että seksi-Anan eväät riittävät merkittävästi nyt nähtyä pitemmälle.
Huuhkaja.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, Arsenal, HJK, PSG


Vastaus #2926 : 01.09.2012 klo 18:32:37

Guardiola
niftan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #2927 : 01.09.2012 klo 20:57:19

No kyllähän Ruotsi edellä on - ajatellaan pelkästään arvokisamenestystä - ja itse arvostan sitä, että uskalletaan sanoa ikävätkin tosiasiat, sillä tosiasioiden tunnustaminen on ensimmäinen askel kohti ammattimaisuutta ja irti let's puuhastellaan -meiningistä. En tiedä mihin lausuntoon viittaat, mutta jos kyseessä ei ole mikään suomifutiksen dissaaminen vaan länsinaapurille tunnustuksen anto, en näe tässä mitään ongelmaa.

Mulla on Mursusta vähän kaksijakoinen fiilis. Diggaan ja pidän kyllä suomifutislegendana, mutta samalla olen vakuuttunut Mj-touhujen ja viime vuosien europelien perusteella, että pisin mihin Mursun kanssa voi päästä, on se, että hyvällä pelillä päästään pitkälle, mutta ei maaliin asti. Mieluummin näkisin puolustuksellisemman joukkuueen, joka pääsee Champpäriin tai ELään kuin hurlumheihyökkäävän joukkueen, joka saa pari-kolme nättiä maalia, mutta päästää yhdeksän. Tarvitaan askel eteenpäin, enkä usko että seksi-Anan eväät riittävät merkittävästi nyt nähtyä pitemmälle.

Euro-Keke takaisin? Keke oli ainakin kova tunnustamaan lähes kaikkien maiden ylivertaisuuden ja se toki myös näkyi kansainvälisissa peleissä.
2ms

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #2928 : 01.09.2012 klo 21:17:49

Euro-Keke takaisin? Keke oli ainakin kova tunnustamaan lähes kaikkien maiden ylivertaisuuden ja se toki myös näkyi kansainvälisissa peleissä.

Ennalta-arvattava vastaus sinulta, mutta ei, ei Euro-Kekeä takaisin. On eri asia ottaa oppia nöyrästi ja avoimin mielin ulkomailta paremmista ja pyrkiä soveltamaan niitä oppeja Suomessa, omista vahvuuksista kiinni pitäen, kuin selitellä tappiota etukäteen ja tuhota oman joukkueen moraali kekemäisellä tappioiden etukäteen selittelyillä.

Niin kuin totesin, en tiedä mihin haastatteluun Boströmin suhteen viittaat ja mistä häntä oikein syytät, mutta ainakin pikaisen googletuksen perusteella tuntuisi siltä, että väitteelläsi ei ole pohjaa: Sigu näkee suomalaisessa palloilussa vähintään yhtä paljon vahvuuksia kuin ruotsalaisessakin vaikka meilläkin oppimista olisi eikä syyllisty mihinkään dissaukseen, vaan järkevään vertailuun ja analyysiin, kuten ammattimiehen pitääkin.

http://kymppipaikka.fi/2012/05/22/sixten-bostrom-pohtii-eroja-suomen-ja-ruotsin-jalkapalloss
Sixten Boström pohtii eroja Suomen ja Ruotsin jalkapallossa

Ruotsin Allsvenskanissa pelaavaa Örebro SK:ta vuodesta 2008 eteenpäin valmentanut Sixten Boström painottaa, että Suomessa tehdään tällä hetkellä jalkapallon parissa monet asiat paremmin kuin Ruotsissa. Valmentajan mukaan Suomessa pitää kuitenkin saada pelikautta pidemmäksi ja A-maajoukkue menestymään, jotta kehitys ja talousasiat saadaan vielä paremmiksi.

Suomessa Veikkausliiga alkoi tänä vuonna huhtikuun puolivälissä. Viimeinen kierros pelataan lokakuun lopussa. Eli kaudelle tulee mittaa hieman yli kuusi kuukautta, jonka aikana pelataan 33 ottelukierrosta. Ykkösen ja Kakkonen puolestaan käynnistyivät huhtikuun lopussa ja päättyvät jo lokakuun alussa, eli kauden pituus on vain viisi kuukautta.
Ruotsissa pelit käynnistyvät jo maaliskuun lopussa ja kausi on venytetty aina marraskuun alkuun asti. Ero Ruotsiin on siis muutaman viikon mittainen, mutta Keski-Eurooppaan verrattuna puhutaan jo kuukausista.
- Kausi pitää saada ehdottomasti pidemmäksi Suomessa. Ruotsissa ja Norjassa kausi kestää maaliskuun puolivälistä marraskuuhun. Tanskassa taas systeemi on käännetty Keski-Euroopan malliin, koska olosuhteet sen mahdollistavat, Boström vertaa Suomen tilannetta muihin Pohjoismaihin.
- Suomessa kausi kestää vain sen 6-7 kuukautta. Jos sitä vertaa Keski-Eurooppaan, niin siellä pelataan ainakin 10 kuukautta. Siinä on todella iso ero. Siellä pelaajat saavat kovia pelejä pitkin vuotta huomattavasti enemmän. Pitkässä juoksussa tässä tulee iso ero, Boström korostaa.
Kauden pidennys on herättänyt paljon keskustelua myös Suomessa. Olosuhteet ovat tässä avainasemassa.
- Ei voi lähteä siitä, että luotetaan talven olevan hyvä jalkapallolle. Yksi paha talvi kun tulee, se sotkee kaiken ja sen jälkeen kaikki ovat ihmeissään. Olosuhteet pitää saada sellaisiksi, että säällä kuin säällä pystytään pelaamaan ja saadaan pidempi kausi, ”Siku” toteaa.
Tekonurmia ja halleja
Olosuhteilla Boström viittaa tekonurmiin ja jalkapallohalleihin, joiden määrä on Suomessa kasvanut viime vuosien aikana runsaasti. Veikkausliigassa kotipelinsä pelaavat tekonurmella vain HJK ja KuPS sekä jatkossa myös MYPA. Boströmin mukaan tekonurmikenttiä olisi hyvä saada lisää liigajoukkueiden peliareenoiksi.
- Jos kautta halutaan pidentää, pitää joka paikkakunnalle saada olosuhteet kuntoon. Ruotsissa on Allsvenskanissa viisi seuraa, joiden kotikentän pelialusta on tekonurmi. Se olisi yksi kehitysaskel Suomessa ja siinä piilee iso mahdollisuus, Boström sanoo.
Örebro-valmentajan mukaan myös hallit voisivat jatkossa toimia pelipaikkoina jopa liigaotteluille.
- Suomessa on halleja jo jokaisella liigapaikkakunnalla. Ongelmaksi tulevat kuitenkin katsomotilat ja muu organisaatio hallin ympärillä. Eli katsojat pitää ottaa huomioon, mutta rakennuskustannukset nousevat heti katsomoiden myötä.
Boström korostaa vielä, että Suomessa asiat ovat hallien suhteen paljon paremmassa kunnossa kuin Ruotsissa.
- Suomessa on miljoona kertaa parempi hallikulttuuri. Ruotsissa halleja on todella vähän. Tukholmassa on yksi halli, jonka omistaa urheiluopisto. Liigaseurat saavat sitä toki käyttää, mutta kun seuroja on useampia, aiheuttaa se ongelmia. Tukholman ulkopuolella halleja taitaa olla yhteensä vain 3-4.
- Esimerkiksi Helsingin alueella halleja on paljon; Tali, Myyrmäki, Myllypuro ja Tapiola. Eli melkein pilvin pimein, Boström lisää.
Vaikka halleissa ei liigapelejä vielä pelata, nostavat ne koko jalkapallokulttuuria.
- Hallit mahdollistavat toiminnan, että jalkapallosta tulee kiinnostavampaa. Vanhemmat varmasti miettivät, että mikä on kontra laittaa lapsi pakkaseen pelaamaan kuin lämpimään halliin. Se on ihan eri asia, Boström sanoo.
Suomella ei hävettävää Ruotsiin verrattuna
Suomessa Veikkausliigaseurat pelaavat talven aikana Liigacupia, joka tuo joukkueille ”tosipelejä” myös talvelle. Boströmin mukaan Suomi on tässä asiassa rutkasi Ruotsia edellä.
- Olen itse asiassa ehdottanut Ruotsissa tätä Suomen Liigacupin mallia. Ruotsissa ei nimittäin ole mitään kilpailutoimintaa talven aikana. Tosin nyt cup on käännetty niin, että se alkaa jo loppuvuodesta ja jatkuu helmikuussa. Suomessa ei ole mitään hävettävää tämän suhteen.
Liigacupin peleissä ongelmaksi muodostuu kuitenkin se, että joukkueet eivät ota pelejä yhtä tosissaan kuin kauden liigapelejä. Tähän Boström ehdottaa radikaalia ratkaisua.
- Voisiko vaikka voittaja saada europaikan itselleen? Eli se toisi kunnon kilpailumuodon talvelle suomalaisjoukkueille.
Suomessa myös junioritoimina mallillaan
Boströmin mukaan Suomessa tehdään myös hyvää työtä junioripuolella, jopa paremmin kuin Ruotsissa.
- Ruotsissa on muutamia seuroja, joissa tehdään todella hyvää juniorityötä. Brommapojkarna on hyvä esimerkki. Se on kuin tehdas, joka pukkaa koko ajan hyviä pelaajia. Samoin Malmö FF, Helsingborgs IF ja IFK Göteborg ovat hyviä tuottamaan pelaajia.  Tunnen pääkaupunkiseudun aika hyvä ja voin sanoa, että meillä on myös seuroja, jotka tekevät todella hyvin töitä junioreissa. Monessa suhteessa tämä työ on jopa parempaa kuin joillain seuroilla Allsvenskanissa, Boström sanoo.
Suomessa on herättänyt paljon keskustelua, että minkä ikäisille pelaajille pitäisi tehdä tasoryhmiä. Ruotsissa ei tätä keskustelua juurikaan käydä.
- Ruotsissa se juniorijalkapallo on enemmän sellaista sosiaalista toimintaa. Siellä ei haluta puhua, että tämä toiminta tähtää johonkin. Suomessa juniorit harjoittelevat keskimäärin enemmän kuin ruotsalaiset, Boström lataa.
- Esimerkiksi Örebrossa on paljon asioita, jotka pitäisi tehdä junioripuolella paljon paremmin. Niistä olemme Lars Mosanderin kanssa myös keskustelleet seuran kanssa. Suomessa ei todellakaan pidä laittaa päätä puskaan. Monessa asiassa hommat toimii paremmin. Se vaan vie aikansa, että saadaan Ruotsi kiinni.
Kulttuuritekijät
Suomi on ollut ja on vieläkin joissain asioissa siis Ruotsia edellä. Kukaan ei voi kuitenkaan kiistää, etteikö ruotsalainen jalkapallo olisi silti edellä huipputasolla.
- Väli on mahdollista saada kiinni. Se on jo kaventunut. Suomen kannalta se on tietenkin paha asia, että muutkin maat kehittyvät koko ajan. Sen takia prosessi on hidas, mutta oikeaan suuntaan tässä ollaan menossa, Boström toteaa.
Erot syntyvät kulttuurisissa asioissa. Vahvempi pohja mahdollistaa paljon enemmän ja tuo rahaa lajin ympärille. Ruotsista on lähtenyt jo 1920–30-luvulta lähtien pelaajia ulkomailla ammattilaisena, kun taas Suomesta pelaajia alkoi todenteolla lähteä ulkomaille vasta 90-luvulla.
- Kulttuuriasioihin liittyy myös tapa pelata jalkapalloa. Ruotsissa se on se perinteinen 4-4-2-systeemi ja aluepelaaminen. Se on aika hyvin iskostettu pelaajiin ja sitä on käytetty pitkään. Melkein jo äidinmaidon mukana tulee sen perusosaaminen ja silloin sitä kehittyy paremmin kuin Suomessa, Boström vahvistaa.
Boström nostaa esille myös mielenkiintoisen asian maahanmuuttajista, joka vahvistaa Ruotsin asemaa myös jalkapallossa.
- Ruotsissa on enemmän sellaisia pelaajia, jotka eivät taustaltaan ole ruotsalaisia. He tulevat maista, joissa jalkapallo on kaikki kaikessa. Ruotsi saa sitä kautta ilmaiseksi lahjakkuuksia. Zlataneita ja muita putkahtaa tasaisin väliajoin, valmentaja sanoo.
Ruotsissa maahanmuuttajien osuus koko väestöstä on lähes 20 prosenttia. Suomessa vastaava osuus on noin viisi prosenttia.
- Ruotsiin on tullut maahanmuuttajia jo pidempään. He keskittyvät nuoresta pitäen pelkästään jalkapalloon ja haluavat tulla hyviksi pelaajiksi Siinä Suomessa ollaan jäljessä. Suomessa se struktuuri on erilainen, Boström pohtii.
Kaikki lähtee A-maajoukkueesta
Boströmin mukaan kaikki kaikessa on A-maajoukkueen menestys. Se nostaa aina maan jalkapallon tasoa, kulttuuria sekä rahamassoja. Örebro-luotsilla on esittää painavaa faktaa asiasta.
- 90-luvun alussa AIK:n pelejä kävi katsomossa vain 2000 katsojaa. Ruotsin maajoukkue selvitti tiensä vuoden 1994 MM-kisoihin ja menestyi siellä hyvin. Siitä lähti noste päälle. Sen jälkeen maajoukkue pelasi viisi kertaa putkeen arvokisoissa. Kiinnostus nousi tämän ansioista ihan eri tasolle, Boström kertoo.
Viime kaudella Allsvenskanissa kävi keskimäärin hieman vajaa 8000 katsojaa per peli. Veikkausliigassa vastaava lukema oli noin 2500. Siitä on helppo laskea, kuinka paljon enemmän euroja tai kruunuja seurat saavat jo pelkästään yleisö- ja oheispalvelutuloista. Puhutaan miljoonista euroista.
- Ruotsissa kannattajat ovat todella seurasidottuja. Ei siellä Tukholmassa ketään hetkauttanut, kun Malmö pelasi Eurooppa-liigan lohkovaiheessa syksyllä. Suomessa ei näin fanaattisia ja seurasidottuja olla, joten tämän takia uskon, että maajoukkueen menestys on kaikki kaikessa. Jos menestystä tulee, koko kansa kiinnostuu lajista, Boström vakuuttaa.
Ruotsi on pelannut 11 kertaa MM-kisoissa ja neljästi EM-kisoissa. Vuodesta 1990 eteenpäin Ruotsi on selvittänyt tiensä MM-kisoihin ja EM-kisoihin yhteensä kahdeksan kertaa. Se on kova lukema, sillä arvokisat on järjestetty 11 kertaa tämän ajanjakson aikana.
Maajoukkueen menestyksen myötä Ruotsi on saanut isot kasat rahaa. Osviittaa rahasummista antaa vuoden 2010 MM-kisat, joissa jokainen maa sai FIFA:lta vähintään kuusi miljoona euroa, vaikka tie tyssäsi alkulohkoon. FIFA antoi jokaiselle osallistujamaalle myös lähes miljoonan valmistautumisrahaa sekä jakoi 30 miljoonaa euroa niiden seurojen kesken, joiden pelaajia kisoissa pelasi. Vuoden 2010 kisojen rahasummat olivat ennätyssuuret, mutta niistä saa hyvän käsityksen, millaisista summista puhutaan.
- Yksikin kisapaikka toisi Palloliitolle paljon resursseja. Siinä puhutaan roimasta taloudellisesta tuesta. Jos tämän menestyksen saa jatkumoksi, niin aina vaan parempi, Boström lataa.
Palloliitto ja Mixu Paatelainen ovat asettaneet Suomelle tavoitteen, että A-maajoukkue pelaa vuoden 2016 EM-kisoissa. Kaikki tämänhetkinen toiminta tähtää siihen.
- Viro oli todella lähellä kisapaikkaa ja esimerkiksi Latvia oli jo mukana kisoissa. Ne ovat esimerkkejä siitä, että Suomella on myös mahdollisuudet. Maita on kuitenkin tullut koko ajan lisää ja se vaikeuttaa kisapaikan saamista. Arvonnoilla on nykyisin todella suuri merkitys. Minulla on kuitenkin sellainen tunne, että koko ajan tässä on menty lähemmäksi sitä kisapaikkaa, Boström päättää.


Rantasipi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Eurokiimassa


Vastaus #2929 : 02.09.2012 klo 09:35:43

Todella asiallista tekstiä ja tuo voisi oikeastaan olla "Forumin Valitut Palat" :)
niftan

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #2930 : 02.09.2012 klo 10:23:27

Ennalta-arvattava vastaus sinulta, mutta ei, ei Euro-Kekeä takaisin. On eri asia ottaa oppia nöyrästi ja avoimin mielin ulkomailta paremmista ja pyrkiä soveltamaan niitä oppeja Suomessa, omista vahvuuksista kiinni pitäen, kuin selitellä tappiota etukäteen ja tuhota oman joukkueen moraali kekemäisellä tappioiden etukäteen selittelyillä.

Niin kuin totesin, en tiedä mihin haastatteluun Boströmin suhteen viittaat ja mistä häntä oikein syytät, mutta ainakin pikaisen googletuksen perusteella tuntuisi siltä, että väitteelläsi ei ole pohjaa: Sigu näkee suomalaisessa palloilussa vähintään yhtä paljon vahvuuksia kuin ruotsalaisessakin vaikka meilläkin oppimista olisi eikä syyllisty mihinkään dissaukseen, vaan järkevään vertailuun ja analyysiin, kuten ammattimiehen pitääkin.

Yritin löytää haastattelua Komia-turnauksen ajalta, jossa oli hieman toisenlaista asennetta. Siitä täällä foorumillakin useampi foorumisti älähti. Tuossa Kymppipaikan haastattelussahan Siku puhuu ihan järkeviä.

Olen itsekin sitä mieltä, että analyyttisen objektiivisesti asioita tutkimalla päästään eteenpäin, mutta jotenkin jäi Kekestä niin pahat takaumat, etten millään haluaisi Klubin palaavan takaisin siihen aikakauteen. Mieluummin sitten vaikka naivin yltiöoptimistisesti kuin suomalaisille turhankin ominaisesti yltiöpessimistisesti asennoituen.
2ms

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #2931 : 02.09.2012 klo 15:45:39

OT, tosiaan ennen bilbao hjk -peliä jo bilbaon ja batisin pelissä näkyi erikoistilanneosaaminen - bilbao taisi tehdä kaikki maalinsa erikoistilanteista. tasoero klubin ja bilbaon välillä näytti suurimmalta juurikin erikoistilanteiden hoitamisessa.


Tämä on erittäin totta. En muista onko kausitopiikissa ollut puhetta, mutta HJK:lla on liigan ylivoimaisesti huonoin erikoistilanneprosentti. 124 kulmasta ja 278 vapaapotkusta Klubi on tällä kaudella tehnyt vaivaiset 2 maalia.

Eli vaikka vähän vitsillä kritisoin MUrsua, että ei käynyt katsomassa Bilbaon treenejä vaan pisti forumistit asialle, niin kyllä ihan oikeasti olisi kannattanut käydä väijymässä Bilbaon valmistautumista ja katsoa, olisiko sieltä löytynyt inspiraatiota omiin erikoistilannetreeineihin.
http://www.veikkausliiga.com/Statistic.aspx?id=2
sammunut tahti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Leeds, Inter, TPS, LoPS sekä ÅIFK


Vastaus #2932 : 03.09.2012 klo 11:31:15

Suomessa myös junioritoimina mallillaan Boströmin mukaan Suomessa tehdään myös hyvää työtä junioripuolella,
jopa paremmin kuin Ruotsissa.

Ompa naapurissa asiat todella huonosti...
Uusi boss on puhunut... Nuoleskelulla ei ole mitään rajaa... yök yök
Bossu

Poissa Poissa


Vastaus #2933 : 03.09.2012 klo 11:57:52

Suomessa myös junioritoimina mallillaan Boströmin mukaan Suomessa tehdään myös hyvää työtä junioripuolella,
jopa paremmin kuin Ruotsissa.

Ompa naapurissa asiat todella huonosti...
Uusi boss on puhunut... Nuoleskelulla ei ole mitään rajaa... yök yök
Tämä haastattelu on tehty kuukausia sitten. Suomalaiset eivät osaa löytää omasta tekemisestään mitään hyvää, onneksi totuus tulee mieheltä, jolla on vähän enemmän perspektiiviä.

Suomalaiselle juniorityölle ja (harjoitus)olosuhteille Ylos
Rikkiviisas

Poissa Poissa


Vastaus #2934 : 03.09.2012 klo 13:11:24

Mieluummin sitten vaikka naivin yltiöoptimistisesti kuin suomalaisille turhankin ominaisesti yltiöpessimistisesti asennoituen.

Onneksi vaihtoehdot ovat 1 ja 0, musta ja valkoinen.

Lähinnähän HJK kaipaisi seksyfutista Veikkausliigassa peluuttavaa valmentajaa, joka osaa tilkitä puolustuksen ja osaa haistella vastustajan pelityylin, jonka mukaan etenkin europeleissä rakentaa taktiikkansa. Keke ja Mursu ovat kaatuneet molemmat siihen, että on päähänpinttymä tehdä asioita yhdellä tapaa ja sillä mennään hampaat irvessä. Lintujen laulaessa ja auringon paistaessa tulosta tulee.

Kun katsoo HJK:n Mestareiden liiga-taivalta yli 10 vuotta sitten ja Muurisen maajoukkueen alkuajan menoa, niin missä vaiheessa Mursu unohti, että maalintekokilpailussa voi käydä ohraisesti kovempia joukkueita vastaan? Tuohon aikaanhan Mursun joukkueet päästivät todella vähän maaleja.
atletico1

Poissa Poissa


Vastaus #2935 : 03.09.2012 klo 15:45:12

Tämä haastattelu on tehty kuukausia sitten. Suomalaiset eivät osaa löytää omasta tekemisestään mitään hyvää, onneksi totuus tulee mieheltä, jolla on vähän enemmän perspektiiviä.

Suomalaiselle juniorityölle ja (harjoitus)olosuhteille Ylos

En pitäisi ruotsissa valmentamista minään isona "perspektiivinä". Kumma juttu että jaron jumboksi valmentanut kaveri on yhtäkkiä joku meedio kun menee lautalla 100 km länteen. Örebro on jumbona ja valmentaja saanut potkut. Mikä tässä kaverissa on semmosta että voidaan edes pitää varteenotettavana ehdokkaana klubiin?
Toki hienoa jos suomen juniorituotanto on sikun mielestä paremmalla tasolla. Itse en kyllä allekirjoita tätä. Ruotsi tuottaa jatkuvasti pelaajia euroopan sarjoihin ja menee ksoihin.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #2936 : 03.09.2012 klo 20:35:43

Mikä tässä kaverissa on semmosta että voidaan edes pitää varteenotettavana ehdokkaana klubiin?

Kahden vuoden sopimuksella ilman jatkoa voisi olla varsin oiva valinta.
J-P Papin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #2937 : 04.09.2012 klo 08:22:50

.
« Viimeksi muokattu: 15.10.2012 klo 17:18:42 kirjoittanut J-P Papin »
Kigara

Poissa Poissa


Vastaus #2938 : 25.09.2012 klo 10:29:51

Koska Mursu saa potkut? Mestaruus ei ole enään omissa käsissä ja neljännellä mestaruudella ei hirveästi väliä, kunhan saataisiin vihdoin ajaa sisään kaikkien aikojen suomalainen valmentaja Sixten Boström! Mies on luonut hienon valmentaja uran FF Jarossa ja Örebrössä.

Realistisesti ajateltuna mies veisi lähes varmasti HJK:n ylivoimaisen materiaalin Champions Liigaan ja täysin varmasti vähintään Eurooppa Liigaan.

Odotan jo innolla Sikun paluuta Klubiin. Miehen luottomiehiin kuuluu esimerkiksi keskikentän kivenkova Dennis Abdulahi ja yksi Allsveskanin parhaimmista ja nopeimmista laitapakeista Tommi Wirtanen.

JasonD

Poissa Poissa


Vastaus #2939 : 25.09.2012 klo 14:01:55

Miten olisi Ilkka Mäkelä? Tehnyt loistavaa työtä U16- ja U17-maajoukkueiden peräsimessä.
S.K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #2940 : 25.09.2012 klo 16:30:38

Miten olisi Ilkka Mäkelä? Tehnyt loistavaa työtä U16- ja U17-maajoukkueiden peräsimessä.
Moi Ilkka! Loistava on ehkä varsin ylipositiivinen sana. Olet jonossa heti Zico Hjelmin jälkeen.
V

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #2941 : 25.09.2012 klo 17:18:59

kunhan saataisiin vihdoin ajaa sisään kaikkien aikojen suomalainen valmentaja Sixten Boström! Mies on luonut hienon valmentaja uran FF Jarossa ja Örebrössä.

Etenkin kolmansilla kausillaan.

Tai no Örebrossa taisi mennä pari enemmän ennen kuin taso löytyi :)
« Viimeksi muokattu: 25.09.2012 klo 17:21:00 kirjoittanut V »
sornari

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK


Vastaus #2942 : 26.09.2012 klo 21:50:26

Nythän taitaa olla niin, että kritiikistä huolimatta Ana näyttäisi tuoneen tämän kauden jälkeen viidenneksen Klubin mestaruuksista ja vielä sinivalkoista balettia pyörivällä seksikarusellilla.

Siinä Muurisen dissaajille argumenttia.
atletico1

Poissa Poissa


Vastaus #2943 : 27.09.2012 klo 09:02:08

Mutta se "seuraava taso" on löydyttävä. Siksi allsvenskanin jumbo johdattaa meidät luonnollisesti kuuhun. Voi sitä raivoa minkä siku joutuu kohtaamaan kun kaikkien aikojen suomalainen valmentaja ulostetaan.
Sehän ei tietenkään ole sikun vika. Sääliksi käy jo etukäteen.
Kigara

Poissa Poissa


Vastaus #2944 : 27.09.2012 klo 09:33:10

Eihän Sikulla niin suuria paineita olisi. Viisi peräkkäistä mestaruutta ja muutama Champions League paikka olisi hyvä ja odotettu alku.

Ylivoimaisella materiaalilla pitäisi pystyä ylivoimaiseen dominanssiin.

Siku on tottunut voittamaan ja viemään joukkueen ''seuraavalle tasolle''.
grantsmith

Poissa Poissa


Vastaus #2945 : 27.09.2012 klo 10:07:51

Eihän Sikulla niin suuria paineita olisi. Viisi peräkkäistä mestaruutta ja muutama Champions League paikka olisi hyvä ja odotettu alku.

Ylivoimaisella materiaalilla pitäisi pystyä ylivoimaiseen dominanssiin.

Siku on tottunut voittamaan ja viemään joukkueen ''seuraavalle tasolle''.

Sama. Helppohan on tohon on tulla, kun (mahdollisesti) neljä peräkkäistä mestaruutta on tullut tiettyjen piirien mukaan ilman valmentajaa/valmentajasta huolimatta. Jännityksellä odotan millaista dominanssi on, kun Sikun kaltainen ammattilainen tulee ruoriin.
4-5-2

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #2946 : 27.09.2012 klo 10:15:47

Onko täällä edes spekuloitu sillä, onko Muurisella edes halua jatkaa? Voihan olla, että nyt on ns. vatsa täynnä, eikä kipinää valmentamiseen huipputasolla enää ole. Itse kuitenkin uskon, että jatkoa satavarmasti tarjotaan, mikäli neljäs mestaruus putkeen tulee.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #2947 : 27.09.2012 klo 10:56:30

Sinällään muurinen on tehnyt työnsä suomen mittakaavassa loistavasti, mutta tarpeeksi monet paluumuuttajat (viimeisimpänä sakari mattila) ovat ihmetelleet ammattilaisjalkapallossa alhaista vaatimustasoa joten ehkä voisi olla aika puuttua tuohon - jos täyspäiväsestä työstä maksetaan niin kyllä sitä pelaajilta ja valmennukselta pitää voida odottaa täysipäiväistä työtä. en tosiaan tiedä, mutta kyllähän sen uskoisi riittävän, että 8 tuntia päivässä viitenä päivänä viikossa tekisi töitä - erilaiset palautumiset jne. voi sitten tehdä omalla ajallaan. Tiedä sitten mikä olisi oikeasti tarpeeksi.

Ehkä joku päivä ei voi sakarimattilat tulla ihmettelemään kuinka kevyellä suomessa pääsee.

Hieman offtopic, mutta mahd. uudelta valmentajalta toivottavasti odotetaan kovaa vaatimustasoa itselleen ja pelaajilleen.

Lainaus
Jos rehellinen olen, niin vähän on totuttelemista siihen, että vaatimustaso täällä ei ole niin kova kuin ulkomailla. Tuossa on profiilijätkiä jotka vaativatkin, mutta ei se välttämättä ole... eihän Antti ole ihmisenä sen tyylinen. Hän ei ole huutaja. Mitään kritisoimatta, hän ei ole sen tyylinen. Jallu (Rantala) on hyvä tasapainottaja.
« Viimeksi muokattu: 27.09.2012 klo 10:58:36 kirjoittanut ginikettu »
ronaldo99

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle


Vastaus #2948 : 27.09.2012 klo 11:18:20

No tuohon voisi auttaa, että hommattaisiin Klubiin joku kunnon traineri, jolle annettaisiin tehtäväksi pre-seasonilla pistää kaikki juoksemaan 4000 cooperissa. Pistettäisiin Klubin pelaajien kunto ns. Euroopan tasolle.
ginikettu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK (BJK)


Vastaus #2949 : 27.09.2012 klo 11:38:03

No tuohon voisi auttaa, että hommattaisiin Klubiin joku kunnon traineri, jolle annettaisiin tehtäväksi pre-seasonilla pistää kaikki juoksemaan 4000 cooperissa. Pistettäisiin Klubin pelaajien kunto ns. Euroopan tasolle.
Ei se varmasti pelkästä juoksukunnosta ole kiinni enkä usko suomalaisten olevan yhtään sen lahjattomampia kuin muutkaan.. lähinnä jos on totuttu, että riittää palkkaan se, että ollaan tehdään töitä puolitehoilla - suomessa tosin varmaan riittääkin, koska vastustajillakaan ei ehkä ole tarpeeksi vaatimustasoa. Tietenkään ei helpota, kun yleisöltäkään ei tule kovempaa kritiikkiä (tai oikeastaan on tullut, kun yleisönä on tyhjiä penkkejä).

JJK:n voittotakuusta tuli mieleen eilen mahdollisuus yritystakuuseen - joukkueen esityksen arvioisi yleisö kollektiivisesti ja mikäli ei ole ollut tyytyväinen esitykseen niin samalla lipulla seuraavaan peliin. :) tänä vuonna on ihan tarpeeksi käyty vähän löntystelemässä ennalta heikkojakin joukkueita vastaan tappioita.

 
Sivuja: 1 ... 117 [118] 119 ... 180
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa