Hieno turnaus hienolla historialla tämä FA Cup mutta nykyään top 6 (englanti) joukkueilla tuppaa olemaan pelejä niin julmetusti euroopan takia ettei kerta kaikkiaan pysty panostamaan kaikkeen.
Siitä yksi esimerkki on Liverpool joka pelasi nämä kyllä vaihtomiehillä koska parasta 13 pelaajaa pitää säästää väkisin jotta valio ja cl pelit mennään ns tuoreella jalalla. Ja ehkä ollut ihan fiksuakin?
Ennnen Manu ja Arsu omasi penkin jolla dominoitiin myös cup pelelä ja sarjakin hoidettiin mallikkaasti cl pelien ohella. Nykyään ainoastaan Cityn penkki lähtee ennakkosuosikkina kaikkiin cup peleihin englannissa.
Ehkä se on myös hienous tässä että top 6 ulkopuolen joukkueet pääsevät tavoittelemaan monesti cup gloriaa kun top 6 joutuu väkisin lähteä vähän heikommalla kun normi paras 11. Paitsi sit kun tulee tyhjä arpa ja city vastaan. Ja tämä vuosi taas vähän poikkeus kun kaikki neljä jatkossa olevaa oli ns top 6 seuroja.
Englannin jalkapallon hienous kuitenkin on siinä ettei tuolla pärjää kun parhailla ja sillonkin pitää pelata hyvä ottelu. Muuten kuka vaan voi voittaa kenet vaan. Mikä on mahtavaa.
Pitkälti samaa mieltä.
Matseja on nykyään yksinkertaisesti liikaa. Höntsä cupit ovat minusta täysin turhia, samoin erilaiset pre-season promo-pelleilyt Aasiassa jne. Pelaajien fysiikka ei millään kestä tätä menoa ja liika kierrätys vie lopulta mielenkiinnon koko hommasta. Staroja jengi haluaa kuitenkin nähdä, ei niinkään penkkiveikkoja. Pahinta huijausta ovat ne pre-season matsit tyyliin Klubi vs. Barcelona (reservit), joista kuitenkin veloitetaan huimia summia fanipojilta. Toki perustuu vapaaehtoisuuteen, mutta silti.
Cupeissa on erityistä juuri yllätyksellisyys ja cupin voittaminen on siinä mielessä vaikeata, että yksittäisessä pelissä voi käydä kuitenkin melkein miten vain, jos samassa liigassa pelaavat jengit kohtaavat. Ainakin se yllätysmahdollisuus on olemassa keskikastin porukoillakin, toisin kuin sarjassa, jossa pelataan vajaat 40 kierrosta. Cupin hurmoshenki, joka parhaimmillaan siivittää altavastaajan yllätysvoittoon, on eräs hienoimpia fiiliksiä urheilussa. Siiitäkö kokemuksestako halutaan luopua?
Onhan kansallisiin cupeihin panostaminen seurojen puolelta otteluruuhkassa vähentynyt ja kierrätyskokoonpanoilla mennään useimmiten, mutta kyllä englantilaiset edelleen omaa FA Cupiaan arvostavat. Vaikka ykkösillä pelattaisiin vain finaalissa.
Jo vuosia on ollut suunnitelmia eurooppalaisesta ”Superliigasta” , johon kelpuutettaisiin vain maanosan 8-10 suurinta ökyä tms. ”Money take all!” , huudahti Ernest Hemingway aikoinaan.