PK-35 - JyPK, vartti takana 0-0. PK pitää palloa, mutta ei saa sillä mitään järkevää aikaan. JyPKi puolustaa, muutaman kerran tullut yli puolen kentän, mutta ei vielä yhtään hyökkäystä. Tosin, voiko tuota PK:n hinkkaamistakaan hyökkäämiseksi kutsua.
22 min, pelaajien päät kolahtavat yhteen, ja tilanteesta naurettava keltainen kortti JyPKin pelaajalle. Tuomari

24 min, laidalta keskitys, matalahkona topparien väliin, hyvä haltuunotto, vain maalivahti edessä ja 1-0. Ottelun eka maalipaikka, ja eka maali.
27 min, olisiko ollut ensimmäinen hyökkäykseksi laskettava vierailta, pallo yli päätyrajan, maalipotku.
29 min, kotijoukkueella varma paikka kahden maalin johtoon, mutta vitosen viivalta viisi metriä yli.
37 min, kulmapotkua ei saada purettua, putoaa kuuteen metriin, josta puolittaisella saksarilla 2-0. JyPKin puolustus tuntuu olevan muutenkin korkeiden pallojen kanssa vaikeuksissa.
42 min, taas kulmapotkusta saa kotijoukkue vapaasti puskea takatolpalta, mutta yli. Kammottavaa merkkausta.
Ja kun JyPKi saa ensimmäisen kerran vähän kontrollia palloon hyökkäyspäässään niin tuomari viheltää hädissään pelin poikki ja puoliajalle.
2-0 tauolla.
Kyllähän tuo vähän hirvittää, kun JyPKin kokoonpanoa katsoo. Montako viimeisen kolmen kauden kymmenestä parhaasta pelaajasta tuolla enää on..ja heidät korvattu lähinnä junnuilla. Honkanen sentään tulee joskus heinäkuussa, mutta muuten kai se toivo lepää lähinnä siinä, että junnut kehittyy ja ottaa roolia. Sanna Reinkin pelaa nyt topparina, onko tämä nyt joku pysyvämpikin juttu vai miksi keskikentän tappelija on tuonne pudotettu.
No, ekalla puoliajalla JyPKiltä ei toiminut puolustus, ei keskikenttä, ei hyökkäys. Ei oikein minkäänlaista omaa peliä nähtävillä. Usempi syöttö putkeen omille lähinnä keskikenttä-laitapakki-toppari akselilla, mutta ylöspäin olikin sitten hiljaista.
Ehkä itse tauolla ottaisin topparin kentälle ja nostaisin Reinin keskikentälle jonkun tilalle.
--
Vaihdot tauolla: Lintunen Forstenin tilalle ja Torpo Saarenpään. Kahteen kärkeen, Rein jatkaa topparina.
JyPK aloittanut toisen jakson huomattavasti pirteämmin.
68 min, naurettavasta lahjavaparista 16 rajalta, pikku siirtokikan jälkeen 3-0.
Lopputulos 3-0.
Jos posin kautta niin toisella puoliajalla oli muutama jokusen sekunnin jakso, jossa JyPKin pelaaminen näytti futikselta eikä tästä pelistä muutenkaan oltu varmasti pisteitä budjetoitu. Kausi avattu, heikostihan se peli meni, paljon helppoja menetyksiä, pahoja virheitä, eikä juurikaan omaa pelaamista ja näin, mutta eteenpäin. Seuraavalla kierroksella vastassa onneksi aina helppo KuPS.