Vorssander
Poissa
|
 |
Vastaus #1325 : 24.06.2020 klo 10:04:47 |
|
Toki Itä-Euroopan maiden huono taso naisten jalkapallossa on tiedossa mutta silti pääsi vähän yllättämään että Romanian maju ei ole koskaan päässyt arvokisoihin. Suomikin on ollut mukana kolmesti EM-kisoissa joista yhdet oli kotikisat joten ei taso Romaniassa hirveän hääppöinen ole.
Suomi lukeutuu kuitenkin niihin maihin, joissa naisten jalkapalloon on alettu panostaa verrattain aikaisin. Esimerkkinä voi mainita jopa Hollannin tasoisen jalkapallomaan, jonka Suomi kaatoi vielä 2009 EM-kisoissa, mutta sen jälkeen käyrät ovat osoittaneet jyrkästi eri suuntiin. Isojen jalkapallomaiden vanavedessä myös Euroopan keskitason jalkapallomaat ovat ajaneet tai ajamassa kovaa vauhtia Suomen ohi. Itä-Euroopassa lähdettiin pitkältä takamatkalta ja puitteet ovat monilta osin heikonlaisia, mutta vahva jalkapallokulttuuri tukee naispalloilun nousua sielläkin. Sivuhuomiona pitää mainita, että se osoitti aika huonoa pelisilmää, kun uudistunut pääsarja käynnistyi aiempaa suuremman mediahuomion alla lauantaina 13.6. ja heti seuraavana päivänä A-maajoukkueen päävalmentaja arvosteli varsin suorasanaisesti sarjan tasoa Ylellä. Voisin kuvitella, että tuo ei ollut ihan sellaista mainosta, jollaista Palloliitto olisi tuotteelleen halunnut.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.06.2020 klo 10:11:24 kirjoittanut Vorssander »
|
|
|
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #1327 : 24.06.2020 klo 10:23:15 |
|
-
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.08.2020 klo 21:15:08 kirjoittanut Nuorenanätti »
|
|
|
|
|
Duracel
Poissa
|
 |
Vastaus #1328 : 24.06.2020 klo 12:35:13 |
|
Klubia vastaan Kups'in puolustus joutuu nyt 1. kerran puntariin. Puhutaan vasta sen jälkeen joukkueen tasosta saatika mitalliehdokkaasta.
|
|
|
|
|
donner
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, ManU
|
 |
Vastaus #1329 : 24.06.2020 klo 12:51:24 |
|
HJK-Kups, mietin että menisikö paikan päälle muttei 30 euroa huvita maksaa sentäs...
miten lie Pk35 Helsinki, kokeilin ihan googlea mutten saa selvää heidän sivuiltaan tai muualtakaan myyvätkö ihan lippuja otteluihinsa ja minkä hintaisia?
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #1330 : 24.06.2020 klo 12:52:52 |
|
Puhutaan vasta sen jälkeen joukkueen tasosta saatika mitalliehdokkaasta.
Jännä liiga jos pari ekan pelin jälkeen KuPS ei vielä näytä mitaliehdokkaalta. Perhanan kovia joukkueita on sitten kasapäin liigassa. Mitenhän liigan mitalliehdokkaat pelaa Nykäskylää ja Turkua vastaan sitten, kun KuPSikin pärjäsi ihan ok?
|
|
|
|
|
Tsiisus
Poissa
|
 |
Vastaus #1331 : 24.06.2020 klo 13:02:44 |
|
HJK-Kups, mietin että menisikö paikan päälle muttei 30 euroa huvita maksaa sentäs...
Ennakkoon 10 egee lippu ja portilta 13 e. Kausari 30 on halpa mutta portilta myytävä yksittäinen kallis. Ilves rokotti vain 7-8 euroa. Mutta pikkurahojahan nämä. Kai talvella sentään lätkämatseissa käytte. 30 eurolla ei paljon silloin tehdä.
|
|
|
|
|
|
|
Kader
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB
|
 |
Vastaus #1333 : 24.06.2020 klo 13:21:13 |
|
Kyllähän tuo KuPSin puolustuslinja Grossmania huutaisi mutta ei ole tainnut pelata vielä yhtään, toki saattoi talvella tulla joku minuutti harkkamatsissa. Melko kokematon alakerta taitaa olla Maarit Toppista lukuunottamatta. Myös laitapakki Maja Götbergiin voi luottaa kun varmaan pelannut kotimaassaan kovia matseja. Pieni voimanainen laiturina näyttää ihan älyttömän hyvältä pallotaiturilta ja hyviä oivalluksia ja syöttöjä ylöspäin. Ennakkoon 10 egee lippu ja portilta 13 e. Kausari 30 on halpa mutta portilta myytävä yksittäinen kallis. Ilves rokotti vain 7-8 euroa. Mutta pikkurahojahan nämä. Kai talvella sentään lätkämatseissa käytte. 30 eurolla ei paljon silloin tehdä.
Vähän riippuu minkälaisella lipulla tai kausarilla menee peleihin. Ite ostin KalPan seisomapaikkakausarin 119 eurolla ja pelejä on 30 runkosarjassa ja jokunen harkkapeli ja samalla voi käydä myös A-junnujen pelissä. Tosin se tarjous oli voimassa 14.6 asti. Sillä ei tule kovin paljon hintaa peleille ja vaikea keksiä oikein halvempaa ajanvietettä kuin SM-liiga.
|
|
|
|
|
Ultrabra
Poissa
|
 |
Vastaus #1334 : 24.06.2020 klo 13:22:48 |
|
Turku ja Jypk ei olleet parhaita mittareita ja puolustus joutuu lauantaina kovaan testiin.mutta varmaan myös klubin puolustus joutuu jonkunlaiseen paineeseen?
Klubi kohtasi ennakkoon myös kaksi alemman tason joukkuetta mutta taitaavat ilves ja pk helsinki olla aika eri tasoa lopulta ja taistella mitskuista
|
|
|
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #1336 : 24.06.2020 klo 13:34:10 |
|
-
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.08.2020 klo 21:08:11 kirjoittanut Nuorenanätti »
|
|
|
|
|
Casanueva
Poissa
|
 |
Vastaus #1337 : 24.06.2020 klo 13:40:20 |
|
Ilves puristaa pronssille. Kolmossija on ainoa, josta voi tulla kovempi kisa, mutta lopulta mitalit laitetaan ansaitusti hymyilevien, hikisten ja räkäisten tamperelaistyttöjen kaulaan.
Tämä sopisi oikein hyvin.
|
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1338 : 24.06.2020 klo 13:47:22 |
|
Vieläkö tästä väännetään? Hommahan on jo selvä kaikille, jotka ovat pelit katsoneet. Kups voittaa. HJK ottaa hopeat. Ilves puristaa pronssille. Kolmossija on ainoa, josta voi tulla kovempi kisa, mutta lopulta mitalit laitetaan ansaitusti hymyilevien, hikisten ja räkäisten tamperelaistyttöjen kaulaan.
Ilves on usean mielestä aloittanut lupaavasti, mutta koosteiden perusteella pelaamisen rakenne on kyllä heikko. Olisin yllättynyt, jos yltää edes edes kuuden joukkoon. Mitallit jakaa kups, Hjk ja honka. Jos (ja kun) yksi näistä jää ulos mitaleilta niin valkulle potkut.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.06.2020 klo 13:58:45 kirjoittanut pallojalassa »
|
|
|
|
|
Casanueva
Poissa
|
 |
Vastaus #1339 : 24.06.2020 klo 13:48:45 |
|
Ilves on usean mielestä aloittanut lupaavasti, mutta koosteiden perusteella pelaamisen rakenne on kyllä heikko. Olisin yllättynyt, jos yltää edes yläloppusarjaan.
Mitallit jakaa kups, Hjk ja honka. Jos (ja kun) yksi näistä jää ulos mitaleilta niin valkulle potkut.
No tuskinpa tällä kaudella yltää yläloppusarjaan...
|
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1340 : 24.06.2020 klo 13:56:53 |
|
Vastaavaan oireyhtymään on tullut törmättyä. Aika erikoista ettei kups organisaatiosta ole löytynyt vastausta.
|
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1341 : 24.06.2020 klo 13:57:35 |
|
No tuskinpa tällä kaudella yltää yläloppusarjaan...
Siis kuuden joukkoon.
|
|
|
|
|
Jema Pelle
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1342 : 24.06.2020 klo 14:03:20 |
|
Turku ja Jypk ei olleet parhaita mittareita ja puolustus joutuu lauantaina kovaan testiin.mutta varmaan myös klubin puolustus joutuu jonkunlaiseen paineeseen?
Klubi kohtasi ennakkoon myös kaksi alemman tason joukkuetta mutta taitaavat ilves ja pk helsinki olla aika eri tasoa lopulta ja taistella mitskuista
Klubilla molemmissa matseissa pahoja henkilökohtaisia virheitä ja varsinkin oikean laidan puolustus herättää huolta.
|
|
|
|
|
Casanueva
Poissa
|
 |
Vastaus #1343 : 24.06.2020 klo 14:16:47 |
|
Siis kuuden joukkoon.  Vakavasti puhuen, en uskalla itse vielä Ilveksen sijoituksesta veikata mitään muuta, kuin että putoamista vastaan ei tällä kaudella taistella. Otteet ovat kyllä olleet lupaavia viime kauden kärkikaksikkoa vastaan.
|
|
|
|
|
Kader
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, KalPa, DFB-Team, VfB, BvB
|
 |
Vastaus #1344 : 24.06.2020 klo 14:45:45 |
|
Pitää linkata tänne kun Saksassakin näyttäisi Kansallinen Liiga kiinnostavan kun ovat ihan ennakot väsänneet ja löytyy sieltä muitakin juttuja ja tilastoja ja paljon enemmän kuin Kansallisen Liigan omilta sivuilta. https://www.soccerdonna.de/de/neuanfang-in-finnland-saisonstart-steht-bevor/news/anzeigen_7061.htmlMuuten tekstistä voi olla samaa mieltä paitsi tästä PK-35 Helsingin kohdalta: Der Verein sicherte sich zwar einige erfahrene Spielerinnen, dennoch wird der Abstieg kaum vermeidbar sein.
Kahden pelin perusteella näyttäsi että putoaminen on hyvinkin vältettävissä. Tosin ennen kauden alkua monet täälläkin veikkasivat putoajaksi.
|
|
|
|
|
Stürmer
Poissa
Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.
|
 |
Vastaus #1345 : 24.06.2020 klo 14:58:47 |
|
Esimerkiksi mummuikäinen Berg saattaa kaivata kauden aikana lepopäivän.
Kuten pappaikäiset Lionel Messi, 33v ja Christiano Ronaldo, 35 vee? Kaikki on tietysti suhteellista, mutta onhan se nyt kertaluokkaa terveempää, että naisten liigassa pelaa edes joitakin kolmekymppisiä pelaajia 13-vuotiaitten "huipputalenttien" sijaan.
|
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #1346 : 24.06.2020 klo 15:31:53 |
|
-
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.08.2020 klo 21:14:42 kirjoittanut Nuorenanätti »
|
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #1347 : 24.06.2020 klo 15:35:42 |
|
-
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.08.2020 klo 21:14:30 kirjoittanut Nuorenanätti »
|
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1348 : 24.06.2020 klo 16:00:37 |
|
Ilves pelaa työteliästä duunarifutista. Pelitapa on sukua monelle euroopan kakkoskorin sarjalle. Taktisesti ollaan vähän niin ja näin, mutta kaikki puutteet korvataan helevetellisellä juoksemisella ja asenteella. Koska Kansallinen liiga ei huomattavasta kehittymisestä huolimatta ole taktisesti Euroopan kärkeä, uskon kuvatun työläisjalkapallon riittävän pronssille.
Kukahan tulee neljänneksi sijoittuvan Hongan Rosa Lappi-Seppälän tilalle?
Talteen.
|
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1349 : 24.06.2020 klo 17:51:23 |
|
Miksi muuten kansallinen liiga on pilannut tulospalvelussa hyvin toimivan tilasto /sarjataulukko sivun?
|
|
|
|
|
|
|
|