Edmundo
Paikalla
|
 |
Vastaus #775 : 03.11.2019 klo 21:17:37 |
|
Valioliigan virallinen kommentti: The red card for Son was for endangering the safety of a player, which happened as a consequence of his initial challenge. Carragherin kommentti oli jo aiemmin. Michael Owen: Shocking decision to send Son off but that’s insignificant in the scheme of things. Trevor Sinclair: VAR a disgrace there with Son’s red! Tragic incident and heart goes out to Gomes but seriously leave our game alone Pat Nevin: "Son deliberately tackles Gomes, but he does not cause that [the injury].
"He is catapulted from that challenge onto Aurier. To blame Son and to say he did that deliberately is 100% wrong. Son is not like that, he is not that kind of guy.
"He does not deserve the treatment he is going to get on social media. He is devastated - he was the cause, but it was not his fault. It's just one of those things that happens in football."
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #776 : 03.11.2019 klo 21:18:16 |
|
Tilanne sinällään ei ollut suoran punaisen paikka, vaikka kyseessä olikin kohtuullisen ruma taklaus. Tuomari oli jo antamassa keltaista korttia, mutta vaihtoi punaiseen kun näki loukkaantumisen.
Toki tilanteesta voi löytää punaisen kortin tunnusmerkit, mutta eihän siinä ollut esim. liiallista voimankäyttöä.
|
|
|
|
|
Casanueva
Poissa
|
 |
Vastaus #777 : 03.11.2019 klo 21:20:02 |
|
Ei tuosta nyt varmaan kuuna päivänä olisi punaista tullut ilman loukkaantumista. Atkinsonilla oli tosiaan keltainen heti kädessä kunnes huomasi loukkaantumisen asteen. Toisaalta, Sonin tarkoitus oli lanata kaveri ja nyt kävi näin. Se on hyvä muistaa, että paskalla tuurilla jaloille ajelu voi tarkoittaa tuollaista. En pidä punaista kuitenkaan oikeusmurhana juurikin seurausten takia, sanoi sääntökirja mitä tahansa.
Samaa mieltä. Todella typerä taklaus, mutta ei mikään tahallinen vahingoittamisyritys. Keltainen siitä olisi normaalisti tullut, mutta ei tuosta oikein voi valittaa. Pelaaja on vastuussa taklauksistaan, ja ylipäätään olisi ihan tervetullutta keskustella, pitäisikö nuo kitkeä pois tehokkaammin. Taklaukset tietysti kuuluvat jalkapalloon, mutta selvästi myöhässä tulevat liukkarit ei.
|
|
|
|
|
lasturi
Poissa
Suosikkijoukkue: Markku Kanerva&Jürgen Klopp
|
 |
Vastaus #778 : 03.11.2019 klo 21:29:14 |
|
Hyi hitto tekee pahaa ja pitkään tuon näkeminen.
Itsellä nilkka mennyt samantyylisesti ympäri ja säpäleiksi. Lähes vuosi meni, että pystyi kunnolla kävelemään pidemmän matkan ja fudista tai käytännössä mtn kunnon urheilua nyt yhtään puulaakia kovemmalla tasolla ei tule pelattua ikinä.Kipulääkkeille pystyy normi elämää elelemään.
Toivottavasti Gomesilla onnea ja toki siellä on maailmanluokan lääkärit ja fysiot.
Loppujen lopuksi täysin turha keskustelu tälläisessä tilanteessa mistään kortin väristä, mutta itse ajattelisin tälläisessä poikkeustilanteessa (oli säännöt samaa mieltä tai ei) normaali taklaus=keltainen. kostotaklaus=punainen ja helvetin pitkä pelikielto.
e. Sonin reaktioista voisi päätellä, että oli pieni kosto. Vaikea paikka, kun toisaalta mtn varsinaista edes pienempää loukkaamistarkoitusta ei tainnut kyllä olla vaan vähän vaan "kopauttaa"..
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.11.2019 klo 21:35:26 kirjoittanut lasturi »
|
|
|
|
|
Panopticon
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #779 : 03.11.2019 klo 21:34:38 |
|
En itsekään tuota kyllä punaiseksi näkisi. Mutta jos tuon tulkitsee kostoksi, niin silloinhan se täyttää varmaan "violent conduct" pykälän, ja on sinällään ihan perusteltavissa. Mutta tosiaan itse kyllä eri mieltä siitä.
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #780 : 03.11.2019 klo 21:38:30 |
|
https://www.instagram.com/p/B4abukopqeG/?igshid=cuywi2gx5hp1Tuossa on pari stillkuvaa. Näinköhän se sittenkin vääntyy heti tuossa kontaktin yhteydessä tuosta 2. kuvan jälkeen, eikös se oikea nilkka ollut. Kuvat ei sisällä minun mielestä mitään gorea, mutta jokainen omalla vastuullaan.
|
|
|
|
|
Sheedy
Poissa
|
 |
Vastaus #781 : 03.11.2019 klo 21:41:29 |
|
Siitä olisi varmaan se vapari ja punainenkin tullut, jos Evertonilta olisi ollut tilanteessa joku muu kuin tämä pelle. Kärsi ansaitusta maineestaan.
Tämä on valitettavasti totta. Olisi toivonut, että nämä filmit olisi hävinneet kaverin pelistä jo tälle kaudelle. Tänään meni monessa kohtaa pelleilyksi ja tässä oli yksi seuraus siitä
|
|
|
|
|
El Hefe
Poissa
Suosikkijoukkue: Real Madrid, HJK, Guti
|
 |
Vastaus #782 : 03.11.2019 klo 21:46:34 |
|
e. Sonin reaktioista voisi päätellä, että oli pieni kosto. Vaikea paikka, kun toisaalta mtn varsinaista edes pienempää loukkaamistarkoitusta ei tainnut kyllä olla vaan vähän vaan "kopauttaa"..
Mun mielestä nämä Sonin reaktiot oli paljonpuhuvia ja luulen, että vaikeeta tulee olemaan lähiaikoina, tulee pelikieltoa tai ei. Lähtökohtaisesti ilman tuota kostotaklaukselta näyttävää tilannetta Gomesin nilkka olisi kondiksessa.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #783 : 03.11.2019 klo 21:55:47 |
|
Joo, mutta kuten tuosta mun laittamasta klipistä näkee, niin Gomez tulee tuon jälkeen vielä oikealle jalalle alas niin että nilkka ei ole 90 asteen kulmassa. Häijyn näköisessä asennossa toki tuo samainen nilkka taklauksenkin aikana.
|
|
|
|
|
astr0
Poissa
Suosikkijoukkue: Maaseudun tulevaisuus
|
 |
Vastaus #784 : 03.11.2019 klo 22:27:53 |
|
Joo, mutta kuten tuosta mun laittamasta klipistä näkee, niin Gomez tulee tuon jälkeen vielä oikealle jalalle alas niin että nilkka ei ole 90 asteen kulmassa. Häijyn näköisessä asennossa toki tuo samainen nilkka taklauksenkin aikana.
Saattaa myös olla, että instakuvaan on vangittu se hetki, kun nivelsiteet napsahtaa pyörähdysliikkeestä poikki ja seuraavalla painavalla askeleella nivelsiteetön nilkka pyörähtää lopullisesti vituiksi. Tuota nyt ei välttämättä koskaan saada tietää. Ensimmäisen still-kuvan perusteella Sonin jalka tulee napit edellä sellaisella korkeudella, ettei punaisesta auta valittaa. Keltaisella noista kyllä usein selviää, mutta perusteet on sille punaisellekin.
|
|
|
|
|
Edmundo
Paikalla
|
 |
Vastaus #785 : 03.11.2019 klo 22:55:56 |
|
Ensimmäisen still-kuvan perusteella Sonin jalka tulee napit edellä sellaisella korkeudella, ettei punaisesta auta valittaa. Keltaisella noista kyllä usein selviää, mutta perusteet on sille punaisellekin.
https://twitter.com/SidSelant/status/1191056243517001728"Napit edellä" on mielestäni vähän väärinymmärretty konsepti. Esimerkiksi tässä tapauksessa Son tulee tilanteeseen "napit edellä", mutta ne eivät ole kohtisuorassa vastustajaan. Kontakti Gomesiin tapahtuu sen sijaan jalan sivulla tai kantapäällä, eli ne törröttävät napit menevät "ohi" pelaajasta. "Napit edellä" -taklauksista pitäisi ennemminkin puhua, kun kyseessä on kohtisuoraan jalkapohjalla vastustajaan suuntautuva taklaus, pahimmassa tapauksessa vielä silloin kuin pelaajat ovat liikkumassa suoraan toisiaan kohti (Taylor vs. Eduardo). Tällöin pelaajan koko liike-energia (tai mikä lie fysiikassa oikea termi) kohdistuu taklattavaan kohtaan. E: ja vielä spekulaatioon siitä missä kohdassa loukkaantuminen tapahtui, Jamie Carragher jälleen: We didn't want to show it on the replay but I could see it in front of me. Gomes actually gets injured in between the two challenges in some ways, and the Son challenge does force him to fall as his leg, unfortunately, gets stuck underneath him just before Aurier comes in.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.11.2019 klo 23:27:41 kirjoittanut Edmundo »
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #786 : 03.11.2019 klo 23:56:56 |
|
Tuossa tapauksessa nimimerkki astr0n esittämä teoria siitä, että Sonin taklaus paskoo tuon nilkan on aikaisempaa validi. Ei tuo kuitenkaan mitenkään poikkeuksellisen outo asento ole missä tulee alas.
|
|
|
|
|
Blofeld
Poissa
Suosikkijoukkue: Spurs
|
 |
Vastaus #787 : 04.11.2019 klo 00:06:30 |
|
Tuossa tapauksessa nimimerkki astr0n esittämä teoria siitä, että Sonin taklaus paskoo tuon nilkan on aikaisempaa validi. Ei tuo kuitenkaan mitenkään poikkeuksellisen outo asento ole missä tulee alas.
No sen alastulon jälkeen tapahtuu vielä liikettä ja sitten tuleekin vielä Aurier vastapalloon. Tuo sonin taklaus ei nyt riko kenenkään nilkkaa. Kun katsoo videota, niin se on pieni kampitus. Noita nyt tapahtuu joka pelissä.napit edellä jalkaan on täysi vale. Tuon kampituksen jälkeen tosin tapahtuu sitten sellainen tapahtumasarja, jossa kaikki mahdolliset vastoinkäymiset tapahtuvat. Toivottavasti kuntoutuu. Eiköhän siellä ole kuitenkin kovan luokan ammattilaisia ensin korjaamassa nilkkaa, ja sitten auttamassa kuntoutuksessa. Vähän eri tilanne kuin jollekin peruspertille tapahtuisi vastaavaa.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #788 : 04.11.2019 klo 00:14:21 |
|
Kyseessä ei ole varsinaista gorea, joskaan ei nättikään kuva, mutta seuraavasta still-kuvasta näkee että ei Gomesin nilkka tuossa taklauksen aikana ihan terveessäkään asennossa ollut: https://monosnap.com/file/CeeALliwkMUXh4wYjwG8cLNH3DS9nYKuten itsekin kirjoitin, niin tuon jälkeen jalka ei vielä ollut 90-asteen mutkalla, mutta jos Jamie Carragherin kommentti pitää paikkaansa että jalka meni paskaksi ennen törmäystä Gomesiin, niin tuo ei tosiaan ole kaukaa haettu teoria että nivelsiteet meni tuosta lanauksesta paskaksi ja loput kun tuli alas maahan.
|
|
|
|
|
myy
Poissa
|
 |
Vastaus #789 : 04.11.2019 klo 03:16:20 |
|
Kriteerit riittää, kosto, joo kukaan muu sitä tiedä paitsi sonni ite, seurauksena tyhmästä liu'usta toisen ura vaakalaudalla. Jos yksikään, ketä on vittu jalkapalloa pelannut voi tuosta valitaa nii kentälle ja damanlaista odottamaan. Vitun idiootit! Kyl se futiskin kuuluu olla pelaajien suojelemislaji. Ihan vaan toteamalla vaikka se nyt ei tahallinen ollu nii jopa itse pystyisin tuollaisella pulkalla kusemaan monen elämän. Idioottiteoilla on aina seurauksensa
|
|
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #791 : 04.11.2019 klo 08:11:26 |
|
Oli miten oli, Sonin maine on mennyttä.
|
|
|
|
|
Casanueva
Poissa
|
 |
Vastaus #792 : 04.11.2019 klo 08:17:00 |
|
Carra on eri mieltä, ja hän myös näki hidastuksen, jota ei yleisölle haluttu näyttää: E: ja vielä spekulaatioon siitä missä kohdassa loukkaantuminen tapahtui, Jamie Carragher jälleen: We didn't want to show it on the replay but I could see it in front of me. Gomes actually gets injured in between the two challenges in some ways, and the Son challenge does force him to fall as his leg, unfortunately, gets stuck underneath him just before Aurier comes in.
|
|
|
|
|
Ulmer
Poissa
|
 |
Vastaus #793 : 04.11.2019 klo 08:56:26 |
|
|
|
|
|
|
Blanchflower
Poissa
|
 |
Vastaus #794 : 04.11.2019 klo 09:13:27 |
|
Valioliigan virallinen kommentti: The red card for Son was for endangering the safety of a player, which happened as a consequence of his initial challenge. Carragherin kommentti oli jo aiemmin. Michael Owen: Shocking decision to send Son off but that’s insignificant in the scheme of things. Trevor Sinclair: VAR a disgrace there with Son’s red! Tragic incident and heart goes out to Gomes but seriously leave our game alone Pat Nevin: "Son deliberately tackles Gomes, but he does not cause that [the injury].
"He is catapulted from that challenge onto Aurier. To blame Son and to say he did that deliberately is 100% wrong. Son is not like that, he is not that kind of guy.
"He does not deserve the treatment he is going to get on social media. He is devastated - he was the cause, but it was not his fault. It's just one of those things that happens in football." Entisten pelaajien lisäksi hieman entisen tuomarin kommenttia: Ex-Premier League ref Mark Halsey I watched Son Heung-Min’s reckless challenge on Andre Gomes and thought the same as Martin Atkinson - yellow card. The Tottenham forward denied a promising attack but I didn’t think it was a serious foul play challenge and a red card. Son’s foul did not endanger the player’s safety and it was so unfortunate that Everton midfielder Gomes’ studs caught in the turf before his sickening collision with Serge Aurier. Initially, Atkinson had a yellow card in his hand but having seen the reaction on the player’s faces and the crowd he gave himself more thinking time by putting it back in his pocket. With emotions running high, Atkinson then issued a red card on the basis of his human response. Atkinson should not receive any criticism because any referee in that horrible position would have done the same. We do not know if VAR official Anthony Taylor got involved but the cold technology could have helped Atkinson. Son has been red carded for the unfortunate consequences of what happened next, not for the foul itself. So I have to ask the question, since when did the laws of the game say the outcome of a foul dictates the appropriate disciplinary action? It’s not in the laws of the game. It’s a wrongful dismissal for Son and if VAR had got involved, I believe the South Korean would not have been sent off. Tottenham boss Mauricio Pochettino says the club will appeal and I believe they will have every chance of the decision being overturned. A Premier League statement last night tried to protect the referee and justify the decision. But, in truth, that didn’t need to be issued so soon because everyone in football will only be thinking about the welfare of Gomes.
|
|
|
|
|
Vaihtopenkin Vakkari
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC, Jurgen Klopp ERA, Huuhkajat, Oi Suomi On!
|
 |
Vastaus #795 : 04.11.2019 klo 10:54:56 |
|
Gomesin eiliseen karmivaan loukkaantumiseen sen verran, että itse olen sitä mieltä ettei Son ei pelaa tilannetta mitenkään sikamaisesti vaan kyseessä on ihan normaali, hiukan myöhästynyt taklaus. Kun taas Aurier pysäytyskuvien ja hidastusten jälkeen tulee tilanteeseen aivan helvetin holtittomasti, kun kyseessä oli kuitenkin tasapainon menettänyt pelaaja kovassa vauhdissa tulossa kohti  Nyt en tietenkään silti väitä että Aurier tuon loukkaantumisen aiheutti, mutta ei paljoa kyllä arvostanut vastustajaa tuolla tilanteeseen menolla
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.11.2019 klo 10:57:26 kirjoittanut Vaihtopenkin Vakkari »
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #796 : 04.11.2019 klo 12:19:36 |
|
PGMOL Guidance on VAR calls On Dele Alli's handball penalty incident: The VAR Anthony Taylor considered that both Alli and Mina were challenging for the ball in the air and Alli was under pressure from the attacker as the ball struck his hand. In his view it was not a clear and obvious error. On Son Heung-min's red card: The red card, issued by the on-field referee, for Son was for endangering the safety of a player, which happened as a consequence of his initial challenge. https://www.skysports.com/football/news/29327/11853597/jamie-carragher-why-ive-changed-my-mind-about-varDele Allin käsipalloilun perusteluita en ymmärrä. Ei kai se paineen alla olo ole mikään peruste  Allin käsi heilui siellä yläilmoissa joka tapauksessa, ei siitä voi Minaa syyttää. Tuossa linkissä on juttua myös Carragherin muuttuneesta kannasta VARin suhteen.
|
|
|
|
|
Kyseenalaistaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur, FC Kontu, Florin Cezar Ouatu
|
 |
Vastaus #797 : 04.11.2019 klo 12:49:41 |
|
Dele Allin käsipalloilun perusteluita en ymmärrä. Ei kai se paineen alla olo ole mikään peruste  Allin käsi heilui siellä yläilmoissa joka tapauksessa, ei siitä voi Minaa syyttää. Tuossa linkissä on juttua myös Carragherin muuttuneesta kannasta VARin suhteen. Se, että kädet heiluvat kamppailutilanteessa tavalla johon ei itse pysty välttämättä vaikuttamaan on ihan normaalia. Pallo osui Delea käteen, mutta muuten tilanteessa ei ollut hänen osaltaan minkäänlaista tarkoituksenmukaista kädellä pelaamista. Delen kädet nousivat ylöspäin Yerry Minan kontaktista johtuen. Omasta mielestäni ei missään nimessä käsivirhettä. Uusintaa voi kelata vielä tästä: https://streamable.com/gzuhf
|
|
|
|
|
McManaman
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #798 : 04.11.2019 klo 12:52:51 |
|
Vaikka kautta on vielä jäljellä vaikka kuinka paljon, niin nyt jo voi sanoa, että clear and obvious error on kauden suurin floppi. 
|
|
|
|
|
Panopticon
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea
|
 |
Vastaus #799 : 04.11.2019 klo 13:00:50 |
|
Se, että kädet heiluvat kamppailutilanteessa tavalla johon ei itse pysty välttämättä vaikuttamaan on ihan normaalia. Pallo osui Delea käteen, mutta muuten tilanteessa ei ollut hänen osaltaan minkäänlaista tarkoituksenmukaista kädellä pelaamista. Delen kädet nousivat ylöspäin Yerry Minan kontaktista johtuen. Omasta mielestäni ei missään nimessä käsivirhettä. Uusintaa voi kelata vielä tästä: https://streamable.com/gzuhfEi tuo mikään oikeusmurha ole jättää viheltämättä, mutta Allilla on kyllä kädet ylhäällä jo ennen kontaktiakin. Mutta ehkä olisi ne saanut laskettua ajoissa ilman kontaktia...
|
|
|
|
|
|
|
|