Edinson
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #1250 : 20.07.2020 klo 10:11:13 |
|
Nyt on nopeaa reagointia samassa tilanteessa, jossa oltiin esim. Honkavaaran ja Muurisen kanssa, mutta jahkailtiin, kunnes mahdollisuudet olivat jo menneet. Hyvä!
Toisaalta taas - koutsi bussin alle, kun muut suorittaa organisaatiossa omia vastuitan miten sattuu. Oli korona tai ei, niin onhan toi media- ja yhteistyökumppanimyynti surkealla tasolla. Paidassa nuo muutamat annettuna tulleet / osa-barter-diilit ja yksi myyty Hiisi hanurissa. Screeneillä ei yhtään omaa mainosta, kuten ei maalienkaan takana. Eli: mitä siellä on puuhasteltu taas, jännitetty koronan loppumista niin, ettei mitään saa tehdyksi? Sillä voisi siellä olla joku peluri niilläkin rahoilla puolustuspäässä liidaamassa, keskikentällä syöttämässä tikiä/henkkaa läpi muutenkin kuin vaan pitkä päätyrajasta yli -yrityksin.
|
|
|
|
|
Kendofutari
Poissa
|
 |
Vastaus #1251 : 20.07.2020 klo 10:14:44 |
|
Vähän antaa kyllä osviittaa tiedotteesta, että uusi päävalmentaja olisi tulossa, sillä Kankkusta tai Keeneytä tituleerattu päävalmentajaksi ja hyvä niin. Ketäköhän sieltä tulee jos ja (toivottavasti) kun on tullakseen.
|
|
|
|
|
zinedinegintonic
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK, Real Madrid C.F. sympatiat: Hertha BSC
|
 |
Vastaus #1252 : 20.07.2020 klo 10:16:05 |
|
Kiitos Tor viime kaudesta. Positiivinen kaveri ja näin. 
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #1253 : 20.07.2020 klo 10:18:07 |
|
Juuri näin, ei pahaa sanottavaa viime kauden meiningistä.
Näin. Tämä kausi toki ollut jotain epätasaisen ja huonon väliltä. No, aika näyttää oliko tämä hyvä ratkaisu. Kiitokset Tor ja kaikkea hyvää jatkoon!
|
|
|
|
|
Urpo Tomera
Poissa
|
 |
Vastaus #1254 : 20.07.2020 klo 10:28:03 |
|
Hieman tulee sellainen vaikutelma, etteivät potkut pelkästään kehnoista tuloksista johdu, vaan taustalla on jotain muutakin. Seuraavaksi lähtee todennäköisesti Mosa.
|
|
|
|
|
Jeppersson
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaunein kaikista
|
 |
Vastaus #1255 : 20.07.2020 klo 10:30:36 |
|
Hieman tulee sellainen vaikutelma, etteivät potkut pelkästään kehnoista tuloksista johdu, vaan taustalla on jotain muutakin. Seuraavaksi lähtee todennäköisesti Mosa. [/quote
Sama fiilis kans itsellä et muukin painanut kun tulokset.
|
|
|
|
|
rutti
Poissa
|
 |
Vastaus #1256 : 20.07.2020 klo 10:35:03 |
|
Hieman tulee sellainen vaikutelma, etteivät potkut pelkästään kehnoista tuloksista johdu, vaan taustalla on jotain muutakin. Seuraavaksi lähtee todennäköisesti Mosa.
Tulee kieltämättä. Mielenkiinnosta kyselen miksi luulet, että ollaan Mosaa heittämässä bussin alle? Kiitokset Tor viime kaudesta!
|
|
|
|
|
|
JaJaJe
|
 |
JaJaJe
Vastaus #1257 : 20.07.2020 klo 10:35:16 |
|
 Seura täynnä tusinaulkkareita ja Klubin ylijäämiä, omistajana epämääräinen kiinalainen, ideana toimia jonkun vitun tanskalaisen divarijengin farmina ja omista junnuista sekä seuralle sydämellä pelaavista pelaajista ei tietoakaan. Samalla tämä epämääräinen omistaja pistänee valmentajaruletin pystyyn.  Tähänkö te tosiaan tyydytte? Onko tämä oikeasti nyt jotenkin toivottu juttu? Seura on kyllä nyt todella surullisessa tilanteessa.
|
|
|
|
|
Lumivalo
Poissa
Suosikkijoukkue: Helsingin IFK
|
 |
Vastaus #1258 : 20.07.2020 klo 10:36:58 |
|
Thodesen avaa asiaa Facebookissa: https://www.facebook.com/686989137986486/posts/3416126018406104/?d=n"End of the line for me in HIFK My adventure in Helsinki has been a pleasure and a privilege. I will forever remember IFK and the very special atmosphere created by all the loyal fans of this great club. I took a calculated risk when signing up for a second year last autumn, as it was made clear to me already a year ago that I would need to get the maximum out of the team at all times in order to stay in this job. This management style has in the end produced a work environment that I don’t believe in, and will not miss. Now, although with 2 points more than at the same time last year, it is a fact that our performances in the two first home games of the season has not matched the standard that we have put for ourselves. Therefore todays decision from the club came as no surprise to me. Still I have very few regrets, and I have enjoyed every minute of the time spent with the players. I wish every single one of them all the best for the future. I want to thank my very good colleague Teemu Kankkunen for his professionalism, loyalty and ultimately the friendship developed during this time. Finally, the biggest thanks goes to Stadin Kingit, the best supporters a club a can ever wish for! Tor Thodesen"
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2020 klo 10:43:35 kirjoittanut Lumivalo »
|
|
|
|
|
Urpo Tomera
Poissa
|
 |
Vastaus #1259 : 20.07.2020 klo 10:39:46 |
|
Mielenkiinnosta kyselen miksi luulet, että ollaan Mosaa heittämässä bussin alle?
No lähinnä mietin sitä, miten Mosa sopii ryhtiliikettä tavoittelevaan joukkueeseen, nyt tuskin kaivataan draamaa yhtään tämän enempää, vaan rajua työntekoa ja yhteen hiileen puhaltamista.
|
|
|
|
|
Qingjing Wuwei
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilmankin selviää
|
 |
Vastaus #1260 : 20.07.2020 klo 10:45:52 |
|
Itse olen yllättynyt ja pettynyt päätöksestä, mutta toisaalta mitä Thor tuossa avasi tekstissään, ihan ymmärrettävä lopputulos. Itse toivoisin Thorin jatkavan jossain Suomessa, mutta tuskin? Mielenkiinnolla odotan, mitä keskiviikon ottelussa nähdään.
|
|
|
|
|
Mangwie Ylmsteen
Poissa
|
 |
Vastaus #1261 : 20.07.2020 klo 10:47:11 |
|
HIFK on pelannut kotiottelunsa alakanttiin, mutta toisaalta, laskiko joku, että seuralla olisi tässä vaiheessa ratkaisevasti enemmän pisteitä. Etukäteen varmaan piste Rovaniemeltä ja kolme Lahdelta olisi ollut ihan suunnitelman mukaan.
Voi tulla mielenkiintoinen kausi, pelaajia tulee ja menee, ja ei välttämättä ollut viimeinen valmentajan vaihdos.
|
|
|
|
|
Jalkapalloministeri
Poissa
|
 |
Vastaus #1262 : 20.07.2020 klo 10:47:56 |
|
Uutta valmentajaahan tuo huutaa. Ei kauden alussa potkita ykköstä pihalle sekaisin olevan pelin vuoksi, ja luoteta kakkosen korjaavan asiat.
|
|
|
|
|
laitakoira
Poissa
|
 |
Vastaus #1263 : 20.07.2020 klo 10:50:29 |
|
No lähinnä mietin sitä, miten Mosa sopii ryhtiliikettä tavoittelevaan joukkueeseen, nyt tuskin kaivataan draamaa yhtään tämän enempää, vaan rajua työntekoa ja yhteen hiileen puhaltamista.
Haha miten tämäkin saadaan liitettyä jotenkin Mosaan joka juuri palaasi loukkaantuneiden kirjoista. Joku raja. Päin vastoin nyt pitää saada Mosa paremmin mukaan pelitapaan niin että hänen vahvuuksia käytetään hyväksi. On kuitenkin harvoja oikeasti laadukkaita pelaajia tässä joukkueessa. Hyvä päätös erottaa valmentaja. Nyt kaivataan kunnon ammattilaista tilalle.
|
|
|
|
|
Eksad
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK, Chelsea FC
|
 |
Vastaus #1264 : 20.07.2020 klo 10:53:08 |
|
Älytön ratkaisu. Toivotaan ettei tässä nyt ole kyse siitä että ekan mahollisen tilaisuuden tullen Tor pihalle, jotta omistajat saavat jonkun "luottotyyppinsä" sisään. Joka tapauksessa ei kahden huonon matsin jälkeen anneta koutsille fuduja, ainkaan IFK:ssa ei pitäisi näin toimia. Suomen cupilla ei pitäisi tässä pohdinnassa olla osaa eikä arpaa.
|
|
|
|
|
fingerström
Poissa
|
 |
Vastaus #1265 : 20.07.2020 klo 10:53:47 |
|
Thodesen avaa asiaa Facebookissa: https://www.facebook.com/686989137986486/posts/3416126018406104/?d=nI took a calculated risk when signing up for a second year last autumn, as it was made clear to me already a year ago that I would need to get the maximum out of the team at all times in order to stay in this job. This management style has in the end produced a work environment that I don’t believe in, and will not miss. Tor Thodesen" Eli potentiaalisen venkulan johtamassa joukkueessa luotu työilmapiiri, jossa ammattilainen ei pysty toimimaan ja näin tämä jengin ainoa ammattimainen ammattilainen lähtee.
|
|
|
|
|
Mehu-Jani
Poissa
Suosikkijoukkue: 4.10.2014
|
 |
Vastaus #1266 : 20.07.2020 klo 10:53:59 |
|
Kieltämättä kova ja hieman yllättävä ratkaisu, mutta onkohan nämä "Tässä on taustalla varmasti jotain muutakin kuin huonot tulokset!!1!!" nyt taas vähän ylireagointia?
Tämä ei ehkä ole niin yleinen mielipide, mutta minusta tämä ei ollut huono ratkaisu. Toki aikahan sen näyttää, oliko tässä järkeä vai ei.
Vai onko jonkun mielestä tämän kauden tulokset olleet jotain muuta kuin aivan vitunmoista paskaa? Tänä vuonna oletettavasti tulokselliset odotukset olivat ja ovat paljon korkeammalla kuin viime vuonna. Saldona kaksi 0-3 tappiota himassa ja hikinen voitto siipirikkoisesta, ehkä liigan huonoimmasta jengistä. En nyt muista, rakensiko HIFK tuossa pelissä sen kaksi vai kolme maalintekopaikkaa. Cupista nyt en jaksa edes mainita mitään.
Jotenkin tuntuu, että jos joku ei niin pidetty päävalmentaja olisi tässä samassa tilanteessa samoilla tuloksilla, täällä peukuteltaisiin.
Pidin ja pidän edelleen Thodesenia erittäin hienona miehenä, joka teki 2019 todella hyvää duunia. Kaikkea hyvää hänelle jatkoon, toivottavasti sai hyvät fyrkat ja voi nyt hetken lomailla ja mietiskellä rauhassa uran jatkoa.
PS. En ole Lönni enkä Perret
|
|
|
|
|
Hadji
Poissa
|
 |
Vastaus #1267 : 20.07.2020 klo 10:56:23 |
|
Ensi alkuun kuulostaa hieman ylireagoinnilta, varsinkin vasta kolmen kierroksen jälkeen, mutta onhan toi hifk:n peli näyttänyt suht kurittomalta ja ideaköyhältä. Ja nopea reagointi varmaan ihan järkevää kun kausi on muutenkin tiivistahtinen ja lyhyt. Kankkusen track record on ollut voittava, ymmärtääkseni kertaakaan ei ole ollut tiputtamassa punaisia ollessaan edustuksen valmennusryhmässä mukana (2017 valmensiko joko A-junnuja menestyksekkäästi vai oliko kakkosjengissä?) Ja sitävastoin sarjanousuja on tullut muutama Honkavaaran apuna tai sitten itse päävastuussa (2018). Haaste on tietysti nyt uusi ja kova pääkäskijänä liigassa, sinänsä helpompaa kuitenkin kun tuntee läpikotaisin pelaajat ja organisaation.
e: kuten edelläkin epäillään, niin tietysti tässä on riskinsä, ettei Kankkunen tule edes saamaan kunnon mahdollisuutta, vaan siellä on katsottuna jo sopivan tilaisuuden tullen joku kiinalaisen tuttu valmentaja.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2020 klo 10:59:32 kirjoittanut Hadji »
|
|
|
|
|
anselmix
Poissa
Suosikkijoukkue: On
|
 |
Vastaus #1268 : 20.07.2020 klo 11:00:28 |
|
Paineet on kovat ja joku syntipukki piti löytää. HIFK:n tiedotteesta tämä kohta kauhistuttaa, varsinkin kun tietää Lönnströmin työskentelytavat: Tulen tekemään entistä tiiviimpää yhteistyötä valmennustiimin kanssa.
|
|
|
|
|
laitakoira
Poissa
|
 |
Vastaus #1269 : 20.07.2020 klo 11:02:33 |
|
Hyvä päätös siinäkin mielessä että osoittaa seuralta jäätävää kunnianhimoa jota seuraan on kyllä kaivattu kaiken maailman kaverporukka-aikojen jälkeen. Toki niistä ajoista oltiin luovuttu jo aiemmin mutta tämä vahvistaa vaan sitä mielikuvaa että asiat ovat muuttuneet. Erittäin innostunein mielin odotan tulevaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2020 klo 11:05:21 kirjoittanut laitakoira »
|
|
|
|
|
jhaime
Poissa
|
 |
Vastaus #1270 : 20.07.2020 klo 11:05:39 |
|
Seuran sähköpostitiedotteesta poimittua:
”Samalla haluan omalta osaltanikin kiittää Tor Thodesenia. Hän on hyvä valmentaja, ja on tuonut meidän seuraamme paljon. Tulin hyvin toimeen hänen kanssaan. Jouduin kuitenkin tekemään sunnuntaina seurapomon ikävän päätöksen eilen, ja kutsuin Torin toimistolle. Toivon hänelle menestystä tulevissa toimissa, ja henkilökohtaisella tasolla kaikkea hyvää.” - toimitusjohtaja Christofer Perret
Kursivointi on omani. Näinköhän tämä todella tarkoittaisi sitä, että päätös olisi ollut kokonaan Perretin?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.07.2020 klo 11:08:29 kirjoittanut joonash »
|
|
|
|
|
RTS
Poissa
|
 |
Vastaus #1271 : 20.07.2020 klo 11:06:47 |
|
Nyt on nopeaa reagointia samassa tilanteessa, jossa oltiin esim. Honkavaaran ja Muurisen kanssa, mutta jahkailtiin, kunnes mahdollisuudet olivat jo menneet. Hyvä!
Toisaalta taas - koutsi bussin alle, kun muut suorittaa organisaatiossa omia vastuitan miten sattuu. Oli korona tai ei, niin onhan toi media- ja yhteistyökumppanimyynti surkealla tasolla. Paidassa nuo muutamat annettuna tulleet / osa-barter-diilit ja yksi myyty Hiisi hanurissa. Screeneillä ei yhtään omaa mainosta, kuten ei maalienkaan takana. Eli: mitä siellä on puuhasteltu taas, jännitetty koronan loppumista niin, ettei mitään saa tehdyksi? Sillä voisi siellä olla joku peluri niilläkin rahoilla puolustuspäässä liidaamassa, keskikentällä syöttämässä tikiä/henkkaa läpi muutenkin kuin vaan pitkä päätyrajasta yli -yrityksin.
Vai onko yhteistyölle lyöty niin korkea hintalappu että ketään ei kiinnosta?
|
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #1272 : 20.07.2020 klo 11:07:21 |
|
Kiinalainen sirkus pyörähti käyntiin - vauhti kiihtyy ...
Adolfo Sormani --> HIFK **
|
|
|
|
|
jhaime
Poissa
|
 |
Vastaus #1273 : 20.07.2020 klo 11:11:39 |
|
Kiinalainen sirkus pyörähti käyntiin - vauhti kiihtyy ...
Adolfo Sormani --> HIFK **
”Hauskana” anekdotaalisena yksityiskohtana ko. kaverilla näytti olevan valmennuskokemusta myös Wuhanin paikallisesta. 
|
|
|
|
|
Haahdin pastilli
Poissa
Suosikkijoukkue: Snadit Kingit
|
 |
Vastaus #1274 : 20.07.2020 klo 11:28:13 |
|
Pieni ylläri että näin kävi toisaalt jos SJK:ta vastaan olisi ollut samanlainen aneeminen suoritus niin fudut olisivat selvyys. Tässä ehkä toivotaan sitä pientä buustia valmentajanvaihdosta ja vähintään avauspistettä himasta.
|
|
|
|
|
|
|
|