FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
05.03.2026 klo 23:58:05 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Kauden 2020 paras pelaaja on..?
Henrik Moisander
Aati Marttinen
Arttu Hoskonen
Rick Ketting
Noah Nurmi
Juuso Hämäläinen
Martti Haukioja
Connor Ruane
Jesper Engström
Kevin Kouassivi-Benissan
Rodney Klooster
Anthony Annan
Roope Kantola
Alvaro Muniz
Aleksi Paananen
Matias Ojala
Elias Mastokangas
Taiki Kagayama
Liliu
Filip Valencic
Timo Furuholm
Benjamin Källman
Jasper Yrjas

Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 126
 
Kirjoittaja Aihe: FC Inter 2020 - Riven johdolla Eurooppaan... taas kerran  (Luettu 616441 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Raul Peralta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku


Vastaus #1000 : 18.02.2020 klo 03:01:09

Tuossa yllä nyt kuitenkin tehtiin jo laskelma, jossa Valenciciin oltiin mälläämässä vähimmillään puolet pelaajabudjetista ja parhaimmillaan koko potti. Joku raja tälläkin siis on. Ilman muuta noin kovan pelaajan takia kannattaa silti kohtuuden rajoissa harkita budjetin venyttämistä, jos mahdollista.

:D Joo ei oltu, lue mun viestit vaikka uudestaan ja pinnistele vähän. Spekuloin asialla ja pyörittelin numeroita, siinä "parhaimmillaan koko potti"-vaihtoehdossakin on se pieni catch että mestaruudesta kaikkine sivutuloineen tulee 1M€+ joka kustantaisi koko siirron korkojen kanssa. Ymmärrän toki että tepsissä tuollaisia ei ole tarvinnut hetkeen miettiä.

Pointti siis oli kuten kirjoitinkin että Valencicin tasoisen pelaajan kohdalla taloudellinen riskinotto voisi olla järkevää, ei kuitenkaan hinnalla millä hyvänsä ja kuten totesin, vaikea sanoa missä raja menee.

Mun puolesta kauteen voidaan hyvin lähteä nykyisellä ryhmällä ja mieluummin lähdetäänkin kuin hankitaan väkisin ketään täytemiestä.

Ja on kyllä tiedossa synkkä historia liigaseuroista joissa talous on vedetty vituiksi tai ollut Hjallikset, Sedut & Sairas-Sepot hetken aikaa hurvittelemassa, olen vaan ymmärtänyt että Interissä budjettia ei nyt pienennetä missään hengenhädässä ja konkurssiuhan alla.
Perlenbacher

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Kajahtanut hinaajayrittäjä


Vastaus #1001 : 18.02.2020 klo 07:18:13

Täytyy olla kyllä todella tyytyväinen, että foorumistit eivät pääse huolehtimaan Interin talousasioista.
Speedy

Poissa Poissa


Vastaus #1002 : 18.02.2020 klo 08:37:04

Täytyy olla kyllä todella tyytyväinen, että foorumistit eivät pääse huolehtimaan Interin talousasioista.

Samaa mieltä, eivätkä myös joukkueen kokoamisesta. Ylos Yllättävän hallitulta vaikuttaa edustusjoukkueen kasaaminen tälle kaudelle, vaikka edelleen erityisesti Ojalan poisjääminen itseäkin harmittaa. Valencic olisi luonnollisesti todella positiivinen lisä joukkueeseen, mutta ei hinnalla millä hyvänsä. Lisäksi en kyllä pelkästään hänelle anna kunniaa viime kauden menestyksestä, niin moni muukin pelaaja antoi ison panoksen. Mestaruudesta ei varmastikaan oltaisi pelattu ilman Valencicia, mutta olihan tuo joukkueen tekeminen muutenkin niin hyvää ja tasaista, että kohtuullisen hyvin olisi varmasti mennyt joka tapauksessa.

Luulisi, että Valencic olisi niitä helpoimpia tapauksia saada lisää rahoitusta ulkopuolelta, jos sille on tarvetta, joten toivo sopimuksesta elää edelleen.

Suuri Ylos perhefutiksen aloittamisesta! Hyvää toimintaa myös edustuksen ulkopuolella.
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1003 : 18.02.2020 klo 10:53:49

:D Joo ei oltu, lue mun viestit vaikka uudestaan ja pinnistele vähän. Spekuloin asialla ja pyörittelin numeroita, siinä "parhaimmillaan koko potti"-vaihtoehdossakin on se pieni catch että mestaruudesta kaikkine sivutuloineen tulee 1M€+ joka kustantaisi koko siirron korkojen kanssa.

No kylläpäs oltiin. Tässä muistin virkistykseksi oma viestisi, jossa siis jo minimiskenaariossakin olisit pistänyt siitä spekuloidusta 700 tontun budjetista puolet yhteen pelaajaan.

Oliskohan Interin järkevintä koittaa sorvata jotain vähän luovempaa diiliä tyyliin 200k siirtokorvaus + esim. 200k lisää jos tällä kaudella tulee europaikka ja esim. 500k mestaruudesta + joku 25% mahd. jatkosiirrosta, ja Filipille jotain 150k/vuosi käteen ja 3v soppari.

Perlenbacherin sanoin lienee tosiaan Interin etu, että foorumistit eivät ole hoitamassa näitä asioita.
Max Krabber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #1004 : 18.02.2020 klo 13:59:39

Rei Hoda -00, Interin reservijengistä hakemassa paikkaa Kupsin tositeevee-tähdeksi. Tunnetaan huikeesta vasuristaan, joka viimeksi paukkus eilen kotiKupittaalla SJ ja Koota vastaan.

:) Ylos

Rei on kai -01. Ei niin, että sillä nyt ison kuvan kannalta mitään merkitystä olisi :)
Interturku

Poissa Poissa


Vastaus #1005 : 18.02.2020 klo 18:34:40

Rei on vitun jees, ja Rein faija on huippu ukko! Ylos

https://fcinter.fi/kantola-ja-heinonen-tanaan-alkavalla-u18-maajoukkueleirilla/?

Vihdoinkin Heinonen! Upeaa. Tuossa A-junnujen pelissä missä Rei Hodan vasuri heilahti, heilahti (Rasmus Leislahden ja Roope Heilalan Mix) myös Kantolan vasuri, valitettavasti kuvaaja oli siinä vaiheessa jo luovuttanut, joten filmille tätä ei saatu. Varmasti R.K tekee näitä tulevaisuudessa myös korkeammallakin tasolla. :)

https://www.palloliitto.fi/tulospalveluarkisto/joukkue?x&60860&lansijp20

Tuossa alustavaa reservien peliä, huomioitavaa lähinnä siirtyminen kotiKupittaalle, jättäen Yläkenttä rauhaan.

;)




Interturku

Poissa Poissa


Vastaus #1006 : 19.02.2020 klo 00:51:28

https://markkinointiakatemia.fi/asiakastarina/fc-interin-uudet-verkkosivut-boostasivat-kilpailuetua-ja-toivat-joustavuutta-tekemiseen/?
Eioototta

Poissa Poissa


Vastaus #1007 : 19.02.2020 klo 01:14:42

Jan Heinonen! Pistäkää nimi mieleen.
Monska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä


Vastaus #1008 : 19.02.2020 klo 07:56:19

Olisivat antaneet Annalan oikolukea tuon tekstin. Hirveän hyvää sisällöntuotantoa tuo ei ollut. Tai ainakaan antanut fiilistä kyseisen firman hoitavan tyylikästä kerrontaa.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1009 : 19.02.2020 klo 08:08:57

Lainaus
Turkulainen jalkapalloseura ja Veikkausliigastakin tunnettu FC Inter

FC Inter on siis tunnettu Veikkausliigastaan ???
Raul Peralta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter Turku


Vastaus #1010 : 19.02.2020 klo 08:29:23

No kylläpäs oltiin. Tässä muistin virkistykseksi oma viestisi, jossa siis jo minimiskenaariossakin olisit pistänyt siitä spekuloidusta 700 tontun budjetista puolet yhteen pelaajaan

Missäköhän kohtaa olen sanonut että olisin pistänyt? Aloitin "Oliskohan Interin järkevintä..." ja summien joita käytin edessä oli sanat "tyyliin", "esim." X 2 ja "joku". Muistini virkistämiseksi lainaamasi kohdan jälkeen jatkoin: "Vai olenkohan täysin hakoteillä pohdiskeluissani...". Ja makuasia tietysti laskeeko tuon SPEKULOIDEN HEITTÄMÄNI mahdollisen 200k siirtokorvauksen suoraan tämän kauden palkan jatkeeksi vai jakaako sen SPEKULOIMANI mahdollisen 3v sopparin vuosille tasan jolloin tän kauden osuus + SPEKULOIMANI palkka muodostuisi 30% siitä suunnitellusta palkkabudjetista.

Tarkoitus ei ollut sanoa mitä pitäisi tehdä vaan herättää keskustelua mahdollisesta siirrosta jota toki heräsikin mukavan lämmittävässä hengessä näin uutena foorumistina. Olisi tietysti ollut kiva jos joku paremmin tietäjä olisi vaikka kertonut kuinka pahasti epärealistisia ne mun heittämät luvut mielestään oli ja millainen diili Valencicin mahdollisessa hankinnassa olisi realistinen/järkevä. Se nyt tuli selväksi että mun luvut olivat ilmeisesti pahastikin yläkanttiin.

Ja joo okei, kyllä ton mun ensimmäisen viestini voi kovasti halutessaan varmaan tulkita niinkin että olisin heti surutta mälläämässä vähintään puolet pelaajabudjetista Valenciciin.

Perlenbacherin sanoin lienee tosiaan Interin etu, että foorumistit eivät ole hoitamassa näitä asioita.

Aivan varmasti on, samoin kuin kaikkien muidenkin suomalaisten seurojen kohdalla. Jos tämä nyt oli Perlenbacherilta ja sinulta vittuilua noihin mun viesteihin liittyen niin no, iso Ylos foorumin keskustelukulttuurille.

Se siitä.

Hyvää tekemistä Interissä, cupin perusteella melkeinpä kaikki vähän enemmän peliaikaa saaneet uudet värväykset onnistuneet aika nappiin. Matias Ojala ja Noah Nurmi erityisesti olleet yllättävänkin hyviä, nyt on neljä niin kovaa topparia että vaikea sanoa mikä olisi ihanteellisin avauksen kolmikko jos kaikki käytettävissä. Tämän hetken näytöillä itsellle mieluisin Nurmi-Hämis-Hoskonen vaikka eiköhän Kettinkikin todista tasonsa kauden mittaan. Aati maalilla Ylos. KKB, Klooster, Liliu, Taiki vaikea vielä tarkempaa analyysiä tehdä vaikka eiköhän kaksi ensin mainittua tule ihan pätevä kaksikko olemaan oikean laidan wingbackeiksi jos vaan KKB:n HIFK-pelin perseilyt ei toistu. Innolla tässä kyllä odottaa kauden ensimmäistä derbyä ja sen jälkeistä away dayta alasarjajengiä vastaan, Filipillä tai ilman. :D   
Speedy

Poissa Poissa


Vastaus #1011 : 19.02.2020 klo 09:27:36

Olisivat antaneet Annalan oikolukea tuon tekstin. Hirveän hyvää sisällöntuotantoa tuo ei ollut. Tai ainakaan antanut fiilistä kyseisen firman hoitavan tyylikästä kerrontaa.

No ei tosiaan nyt ihan viimeisen päälle hyvää ollut teksti, mutta kohtuullista kuitenkin. Tämä tuolta tarttui positiivisena asiana:
Lainaus
Meidän seuraava proggis on kasvattaa meidän verkkokauppaa ja halutaankin sen myötä vielä enemmän tässä päivässä kiinni.

Kuulostaa oikein hyvältä, nyt jo verkkokaupasta on saanut ihan fiksuja tuotteita, joten toivottavasti tässäkin päästään eteenpäin.

Aivan varmasti on, samoin kuin kaikkien muidenkin suomalaisten seurojen kohdalla. Jos tämä nyt oli Perlenbacherilta ja sinulta vittuilua noihin mun viesteihin liittyen niin no, iso Ylos foorumin keskustelukulttuurille.

En pysty muiden puolesta sanomaan, mutta ainakaan mun (et kyllä maininnutkaan minua) viittaus tähän liittyi ihan yleisesti kaikkiin seuroihin ja varmasti lajeihinkin. Hienoa, että tänne saadaan uusia keskustelijoita, joten tervetuloa!

Taloudelliseen puoleen (tarkat summat) esim. Filipiin liittyen ei täältä varmasti kukaan osaa varmaksi sanoa, mutta tässä tilanteessa luova ajattelu esittämääsi tapaan on ihan mahdollinen.

Olen samaa mieltä siitä, että hyvin on kausi alkanut ja, että puolustuksessa on jopa hieman laajuuttakin laadun lisäksi. Sitä toisaalta tarvitaan, sillä ainakin Hämäläinen ja Ketting ovat keränneet (viime kaudella) sen verran varoituksia, että vaihtuvuutta tulee väkisin puolustuksessa, vaikka kaikki pysyisi kunnossakin koko kauden. Uusista tulokkaista positiivisin yllätys on ollut Ojala (sekä tietysti Nurmi), joka on tuntunut sopivan mainiosti hyökkäävämpään rooliin. Engström myös on mielestäni hyvä haku ja on kunnossa ollessaan tärkeässä roolissa joukkueessa.
Samo

Poissa Poissa


Vastaus #1012 : 19.02.2020 klo 11:01:25

Aivan varmasti on, samoin kuin kaikkien muidenkin suomalaisten seurojen kohdalla. Jos tämä nyt oli Perlenbacherilta ja sinulta vittuilua noihin mun viesteihin liittyen niin no, iso Ylos foorumin keskustelukulttuurille.

Yleensä pahimmat muka-keskustelut ja vänkäykset löytyy Inter vs. TPS ketjusta, välillä niitä päätyy tännekin mut mielestäni Interin oman langan seuraaminen on kyllä pääsääntöisesti ihan miellyttävää.
Eioototta

Poissa Poissa


Vastaus #1013 : 19.02.2020 klo 12:10:13

Je suis Raul Peralta!

Hyvää pohdintaa! Toimisto nyt myös hereillä. Normisti miinusta tulee se pari miltsii vuosittain, joten jospa viisailta forumisteiltä tulis hyviä ehdotuksia niin mikäpäs siinä.
Max Krabber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #1014 : 19.02.2020 klo 14:21:02

Noah Nurmi on todellakin tullut minisäärisuojineen aika ryminällä puolustukseen. Kuka ikinä hänet tänne bongasi on kyllä kk-palkkansa ansainnut. Toivotaan, että tuleva kausi on VIHDOINKIN se, jona Hoskonen lyö itsensä kunnolla läpi. Tekeminen on ollut jo vuosia hyvällä tasolla. Nyt sillä alkaa olla jo pelottavat raamitkin :)
Hiljainen kostaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TuPV, FC Inter, FC Inter M35


Vastaus #1015 : 19.02.2020 klo 14:27:48

Noah Nurmi on todellakin tullut minisäärisuojineen aika ryminällä puolustukseen. Kuka ikinä hänet tänne bongasi on kyllä kk-palkkansa ansainnut. Toivotaan, että tuleva kausi on VIHDOINKIN se, jona Hoskonen lyö itsensä kunnolla läpi. Tekeminen on ollut jo vuosia hyvällä tasolla. Nyt sillä alkaa olla jo pelottavat raamitkin :)
Eli ketä nyt olet nelikosta Hämäläinen-Ketting-Hoskonen-Nurmi tiputtamassa penkille? Luulisin kahden ensimmäisen olevan aika naulattuja avaukseen, kunhan vain kunnossa pysyvät.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1016 : 19.02.2020 klo 14:28:25

Toivotaan, että tuleva kausi on VIHDOINKIN se, jona Hoskonen lyö itsensä kunnolla läpi. Tekeminen on ollut jo vuosia hyvällä tasolla. Nyt sillä alkaa olla jo pelottavat raamitkin :)

Omaan silmään on ollut cupin peleissä tähän mennessä joukkueen paras pelaaja. Otti miehekkäästi haltuun Hämiksen paikan topparikolmikon keskuspäällikkönä miehen saikkarin ajaksi ja tekeminen on ollut häikäilevällä tasolla pelistä toiseen. Jotenkin tuntuu myös parantaneen eteenpäin pelaamista.
Max Krabber

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #1017 : 19.02.2020 klo 14:34:28

Eli ketä nyt olet nelikosta Hämäläinen-Ketting-Hoskonen-Nurmi tiputtamassa penkille? Luulisin kahden ensimmäisen olevan aika naulattuja avaukseen, kunhan vain kunnossa pysyvät.

täytyy luottaa siihen, että Hämis, Ketting ja Hoskonen keräävät lappuja tasaiseen tahtiin :) Luulisin noiden kolmen kuitenkin lähtökohtaisesti olevan ne avaavat topparit
Monska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Vain single malt on oikeaa viskiä


Vastaus #1018 : 19.02.2020 klo 15:32:28

Cupin perusteella kauden avaava topparikolmikko on Nurmi, Hämis ja Hosko.
katsomotreenari

Poissa Poissa


Vastaus #1019 : 19.02.2020 klo 16:42:40

Cupin perusteella en laittaisi Hämäläistä avaukseen. Ei ole pystynyt avaamaan peliä, joutunut rikkomaan varoitusten arvoisesti ja HJK maali tehtiin Hämäläisen väärin sijoittumisen johdosta.
Mágico Madrid

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: El Halcón


Vastaus #1020 : 19.02.2020 klo 17:11:45

Cupin perusteella en laittaisi Hämäläistä avaukseen. Ei ole pystynyt avaamaan peliä, joutunut rikkomaan varoitusten arvoisesti ja HJK maali tehtiin Hämäläisen väärin sijoittumisen johdosta.
Taitaa ollu puolikuntoinen koko alkukauden.

Topparitilanne vaikuttaisi erinomaiselta. Ketting kylläki viime pelissä vaikutti kankealta ja muutama erikoinen hutipotku tuli.
Statisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS


Vastaus #1021 : 19.02.2020 klo 23:20:27

Missäköhän kohtaa olen sanonut että olisin pistänyt? Aloitin "Oliskohan Interin järkevintä..." ja summien joita käytin edessä oli sanat "tyyliin", "esim." X 2 ja "joku". Muistini virkistämiseksi lainaamasi kohdan jälkeen jatkoin: "Vai olenkohan täysin hakoteillä pohdiskeluissani...". Ja makuasia tietysti laskeeko tuon SPEKULOIDEN HEITTÄMÄNI mahdollisen 200k siirtokorvauksen suoraan tämän kauden palkan jatkeeksi vai jakaako sen SPEKULOIMANI mahdollisen 3v sopparin vuosille tasan jolloin tän kauden osuus + SPEKULOIMANI palkka muodostuisi 30% siitä suunnitellusta palkkabudjetista.

Tarkoitus ei ollut sanoa mitä pitäisi tehdä vaan herättää keskustelua mahdollisesta siirrosta jota toki heräsikin mukavan lämmittävässä hengessä näin uutena foorumistina. Olisi tietysti ollut kiva jos joku paremmin tietäjä olisi vaikka kertonut kuinka pahasti epärealistisia ne mun heittämät luvut mielestään oli ja millainen diili Valencicin mahdollisessa hankinnassa olisi realistinen/järkevä. Se nyt tuli selväksi että mun luvut olivat ilmeisesti pahastikin yläkanttiin.

Ja joo okei, kyllä ton mun ensimmäisen viestini voi kovasti halutessaan varmaan tulkita niinkin että olisin heti surutta mälläämässä vähintään puolet pelaajabudjetista Valenciciin.

Aivan varmasti on, samoin kuin kaikkien muidenkin suomalaisten seurojen kohdalla. Jos tämä nyt oli Perlenbacherilta ja sinulta vittuilua noihin mun viesteihin liittyen niin no, iso Ylos foorumin keskustelukulttuurille.

Rauha. Joo, viestissäsi ehdotettiin minimissäänkin 350 kilon sijoittamista yhteen pelaajaan eli puolta budjetista, mutta väärinkäsitys on nyt siis korjattu. Peace out ja tervetuloa foorumille Ylos
Ravi-Paisti

Poissa Poissa


Vastaus #1022 : 20.02.2020 klo 11:27:19

Päivän TS:ssä juttua Interin ja Kuqin välisestä sopimussotkusta, joka etenee vasta nyt Palloliiton kurinpitokäsittelyyn. Asia oli jotenkin unohtunut Palloliitossa ja nyt sitä sitten aletaan tutkimaan. Lehdessä spekuloidaan mahdollisina rangaistuksina varoitusta, sakkoja, siirtokieltoa, pistemenetystä tai jopa sarjasta sulkemista.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1023 : 20.02.2020 klo 11:49:46

Onkos kellekään muulle tullut vielä kausarikampanjan loppuhetkillä tilattuja kortteja? Pistin kaksi tilaukseen deadline dayn aamuna hyväntekeväisyysmielessä mutta kohde ei ole vieläkään kortteja saanut joten onko painokoneet pausella vai joku vika jossain?
Personal Raineri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: SINIMUSTAT LAMPAAT :(


Vastaus #1024 : 20.02.2020 klo 12:06:44

Onkos kellekään muulle tullut vielä kausarikampanjan loppuhetkillä tilattuja kortteja? Pistin kaksi tilaukseen deadline dayn aamuna hyväntekeväisyysmielessä mutta kohde ei ole vieläkään kortteja saanut joten onko painokoneet pausella vai joku vika jossain?

Tilasin niin ikään viimeisenä alennuspäivänä, eikä ole pahviläpyskää vielä tippunut postista. Frendi tilas päivää aiemmin ja sai oman korttinsa kotiin parissa päivässä.

 
Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 126
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa