Interturku
Poissa
|
 |
Vastaus #2300 : 30.08.2020 klo 12:21:33 |
|
|
|
|
|
|
Vahanukke
Poissa
Suosikkijoukkue: Johan Cruyff Boozing Society
|
 |
Vastaus #2301 : 31.08.2020 klo 08:04:10 |
|
"Huominen ottelu on FC Interille jo kahdeksas elokuun aikana. Kova pelitahti ei ole kuitenkaan näkynyt loukkaantumislistalla, sillä valmennuksen mukaan koko 21 pelaajan ryhmä on valmiina astelemaan kentälle huomenna." https://fcinter.fi/ennakko/otteluennakko-fc-lahti-fc-inter-31-8-2020/ EDIT. Siis tänään!!!!!
|
|
|
|
|
harlequin
Poissa
|
 |
Vastaus #2302 : 31.08.2020 klo 18:09:26 |
|
Marttinen on voittava maalivahti.
|
|
|
|
|
Sepi Häpykukkula
Paikalla
Suosikkijoukkue: Inter
|
 |
Vastaus #2303 : 31.08.2020 klo 18:11:56 |
|
Marttinen on voittava maalivahti.
Eipä meillä sellaista ole vähään aikaan ollut. Ja jos vanhat merkit pitävät paikkansa niin ei ole ensi kaudellakaan 
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #2304 : 31.08.2020 klo 18:19:25 |
|
Vähän on löpö loppu, oisko voinut hieman enemmän kierrättää...
|
|
|
|
|
Nerazzurri
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter
|
 |
Vastaus #2305 : 31.08.2020 klo 18:24:14 |
|
Ajatellaan positiivisesti, kun tipahtaa kuuden joukosta saadaan kolme derbyä.  Huonompi homma on se, että niistä tulee kolme kertaa turpaan.
|
|
|
|
|
lentävä emiraatti
Poissa
Suosikkijoukkue: Football Club International Turku & Soton
|
 |
Vastaus #2306 : 31.08.2020 klo 18:31:32 |
|
Marttinen on voittava maalivahti.
Pitää oikeasti kysyä mitä on tapahtunut? Ei Aati koskaan ole jalalla mikään Moisander ollut, mutta nykytekeminen on aivan hirveää. Epävarmuus ja huolimattomat avaukset heijastuvat muun joukkueen tekemiseen, kun ei koskaan tiedä mitä seuraavaksi on luvassa.
|
|
|
|
|
TurunKostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2307 : 31.08.2020 klo 18:36:15 |
|
Mitä vittua näille lampaille on tapahtunut
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #2308 : 31.08.2020 klo 18:58:18 |
|
Mitä vittua näille lampaille on tapahtunut
Paikkoja viimeisessä kolmessa pelissä ollut ehkä noin 12 maaliin, tehty 1 maali.
|
|
|
|
|
mahol
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat, FC Inter
|
 |
Vastaus #2309 : 31.08.2020 klo 19:28:53 |
|
Tulkaa vähe kehumaan Munizia kun niin hienosti taas pelasi puolustuspään suuntaan ekassa maalissa. Harmi kun otettiin vaihtoon tauolla.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Poissa
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #2310 : 31.08.2020 klo 19:30:23 |
|
Pitää oikeasti kysyä mitä on tapahtunut? Ei Aati koskaan ole jalalla mikään Moisander ollut, mutta nykytekeminen on aivan hirveää. Epävarmuus ja huolimattomat avaukset heijastuvat muun joukkueen tekemiseen, kun ei koskaan tiedä mitä seuraavaksi on luvassa.
Tämä on kyllä siinä mielessä käsittämätöntä että kun ne puutteet on jokaisen katsojan ja foorumistinkin tiedossa, miksi ei Rive tätä huomaa ja ohjeista vaan pelaamaan pitkää palloa, joka varmasti on parempi ratkaisu kuin vitunmoinen paniikki vastustajan hyökkäyskolmanneksella  Kolikon kääntöpuolena Aati kuitenkin otti tänään 2-3 elintärkeäksi muodostunutta torjuntaa joita ilman ei olisi tullut edes pistettä tästä pelistä. Vieraspelaaminen jälleen vaikeaa mutta tokan jakson peli-ilmeelle on peukuteltava. Ekan jakson löntystely vaihtui sarjatuleksi ja palkintona sentään yksi piste tuliaisiksi ja tämän hetken sarjatilanteessa jokainen piste on tärkeä. Munizilla ei vielä sarjapeleissä maalia ole, mutta spanski voi laittaa kaksi maalia huoletta johonkin siniseen vihkoonsa, kun on omalla perseilyllään ne aiheuttanutkin. On se kumma miten mies oli Interin pelaajista ekana neljän keltaisen takia pelikiellossa, kaikkien lappujen ollessa ihan normaaleista rikkeistä aiheutuneita, mutta sitten kun pitäisi takaa pysäyttää maalipaikoille päässyt Ademi ja tänään Virta, on lopputuloksena pieni selän silittäminen ja hupsistakeikkaa kun verkko pöllähtää. Kädet hartiaan kiinni tai kopautus jaloille ja ehkä noita kahta maalia ei ikinä olisi syntynytkään? Toivottavasti miehen kausari avariin on Riveiron pohdinnan alla maaottelutauon aikana.
|
|
|
|
|
PPT
Poissa
Suosikkijoukkue: Joukkueet joissa olen pelannut
|
 |
Vastaus #2311 : 31.08.2020 klo 19:36:41 |
|
Taisi olla eka kerta, kun Rive vaihtaa puoliajalla pelaajia ja aivan helvetin hyvä, että teki niin. Ekan puoliajan perusteella, olin lähettämässä reservin joukkuetta nottajoelle. Valtava tason nosto ja toivottavasti Rive repi puoliajalla lopullisesti pelikirjastaan sen sivun, jossa palloa heitetään pitkänä hyökkäykseen. Kehutaan vähän Liliuta, teki aivan loistavan blokin Maston vetoon, tahallaan tai vahingossa, aivan sama.
|
|
|
|
|
Vahanukke
Poissa
Suosikkijoukkue: Johan Cruyff Boozing Society
|
 |
Vastaus #2312 : 31.08.2020 klo 19:41:52 |
|
Peli alkoi alusta, kun mummolapanen nimeltä Kevin Kouassivi-Benissan saatiin vaihtoon. Peli oli tänään ihan hallussa, mut sit tää pehmee poju menetti hyökkäyspäässä pallon ja jäi ruoholle makoilemaan. Vastustaja teki nopeasta vastahyökkäyksestä avausmaalin. Toki meidän maalivahti oli ekalla koko ajan hukassa avauksillaan, kuten sanottu semmoinen tarttuu kenttäpelaajiin. Hieno nousu tasoihin.
|
|
|
|
|
6-paikka
Poissa
|
 |
Vastaus #2313 : 31.08.2020 klo 19:47:37 |
|
Loistava ryhtiliike ensimmäisen puoliajan jälkeen!  Palautti uskoa koko touhuun, olin ainakin itse ihan maani myynyt ensimmäisen puoliskon jälkeen. Vaikka käteen jäi vain piste, niin henkimaailman juttujen suhteen helvetin tärkeä nousu tasuriin. Etenkin toisen puoliajan peliesitys, pelaajat tajusivat "ainiin, näinhän me pelataan". Lahden jengiltä ihan hirveä toinen puolisko, lamaantuivat täysin ja sillä oli tietenkin osansa lopputulokseen. Marttisen jalalla pelaamisesta on varmaan kaikki jo sanottu. Ja 2-0 vapari oli otettavissa. Otti hyviä koppeja kyllä sitten myöhemmin, mutta ehdottomasti omissa papereissa Moisander ykkönen tällä hetkellä. Muniz aloittanee penkiltä seuraavan matsin, tai näin ainakin toivon. Luokaton esitys, missä on se alkukauden Alvaro jota rakastin? Puolustus-suuntaan aina heikkoa, mutta luulisi että siinä voisi kehittyä edes vähän. Pitäisi rikkoa ja repiä jos vastustaja on hyvässä laukaisupaikassa! Liian paljon toivotaan-toivotaan -mentaliteettia, jos teet jotain niin tee se kunnolla. Olisi mielestäni pitänyt kierrättää enemmän jo avaukseen, mutta hyvä että Rive reagoi puoliajalla. Ja jotain muutakin siellä tehtiin puoliajalla, oli niin erilainen ilme toisella jaksolla.
|
|
|
|
|
Öljy
Poissa
|
 |
Vastaus #2314 : 31.08.2020 klo 19:50:59 |
|
Nähtyäni avauksen meinasin pyörtyä ei minkäänlaista vaihtuvuutta juurikaan Unkarissa pelanneisiin Vaihdot toivat joukkueen mukaan peliin maksaako Hjk Interille tästä Benissan peluuttamisesta vai. Miksi on kentällä??
Keskikenttäpelurit olivat jälleen heikkoja Eliaksen tulo kentälle piristi koko joukkuetta koska otetaan Munizilta kausikortti pois heikkoa heikkoa...
|
|
|
|
|
atletico1
Poissa
|
 |
Vastaus #2315 : 31.08.2020 klo 19:52:05 |
|
Liliussa on kyllä pelimiehen vikaa, oliko vähän ylipainoinen talvella vai miksi hommasta ei meinannut tulla yhtään mitään? Joka tapauksessa nyt on jo ihan hyvää tekemistä.
|
|
|
|
|
Satavarma
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turusta
|
 |
Vastaus #2316 : 31.08.2020 klo 19:53:15 |
|
Peli alkoi alusta, kun mummolapanen nimeltä Kevin Kouassivi-Benissan saatiin vaihtoon.
Tähän aivan täysin sama. Todella paha pettymys ollut ainakin minulle tällä kaudella. Ei liigatason pelaaja. Liliu parantaa koko ajan. Hyvää tekemistä tänäänkin. Varsinkin 2-2 maalissa. Muniz taitaa olla vaan ihan loppu. Täysin turha kentällä tällä hetkellä. Nyt vaan huilia ja ehkä se vanha Alvaro sieltä taas löytyy.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2020 klo 19:57:20 kirjoittanut Satavarma »
|
|
|
|
|
Vahanukke
Poissa
Suosikkijoukkue: Johan Cruyff Boozing Society
|
 |
Vastaus #2317 : 31.08.2020 klo 19:57:14 |
|
Tähän aivan täysin sama. Todella paha pettymys ollut ainakin minulle tällä kaudella. Ei liigatason pelaaja.
Joutaa takas Klubiin, pelkään etteivät huoli. Ei pärjää ikinä kaksinkamppailuissa ja kaatuu hipaisusta, jatkuva riski omalle joukkueelle (tänään se maksoi pisteet, väitän)...
|
|
|
|
|
6-paikka
Poissa
|
 |
Vastaus #2318 : 31.08.2020 klo 19:57:54 |
|
Peli oli tänään ihan hallussa, mut sit tää pehmee poju menetti hyökkäyspäässä pallon ja jäi ruoholle makoilemaan. Vastustaja teki nopeasta vastahyökkäyksestä avausmaalin.
Olikohan siinä mitään? Näytti livekuvassa että olisi tullut läppäisy kasvoille, mutta luulisi että linjuri olisi nähnyt sen. Joskus noissa kääntymis/suojaus-tilanteissa helposti osuu toisen käsi kasvoihin (ja jos osuu vaikka silmään niin ei ole tosiaankaan kivaa). Mutta jos ei ollut mitään ja oli silkkaa filmiä, niin KKB:n maine kyllä romahtaa omissa silmissäni.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2020 klo 20:00:12 kirjoittanut 6-paikka »
|
|
|
|
|
Vahanukke
Poissa
Suosikkijoukkue: Johan Cruyff Boozing Society
|
 |
Vastaus #2319 : 31.08.2020 klo 20:05:32 |
|
Olikohan siinä mitään? Näytti livekuvassa että olisi tullut läppäisy kasvoille, mutta luulisi että linjuri olisi nähnyt sen. Joskus noissa kääntymis/suojaus-tilanteissa helposti osuu toisen käsi kasvoihin (ja jos osuu vaikka silmään niin ei ole tosiaankaan kivaa). Mutta jos ei ollut mitään ja oli silkkaa filmiä, niin KKB:n maine kyllä romahtaa omissa silmissäni.
Mystinen kaatuminen oli, jos ei ollut hipaisua kasvoihin. Linjatuomari katsoi vieressä eikä ilmekään värähtänyt. Ennen kuin muuta todistetaan, olen siinä uskossa että pieni hipaisu oli ja pelaaja filmasi loput. Pehmeys ollut kuitenkin jatkuvaa, myös kaatuu jos toisen olkapää hipaisee omaa olkapäätä. Veikkaan, että jäbällä on jonkin sortin läheisyyskammo.
|
|
|
|
|
Kim Suomisen ponnari
Poissa
Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit
|
 |
Vastaus #2320 : 31.08.2020 klo 20:11:11 |
|
KKB:n kaatumisesta (aiheellinen tai aiheeton?) tuo tilanne tosiaan lähti mutta Muniz voi tuon maalin ottaa ihan täysin piikkiinsä. Kaada pelaaja, ota keltainen ja toivo että vapari ei mene sisään, niin helppoa mutta ei maistunut. Okei, Kettingillä tämä toive ei toteutunut Assehnounin helvetin komean vaparin johdosta, mutta parempi sekin oli kuin Alvaron hipsuttelu selästä samalla kun vihollinen saa kaiken ajan viritellä laukausta. KKB on sitten taas noin muutoin ollut HIFK-pelin jälkeen erittäin heikko, joskaan ei Jeppe mitenkään hirveän paljon parempi ole ollut joten jotain tarvitsisi tuolla oikealla alkaa tapahtumaan.
|
|
|
|
|
Zlatanic
Poissa
Suosikkijoukkue: Jalkapallo
|
 |
Vastaus #2321 : 31.08.2020 klo 20:14:35 |
|
Jeppehän on joku 10x parempi ja hänen kanssaan on varmaan kivempi pelata, kun osaa vastaanottaa ja antaa syöttöjä, sekä pulustaa hyvin ja uhrautuvasti.
|
|
|
|
|
Nelson Mandela
Poissa
|
 |
Vastaus #2322 : 31.08.2020 klo 20:15:47 |
|
Mastolle  olisi ansainnut vielä toisen maalin. Vähän näyttää siltä, että jengin ja valmentajan eväät tälle kaudelle on syöty. Kierrätystä ei ole harrastettu tarpeeksi ja taktisesti hakataan päätä seinään. Tasuri on aika laiha lohtu kun viime viikkojen trendi on sekä pelillisesti että tuloksellisesti vahvasti laskusuuntainen. Jotain pitäisi keksiä... Muniz ollut täysin luokaton pelikiellonsa jälkeen ja KKB:n taso ei vieläkään riitä edes vähän alusta. Tässä ottelussa selvisi myös ikävästi miksi BK ei pelaa ulkomailla. Tekee kyllä paikoista maaleja mutta pallollisena huono ja liike vielä ihan junnutasoa.
|
|
|
|
|
Vahanukke
Poissa
Suosikkijoukkue: Johan Cruyff Boozing Society
|
 |
Vastaus #2323 : 31.08.2020 klo 20:24:30 |
|
Pieni tauko tulee nyt hyvään paikkaan. 9.9. jatketaan Seinäjoella!
|
|
|
|
|
6-paikka
Poissa
|
 |
Vastaus #2324 : 31.08.2020 klo 20:35:36 |
|
Vähän näyttää siltä, että jengin ja valmentajan eväät tälle kaudelle on syöty.
Sori editoin ja poimin olennaisen viestistäsi. Itsellä taas tuli sellainen fiilis, että vaikka nyt on kynnetty aika syvällä niin tuo toinen puoliaika antoi uskoa tulevaan. Tuolla pelaamisella saadaan kyllä voitettua paljonkin pelejä. Todella mielenkiintoista nähdä millainen on peli-ilme seuraavaksi SJK:ta vastaan vieraissa. Mestaruustaiston suhteen menee tietysti vaikeaksi, nyt hjk:lla neljän pisteen etumatka ja heillä vaikuttaa olevan aika kova meininki. Mutta kausi on kuitenkin vasta ylittänyt puolivälin ja tulee vielä loppusarja, jossa voi tapahtua mitä vain. Myönnän että olen optimisti, mutta en luovuttaisi minkään suhteen vielä tässä vaiheessa. Marttisen jalalla pelaamisesta vielä sen verran, että ei ole ok laittaa vaikeita palloja keskelle (joku tuossa ottelu-topikissa sanoi, että ottaisivat haltuun paremmin jne.). Keskelle laittaminen on ihan äärimmäinen ratkaisu, ellei ole selkeästi helppo maata pitkin menevä syöttö josta voi jatkaa ykkösellä (tosin jos on Glen Kamara keskikentällä niin sitten voi laittaa minkä vaan, no problemo). En ymmärrä miten voi Veikkausliiga-tasolla tehdä noin, ihan junnu-mokia. Pakko antaa risuja myös valmennukselle tästä. Koosteessa nuo molemmat tilanteet, ensimmäinen suoraan lahtelaiselle, toinen epämääräinen roiskaisu, joka oli vain huonoa tekniikkaa (jonka Muniz sitten palautti huonosti, kaksi huonoa suoritusta perättäin). Molemmat olisivat olleet vältettävissä. Lisäksi pisti silmään ekalla jaksolla kun Ruane oli jatkuvasti aivan vapaana vasemmalla, mutta Marttinen ei edes harkinnut sitä. Johtuuko vasenjalkaisuudesta vai mistä, mutta ihan surkeaa touhua.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 31.08.2020 klo 21:13:12 kirjoittanut 6-paikka »
|
|
|
|
|
|
|
|