Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #575 : 16.08.2020 klo 21:06:32 |
|
Voittoputki on nyt avattu! Vapise Kokkola!
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #576 : 16.08.2020 klo 21:35:07 |
|
Täysin paska esitys mutta riitti pisteisiin totaalisen persaukista huumorijoukkuetta vastaan. Ahonen piilokärkenä kertoo jotain joukkueen kasaamisesta.
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #577 : 16.08.2020 klo 21:41:40 |
|
Tämä 4-4-1-1 taktiikkavalinta ei kyllä oikein tue joukkueen vahvuuksia tällä hetkellä. Meiltä ei löydy hyviä kymppipaikan pelaajia vaan ok-tason laiturit ja nyt myös kärjet olettaen Douglasin olevan pelimies. Ainakin mies on juttujen mukaan hyvä juoksemaan syvyyteen ja hakeutumaan maalipaikoille. Olisiko siis 4-1-2-3 laitojen kautta hyökkäyksiä rakentaen ja Douglas yksinäisenä piikkinä mitään?
|
|
« Viimeksi muokattu: 16.08.2020 klo 21:44:07 kirjoittanut Jack the Ripper »
|
|
|
|
|
Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #578 : 16.08.2020 klo 21:49:25 |
|
Kyllä tämä maistuu tällaisen voitottoman putken jälkeen. Vaikka tässä on ollut ties mitä Toyota Corollaa niin edellinen voitettu ottelu on tammikuulta EIF:ä vastaan cupissa. Moraalillehan tämä tekee roppakaupalla gutaa. Nyt ladataan akkuja ja lauantaina isosti lastenlasten kanssa puuhastelevan kokkolalaisen kimppuun.
ETEENPÄIN ULJAS GNISTAN!
|
|
|
|
Pohdiskeleva tunnelma
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #579 : 16.08.2020 klo 22:27:32 |
|
Kyllä tämä maistuu tällaisen voitottoman putken jälkeen. Vaikka tässä on ollut ties mitä Toyota Corollaa niin edellinen voitettu ottelu on tammikuulta EIF:ä vastaan cupissa. Moraalillehan tämä tekee roppakaupalla gutaa. ETEENPÄIN ULJAS GNISTAN!
Juuri näin. Ihan paskaahan toi peli edelleen on mutta henkinen puoli vaikuttaa silti tässä lajissa niin paljon, että pakko se on uskoa ton joukkueen pystyvän parempaan nyt kun ikuisuuden mittaisen voitottoman putken jälkeen saatin vihdoinkin se apina pois selästä. Tästä on massiivisesti helpompi lähteä Kokkolaan kuin jos olisi taas lopussa sössitty homma tasuriksi.
|
|
|
|
Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #580 : 16.08.2020 klo 23:39:15 |
|
Paljon on tekemistä mutta täysi luotto siihen että futistohtorilla on keinot pelin parantamiseen. Kokkolassa todellakin tulossa täysi iltapuhde että mukaan tulisi muutakin kuin mustelmia mutta positiivisin mielin lähdetään seuraavaan koitokseen. Eihän tässä muutakaan voi kuin isolla vaihteella eteenpäin. Nöyränä mutta ei nöyristellen.
|
|
|
|
emilkostadinov
Poissa
Suosikkijoukkue: Pool, Gnisu, Mypa..
|
 |
Vastaus #581 : 17.08.2020 klo 07:47:30 |
|
Eilen oli yritystä mutta kun puolet jengistä on aivan uusia pelaajia ei joukkuepelaaminen ollut kummoista. Hyvää oli korkea prässi ja kova haastaminen eri tilanteissa.
|
|
|
|
valmennustiimi
Poissa
|
 |
Vastaus #582 : 17.08.2020 klo 10:46:27 |
|
Eilen oli yritystä mutta kun puolet jengistä on aivan uusia pelaajia ei joukkuepelaaminen ollut kummoista. Hyvää oli korkea prässi ja kova haastaminen eri tilanteissa.
Eri peliä kyllä taisi tulla seurattua. Pelaajien liike ja pelin tempo oli naurettavalla tasolla Ykköseen. Myöskään näämä G:n hankkinat ei kyllä vakuuttanut. Toivotaan että maksavat itse oman elämisen täällä.
|
|
|
|
Pohdiskeleva tunnelma
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #583 : 17.08.2020 klo 11:05:24 |
|
Eri peliä kyllä taisi tulla seurattua. Pelaajien liike ja pelin tempo oli naurettavalla tasolla Ykköseen. Myöskään näämä G:n hankkinat ei kyllä vakuuttanut. Toivotaan että maksavat itse oman elämisen täällä.
Toista se on siellä Vuosaaressa, jossa joukkueen kasaaminen ja tekemisen taso muutenkin on todella ammattimaista. Puhelinta käteen vaan.
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #584 : 17.08.2020 klo 15:35:28 |
|
Eilen oli yritystä mutta kun puolet jengistä on aivan uusia pelaajia ei joukkuepelaaminen ollut kummoista. Hyvää oli korkea prässi ja kova haastaminen eri tilanteissa.
Korkea prässi? Mitä pidemmälle matsi meni sen matalammalla tuo korkea oli. Ei se alussakaan minusta erikoisen ylhäällä ollut. Tokalla puoliajalla keskikenttä oli aivan kusessa. Kullipallista tulee Ogelin Obilor tätä menoa. Lisäks oli Sesaylta kerrankin aivan hemmetin nätisti annettu vapari.
|
|
|
|
Zama
Poissa
|
 |
Vastaus #585 : 18.08.2020 klo 09:05:28 |
|
Muutama satunnainen huomio Gnistan-MyPa -ottelusta:
- Gnistanilla joukkueista selvästi enemmän potentiaalia parantaa peliään. Toisella jaksolla oli jo kevyitä aihioita pelin paremmasta kontrolloimisesta, mutta pelaajien toteutus ja työkalut ovat edelleen hatarat. Gnistan ei kuitenkaan pitänyt kiinni kontrollista lopussa vaikka siihen oli mahdollisuus. "Prässi" purettiin monesti, mutta sen jälkeen tilanteita ei tunnistettu tarpeeksi laadukkaasti vaan vietiin maksiminopeudella hyökkäykset päätyyn. Sen kerran, kun tunnistivat tilanteet paremmin ja siirtyivät yläalueen pallonhallintaan johtoasemassa niin saivat MyPa:n näyttämään täydeltä turistiporukalta. Tähän varmasti voitto tuo lisää itseluottamusta ja yksi oleellisista asioista mitä Duarte varmasti painottaa. Nyt kun meni huuppaamiseksi loppu, niin Gnistanin keskikenttä oli aivan auki kokoajan ja MyPa:lla oli kaikki avaimet tulla tasoihin.
- Paljon uusia naamoja ilmeisesti tullut sisään, hieman ihmetytti kun viimeisen 5 minuutin muutamaa hienoa blokkia omassa boksissa ei "juhlistettu" mitenkään. Lähinnä käveltiin naamat painuksissa ottamaan kulmaa vastaan. Kyllähän tälläisessä tilanteessa tälläisiä suorituksia pitäisi pystyä joukkueen kanssa iloitsemaan kuin tehtyjä maaleja. Toki tähän varmasti vaikutti myös se, ettei puolustuksen liideri Pauli Kuusijärvi tai Tomi Maanoja ollut enää kentällä, jos mietitään puhtaasti kenellä olisi johtajuutta mukana toiminnassaan. Nythän sitä ei ollut oikeastaan kenelläkään kentällä olleella.
- Kummankin joukkueen ykkösprioriteetti pitäisi olla boksin puolustamisen referenssit. Nyt ne oli hukassa kummallakin joukkueella. Jos haluavat säilyä Ykkösessä, tämä asia on ensimmäinen joka on laitettava kuntoon. Enkä nyt tarkoita pelkästään mitään "pidä oma mies" -juttuja, vaan kollektiivisen (kk-plinja-mv) toiminnan selkeys tietyissä hetkissä ja tilanteissa. Tälläiset mekanismit omasta mielestäni pitäisi Ykkösen tasolla olla jo aika hyvässä kunnossa.
- Douglas Cae voi olla hyvä hankinta, kaikesta tekemisestä näki että kyseessä voi olla pelimies. Ahonen & Huhtala ovat energisiä ja liikkuvat paljon, pystyisitkö heidän energiaansa kanavoimaan hieman järkevämmin vielä? Niinkun joku taisikin jo mainita, ongelma on ettei Gnistanilla ole kovin montaa laadukasta pelaajaa joka pystyy pelaamaan vastustajan kk-puolustuslinja väleissä.
- MyPa oli huono. MyPa:n paras selvästi numero 6, Samuel Lindeman. Muutamia pelaaja, joilla ei olisi mitään asiaa edes Kakkosen joukkueiden avauksiin jotka priorisoivat pelissään enemmän pallollisessa vaiheessa tapahtuvia asioita.
|
|
|
|
Jantteri1
Poissa
|
 |
Vastaus #586 : 18.08.2020 klo 15:14:38 |
|
KPV - Gnistan la 22.8.2020 | Otteluennakko https://youtu.be/L9WVcrokJOQOtteluennakossa mukana KPV:n Puolustaja Kyle Curinga sekä päävalmentaja Niko Kalliokoski. Toimittajana Joni Autio.
|
|
|
|
Jack the Ripper
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan, sympatiat AFCW, SAFC
|
 |
Vastaus #587 : 18.08.2020 klo 15:28:36 |
|
Aivan loistavaa analyysiä Zama! Uskoosin tuon kaiken ajautuvan myös seurajohdon silmiin ja sitä kautta tulkkauspalvelun kautta myös Duartrn mietintämyssyn alle. Erityismaininta tuolle Douglasin kappaleelle. Suuri potentiaalikin voidaan vetää vessasta alas, jos ruokinta ei toimi.
|
|
|
|
GePS
Poissa
Suosikkijoukkue: Salpuan Vasku
|
 |
Vastaus #588 : 18.08.2020 klo 23:27:53 |
|
Eilen oli yritystä mutta kun puolet jengistä on aivan uusia pelaajia ei joukkuepelaaminen ollut kummoista.
Täysin totta. Surullista vaan on, että tämä on arkea keväästä syksyyn ja vuodesta toiseen. Ei ole tämän joukkueen ongelma vaan laajemman sisäisen analyysin paikka.
|
|
|
|
|
Hugh Jazz
Poissa
|
 |
Vastaus #590 : 21.08.2020 klo 15:01:15 |
|
Mitä tämä merkitsee Gnistanin ja NJS:n yhteistyösopimukselle, jonka tuloksia on ollut vaikea tähän mennessä edes havaita ? Eikö NJS halunnut Tiihosta ja Kaijasiltaa Nurmijärvelle ?
|
|
|
|
Savuposki
Poissa
|
 |
Vastaus #591 : 21.08.2020 klo 15:09:28 |
|
Mitä tämä merkitsee Gnistanin ja NJS:n yhteistyösopimukselle, jonka tuloksia on ollut vaikea tähän mennessä edes havaita ? Eikö NJS halunnut Tiihosta ja Kaijasiltaa Nurmijärvelle ?
Sopimuksella pyyhittiin persettä
|
|
|
|
Trabantin vääntynyt mäntä
Poissa
Suosikkijoukkue: Gnistanin Asiantuntijakatsomo, Las Vegas Raiders
|
 |
Vastaus #592 : 21.08.2020 klo 16:12:23 |
|
Tää NJS kuvio on jäänyt hieman torsoksi. Kävikös siellä suurinpiirtein Tiihonen pyörähtämässä yhdessä matsissa kauden aikana? Jos jätkiä mahtuu PKKU:n riveihin niin samapa tuo pelaavatko Keravalla taikka Nurmijärvellä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.08.2020 klo 16:14:41 kirjoittanut Trabantin vääntynyt mäntä »
|
|
|
|
|
laitakoira
Poissa
|
 |
Vastaus #593 : 21.08.2020 klo 16:25:42 |
|
On kyllä yllättävää miten rahaa on yhtäkkiä löytynyt tähän seuraan. Vai ovatko nämä pelaajat yksinkertaisesti niin halpoja? Lista on pitkä sisääntulijoista. Valmentaja Duarte. Pelaajat Akin, Subirats, Ömer, Coulibaly, Jama, Douglas Caé ja nyt Lucas. Selvästi vaikuttaa siltä että ollaan tosissaan säilymisen kanssa. Hyvä niin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 21.08.2020 klo 16:30:48 kirjoittanut laitakoira »
|
|
|
|
|
Mister mike
Poissa
|
 |
Vastaus #594 : 21.08.2020 klo 22:27:09 |
|
Korona avustukset kehissä.
|
|
|
|
|
SavonPirlo
Poissa
|
 |
Vastaus #596 : 22.08.2020 klo 17:26:52 |
|
Uusia sopimuksia jo maanantaina?
|
|
|
|
emilkostadinov
Poissa
Suosikkijoukkue: Pool, Gnisu, Mypa..
|
 |
Vastaus #597 : 22.08.2020 klo 17:32:09 |
|
Kaikki ulos!!
|
|
|
|
jaja
Poissa
|
 |
Vastaus #598 : 22.08.2020 klo 19:01:53 |
|
Uusia sopimuksia jo maanantaina?
Kuulema hyökkääjä tulossa.
|
|
|
|
Mister mike
Poissa
|
 |
Vastaus #599 : 22.08.2020 klo 19:21:02 |
|
Onks se jo sadas tänä vuonna. Aikamoista. No pakkohan se on viimeiseen asti yrittää.
|
|
|
|
|
|