FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
20.01.2026 klo 10:12:32 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 63
 
Kirjoittaja Aihe: MyPa 2020 - Budjettipisteitä puuttuu vielä  (Luettu 302168 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1000 : 22.08.2020 klo 22:59:15

Ymmärrän juu ajatuksen vaihtojen takana, etenkin Rämän lepuutuksen. Mutta silloin pitää olla jokin vaihtoehtoinen pelisuunnitelma - ei voi laittaa pitkää targetille, jos siellä on Rautomäki vastaanottajana. Eli siinä mielessä en kritisoi vaihtoja vaan sitä, miten vaihtojen myötä pelitapaa ei muutettu. Sen sijaan kentälle tuotiin targetiksi Obeng, joka ei ole hyökkääjä.
Obeng (Mylsällä ei niin tunnettu hyökkääjänä?) oli ns. pakotettu vaihto.
Rautomäki taasen täälläkin tunnettu spurtistaan.
« Viimeksi muokattu: 22.08.2020 klo 23:43:33 kirjoittanut Szachnitowski »
RTS

Poissa Poissa


Vastaus #1001 : 22.08.2020 klo 23:02:01

Goljahanpoor <-> Obeng, voi vitun Mäkelä kun Obeng ei ole hyökkääjä. Yksi pallonriisto, muutama hävittyä pääpalloa, huonoa prässiä - ei tämä sinänsä Obengin vika ole koska hän ei ole hyökkääjä.
Alunperin Obeng on nimenomaan hyökkäävä pelaaja. Vasta Karjaalla siirrettiin toppariksi. Ja eiköhän MyPan kannalta ole parempi että johtoasemassa pelaa hyökkääjää kuin topparia?
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1002 : 22.08.2020 klo 23:03:11

Ja eiköhän MyPan kannalta ole parempi että johtoasemassa pelaa hyökkääjää kuin topparia?
Juu
Robust

Poissa Poissa


Vastaus #1003 : 22.08.2020 klo 23:52:55

Obengilla ei ole mitää tekemistä pelin nimeltä jalkapallo kanssa ja piste
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1004 : 23.08.2020 klo 19:54:16

Vasemmalla Goljahanpoor oli itselleni pettymys, paljon helppoja pallonmenetyksiä.
Mulle eri.
Minusta pelasi hyvin - kauden paras peli.
Samoin, kuin aika monella muullakin.
Clint Itäpuu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokke ja suurseurat


Vastaus #1005 : 23.08.2020 klo 20:43:22

Mulle Golja oli vähän kaksipiippuinen miekka: ekalla puoliskolla paljon hyviä juttuja, tokalla neppailua ja käsien heiluttelua. Kuvaavaa oli Juuso Laitisen huuto Goljalle kun hän lopetti tilanteen pelaamisen loppuun ja vaan nosteli kättään pystyyn: "lopeta se käsien nostelu ja pelaa ne tilanteet loppuun!". Ei mikään ihmeidentekijä mutta täytti paikkansa eilen.
supstanssi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #1006 : 24.08.2020 klo 11:37:34

Goljasta samaa mieltä että välillä vähän asennetta kaipaisi peliin, vaikka teknisesti on ilman muuta vahvistus. Ehkä pelaaja jolta eniten odottaisi tason nostoa. Mekhalfalta taas yllättävän positiivinen esitys laitahyökkääjänä, taisi saada enemmän hyödyllistä aikaan kuin Ishii seitsemään peliin eikä tuolla laidalla tullut niin harhasyöttöjäkään mitä välillä keskessä pienessä tilassa ollut. Toki hänellekin tuo oli vähän helpompi peli. Anttoni pelaa paljon suoraviivaisemmin kuin viime kesänä ja peli hyödyttäää joukkuetta enemmän, toki vieläkin ratkaisuissa on hieman tarkennettavaa mutta hän on ilman muuta mennyt eteenpäin yksilötasolla kuten Lindemankin hieman. Kulmatkin tulevat Anttonilta ainakin astetta paremmin, joskaan tehoja niistä ei ole vielä valitettavasti saatu irti vaikka pitäisi. Niveri pelasi ihan ok ja mielestäni Niverin pitäisi jatkaa vaikka Ahmed onkin ilmeisesti käytettävissä. Toki Benkku teki sen saman että hieman ylipelaamisella antoi pilkun tilanteessa jossa ei olisi tarvinut, mutta toisaalta kimmoke ylärimasta oli aika yllättävä ja oli reagoitava nopeasti. Pääosin kuitenkin suoriutui ja johti nyt myös peliä äänellä kuten jotkut muutkin pelaajat, mikä oli ihan positiivista. Laitinen toki oli edelleen se liideri joka kantoi suurimman vastuun ja niin se tulee olemaankin. Toivotaan nyt että jengi olisi palautunut ja voitto näkyisi myönteisesti itseluottamuksena ilman mitään leijumista. Saataisiin vielä parempi latinki seuraaviin matseihin, sillä yhtä tiukassa raossa ollaan edelleen.
Robust

Poissa Poissa


Vastaus #1007 : 24.08.2020 klo 14:40:44

98% varmuudella Ishii alottaa keskiviikkona jos on pelikunnossa. Mäkelän oma hankinta, jonka taitotaso on veikkausliiga tasolla. Sitten on vielä tämä toinen herra josta ei haluaisi edes puhua, mutta jokaisen ottelun jälkeen sen joutuu tekemään. En yllättyisi vaikka otteluruuhkan ja kierrätyksen varjolla alottaisi Laitisen tilalla topparina tai Rämän tilalla kärkenä. Herralla on niin paljon mittaamatonta potentiaalia olla koko ykkosen kovimpia toppareita tai legendaarinen toppari kärkeen kohdepelaaja :D
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1008 : 24.08.2020 klo 16:01:41

Pitkälti samaa mieltä.
Lisäksi viime pelissä ei enää yritetty kuljettaa palloa maaliin asti, vaan "uskallettiin" laukoa vähän kauempaakin.
Kalakalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1009 : 24.08.2020 klo 20:34:30

Voiko Saviniemessä maksaa oluensa kortilla vai täytyykö varata mukaan saastaista käteistä?

T. Huolestunut kansalainen.
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #1010 : 24.08.2020 klo 20:39:46

Voiko Saviniemessä maksaa oluensa kortilla vai täytyykö varata mukaan saastaista käteistä?

T. Huolestunut kansalainen.

Kortti käy.
Kalakalle

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MP


Vastaus #1011 : 24.08.2020 klo 20:43:55

Ylos

...ja jos hiukomaan käy, niin kannattaa kokeilla Ykkösen ehkä parasta kisamakkaraa, paikallista Lukkaria.
Täytyy ehdottomasti testata paikallinen kisakyrsä!
« Viimeksi muokattu: 24.08.2020 klo 21:31:12 kirjoittanut Kalakalle »
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1012 : 24.08.2020 klo 21:07:32

Voiko Saviniemessä maksaa oluensa kortilla vai täytyykö varata mukaan saastaista käteistä?
...ja jos hiukomaan käy, niin kannattaa kokeilla Ykkösen ehkä parasta kisamakkaraa, paikallista Lukkaria.
Tarmelo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPaFani91 & Nakster


Vastaus #1013 : 25.08.2020 klo 15:18:35

Lainaus
MYPAlla tiuha peliputki jatkuu. Edellisestä pelistä on kulunut vasta kolme päivää. Silloin MYPA otti upean voiton kotonaan SJK Akatemiasta.

http://www.mypa.fi/uutiset/mikkelin-palloilijat-saapuu-keskiviikkona-saviniemeen
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1014 : 26.08.2020 klo 07:01:11

Jupen mietteitä:
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/urheilu/5f4774cf-f4ea-49a2-bc42-984ae678de4f
munnikki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: voittajat


Vastaus #1015 : 26.08.2020 klo 07:30:43

Vihdoin kerkesin itsekin katsoa voiton jälkilähetyksenä.
Varmaankin tärkein käteen jäänyt asia oli kolmen pisteen tulos ennen MP-ottelua. SJK A-junnut oli todellakin niin heikko, että pelistä on muuten vaikea tehdä johtopäätöksiä. Mutta joukkueet pelaa samassa sarjassa, niin nämä vastustajat pitää hoitaa juuri tällä tavalla eikä se aina ole mikään itsestäänselvyys (kuten MP osoitti todeksi).
Heikkoudet oli selvästi nähtävissä myös SJK A-junnuja vastaan. Puolustuspelaaminen on heikkoa eikä sitä ole pystytty kehittämään kauden aikana. Onneksi on alettu osumaan toisessa päässä. Tosin vaikka viimeiseen neljään otteluun on tehty 9 tehtyä maalia, niin niillä on saatu vain 3 pistettä, koska omiin on mennyt 12.

Tänään on pisteitä otettava taas yhdeltä päävastustajalta, eikä siihen esteitä pitäisi olla. Päävastustajista kohdataan toisella kierroksella kaikki paitsi Gnistan vieraissa, niin onhan tämän päivän peli aivan järkyttävän tärkeä. Nyt jo ollaan tilanteessa, että joka toinen peli on voitettava jotta ei tiputa aluesarjaan ensi kaudeksi.
BorisC

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #1016 : 26.08.2020 klo 16:40:57

Ja Ahmed palaa avaukseen. Positiivista se, ettei Ishii ole mukana ja näköjään jostain käsittämättömästä syystä koirankopitettu Lindbergkin päästetty kokoonpanoon. Odotettavissa kolme rankkaria MP:lle.
Tarmelo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPaFani91 & Nakster


Vastaus #1017 : 26.08.2020 klo 17:12:32

Ja Ahmed palaa avaukseen. Positiivista se, ettei Ishii ole mukana ja näköjään jostain käsittämättömästä syystä koirankopitettu Lindbergkin päästetty kokoonpanoon. Odotettavissa kolme rankkaria MP:lle.

Aha.
Lindberg penkllä, oli viime vuonna hyvä. Ylos
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1018 : 26.08.2020 klo 20:02:12

Joku hyökkääjä ois kiva. Golja piikkiin seuraavaksi? Pääsee ainakin ohi vastustajasta välillä.
BorisC

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: MyPa, Purha


Vastaus #1019 : 26.08.2020 klo 20:02:42

Aha.
Lindberg penkllä, oli viime vuonna hyvä.
Tämä oli hyvä, ei tullut edes nimimerkkiä katsottua ensin :D Ylos

Peli ei ollut hyvä. Ahmed odotetun heikko jalalla sekä tällä kertaa myös täydellisen kyvytön voittamaan pääpalloja, pelissä ei minkäänlaista punaista lankaa ja viimeinenkin järki meni Vapahtajan tullessa kehiin. Jos ainut mahdollisuus hyökätä edes vähää alusta on latoa palloa boksiin, niin olisi suotavaa, ettei kohdepelaajien keskipituus olisi 150cm. Forss, Linde ja varauksin Goljahanpoor onnistujia, vaihtomiehistä Jokke odotetun hyvä, josko vaikka pääsisi avaukseenkin.

Ensimmäisellä jaksolla ylipäätään kiveenhakatusta 4-4-2 formaatiosta ei joustettu vahingossakaan tippaakaan, vaan annettiin MP:n pyöreähkön hyökkääjän hakea pallo taskusta kaikessa rauhassa. Mainittakoot, että vanha kunnon Dudu onnistui kaikesta huolimatta olemaan kentän huonoin pelaaja. Totuttu sekundahankinta MP:ltä, tosin MyPan huonous on myös mikkeliläisten pelastus.

Joku hyökkääjä ois kiva. Golja piikkiin seuraavaksi? Pääsee ainakin ohi vastustajasta välillä.
Jotainhan tuohon olisi keksittävä, kun Jupe nyt ei pallollisesti suoriudu edes vähää alusta ja ruutu on tällä hetkellä aivan liian suuri. Ykkösessä Rämä ei ohi pääse vaan vahvuudet enemmän pallottomana. Viime kaudella homma toimi parhaiten, kun sai kaveriksi Huhtalan eikä joudu jatkuvasti pois mukavuusalueelta. Ylipäätään nyt etäisyydet hyökätessä ovat pääsääntöisesti aivan tolkuttoman isot.
« Viimeksi muokattu: 26.08.2020 klo 20:04:48 kirjoittanut BorisC »
supstanssi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #1020 : 26.08.2020 klo 20:56:01

Nyppii tuollainen aloitus kotiottelussa, Ili oli taas päätellyt että nyt on syytä olla varovainen ja luottaa meidän murhaaviin erikoistilanteisiin kun kotikaupunki Mikkeli on niin hurja jengi. Esim. Jaro-pelistä tiedettiin että Mikkeli on kusessa jos niiden avauspeli paineistetaan mutta me vaan pakitetaan eka 10 min. Oli tuuria ettei se peli ollut 0-2 siinä kun muka-tiiviistä ryhmästä huolimatta vastustaja pelasi helppoja syöttöjä linjojen väliin ja pääsi jopa kääntymään siinä miten tahtoi. Sen jälkeen kun me oli hävitty tää peli alkaa tulla vähän hajanaista painetta ylempää ja tuli Rämälle heti riistosta läpiajo joka ei oikeasti tainnut edes olla paitsio vaikka rajoilla olikin. Linja ihan naurettavan alhaalla aina ja vielä kun oli mahdollisuus kotipinnoihin niin hyökkääjät ulos. Seuraavaksi syytä kuulemma kierrättää ja kun penkin taso tiedetään niin kylmää on kyyti. No katsotaan saadaanko vaikka IFK:lta apuja.. Voisiko IFK:sta saada kärjen tai Larssonin tai laittaa sitten vaikka Goljan kärkeen, viimeistään vaiheessa missä liian yksinäinen ja tehoton Rämä tulee ulos.

Ei tästä voi muuta päätellä kuin että me halutaan mennä Kakkosen kautta.
« Viimeksi muokattu: 26.08.2020 klo 21:05:58 kirjoittanut supstanssi »
L Messi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MYPA, Purha, Albiceleste


Vastaus #1021 : 26.08.2020 klo 21:45:07

Nii nikä vittu siinä on että sieltä HIFKistä ei niitä pelaajia tule ? Onko sielläkin muka niin pieni rinki ?

Ihan vitun turha sopimus.
Szachnitowski

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: MyPa, Kumu, Purha


Vastaus #1022 : 26.08.2020 klo 21:59:05

Sen jälkeen kun me oli hävitty tää peli alkaa tulla vähän hajanaista painetta ylempää ja tuli Rämälle heti riistosta läpiajo joka ei oikeasti tainnut edes olla paitsio vaikka rajoilla olikin.
Ainakaan pelaajista ei välittynyt, et 0-1 jälkeen peli olis ollut hävitty.
Hienoa oli nähdä hetki kolmella topparilla.
supstanssi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #1023 : 26.08.2020 klo 22:05:44

Nii nikä vittu siinä on että sieltä HIFKistä ei niitä pelaajia tule ? Onko sielläkin muka niin pieni rinki ?

Ihan vitun turha sopimus.

Varmaan lopetettava sopimus tähän kauteen kun joskus tulee joku ja seuraavalla kerralla joku ihan toinen, todella tärkeisiin peleihin ei ketään. Lienevätkö närkästyneet kun kiinalaisilla ei taso vain riittänyt?
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1024 : 26.08.2020 klo 22:08:41

Ili syyttelee tuomaria eikä myöskään ota mitään ottelun alusta/valmistautumisesta omaan piikkiinsä vaan "jotain vain tapahtui".

Mene pois.

 
Sivuja: 1 ... 40 [41] 42 ... 63
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa