• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Mölymäki-podcast

Aloittaja KuPS Mediatiimi, 03.02.2020 klo 15:18:20

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

KuPS Mediatiimi

Mölymäki-podcast - #16 Ella Vanhanen
[uutinen]Tämän viikon jaksossa käydään Ella Vanhasen kanssa läpi Kuopion Palloseuran naispuolen toimintaa sekä kerrataan laiturin värikästä peliuraa.

Jaksossa vieraana myös Palloseuran pitkäaikainen yhteistyökumppani LähiTapiola.

krevis

Eikö LT ole läheinen yhteistyökumppani? :(

KuPS Mediatiimi

Ensi viikon jaksoon saadaan vieraaksi alueen isoimmat talentit Tony Miettinen ja Hemmo Riihimäki. Tonyn haastattelu on tehny jo etukäteen, mutta Hemmolle voi heittää viekä kysymyksiä. Nauhoitus huomenna maanantaina.


Sudeetti

Hankalampi enää mitään erityistä palautetta antaa, mutta homma toimii sen verran hyvin että lähetykset tulee kuunneltua julkaisupäivänä. Harvinaista itselleni.

rissas-olli

Hauskaa spekuloontia mahd. viidennen vaihtomiehen käytöstä.  Pesiksestä tuttu jokeripelaaja "Unto" vetämään loppuminuuteilla hirmuvaparin. Tämä erikoismies ei muuta harjoittelisikaan...

Härison

Olisikohan Pete mahdollista saada vieraaksi lähitulevaisuudessa?

EletoReijo

ykäpitäs saada vieraaks,,,seleviis sitte se pyykölän paska postiLootassa

TRon

Lainaus käyttäjältä: KuPS Mediatiimi - 21.05.2020 klo 10:55:49
Mölymäki-podcast - #17 Hemmo Riihimäki ja Tony Miettinen
Erinomainen podcast jälleen kerran. Hemmosta olen kuullut että todella kypsä heppu kyseessä ja kyllähän tämä audiohaastattelu vahvistaa näkemystä. Tätä itsevarmuutta tarvitaan huipulle nousemisessa. Toivon mukaan näemme useamman kerran tolppien välissä alkavalla kaudella, talvella näytti tosi hyvältä.


KuPS Mediatiimi

Tällä viikolla podcastissa vieraana fysioterapeutti Joonas Ojantie. Aiheina seuran fysiikkavalmennus, koronan vaikutus harjoitteluun jne. Kysymyksiä?

Tähtiportteri

Lainaus käyttäjältä: KuPS Mediatiimi - 01.06.2020 klo 11:02:24
Tällä viikolla podcastissa vieraana fysioterapeutti Joonas Ojantie. Aiheina seuran fysiikkavalmennus, koronan vaikutus harjoitteluun jne. Kysymyksiä?

Topparille ne perinteiset:
-Paras toppari, jonka rinnalla pelannut?
-Vaikein vastustaja, jota vastaan pelannut?


Sudeetti

Kiitokset taasen. Etäkannattajana ollut mielenkiintoista kuulla Kuopion tilanteesta erilaisista näkökulmista. Puusilmänä varsinkin Soinin turinointia oli mukava kuunnella.

--

Villi veikkaus, lauantainen Mölymäki Podcast live saattaa jossain vaiheessa lähteä laukalle. ;)

KuPS Mediatiimi

Mölymäki-podcast - #20 Neea Berg ja Kansallinen Liiga

Tämän viikon jaksossa paneudutaan viikonloppuna alkavaan Kansalliseen Liigaan, mutta käsittelyssä myös KPV-harjoituspeli.

Uutena juttuna kokeiltiin videomuotoista versiota podcastista, mihin pystytään lisäämään klippejä ja videomateriaalia käsiteltävistä aiheista. Nyt otettiin yksi pätkä vain videolle, mutta jatkossa koko podcast mahdollista videoida. Tästä otetaan mielellään palautetta vastaan!

Videopodi: https://youtu.be/K1EiPRuIFTY


Pirkka-Pekka Benelux

Itse olen jo uppoutunut tähän podcastien maailmaan niin tuskin tulisi siirryttyä katsomaan videolta. Esimerkiksi tuo 20 minuuttia on aika pitkä aika keskittyä katsomaan youtubevideota, kun taas 20min pätkän podcastia voi kuunnella samalla kun kävelee tai pyöräilee eikä tuo ole aika eikä mikään. Näihin aikaisempiin podcasteihin, missä käytiin läpi viime vuosien upeimpia maaleja, tuollainen videoformaatti toisaalta olisi sopinut kuin nenä päähän.

Katselin tuon videopodin ja sellainen asia ainakin tuli mieleen että kameran ja henkilöt voisi asetella vähän luentevammin. En tiedä istutteko vierekkäin myös kun nauhoitatte lähetystä ilman kameroita, mutta jos katsoo youtubesta muita podcast videotallenteita tai radiolähetyksiä niin usein keskustelijat on sijoitettu kasvot vastakkain ja kamerat on sijoitettu jonnekkin reunoille, katonrajaan tai muualle jossa ne eivät ole henkilöiden tiellä. Nyt tuossa oli vähän tuollainen uutislähetyksistä tuttu asetelma, jossa ankkurit ei oikein tienneet mihin katse tulisi kohdistaa ja vähän levoton olo tuli välillä katsojallekkin.

Itse katsojana en odota että tuollainen videopodi olisi tehty televisiota varten, vaan että siinä ollaan tavallaan sivussa seuraamassa kun podcastia tehdään. Sikäli sellaiset vähän huonommat kuvakulmatkaan televisiokatsojan näkökulmasta ei haittaa.

Videoklipit kyllä oli valkattu tuohon hyvin ja niiden esittäminen siinä kohti kuin ne tulivat tuntui luontevalta :ylos:

Villahousupakki

Kiitos taas. Ja kun kerran Viki kysyit, niin kyllä on tilausta. Pirkka-Pekalla yllä ehkä pointti. Pidempi perinteisesti ja lyhyempi videolla, kuten nyt. Lähden kohta mökille ja autossa on parempi kuunnella kuin katsoa klippejä...

Mainettaan parempi

Kiitos erinomaisesta ohjelmasta. Erityisen silmiä avaavaa on ollut kuulla eri taustahenkilöiden rooleista ja vaikutuksesta itse peliin ja pelaajiin.

Fysioterapia-jaksossa pähkäiltiin  jalkapalloilijoiden takareisivammoja, niiden syitä ja yleisyyttä. Yleisurheilupuolella on sama ongelma, ja usein syynä vammaan on takareisien keskenään eri voimataso. Monellako futarilla on yhtä kova vasemman ja oikean jalan potku?

Takareisivammoja ja niiden ehkäisyä voimaharjoittelulla on käsitelty Urheiluliiton uusimmassa Spurtti News -lehdessä, löytyy täältä https://www.yleisurheilu.fi/wp-content/uploads/2019/04/Spurtti-1-2020.pdf

parkthebus

Lainaus käyttäjältä: Pirkka-Pekka Benelux - 11.06.2020 klo 12:52:49
Katselin tuon videopodin ja sellainen asia ainakin tuli mieleen että kameran ja henkilöt voisi asetella vähän luentevammin. En tiedä istutteko vierekkäin myös kun nauhoitatte lähetystä ilman kameroita, mutta jos katsoo youtubesta muita podcast videotallenteita tai radiolähetyksiä niin usein keskustelijat on sijoitettu kasvot vastakkain ja kamerat on sijoitettu jonnekkin reunoille, katonrajaan tai muualle jossa ne eivät ole henkilöiden tiellä. Nyt tuossa oli vähän tuollainen uutislähetyksistä tuttu asetelma, jossa ankkurit ei oikein tienneet mihin katse tulisi kohdistaa ja vähän levoton olo tuli välillä katsojallekkin.
Ja myös televisiossa urheilustudioissa, ajankohtaisohjelmissa ja Artonybergeissä yms keskusteluohjelmissa keskustelevat henkilöt istuvat tyypillisesti vastakkain eri puolilla pöytää. Taitaa maikkarin uutislähetykset olla ainoita ohjelmia, jossa kaksi ihmistä puhuu vierekkäin kasvot kameraan päin. Eli jos tilat ja kuvakulmat vaan antaa myöten, niin tuollainen asettelu loisi vähän luonnollisuutta tilanteeseen. Sivuhuomioita nämä toki ja sisällön laatuun ei sinällään vaikuta.


Muuten videopodille :ylos:, klipit oli valittu fiksusti ja varsinkin tuollaisiin kevään aikana toteutettuihin muistelujaksoihin nuo klipit olisivat olleet hieno lisä. Toki videoiden ei pidä olla itseisarvo. Kuten täällä jo todettiinkin niin liikkuessa on helpompi kuunnella kuin katsoa ja moni kuluttaakin podcasteja työmatkoilla ja lenkillä jne. ja jos jakson aihe on esim puhtaasti haastatella jotain henkilöä, ei video sinällään tuo haastatteluun mitään lisäarvoa. Kuitenkin esim näihin pelien läpikäymiseen ja vanhojen muisteluihin ne tuovat hyvän uuden elementin.

Juusolla videolla päässä pirun komea lippis, onkos tuollaisia joskus ollut ihan yleisessä myynnissä?

KuPS Mediatiimi

Viime jaksossa jo mainittiin, että podcast ilmestyy jaksossa keskiviikkoisin johtuen pelien aikataulutuksesta. Siispä huomenna nauhoituspäivä ja vieraana puolustaja Juho Pirttijoki. Kysymyksiä?


Nuno

#196
Lainaus käyttäjältä: KuPS Mediatiimi - 17.06.2020 klo 10:34:19
Mölymäki-podcast - #21 Juho Pirttijoki

Lisätietoa mitä ajassa 53.10 oikein tapahtui? :D :D

Hyvä podcast taas ja mielenkiintoinen vieras! Kehitysehdotuksena voisin sanoa, että tuota tunnusmusiikkia voisi laittaa ehkä vähän pienemmälle. Tällä hetkellä tuntuu siltä, että tärykalvot hajoavat jakson alussa ja joka kerta joutuu veivaamaan hetkeksi äänenvoimakkuutta alaspäin.

E: Nyt olikin editoitu jo pois :D

Härison


Kanaria-boy

Lainaus käyttäjältä: Nuno - 17.06.2020 klo 12:29:16Kehitysehdotuksena voisin sanoa, että tuota tunnusmusiikkia voisi laittaa ehkä vähän pienemmälle. Tällä hetkellä tuntuu siltä, että tärykalvot hajoavat jakson alussa ja joka kerta joutuu veivaamaan hetkeksi äänenvoimakkuutta alaspäin.
Kannatetaan! Hyvä jos korjattu.

krevis

Parikymmentä kertaa kun harjoittelee, niin tuo äänenvoimakkuuden säätö tunnarin kohdalla tulee lähinnä reaktiomaisesti.