FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.01.2026 klo 12:22:41 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Äänestys
Kysymys: Kiinnostaako Tottenhamin seuraaminen ja kannattaminen Superliiga-uutisen jälkeen?
Kyllä
Ei

Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 148
 
Kirjoittaja Aihe: Tottenham Hotspur F.C. 2020/21 - Ryan Mason, kuukauden manageri  (Luettu 434913 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Epäonnensoturi

Poissa Poissa


Vastaus #350 : 20.09.2020 klo 15:55:28

Kuinka paljon Delestä on saatavissa?
Albertiino

Poissa Poissa


Vastaus #351 : 20.09.2020 klo 15:56:31

Ei ihme, että Dele halutaan kaupata, kun ei "mahdu" penkille eikä sovi nykyjärjestelmään. Rahaakin kaiketi tarvitaan, kun pelaajia on vielä tulossa sisään. Fabrizio Romanon mukaan ainakin PSG on kiinnostunut. Sieltä Levy voisi ihan hyvän kaupan leipoakin, kun PSG ei taida kovin tarkka raha-asioistaan olla. Mitähän Allista saisi? Pari kautta sitten yli 100m, mutta nyt puoletkin siitä kuulostaa kovalta. Luotetaan Levyyn ja odotetaan, että 70 miljoonaa tulee. Voisi lisäksi olla hyvää ravistelua gonahtaneelle pelaajistolle.

Jos Alli ja ylimääräiset ulkkarit myydään onkin siirtorahat plussan puolella 40-50 miljoonaa. Voisiko sieltä pakin ja hyökkääjän lisäksi tulla keskikentälle kymppipaikan pelaaja? Vai tarvitaanko puolustavaa keskikenttää? Mielestäni mikään Kim Min-Jae ei riitä tuon puolustuksen korjaamiseen vaan laatua tarvitaan sinnekin. Olen täysin valmis Allista luopumaan, jos noille paikoille saadaan kolme laatupelaajaa. Jos niihin on 100 miljoonaa(nettokulutus ikkunassa tällöin n. 50m) käytettävänä, niin laatua luulisi tulevan. (Levy sekoittanut pääni, kun tällaisista rahoista puhuminen ei tunnu täysin älyttömältä)
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #352 : 20.09.2020 klo 16:04:48

Rahat pois ennen kuin hinta laskee. On erinomainen parhaimmillaan  niin kuin ollaan nähty, mutta pari viimeistä kautta ollut kyllä varjo siitä mitä voisi olla. Rahat siirtokassaan, kärki ja kunnon topppari sisään. Voi sitte keskittyä muotiin ja malleihin vaikka Pariisissa.
Delelle voisi tehdä maisemanvaihdos hyvää, se on sitten toinen juttu, että onko Pariisi Neymareineen paras ympäristö.

Toivottavasti Tsemppi-Jesse huhut ei pidä paikkaansa.
Epäonnensoturi

Poissa Poissa


Vastaus #353 : 20.09.2020 klo 16:07:08

Pariisia lukuunottamatta laina + osto-optio lienee parasta mitä Delestä voi saada.
Kyseenalaistaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur, FC Kontu, Florin Cezar Ouatu


Vastaus #354 : 20.09.2020 klo 16:22:11

Delen kohdalla pitää tosin vielä muistaa, että tällä hetkellä kokoonpanossa ei ole ihan turhan montaa HG-pelaajaa enää jäljellä.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #355 : 20.09.2020 klo 16:59:27

Sitähän on huhuttu, että Delen ja Mourinhon välillä olisi kitkaa. Yhtenä syynä pelityyli. Harmi jos Dele on se joka lähtee, sillä hän nyt kykenisi paljon muuhunkin, kuin yhden sivun pelikirjan toteuttamiseen.

Sitä kuvitteli, ettei tämä Mourinho painajainen voisi pahemmaksi mennä, mutta se tekee jo varsin merkittävää vahinkoa jos Delen kaltaisia pelaajia aletaan päivittämään johonkin Lingardiin, joka on täysin huumoritason pelaaja.
journeyman

Poissa Poissa


Vastaus #356 : 20.09.2020 klo 17:31:02

En nyt alkaisi hirveästi Delen perään itkemään, jos lähtee. Bale on kuitenkin kohta kehissä ja todennäköisesti toinen hyökkääjä, jotka vievät tilaa entisestään. Dele on ollut hukassa jo sen 2-3 vuotta. Suotakoot hänelle uusi alku.

Myös Ndombele on kuin onkin tuloillaan. Vielä pitäisi fittiä saada paremmaksi, mutta onhan tuo ylöspäin jäätävän hyvä puolikuntoisenakin.

Näen paljon hyvää tässä, mutta kai tää kaikki on vaan paskaa.
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #357 : 20.09.2020 klo 17:33:24

Miltäs HG-paikat näyttää, jos Korean Monsteri ja Weghorst tulisi?
Joudutaanko hankkimaan Tsemppi-Jesse Lamelan tilalle tms?
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #358 : 20.09.2020 klo 17:41:26

Tiistaina olisi sitten iso kasa kavereita, joille Jose voisi halutessaan antaa minuutteja - avauksessa tai penkiltä: Hart, Aurier, Foyth, CCV,  Cirkin, Sess, Gedson, White, Ndombele, Lamela, Bergwijn, Sissoko, Alli, Clarke. Oikein kivan pakan tuosta saisi, mutta se kärki puuttuu. Kaz Sterlingin taso ei periaatteessa riitä  edes Orientiin (jossa piipahti lainalla) mutta jos on riittävästi laatua ympärillä niin voisi tämän peli hoitaa. Etete on täysi raakile ja kysymysmerkki, ykkösringissä kesän aikana nähty Dane Scarlett taas vasta lapsi. Pelaako tiistaina avauspiikissä Sterling vai Alli, Moura tai joku muu hätäratkaisu?
Spure

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #359 : 20.09.2020 klo 17:54:42

Tavallaan ymmärrän miksi Deleä oltaisiin myymässä. Näen asian niin että Dele on liian hyvä potentiaali hukattavaksi penkille. Vaikea siinä on kilpailla Sonin, Kanen ja Balen viedessä varmasti pääminuutit ja paremmalla omatunnolla jättää sitten Lucakset tai Bergwijninit rotaatioon. Laina olisi Delelle hyvä, koska Balekin on lainalla ja vuoden päästä tilannetta voi tarkastella uudelleen.
Mudball

Poissa Poissa


Vastaus #360 : 20.09.2020 klo 18:22:15

Jos Delestä joskus on kannattanut luopua niin nyt. Vielä on saatavissa jotain korvausta ja vaikka välillä väläyttelee, en näe Deleä minään hirveän tärkeänä palasena Spursissa enää. Pari kautta oli kovaa mutta kenties liian paljon liian nopeasti?
ziizaah

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #361 : 20.09.2020 klo 20:19:38

Järki sanoisi, että Dele kannattaisi laittaa lihoiksi, mutta tunne taas sanoo, että ei missään nimessä. Delelle on vaikea löytää pelipaikaa, jos ei pelata 4-2-1-3 formaatiolla. Viime kaudella 8+4 tehoilla oli kuitenkin joukkueen kolmanneksi tehokkain pelaaja, ja kaikkien mielestä tämä oli todella huono kausi häneltä. Sijoitus on sama myös jos suhteuttaa tehot peliminuuteihin. Tähän päälle se, että ikää ei ole liiaksi, palkka ei ole tähtitieteellinen ja kaveri on vielä HG. Kaikki tietysti riippuu mihin rahat käytetään, jos johonkin Tsemppi-Jesseen niin en edes kehtaa kommentoida mitä mieltä tästä olen.
Zorbas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa


Vastaus #362 : 20.09.2020 klo 20:24:22

[Delestä] Rahat pois ennen kuin hinta laskee.

Jos suomalaisella keskustelupalstallakin tiedetään, että seura haluaa pelaajasta eroon, hinta on kyllä jo laskenut.
H.Incandenza

Poissa Poissa


Vastaus #363 : 21.09.2020 klo 09:44:20

Josesta:

Olisin vähän eri mieltä tämän ikuisen savuavien raunioiden -myytin kanssa. Jos miettii Josen vanhoja joukkueita, Chelsea 1 ja 2, Inter, Real Madrid ja ManU, niin ei niiden tilanne ollut mitenkään katastrofaalinen Josen lähdettyä verrattuna siihen mikä oli tilanne Josen tultua seuraan. Moni olisi sitä mieltä, että useassa tapauksessa tilanne oli jopa parempi. Toki siellä on varmasti henkilökemiat menneet solmuun ja se näkyy sitten kentällä loppuvaiheessa, mutta ne asiat sitten ratkeavat automaattisesti kun uusi valmentaja tulee ja pelaajat saavat uuden alun. Varmasti Jose on henkisesti kuluttava valmentaja, siitä ei liene epäselvyyttä.

Mitä sitten pelityyliin tulee niin paljon näkee kommentteja, joissa voitetun pelin jälkeen todetaan, ettei tulos vastannut peliesitystä ja että peli näytti paskalta vaikka tulosta tulikin. No, sitä se Josen peli on aina ollut. Turha sieltä on odottaa seksipalloa. Peli ei tule näyttämään kauniilta kuin ehkä ajoittain komeiden vastahyökkäyksien osalta. Muuten se on nihkeää tulospalloa. Se näyttää nihkeältä tuli mestaruus tai Mestareiden Liigan pytty. Josen kohdalla pitää vain katsoa tulostauluun. Hänen ainoa peli-ideansa on voittaa. Ja jos joukkue voittaa niin se riittää. Toki tämä tarkoittaa sitä, että jos voittoja ei tule niin ahdistus kasvaa joukkueen ja fanien osalta nopeasti, koska lohdukkeena ei ole edes seksipalloa.

Kauneimmillaan Josen peli on kun hän nollaa jonkun päävastustajan pelin kauden kannalta tärkeässä kohtaamisessa erilaisilla siihen peliin räätälöidyillä taktiikoilla, joissa tylsytetään vastustajan peli täysin ja sujautetaan vastustajan valmentaja taskuun. Sitten käydään tuikkaamassa räkämaali tai kaksi ja otetaan tärkeä voitto mukaan. Ja jätetään vastustaja itkemään ja laskemaan xG:tä ja pallonhallintaa. Nämä tilanteet ovat parhaimmillaan taktista jalkapallotaidetta, mutta eivät ne välttämättä kaunista peliä ole.  Mutta omalla tavallaan kauniita suorituksia.

Aika näyttää vieläkö Jose pystyy taikomaan tulosta nykypäivänäkin vai onko aika jo mennyt. Tähän tietysti vaikuttaa myös käsillä oleva pelaajamateriaali ja pelaajien sitoutuminen. Kyllähän ManU:ssakin tuli vielä Euroopan Liigan voitto ja Valioliigan kakkossija sekä kotimainen pytty, mutta Josen tyylillä ja kuluttavuudella tämäkään ei välttämättä riitä kovin pitkälle. Mielenkiintoista seurata miten käy.

Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #364 : 21.09.2020 klo 15:03:17

Hyvä puheenvuoro.

Nythän Jose on vähän epäedullisessa asemassa voittamisen suhteen, kun materiaali ei ole mitään liigan top3-tasoa onko edes top4?

Kurapalloa se tosiaan on enemmän tai vähemmän aina ollut. Hyökkäyspään ukkojen mukaan sitten mennyt, että tuleeko hienoja maaleja vai ei, vai tuleeko maaleja ollenkaan.
hopsu91

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jokelan Kisa


Vastaus #365 : 21.09.2020 klo 15:08:26

Leyton Orientissa pelaajia koronassa. Huomenna tuskin peliä.
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #366 : 21.09.2020 klo 15:11:45

Leyton Orientissa pelaajia koronassa. Huomenna tuskin peliä.
Voi harmi.

Tosin tarkoittaa otteluruuhkaa johonkin muualle. Vai tuleeko tuosta luovutusvoitto Spursille.

Jaa  4. kierros on jo ensi viikolla eli ei tässä oikein ehdi siirtääkään.
« Viimeksi muokattu: 21.09.2020 klo 15:17:50 kirjoittanut Seeteufel »
Revolver Ocelot

Poissa Poissa


Vastaus #367 : 22.09.2020 klo 10:51:16

Eli luovutusvoitto tulee kun eivät viitsineet ajoissa testailla pelaajia?
zömps

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur F.C., Helsingin Jalkapalloklubi


Vastaus #368 : 22.09.2020 klo 12:23:22

Erikoinen case käsillä. Matsin alkuun olisi alle 7h, eikä mitään virallista ole vielä julkaistu otteluun liittyen. Leyton Orientin chairman antoi haastattelua hetki sitten, jossa kertoi uskovansa vahvasti että ottelu pystytään siirtämään ja vielä pelaamaan, eikä peruuttamaan.
Uutinen
“We have a great relationship with Spurs, we’ve looked at their fixtures and this game can be played. There has to be a will, because this game is worth £150,000 profit to us, so we have to play this game.

Tietty iso menetys Leyton Orientille jos menettää tv-rahat ottelusta, mutta mihinköhän väliin tätä matsia on ajateltu siirettävän kun seuraava kierros ensi viikolla ja Tottenhamin pelikalenteri on kyllä melko täynnä..
Harmittava tilanne.
Koronatestit oli tehty ilmeisesti Tottenhamin pyynnöstä ja myös Tottenhamin maksamana.
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #369 : 22.09.2020 klo 13:35:52

Tosiaan mitään virallista päätöstä ei ole vieläkään tehty, tai julkaistu, että pelataanko tänään. Yrittääköhän The O's haalia jostain junnuista jengiä kasaan tms.
ziizaah

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Spurs


Vastaus #370 : 22.09.2020 klo 14:21:51

Päivän huhuissa kerrotaan, että peli peruttaisiin ja Spurs korvaisi rahalliset menetykset vastustajalle. Toisena huhuna Allia viedään lainalle PSG:hen, saattaisi olla kaikille osapuolille hyvä diili.

edit: Matsi peruttu tältä illalta: https://www.tottenhamhotspur.com/news/2020/september/efl-statement-leyton-orient-v-tottenham-hotspur/
« Viimeksi muokattu: 22.09.2020 klo 17:39:59 kirjoittanut ziizaah »
Spure

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #371 : 23.09.2020 klo 15:40:25

Ostettiin Doherty Wolvesista ja Wolves paikkaa Semedolla Barcelonasta. Että silleen.
Kyseenalaistaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur, FC Kontu, Florin Cezar Ouatu


Vastaus #372 : 23.09.2020 klo 16:13:07

Ostettiin Doherty Wolvesista ja Wolves paikkaa Semedolla Barcelonasta. Että silleen.

Onko Semedo yli kaksinkertaisen siirtokorvauksen arvoinen pelaaja Dohertyyn verrattuna? Mistään nuoresta lupauksestahan Semedon kohdalla ei ole enää kyse, kun kaveri on vain vuoden nuorempi kuin Doherty.
Spure

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur


Vastaus #373 : 23.09.2020 klo 18:51:55

Onko Semedo yli kaksinkertaisen siirtokorvauksen arvoinen pelaaja Dohertyyn verrattuna? Mistään nuoresta lupauksestahan Semedon kohdalla ei ole enää kyse, kun kaveri on vain vuoden nuorempi kuin Doherty.

Pidän Semedoa vaan huomattavasti lahjakkaampana, ja kyllä myös hintansa väärtinä. Dohertyssa toki etunsa hg pelaajana enkä muutenkaan sano että Doherty olisi huono hankinta, mutta silti hieman kateellinen, että tälläinen vonkalekin olisi ollut vesillä.
Kyseenalaistaja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur, FC Kontu, Florin Cezar Ouatu


Vastaus #374 : 23.09.2020 klo 18:58:23

Pidän Semedoa vaan huomattavasti lahjakkaampana, ja kyllä myös hintansa väärtinä. Dohertyssa toki etunsa hg pelaajana enkä muutenkaan sano että Doherty olisi huono hankinta, mutta silti hieman kateellinen, että tälläinen vonkalekin olisi ollut vesillä.

Olisi ollut ehkä vesillä, mutta tuskin samoissa vesissa kuin Spurs, kun siellä kuitenkin oli Jorge Mendes agenttina järjestelemässä Semedon siirtoa pois Barcelonasta.
« Viimeksi muokattu: 23.09.2020 klo 19:03:09 kirjoittanut Kyseenalaistaja »

 
Sivuja: 1 ... 14 [15] 16 ... 148
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa