FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
03.12.2025 klo 20:52:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 40
 
Kirjoittaja Aihe: Messin ikioma siirtosaagan liveseuranta  (Luettu 179781 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Sakee

Poissa Poissa


Vastaus #250 : 01.09.2020 klo 16:06:49

"Over a million people talking about a contract they haven t seen" kiteyttää tämän spekuloinnin aika hyvin.
Tämä.
Kakskytkahdeksan

Poissa Poissa


Vastaus #251 : 01.09.2020 klo 16:28:29

Onko esimerkkiä jostain sopimukseen liittyvästä oikeudenkäynnisrä joka olisi kestänyt kauan?

Barcelonan lakimiehet tuon pykälän ovat laatineet, joten jos samat kaverit ovat neuvoneet Messiä sen aktivoinnin suhteen nii luulisi olevan aika helppo keissi.

On. Niin henkilö- ja yritystasolla. Mutta jatkakaa.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #252 : 02.09.2020 klo 08:24:51

Nonni, neuvottelut vihdoin alkamassa: Bartomeu ja Messin faija! :D Tuoppi

Jos vihdoinkin tapahtuisi muutakin spekulaatiota...
Incrível

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Gavi


Vastaus #253 : 02.09.2020 klo 08:51:48

Interin kihoilta tuli sellaisia terveisiä, että eivät ole missään vaiheessa olleet naarailemassa Messiä Milanoon. Eli noilta huhuilta kannattanee ehkä katkaista ainakin toinen siipi.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #254 : 02.09.2020 klo 08:54:49

Ehkä olisi reilumpi meininki jos olisi Messin faija ja Bartomeun faija vastakkain :D
Seeteufel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman


Vastaus #255 : 02.09.2020 klo 08:59:16

Ehkä olisi reilumpi meininki jos olisi Messin faija ja Bartomeun faija vastakkain :D
Barton faija ei liene elossa, mutta Neymarin isä kuulemma voisi konsultoida.
TaitoFudis

Poissa Poissa


Vastaus #256 : 02.09.2020 klo 09:33:53

Barton faija ei liene elossa, mutta Neymarin isä kuulemma voisi konsultoida.
Eli Barton faija on se joka saa vähiten vahinkoa aikaiseksi :)
Musta-valkoautisti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Juve


Vastaus #257 : 02.09.2020 klo 10:41:47

Tämä on Espanja. Joten ei tule tapahtumaan nopealla aikataululla.
..Jollei sopimuksessa ole asianmukaista forum-lauseketta, jonka mukaan riidat käsitellään Sveitsin kauppakamarin välimiesmenettelyssä kolmijäsenisessä kokoonpanossa. Voi tietysti olla, että Messin juristit ovat jotain Neymarin faijan suuhengittäviä ryyppykavereita, jolloin tällaista ei löydy. Tai tomaatinpoimijain käsienheiluttelusarja ja pelaajayhdistys ovat välityslausekkeet soppareissa nimenomaisesti kieltäneet. Vaikea spekuloida mitään tuntematta Espanjan urheiluoikeutta.
Tapparan Messi

Poissa Poissa


Vastaus #258 : 02.09.2020 klo 11:26:15

Alkaa näyttää todennäköisemmältä, että jää Barcaan. Bartomeu: Mitä tuli luvattua, jos Messi jää ?

Lyödäänkö veikkaa, että Barto ei sanonutkaan niin, vaan alkaa vetämään jotain, että lähtee, jos Messin kanssa 12 vuoden jatkopahvi. Tuotahan minä oikeasti tarkoitin.
kaksi vasenta jalkaa

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Alasarjat


Vastaus #259 : 02.09.2020 klo 11:33:59

Shityyn menossa.
https://www.dailyrecord.co.uk/sport/football/football-news/lionel-messis-incredible-manchester-city-22613144
jarppi

Poissa Poissa


Vastaus #260 : 02.09.2020 klo 11:41:52

Eikös City ole aiemminkin käyttänyt näitä konsernin seuroja hyväksi tuossa FFP:n kiertämisessä?
suomiveto

Poissa Poissa


Vastaus #261 : 02.09.2020 klo 13:17:48

Betfairin vedonlyöntipörssissä 1,68 kerroin että siirtyy Cityyn, Barcaan jäämisen kerroin 3,10..
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #262 : 02.09.2020 klo 16:49:08

Interin kihoilta tuli sellaisia terveisiä, että eivät ole missään vaiheessa olleet naarailemassa Messiä Milanoon. Eli noilta huhuilta kannattanee ehkä katkaista ainakin toinen siipi.

Marottan ja Ausilion höpinöillä ei ole mitään merkitystä tässä asiassa. Kiinalaiset tämän siirron hoitaisivat joka tapauksessa ohi budjetista, sillä sehän on täysin selvää, että Interin kulurakenteeseen ei mitään Messiä voisi ikipäivänä tuoda sisään.

Vaikka Interillä olisi lusikkansa tässä sopassa, niin eivät nämä hemmot siitä mitään tässä vaiheessa puhuisi. Varmempi pakitella koko asian kanssa, jotta koko ajan näyttää, ettei mitään ole ikinä ollutkaan käynnissä.
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #263 : 02.09.2020 klo 16:53:46


Hauska fakta, Castles keksi tuon osake-jutun parodiatililtä Twitterissä. Toki muut osat varmasti pitävät täysin paikkansa.
ronaldo99

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle


Vastaus #264 : 02.09.2020 klo 19:00:07

Sterling Aguero Messi ?

Olisikohan sitten Mahrez lähdössä pois?
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #265 : 02.09.2020 klo 23:17:29

Uutinen
Lionel Messi is in for a legal battle with Barcelona, as his father met with President Josep Maria Bartomeu today and both sides are refusing to negotiate.

Jorge Messi, Lionel’s father and agent, flew in from Argentina to Barcelona today for talks with President Bartomeu.

However, reports from multiple sources – as collated by Football Espana – insist both sides are adamant they will not budge from their position, nor negotiate any deal.

The situation is increasingly tense and Jorge Messi told reporters it is “difficult” for his son to remain at Camp Nou.


https://www.football-italia.net/158016/messi-and-barcelona-deadlocked
Raksaus

Poissa Poissa


Vastaus #266 : 03.09.2020 klo 09:12:36

Tämä on kyllä mielenkiintoinen keissi ja enemmän harmittaa näin sivustaseuraajan näkökulmasta, ettei hommassa ole hetkeen ollut mitään kehitystä suuntaan tai toiseen. Sama sopimus, mistä ulkopuolisilla ei oikein ole tietoa, ei kauhean pitkälle kanna spekuloinneissakaan.

Mutta itse asiaan. Miksi se joka asiassa on oikeassa suostuisi kompromissiin? Kyseessä on kuitenkin aika isot rahat. Sekä yksittäisen henkilön kannalta, että seuran. Jos ajatellaan, että City maksaisi Messistä jotain mitä on huhuissa mainittu, niin oletettavasti tuo kustannus tulee näkymään myös Messin palkkapussissa sopimuskauden osalta, verrattuna tilanteeseen, että tulisi ilmaiseksi. Ja/tai pelikavereissa, jos jotain lastataan Barcelonan koneeseen. Puolestaan Barcalle Messin menettäminenkin olisi ihan merkittävä taloudellinen takaisku.

Mitä tulee sitten sopimukseen, niin olisi tosiaan jännä nähdä nuo todelliset sanamuodot. No ei olisi ensimmäinen kerta kun jossain sopimuksessa on ristiriitaista sisältöä joka jää lukijan tulkinnan varaan. Eli Messin olisi pitänyt sopimuksen kirjainta noudattaen ilmoittaa jättävänsä Barca kesken edellisen kauden? Eli kesäkuun alussa. Tällä olisi taaannut oman asemansa, mutta aiheuttanut varmasti myös silloin ison harmin. Joko sillä, että olisi jäänyt loppukausi pelaamatta. Tai että olisi pelaillut ja olisimme saaneet lukea kaksi kuukautta sinänsä ihan validia spekulointia, että jos Barca ja City kohtaavat UCL:ssä, niin mitäs sitten? Messi on edelleen Barcan riveissä, mutta taskussa on melkein miljardin sopimus Cityn kanssa. Kenen joukoissa seisoo kentällä? Ja mitä jos esitys onkin luokkaa Barca vs Bayern?

Messi on siis mielestäni toiminut moraalisesti oikein. Toisaalta hieman ihmeellinen pykälä sopimuksessa. En ole aikaisemmin kuullut moisesta kenelläkään. Varsinkaan kun puhutaan noin ison arvon omaavasta omaisuuserästä. Ja sen päästämisestä pois täysin ilmaiseksi.

Toisaalta Barcallahan on aika kusinen paikka joka tapauksessa. Jos haluaa muutakin, kuin ensi kauden paitamyynnin, josta tosin on vähennettävä sitten Messistä tulevat kulut. Niin mies olisi myytävä nyt tai viimeistään talvella. Mitä lähemmäs ensi kesää puolestaan mennään, sen pienemmäksi varmaan käy intressit maksaa mitään. Ja kun toisaalta City on nyt ainakin jossain esittänyt julkisestikkin mitä olis Messille tarjolla, niin kilpailevia seuroja joilta yrittää nyhtää rahaa ei varmaan ole ihan jonoksi asti.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #267 : 03.09.2020 klo 09:20:12

Oli kai aikamoinen antikliimaksi tuo miittinki. Messin faija sanoi joo, Bartomeu sanoi ei ja sitten juotiin kahvit.

Koskakohan jatkuu?
Didgeridoo

Poissa Poissa


Vastaus #268 : 03.09.2020 klo 09:37:07

Lionel Messi is 90 percent likely to STAY at Barcelona next season and he could reach a final decision as early tomorrow, report Tyc Sports in Argentina. More follows.

Shokkiwau. Mitäköhän Barca tällä kertaa lupasi Messille.
Mogitus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Internazionale


Vastaus #269 : 03.09.2020 klo 09:41:17

Vai Messi ei halua riskeerata mitään oikeusjuttua, joten syö paskan ja vetää viimeisen kauden Barcelonassa ja sitten ilmaisella siirrolla ensi kesänä? :D Tai esittää asian näin Bartomeulle, joka on pakotettu myymään, koska aivan helvetin kallista pitää Messi, maksaa se 70m€ (vai mitä se oli) lojaalisuusbonus sopimuksen lopussa  ja sitten jäädä tyhjin käsin kauden jälkeen.

Noh, näitä skenaarioita on kyllä hauska spekuloida.
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #270 : 03.09.2020 klo 09:44:20

Mä en ota itse sopimuksen sisältöön mitään kantaa, mutta hyväksyntä siirrolle pitää tulla muutamalta muultakin eri taholta kuin Barcalta ja Cityltä. Jos tossa ollaan oikeudessa, niin olisi hyvin todennäköistä että siirtoa Cityyn ei hyväksytä mm. liittojen toimesta ennenkuin oikeuskäsittely olisi päätöksessä ja tossa menis luultavasti ainakin seuraava kausi ohi. Enkä usko että Barca on tossa tilanteessa palkanmaksuvelvollinen. Eli ton oikeuskäsittelyn hinta voi olla Messille aika jättimäinen (liksat + lojalisuusbonari ja varmaan sponsseillakin on asia tai pari sanottavana jos messi ei pelaa), vaikka poistuisikin siitä voittajana.
Lempilampi

Poissa Poissa


Vastaus #271 : 03.09.2020 klo 09:51:52

Helvetti, mä vihaan kaikkia, jos Messi nyt jää, koko sotku oli ihan turhaan, joukkueen rakentaminen seisoo, palkkoja pitää laskea mutta samaan aikaan tarjotaan maata ja taivaita maailman kalleimmalle pelaajalle, joka ei edes halua pelata joukkueessa. Mene sitten siinä muiden eteen, että hei meidän pitää neuvotella teidän palkat uusiksi, koska meillä ei ole rahaa, mutta silti tehtiin Messille nyt uusi jättisopimus, koska hän kiukuspäissään lähetteli fakseja ja kiukkuhymiöitä. Tämänkö takia tässä on nyt menetetty yöunia? >:(

Ja eikös sitä joukkuetta pitänyt jotenkin vahvistaakin viime kauden katastrofin jälkeen?
Yläkulma

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Star VAR + laukaukset, koska syöttö on aina riski


Vastaus #272 : 03.09.2020 klo 10:17:53

Helvetti, mä vihaan kaikkia, jos Messi nyt jää, koko sotku oli ihan turhaan, joukkueen rakentaminen seisoo, palkkoja pitää laskea mutta samaan aikaan tarjotaan maata ja taivaita maailman kalleimmalle pelaajalle, joka ei edes halua pelata joukkueessa. Mene sitten siinä muiden eteen, että hei meidän pitää neuvotella teidän palkat uusiksi, koska meillä ei ole rahaa, mutta silti tehtiin Messille nyt uusi jättisopimus, koska hän kiukuspäissään lähetteli fakseja ja kiukkuhymiöitä. Tämänkö takia tässä on nyt menetetty yöunia? >:(

Ja eikös sitä joukkuetta pitänyt jotenkin vahvistaakin viime kauden katastrofin jälkeen?

Niin siis 33-vuotias futaaja, joka edelleen haluaa pelata jalkapalloa ei ehkä valitse kauden kestävää lakkoilua ja oikeustaistelua.  Helpoin ratkaisu olisi vuoden (tai kahden) jatkosopimus. Ensi vuonna vaihtuu taas puheenjohtaja (ja mahdollisesti valmentaja). Uudet pomot ja uudet lupaukset = vuoden (tai kahden) uusi jatkosopimus. Messi voi siis ihan hyvin olla myös Barcassa seuraavat 3-4 vuotta maailman parhaiten palkattu pelaaja. Samalla on helppo ajatella että joukkue rakennetaan sekä hänen vahvuuksien ympärille että kompensoimaan heikkouksia.
H.Incandenza

Poissa Poissa


Vastaus #273 : 03.09.2020 klo 10:31:33

Eikö valtit ole kuitenkin vielä Messillä? Jos oikein ymmärsin niin Messin sopimus päättyy kauden jälkeen. Voihan Messi todeta, että ok, jäädään mutta uutta sopimusta ei tule ja ensi vuonna lähden ilmaiseksi. City varmaan pystyy ilmaiselle Messille ihan kivaa palkkaa maksamaan. Eli Barca saa käyttöönsä vuodeksi vittuuntuneen Messin, maksaa megapalkkaa ja menettää kauden jälkeen ilmaiseksi. Kannattaisiko ottaa kompromissina ne miljoonat, joita joku seura voisi maksaa ja päästää menemään ja aloittaa puhtaalta pöydältä?
KDB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 93:20


Vastaus #274 : 03.09.2020 klo 10:43:05

Alle neljä kuukautta ja Messi voi tehdä esisopimuksen haluamaansa seuraan. Jatkosopimukseen on aika vaikea uskoa, kun tuo olisi aika selvä voitto Bartomeulle.

 
Sivuja: 1 ... 10 [11] 12 ... 40
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa