Panomies
Poissa
|
 |
Vastaus #900 : 05.11.2020 klo 18:24:36 |
|
Tuo on kyllä nykyisillä laitureilla ja laitapakeilla paha paikka, että mitä tässä pitäisi tehdä..
- Kolmen linja + wingbackit tai "inverted wingerit" neljän linjalla ja nousevilla laitapakeilla? Ei taivu laitapakit tähän oikein mitenkään. - Puolustavammat laitapakit ja leveyden pitävät, keskittävät laiturit? Missä tällaisia huippupelaajia nykyään on missään, edes Manun ulkopuolella.
Jäljelle jää jonkinlainen toive pallonhallintaan perustuvasta neppailusta? Mitä siitäkään tulee tällä pallollisella osaamisella puolustuslinjassa, katsomattomalla kortilla Donnylla, eläkeikäisellä Matalla ja tätä nykyä melko surkealla Pogballa. Eikä penkiltä yhtään leveyttä näihin rooleihin.
|
|
|
|
|
Kyrie Irving
Poissa
|
 |
Vastaus #901 : 05.11.2020 klo 20:40:54 |
|
Ja näin. Varmasti tämä uutinen auttaa Olea pukukopin kanssa entisestään ja vain lisää pelaajien motvaatiota yrittää sata lasissa.
|
|
|
|
|
Belmero
Poissa
|
 |
Vastaus #902 : 05.11.2020 klo 22:33:33 |
|
- Ylipäätään viesteissä vaaditaan tirehtööriä ja suurten linjojen vetäjää, mutta ei sitten oikein kerrota mitä ne linjat ovat ja lopuksi ehdotetaan Pochia. Eihän se nyt näin voi mennä argumentaation järkevyyden mielessä!
En nyt sinällään kommentoi mitenkään tuota kirjoitustasi, mutta tästä lainauksesta on luonteva jatkaa. Brittimedioissa huudeltiin viime kuussa Edwin van der Saria urheilujohtajan rooliin. Scholes muistaakseni jossain haastattelussa puolsi tätä ajatusta ja joku media taisi huhuta, että pukupelle olisi ollut jopa keskusteluissa VDS:n kanssa. Siitä nyt olisi hyvä aloittaa, jos mietitään niitä suuria linjoja.
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #903 : 05.11.2020 klo 23:02:59 |
|
Brittimedioissa huudeltiin viime kuussa Edwin van der Saria urheilujohtajan rooliin. Scholes muistaakseni jossain haastattelussa puolsi tätä ajatusta ja joku media taisi huhuta, että pukupelle olisi ollut jopa keskusteluissa VDS:n kanssa. Siitä nyt olisi hyvä aloittaa, jos mietitään niitä suuria linjoja.
No tämä olisi varmaankin kyllä ihan parasta mitä United voisi kuvitella saavansa. Seuran ja myös englantilaisen jalkapallon (ts. Valioliigan) tuntevan henkilön (vs. nämä nobodyt Ranskasta ja Saksasta), monella tapaa samansuuntaisen seuran tj:n ja sitä myötä Edin (?) vaatiman taloudellisen ymmärryksen tuomisen samassa paketissa. Epäilen, että haluaako kuitenkaan Ajaxia jättää. Vaikka sielläkin on omat paineensa, niin työ on silti varsin eri mitä tämän kivireen vetäminen. "The message from United is that they're backing Solskjaer. He is the man for the long-term, but things do need to improve on the pitch"
Sky Sports. Nyt kun jotkut ovat saaneet erottamisen jo kielenpäälle, niin jos kerran yksityiskohdat eivät toimi hyökkäyspelissä (ja puolustuspelissä), niin miten olisi koko muun valmennusjoukon kenkiminen? Kuka heistä oikein vastaa näistä yksityiskohdista? Arvaukset toki on. Sikäli kun OGS noudattaa vähänkään oppi-isäänsä, niin ei hän niitä kuvioita ole Carringtonissa piirtämässä, kuten ei Unitedin managerin pidäkään. Luontevaa olisikin kenkiä nämä apupojat sitten ulos. Se olisi myös aivan oikein pelaajistolle, jos siellä jo kerran (?) kuvitellaan, että saavat neljännen pomon potkittua ulos. Ylipäätään, jos United toteuttaisi epätodennäköisen eli OGS:n irtisanomisen, niin se on sitten tältä suunnalta samalla lopulliset "potkut" usealle pelaajalle samantien. Eli päitä pitää sitten pudota toimiston lisäksi squadista entistäkin tiukemmalla otteella.
|
|
|
|
|
Beth
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat
|
 |
Vastaus #904 : 06.11.2020 klo 00:14:47 |
|
Nyt kun jotkut ovat saaneet erottamisen jo kielenpäälle, niin jos kerran yksityiskohdat eivät toimi hyökkäyspelissä (ja puolustuspelissä), niin miten olisi koko muun valmennusjoukon kenkiminen? Kuka heistä oikein vastaa näistä yksityiskohdista? Arvaukset toki on. Sikäli kun OGS noudattaa vähänkään oppi-isäänsä, niin ei hän niitä kuvioita ole Carringtonissa piirtämässä, kuten ei Unitedin managerin pidäkään. Luontevaa olisikin kenkiä nämä apupojat sitten ulos.
Se olisi myös aivan oikein pelaajistolle, jos siellä jo kerran (?) kuvitellaan, että saavat neljännen pomon potkittua ulos. Ylipäätään, jos United toteuttaisi epätodennäköisen eli OGS:n irtisanomisen, niin se on sitten tältä suunnalta samalla lopulliset "potkut" usealle pelaajalle samantien. Eli päitä pitää sitten pudota toimiston lisäksi squadista entistäkin tiukemmalla otteella.
Solskjär päävalmentajana vastaa omasta tiimistään. Jos hän olisi jossain vaiheessa kokenut jonkun palasen olevan huono, tuskin kukaan tai mikään olisi estänyt vaihtamasta sitä. Kyllähän nämä valmennustiimit usein porukassa liikkuu ja managerin/päävalmentajan potkut tietävät yleensä koko porukan heivaamista. Uusi luotsi voi toki sitten halutessaan ottaa yhden tai useamman vanhan nimen mukaan uuteen omaan tiimiinsä. Mitä tarkoittaa pelaajien päiden pudottaminen? Aletaanko heitä siis roppakaupalla myymään muualle vai mitä? Kyllähän tuolla edellisessä siirtoikkunassa oli vanhat useammat potkut nähneet kaakit myynnissä, mutta ei ne mihinkään kelvanneet. Aika harva tuolla kuitenkaan neljänsiä potkuja Unitedissa näkee, jos Solskjär saa monoa. Moyesin potkuja olivat nykymiehistä aiheuttamassa Mata, de Gea ja Jones, joista viimeistä nyt ei tarvitse enää edes laskea. Listaan lisätään van Gaalin kohdalla Shaw, Rojo, Martial ja Rashford. Kaikki loput pelaajat ovat ilmestyneet kuvioihin vasta myöhemmin ja ovat siis nähneet yhdet tai nollat potkut tässä seurassa.
|
|
|
|
|
Henski
Poissa
|
 |
Vastaus #905 : 06.11.2020 klo 12:44:10 |
|
Solskjär päävalmentajana vastaa omasta tiimistään. Jos hän olisi jossain vaiheessa kokenut jonkun palasen olevan huono, tuskin kukaan tai mikään olisi estänyt vaihtamasta sitä. Kyllähän nämä valmennustiimit usein porukassa liikkuu ja managerin/päävalmentajan potkut tietävät yleensä koko porukan heivaamista. Uusi luotsi voi toki sitten halutessaan ottaa yhden tai useamman vanhan nimen mukaan uuteen omaan tiimiinsä.
Joo, ihan oikein tuossa kommentoit. Mikään ei tosiaan estäisi esim. nyt OGS:ää tekemästä näitä muutoksia ja ehkä sitä pitäisi sieltä "pankkiiriosastolta" käsin vaatia. Ai niin, mutta hehän ovat idiootteja joka suhteessa ja haluavat vain rapauttaa seuran arvoa. Jos United potkisi OGS:n ulos, niin kyllä siinä pitää samalla sitten mennä koko valmennussakki. Tuskin tästä on suurta epäselvyyttä tai erimielisyyttä. Mitä tarkoittaa pelaajien päiden pudottaminen? Aletaanko heitä siis roppakaupalla myymään muualle vai mitä? Kyllähän tuolla edellisessä siirtoikkunassa oli vanhat useammat potkut nähneet kaakit myynnissä, mutta ei ne mihinkään kelvanneet.
No ensinnäkin tässä on tietenkin realismi ja sitten miten asioiden (minusta) "pitäisi mennä". Realismia ei tietenkään ole mikään "roppakaupan" myyminen pikaisesti jne., mutta se ei tarkoita sitä etteikö niin pitäisi toimia ja ottaa myös taloudellisesti varsin brutaalisti pataan. Ja jälkimmäiseen virkkeesesen, niin, aivan, tuo kertoo nimenomaan hyvin paljon jo missä oikein menevät. Minua etoo/kuvottaa ajatus siitä, että pelaajat selviävät tästä taas kuin mitään ei olisi sattunut ja sama haaveilu siitä, että kyllä nyt homma lähtee heillä toimimaan kun joku uusi tyyppi repäistään jostain kortistosta remmiin. Siis jos kenkiminen tulee nyt jo pikaisesti eteen. Miten kukaan voi täällä sen jälkeen taas piirtää mm. noita sinun mainitsemiasi nimiä avauskokoonpanolistaan? Ja kyllä, sieltä tähän mennessä yksien ja nollapotkujen listasta löytyy myös pellollepistettäviä, jo nyt, mutta varsinkin jos onnistuvat erottamisessa taas kerran. Toki realismia on sekin, että jostain 11+6 pelaajaa täytyy löytyä ja kesän siirtoaktiviteetilla korkeintaan nuoria arpoja tuntuisi näillä systeemeillä tulevan. Mutta joo, katsellaan. United on osoittautunut loppupeleissä varsin pitkämieliseksi manageriosaston toiminnassaan, mutta eihän siitä mihinkään pääse että ei tilanne hyvältä näytä. Arsenal-pelin jälkeen täällä oltiin vielä hyvinkin positiivisena (nähden tapahtunut) viimeisten kymmenen ottelun saldoa ja post-Bruno-aikaa koskien eli linjakkuutta nyt.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.11.2020 klo 12:49:18 kirjoittanut Henski »
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #906 : 06.11.2020 klo 17:17:04 |
|
Mikään ei tosiaan estäisi esim. nyt OGS:ää tekemästä näitä muutoksia ja ehkä sitä pitäisi sieltä "pankkiiriosastolta" käsin vaatia. Ai niin, mutta hehän ovat idiootteja joka suhteessa ja haluavat vain rapauttaa seuran arvoa. Jaa, siis nyt on jo uskoa siihen, että Ole Gunnarin rooli olisi jo nyt joku DoF-tyyppinen futiksen yleisjohtaja, joka vain valmennusjohtoa hieman virittelemällä voisi tässä laivan kääntää. Mutta "tirehtöörit" ei kuitenkaan mielestäsi mitään voisi vaikuttaa ja silti tämä ajatus? Aikamoinen ajatus, mutta mikäs siinä. Ei me sitten ehkä niin kaukana olla valaistumisesta. Olisiko muuten sinulla antaa esimerkkejä seuroista vuonna 2020, joissa kaikki urheilullinen valta on operatiiviselle valmennusjohdolle delegoitu ja seuraa johtavat Pankkiirit, jotka eivät ole olleet ennen seuraan astumista missään tekemisissä futiksen kanssa? Haluan ymmärtää esimerkein, että kuinka tässä on jossain muualla onnistuttu. Voin sitten vastineessa antaa esimerkkejä miten muutokset organisaatiossa ovat parantaneet seuroja (Cityn esimerkki varmaan onkin jo tuttu). PS. Odottelen vieläkin analyysia Moyes-LvG-Mourinho-Ole Gunnar jatkumon punaisesta langasta ja miten se peilautuu Manchester Unitedin identiteettiin, joten älä unohda tätä  Arsenal-pelin jälkeen täällä oltiin vielä hyvinkin positiivisena (nähden tapahtunut) viimeisten kymmenen ottelun saldoa ja post-Bruno-aikaa koskien eli linjakkuutta nyt.
Voi sen kai näinkin kokea. Itse ainakin luin "Olen ulostusta" jo ennen Turkin vierailua, mutta ehkä nämä ei osu silmääsi. Muutenkin ilmapiiri on kyllä kaikkea muuta kuin positiivinen ollut jo ties kuinka kauan yleisesti. Jos luet vain ketjun otsikon niin se yleiskuva pitäisi välittyä aika selkeänä.
|
|
|
|
|
Panomies
Poissa
|
 |
Vastaus #907 : 06.11.2020 klo 17:54:47 |
|
Tutkailin tuossa, että huomenna on kyllä kova paikka edessä. Sunnuntai-iltana Arsenal, keskiviikkoiltana Turkissa (jossa about kaikille tärkeille kuormitusta) ja lauantaina aamupäivällä kovakuntoisen Evertonin vieraaksi.
Everton huilannut nyt viikon ja saa parin pelin jälkeen taas lähes kaikki parhaansa mukaan, vain Richarlison puuttuu.
Silti toivoa löytyy itseltä. Aika usein Olen aikana ollaan menty huippuvireestä paskaan nopeasti tai päinvastoin. Esimerkiksi nyt viime kauden eka puolikas, sitten post-korona ja nyt tämä alkukausi. Tai Olen sisääntulo ja miten kausi silloin loppuikaan.
|
|
|
|
|
Serbian Banter
Poissa
Suosikkijoukkue: Alex Caruso
|
 |
Vastaus #908 : 06.11.2020 klo 18:17:46 |
|
Kiitos Bimbaliukkaalle hyvistä kuvista ja havainnoista!
Vaikka itse en ole paria viimematsia nähnyt kuin koosteilta vaimokkeen menojen vuoksi, niin pari lisäystä vähän yleisemmin. Kärjessä on pienimuotoinen ongelma. Joukkueen pelityyli perustuu vastahyökkäyksiin, joka on on toiminut hyvin isoja vastaan. Tällöin ylhäällä pyörivät pelaajat pääsevät juoksemaan selkään ja tilaan. Sumppuja vastaan taas Rashford ja Greenwood eivät tee juurikaan repiviä juoksuja, joten Brunollekaan ei tule paikkoja syöttää. Martial näitä välillä tekee, mutta kun muut pysyvät tumput suorina, ei se vaikuta juurikaan. Martial ei kuitenkaan ole ihan puhdas kärki, eikä ainakaan omaan silmään vaikuta "poacherilta", joka pystyisi boksissa tekemään maaleja, tyyliä Aguero, Kane tai "edes" Pukki. Jos taas Rashford pelaa kärkeä, hän pärjää parhaiten myöskin vastahyökkäyksissä, mutta viimekaudella ennen covid-taukoa hänestä pyöri sky sportsin (?) asiantuntijoiden pyörittelyä siitä, ettei tee keskityspalloissa liikkeitä mihinkään suuntaan, vain odottaa palloja. Tämän vuoksi täälläkin pari sivua sitten mietittyä Rashfordin kärkeen laittamista pitää miettiä.
Omasta mielestäni Rashfordin kärkipaikka toimisi lähinnä kahden kärjen systeemissä, jossa toinen on selkään juoksuja tekevä Martial, tai sitten vanhan liiton kärki, Cavani. Tässä taas tulee laitojen ongelma, kun se jää pakkien vastuulle, joilla ei ainakaan vielä ylöspäin vain yksinkertaisesti riitä kyvyt. Mata näytti Newcastle pelissä sen, miten peliä noilla paikoilla pitäisi pystyä pelaamaan. Vanha ja tuulen raiskaama spanski teki oikeita liikkeitä syvyyteen ja vastaan, liikkui muutenkin kuin staattisesti. Tähän pitäisi myös Rashfordia ja Greenwoodia opettaa, mutta molemmat ovat viel toistaiseksi hieman yksinkertaisia, vaikka Rashford parhaimmillaan pelaakin erinomaisesti yhteen Martialin kanssa. Martial tähän pystyy parhaimmillaan, mutta hän ei pysy samassa vedossa juuri koskaan pitkiä pätkiä.
Joo, pelaajia ei ole, ainakaan oikeanlaisia Olen kaipaamaan pelityyliin. Silti niillä pitäisi pelata. Itse olen ollut jo Olen nimittämisestä lähtien sitä mieltä että ei olisi pitänyt pitkää pahvia tehdä, mutta candidaten ja muiden OGSn puolestapuhujien argumenttien jälkeen olen hieman muuttanut kantaani. Näen OGSn vieläkin riittämättömänä valmentamaan mestaruudesta kamppailevaa joukkuetta, ellei nyt (minun näkövinkkelistä) ihmeen kaupalla paranna taktista osaamistaan, mutta hänellä on paikka ns. "projektin" vetäjänä, ikään kuin siltavalmentajana, jollaisia nähdään useinkin NBAn ja NFLn puolella. Kasvattaa nuorista hieman valmiimpia ja sitten siirtyy vaikka siihen urheilutoimenjohtajan pestiin, tai jonkinlaiseksi Unitedin mallin ylläpitäjäksi vaikka nimikkeellä "The Guard of the Spirit of ManUnited way".
Sorit sekavasta tekstistä. Emäntä antoi tämän illan käyttää forumin ja futiksen parissa kun ei enää kestänyt turhautunutta valitustani.
E: mokasin oman tekstini sitaattiin
|
|
|
|
|
Pallopoika23
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Saksa, Manchester United
|
 |
Vastaus #909 : 07.11.2020 klo 13:15:46 |
|
Vieraspeli Goodison Parkilla. Saako Ole pakan kuntoon vai sössiikö puolustus?
|
|
|
|
|
kaukaasiantuntija
Poissa
Suosikkijoukkue: MyPa, ManU
|
 |
Vastaus #910 : 07.11.2020 klo 13:21:06 |
|
Vieraspeli Goodison Parkilla. Saako Ole pakan kuntoon vai sössiikö puolustus?
Tänään tappio = Olelle kenkää. Ainakin toiveissa tämä. Enkä näe syytäkään miten ManU tänään laittaisi Evertonille kampoihin.
|
|
|
|
|
erno
Poissa
Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu
|
 |
Vastaus #911 : 07.11.2020 klo 13:23:55 |
|
Tänään tappio = Olelle kenkää. Ainakin toiveissa tämä. Enkä näe syytäkään miten ManU tänään laittaisi Evertonille kampoihin.
Everton lähtee luultavasti kotonaan pelaamaan normaalia jalkapalloa eikä bussittamaan, joten MaunOlla on taas ihan hyvät saumat pärjätä.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Ineoksen sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #912 : 07.11.2020 klo 13:26:48 |
|
Ole oli eilen hyvin uhmakas pressissä. Saa nähdä olisiko tarttunut miehistöön tuo vai ovatko jo päättäneet lopullisesti lopettaa miehelle pelaamisen.
E. Joukkueen suurin virus on taas penkillä, loistavaa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.11.2020 klo 13:36:02 kirjoittanut aceman »
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #913 : 07.11.2020 klo 13:49:52 |
|
Avauksessa tosiaan tänään tutusti Martial pelikiellon päätyttyä. Keskikentän muodostelma voi olla timantti, jossa Mata mukana, mutta vähän epäilen tuota. Toisaalta Mata oikealla laitapelaajana on sekin toki hieman kyseenalainen juttu, mutta eipä sinne oikein muitakaan ole. Toki itse olisin Greenwoodin sinne veikannut, mutta Mason on sivussa kokonaan, joten ei tämä tietenkään yllätä. Cavani, Donny ja Pogba penkillä, eli sieltä voi pahan paikan tullen kokeilla hakea ratkaisuvoimaa. Tänään tappio = Olelle kenkää. Ainakin toiveissa tämä. Enkä näe syytäkään miten ManU tänään laittaisi Evertonille kampoihin.
Toivottavasti tosiaan tappiota ei tule, ja vaikka luenkin tätä viestiä kuin piru Raamattua, niin voin kuvitella, että moni toivoo nykyään jopa tappiota, vaikka vain ollakseen oikeassa...
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #914 : 07.11.2020 klo 13:52:42 |
|
Tänään tappio = Olelle kenkää. Ainakin toiveissa tämä. Enkä näe syytäkään miten ManU tänään laittaisi Evertonille kampoihin.
On tulos mikä tahansa niin Ole ei saa kenkää. Valitettavasti oma usko Unitediin on aika vähissä eli eiköhän Ole leivo jonkun yllärin hatusta ja United vie pelin suvereenisti. Tosin avauksen nähtyäni suvereenia menoa ei taida olla tiedossa. Mata ja jääkylmä-Martial yläkolmikossa, niin ei ihan hirveästi odotettavissa. Ja kirjoitan näin jo nyt, että on sitten oikeus tulla kritisoimaan Unitedia pelin jälkeen, ettei nyt kirjoitella ainoastaan tappioiden jälkeen. Pogba penkillä, ja vdB:n olisin halunnut nähdä avauksessa, mutta ehkä sitten vaihdosta.
|
|
|
|
|
candidate
Poissa
|
 |
Vastaus #915 : 07.11.2020 klo 14:00:35 |
|
...ja jääkylmä-Martial yläkolmikossa, niin ei ihan hirveästi odotettavissa.
Viimeisimmät kolme ottelua Martialille tehoilla 2+2 ei nyt ihan jääkylmään mielestäni mene, mutta joo, nyt pitäisi taas kyllä onnistua tehoilemaan.
|
|
|
|
|
Belmero
Poissa
|
 |
Vastaus #916 : 07.11.2020 klo 14:23:47 |
|
Toivottavasti tosiaan tappiota ei tule, ja vaikka luenkin tätä viestiä kuin piru Raamattua, niin voin kuvitella, että moni toivoo nykyään jopa tappiota, vaikka vain ollakseen oikeassa...
En toivo tappiota enkä oikein edes usko, että sitä tulee. Everton lähtee pelaamaan ja pitämään palloa, niin United päässee vastaiskuihin. Enkä usko, että tämän päivän peli kaataa Olen pallia. Jos tappio tulee, niin paineet ja puheet varmasti kasvaa, koska top4 on sitten kauempana kuin liigan jumbopaikka mutta tuskin se vielä potkuja tuo, koska UCL:n puolella on kuitenkin kulkenut tätä viikkoa lukuunottamatta. Vaan eipä se yksittäinen voittokaan tässä tilanteessa vielä paljoa pelasta.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #917 : 07.11.2020 klo 16:36:04 |
|
Tänään tappio = Olelle kenkää. Ainakin toiveissa tämä. Enkä näe syytäkään miten ManU tänään laittaisi Evertonille kampoihin.
Oh ye of little faith... Voitais sulle antaa kenkää foorumilta! :keskari:
|
|
|
|
|
Panomies
Poissa
|
 |
Vastaus #918 : 07.11.2020 klo 16:38:18 |
|
On se Bruno vaan kova. Ehkä se tästä taas lähtee. Mielestäni ihan hyvää peliä, mutta alaspäin on välillä melko kuritonta - jopa ottelun loppuhetkillä, kun pitäisi varmistella voittoa.
Pogba on parempi ylempänä, ja keskikenttä on parempi ilman Pogbaa. McT:llä on paljon sellaisia ominaisuuksia mitä keskikentällä tähän joukkueeseen kaivataan, mutta välillä tuntuu ettei taso ihan riitä. Fred oli taas hyvä.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #919 : 07.11.2020 klo 16:39:34 |
|
On se Bruno vaan kova. Ehkä se tästä taas lähtee. Mielestäni ihan hyvää peliä, mutta alaspäin on välillä melko kuritonta - jopa ottelun loppuhetkillä, kun pitäisi varmistella voittoa.
Pogba on parempi ylempänä, ja keskikenttä on parempi ilman Pogbaa. McT:llä on paljon sellaisia ominaisuuksia mitä keskikentällä tähän joukkueeseen kaivataan, mutta välillä tuntuu ettei taso ihan riitä. Fred oli taas hyvä.
United yksinkertaisesti voittaa useammin ja pelaa paremmin kun nuo avaavat.
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #920 : 07.11.2020 klo 16:42:03 |
|
Tänään tappio = Olelle kenkää. Ainakin toiveissa tämä. Enkä näe syytäkään miten ManU tänään laittaisi Evertonille kampoihin.
Everton pelasi Unitedin pussiin ja United (Bruno) käytti tilaisuudet hyväksi. Tärkeä voitto, tärkeään paikkaan. Puolustuksessa edelleen helvetisti parannettavaa, varsinkin Lindelöfin osalta, onneksi Maguire oli tänään pelipäällä niin keskusta oli edes jollain lailla kasassa, paitsi Evertonin maalin kohdalla. Lindelöf on ehkä yksi pehmeimmistä toppareista mitä Valjussa olen nähnyt. Viimeisimmät kolme ottelua Martialille tehoilla 2+2 ei nyt ihan jääkylmään mielestäni mene, mutta joo, nyt pitäisi taas kyllä onnistua tehoilemaan.
Tänään mies oli todellakin kylmääkin kylmempi, luokatonta pelaamista ja vaikutti välillä että United pelaa alivoimalla kun mikään ei mieheltä onnistunut. Cavani näyttikin sitten heti kentälle päästyään että iskee maalin kun paikka tulee. Maju tauolle sijalta 13. ja päästettyjä maaleja 2/peli ja tehtyjä alle 2/peli. Majutauon aikana Ole&kumpp. voisivat istua videohuoneessa ja kelailla esim. Palace, Arsu, Chelsea ja Basksksskhesir pelejä ja miettiä miten sitä oikein voitaisiin hyökätä.
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #921 : 07.11.2020 klo 16:44:50 |
|
Ole avautuu hieman otteluohjelmasta, syyttää sitä Shaw'n loukkaantumisesta. Eli keskiviikkona peli ja lauantaina jo seuraava. Miksei voinut huomenna pelata? "It's just a joke"
Takareisi Shaw'lla ja jonkin aikaa sivussa ilmeisesti ja olkapää mahdollisesti Rassella.
|
|
|
|
|
Panze
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #922 : 07.11.2020 klo 16:48:11 |
|
Mielestäni silloin kun ManUlla on tuo McTominay-Fred -duo kentälle, kenttä on puolustettaessa paljon paremmin "peitetty" jo ihan sen takia, että tämä duo liikkuu paljon ja molemmat ovat suhteellisen nopeita. Hyökkäyssuuntaan molemmilla on haasteensa, vaikka Fred kyllä tänään hoiti senkin puolen ihan hyvin, McTominay joutuu edelleen ottamaan hieman liikaa tatseja ennen kuin syöttää ja ylipäätään hieman liian kauan kestää ennen kuin pääsee pallon kanssa etenemään oikeaan suuntaan, mutta paikkaa kyllä puutteitaan oikeanlaisella aggressiivisuudella, jolla saa paljon hyökkäyksiä katkottua
|
|
|
|
|
Optimus Prime
Poissa
|
 |
Vastaus #923 : 07.11.2020 klo 16:51:39 |
|
Kysytään nyt täälläkin, kuinka pitkä Unitedin tappioton vieraspeliputki on nyt? Muistaisin että teki jo viimeksi jonkinlaisen ennätyksen (seura?)
|
|
|
|
|
Tveni Trii
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi Suomi on!
|
 |
Vastaus #924 : 07.11.2020 klo 16:54:32 |
|
Ole avautuu hieman otteluohjelmasta, syyttää sitä Shaw'n loukkaantumisesta. Eli keskiviikkona peli ja lauantaina jo seuraava. Miksei voinut huomenna pelata? "It's just a joke"
Takareisi Shaw'lla ja jonkin aikaa sivussa ilmeisesti ja olkapää mahdollisesti Rassella.
Turhaa kitinää, kaikilla muillakin on tiukka ohjelma ja se ei siitä muuksi muutu. Nyt pitää osata kierrättää ja huolehtia että kaikki pelaajat osaavat pelata taktiikan mukaan, mikä se sitten ikinä onkaan. Loukkaantumisia tulee aina ja niihin pitää sopeutua. Kysytään nyt täälläkin, kuinka pitkä Unitedin tappioton vieraspeliputki on nyt? Muistaisin että teki jo viimeksi jonkinlaisen ennätyksen (seura?)
7. saako siitä jonkun pokaalin?
|
|
|
|
|
|
|
|