Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #350 : 19.04.2021 klo 19:26:16 |
|
Jotenkin en aivan täysin luottaisi Kalleen. Riittäisikö kuitenkaan paikka ravintoketjun huipulla ilman muita ökyjä pyörivässä CL: ssa, vai lähteekö "hakemus" vetämään heti kun pöly vähän laskeutuu.
Vai voiko oikeasti pelätä kannattajien tuomiota niin, että tilaisuus jää pitkin hampain käyttämättä. Vai oliko tässä vielä joku Qatar-kytkös mukana, kuten PSG:lla, jonka uskoin ensimmäisenä rynnivän tämmöiseen sarjaan?
Etpä olisi enää asenteellisemmin voinut asiaa ilmaista.  Mutta joo, mistäs niitä kaikkia motiiveja kukaan meistä tietää. Jos nyt ilman sarvia ja hampaita tilannetta ajatellaan, niin onhan seurajohdon pakko punnita tällaisessa tapauksessa kaikki vaihtoehtoiset visiot tarkkaan ja tehdä sitten sen jälkeen seuran, pelaajien ja kannattajien kannalta paras mahdollinen valinta. Ehkä Kalle teki juuri näin. Jos joku on eri mieltä, niin olisi mielenkiintoista kuulla miten hän olisi asian ratkaissut.
|
|
|
|
Rikkiviisas
Poissa
|
 |
Vastaus #351 : 19.04.2021 klo 19:30:37 |
|
Jos nyt ilman sarvia ja hampaita tilannetta ajatellaan, niin onhan seurajohdon pakko punnita tällaisessa tapauksessa kaikki vaihtoehtoiset visiot tarkkaan ja tehdä sitten sen jälkeen seuran, pelaajien ja kannattajien kannalta paras mahdollinen valinta. Ehkä Kalle teki juuri näin. Jos joku on eri mieltä, niin olisi mielenkiintoista kuulla miten hän olisi asian ratkaissut. Todennäköisemmin asiaa ei ole ratkaistu. Saksalaiset seurat ovat omistuspohjan vuoksi poikkeavassa tilanteessa ja niille on ihan järkevää katsoa sivusta muiden ulostulosta seuraavaa paskamyrskyä, jonka vähän rauhoituttua yrittää selvittää mikä olisi oma tilanne superliigassa. Ainakin tuo kuukausi on harkinta-aikaa, todennäköisesti jopa enemmän.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #352 : 19.04.2021 klo 19:45:06 |
|
Todennäköisemmin asiaa ei ole ratkaistu. Saksalaiset seurat ovat omistuspohjan vuoksi poikkeavassa tilanteessa ja niille on ihan järkevää katsoa sivusta muiden ulostulosta seuraavaa paskamyrskyä, jonka vähän rauhoituttua yrittää selvittää mikä olisi oma tilanne superliigassa. Ainakin tuo kuukausi on harkinta-aikaa, todennäköisesti jopa enemmän.
Joo, totta tuo mitä sanoit omistuspohjasta ja onneksi näin on. Voi tilanne tietysti muuttuakin jollain aikavälillä, mutta jo noista mainitsemistasi syistä nyt tehty päätös oli tässä tilanteessa minusta paras. Oikeastaan ainoa oikea päätös.
|
|
|
|
De Souza
Poissa
|
 |
Vastaus #353 : 19.04.2021 klo 19:54:52 |
|
Vai voiko oikeasti pelätä kannattajien tuomiota niin, että tilaisuus jää pitkin hampain käyttämättä. Vai oliko tässä vielä joku Qatar-kytkös mukana, kuten PSG:lla, jonka uskoin ensimmäisenä rynnivän tämmöiseen sarjaan?
Jos yli 90 % saksalaisista faneista on sitä mieltä, että SUPERliigalla voi pyyhkiä takamusta (esim. Kickerin kyselyn perusteella), niin kyllä varmasti tuo on harkinnassa huomioitava. Voi tietysti myös miettiä, missä asennossa jalkapallomaailma on koronan jälkeen. Voisi veikata, että Bayern on yksi voittajista tai ainakin negatiiviset vaikutukset jäävät monia muita pienemmäksi. Sillä on vahvat kaupalliset tulot isoilta (saksalaisilta) yhtiöiltä, joista osa omistaa myös osan seurasta (Audi, Allianz, Adidas). Ottelupäivätulojen merkitys on yllättävän pieni verrattuna muihin ökyihin. Lisäksi Bayernilla on käytössään Europaan suurimman maan pelaajatuotanto. Kyllä edelleen varmaankin neljä viidestä saksalaispelaajasta siirtyy Etelä-Saksaan, jos kutsu käy. Etelä-Euroopan seurat olivat jo ennen koronaa velkaantuneet enemmän tai vähemmän ja italialaiset ehkä jo vähän pudonneet kyydistäkin. Ilmeisesti myös Realin ja Barcan toimistossa tilit näyttävät entistä enemmän punaista, kun tämä viritys on keksitty. Valioliigan öljy- ja muut rahaseurat ovat tietysti jatkossakin kisassa mukana, mutta sielläkin esim. ottelutulot on huomattavasti tärkeämpi tulonlähde.
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #354 : 19.04.2021 klo 20:08:44 |
|
asenteellisemmin 
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #355 : 19.04.2021 klo 21:37:45 |
|
Toki toki, mutta yllä oleva kuva ei liity tähän Superliigaan. Ja fanit antoivat osapuolten kuulla kunniansa, moneen kertaan. Kuten tietysti oikein olikin.
En puolustele Kallea muuten kuin, että tässä Superliiga-asiassa tähän mennessä hän on minusta tehnyt oikeat päätökset. Ja siitähän tässä kai piti tällä kertaa keskustella?
Itse asiassa sanoin jo vuosia sitten tässä topikissa oman mielipiteeni täysin yksiselitteisesti, niin Kallen kuin Ulinkin toimista, siis sen, että heidän tulisi astua syrjään. Tässä nyt sama ties kuinka monennen kerran, ettei tule väärinkäsityksiä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.04.2021 klo 21:40:07 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #356 : 20.04.2021 klo 08:19:29 |
|
Todennäköisemmin asiaa ei ole ratkaistu. Saksalaiset seurat ovat omistuspohjan vuoksi poikkeavassa tilanteessa ja niille on ihan järkevää katsoa sivusta muiden ulostulosta seuraavaa paskamyrskyä, jonka vähän rauhoituttua yrittää selvittää mikä olisi oma tilanne superliigassa. Ainakin tuo kuukausi on harkinta-aikaa, todennäköisesti jopa enemmän.
Juurikin näin. Lisäksi sanoisin että Bayernilla on muutenkin jokseenkin luksus-tilanne, koska Superliiga haluaa varmasti Saksan suurimman jätin mukaan, joten Bayernilla on myös aikaa miettiä. Englannin Top6:sta kun joku olisi jäänyt pois, niin olisi voinut olla että ovea ei olisi enää aukaistu, mutta Bayernille tuo paikka on varmasti avoinna jos vain seura tuohon viritykseen haluaa lähteä mukaan. Toki loputtomiin tuota on vaikea venyttää, mutta Bayernilla on toistaiseksi rauhaa katsoa mihin tilanne kehittyy.
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #357 : 20.04.2021 klo 08:31:35 |
|
En puolustele Kallea muuten kuin, että tässä Superliiga-asiassa tähän mennessä hän on minusta tehnyt oikeat päätökset. Ja siitähän tässä kai piti tällä kertaa keskustella? Aivan sama mistä "pitää" keskustella, modeille viestiä jos keskustelu on väärää. Mutta siis tarkoitus oli hieman opponoida tätä sitkeää luottoa Rolex-miehen pyyteettömyyteen ja lausuntoihin, mitkä hyvinkin saattavat muuttua. Hattua luonnollisesti nostaa, jos nykypuheet pitävät. Tölkit sen sijaan toivottavasti pyydetään ja innostuvat vielä mukaan.
|
|
|
|
Shefki Wilson
Poissa
Suosikkijoukkue: Megaforce Eisenhüttenstadt
|
 |
Vastaus #358 : 20.04.2021 klo 08:43:03 |
|
Paljon on kiinni Bayernista — ja Dortmundista. Jos Bundesliigan rivit eivät mene rikki, Superliiga kärsii uskottavuuskolauksen (ja menettää ison markkina-alueen). Ja samalla Bundesliiga säilyttäisi uskottavuuttaan ja siinä sivussa myös UCL.
Lienee kuitenkin todennäköistä, että Bayern on mukana. Seuran intentio on aina ollut yksi suurimmista eivätkä kallet voi sietää sitä mahdollisuutta, että Bayern näivettyy "kakkostason" kilpailussa.
Suurin toivo koko keissin suhteen lienee se, että Britannian hallitus yksinkertaisesti torppaa lädien osallistumisen. Silloin paskalta putoaisi pohja.
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2021 klo 08:45:15 kirjoittanut Shefki Wilson »
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #359 : 20.04.2021 klo 10:51:30 |
|
Aivan sama mistä "pitää" keskustella, modeille viestiä jos keskustelu on väärää. Mutta siis tarkoitus oli hieman opponoida tätä sitkeää luottoa Rolex-miehen pyyteettömyyteen ja lausuntoihin, mitkä hyvinkin saattavat muuttua. Hattua luonnollisesti nostaa, jos nykypuheet pitävät. Tölkit sen sijaan toivottavasti pyydetään ja innostuvat vielä mukaan.
Ymmärrän toki epäilyksesi, enkä ole niistä vapaa itsekään. Kommentti koski vain sitä, että mukaan keskusteluun Superliigasta vedetään jotain edellisten kausien juttuja, jotka eivät liity asiaan mitenkään. En tietenkään tiedä pääsemmekö ”hattua nostamaan” , sen aika näyttää. Se mitä tähän mennessä on (Superliigan asiassa) Bayernin suhteen tapahtunut, on kuitenkin minusta varovaisen toiveikasta. Ehkä se vielä romahtaa rysähtäen, ehkä kaikki romahtaa. Eiköhän se kesään mennessä, tai viimeistään syksyllä selviä.
|
|
|
|
günthers
Poissa
Suosikkijoukkue: Uli Hoeness
|
 |
Vastaus #360 : 20.04.2021 klo 11:28:35 |
|
Bayernille tosiaan sopii nykytilanne ihan hyvin - seura voittaa tänä vuonna yhdeksännen mestaruuden putkeen, pääse vuodesta toiseen varmasti Mestarien liigaan ja sielläkin etenee keväisin pitkälle. Eli suomeksi sanoen seuralla on vuodesta toiseen varmuus isoista UCL-rahoista, joista muutama englantilaisseura vuosittain joutuu jäämään paitsi. Espanjan jäteillähän on muuten sama asema kuin Bayernilla, mutta seurat ovat vetäneet taloudensa vihkoon ja saisivat Superliigalla J.P Morganilta heti tekohengitystä monella sadalla miljoonalla.
Superliiga näyttäytyy tällä hetkellä suurelta saatanalta, mutta totuuden nimissä isojen sarjojen kilpailullisuus on jo nyt täysin retuperällä ja erot tulisivat edelleen kasvamaan uudella UCL-versiolla. Eilen hyväksytyssä mallissa esimerkiksi Bayernille olisi tarjolla armopaikka UCL:ään, jos jostain käsittämättömästä syystä onnistuisivat jäämään Bundeksessa neljän parhaan ulkopuolelle. UEFA:lta tuli eilen täysin tekopyhiä kommentteja, sillä se on (myös) täysin korruptoitunut järjestö, joka yrittää pitää ökyt tyytyväisinä kasvattamalla samalla isojen ja pienten seurojen taloudellisia muskeleita osaltaan. Tarkoitukseni ei siis ole mitenkään puolustella Superliigaa, ja toivon ettei sakut siihen lähde mukaan, mutta onhan nykytilanne esimerkiksi Saksan osalta jo nyt todella surullinen. (Michael Cox kirjoitti aiheesta eilen pääpiirteittäin hyvän artikkelin the Athleticille, jota voin suositella kaikille tilaajille.)
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #362 : 20.04.2021 klo 14:36:50 |
|
Musiala on alusta asti ollut omia suosikkejani. Loistava tekniikka, hyvin monipuolinen ja taitava molemmilla jaloilla, omaperäisiä ja rohkeita ratkaisuja, jotka yleensä osuvat oikein, joukkuepelaaja ja varmasti omaa vielä paljon potentiaalia kehittyä edelleen. Kaveri on vasta täyttänyt 18. 
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #363 : 20.04.2021 klo 17:20:20 |
|
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #364 : 20.04.2021 klo 17:22:11 |
|
Hattu päästä?  Joo, samaa mieltä. Sanasta sanaan.
|
|
|
|
HNV
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923 || 1948
|
 |
Vastaus #365 : 20.04.2021 klo 17:25:05 |
|
Luonnollisesti. (Tämän asian suhteen, hehe.)
|
|
|
|
Nur der BVB
Poissa
|
 |
Vastaus #366 : 20.04.2021 klo 18:19:49 |
|
Tuo oli painokas EI. Tämän myötä tuskin Watzke tai kukaan muukaan lähtee enää haaveilemaan superliigasta. Hieno päätös saksalaisen futiksen kannalta 
|
|
|
|
De Souza
Poissa
|
 |
Vastaus #367 : 20.04.2021 klo 18:35:13 |
|
Kun Bayern nyt vahvisti selväsanaisesti olevansa ulkona, tarkoittanee se tosiaan, että Euroopan väkirikkain valtio on SUPERliigan ulkopuolella. Näin ollen Saksasta ei kaiketi kovin kummoisia tuloja olisi odotettavissa HYPERliigalle. Ja kun seuraa Englannissa käytävää keskustelua sekä Uefan ja Fifan kannanottoja, lisää karikkoja seurannee melko lyhyelläkin aikajänteellä.
Italialaisen autokauppiaan ja höperö-Manolon varmaankin pitänee melko pian palata konsulttien kanssa suunnitelupöydän ääreen.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #368 : 20.04.2021 klo 19:02:56 |
|
Jos/kun tämä Superliiga-hanke kaatuu, tulee siitä joka tapauksessa siihen ilmoittautuneille seuroille ikävä kolhu kilpeen.
Toivottavasti kuitenkin asia Britanniassa viedään loppuun asti ja lainsäädäntöä muutetaan mm. sen suhteen, että omistuspohjaan tehdään vaadittavat muutokset, jotta mikään yksi taho ei enää jatkossa voi omistaa enemmistöä seurasta, kuten on kaavailtu, eli Saksan mallia mukaillen.
Täysin tervettä ja urheilullisesti reilua Bundesligaa, tai mitään muutakaan ammattilaissarjaa, tuskin koskaan saadaan ja paljon on tekemistä, jotta saadaan edes täysin uskottava liiga, mutta hyvä kuitenkin, ettei Bayern eikä Dortmund lähtenyt tähän mukaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.04.2021 klo 19:40:20 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Puuhapete
Poissa
|
 |
Vastaus #369 : 20.04.2021 klo 19:53:14 |
|
Bayernin ja BvB:n lausunnot kyllä nostavat mielialaa tämän paskan keskellä. Vielä kun saataisiin Bundekseen vähän tasaisuutta lisää niin myös ulkomaisia seuraajia tulisi enemmän.
|
|
|
|
Spielmacher
Poissa
|
 |
Vastaus #370 : 23.04.2021 klo 09:24:26 |
|
Viikonlopuksi Kicker ennakoi Lewandowskin paluuta kun vieraissa vahvassa vireessä olevaa Mainzia vastaan.
Mainzin viimeinen seitsemän peliä mennyt neljän voiton ja kolmen tasapelin merkeissä.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #371 : 23.04.2021 klo 19:16:35 |
|
Viikonlopuksi Kicker ennakoi Lewandowskin paluuta kun vieraissa vahvassa vireessä olevaa Mainzia vastaan.
Mainzin viimeinen seitsemän peliä mennyt neljän voiton ja kolmen tasapelin merkeissä.
Joo, Lewa julkaisi pari päivää sitten videon, jonka sanoma oli:”Lauantaina nähdään!” Videosta saattoi päätellä, että vamma alkaa olla voitettu. Nyt olisi mestaruus ensimmäistä kertaa katkolla.
|
|
|
|
Münchner Kindl
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Sparta München
|
 |
Vastaus #372 : 24.04.2021 klo 12:38:44 |
|
.....und heute wird ein teuer tag.
|
|
|
|
Wanha futaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Jag ser rött...
|
 |
Vastaus #373 : 24.04.2021 klo 18:58:29 |
|
Tällä kertaa umpisurkea matsi Mainzia vastaan ja 1-2 tappio, joka oli vieläpä ansaittu. Lewa pitkästä aikaa kentällä, vaikka ei hänkään pitkän loukkaantumisen jäljiltä ollut terävimmillään. Teki kuitenkin loppusekunneilla tyylikkään maalin, joten enää 4 maalia matkaa Gerd Müllerin ennätykseen.
Ehkä mestaruus varmistuu sitten ensi kierroksella...tai sitä seuraavalla. Eiköhän se sieltä tule kuitenkin.
En tiedä miten paljon Hansin eroilmoitus ja yleinen sekaannus kulisseissa vaikuttaa peliin. Pakosta kuitenkin jonkun verran, koska ihmisiä pelaajatkin vain ovat. Selkeä tyytymättömyys paistoi varsinkin Sanén ja Goretzkan kasvoilta sen jälkeen, kun joutuivat vaihtoon. Toisaalta, jotain Hansin oli tehtävä joukkueen herättämiseksi, eivätkä kyseiset herrat esittäneet kentällä yhtään mitään.
Joukkuepelissä hurmos tarttuu, mutta niin tarttuu myös huono fiilis. Tänään Bayern pelasi huomattavasti alle tasonsa. Monessa suhteessa nyt nähtiin kauden huonoin peli. Edes Manu Neuer ei yltänyt parhaimpaansa, eikä kukaan muukaan.
Muutama matsi vielä jäljellä ja saadaan tämä turhauttava Koronakausi pulkkaan ja voidaan siirtää ajatukset ensi kauteen. En jää kautta 2020-21 kaipaamaan. Toivottavasti ensi kaudella päästään taas pelaamaan oikeata futista yleisön kanssa.
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.04.2021 klo 19:01:21 kirjoittanut Wanha futaaja »
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #374 : 25.04.2021 klo 12:56:38 |
|
Laskelmoitua, että halutaan voittaa kotona... no, ehkä nyt ei niin relevanttia kun ei ole yleisöä eikä voi oikein Marienplatzilla juhlia (vai tyhjälle aukiolle juhlivat).
|
|
|
|
|
|