Filosofi
Poissa
Suosikkijoukkue: Urjalan Palloseura
|
 |
Vastaus #225 : 01.10.2020 klo 16:19:43 |
|
Cantwellilla on heikko luonne, joka vielä korostuu kun vertaa Aaronsiin joka painaa kovalla työmoraalilla todellisten suurseurojen kosiskellessa. Cantwellia houkuttelevat kusiset pikkuseurat ja siellä ollaan jo käytännössä polttamassa oman kasvattajaseuran paitaa. Cantwellia edeltänyt samahkon pelipaikan pelaaja hoiti homman 100x kertaa tyylikkäämmin.
Godfrey myös antaa kaikkensa vaikka varmasti on kuullut kosiskeluista hyvissä ajoin.
Tuollainen on omiaan vahvistamaan ostohaluja, koska pelaaja osoittaa henkisen vahvuutensa. Kuka haluaisi ostaa pikkupojan joka murenee heti kättelyssä?
Pukin on hyvä olla Norwichissa kunhan Vrancic ja muut pääsevät koirankopista (todennäköistä kun näitä heikkoja heivataan ns. hiuksista siitä edeltä). Sitten saa tarjoilua taas eikä näitä yksin yrittäviä muka-tähtiä.
(joo, olen hieman tympääntynyt näihin pariin sankariin joista jo viime kaudella näki miten pelaavat itselleen eivätkä seuralleen, iso ero sitä edelliseen menestys-kauteen)
Pukki on ammattilainen, ja seuralla on pelaajia aika paljon menestyksekkääseen Championship-kauteen, vaikkei nousua tulisi.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 01.10.2020 klo 16:24:12 kirjoittanut Filosofi »
|
|
|
|
|
jalmutin
Poissa
|
 |
Vastaus #226 : 02.10.2020 klo 08:23:29 |
|
Pukki on ammattilainen, ja seuralla on pelaajia aika paljon menestyksekkääseen Championship-kauteen, vaikkei nousua tulisi.
Niin, eri asia kai että pitäisikö tuon ikäisenä ja noilla näytöillä operoivan pelaajan olla tyytyväinen ”ihan hyvään Championship-kauteen.”
|
|
|
|
|
Filosofi
Poissa
Suosikkijoukkue: Urjalan Palloseura
|
 |
Vastaus #227 : 02.10.2020 klo 15:17:44 |
|
Majun kannalta noin 100x parempi olla jatkuvasti kovia minuutteja pelaava kuin valjun penkkiveikko. Vaikka ei ihan samoille palkoille pääsisi tai olisi mieshuoria kovettava seuran nimi.
Norwichin puolustus tosiaan on vuotanut kuin seula vaikka sieltä kovalla hinnalla lähteekin pelaajia. Nyt tuotiin Gibson sisään, Hanley pelannut paremmin kuin junnut kun terveenä pysyy... Jos saisivat naarattua jonkun kovan Championship-jyrän vielä niin mikäs siinä ollessa.
|
|
|
|
|
Ridge Forrester
Poissa
|
 |
Vastaus #228 : 02.10.2020 klo 16:44:24 |
|
Nyt on kuitenkin Pukilla käytännössä viimeinen mahdollisuus päästä pelaamaan Valioliigaa, Norwich kun ei tule tuolta lähitulevaisuudessa nousemaan.
|
|
|
|
|
Filosofi
Poissa
Suosikkijoukkue: Urjalan Palloseura
|
 |
Vastaus #229 : 02.10.2020 klo 21:56:47 |
|
Nyt on kuitenkin Pukilla käytännössä viimeinen mahdollisuus päästä pelaamaan Valioliigaa, Norwich kun ei tule tuolta lähitulevaisuudessa nousemaan.
Mutta mikä ihmeen itseisarvo on Valjuseurassa oleminen? Jos hänellä on hyvät oltavat Norwichissa ja kausari avaukseen on se majunkin kannalta parempi kuin kerran 10 peliin kentälle pääsy. Ja putoamiskurimuksessa olevaan seuraan siirtyminen ei eroaisi lainkaan viime kaudesta, sekään ei hyvä majulle.
|
|
|
|
|
Tupii
Poissa
|
 |
Vastaus #230 : 02.10.2020 klo 22:35:37 |
|
Mutta mikä ihmeen itseisarvo on Valjuseurassa oleminen? Jos hänellä on hyvät oltavat Norwichissa ja kausari avaukseen on se majunkin kannalta parempi kuin kerran 10 peliin kentälle pääsy.
Ja putoamiskurimuksessa olevaan seuraan siirtyminen ei eroaisi lainkaan viime kaudesta, sekään ei hyvä majulle.
Urheilussa nyt vaan pyritään pääsemään parhaalle mahdolliselle tasolle. Harva penkkiurheilija pitäisi siitäkään, jos jossain tenniksessä jäätäisiin tahkoamaan tarkoituksella haastajakisoja, koska voittoja tulee enemmän kuin ATP-kiertueella.
|
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #231 : 03.10.2020 klo 10:45:49 |
|
Mutta mikä ihmeen itseisarvo on Valjuseurassa oleminen? Jos hänellä on hyvät oltavat Norwichissa ja kausari avaukseen on se majunkin kannalta parempi kuin kerran 10 peliin kentälle pääsy.
Ja putoamiskurimuksessa olevaan seuraan siirtyminen ei eroaisi lainkaan viime kaudesta, sekään ei hyvä majulle.
Kyllä mahdollisimman kovassa sarjassa ja mahdollisimman kovan vaatimustason alla pelaaminen on esimerkiksi maajoukkueen etu. Toisaalta, kuten vähän sanoitkin, Norvitsissa on suurempi todennäköisyys pärjätä, tehdä maaleja ja siten tulla täynnä itseluottamusta myös maajoukkueen tapahtumiin, vaikka taso on vähän alhaisempi (toki silti kovempi kuin suurella osalla maajoukkueen avauksesta). Toki Pukin oma asia on päättää mikä hänelle on tärkeintä uravalinnoissa. Nykyinen tilanne ei ole maajoukkueen kannalta mitenkään huono, eikä Pukki ole missään katastrofiseurassa josta olisi päästävä ulos keinolla millä hyvänsä. Enemmän kyse on siitä, että faneilla nälkä kasvaa syödessä, ja moni haluaisi nähdä Pukin ottavan potentiaalistaan vielä kaiken irti ennen kuin taso alkaa laskea. ManU:n penkille pääseminen ei olisi silti omissanikaan papereissa mikään itseisarvo tai tavoiteltava asia.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.10.2020 klo 10:49:02 kirjoittanut kokistuoppi »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #232 : 03.10.2020 klo 11:05:23 |
|
Niin, eri asia kai että pitäisikö tuon ikäisenä ja noilla näytöillä operoivan pelaajan olla tyytyväinen ”ihan hyvään Championship-kauteen.”
- Miksi ei? Nimenomaan tuonikäisenä ja tuolla (ennen Norwicia) rekordilla Teemu tietää jo ihan riittävästi, millaista se vihreämmän ruohon etsiminen aidan toiselta puolelta on. Sellainen kuuluu nuoremmille pelaajille. Jos nyt on löytynyt se oma taso, jossa vastuuta ja tulosta tulee hyvässä suhteessa, ja vielä maajoukkuekin siitä hyötyy, niin mikä ettei? Mutta mikä ihmeen itseisarvo on Valjuseurassa oleminen?....
- Nimenomaan. Urheilussa nyt vaan pyritään pääsemään parhaalle mahdolliselle tasolle. Harva penkkiurheilija pitäisi siitäkään, jos jossain...
- Penkkiurheilija näkee mielellään näin. Huippujalkapalloilijalla on onneksi vapaus ajatella muutenkin ja omista lähtökohdistaan.
|
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #233 : 03.10.2020 klo 11:13:00 |
|
Jos nyt on löytynyt se oma taso
Niin löytyi: Teki 11 byyriä Valioliigassa, mikä on enemmän kuin pärjäämistä sillä tasolla. Mutta toki tämä on Pukin asia. Jotkut pelaajat viihtyvät isoina kaloina pienessä lammikossa, kuten Pukki on nyt Pimpissä. Onkin maajoukkueen kannalta mielenkiintoinen vertailu nyt, kun Jolle on suuren sarjan heikommassa joukkueessa ja Jolle alemman sarjan kovemman pään joukkueessa.
|
|
|
|
|
fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #234 : 03.10.2020 klo 11:24:13 |
|
Pukin ja Norwichin ongelma tällä kaudella on siirtorumban lisäksi ollut muutos pelityylissä. Championship tuhottiin viimeksi hyökkäämällä paljon keskeltä ja pelaamalla syöttöjä linjan taakse. Tällä kaudella keskityksiä on viljelty ennätysmäärät ja vaikka ne ovat olleet ihan laadukkaita palloja, ei Pukki ja muu kääpiöosasto niistä hyödy. Toiveissa tänään olisi Stiepermannin laittaminen kymppipaikalle, sillä hän lukee Pukin juoksuja Buendian ohella parhaiten. Vaihtoehtoisena ideana Hugill avaukseen toiseksi kärjeksi auttamaan bussin purkamisessa.
|
|
|
|
|
Ia
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP, PeKa, Çaykur Rizespor
|
 |
Vastaus #235 : 03.10.2020 klo 11:26:22 |
|
Norwich ei kyllä ole kummoinenkaan joukkue kaikkien näiden menetysten jälkeen. Putoaminen on nousua lähempänä. Eiköhän Union Berliinin suhteellinen sijoitus ole lopulta jopa parempi kuin Norwichin.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #236 : 03.10.2020 klo 11:39:25 |
|
Niin löytyi: Teki 11 byyriä Valioliigassa, mikä on enemmän kuin pärjäämistä sillä tasolla.
- Joo, mutta kun ei unohdeta, että puhutaan joukkuepelistä, niin ei se lopultakaan ollut pärjäämistä. Parhaimmillaan ja lyhytaikaisesti joo, mutta se ei riitä. Päättyi kyseisen yksilönkin kannalta ikävästi usean kuukauden kuivaan kauteen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.10.2020 klo 11:41:31 kirjoittanut The Real Wolf »
|
|
|
|
|
fernando
Poissa
Suosikkijoukkue: Valkeakosken Haka
|
 |
Vastaus #237 : 03.10.2020 klo 12:34:27 |
|
Buendia palaa avaukseen ja Stiepermann kymppinä. Tänään tulee Pukilta hatullinen.
|
|
|
|
|
Ensimmäinen kosketus
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi kallis Suomenmaa
|
 |
Vastaus #238 : 03.10.2020 klo 12:42:59 |
|
Buendia palaa avaukseen ja Stiepermann kymppinä. Tänään tulee Pukilta hatullinen.
Kunpa se olisi totta, tai tulis edes niitä tontteja ja joku ansaittu 1-0. Mä en jaksa vinkua Temeä Valioon, mut tällä tasolla voi jo vaatia niitä säännöllisiä maaleja ja muita onnistumisia toissakauden tapaan. Ei Norwich huono jengi ole, mutta joku siellä psykologisessa puolessa on selkeästi mätännyt viimekuukaudet.
|
|
|
|
|
kalmari united
Poissa
|
 |
Vastaus #239 : 03.10.2020 klo 12:55:11 |
|
Ei Norwich huono jengi ole, mutta joku siellä psykologisessa puolessa on selkeästi mätännyt viimekuukaudet.
Jatkuvat tappiot ja laskuhumala (vrt. Mestaruuskrapula). Putoaminen sarjatasoa alemmas tuntuu varmaan itseluottamuksessa samalta kuin siirto esimiesasemasta tavallisiin toimistohommiin. Olit joskus valokeilassa vaan et enää.
|
|
|
|
|
miguelinho
Poissa
|
 |
Vastaus #240 : 03.10.2020 klo 16:30:07 |
|
Eipä tuo kovin vahvasti mennyt sinä aikana mitä peliä ehdin seurata. Eipä tainnut Temellä juuri paikkoja olla. On tuo Norwichin pelinrakentelu melko paskaa... Vrancic vois jotain siihen tuoda, mutta suuriltaosin istuu penkillä.
|
|
|
|
|
Kyseenalaistaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Tottenham Hotspur, FC Kontu, Florin Cezar Ouatu
|
 |
Vastaus #241 : 03.10.2020 klo 16:37:07 |
|
Farken eväät on syöty. Saksan Mixu Paatelainen voisi palata takaisin sinne kotikonnuilleen koutsaamaan niitä C-junnuja vai mistä hitosta nyt ikinä sitten Norwichiin saapuikaan. Teemun tilaisuus jättää uppoava laiva ja ottaa se viimeinen siirto johonkin isompaan seuraan oli tammikuussa ja sen jälkeen kurssi ollut niin jyrkässä laskussa, että enää tarjolla todennäköisesti vain paska-Norwichin tapaisia sivu- tai taka-askelia uran suhteen.
|
|
|
|
|
Ensimmäinen kosketus
Poissa
Suosikkijoukkue: Oi kallis Suomenmaa
|
 |
Vastaus #242 : 03.10.2020 klo 16:40:31 |
|
Oisko teoriassa mahdollista että tonne putkahtais joku kalliin puoleinen tasonsa osoittanut pelinrakentelijatyyppi vielä tän siirtoakkunan aikana?
Jonkun piristysruiskeen tää porukka ainakin tarvii, jotta palaisivat raiteilleen. Eivät pelaa lainkaan tasollaan.
Valmentaja vei seuran Valioon - toki myös pudotti takaisin sieltä - mutta tuntuis vähän julmalta sen viaksi tämä pitkittynyt krapula yksinomaan laittaa ja potkia pihalle.
edit. tähän viimeiseen ajatukseen vielä, että tulosurheilussa tämä silti tod.näk. halvin ja loogisin ratkaisu näillä tuloksilla?
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 03.10.2020 klo 16:46:14 kirjoittanut Ensimmäinen kosketus »
|
|
|
|
|
Gabriel Batistuta
Paikalla
Suosikkijoukkue: Mikel Artetan Tykkimiehet.
|
 |
Vastaus #243 : 03.10.2020 klo 16:41:08 |
|
Jos Teemu, Jolle ja Forss jatkavat nyt nähtyjä otteita on Teemu EM-kisoissa penkkiveikkona. Helvetin iso miinus myös kaveriagentti Turuselle jos tuolta paskanipusta ei pääse pois.
|
|
|
|
|
Sebbliiga
Poissa
Suosikkijoukkue: Perinteiset pohjoismaalaiset suurseurat
|
 |
Vastaus #244 : 03.10.2020 klo 16:42:05 |
|
Voisi koko foorumi lyödä ensi matsiin pukki ei tee. Prkl mikä liukastuminen.
|
|
|
|
|
uuba
Poissa
|
 |
Vastaus #245 : 03.10.2020 klo 16:42:06 |
|
Onko Buendialla ollut jotain loukkaantumista, vai vaan moti kateissa? Oli kuitenkin Valjussakin riittävä rakentaja niin kauan kun pysyi kuuppa kasassa, mutta nyt ihan samaa paskaa kun koko jengi (pl. Aarons). Jos Teemu, Jolle ja Forss jatkavat nyt nähtyjä otteita on Teemu EM-kisoissa penkkiveikkona. Helvetin iso miinus myös kaveriagentti Turuselle jos tuolta paskanipusta ei pääse pois.
Karjalainen tiputtaa kisajoukkueesta 
|
|
|
|
|
Triangelikostaja
Poissa
|
 |
Vastaus #246 : 03.10.2020 klo 16:43:57 |
|
Jos Teemu, Jolle ja Forss jatkavat nyt nähtyjä otteita on Teemu EM-kisoissa penkkiveikkona. Helvetin iso miinus myös kaveriagentti Turuselle jos tuolta paskanipusta ei pääse pois.
Toistaiseksi Pukki pelannut oikein mallikkaasti majussa, niin en oikein ymmärrä logiikkaa miksi seurajoukkueotteiden perusteella Pukki löytäisi itsensä majun penkiltä.
|
|
|
|
|
Vaihtomies
Poissa
|
 |
Vastaus #247 : 03.10.2020 klo 16:58:06 |
|
Jos Teemu, Jolle ja Forss jatkavat nyt nähtyjä otteita on Teemu EM-kisoissa penkkiveikkona. Helvetin iso miinus myös kaveriagentti Turuselle jos tuolta paskanipusta ei pääse pois.
Jos jatkavat näillä otteilla Pukki tekee joka neljännessä ottelussa maalin kuten tähän asti, päätyy siis n. 12 maaliin ja n. 10 kompastumiseen pilkuissa. Forss tekee joka kolmannessa ottelussa maalin, eli n. 15 maalia. Pohjanpalo sen sijaan päätyy tasaisen vauhdin taulukolla (maali/peli) n. 30 maaliin. Aika positiivinen ongelma olis Kanervalla näillä spekseillä.
|
|
|
|
|
Jalkapalloministeri
Poissa
|
 |
Vastaus #248 : 03.10.2020 klo 17:16:41 |
|
Jos jatkavat näillä otteilla Pukki tekee joka neljännessä ottelussa maalin kuten tähän asti, päätyy siis n. 12 maaliin ja n. 10 kompastumiseen pilkuissa. Forss tekee joka kolmannessa ottelussa maalin, eli n. 15 maalia. Pohjanpalo sen sijaan päätyy tasaisen vauhdin taulukolla (maali/peli) n. 30 maaliin. Aika positiivinen ongelma olis Kanervalla näillä spekseillä.
Lisäksi Rasmus Karjalainen on tehnyt yli maalin per 90 minuuttia Örebrossa, eikä tuolla(kaan) tahdilla tule luopumaan paikastaan helpolla.
|
|
|
|
|
Ferro Montanha
Poissa
Suosikkijoukkue: 00840
|
 |
Vastaus #249 : 03.10.2020 klo 17:33:14 |
|
Ihme keskustelua siitä, että Pukin valinta missä pelaa. Yhtään kiinnostusta ei Valioliigasta taida olla, yhtään tarjousta ei ole tehty. Pukki on yhtä lähellä Valioliigaa kuin minä.
|
|
|
|
|
|
|
|