FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
08.12.2025 klo 17:32:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 82 [83]
 
Kirjoittaja Aihe: Heinäpään jalkapallostadion - valmis elokuussa 2026  (Luettu 454171 kertaa)
0 jäsentä ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
Spili

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Tervarit, AC Oulu


Vastaus #2050 : 28.11.2025 klo 12:34:29

Toivottavasti vieraskannattajien marssit hoidetaan Niilontien kautta. :) Ylos

Vierasbussien vessat voinee myös tyhjentää sopivassa paikassa.
JM

Poissa Poissa


Vastaus #2051 : 05.12.2025 klo 17:40:10

Pitkä juttu stadionista kaupungin verkkomedia Mun Oulussa.

Uutinen
Jalkapallo­stadion nousee ripeästi Heinäpäähän – katsoja­paikkojen määrä saadaan palautettua noin 5 000:een

...

Yleisön kannalta suurin muutos on ollut katsomon VIP-istuinten määrän kasvattaminen 300:sta 500:een, minkä arvioitiin ensin pienentävän stadionin kokonaiskapasiteettia noin sadalla paikalla.

Nyt on kuitenkin käynyt ilmi, että Heinäpään jalkapallohallin puoleiseen päätyyn on mahdollista rakentaa odotettua enemmän istumapaikkoja, mikä palauttaa kokonaiskapasiteetin noin 5 000 katettuun katsojapaikkaan, kuten alun perin oli suunniteltu.

Samaan päätyyn tulee AC Oulun kannattajaryhmälle varattu osio. Kannattajat kävivät hiljattain tutustumassa työmaahan ja he saavat Kotikankaan mukaan itse valita, mihin kohtaan heidän paikkansa päädyssä sijoittuu. He saavat haluamansa seisomakatsomon, koska UEFA on keventänyt seisomapaikkoja rajoittaneita turvallisuusvaatimuksiaan stadioneilla.

...



https://www.munoulu.fi/talous/jalkapallostadion-nousee-ripeasti-heinapaahan-katsojapaikkojen-maara-saadaan-palautettua-noin-5000een/


8) Ylos
Henkkali

Paikalla Paikalla


Vastaus #2052 : 05.12.2025 klo 20:53:44

Kyllä Oulussakin pian on olosuhteet viimeisen päälle. Toivottavasti tuo ratkaisevan piristysruiskeen ja Oulu mukaan isojen kerhoon.
Teutanus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: AC Oulu


Vastaus #2053 : 05.12.2025 klo 23:35:21

Kyllä Oulussakin pian on olosuhteet viimeisen päälle. Toivottavasti tuo ratkaisevan piristysruiskeen ja Oulu mukaan isojen kerhoon.


aamen saatana
Jalitsumies

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Nigel Winterburnin munat ja pekoni


Vastaus #2054 : 06.12.2025 klo 09:09:48

Kyllä Oulussakin pian on olosuhteet viimeisen päälle. Toivottavasti tuo ratkaisevan piristysruiskeen ja Oulu mukaan isojen kerhoon.

Toivotaan näin Ylos Lisäkilpailu on aina hyvästä, vaikka vaikeuttaa Ilveksen mestaruushaaveita. Mutta ei mestaruutta kuulukaan voittaa helposti :)

Hienoa, että stadionin rakennusprojekti on käynnissä ja vaikka se ei mikään hopealuoti olekaan niin se mahdollistaa kuitenkin kannattavan liiketoiminnan pyörittämisen ja auttaa vakaan taloudellisen pohjan luomisessa.
Maakuntasatraappi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: UEFA+FIFA+SWI=3MAFIA


Vastaus #2055 : eilen kello 14:24:06

Toivotaan näin Ylos Lisäkilpailu on aina hyvästä, vaikka vaikeuttaa Ilveksen mestaruushaaveita. Mutta ei mestaruutta kuulukaan voittaa helposti :)

Hienoa, että stadionin rakennusprojekti on käynnissä ja vaikka se ei mikään hopealuoti olekaan niin se mahdollistaa kuitenkin kannattavan liiketoiminnan pyörittämisen ja auttaa vakaan taloudellisen pohjan luomisessa.

Anteeksi suomifutiskeskusteluille tyypillinen inhorealismi, mutta esim. SJK ja Inter (jolla Stefun rakentama hieno katsomo ja muut stadionparannukset) eivät ole kannattavaa liiketoimintaa koskaan nähneetkään vaan ovat edelleen pitkälti mesenaattitoimintaa. Seinäjoella stadionyhtiö taisi esim. viime tilikaudella tehdä puoli miljoonaa turskaa ja seura saman 700 000 - 800 000 mitä jo monena vuonna peräkkäin. Stadion kuitenkin valmistui jo kymmenkunta vuotta sitten.

Oulunkin osalta vastaavasti epäilen, että uudellakin stadionilla Kaismo saa heittää AC Oululle omaa (viime vuonna liikevaihto 1,3 miljoonaa ja turskaa 1,1 miljoonaa) noin millin vuodessa puhumattakaan siitä että stadionyhtiön lainoja (?) koskaan lyhennettäisiin AC Oulun tekemällä tuloksella.

Arvostan Sarajärveä, Stefu Håkansia ja Kaismoakin valtavasti, koska ilman heitä Suomessa olisi kolme ammattilaisseuraa ja kolme hyvää stadionia (kunhan Heinäpäässä tulee valmista) vähemmän. Ilman mesenaatteja Suomen pääsarja ei olisi koskaan ollut pääosin ammattilaissarja. Mutta vielä ikinä ei ole Suomessa nähty mesenaattiomistettua seuraa ja -stadionia, joka pyörisi läheskään omillaan ja on niitä kuitenkin ollut paperitehdasseurojen kulta-ajoista lähtien.
« Viimeksi muokattu: eilen kello 14:33:55 kirjoittanut Maakuntasatraappi »
Dixi

Poissa Poissa


Vastaus #2056 : eilen kello 18:57:12

No siinä suhteessa tilanne suomifutiksessa vastaa (kerrankin) kv. huippufutista. Man C. ei kauaa posrkuttaisi Valioliigassa ilman upporikasta omistajaansa. Ja Man C ei ole poikkeus, vaan ennemminkin edustava esimerkki yleisestä ilmiöstä.

 
Sivuja: 1 ... 82 [83]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa