Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #1500 : 21.09.2021 klo 00:12:55 |
|
Oho, tätä ei valtakunta osannut ennustaa.
Odotan PK-faneilta seuraavaan peliin isoja "Pake on päällikkö" -tifoja ja hurmoshenkisiä lauluja.
|
|
|
|
ohilaukaus
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Savo AC
|
 |
Vastaus #1501 : 21.09.2021 klo 06:10:06 |
|
Itselle oli uusi sääntö tuo, että loukkaantuneen mv:n tilalle voi hommata uuden vahdin siirtoaikojen ulkopuolella. Ihmettelinkin, miten tuo on mahdollista.
|
|
|
|
Ynjevi Järjensyrjä
Poissa
|
 |
Vastaus #1502 : 21.09.2021 klo 08:34:39 |
|
Itselle oli uusi sääntö tuo, että loukkaantuneen mv:n tilalle voi hommata uuden vahdin siirtoaikojen ulkopuolella. Ihmettelinkin, miten tuo on mahdollista.
Onko jäänyt säännöt lukematta. Pykälä löytyy varsin helposti ja nopeasti jos viitsii vaan etsiä ! Oikarinen loukkaantui 4.9. eli sääntöjen mukaan tuossa ei ole mitään ihmeteltävää. Toki väärä leuat varmaan saa tästäkin väännettyä jotain ihmeellistä, sitä odotellessa  5. Kilpailun järjestäjä voi hakemuksesta myöntää luvan rekisteröidä 2.9. jälkeen maalivahdin sellaisen maalivahdin tilalle, joka on loukkaantunut tai sairastunut 2.9. jälkeen. Veikkausliigan ja Miesten Ykkösen osalta päivämäärä on 12.8. Rekisteröintilupa koskee vain kansallisia siirtoja. Kilpailun järjestäjän asiasta tekemä päätös on lopullinen.
|
|
|
|
ohilaukaus
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Savo AC
|
 |
Vastaus #1503 : 21.09.2021 klo 09:39:38 |
|
Ei kyllä ollut mitään vääräleukaisuutta, vaan myönsin yksinkertaisesti tietämättömyyden. Anteeksi siitä, kun ei kiinnosta aivan kaikki pykäläviidakot. Hyvä, että joillakin on kiinnostusta ja asiantuntijuutta nuo asiat meidän tyhmien ja laiskojen tietoisuuteen.
|
|
|
|
Ynjevi Järjensyrjä
Poissa
|
 |
Vastaus #1504 : 21.09.2021 klo 10:26:01 |
|
Ei kyllä ollut mitään vääräleukaisuutta, vaan myönsin yksinkertaisesti tietämättömyyden. Anteeksi siitä, kun ei kiinnosta aivan kaikki pykäläviidakot. Hyvä, että joillakin on kiinnostusta ja asiantuntijuutta nuo asiat meidän tyhmien ja laiskojen tietoisuuteen.
Kirjoittamiesi kommenttien perusteella olen ymmärtänyt että omaat laajasti asiantuntemusta. No aina ei kannata vetää luetusta tekstistä johtopäätöksiä. Pahoittelut väärin ymmärräksestäni 
|
|
|
|
ohilaukaus
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Savo AC
|
 |
Vastaus #1505 : 21.09.2021 klo 11:41:33 |
|
Kirjoittamiesi kommenttien perusteella olen ymmärtänyt että omaat laajasti asiantuntemusta. No aina ei kannata vetää luetusta tekstistä johtopäätöksiä. Pahoittelut väärin ymmärräksestäni  Ei mitään... Sattuuhan sitä teillä paremmillekin...
|
|
|
|
Sudeetti
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Banzai, kukkahattu
|
 |
Vastaus #1506 : 21.09.2021 klo 12:53:16 |
|
Varmistus vain. Tähtisellä siis enemmänkin pelituntumaa Kakkosesta tällä kaudella? Olin luulossa että oli siirtynyt jäähdyttelyosastolle.
|
|
|
|
Nuorenanätti
Poissa
|
 |
Vastaus #1507 : 21.09.2021 klo 15:47:08 |
|
Tähtisellä siis enemmänkin pelituntumaa Kakkosesta tällä kaudella?
Kyllä, on pelannyt Kakkosta aktiivisesti. On ollut loukkaantuneena vastikään, mutta pitäisi nyt olla ihan pelikunnossa ja vireessä.
|
|
|
|
Teleguy
Poissa
|
 |
Vastaus #1508 : 21.09.2021 klo 16:05:38 |
|
JyPK/2:n pelit on pelattu tältä kaudelta, joten ihan luonnollista hakea peliaikaa muualta. Usea muukin pelaaja jatkaa lainalla toisessa seurassa.
|
|
|
|
season
Poissa
|
 |
Vastaus #1509 : 21.09.2021 klo 16:10:33 |
|
Liiga-JyPK oliskin ollut luonnoton valinta ja olis osoittanut liikaa sitoutumista omaan kasvattiseuraan
|
|
|
|
Jema Pelle
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #1510 : 23.09.2021 klo 14:31:44 |
|
Idis hyvä, toteutus huono. Ok, tv-katsojat ehtivät, mutta Kuopiossa aika ei riitä millään. Isot juhlat, joko emännille tai tikkurilaisille. Jalkapallon naisten pääsarjan Subway Kansallisen Liigan viimeinen kierros käynnistyy lauantaina 9. lokakuuta kello 16:30.
Kansallisen Liigan päätöskierroksen alkuperäistä alkamisaikaa on päätetty aikaistaa 30 minuuttia, jotta kaikille katsojille voidaan taata mahdollisuus nauttia sekä päätöskierroksesta että miesten A-maajoukkueen Suomi-Ukraina-ottelusta täysimääräisesti. Päätöskierroksen uusi alkamisaika on kello 16:30.
|
|
|
|
naumanen
Poissa
|
 |
Vastaus #1511 : 24.09.2021 klo 11:06:21 |
|
Lainataan miesten liigakeskustelusta
|
|
|
|
Jortsukka
Poissa
|
 |
Vastaus #1512 : 24.09.2021 klo 11:34:38 |
|
Lainataan miesten liigakeskustelusta
Harmittavaa, mutta taloudellisesti toki ymmärrettävää. Joukkue ei tuota juuri rahaa, mutta kulut on kuitenkin korkeat. Ry:n sisälle voi sitten tuon piilottaa kivasti junnujen maksuihin... ei vaan, mutta onhan tuo iso summa minkä saa laittaa että naisten joukkuetta pyörittää. Toki ehkä enemmän kuin siirtää takaisin Ry:n alle, niin olisiko fiksua kokeilla noita muuttaa omiksi yhtiöiksi, jolloin rahaa olisi pakko alkaa myös tekemään? Nyt kun joukkueet ovat joko miesten edustuksen/mesenaatin varassa tai Ry:n alla "juniorijatkumona" myös rahallisesti, niin ei ehkä myöskään ole helppo lähteä toimintaa kehittämään. Toivoisin siis jatkossa että nuo irtautuisi omikseen jos siellä ei ole sitä mesenaattia KuPS:n malliin antamassa rahaa, niin sitten alettaisiin myös oikeasti myymään tuotetta, jne. Eräs toisen lajin nainen tästä minulle kerran juuri puhui. Itse pelaa siis maajoukkueessa naisissa ja sanoi että ihmettelee kun aina puhutaan että "miksei arvosteta meidän lajia". Aivan kun se arvostus jotenkin tulisi ns. annettuna armolahjana. Ihmetteli omassa lajissaankin sitä että eikö oikeasti pitäisi seurojen markkinoida toimintaa ja pyrkiä kehittämään tuotetta, kyllä se arvostus sitten tulee sitä kautta. Suomessa kuitenkin paikallisesti onnistuneet esim. naisten lentiksessä ja vaikka pesäpallossa luomaan joukkueita/seuroja missä arvostus on paikallisesti korkealla. Miksei myös fudiksessa tähän pystyttäisi, jos tehtäisiin sen eteen töitä eikä vain huudeltaisi jotain korkeamman tason arvostusta ulkopuolelta.
|
|
|
|
2fst4u
Poissa
|
 |
Vastaus #1513 : 24.09.2021 klo 11:41:49 |
|
Ja samassa uutisessa (tai itseasiassa pääaiheena) myös Hongan uuden valmentajan julkaisu eli kaksi seuraavaa vuotta valmentajana toimii Omar Adlani, joka jo nyt mukana edustuksen toiminnassa. Eli kysymys kuuluu muuttuuko mikään?
|
|
|
|
Ynjevi Järjensyrjä
Poissa
|
 |
Vastaus #1514 : 24.09.2021 klo 11:48:48 |
|
JyPK/2:n pelit on pelattu tältä kaudelta, joten ihan luonnollista hakea peliaikaa muualta. Usea muukin pelaaja jatkaa lainalla toisessa seurassa.
Ei varmana hae peliaikaa, omien pelien loputtua ! Eiköhän tuo Oikarisen loukkaantuminen ole syynä Vantaalle lähtöön.
|
|
|
|
Jortsukka
Poissa
|
 |
Vastaus #1515 : 24.09.2021 klo 11:53:10 |
|
Lappi-Seppälän näytöt kyllä kovat, kun pääsee maajoukkueeseen.
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1516 : 24.09.2021 klo 13:02:58 |
|
Lappi-Seppälän näytöt kyllä kovat, kun pääsee maajoukkueeseen.
Kyllä! Ainoastaan Kunnas on lähellä. Ehkä hänellekin löytyy Miettisen toimistosta sihteerin paikka. Molemmille sivuduuni hoituu TV aasintuntijan roolissa. Löytyy tiloja, ja vielä yksi kierrätys, että pallo saadaan ensimmäisen prässilinjan ohi.
|
|
|
|
|
Teleguy
Poissa
|
 |
Vastaus #1518 : 24.09.2021 klo 14:03:47 |
|
Ei varmana hae peliaikaa, omien pelien loputtua ! Eiköhän tuo Oikarisen loukkaantuminen ole syynä Vantaalle lähtöön.
Meinaatko, että lähti Vantaalle penkkikomennukselle ts. varamaalivahdin pestiin. Jos ei hae peliaikaa, niin olis voinut jäädä lomalle.
|
|
|
|
Sun mutsis
Poissa
|
 |
Vastaus #1519 : 25.09.2021 klo 08:47:41 |
|
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000008276646.htmlIkävämpää asiaa. ”Ottelu syöpää vastaan Tikkurilan Palloseuran kausi alkoi hyvin, ja päävalmentaja Pauliina Miettinen halusi järjestää joukkueelle juhlan. Sen jälkeen löytyi syöpä, joka muutti kaiken. Nyt Pauliina Miettinen kertoo kaudestaan kuolemanpelon varjossa.”
|
|
|
|
Stürmer
Poissa
Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.
|
 |
Vastaus #1520 : 25.09.2021 klo 09:08:35 |
|
Harmittavaa, mutta taloudellisesti toki ymmärrettävää. Joukkue ei tuota juuri rahaa, mutta kulut on kuitenkin korkeat. Ry:n sisälle voi sitten tuon piilottaa kivasti junnujen maksuihin... ei vaan, mutta onhan tuo iso summa minkä saa laittaa että naisten joukkuetta pyörittää.
No tämä junahan menee tasan vastakkaiseen suuntaan kuin mihin Pallostoliiton "Fast Track" yrittää viedä... Eräs toisen lajin nainen tästä minulle kerran juuri puhui. Itse pelaa siis maajoukkueessa naisissa ja sanoi että ihmettelee kun aina puhutaan että "miksei arvosteta meidän lajia". Aivan kun se arvostus jotenkin tulisi ns. annettuna armolahjana. Ihmetteli omassa lajissaankin sitä että eikö oikeasti pitäisi seurojen markkinoida toimintaa ja pyrkiä kehittämään tuotetta, kyllä se arvostus sitten tulee sitä kautta.
Suomessa kuitenkin paikallisesti onnistuneet esim. naisten lentiksessä ja vaikka pesäpallossa luomaan joukkueita/seuroja missä arvostus on paikallisesti korkealla. Miksei myös fudiksessa tähän pystyttäisi, jos tehtäisiin sen eteen töitä eikä vain huudeltaisi jotain korkeamman tason arvostusta ulkopuolelta.
Naisten futiksessahan Palloliitto on tehnyt parhaansa, että seurojen ja joukkueiden arvostus ei vaan pääsisi nousemaan, vaan kaikki munat on laitettu maajoukkueen koriin. Koko kotimainen pelitoiminta on alistettu palvelemaan siis ensisijaisest maajoukkueen menestyksen tarpeita sarjajärjestemiä myöten. Kansallinen liiga on voimakkaasti ajatunut aikuisten pelaajien kilpasarjasta nuorten (maajoukkue-)pelaajien kehitysympäristöksi ja samaan aikaan varsinaiset juniorisarjat on enemmän tai vähemmän suljettu ja/tai tärvelty kaiken maailman kasvottomilla yhteistyöseura- ja yhteisjoukkue-virityksillä saman päämäärän nimissä. Yritä siinä sitten rakentaa seurauskollisuutta ja kestävää suhdetta potentiaaliseen kannattajakuntaan.
|
|
|
|
Hemmo93
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #1521 : 25.09.2021 klo 11:59:21 |
|
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000008276646.htmlIkävämpää asiaa. ”Ottelu syöpää vastaan Tikkurilan Palloseuran kausi alkoi hyvin, ja päävalmentaja Pauliina Miettinen halusi järjestää joukkueelle juhlan. Sen jälkeen löytyi syöpä, joka muutti kaiken. Nyt Pauliina Miettinen kertoo kaudestaan kuolemanpelon varjossa.” Kylmäävää luettavaa. Tsempit Tikkurilan suuntaan, toivottavasti lopputulos on mahdollisimman hyvä.
|
|
|
|
pallojalassa
Poissa
|
 |
Vastaus #1522 : 25.09.2021 klo 12:43:10 |
|
Tsemppiä koko joukkueelle ja voimia Pade.
|
|
|
|
Stürmer
Poissa
Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.
|
 |
Vastaus #1523 : 25.09.2021 klo 16:11:00 |
|
https://yle.fi/urheilu/3-12115318 Tia Hälinen, 27, saavutti unelmansa ja huomasi olevansa onneton – hän päätti muuttaa elämänsä suunnan ja tavoittelee hurjaa temppua yleisurheilussa
Ammattilaisuus ei ollutkaan sitä, mitä Tia Hälinen halusi. Vuoden tauon lajista pitänyt Tikkurilan Palloseuran maalitykki pelaaa viimeistä kauttaan jalkapalloilijana. Sen jälkeen Hälinen haluaa haastaa Suomen huippujuoksijat 800 metrillä.
|
|
|
|
Julli18
Poissa
|
 |
Vastaus #1524 : 25.09.2021 klo 16:26:52 |
|
No niin, mestaruus ratkesi heti eka kierroksella. Onnea KuPS.
|
|
|
|
|
|